Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

      Καλησπέρα !! Κ εμένα δεύτερη μερα με ξεκινάνε!

      Στην προηγούμενη περίοδο ξεκίνησα προετοιμασία αλλά στον υπέρηχο είδαμε ότι το ενδομήτριο δεν ήταν όπως θέλαμε . Συγκεκριμένα δεν διακρίναμε ξεκάθαρα τις 3 ζώνες που θα έπρεπε οπότε το αφήσαμε. Σήμερα μου ήρθε η επόμενη περίοδος και ξεκινάμε πάλι προετοιμασία να δούμε αυτή τη φορά τι θ γίνει.

      Όλα με το καλό!!!! ❤️

      3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή και στις δυο μας !!! Θα ήμαστε κοντά κοντά πρώτα ο θεός κ εγω έχω ξεκινήσει είμαι 5η μέρα προετοιμασίας σήμερα !! 

      Θα είναι η τυχερή σας!!!! 🥰

      7 ώρες πρίν, Angot είπε:

      πήγε στο 2 από 2,5 σε 14 ημέρες 30η εβδομάδα ! ο γιατρός μου το έχει πει ότι θα γεννήσω πιο νωρίς! είπε ως 35 θα φτάσουμε.   τώρα τι να σ πω

      Σε βλέπω για 35 μέσα στο νερό!!!! Κάνει από τώρα το δικα του 😆αλλά δε θα βιαστεί !!! Και 35 καλά δεν είναι? Δε γνωρίζω....

      On 10/5/2024 at 6:24 ΜΜ, Angot είπε:

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

      Μέθη και ξερο ψωμί!!!! 😁

      • Μου αρέσει 1

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Πολλή μπύρα "πετάς". Προτιμώ να την πιω! :lol::lol::lol:

Χωρίς πλάκα, το έχω κάνει κι εγώ αυτό, αλλά με λιγότερη μπύρα και στο τέλος ρίχνω και κρέμα γάλακτος και γίνεται λουκούμι. Επίσης έχω ακούσει ότι μπορείς να βάλεις ένα τενεκεδάκι μπύρας μέσα στο ταψί (κανονικά με το κουτάκι) και να βάλεις το κοτόπουλο ολόκληρο να κάτσει πάνω του. Δλδ πώς βάζεις τη γέμιση στο κοτόπουλο, εκεί θα βάλεις το κουτάκι αλλά να στέκεται όρθιο μέσα στο ταψί. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, ελπίζω να καταλάβατε. Και θα ανάψεις το φούρνο. Λένε ότι το κοτόπουλο μαλακώνει, ξεροψήνεται και παίρνει τέλεια γεύση και άρωμα. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως, σπάνια παίρνω ολόκληρο κοτόπουλο.

Το έχω κάνει έτσι το κοτόπουλο και έγινε πολύ καλό. Εδώ η συνταγή

http://www.topsyntages.gr/2012/02/%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%AC%CE%BA%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B6/


q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κι από εμένα!

Πολύ ωραίο το θεματάκι Καλαμαράκι...

Να δηλώσω ότι είμαι φαν του πετριτζικη. Έκανε μια πορτακολοπιτα σήμερα στο πρωινο σλουρπ. Και εύκόλη, μόλις την κάνω θα σας πω...

Δήμητρα, πες μας, γιατί κι εγώ τη σκέφτομαι...


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που το είδαμε στην εκπομπή με έχει φάει ο husband να το φτιάξω έτσι αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα. Πράγματι είναι τόσο καλό όσο φαίνεται;

Kι επειδή έχουμε πήξει στο κοτόπουλο ιδού και η λατρεμένη συνταγή που πάντα κάνει πάταγο. Μόνο που εγώ τη φτιάχνω πάντα με γαλοπούλα. Είναι ιδανική για τις γιορτές http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3937&Itemid=49

Και μια συνταγή με λουκάνικα για όσες αγαπάνε το κύμινο http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=6001&Itemid=49

Και οι 2 είναι καταπληκτικές συνταγές και δεν υπήρξε άνθρωπος που δεν έγλυφε τα δάχτυλά του όταν δοκίμασε τα πιάτα αυτά


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααα θελετε και ξενα σαιτ? ε σας εχω ενα που θα σας εντυπωσιασει!

