Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια μια ερώτηση !!!

      αν έρθει η περίοδος πρωί πρωί αλλά όλη μέρα κατεβάζεις λίγο λίγο και πολύ κατεβάσεις τ βράδυ τα χάπια ποτέ τα ξεκινάς ; 

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Αχχχ πολύ μου αρέσει που ανεβαζετε φωτογραφιες :-) :-)

Για πες για το χτένι με μελιτζανες μου άρεσε σαν ιδέα

Όσο για τη μπουγατσα λέω να κάνω αύριο μια που η μικρή γλυφετε μόλις τη βλέπει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

helloooooooooooooo καλα μαγειρεματα φιλεναδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

λοιπον εγω εφτιαξα ηδη τη τυροπιτο-μπατζινα που βαλατε και το τσουρεκι στον αρτοπαρασκευαστη!!!! ειχε αγορασει η μαμα μουα πο το ΜΑΚΡΟ μαρκα AFM μπας και τον εχει καμια? 12 προγραμματα εχει... ψιλομπερδευτηκα.... το καταφερα παντως!!!!!!!!!!!! και η τυροπιτουλα ΑΠΑΙΧΤΗ! μισο ταψι εφαγε ο αντρας μου.....

ιιιιιι εχει να πεσει μασαααααα

και μια ιδεα για τις φακες ή φασολια! εγω δεν τρωω οσπρια... ποτε μα ποτε.... ε λοιπον τη προηγουμενη βδομαδα εφαγα φακες και σημερα φασολαδα! πως? η μανα μου φυσικα της μαγειρεψε και εβαλε σελινο,σαλτσα ντοματας με πιπεριες, καροτο, πατατα, κρεμμυδι, πιπερια και πελτε και κετσαπ και φακες ή φασολια αντιστοιχα (εμεις τα τρωμε κοκκινα και τα δυο οσπρια) μολις εγινε το κανε ΒΕΛΟΥΤΕ (αμ πως) με τη ραβδο το μπλεντερ ξερετε.... βαλαμε κ κρουτον κ κομματακια τυρι και εγινε σουπερ... η μικρη εφαγε κ αυτη μια κουταλα φασολαδα!!!!!! εν τω μεταξυ εγινε τρομερα ελαφρια... ουτε σκορδα ουτε μπαχαρικα ουτε τιποτα......

Ακούς εκεί να μη τρως όσπρια! Τα λατρεύω όλα χε χε

Κ περιποίηση από τη μανούλα εεε??

Εγώ κάνω συχνά κολοκυθοπιτα χωρίς φύλλο με την ίδια λογική της μπατζινας

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μαγειροκόριτσα έκανα τη μελιτζανοσαλάτα

μου έπεσε λίγο ξύδι παραπάνω αλλά το έσωσα με λιγη φρυγανιά τριμμένη!χαχα

πολύ καλή!!

αύριο το μενού έχει πέστροφες στο τηγάνι

τις τηγανίζεις με ελάχιστο λάδι,ίσα ίσα στάζεις λίγο

αφού τις έχεις ανοίξει σαν να θέλεις να κάνεις σάντουιτς και αφαιρέσει το κόκκαλο.

μαζί με ραδίκια και φασολάκια στον ατμό

η μικρή κοτόπουλο με διάφορα λαχανικά

Αχ τι καλά χαράς το κουράγιο σου... Βαριέμαι το τηγάνι κ τα συναφή του χε χε δεν τηγάνιζω σπίτι σχεδόν ποτέ το πολύ καμία πατάτα λόγω της μικρής μια φορά το μήνα κ αν.... Βαριέμαι το καθάρισμα μετά κ την λαδιλα παντού.

Αλλά μας τηγανιζει η μανούλα μου χε χε προχθές μας είχε τηγανητά λαβράκια με πατάτες

Link to comment
Share on other sites

Χτένι με μελιτζάνες κοκκινιστό

Τσιγάρισα το κρέας με μπόλικο κρεμμυδάκι, έσβησα με λίγο μοσχοφίλερο, έριξα λίγο νεράκι, μπαχάρι και μια πρέζα ζάχαρη (βιάστηκα να τη βάλω :oops:, ήθελα μετά το βράσιμο να τη ρίξω με τη ντομάτα, αλλά βόηθησε το κρέας να μαλακώσει) και το έβαλα στη χύτρα για 45min με 1 ώρα. Εντωμεταξύ είχα ξεπικρίσει τσακώνικες μελιτζάνες και τις έψησα κομμένες ροδέλες και λαδωμένες, μαζί με μια πιπερίτσα φλωρίνης που λατρεύω σα γεύση.

