Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Αυτό σημαίνει πως μόλις επιστρέψει ο σύζηγος από δουλειά θα πάω σουπερμαρκετ μια που δε δουλεύω να εφοδιαστώ υλικά για το γαλακτομπούρικο!!!!

Θα το κάνω μια φορά απόψε δοκιμαστικά! Ναι δοκιμαστικά! Μη γελάτε :oops:

Είμαι λίγο τελειομανής και θα είναι το πρώτο μου γλυκό.

Την Πέμπτη θα μαζευτούμε όλοι μαζί οι εορτάζοντες της οικογένειας μου και θέλω να τους πάω κάτι για το καλό.

Δεν κάνεις κάτι πιο εύκολο; Πρώτη φορά με γαλακτομπούρεκο θα καταπιαστείς; :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν κάνεις κάτι πιο εύκολο; Πρώτη φορά με γαλακτομπούρεκο θα καταπιαστείς; :confused:

κάποια κοπέλα έβαλε αυτό το λινκ http://www.sintagespareas.gr/sintages/galaktompourekoto-theiko.html και φαίνεται εύκολο!

Ομως δε με αφήνει ο σύζηξ...μόλίς φτιάξει η κουζίνα. Είδα έχει αρκετό κατσαρολικό και δεν έχω μάτια, μόνο φούρνο.

Πάω να δω αυτές που είπες, ελπίζω να είναι μόνο με φούρνο, δεν με αφήνει καθόλου να λειτουργήσω τα μάτια.


-7.5 κιλά :D

Link to comment
Share on other sites

Δλδ 3 παντεσπάνια 2 στρώσεις? Και μήπως έχεις καμμία συνταγή για στρώση κρέμα?και στο τέλος πριν το σχέδιο θα τελειώσω με παντεσπάνι?

Ναι θα τελειωσεις με παντεσπανι.Εμεις οικογενειακως ειμαστε λατρεις της σοκολατας οποτε συνηθως κανω σοκολατενιες τουρτες.Στα γενεθλια της μικρης εκανα μια στρωση κρεμα πατισερι αλλα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα οποτε δεν σου την προτεινω (δεν ειμαι και ο πιο αντικειμενικος κριτης βεβαια).

Το γαλακτομπουρεκο του Παρλιαρου ειναι αυτο:

700 ml κρεμα γαλακτος

160 γρ ζαχαρη

2 αυγα

6 κροκοι αυγων (εγω το κανω με λιγοτερα αυγα)

80 γρ κορν φλαουρ

1 κλωναρακι βανιλιας

1/2 κιλο φυλλο κρουστας

250 γρ βουτυρο

Σιροπι

500 γρ ζαχαρη

300 γρ νερο

1 κουταλια σουπας γλυκοζη

Βαζουμε σε κατσαρολα το γαλα την κρεμα και τη βανιλια,ανακατευουμε τη ζαχαρη με το κορν φλαουρ και τα αυγα.Πριν παρει βραση το γαλα ριχνουμε το 1/3 στο μιγμα των αυγων και ανακατευουμε.Μετα αδειαζουμε στο υπολοιπο γαλα και συνεχιζουμε το ανακατεμα μεχρι να δεσει η κρεμα.Σ'ενα ταψι 30χ25 τοποθετουμε τα μισα φυλλα βουτυρωνοντας τα ενα ενα , αδειαζουμε την κρεμα και συνεχιζουμε με τα υπολοιπα φυλλα.Ψηνουμε στους 160 για 1 ωρα.Τελος ριχνουμε το σιροπι κρυο πανω στο ζεστο γλυκο.


Mx8hp2.png

dv8Yp2.png

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια τι σούπερ θέμα είναι αυτό...τώρα σας ανακάλυψα...καλέ μου τρέχουν τα σάλια απ αυτά που είδα κ διάβασα!!και τι να κάνω τώρα να χλαπακώσω...ουφ με βλέπω για κανένα κροκ μεσιέ που έμαθα πρόσφατα...;)


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να και το φαγάκι απο τη συνταγη της demiii σουφλε κοχύλια. Τα έβρασα λίγο πριν τα βάλω στο φούρνο για να μαλακώσουν και πρόσθεσα απο πάνω τριμμένη φρυγανιά.

img1796fk.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και το πιατάκι. Ταράτσα την έκανα, ακόμα προσπαθώ να χωνέψω :D:D

img1801s.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μμμμμμμμμμμμμμμ

πολύυυυυυυυυυυ καλόοοοοοοοοοοο

:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν μαγειροκόριτσα έκανα τη μελιτζανοσαλάτα

μου έπεσε λίγο ξύδι παραπάνω αλλά το έσωσα με λιγη φρυγανιά τριμμένη!χαχα

πολύ καλή!!

