Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

      • Μου αρέσει 1

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

καλημέρα μαγειροκόριτσα!

κάνω τα τρικολόρε με σπανάκι!

προσέξτε γιατί πήρα κατα λάθος τις mezzo πένες!ειναι πιο μικρές από τις κανονικές!εκτός κι αν σας αρέσουν!;)

να έχουμε έτοιμο φαγητό να πάμε βολτίτσα!άνοιξε η μέρα σήμερα!

όσο για τα λαχανικά καλαμαράκι,νομίζω πως διατηρούνται και στο ψυγείο άπλυτα σε σακούλα για μια εβδομάδα!

δες το λινκ:http://www.aragma.gr/?p=9591

εκτός αν βρίσκεις ποσότητες εσύ και υποχρεωτικά τα βάζεις κατάψυξη!

εγώ δε βρίσκω πάντα τα λαχανικά που θέλω!

πχ χτες βρήκα το σπανάκι και σήμερα κάνω τα τρικολόρε!

ανάλογα τι βρίσκω!

μπορούμε να βάζουμε και συνταγές για τα μικρά μας;

εμείς είμαστε 8 μηνών

θέλουμε σιγά σιγά να ξεκινήσουμε να τρωμε απόλα τα φαγητά αλλά χωρίς αλάτι και μπαχαρικά φυσικά!

τραχανά τρώετε;πώς;απόγευμα ή μεσημέρι;

συνταγή:

κοτοπουλο μουστάρδας

θα χρειαστείς:

2-4 φιλέτα κοτόπουλο σε μπουκίτσες

κρέμα γάλακτος

μουστάρδα

κρεμμύδι

σκόρδο

τι κάνεις:

τσιγαρίζεις στο τηγάνι σκόρδο-κρεμμύδι

ρίχνεις τις μπουκίτσες

προσθέτεις κρέμα γάλακτος και μουστάρδα

αλατοπιπερώνεις

μόλις δέσει η σάλτσα βγάζεις από τη φωτιά

μπορείς να το συνοδεύσεισ με ριζότο ή ρύζι με κάρυή πένες ή ό,τι θέλετε και έχετε τέλος πάντων!:P

ένα μυστικό για το ρύζι είναι να τσιγαρίσεις κρεμμύδι σκόρδο και μετά να ρίξεις το ρύζι σκέτο να πάρει κι αυτό λίγο και τέλος το νερό

απλό αλλά νόστιμο!!!

γενικώς οι συνταγές που θα σας δίνω είναι από μνήμης και είναι για άμεση κατανάλωση!χαχααχχ

φιλιάαααααααααααααα


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παπουτσακια, μελιτζανοσαλατα ψητες με ντομάτα τυρακι

http://www.sintagespareas.gr/sintages/melitzanes-me-tiri-sto-fourno.html

http://www.sintagespareas.gr/sintages/papoutsakia-melitzanas.html

Και η μελιτζανοσαλατα είναι απλή εδώ τη λέμε αγιορείτικη μελιτζανοσαλατα

Μελιτζανες ψημενες τυλιγμενες στο φούρνο με αλουμινόχαρτο

Αλάτι πιπέρι λίγο ξύδι σκόρδο κ ελαιόλαδο αυτα κατά βούληση κ γούστο

Και όταν τη σερβίρουμε ρίχνουμε από πάνω λίγη φέτα θρυμματισμενη :wink:

Κάποια όπως τα πρασα τα ρίχνω δύο τρία λεπτά σε βραστο νερό τα ζεματιζω κ τα αφήνω να στραγγιξουν καλά κ τα καταψυχω. Όταν θέλω να τα μαγειρεψω για να μην μου βγάλουν τα ζουμια στην πίτα κ γίνει μπλουμ τα αχνιζω με λίγο νερό στη κατσαρόλα ίσα να φύγουν τα υγρα τους. Ενώ πχ το σπανάκι αν το εχω κομμένο όπως είναι το μαγειρεύω. Πάει ανάλογα το λαχανικό αλλά τις μελιτζανες εγώ θα τις κατεψυχα.. ολόκληρες απλά πλυμενες δεν θα τις έκοψα γιατί είναι σπογγώδης.