Μόλις το κρέας ήταν έτοιμο, έριξα ντοματοχυμό και φρέσκια τριμμένη ντομάτα και το αλατάκι, το έβρασα σε δυνατή φωτιά να "φύγουν" τα νερά και λίγο πριν πυκνώσει πολύ η σάλτσα έριξα τις μελιτζάνες και έσβησα το μάτι. Μείναν ακόμα 5-10 λεπτά στο ζεστό μάτι, να τραβήξουν τη σάλτσα και μετά.... γλύφαμε τα πιάτα...:rolleyes:

Η μικρή έφαγε και πατατούλα τηγανητή μαζί, κατόρθωμα πάντως για ένα παιδί που δεν πολυ-τρώει κρέας.

Το έφτιαχνα σαν φοιτήτρια αλλά με αρνάκι και τηγανητές τις μελιτζάνες... όνειρο... :mrgreen:


ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι η πέστροφα είναι το μόνο ψάρι που "θέλει" βούτυρο για το τηγάνισμα κι όχι λάδι.

Κι εγώ βαριέμαι τηγάνισμα... Είχα να φτιάξω πατάτες τηγανητές για τη μικρή από το καλοκαίρι στις διακοπές....!!!


ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωωωωωωωω μπραβοοοοο!!!!

Αναμένω λεπτομέρειες πως κ τι με του μικρού η τούρτα

Μπράβο κ η ζαχαροπαστα φαίνεται τέλεια !!!

dimitrab., πολύ ωραίες τουρτίτσες!!!! Του μίκυ πως την έκανες απο πάνω;;;

Ευχαριστω κοριτσια!!!

Του μικρου η τουρτιτσα εγινε με icing topper που το εκανα παραγγελια απο ebay. Εβαλα τη ζαχαροπαστα και επανω εβαλα τη φωτο η οποια κολλησε με ενα μειγμα νερου-αχνης. Ηθελα να βαλω και στης μεγαλης φωτο τη Brave αλλα εμπλεξα με εναν Αγγλο αλλα του ελεγα αλλα ελεγε αυτος:evil: και πηγα στη λυση της φιγουρας κουκλας...


q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ημαρτον!!!!!! τι φωτο ειναι αυτες τετοιες ωρες~ ειμαι που ειμαι κακοφαγανη!!! θα γινω μ εσας μη χειροτερα!. λοιπον και εγω δοκιμασα την τυροπιτα μπατζινα που λεγατε. καλη εγινε αλλα δεν πετυχα το μεγεθος του ταψιου! και βγηκε καπως στο ψησιμο. την αλλη φορα θα ξερω καλυτερα. και εμενα η επομενη δοκιμη θα ηταν η μπουγατσα αλλα τωρα προβληματιστηκα που δεν αρεσε και τοσο. θα δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η επομενη δοκιμη θα ηταν η μπουγατσα αλλα τωρα προβληματιστηκα που δεν αρεσε και τοσο. θα δουμε.....

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να τη δοκιμάσεις. Το ότι δεν άρεσε σε ένα άτομο, δε λέει κάτι. Είναι θέμα γούστου. Ο άντρας της είπε ότι έφαγε μισό ταψί. :tongue: Πάντως είναι αυτό ακριβώς που λέει η Turwethiel: "Για εύκολη και γρήγορη λύση καλή είναι" Δλδ σ' έπιασε μια λιγούρα ξαφνικά και θες επειγόντως γλυκό. Ή σου έρχονται ξαφνικές επισκέψεις και δεν προλαβαίνεις πολλά πολλά. Σε σώνει! ;)

Καλησπερίζω την παρέαααα :D

Έφτιαξα την εύκολη μπουγατσούλα, αλλά έκανα και μια πατέντα: πρόσθεσα αυγά, κορν-φλάουρ και βανίλια και ιδού το αποτέλεσμα...

Για γρήγορη λύση καλή είναι, αλλά σαν τη γιαννιώτικη μπουγάτσα ...δεν είναι :rolleyes:!!!

Τα έβαλες δλδ μαζί με το ζαχαρούχο να πάρουν βράση; Έγινε πιο πηχτή η κρέμα; Επίσης βλέπω μεγάλο ταψί στη φωτό. Έκανες διπλή δόση;

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαρακι και η φωτο που χρωσταω;)

DSC_0235-1.jpg

Εντάξει. Με αποτέλειωσες πρωί πρωί!!!

Κι αυτό είναι ό,τι απέμεινε από το μεσημεριανό μας: κοκκινιστό μοσχαράκι (χτένι) με μελιτζάνες... λουκούμιιιιιιιι :tongue:

8162386756_49f8fcd27a_b.jpg

Λατρεμένο φαγητό κι απ' οτι είδα το φτιάχνουμε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Μόνο που εγώ βάζω και πάπρικα, όπως άλλωστε σε όλα τα φαγητά.

Καλημέρα σας!!!!


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

kαλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!

τι βλέπουν τα ωραία μου ματάκια!!!!

