Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 59 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

      Γιατί δε τη βλέπω??? Πάω στο προφίλ σου αλλά που είναι???? Γιατί το έχουν τόσο δύσκολο με τις φωτογραφίες?

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

καλοστέριωτο το θέμα καλαμαράκι μου!

ταμάρ κάνουμε την ίδια μηλόπιτα μόνο που δεν λιώνω το βούτυρο με την κανέλα ζάχαρη. τα βάζω απλά χτυπημένα!

τα χιονανθρωπάκια τα κάνω κ εγώ! είναι νόστιμα κ όμορφα!

μου άρεσε η συνταγή της μπουγάτσας! πολύ εύκολη φαίνεται! έχω κ φύλλο κρούστας θα το κάνω οπωσδήποτε!

το Σάββατο έκανα πορτοκαλόπιτα. η Μπαρμπαρήγου βάζει κονιάκ κ σταφίδες, όπως κ χυμό πορτοκάλι. εγώ έβαλα μόνο ξύσμα κ ήταν πολύ μυρωδάτη. εύκολη κ νόστιμη. υπάρχουν πολλές παραλλαγές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χθες έκανα αυτό , μόνο που πρόσθεσα λίγο κύμινο και γλυκιά πάπρικα. Έγινε πολύ ωραία, την έφαγαν με όρεξη μικροί-μεγάλοι. Γίνεται και με απλό κολοκύθι, φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει σαν τη ζύμη για τους κολοκυθοκεφτέδες, και μετά να ψηθεί στο ταψί αντί για τηγάνι.

Ό,τι περίσσεψε θα φαγωθεί σήμερις για μεσημεριανό, μαζί με κανένα αυγό (μαγειρική του 5λεπτου, θα το πατεντάρω)


you may have oysters, but you'll never find a pearl

bh45qekil.png

Link to comment
Share on other sites

Καλαμάρι εύχομαι καλοστέριωτο το θέμα,

και καλές επιτυχίες στις συνταγές!

καλα ε? τι φωτό ειναι αυτές βρε κορίτσια?

χρυσοχέρες!!

Καλώς την Χρυσή :wink:

Καιρό εχω να σε πετύχω :wink:

Καλημέρα!!!!!!!!!

ΕΡώτηση 1η: Έχεις αυτά τρα πόλυμπαγκ του ικέα και γράφεις απέξω τι έχει το καθένα?

Ερώτηση 2η: Πες καμμία ιδέα για τούρτα για τα γενέθλια της μικρής για τη γέμιση (σκέφτομαι να είναι κρέμα σοκολάτα 1 και 1 στρώση δλδ). Και για σχέδιο....Αυτήν την εβδομάδα θα κάνω δοκιμαστική!

1) ναι σε ότι κ αν είναι είτε τα απλά για σάντουιτς ή του ικεα

2) τα υπόλοιπα θα στα πω στο τηλέφωνο. Γράφω από κινητό.

Με τη συνταγή για τα χιονανθρωπάκια φτιάχνω "χιονούλες" !!!!

Εγώ βάζω κ 1 βανίλια για άρωμα...

Ειναι όντως πανευκολη, γρήγορη κ νόστιμη συνταγή!Θα δοκιμάσω κ τα χιονανθρωπάκια ;)

Και εγώ χιονουλες κάνω έτσι κ βάζω ή αμαρετο ή λικέρ για να σπάσει η γλυκαδα τους

καλοστέριωτο το θέμα καλαμαράκι μου!

ταμάρ κάνουμε την ίδια μηλόπιτα μόνο που δεν λιώνω το βούτυρο με την κανέλα ζάχαρη. τα βάζω απλά χτυπημένα!

τα χιονανθρωπάκια τα κάνω κ εγώ! είναι νόστιμα κ όμορφα!

μου άρεσε η συνταγή της μπουγάτσας! πολύ εύκολη φαίνεται! έχω κ φύλλο κρούστας θα το κάνω οπωσδήποτε!

το Σάββατο έκανα πορτοκαλόπιτα. η Μπαρμπαρήγου βάζει κονιάκ κ σταφίδες, όπως κ χυμό πορτοκάλι. εγώ έβαλα μόνο ξύσμα κ ήταν πολύ μυρωδάτη. εύκολη κ νόστιμη. υπάρχουν πολλές παραλλαγές.

Καλώς την καλώς την :wink:

Την έκανα τελικά τη μίνι μικρή(16εκ) μηλοπιτα για δοκιμή κ βγήκε πολυυυυυ νόστιμη κ καλή.

20121105_082747_zps29a22ef6.jpg

20121105_083017_zpsd042b374.jpg

Παω τώρα με τη μικρή βόλτα

Τα λέμε μετά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!

Σας δίνω μια συνταγή του Παρλιάρου για τούρτα σοκολατινα, είναι οργασμικά σοκολατένια http://www.sintagespareas.gr/sintages/nea-sokolatina.html

Ερώτηση 2η: Πες καμμία ιδέα για τούρτα για τα γενέθλια της μικρής για τη γέμιση (σκέφτομαι να είναι κρέμα σοκολάτα 1 και 1 στρώση δλδ). Και για σχέδιο....Αυτήν την εβδομάδα θα κάνω δοκιμαστική!

