Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Δέσποινα είμαι αναλυτής πληροφορικών συστημάτων (IT Analyst). Ναι είμαι ανακουφισμένη που σταματάω σε 3 μέρες κυρίως γιατί με έχει κουράσει το ντύσιμο και το να κάθομαι τόσες ώρες σε καρέκλα.

Για τα έξοδα του μωρού δεν μπορώ να σε κατατοπίσω ούτε εγώ γιατί θήλαζα και είμασταν Ελλάδα μέχρι το μωρό να γίνει 13 μηνών, αλλά σίγουρα είναι πολύ λιγότερα από αυτά που χρειάζονται για childcare.

Νομίζω ότι δεν θα χρειαστείς τόσα πολλά χρήματα για καρότσι. Πριν 2 χρόνια πήραμε το Maclaren techno xlr, καθισματάκι recaro young profi plus και βάση isofix με 450 ευρώ από το www.pingpong-online.de. Τα ίδια πράγματα βέβαια στα Λητώ κόστιζαν 900! Ψάξε το λίγο και στο θέμα που γράφουν τα κορίτσια στο φόρουμ για αγορές μέσω internet.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης θεώρησε όντως ως έξτρα το ότι θα σου πληρώνουν την ιδιωτική σύνταξη για αυτό το διάστημα γιατί εμένα μου την κόβουν.

Για το πιστοποιητικό μπορείς να κλείσεις ραντεβού με τη μαία επί τούτου. Είχα κάνει το δεύτερο υπέρηχο την ίδια εβδομάδα και δεν χρειαζόταν να με δει μέχρι την 24η, οπότε τηλεφώνησα, εξήγησα ότι ήθελα μόνο το πιστοποιητικό, πέρασα από εκεί με τα maternity notes και μου το έδωσε χωρίς να με εξετάσει.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, μήπως ξέρετε στο περίπου πόσα είναι τα έξοδα ενός μωρού το μήνα? Περα από τα αρχικα έξοδα για τη προίκα του? Αμα θηλάζεις βγαίνει πιο φτηνά?

Σαφώς βγαίνει πιο φτηνά άμα θηλάζεις, γιατί αλλιώς 3 κουτιά γάλα την εβδομάδα θα τα θες φαντάζομαι, άρα το γάλα μόνο θα είναι 30 λίρες την εβδομάδα, 120 λίρες το μήνα.

Το βασικό έξοδο είναι οι πάνες και τα μωρομάντηλα. Υπολόγισε γύρω στις 15 πένες η πάνα, 10 αλλαγές πάνας την ημέρα, σύνολο 10 λίρες την εβδομάδα. Συν 2 πακέτα μωρομάντηλα, πες 13-14 λίρες την εβδομάδα όλα μαζί, γύρω στις 50 λίρες το μήνα.

Τι άλλο θα χαλάσεις εξαρτάται από το τι θα χρησιμοποιείς: τα βασικά είναι βαμβάκι, γάζες, ορό, αποφρακτήρες, αφρόλουτρο, κρεμούλες.

Καρότσι με 500 και 700 λίρες σίγουρα ΔΕΝ χρειάζεσαι! Μπορείς να βρεις μια χαρά καρότσια με 200 λίρες και travel systems με 400 λίρες. Τσέκαρε τα κλασικά: Mothercare, Kiddicare, ToysRus, Bambino Direct, PreciousLittleOne, Amazon αλλά και Tesco, Boots, John Lewis. Υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές στις τιμές αναλόγως πού και πότε ψωνίζεις.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς βγαίνει πιο φτηνά άμα θηλάζεις, γιατί αλλιώς 3 κουτιά γάλα την εβδομάδα θα τα θες φαντάζομαι, άρα το γάλα μόνο θα είναι 30 λίρες την εβδομάδα, 120 λίρες το μήνα.