με έχετε κάνει τούρμπο!χαχαχα

οι τούρτες δείχνουν θεικές!καλέ πόσες ώρες έκανες να τις φτιάξεις;;;

πω πω!

καλά το σπετζοφάι θεικό!λίγο βαρύ αλλά θεικό!

και το μοσχαράκι πολύ καλό!το είχα προχτές!

όσο για τις πέστροφες βρε κορίτσια,σας είπα,με ελάχιστο λάδι(για το βούτυρο δεν το ήξερα) και για μερικά λεπτά!αρπάζουν αμέσως αυτές!:P

οπότε ούτε τηγανίλες ούτε τίποτα!ούτε φοβερό πλύσιμο!και στη γεύση είναι σαν καπνιστές!πολύ καλές!

γενικώς τρώμε τουλάχιστον 2 φορές τη βδομάδα ψάρι!

συνταγή:

σαρδέλα κοκκινιστή ή αλλιώς παντρεμένη χαχαχαα

θα χρειαστείς:

1 κιλό σαρδέλες με κεφάλι άνευ όπως θέλετε με κόκκαλο άνευ όπως θέλετε!χαχα

κρεμμύδι

σκόρδο

λαδι

2-3 ντομάτες

πάπρικα γλυκιά

αλάτι

τι κάνω:

σε ένα πυρέξ ρίχνω τις σαρδέλες με το ψιλοκόμμένο σκορδοκρέμμυδο

λάδι

αλάτι

πάπρικα

ανακατεύω καλά

από πάνω βάζω φέτες τις ντομάτες

μπορείτε γύρω γύρω να ρίξετε και χυμό ντομάτας

τέλος λίγο νεράκι αν δείτε πως δεν έχει πολλά υγρά αν και δε νομίζω πως χρειάζεται

αυτές θα κάνω την Παρασκευή μου φαίνεται!

να σας ρωτήσω,μαγειρεύετε κάθε μέρα ή ανά δύο μέρες;

εμάς πχ μας έμεινε από χτες τρικολόρε με σπανάκι και για να μη φάμε πάλι το ίδιο σήμερα κάνω τις πέστροφες και το τρώμε αύριο!

καλημέεεεεεεεεεεερααααααααααααααα


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα :-)

Λατρεμενες οι σαρδελες γενικά:wink:

Εγώ μαγειρεύω κάθε μέρα (εχω λόξα μεγάλη κ δεν θέλω το ίδιο φαγητό δύο μέρες συνεχόμενα) αν μου περισσέψει όπως πχ με τις φακες εχω 2 πιάτα μικρα το αφήνω για την μεθεπόμενη μέρα μαζί με άλλο περίσσευμα πχ.

Βαρύ όντως το σπετσοφαι αλλά είχα καιρό να το κάνω :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τελειωσεις με παντεσπανι.Εμεις οικογενειακως ειμαστε λατρεις της σοκολατας οποτε συνηθως κανω σοκολατενιες τουρτες.Στα γενεθλια της μικρης εκανα μια στρωση κρεμα πατισερι αλλα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα οποτε δεν σου την προτεινω (δεν ειμαι και ο πιο αντικειμενικος κριτης βεβαια).

Το γαλακτομπουρεκο του Παρλιαρου ειναι αυτο:

700 ml κρεμα γαλακτος

160 γρ ζαχαρη

2 αυγα

6 κροκοι αυγων (εγω το κανω με λιγοτερα αυγα)

80 γρ κορν φλαουρ

1 κλωναρακι βανιλιας

1/2 κιλο φυλλο κρουστας

250 γρ βουτυρο

Σιροπι

500 γρ ζαχαρη

300 γρ νερο

1 κουταλια σουπας γλυκοζη

Βαζουμε σε κατσαρολα το γαλα την κρεμα και τη βανιλια,ανακατευουμε τη ζαχαρη με το κορν φλαουρ και τα αυγα.Πριν παρει βραση το γαλα ριχνουμε το 1/3 στο μιγμα των αυγων και ανακατευουμε.Μετα αδειαζουμε στο υπολοιπο γαλα και συνεχιζουμε το ανακατεμα μεχρι να δεσει η κρεμα.Σ'ενα ταψι 30χ25 τοποθετουμε τα μισα φυλλα βουτυρωνοντας τα ενα ενα , αδειαζουμε την κρεμα και συνεχιζουμε με τα υπολοιπα φυλλα.Ψηνουμε στους 160 για 1 ωρα.Τελος ριχνουμε το σιροπι κρυο πανω στο ζεστο γλυκο.

Επειδή εμείς δεν τρελαινόμαστε για σοκολάτα, λέω να κάνω τη μία στρώση σοκολατένια και την άλλη από αυτή που μου έδωσες...

