Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

ΑΥΤΙΣΜΟΣ


mamaculpa

Recommended Posts

Καλημέρα!!

Φυσικά και δεν μπορεί να βγάλει κανείς αυθαίρετα συμπέρασμα ότι το παιδί είναι στο φάσμα χωρίς να το αξιολογήσει αναπτυξιολογος... Όπως επίσης και δεν μπορεί κανένας "άσχετος" να πει πως είναι και όλα καλά... 2 ετών, θα έπρεπε να λέει έστω κάποιες λεξουλες "μαμά, μπαμπά, νάνι, μαμ" ... Δεν λέει τίποτα το παιδί???

Ο μόνος κατάλληλος για να απαντήσει είναι ο αναπτυξιολογος... Στη θέση των γονιών θα το συζητούσα με τον παιδίατρο και θα έκλεινα και ένα ραντεβού για σιγουρια... Στην τελική δεν έχει να χάσει τίποτα αν όλα είναι καλά... Ενώ αν όντως συντρέχει λόγος, είναι καλό να το ανακαλύψουν από νωρίς και να κάνουν τις όποιες παρεμβάσεις!!!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!

Φυσικά και δεν μπορεί να βγάλει κανείς αυθαίρετα συμπέρασμα ότι το παιδί είναι στο φάσμα χωρίς να το αξιολογήσει αναπτυξιολογος... Όπως επίσης και δεν μπορεί κανένας "άσχετος" να πει πως είναι και όλα καλά... 2 ετών, θα έπρεπε να λέει έστω κάποιες λεξουλες "μαμά, μπαμπά, νάνι, μαμ" ... Δεν λέει τίποτα το παιδί???

Ο μόνος κατάλληλος για να απαντήσει είναι ο αναπτυξιολογος... Στη θέση των γονιών θα το συζητούσα με τον παιδίατρο και θα έκλεινα και ένα ραντεβού για σιγουρια... Στην τελική δεν έχει να χάσει τίποτα αν όλα είναι καλά... Ενώ αν όντως συντρέχει λόγος, είναι καλό να το ανακαλύψουν από νωρίς και να κάνουν τις όποιες παρεμβάσεις!!!

Στην αρχή είχε ξεκινήσει και έλεγε μαμά αλλα τώρα μόνο τσηριδα βάζει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zouzelaki είπε:

Στην αρχή είχε ξεκινήσει και έλεγε μαμά αλλα τώρα μόνο τσηριδα βάζει 

Άρα προφανώς κάτι συνεβει και το παιδί παλινδρόμησε. Πες στην αδερφή σου να κλείσει ραντεβού σε κάποιο αναπτυξιολογο άμεσα (αν μπορείτε να πάτε στο Αγ. Κυριάκου είναι κορυφη,) και να μην το καθυστερεί... Καλύτερα να δώσει ένα 50€ αδικα, παρά αν το παιδί χρειάζεται βοήθεια να το "κρατήσει πίσω".


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2020 at 12:49 ΠΜ, Zouzelaki είπε:

Στο όνομα της ανταποκρίνεται κανονικά ναι ότι της λένε κάνει απλά το  μόνο πού κάνει είναι να τζιριζει 

Διαβασα το σχολιο για την τσιριδα κ δεν μπορω να μην γραψω. 

Η ανηψια μου οταν ηταν  περιπου 10 με 11 μηνων..κ γενικα κ νωριτερα...σε οτι τησ λεγανε τσιριζε..κ γενικα ηταν πολυ ανησυχο παιδι απο βρεφοσ..η νυφη νου κ ο αδερφοα μου νονιζανε πωσ κατι τρεχει με την μικρη..

Για να μην τα πολθλογω το συμπςρασμα που βγηκε αργοτερα ηταν πωσ επειδη ηθελς να μιλησει απο νωρισ κ δςν τα καταφερνε ειχς αυτην την ανυιδραση...

Μιλησε πριν απο τον χρονο...τωρα ειναι 3.5 κ ειναι πανεξυπνη..

Απορω με τον παιδιατρο πραγματικα...δεν σασ λεει τιποτα?? Δεν ελεγχει καθε μηνα αν κατεκτησε τισ δςξιοτητεσ που πρεπει για την ηλικια του νωρου????

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Διαβασα το σχολιο για την τσιριδα κ δεν μπορω να μην γραψω. 

Η ανηψια μου οταν ηταν  περιπου 10 με 11 μηνων..κ γενικα κ νωριτερα...σε οτι τησ λεγανε τσιριζε..κ γενικα ηταν πολυ ανησυχο παιδι απο βρεφοσ..η νυφη νου κ ο αδερφοα μου νονιζανε πωσ κατι τρεχει με την μικρη..

Για να μην τα πολθλογω το συμπςρασμα που βγηκε αργοτερα ηταν πωσ επειδη ηθελς να μιλησει απο νωρισ κ δςν τα καταφερνε ειχς αυτην την ανυιδραση...

Μιλησε πριν απο τον χρονο...τωρα ειναι 3.5 κ ειναι πανεξυπνη..

Απορω με τον παιδιατρο πραγματικα...δεν σασ λεει τιποτα?? Δεν ελεγχει καθε μηνα αν κατεκτησε τισ δςξιοτητεσ που πρεπει για την ηλικια του νωρου????

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό γιατί δεν πάω μαζί στον παιδίατρο και δεν ξέρω τη λέει στην αδερφή μου... αλλα πιστεύω ότι θα μιλήσει η μικρή μου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, η δική μου άποψη είναι η αδελφή σου πρέπει να κλείσει ένα ραντεβού με αναπτυξιολογο, ώστε να λυθούν όλες οι απορίες από τον αρμόδιο. Η αξιολόγηση είναι ο μόνος τρόπος για να σας δείξει εάν το παιδί έχει κάποια αναπτυξιακή διαταραχή. Ακόμα και εγώ που είμαι λογοθεραπευτρια, δεν μπορώ να σου πω εάν υπάρχει κάποια διαταραχή, καθώς στην αξιολόγηση δεν εξετάζεται μόνο η ομιλια, αλλά και η γενικότερη εικόνα του παιδιού. Μην ακούτε τη γιαγιά, μην πανικοβαλεστε... Απλά κλείστε ένα ραντεβού και θα πάρετε σωστές απαντήσεις- κατευθύνσεις και όχι εικασίες. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Zouzelaki είπε:

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό γιατί δεν πάω μαζί στον παιδίατρο και δεν ξέρω τη λέει στην αδερφή μου... αλλα πιστεύω ότι θα μιλήσει η μικρή μου 

Απλα για μενα κακωσ στεκεστε στην γνωμη τησ γιαγιασ...τον 1ο λογο τον εχει ο παιδιατροσ..αυτοσ θα μασ καυευθυνει σε αλλον ειδικο..κ η ακοη παιζει μεγαλο ρολο..

ειναι σε μια ηλικια που αν εχει καποιο μικρο θεματακι θα πρεπει καποιοσ να παρεμβει..

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...