Πολυ φαγανο παιδι εχεις να σου ζησει :-) Εμεις ενα κουτι την εβδομαδα παιρναμε (των 900γρ, 7 λιρες τοτε αν θυμαμαι καλα) και μεχρι τους εξι μηνες ειχαμε φτασει στο 1 1/2. Οικονομικο το παιδακι μου, μπραβο :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φαγανο παιδι εχεις να σου ζησει :-) Εμεις ενα κουτι την εβδομαδα παιρναμε (των 900γρ, 7 λιρες τοτε αν θυμαμαι καλα) και μεχρι τους εξι μηνες ειχαμε φτασει στο 1 1/2. Οικονομικο το παιδακι μου, μπραβο :tongue:

Τάιζες μωρό με 120 γραμμάρια γάλα την ημέρα; Δηλαδή έπινε 20 γραμμάρια κάθε 4 ώρες; Είναι δυνατόν; Ούτε τα πρόωρα δεν πίνουν τόσο λίγο :shock:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τάιζες μωρό με 120 γραμμάρια γάλα την ημέρα; Δηλαδή έπινε 20 γραμμάρια κάθε 4 ώρες; Είναι δυνατόν; Ούτε τα πρόωρα δεν πίνουν τόσο λίγο :shock:

120 γραμαρια ΣΚΟΝΗ, οχι γαλα.... Τι σε μπερδευει ;:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Α καλά.... εγώ υπολόγιζα το γάλα, όχι τη σκόνη! Πάντως και πάλι, 1 κουτί μου φαίνεται λίγο. Αλλά ΟΚ εγώ θήλαζα, οπότε δεν τα ξέρω τα κόλπα. Γράψε λάθος :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!

Τι κάνετε? Επεσε η ομάδα ε? Και εγώ αυτη τη βδομάδα, κοιμηθηκα πολύ, με το που γυρνάω από τη δουλειά με πιάνει μια νύστα. Μέχρι να μαγειρέψω να φάμε, δε προλαβαίνω να κάνω τίποτα άλλο.

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Τελικά δε φαίνεται να είναι τόσο ακριβοί οι πρώτοι μήνες του μωρού. Εύχομαι να μπορέσω να θηλάσω, αλλά καμιά φορά δεν είναι και στο χέρι σου. Φαντάζομαι κάθε τόσο θα κάνουν και τις προσφορές τους τα σούπερμάρκετ, θα θέλει ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Peakaboo

Τι κάνετε εσείς? Πώς σου φαίνεται τώρα που τελείωσες τη δουλειά? Αρχίσατε τις προετοιμασίες? Πώς νοιώθεις? Ο μικρος σου τι λέει? Περιμένει πως και πως το αδερφάκι του, ή ακόμα δε το έχει συνειδητοποιήσει? Αλήθεια, μόνοι σας θα είστε, η θα έρθουν ενισχύσεις από Ελλάδα (μαμάδες, πεθερές). Δε ξέρω τι είναι καλύτερο. Να είναι μόνο του το ζευγάρι, ή θα τη χρειαστείς τη μαμά στο πρώτο παιδι τουλάχιστον, να σου δείξει ένα δύο πράγματα παραπάνω? Αν έρθει η πεθερα, θα βγάλεις άκρη ή με τις ορμόνες της λοχείας, να έχουμε σκοτωμούς?

Πωπω, πολλές ερωτήσεις ε? Σε κουρασα?

Ευχομαι να έχετε ένα ωραίο σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

Ευγενία εσείς τι κάνετε?

Πώς είναι η μεγάλη και η μικρή στη κοιλιά? Εφυγαν τα μουσαφήρια σας?

Πότε ξανά έχεις ραντεβού με τη μαία? Η κοιλιτσα μεγαλώνει?

Οχι, πως δε θα σε κούραζα και εσένα με τις ερωτησεις μου!:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στα δικά μου τώρα.

Πήγα χτες στη μαία. Εντάξει, δε ξέρω τι περίμενα αλλά δε ξετρελάθηκα. Το ραντεβού κράτησε γύρω στα 15 λεπτά. Μου μέτρησε την πίεση, έκανε κάποιο έλεγχο στα ούρα και ακούσαμε τη καρδούλα. Τη κοιλιά θα τη μετρήσει από την άλλη φορά. Ισως να περίμενε να δείξω περισσότερο ενθουσιασμό όταν άκουσα τη καρδιά, αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατι πρέπει να κάνω σα χαζό όταν ακούμε τη καρδια.