εχετε δεισ το σκαι τη Nigella?

βουαλα http://www.nigella.com/

θελει ξεψαχνισμα το σαιτ... εχει κατι απιθανες συνταγες....


Having a place to go is home, having someone to love is family, having both is a blessing...

NU1vp2.pngoz0Tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

Πολυ ωραιο το θεματακι, μπραβο καλαμαρακι για την ιδεα! Ευκαιρια να παρουμε και μερικες ιδεες για καινουρια φαγητα, να βαλουμε και λιγη ποικιλια στο τραπεζι μας!

Δημητρα τελειες οι τουρτες, για πες πως φτιαχνεις τη ζαχαροπαστα! Δεν εχω κανει ποτε τουρτα αλλα θελω καποια στιγμη να αρχισω να φτιαχνω των παιδιων γιατι τα υλικα θα ειναι πιο αγνα και δεν θα πληρωνουμε και μια περιουσια για ενα γλυκο!

Εγω χτες εκανα ενα μικρο παστιτσιο με υλικα που ειχα.. Ειχα λιγο κιμα μαγειρεμενο που δεν ηξερα τι να τον κανω (ειχε περισσεψει απο μακαρονια), εβρασα λιγες πενες, τις ανακατεψα με τον κιμα και τυρια τριμμενα που ειχα, εφτιαξα και μπεσαμελ και εκανα ενα μικρο πυρεξακι ισα ισα για χτες.. Φωτο δεν εχω δυστυχως αλλα ηταν νοστιμοτατο!

Καλώς την! Καλά μαγειρέματα :D

Πολύ ωραίο το παστίτσιο σου κ εύκολο!

Εμείς τρώμε και 3 μέρες το ίδιο φαγητό, δεν έχουμε πρόβλημα.

Μα με τίποτα....θες να με εκδικηθείς....βάλε με να φάω δυο μέρες στη σειρά το ίδιο φαγητό....νόου γουέέει :rolleyes:

Και για αυτό μαγειρεύω ποσότητες ακριβώς μόνο για μεσημεριανό, εξάλλου δεν τρώμε το βράδυ από το μεσημεριανό μας.

Καλημερα κ καλωριζικο το θεμα Καλαμαρακι !!!

Μια ερωτηση βρε κοριτσια, ενω φτιαχνω πεντανοστιμο παστιτσιο απο οτι λενε ολοι, τα μακαρονια δεν μενουν ολοκληρα με την τρυπα στην μεση πατικωνονται .Μηπως ξερετε τι φταιει? Ελεγα στην αρχη τα παραβραζω αλλα πλεον τωρα τα βραζω οσο λεει το πακετο πχ χτες 9 λεπτα τα εβρασα.

Καλώς την :D

Όσο για τα μακαρόνια....δεν ξέρω με μπέρδεψες...τι εννοείς?

Καλαμαριιιιι...ουουου!!!

Τις φακες τις κανουμε σχεδον ολοιδιες..ειναι βλεπεις και του παππου η καταγωγη απο Λευκαδα και ακολουθουμε τον απλο Λευκαδιτικο τροπο.

Εγω οποτε βρισκω Εγκλουβης αγοραζω αλλα κατεξοχην χρησιμοποιω Agrino που δεν θελουν καν ξεδιαλεγμα..

Χυνω 2 νερα και στο τριτο γεμισμα συνεχιζω με τριμμενο κρεμμυδι,ριγανη οπωσδηποτε (απαραιτητη στις λευκες φακες),δαφνη,ελαιολαδο και σιγοβραζω στην απλη κατσαρολα μεχρι να χυλωσει.Βαζω και δυο λουβια σκορδο τα οποια μετα βγαζω διοτι δεν μας αρεσει βραστο....και τσουπ!πεντανοστιμη!

Επισης φτιαχνω κι εγω ξυπολυτη κολοκυθοπιτα στη λογικη της μπατζινας..εδω την λεμε ζυμαροκολοκυθο και ειναι Μεσολογγιτικη συνταγη κατεξοχην ..Ειναι απλα πεντανοστιμη και πανευκολη.

