Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

ποιο ονομα να δωσουμε;


kourkoumpini

Recommended Posts

κουρκουμπινάκι, καταρχήν να σας ζήσει ο μικρούλης! Να είναι πάντα γερός και καλότυχος.

Οσον αφορά στο όνομα, εμένα από μικρή μου άρεσε το Φίλιππος. Δεν θα σε μπερδέψω λέγοντάς σου και άλλα ονόματα, αλλά αν τα έβαζα σε σειρά μάλλον θα ήταν Φίλιππος, Αχιλλέας και μετά το Οδυσσέας.

Όσο για το ότι ίσως να γιορτάζουν τα δυο σου παιδιά κοντα κοντά (αν τον βαφτίσετε τελικά Αχιλλέα), θα έλεγα καλύτερα. Θα κάνεις μια γιορτούλα και για τους δύο, θα παίρνουν και οι δύο τα δωράκια τους και θα "ξεμπερδεύεις" και εσύ με ένα έξοδο...

Αργότερα όταν μεγαλώσουν, δεν θα έχει σημασία, γιατί ο καθένας θα έχει το δικό του κύκλο και θα διαχωριστούν ούτως ή άλλως.

maryl, και εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια... το φιλίππα δεν μου αρέσει προσωπικά...σορρυ! Το Μελίνα φανταστικό, και το Λυδία ωραίο. Αλλά το Λήδα μου αρέσει ακόμη πιο πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ ωραίο ονόματα το Φίλιππος και το Οδυσσέας, ειδικιά το Φίλιππος μου αρέσει πολύ και ηχιτικά, με το καλό κουρκουμπίνι!

όσο για τα κοριτσίστικα, όχι Λυδία, απλά και μόνο γιατί γέμισε ο τόπος Λυδίες... το Λήδα θα συμφωνήσω απόλυτα με την προλαλλήσασα οτι είναι πολύ πιο όμορφο και ιδιαίτερο, το Μελίνα επίσης ωραίο, αλλά το Λήδα είναι πιο επιβλητικό...

βέβαια περι ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Εγώ όταν διάλεξα για τα παιδία μου κοιτούσα και σημασίες, την κόρη μου την είπα Μυρτώ, σαν την μυρτια την μυριστερή και τον μύρο, και για την παναγία την Μυρτιδιώτισσα. τον γιό μου Ιάσονα, που σημαίνει αυτός που θεραπεύει, που φέρνει την ίαση. μου άρεσε επίσης το Ορέστης, που είναι αυτός που στέκετεαι στο όρος (όρος+ίσταμαι).

αντίστοιχα ο Φίλιππος είναι αυτός που είναι φίλος του αλόγου, ο Οδυσσέας κατά τον όμηρο είναι ο γιος της πέτρας, αλλά αν το δεις στο wikipedia σημαίνει και αυτός που νιώθει και προκαλεί πόνο. ο Αχιλλέας αντίστοιχα είναι αυτος που περιπλανάται θλιμένος. Ετσι εγώ θα διάλεγα τον Φίλιππο.

να μήν πω την τελευταία μου παράνοια, οτι αν αναγκαστούμε τελικά να μεταναστεύσουμε, πιο έυκολο το Jason ¨η το Phillip από το Achilles... όταν διάλεγα το Μυρτώ δεν το σκέφτηκα αυτό, αν και εγώ πρώτη επιλογή το Νιόβη είχα (Niobe), αλλά το έτερον ήμισι διαφώνησε σφόδρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω όχι Λυδία, έχει παραγίνει της μόδας. Το Λήδα μου αρέσει, αλλά αυτό το δ είναι λίγο σκληρό. Γενικά δεν με τρελαίνουν τα γυναικεία ονόματα με δ, μου φαίνονται άγρια. Το Μελίνα είναι πολύ γλυκό και όμορφο και όχι τόσο "πρωτότυπο" που να έχει καταντήσει πολυφορεμένο. Από τα ονόματα σε Λ μου αρέσει το Λίνα.

Για τα αντρικά δεν έχω γνώμη, δεν μου αρέσει ιδιαίτερα κανένα από αυτά που συζητάμε. Πάντως συμφωνώ ότι είναι καλό να βλέπουμε και τις ερμηνείες των ονομάτων.

Όσο για το τι όνομα διαλέγεις με σκοπό να μεταναστεύσεις, το πρώτο που θα πρέπει να ξέρεις είναι πού θα μεταναστεύσεις (για να ξέρεις τι ονόματα ακούγονται όμορφα στην τοπική λίνγκα) και δεύτερον θα πρέπει να σκεφτείς πώς θα φαίνεται το όνομα στο διαβατήριο, καθότι με αυτό το όνομα θα πορευτείς αρχικά. Ας πούμε το Αχιλλέας στο διαβατήριο θα φαίνεται Ahilleas και όχι Achilles, η Νιόβη Niovi και όχι Niobe κ.λπ. Αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας.... δεν έχει νόημα να ανησυχείς για κάτι που δεν ξέρεις αν θα γίνει και πώς θα γίνει!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...εμένα μου αρέσει Φίλιππος Λυδία και Άγγελος αντίστοιχα...αλλά και το Μελίνα δεν με αφήνει κ εντελώς αδιάφορη...σαν Μελίτα μ' αρέσει πολύ καλύτερα όμως!!!!το Λήδα με την καμία....όντως κ σε μένα μου ακούγεται κάπως "σκληρό"....Το Αχιλλέας έχει ένα ενδιαφέρον...το Οδυσσέας δεν μ' αρέσει...αυτά!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον κουρκουμπινι να πω και εγω,,,,καλησπερα οτι τεινω προς το Φιλιππος εχω χρονια να το ακουσω τριγυρω κιολας ενω τα αλλα δυο τα εχω ακουσει ,,,,

Μελινα εχω την αδερφη μου ( ω ναι ) αλλα το Λήδα εμενα προσωπικα μου αρέσει ΄΄΄και ναι συμφωνω οχι το Λυδία πολυφορεμενοοοοοο

και μπραβο που μπορειτε και διαλεγετε και εχετε ξεφυγει απο τις παραδοσεις,,,,;);););)

εμενα η μεγαλη λεγετε Ελενη και εχει γενεθλια και γιορτη με διαφορα δυο εβδομαδων περιπου οποτε λιγο ξενερωμα το εχει γιατι μια φορα το κανουμε το καλεσμα ,,,,Τη μερα της γιορτης της γιορταζει το μισο σοϊ (γιαγια-κουνιαδος-παππους -θειος και η μιση Ελλαδα οποτε ειαμστε στο τρεξιμο)

Οποτε καλυτερα μακρια οι γιορτες να το χαιρονται και τα παιδια,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


εχουμε ενα θεμα με το νομα του μπεμπη ο οποιος εινια 4 μηνων και θα τον βαφτισουμε το σεπτπεμβρη.

ειμαστε αναμεσα στο Αχιλλεας, Φιλιππος και Οδυσσεας.

ο Αχιλλεας γιορτζαζει 2 μερες μετα τα γενεθλια του μεγαλου γιου, ο οδυσσεας κατακαλοκαιρο.

εσας πιο σας αρεσει; εινια ωραιο να γιορταζουν μαζι ο ενας γενεθλια και ο αλλος τη γιορτη του;

Αλέξανδρος, που γιορτάζει στις 30 Αυγούστου!

Link to comment
Share on other sites

Το Ορέστης δεν με τρελαίνει, μου θυμίζει ελληνική ταινία του 50 :oops:

Αν σας αρέσει εσάς όμως... γιατί όχι; Αντικειμενικά είναι μια χαρά όνομα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...