Και τελικά μπορεί να είμαι παράξενη, αλλά το θεώρησα γυφτιά που μου επέστρεψε τον ουροσυλλέκτη γεμάτο και μου είναι να το πλύνω για να το χρησιμοποιησω και την επόμενη φορά!:confused: Τρελή οικονομία!

Εύχομαι να μπορώ να αγοράσω καινούριο απο το φαρμακείο. Αραγε πως το ζητάμε?

Οσο για το ΜΑΤ Β1, τη ρωτησα πότε θα το παρω και μου είπε στο επόμενο ραντεβού στις 25 εβδ. Της είπα πως θα προτιμούσα να το πάρω νωρίτερα, και είπε πως πρώτη φορά άκουγε κάτι τέτοιο. Είπε άμα το θέλω τοσο πολύ να πάρω τηλ και να αφήσω μήνυμα στο τηλεφωνητή (σπάνια σηκώνουν το τηλέφωνο μου είπε) μετά την 23 εβδ και να ζητήσω να μου το στείλουν ταχυδρομικώς! Τι να πεις τώρα. Πάλι καλά η εταιρία μου είναι κάπως χαλαρή, δε φαντάζομαι να μου πουν τίποτα άμα το δώσω κάπως καθυστερημένα!

Αυτα τα λίγα απο εμένα!

Link to comment
Share on other sites

δεσποινα, αυτο με οτν ουροσυλλεκτη πρωτη φορα το ακουω, ο ουροσυλλεκτης πρεπει να ειναι αποστειρωμενος και σφραγισμενος πριν χρησιμποποιηθει, αλλιως οποιοδηποτε εξεταση θεωρειται ακυρη. Στο maternity book πρεπει να εχεις καποιοτηλεφωνο για το antenatal ward.Παρε τηλεφωνο και πες οτι εχεις hygiene realted concerns with regards to your midwife's practices και οτι πρεπει να μιλησεις σε καποιον γι'αυτο. Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα, δεν ειναι οτι θα παρεις εσυ ουροσυλλεκτη, αυτο που κανει ειναι εναντια στου κανονισμους και ειναι επικυνδινο για πολλους λογους. Περα απο λογους υγιεινης, μπορει να αλλοιωθουν τα αποτελεσματα....

Σου ειχαν δωσει τον υοροσυλλεκτη απο ρπιν και εκανες στο σπιτι; Εγω θυμαμαι καθε φορα που πηγαινα εκει μου εδιναν, πηγαινα στην τουαλετα κι εκανα

Link to comment
Share on other sites

Travellingmum

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. τελικά δεν είμαι τόσο παράξενη ε?

Τον ουροσυλλέκτη μου τον είχε δώσει στη πρώτη επίσκεψη και μου είχε πει να της πάω τα πρωινά ούρα. Βέβαια εγώ ξύπνησα στις 7.30, έπρεπε να πάω τουαλέτα, και το ραντεβού το είχα στις 11.00. Λες να αλλοιώθηκε και το αποτέλεσμα?

Τελικά θα τον πετάξω και αν δε βρω στο φαρμακείο θα πω τη μανα μου να μου στείλει από Ελλάδα. Που φαντάζομαι πως θα βρω και εδω.

Μαλλον δίκιο έχεις, ίσως να έπρεπε να κάνω παράπονα, αλλά λίγο η ντεμπελιά μου, λίγο το ότι δε θέλω να δημιουργώ "προβλήματα" σε άλλους, δε νομίζω να μπω στη διαδικασία. Δυστυχώς και με το gp μου είχα πολλά παράπονα, και εκεί δε μίλησα.....

Τι να πω, σε αυτη την περίπτωση ίσως να μη κατάλαβα καλά εγώ, πάντως το ότι μου το γύρισε πίσω με τα ούρα, αυτό σίγουρα έγινε!