Να σας δωσω και συνταγη για το πιο νοστιμο και πικαντικο φαγακι

Κοτοπουλο Μπυρατο

Αγοραζουμε κοτοπουλο,οσο και οτι κομματι θελουμε..Εγω παιρνω στηθος και το κοβω κομματακια(συνηθως 2 στηθη φιλετο)..Το τσιγαριζουμε σε λαδακι οπου πρωτα εχουμε ξανθυνει ενα μεγαλο κρεμμμυδι τριμμενο και μια πιπερια πρασινη κομμενη λωριδες λεπτες.Μολις ασπρισει το κοτοπουλο και θωρακιστει,ριχνουμε τρια τενεκεδακια μπυρα της αρεσκειας μας (περιπου 1λιτρο),ριγανη και αφηνουμε να σιγοβρασει μεχρι να ερθει και να χυλωσει ομορφα εχοντας ζουμακι (καμια ωρα).

Το συνοδευω με ρυζακι και οταν εχω ορεξη για αλλαγες βαζω περισσοτερη μπυρα και κανενα 20λεπτο πριν το κλεισω πεταω μεσα χοντροκομμενες πατατες και γινεται μπλουμ!!Ερχονται και μελωνουνοι πατατουλες στο ζουμακι και ειναι το κατι αλλο!

Εννοειται οτι οσο πιο πολυ κοτοπουλο βαλουμε τοσο περισσοτερη μπυρα θελει..

Ειναι πολυ καλο και σκετο χωρις συνοδευτικα για μεζεδακι με μπυριτσες

Αυτα για αρχη!!:P

Θα επανελθω!

Ε μα πως φαίνεται παιδί μου η καταγωγή χαχαχα :D

Βέβαια η πρώτη μου επαφή με την Λευκαδίτικη φακή ήταν τραυματική....την κάνουν εντελώς στόκο να σοβατίσεις τοίχο....εγω εντάξει δεν την κάνω τόσο στόκο αλλά την χυλώνω πολύ :D

Αγαπημένο το μπύρας κοτόπουλο επίσης :tongue:

Εγώ βάζω μια μπύρα γυάλινη μεγάλη κ λίγο θυμάρι όχι ρίγανη κ συνήθως συνοδεύω με πουρέ πατάτας δικό μου

pb060597.jpg

Uploaded with ImageShack.us

το χοιρινό τελικά έγινε πρασοσέλινο, πολύ νόστιμο αλλά το μωρό δεινοπάθησε όλη τη νύχτα :cry: (και μαζί και η ταλαίπωρη μάνα).

Σήμερα λέω να δοκιμάσω την κοτόπιτα που έβαλε μια κοπέλα παραπάνω...

Πολύ ωραίο το χοιρινό σου! Πεθύμησα τώρα χοιρινό με λάχανο....φαγητό γιαγιάκας μου :rolleyes:

http://www.bbcgoodfood.com/

ένα σάιτ που παρακολουθώ

Ωραιότατο!

ααααα θελετε και ξενα σαιτ? ε σας εχω ενα που θα σας εντυπωσιασει!

εχετε δεισ το σκαι τη Nigella?

βουαλα http://www.nigella.com/

θελει ξεψαχνισμα το σαιτ... εχει κατι απιθανες συνταγες....

Εννοείτε πως το ξέρουμε κ το παρακολουθούμε κίολας χε χε :tongue:

Το σπετζοφάι μας το σημερινό

photo-2012-11-07-17-32-53-425_zpsb9bf8d82.jpg

Ψήνω την εύκολη μπουγάτσατώρα μόνο που πρόσθεσα δυο πολύ μικρά αυγά στο ζαχαρούχο με το νερό κ λίγη υγρή βανίλια...εχει μυρίσει όλο το σπίτι μιαμμμμ μιαμμμμ η μικρή κρέμεται από το φούρνο κ ρωτάει συνέχεια....Τώρα είναι έτοιμη μαμά? Τώρα? Τώρα?...........χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

pb060597.jpg

Uploaded with ImageShack.us

το χοιρινό τελικά έγινε πρασοσέλινο, πολύ νόστιμο αλλά το μωρό δεινοπάθησε όλη τη νύχτα :cry: (και μαζί και η ταλαίπωρη μάνα).

