Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Lila ki είπε:

      Ναι κυρίως σε εμένα που είμαι 38…. Λόγω υψηλού κινδύνου !!! Ζαιρα μου με βλέπω με τεστ στο χέρι εάν όλα πάνε καλα … μιλάμε τέτοια ανασφάλεια κ τετοιο  φόβο ούτε όταν ήμουν φοιτήτρια και έδινα τα μαθήματα δυο δυο ….

      καλή επιτυχία σ εύχομαι ! να πάνε οοοοολα καλα! 1η σ μεταφορά; 

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

Ρε κορίτσια δεν ξέρω:?, εγώ κανονικά έτρωγα και τρώω και δεν βλέπω καμιά διαφορά ή ενόχληση στο παιδί, είτε φακές φάω είτε λαχανικά (και ωμό μπρόκολο έχω φάει!) είτε οτιδήποτε.

Απ' όσο έχω καταλάβει, μάλλον υπάρχουν διιστάμενες απόψεις: σε ένα σεμινάριο θηλασμού που είχα πάει μας είπανε και καλά τι να μην τρώμε θηλάζοντας, και η λίστα ήταν τόσο μακριά που στο τέλος ρωτήσαμε... "και τι να τρώμε, δηλαδή" και μας είπε η μαία "ε, βασικά κρέας, πατάτες και μακαρόνια". Προσωπικά μου φαίνεται παράλογο, γιατί είναι αφύσικο. Σε άλλο σεμινάριο που πήγα (κατά τη γνώμη μου πιο αξιόπιστο) μας είπε η σύμβουλος να τρώμε Ο,ΤΙ θέλουμε (εξαιρούνται εννοείται αλκοόλ και καφεϊνούχα), ότι δεν επηρεάζει το μωρό και, αναφορικά με τη γεύση του γάλακτος, ότι αν κάτι το έτρωγες και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, επειδή παίρνει γεύση το αμνιακό υγρό είναι συνηθισμένο το μωρό οπότε και στο γάλα δεν θα το ενοχλήσει. Αντίθετα, αν πχ δεν έχεις φάει ποτέ σκόρδο έγκυος και το πλακώσεις θηλάζοντας, η γεύση θα ενοχλήσει το παιδί.

Τώρα δεν ξέρω, μπορεί και να διαφέρει από μωρό σε μωρό. Το δικό μου μάλλον είναι...φαγανό σαν και μένα, και δε μασάει:tongue:


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι Δήμητρα αυτό εννοώ. Ειμαστε τυχερή που η μπουμπού μας δεν έχει κολικούς. Μερικές φορές βογγάει μόνο από τα αέρια.

Γκρινίτσα, κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τρώμα απ' όλα. Ποιο το όφελος να θηλάσεις το παιδί και να αρρωστήσεις εσύ. Μήπως στις παλιότερες εποχές κάνανε διατροφή όταν θηλάζανε; Τρώγανε ό,τι είχανε και όποτε είχανε να φάνε και τα μωρά μεγαλώναμε μόνο με γάλα από τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε με μετρο!!! εγω προσεχα για να πω την αληθεια αλλα εκανα και τισ παρασπονδιεσ μου αλλα γενικα πραγματα που δεν ετρωγα εγκυοσ δεν τα εφαγα μετα πχ στον εννατο εφαγα μια μερα συκα και τα εκανα εμετο σε χρονο μηδεν, και τωρα δεν τρωω γιατι φοβαμαι μην πειραξει το παιδι το ιδιο επαθα και με τα χτενια δυο φορεσ τα εφαγα δυο τα εβγαλα, και λενε οτι αν σε πειραζει κατι στην αγξυμωσυνη καλο ειναι να το αποφυγεισ μετα. αν και το δικο μου μωρο ακομα δεν δοκιμασε κρεμμυδια και σκορδα γιατι δεν τα ετρωγα λογω πολλων εξαγωγων χεχε!! ηταν απο εμβρυο δυσκολοσ ο μικροσ!!

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε μανούλες? Εμείς μια χαρά, δεν εχει αλλάξει κατι. Η μπεμπουλα συνεχιζει να ειναι ησυχη και χαλαρη τις περισσοτερες ωρες. Τρωει μια χαρα, κοιμαται κτλ κτλ... ε την πιάνει και κανενας κωλικος που και που, ευτυχως όχι καθε μερα αλλα τον αντιμετωπιζουμε, ενα ζεστό μπανακι, λιγο χαμομηλακι και λιγα χαδια στην κοιλιτσα μπορουν τελικά να κανουν θαυματα... Σιγα σιγα νομιζω εχουμε συνηθισει και μπαινουμε σε προγραμμα. Το μόνο που δεν μπορω να φερω βολτα ειναι τις δουλειες που πρεπει να κανω αυτον τον καιρό. Να κατεβασω τα χειμωνιατικα, να μαζεψω τα καλοκαιρινα και να στρωσω τα χαλιά, εδω και τις απλες καθημερινες δουλειες τις κανω με δοσεις. Εχω κι αυτο το εξτρα δωματιο-αποθηκη-σιδερωτηριο-γραφείο που εχει τον αμαζευτο. Ωρες ωρες λέω "τι γκρινιαρα που ειμαι?" τι να πουν και οι μανουλες που εχουν 2-3-4 ή και παραπανω παιδακια....