Τα σακουλάκια του ικεα είναι τα καλύτερα γιατί ξαναχρησιμοποιουνται ανετοτατα :wink:

Ax !! Αυτή η μελιτζανοσαλάτα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!

Σας δίνω μια συνταγή του Παρλιάρου για τούρτα σοκολατινα, είναι οργασμικά σοκολατένια http://www.sintagespareas.gr/sintages/nea-sokolatina.html

Κική δοκίμασε αν θες τη γέμιση του παρλιάρου, και αν χρειάζεσαι δοκιμαστή προσφέρομαι :D

Palladin 1 στρώση θα κάνω αυτή, 2η? Αλήθεια, έκανες 2 στρώσεις? Δλδ παντεσπάνι, γέμιση, παντεσπάνι γέμιση?

Μη με πάρετε με τις πέτρες, 1η φορά θα κάνω τούρτα:tongue:


Wktmp2.png

qIogp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να βάζουμε και συνταγές για τα μικρά μας;

εμείς είμαστε 8 μηνών

θέλουμε σιγά σιγά να ξεκινήσουμε να τρωμε απόλα τα φαγητά αλλά χωρίς αλάτι και μπαχαρικά φυσικά!

τραχανά τρώετε;πώς;απόγευμα ή μεσημέρι;

Νωρίς είναι θα έλεγα να ξεκινήσετε να τρώτε από όλα τα φαγητά. Εμείς μετά το χρόνο αρχίσαμε με τις ευλογίες της παιδιάτρου μας φυσικά. Όσο για τον τραχανά ούτε να τον δούμε!!!

Kalamaraki αυτή τη μελιτζανοσαλάτα δεν την έχω δοκιμάσει αλλά πάντα στο ψυγείο μου θα βρεις ταπεράκι με μελιτζανοσαλάτα την οποία φτιάχνω με τον εξής πανεύκολο τρόπο:

Ψήνω μελιτζάνες στο φούρνο χωρίς λάδι (και χωρίς φλούδες) και μετά τις πολτοποιώ στο multi προσθέτοντας λάδι, σκόρδο, ξύδι και αλάτι κατά βούληση.


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια

Έφτιαξα τις φακες μου κ το μπροκολο από χτες γιατί σήμερα γυρναω στις 5.

Ntemiiii πάνω κάτω αυτα κάνω κ εγώ όπως στο άρθρο απλά με βολεύει να τα καταψυχω στο πικ τους κ σίγουρα είναι με όλα τους τα καλά συστατικά όταν θα τα χρησιμοποιήσω. Λατρεύω κατάψυξη κ όνειρο μου να αγοράσω έναν καταξυκτη χα χα χα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Νωρίς είναι θα έλεγα να ξεκινήσετε να τρώτε από όλα τα φαγητά. Εμείς μετά το χρόνο αρχίσαμε με τις ευλογίες της παιδιάτρου μας φυσικά. Όσο για τον τραχανά ούτε να τον δούμε!!!

Kalamaraki αυτή τη μελιτζανοσαλάτα δεν την έχω δοκιμάσει αλλά πάντα στο ψυγείο μου θα βρεις ταπεράκι με μελιτζανοσαλάτα την οποία φτιάχνω με τον εξής πανεύκολο τρόπο:

Ψήνω μελιτζάνες στο φούρνο χωρίς λάδι (και χωρίς φλούδες) και μετά τις πολτοποιώ στο multi προσθέτοντας λάδι, σκόρδο, ξύδι και αλάτι κατά βούληση.

Ε την ίδια φτιάχνεις βρε ταμαρ απλά εγώ την χοντροκοβω κ εσυ την πολτοποιεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νωρίς είναι θα έλεγα να ξεκινήσετε να τρώτε από όλα τα φαγητά. Εμείς μετά το χρόνο αρχίσαμε με τις ευλογίες της παιδιάτρου μας φυσικά. Όσο για τον τραχανά ούτε να τον δούμε!!!