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν αλλοιωνεται απο τις 7.30 μεχρι τις 11, αλλα αν τωρα ξεπλυνεις με το νερο της βρυσης και ολα τα βακτηρια που περιεχει αυτον στον οποιο ηδη εχουν μπει καποια ουρα... και δεν ειναι αποστειρωμενος, ε σιγουρα τα αποτελεσματα θα ειναι αμφιβολα...

Δε δημιουργεις προβληματα, η γνωμη μου ειναι οταν εχεις καποιο προβλημα να μιλας. Ετσι μονο αλλαζουν τα πραγματα. Εγω εκανα παραπονα για τη συμπεριφορα μιας μαιας στο postnatal ward, H οποιοα τεθηκε σε διαθεσιμοτητα και εγω ελαβα γραμμα απολογιας απο το nhs. Τι κερδισα; Μια μικρη ικανοποιηση γι'αυτο που μου συνεβη και τη σιγουρια οτι η συγκεκριμενη (και οι γυρω της) πηρε ενα καλο μαθημα και δε θα ξανασυμβει αυτο σε αλλη μανουλα. Την αναβαθμιση της φροντιδας στο συγκεκριμενο μερος.

Μου φαινεται τρελλο να σου ζητησει να χρησιμοποιησεις τον ιδιο ουροσυλλεκτη!!!! Μπορεις επισης να πας στον gp σου και να ζητησεις ουροσυλλεκτη και να εξηγησεις για ποιο λογο, δεν ειναιτ α 30 λεπτα του ουροσυλλεκτη, ειναι οτι πρεπει να σταματησει να γινεται αυτο, και αν το παρει πρεφα ο gp, να εισαι σιγουρη οτι θα σταματησει.

Και παντα, παντα να θυμασαι : it's YOUR NHS!!!! Και δικαιουσαι την καλυτερη φροντιδα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Τελικά δε φαίνεται να είναι τόσο ακριβοί οι πρώτοι μήνες του μωρού. Εύχομαι να μπορέσω να θηλάσω, αλλά καμιά φορά δεν είναι και στο χέρι σου. Φαντάζομαι κάθε τόσο θα κάνουν και τις προσφορές τους τα σούπερμάρκετ, θα θέλει ψαξιμο.

Στο γάλα δεν γίνονται προσφορές, νομίζω ότι υπάρχει σχετική νομοθεσία που το απαγορεύει.

Οι τιμές που σου έδωσα για τις πάνες είναι τιμές προσφοράς. Η κανονική τιμή είναι γύρω στις 20 πένες η πάνα, αλλά αν πάρεις τη μάρκα του σούπερ μάρκετ ή Pampers σε προσφορά, βγαίνει λιγότερο (14-16 πένες). Μπορεί να βρεις και πιο φτηνές αν αγοράσεις σε μεγάλη ποσότητα, αλλά αυτά μετά τον 6ο μήνα, γιατί στην αρχή τα περισσότερα μωράκια αλλάζουν συχνά νούμερο οπότε δεν σε συμφέρει να πάρεις μεγάλα κουτιά.

Προσφορές συνήθως κάνουν όλα τα σούπερ μάρκετ ταυτόχρονα (τα λένε baby events). Όταν είναι περίοδος προσφορών, απλά αγοράζεις ποσότητα και την αποθηκεύεις στο σπίτι :)

Τσέκαρε και το Boots, ειδικά αν έχεις κάρτα για πόντους.

Για τον ουροσυλλέκτη δεν έχω κάτι να πω, δεν έχω ανάλογη εμπειρία. Εμένα μου έδιναν μπουκαλάκι επί τόπου (πράγμα βέβαια που σήμαινε ότι δεν είχα δώσει ποτέ πρωινά ούρα... άλλο θέμα αυτό). Πάντως αν θες να πάρεις ουροσυλλέκτες από το φαρμακείο ή να παραγγείλεις μέσω Amazon, στα αγγλικά λέγονται urine sample bottles.

Μια φορά έκανα παράπονα για τη μαία μου και μου είπαν αν θέλω να κάνω έγγραφη καταγγελία. Δεν ασχολήθηκα.

Καλή συνέχεια!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...