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! :D

Κι εμείς μια χαρά είμαστε και παχαίνουμε! Ξέχασα να σας πω ότι εδώ και μερικές μέρες κάνουμε και γελάκια!!!:D

Πρόγραμμα δε θα το έλεγα ότι έχουμε βάλει με την έννοια, αλλά σιγά-σιγά κάτι πάει να γίνει. Πάντως όσο είμαστε ξύπνιοι είναι αγκαλιά ή τίποτα! Αν δεν είχα το σλινγκ θα είχε βγάλει ρίζες το μωρό στον ώμο μου και δε θα μπορούσα ούτε να φάω!:tongue: (Πώς νομίζετε ότι σας γράφω τώρα;;;)

Μόνο τα φρυδάκια μας έχουν το κακό τους το χάλι...Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι νινίδα και να μην ανησυχώ, ότι ξεκινάει πολλές φορές από κει (στο κεφαλάκι έχει ελάχιστα ως καθόλου) και να βάζω λίγο λαδάκι και θα περάσει, αλλά ρε κορίτσια όσο πάει χειροτερεύει και είναι σαν άλιεν το καημένο μου, όλο κίτρινα ξεφλουδίσματα!:( Ελπίζω να μην τον ενοχλεί, τουλάχιστον δε δείχνει κάτι τέτοιο.

Τα υπόλοιπα μπεμπάκια πώς είναι; Νιονιώ η μπουκίτσα καλά;


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια τι κανετε?

εμεισ πριν λιγο ξυπνησαμε απο τον απογευματινο υπνο μασ, ο θεοσ να τον κανει υπνο γιατι ειμαστε και οι τρεισ πανω στο κρεβατι. για τον μικρο ειναι ο μονοσ τροποσ για να κανει καλο υπνο χωρισ διακοπεσ τωρα για παραδειγμα εκανε ενα καλο τριωρο!!! σε προγραμμα μην υπολογιζεισ ακομα γκρινιτσα κανε υπομονη κανενα εναμισι χρονο.. ο μικροσ εκανε τισ προαλεσ 6αωρο το βραδυ και ειπα και γω ανετε σιγα σιγα αλλα μπααααα.ετυχε γιατι κοιμαμαστε αγκαλιτσα ισωσ το βραδυ να ετρωγε και μονοσ του τινα πω και να μην τον καταλαβα...

και ο δικοσ μου κανει νινιδα στα φρυδακια και εχει πλακα, και μεισ αμυγδαλελαιο βαζουμε, παντου ομωσ και στο μαλι μασ και στο μασαζ πριν το μπανιο δεν θελει η γιατροσ τισ κρεμεσ και τισ λοσιον.

απο γελια και μασ αλλο τπτ ολη την ωρα και τωρα τελευταια κανει και στον μπαμπα του και οταν του μιλαει αυτοσ τον κοιταει μεσα σςτα ματια!!! αλλα γενικα εχει αλαγεσ γρηγορεσ κοιταει τα παιχνιδια και ειδικα αυτα που εχουν φωσ και μουσικη. και μεισ απο την χαρα μασ κατουριομαστε. πολλα φιλια κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

Για τη νινίδα λαδάκι καμιά ωρίτσα πριν το μπάνιο. Μασαζάκι θέλει όντως. Όχι απλή επάλειψη. Είχε και μένα η μεγάλη μου όταν γεννήθηκε.

Η μπουκίτσα επίσημα πια με έγκριση γιατρού "ίσιαξε". Τέρμα οι νάρθηκες και τα ειδικά παπούτσια. Μπορούμε πλέον να φορέσουμε ότι θέλουμε από παπούτσια στα ίσια μας ποδαράκια.

Εχθές κάναμε εμβόλιο κορίτσια. Τον άλλο μήνα θα κάνουμε δύο μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι μανουλες!!!!! Αυτα τα πρωτα χαμογελα είναι τόσκο γλυκουλια..... Η δικια μου μεχρι τωρα χαμογελουσε μόνο στο υπνο της αμεσως μετα το μαμ, προφανως λογω ευχαριστησης? δεν ξερω, παντως είχε πολύ πλακα. Τωρα χαμογελαει και οταν ειναι ξυπνια, κυριως όταν την παω στο μπανιο να την αλλαξω. Ανυπομονώ να γινουν λιγο πιο συνειδητα τα χαμογελάκια της και τοτε ειναι που θα μας μαζευουν ολους οικογενειακως....