αύριο το μενού έχει πέστροφες στο τηγάνι

τις τηγανίζεις με ελάχιστο λάδι,ίσα ίσα στάζεις λίγο

αφού τις έχεις ανοίξει σαν να θέλεις να κάνεις σάντουιτς και αφαιρέσει το κόκκαλο.

μαζί με ραδίκια και φασολάκια στον ατμό

η μικρή κοτόπουλο με διάφορα λαχανικά


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλαμαράκι στο σπεντζοφάι βάζεις καρότο;

η αυθεντική συνταγή γίνεται εκτός από λουκάνικα με πιπεριές, μελιτζάνες κ ντομάτες κ σάλτσα ντομάτας κ καυτερή πιπεριά ή μπούκοβο.

όλα μαζί τα έβαλες στην κατσαρόλα;

Link to comment
Share on other sites

helloooooooooooooo καλα μαγειρεματα φιλεναδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

λοιπον εγω εφτιαξα ηδη τη τυροπιτο-μπατζινα που βαλατε και το τσουρεκι στον αρτοπαρασκευαστη!!!! ειχε αγορασει η μαμα μουα πο το ΜΑΚΡΟ μαρκα AFM μπας και τον εχει καμια? 12 προγραμματα εχει... ψιλομπερδευτηκα.... το καταφερα παντως!!!!!!!!!!!! και η τυροπιτουλα ΑΠΑΙΧΤΗ! μισο ταψι εφαγε ο αντρας μου.....

ιιιιιι εχει να πεσει μασαααααα

και μια ιδεα για τις φακες ή φασολια! εγω δεν τρωω οσπρια... ποτε μα ποτε.... ε λοιπον τη προηγουμενη βδομαδα εφαγα φακες και σημερα φασολαδα! πως? η μανα μου φυσικα της μαγειρεψε και εβαλε σελινο,σαλτσα ντοματας με πιπεριες, καροτο, πατατα, κρεμμυδι, πιπερια και πελτε και κετσαπ και φακες ή φασολια αντιστοιχα (εμεις τα τρωμε κοκκινα και τα δυο οσπρια) μολις εγινε το κανε ΒΕΛΟΥΤΕ (αμ πως) με τη ραβδο το μπλεντερ ξερετε.... βαλαμε κ κρουτον κ κομματακια τυρι και εγινε σουπερ... η μικρη εφαγε κ αυτη μια κουταλα φασολαδα!!!!!! εν τω μεταξυ εγινε τρομερα ελαφρια... ουτε σκορδα ουτε μπαχαρικα ουτε τιποτα......


Having a place to go is home, having someone to love is family, having both is a blessing...

NU1vp2.pngoz0Tp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλαμαράκι στο σπεντζοφάι βάζεις καρότο;

η αυθεντική συνταγή γίνεται εκτός από λουκάνικα με πιπεριές, μελιτζάνες κ ντομάτες κ σάλτσα ντομάτας κ καυτερή πιπεριά ή μπούκοβο.

όλα μαζί τα έβαλες στην κατσαρόλα;

Ναι την εχω φάει σε ταβέρνα με καρότο ή με μελιτζανα

Πρώτα τσιγαρισα καλά τα λουκάνικα, μετά μαρανα τις πιπεριές κ τα καρότα κ μετά όλα μπλουμ. Πάντως έγινε θεϊκό... Μοσχοβολισε το σπίτι :wink: Με το ζόρι κρατιέμαι να μη τσιμπησω χα χα

κάνω αυτή τη συνταγή http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-spetsofai-tis-xaroulas.html

Υγ μπουκοβο δεν έβαλα γιατί θα φάει κ η μικρή καθένας στο πιάτο του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερίζω την παρέαααα :D

Έφτιαξα την εύκολη μπουγατσούλα, αλλά έκανα και μια πατέντα: πρόσθεσα αυγά, κορν-φλάουρ και βανίλια και ιδού το αποτέλεσμα...

Για γρήγορη λύση καλή είναι, αλλά σαν τη γιαννιώτικη μπουγάτσα ...δεν είναι :rolleyes:!!!

8162385436_ef3f526e42_b.jpg

8162387338_619d555edd_b.jpg

Καλαμαράκι, τι μου κάνεις... :o τρελαίνεται ο άντρας μου για σπετζοφάι αλλά εγώ δεν τα πάω καλά με τα λουκάνικα...:?

Όσο για τις φακές, μια ζωή η μάνα μου τις έφτιαχνε χωρίς ντομάτα, κι εγώ τώρα πια μόνο με ντομάτα, ξέχασα και πώς είναι χωρίς...:tongue:


ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό είναι ό,τι απέμεινε από το μεσημεριανό μας: κοκκινιστό μοσχαράκι (χτένι) με μελιτζάνες... λουκούμιιιιιιιι :tongue:

8162386756_49f8fcd27a_b.jpg


ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

dimitrab., πολύ ωραίες τουρτίτσες!!!! Του μίκυ πως την έκανες απο πάνω;;;

ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...