Καλαμαρακι και η φωτο που χρωσταω;)

DSC_0235-1.jpg

Καλέ δώσε οδηγίες για την κοριτσίστικη για το ντεκόρ, πως το έκανες???????

Υπέροχες μπράβο Δήμητρα!!!!!!!!!


Wktmp2.png

qIogp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

Πολυ ωραιο το θεματακι, μπραβο καλαμαρακι για την ιδεα! Ευκαιρια να παρουμε και μερικες ιδεες για καινουρια φαγητα, να βαλουμε και λιγη ποικιλια στο τραπεζι μας!

Δημητρα τελειες οι τουρτες, για πες πως φτιαχνεις τη ζαχαροπαστα! Δεν εχω κανει ποτε τουρτα αλλα θελω καποια στιγμη να αρχισω να φτιαχνω των παιδιων γιατι τα υλικα θα ειναι πιο αγνα και δεν θα πληρωνουμε και μια περιουσια για ενα γλυκο!

Εγω χτες εκανα ενα μικρο παστιτσιο με υλικα που ειχα.. Ειχα λιγο κιμα μαγειρεμενο που δεν ηξερα τι να τον κανω (ειχε περισσεψει απο μακαρονια), εβρασα λιγες πενες, τις ανακατεψα με τον κιμα και τυρια τριμμενα που ειχα, εφτιαξα και μπεσαμελ και εκανα ενα μικρο πυρεξακι ισα ισα για χτες.. Φωτο δεν εχω δυστυχως αλλα ηταν νοστιμοτατο!


2Uuep2.pngI8Ayp2.png
Link to comment
Share on other sites

συνταγή:

σαρδέλα κοκκινιστή ή αλλιώς παντρεμένη χαχαχαα

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι παντρεμένες τις λένε όταν είναι φιλεταρισμένες και τις βάζεις τη μία πάνω στην άλλη σαν σάντουιτς με γέμιση με ντομάτα και μυρωδικά μέσα;

να σας ρωτήσω,μαγειρεύετε κάθε μέρα ή ανά δύο μέρες;

εμάς πχ μας έμεινε από χτες τρικολόρε με σπανάκι και για να μη φάμε πάλι το ίδιο σήμερα κάνω τις πέστροφες και το τρώμε αύριο!

καλημέεεεεεεεεεεερααααααααααααααα

Εμείς τρώμε και 3 μέρες το ίδιο φαγητό, δεν έχουμε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ καλωριζικο το θεμα Καλαμαρακι !!!

Εμεις τρωμε σημερα παστιτσιο κ εχει μεινει κ για αυριο. Το απογευμα θα κανω κ μια γαλατοπιτα για τον γιο μου γιατι οταν γυρναει απο το ποδοσφαιρο ειναι ικανος να φαει κ πετρες.Την κανω σκετη χωρις φυλλο.

Για την μπουγατσα που λετε 2-3 φορες εχω φτιαξει κ εκανα γεμιση κρεμα με σιμιγδαλι σαν αυτη που κανουμε για το γαλακτομπουρεκο κ εγινε πολυ νοστιμη αλλα ειναι να την φας ζεστη οπως ολες οι μπουγατσες!

Dimmi μην αγχωνεσαι για την κουζινα υπαρχουν ενα σωρο γλυκα που θελουν μονο φουρνο κ ειμαι σιγουρη θα τα κανεις τελεια.

Μπορεις να κανεις κ το εξης απλό:

Φτιαχνεις κρεμα στιγμης Γιωτης ( αφου δεν μπορεις να αναψεις ματι) 2 φακελακια πχ σοκολατα.

Σπας σε ενα πυρεξακι 1 πακετο μπισκοτα πτι-μπερ στα 4 . Ανακατευεις με την κρεμα.Μετα χτυπας 1 γκαρνι σε σαντιγυ η οτι σαντιγυ θες κ το βαζεις απο πανω.Ρχνεις κ λιγη τρουφα τριμμενη απο πανω η σοκολατα κουβερτουρα τριμμενη ,ψυγειο κ ετοιμο!!

Η τσιζ κεικ που ειναι πολυ νοστιμο κ δεν βραζεις τιποτα!!! κ πολλα ακομα !!!

Οι μελιτζανες αυτη την εποχη πικριζουν λιγο. Κ εγω σε νερο με αλατι τις βαζω.

Μια ερωτηση βρε κοριτσια, ενω φτιαχνω πεντανοστιμο παστιτσιο απο οτι λενε ολοι, τα μακαρονια δεν μενουν ολοκληρα με την τρυπα στην μεση πατικωνονται .Μηπως ξερετε τι φταιει? Ελεγα στην αρχη τα παραβραζω αλλα πλεον τωρα τα βραζω οσο λεει το πακετο πχ χτες 9 λεπτα τα εβρασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...