Μπραβο στην μπουκιτσα και τα ποδαρακια της!!!!!

Dimitra εμεις ακομα 6ωρο υπνο δεν εχουμε δει. Μια φορα κοιμηθηκε σχεδον 5 κι αναρωτιομουν πως εγινε... χι χι!!!

Εχτες και σημερα μου κανει καινουρια κολπα. Το βραδυ ολα καλα, τρωει νορμαλ και κοιμαται κανα 3 ωρακι, ξυπναει και παλι απ΄την αρχη. την ημερα ομως την εχω σκουλαρικι. τρωει για κανα 5λεπτο μονο απο το ενα, κοιμαται, δεν ξανανοιγει το στομα να φαει οτι κι αν κανω και μετα κοιμαται μιση ωρα, το πολυ μια. Ξυπναει παλι, τρωει 5 λεπτα και παλι τα ιδια.

Πάντως εχει αρχισει να μενει λιγο πρισσοτερο ξυπνια κατα τη διαρκεια της ημερας απο οτι στην αρχη.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια καλο μηνα

νιονιω τα νεα σασ ειναι καταπληκτικα μπραβο και τωρα αρχισε τισ βολτεσ να βρεισ ψηλοτακουνα χαχα..

λιτσα και μενα το 6αωρο ονειρο ηταν και παει, δεν ξαναγινε...

Link to comment
Share on other sites

Νιονιώ με γεια σας τα ίσια ποδαράκια!:D Μπράβο μπράβο μπράβο!

Εμείς είπαμε, δεν είμαστε ακόμα 100% ίσιοι, αλλά προς τα κει οδεύουμε -πλέον αν δεν το ξέρεις ότι υπάρχει κάποιο θέμα, δεν το παρατηρείς καν.

Λίτσα μην απελπίζεσαι καλέ, κι εμένα τη μέρα ακριβώς το ίδιο κάνει...Απλώς ΑΝΑΠΟΔΑ: τρώει μισή/μία ώρα, κοιμάται πέντε λεπτά και φτου κι απ' την αρχή...Τυχαία νομίζετε κοντεύουμε τα 5,5 κιλά;;;:tongue:

Παρεμπιπτόντως για να γκρινιάξω και λίγο, βγήκα χτες πρώτη φορά για να πάω στο γιατρό και επ' ευκαιρίας πρόβαρα μερικά ρουχαλάκια μου και...ΣΟΚ. :shock: Είχα πάρει 12 κιλά στην εγκυμοσύνη και μου έχουν μείνει περίπου 5, εντάξει, το ήξερα - αλλά δεν το περίμενα ότι δεν θα μου έκανε ΚΑΜΙΑ φούστα και ΚΑΝΕΝΑ παντελόνι μου (είπαμε, είμαι μπασμένη οπότε μιλάμε για ρούχα σε μέγεθος ανήλικης Βιετναμέζας, αλλά τι να κάνω;:tongue:)

Το αστείο είναι ότι μου λένε όσοι με βλέπουν "αααααα καλέ τι αδύνατη που είσαι παρ' όλο που γέννησες" κι άντε να τους εξηγώ ότι μάλλον πρέπει να τρέφομαι με αγγούρια, αν όχι για τίποτα άλλο, προκειμένου τουλάχιστον να μην πετάξω όλη μου τη ντουλάπα!!!:?:-(Κι άντε να κάνεις δίαιτα δηλαδή θηλάζοντας διακόσιες ώρες την ημέρα:?:?:?Μπουχ κλαψ λυγμ...


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε γκρινίτσα, τα ρούχα δε σου κάνουν όχι λόγω κιλών αλλά λόγω του ότι δεν έχει επανέλθει ακόμα η λεκάνη στα αρχικά της μέτρα. Δοκίμασε σε καμιά 2 βδομάδες και θα δεις μεγάλη διαφορά. Τώρα μαζεύει η λεκάνη σου.

Εμένα πάλι η λεκάνη αυτή τη φορά μάζεψε γρήγορα αλλά η ρημάδα η κοιλιά δε λέει να πέσει. Και μου το λέγανε όλοι "στο τρίτο η κοιλιά αργεί να πέσει". Και γω ερωτώ, "στη Χάϊντι Κλουμ δηλαδή γιατί έπεσε αμέσως;" ή "την Τζένιφερ Γκάρνερ την είδατε;"

Link to comment
Share on other sites

Νιονιώ θα ήθελα να το πιστέψω και να παρηγορηθώ, αλλά τα ρουχαλάκια μου αρχίζουν να ασφυκτιούν προτού προλάβουν να φτάσουν στη λεκάνη, από τα μπούτια ακόμη...Βαυκαλιζόμουν ότι εκεί δεν είχα πάρει καθόλου, αλλά προφανώς κάτι είχα πάρει και δεν φαινόταν επειδή απόκτησα αίφνης βυζί και λίγο κρέας στην κοιλιά (από τη μέση και πάνω ήμουν το απόλυτο ξυλάγγουρο) και έδειχνε ας πούμε αρμονικό...Λογικό είναι να μη μου κάνουν τα ρούχα, στα 45 κιλά που ήμουν πριν (σνιιιιιφ!) τα 5 αναλογικά είναι μεγάλη διαφορά.