Σήμερα λέω να δοκιμάσω την κοτόπιτα που έβαλε μια κοπέλα παραπάνω...

ωραίο πιάτο

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμηηηηηηηη

photo-2012-11-07-21-26-13-553_zpsa122aa51.jpg

Δεν νομίζω πως θα επιζήσει έως αύριο :-)

Η μικρή τσάκισε δύο κομμάτια

Βέβαια μπουγατσα αυθεντική δεν τη λες αλλά μια πολύ καλή νόστιμη κ εύκολη παραλλαγή της :wink:

Βραζω κ καστανά χε χε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βέβαια μπουγατσα αυθεντική δεν τη λες αλλά μια πολύ καλή νόστιμη κ εύκολη παραλλαγή της :wink:

Βραζω κ καστανά χε χε

Κάστανα τρώω. Τα λατρεύω!!!!

Γιατί δεν την λες μπουγάτσα; Αυτή η εύκολη δεν είναι; (φύλλα πατσαβουριασμένα, ζαχαρούχο-νερό, βιτάμ;)


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι αλλά μπουγατσα δεν είναι. Είναι μια καλή παραλλαγή της απλά:wink:

Έχεις δηλ καλυτερη συνταγή; Γιατί εγώ από όσες έχω κάνει αυτή και η νηστίσιμη εκδοχή (φύλλο σφολιάτας, κρέμα με σιμιγδάλι) μας άρεσαν μόνο


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμηηηηηηηη

photo-2012-11-07-21-26-13-553_zpsa122aa51.jpg

Δεν νομίζω πως θα επιζήσει έως αύριο :-)

Η μικρή τσάκισε δύο κομμάτια

Βέβαια μπουγατσα αυθεντική δεν τη λες αλλά μια πολύ καλή νόστιμη κ εύκολη παραλλαγή της :wink:

Βραζω κ καστανά χε χε

Απαπαπαπα!!!!!!Μόλις γύρισα από το γυμναστήριο κ έπεσα πάνω στη μπουγατσα!!!Μου τρέχουν τα σάλια!!!:P:tongue::tongue:

Θα τη φτιάξω το ΣΚ, ελπίζω να τη πετύχω..μη μείνω με τη γλύκα χαχαχααχα!

Βάζω το κριθαρότο!!!!

dsc03003a.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Εγινε πολύ νόστιμο, αλλα μετα από λίγες ώρες επηξε ρε κορίτσια :| έγινε όλο ενα:(

Το ίδιο πρόβλημα έχω και με τα ρύζια...είναι να τρώγονται εκέινη την ώρα...

Μηπως ξέρετε κανένα τιπ για να διατηρούνται όπως όταν είναι της ώρας?Κατι δεν κάνω σωστα?:confused:

Η συνταγη που ακολούθησα ήταν αυτη, αλλά εγώ πρόσθεσα κ λίγο σπιτικό τοματοπελτε...

Για αύριο, επειδη μου έμειναν μανιτάρια θα φτιάξω το κοτόπουλο κρασάτο που έβαλε η chatziko

Link to comment
Share on other sites

Eιχα κ εγω μια συνταγη για παρομοια μπουγατσα κ την καναμε συχνα πυκνα αλλα την εχασα κ δε τη ξαναβρηκα... Αυτη δεν ειχε μονο ζαχαρουχο ειχε κ εβαπορε....

Θα δοκιμασω κ εγω να τη κανω παντως! απο περιεργια και μονο!

Να σας πω της κοπελα η συνταγη λεει 50-60 γρ βουτυρο ενω στο σαιτ του καλαμαριου λεει 250. να υποθεσω το 250 ειναι το σωστο ε?

Επισης στη μια συνταγη βαζεις λιωμενο βουτυρο κ στην αλλη κομματακια...


Having a place to go is home, having someone to love is family, having both is a blessing...

NU1vp2.pngoz0Tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...