Kalamaraki αυτή τη μελιτζανοσαλάτα δεν την έχω δοκιμάσει αλλά πάντα στο ψυγείο μου θα βρεις ταπεράκι με μελιτζανοσαλάτα την οποία φτιάχνω με τον εξής πανεύκολο τρόπο:

Ψήνω μελιτζάνες στο φούρνο χωρίς λάδι (και χωρίς φλούδες) και μετά τις πολτοποιώ στο multi προσθέτοντας λάδι, σκόρδο, ξύδι και αλάτι κατά βούληση.

ε,ναι σιγά σιγά!δεν τρώμε πχ ψάρι αυγό ακτινίδιο όσπρια

εννοώ να μπορώ να φτιάχνω φαγητό για μας και να κρατάω και για κείνη

πχ σήμερα που έκανα τα τρικολόρε,αν δεν είχα έτοιμο το φαγητό της από χτες,θα μπορούσε να φάει κι εκείνη από αυτό χωρις αλάτι πιπέρι σκόρδο

τα υπόλοιπα όλα τα τρώει

πολύ καλή και εύκολη η μελιτζανοσαλάτα σου

τις ψήνεις σε λαδόκολλα κομμένες σε φέτες;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ntemiiii κ εμείς ξεκινήσαμε 8-9μηνών τα φαγητό αλλά αναλατα εντελώς κ στην αρχή τακτοποιημένα για ένα μήνα κ μετά μικρα κομμάτια γιατί ήδη είχε 9 μηνών 6 δοντακια χε χε έβγαλε τα πρώτα δύο τεσσάρων μηνών!!

Μπορείς να κάνεις τροχανά πεπονακι κτλ σε σουπιτσα με λιιιιγη φέτα

Εμάς το πρώτο κρεατακι ήταν αρνί. Ο παιδίατρος μας είπε αρνί/κατσίκη κ μοσχάρι. Χοιρινό μετά τους. 18 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

Έφτιαξα τις φακες μου κ το μπροκολο από χτες γιατί σήμερα γυρναω στις 5.

Ntemiiii πάνω κάτω αυτα κάνω κ εγώ όπως στο άρθρο απλά με βολεύει να τα καταψυχω στο πικ τους κ σίγουρα είναι με όλα τους τα καλά συστατικά όταν θα τα χρησιμοποιήσω. Λατρεύω κατάψυξη κ όνειρο μου να αγοράσω έναν καταξυκτη χα χα χα χα χα χα

χαχαχαχααχ

ναι καλό θα ήταν!εμείς δεν έχουμε χωρο!

όσο για τις φακές σπάνια τις κάνω καλές μου λέει ο άντρας μου!

μια φορά τις έκανε η μάνα μου και μου λέει:

-η μάνα σου τις έκανε;

ναι

-είδες πως τις έκανε;

ναι

-έτσι να τις κάνεις

χαχαχαχαχαχ

χαχαχαχαχαχαχα

δεν τις έχω κάνει από τότε!

έχω πάρει όμως ωραιότατες καστοριάς!χαχχα

για πείτε κανά μυστικό!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ntemiiii κ εμείς ξεκινήσαμε 8-9μηνών τα φαγητό αλλά αναλατα εντελώς κ στην αρχή τακτοποιημένα για ένα μήνα κ μετά μικρα κομμάτια γιατί ήδη είχε 9 μηνών 6 δοντακια χε χε έβγαλε τα πρώτα δύο τεσσάρων μηνών!!

Μπορείς να κάνεις τροχανά πεπονακι κτλ σε σουπιτσα με λιιιιγη φέτα

Εμάς το πρώτο κρεατακι ήταν αρνί. Ο παιδίατρος μας είπε αρνί/κατσίκη κ μοσχάρι. Χοιρινό μετά τους. 18 μηνες.

εμείς είμαστε 8 μηνών και δεν έχουμε ούτε ένα δόντι!