Τέλος πάντων θέλω να ελπίζω ότι μάλλον φεύγουν σιγά-σιγά μόνα τους, γιατί σε σχέση με 15 μέρες πριν έχω πέσει περίπου 1,5 κιλό, χωρίς να κάνω εννοείται δίαιτα. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

Μπάι δε γουέι, η Χάιντι Κλουμ υποθέτω ότι έχει πέρσοναλ τρέινερ και όχι πολλές άλλες έγνοιες εκτός της κοιλιάς της...Άσε που αυτές άμα βιάζονται να εμφανιστούν τραβάνε και μια κοιλιοπλαστική και στρώνουν σε χρόνο ντε τε.

Κα τώρα στα σοβαρά: έχω ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ το μικρό. Δηλαδή εξαρχής τον είχα ερωτευτεί, αλλά υποτροπιάζω άσχημα. Έχει αρχίσει να κάνει γελάκια και να ανταποκρίνεται και παθαίνω τραλαλά. Θα ξεχάσω να μιλάω στο τέλος κανονικά και θα κάνω κι εγώ αγκού όλη την ώρα....


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτα τα γελακια, τα αγκου και τα διαφορων ειδων μικρα επιφωνηματα ειναι ακρως ερωτευσιμα οποτε δικαιολογισαι κι εσύ και όλες μας... είδικα αν το επιφωνημα μοιαζει να ταιριαζει με αυτα που λεμε εμεις σαν απαντηση τοτε ειναι να τρελαινεσαι.... είμαι σιγουρη ότι θα σας εχει τυχει κατι τετοιο... να λες ας πουμε "Πεινάει το μωρό μου" κι εκεινη την ωρα να βγαλει ενα επιφωνηματακι που μοιαζει με "Ναι"... Τρελο?

Grinitsa το απογευμα σε σκεφτομουν ειχε λιγο γκρινια η μικρη(ακομα κι οταν ετρωγε) και της λέω καποια στιγμη... "Γρκινίτσα μου εσυ..." χα χα

Το ΣΚ που περασε και σημερα το ριξαμε στις βολτες... Το ΣΚ με το αυτοκινητο με τον μπαμπα μας. Μεχρι το Λουτροπυργο στο εξοχικό μας εφτασε η χαρη μας και σημερα καναμε μια μεγααααααααλη βολτα με το καροτσι. Ήταν η πρωτη μας και ξαφνικα συνειδητοποίησα το πόσο ακαταλληλα είναι ολα μα όλα τα πεζοδρομια (τουλαχιστον της περιοχης μας) για τα καροτσακια. Όλο μεσα στο δρομο ήμουν ρε κοριτσια, δεν γινόταν αλλιώς... Πάνω στα πεζοδρόμια είναι όλο εμποδια, δεντρα, κολονακια, πινακιδες, κολονες της ΔΕΗ, παρκαρισμενα αυτοκινητα και μηχανακια.... Δραμα...


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια που εχετε χαθεί? Όλα καλα με τα μωρακια? Η δικιά μου σήμερα εμφανισε για πρωτη φορα κοκκινιλα στο πωπουδακι της. Η γιατρος μου είπε να της βαλω Bepanthol τρεις φορες τη μερα και να την αφηνω α αεριζεται για λιγο σε καθε αλλαγη. Αυτη δεν παραπονιεται. Ελπιζω να το προλαβουμε να μην αρχισει να ποναει. Την Τεταρτη που μας περασε ήρθε και την ειδε η γιατρος και τη βρηκ super. Τρωει πολύ καλα, εχει παρει και παραπάνω απ'όσο παιρνουν συνηθως τα μωρακια που θηλαζουν κι ολα πάνε καλα. Σε 40 μερες πήρε 1600γραμ. Ελπίζω να συνεχισει για πολύ το γαλα μου να είναι καλό και να χορταίνει το μικρουλι μου! Όσοι τη βλέπουν στη γειτονια όταν βγαινουμε βολτα τη λενε η μαυρομαλλούσα. Η αληθεια είναι ότι το πρωτο πραγμα που προσεχει κανεις είναι το μαλλί της... χα χα!!!


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...