η παιδίατρος μας είδε τον προηγούμενο μήνα και μας είπε πως είναι έτοιμα!πού είναι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;χαχαχ

της τα πολτοποιώ και τώρα τελευταια της το κάνω λιγότερο αλοιφή ώστε να μασάει και τίποτα έστω με τα ούλα!χαχαα

εμείς τρώμε μοσχάρι και κοτόπουλο

το πεπονάκι είναι μακαρονάκι;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχααχ

ναι καλό θα ήταν!εμείς δεν έχουμε χωρο!

όσο για τις φακές σπάνια τις κάνω καλές μου λέει ο άντρας μου!

μια φορά τις έκανε η μάνα μου και μου λέει:

-η μάνα σου τις έκανε;

ναι

-είδες πως τις έκανε;

ναι

-έτσι να τις κάνεις

χαχαχαχαχαχ

χαχαχαχαχαχαχα

δεν τις έχω κάνει από τότε!

έχω πάρει όμως ωραιότατες καστοριάς!χαχχα

για πείτε κανά μυστικό!

Χα χα χα χα χα χα

Εγώ ευτυχώς παντρεύτηκα κ γλυτωσα από τις κόκκινες φακες της μαμας μου!!

Παίρνω φακες Εγκλουβης Λευκάδας, οι καλύτερες φακες εβερ βραστερες κ νόστιμες. Πουλιούνται 10-12ευρώ κοντά το κιλό....εγώ βέβαια παίρνω 5κιλά δώρο από την πεθερά αφού είναι το νησί της κ μας στέλνουν οι συγγενείς της.

Εγώ τις καθαρίζω από πετραδακια τις βάζω σε δύο νερα σε μπωλ για μίση ώρα τις ξεπλενω κ μετά βάζω νερό πιπέρι σκόρδα πολλά κεφάλια ένα σφηνακι καλό ξύδι λευκό κ μπόλικη ρίγανη λίγο λάδι. Τις βραζω κ μόλις γίνουν κατεβαζω το μάτι χαμηλά πολύ ίσα να σιγοβραζουν κ προσθέτω λάδι αρκετό κ τις ανακατεύω συνέχεια με ξύλινη κουταλα κ στα τοιχώματα τα λιωνω λίγες λίγες να χυλωσουν.

Βγαίνουν θεικες!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς είμαστε 8 μηνών και δεν έχουμε ούτε ένα δόντι!

η παιδίατρος μας είδε τον προηγούμενο μήνα και μας είπε πως είναι έτοιμα!πού είναι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;χαχαχ

της τα πολτοποιώ και τώρα τελευταια της το κάνω λιγότερο αλοιφή ώστε να μασάει και τίποτα έστω με τα ούλα!χαχαα

εμείς τρώμε μοσχάρι και κοτόπουλο

το πεπονάκι είναι μακαρονάκι;

Το πεπονακι είναι σαν το αστρακι μικρό για σούπες :wink:

Υπομονή με τα δόντια χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

ε,ναι σιγά σιγά!δεν τρώμε πχ ψάρι αυγό ακτινίδιο όσπρια

εννοώ να μπορώ να φτιάχνω φαγητό για μας και να κρατάω και για κείνη

πχ σήμερα που έκανα τα τρικολόρε,αν δεν είχα έτοιμο το φαγητό της από χτες,θα μπορούσε να φάει κι εκείνη από αυτό χωρις αλάτι πιπέρι σκόρδο

τα υπόλοιπα όλα τα τρώει

πολύ καλή και εύκολη η μελιτζανοσαλάτα σου

τις ψήνεις σε λαδόκολλα κομμένες σε φέτες;

Εγώ μέχρι να χρονίσει του μαγείρευα ξεχωριστά και νερόβραστα. Λάδι πρόσθετα αφού το είχα πολτοποιήσει στο πιάτο του.

Ναι σε λαδόκολλα τις ψήνω.

Στις φακές βάζω μπαλσάμικο αλλά θα δοκιμάσω και το λευκό τώρα που το είπες kalamaraki. Ρίγανη δεν ήξερα οτι πάει. Και είμαι fun της ρίγανης...:)


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...