Κική δοκίμασε αν θες τη γέμιση του παρλιάρου, και αν χρειάζεσαι δοκιμαστή προσφέρομαι :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ, θα με κολάσετε εσεις...

Εγώ είμαι μαγείρισσα του ΣΚ...

Τις άλλες μέρες λόγω ωραρίου εργασίας, μαγειρεύει η μάνα μου..

Δυστυχώς, γιατί η μαγειρική είναι το χόμπυ μου...

Ειδικά πριν κάνω τα παιδιά είχα πολύ χρόνο να διαθέσω.

Το Σάββατο θα φτιάξω την μπουγάτσα. Ηδη προμηθεύτηκα τα υλικα να υπάρχουν...

Για βάλτε καμμιά συνταγή να πάρω ιδέες για το ΣΚ..


"Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

Και ως προς το σύμπαν, διατηρώ κάποιες αμφιβολίες..." Αλβέρτος Αινστάιν.

DmXup2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν μαγειροκόριτσα,σήμερα έφτιαξα κρέας(ζυγούρι) κοκκινιστό με μελιτζάνες και το σουφλέ κοχύλια!

το μυστικό στο κρέας είναι να το τσιγαρίσεις μόνο του και μετά να προσθέσεις κρεμμύδι και σκόρδο(αν σας αρέσει)

ντοματούλα φρέσκια

και μελιτζάνες

το έκλεισα για καμιά ωρίτσα στη χύτρα σε χαμηλή θερμοκρασία

έφτιαξα και τα κούκις!ξετρελλαθήκαμε!!!

και κατέληξα σε παραλλαγή γιατι μουρθε,δε ξέρω πως,να λιώσω την κουβερτούρα και όχι να τη βάλω σε κομματάκια οπότε έβαλα βρώμη!και σας πληροφορώ έγιναν πεντανόστιμα!

αλήθεια,μπορώ να βάλω ξηρούς καρπούς ή καρύδια ή κάτι άλλο;δημητριακά;ωραία δε θάναι;

συνταγή:

τρικολόρε με σπανάκι

τι θα χρειαστείς:

μισό κιλό τρικολόρε πένες

1/2 ή 1 λίτρο γάλα

ζωμό κότας ή κύβο

cottage cheese

παρμεζάνα ή ένα αλμυρό τυρί οποιο θέλετε(έχουμε και κρίση!);)

σπανάκι φυσικά 1 με 1 1/2 κιλό

1 κουταλιά λάδι

1 κρεμμύδι

1-2 σκελίδες σκόρδο προαιρετικά

τι κάνεις:

βράζεις τα τρικολόρε,τα στραγγίζεις κάτω από κρύο νερό ώστε να μη λασπώσουν

τσιγαρίζεις το κρεμμύδι με το σκόρδο

ρίχνεις το σπανάκι αφού φυσικά το έχεις πλύνει καλά;)

μόλις μαραθεί ρίχνεις το γάλα,το cottage,το ζωμό,το τυρί

αλατοπιπερώνεις

μόλις δέσει η σάλτσα ρίχνεις μέσα τα τρικολόρε

σερβίρεται σε βαθύ πιάτο,έχει ζουμάκι

καλή όρεξη!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

παπουτσάκια!

είναι αρκετές!

για δώστε συνταγη για παππουτσάκι και για μελιτζανοσαλάτα!

κάπου την πήρε το μάτι μου αλλά δεν είδα!είχε συνταγή; ή απλά φώτο καλαμαράκι;

α,όσο για τη συντήρηση των λαχανικών,μήπως τα βράζεις απευθείας από την κατάψυξη ή τα αποψύχεις στη συντηρηση;από το προηγούμενο βράδ;

τα σακουλάκια ειναι από το ικεα;μου αρέσει το κλείσιμο που έχουν!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

α,κορίτσια,μου έστειλαν μελιτζάνες οι δικοί μου

τι να τις κάνω;

:P:p:p:p:p

Παπουτσακια, μελιτζανοσαλατα ψητες με ντομάτα τυρακι

http://www.sintagespareas.gr/sintages/melitzanes-me-tiri-sto-fourno.html

http://www.sintagespareas.gr/sintages/papoutsakia-melitzanas.html

Και η μελιτζανοσαλατα είναι απλή εδώ τη λέμε αγιορείτικη μελιτζανοσαλατα

Μελιτζανες ψημενες τυλιγμενες στο φούρνο με αλουμινόχαρτο

Αλάτι πιπέρι λίγο ξύδι σκόρδο κ ελαιόλαδο αυτα κατά βούληση κ γούστο

Και όταν τη σερβίρουμε ρίχνουμε από πάνω λίγη φέτα θρυμματισμενη :wink:

είναι αρκετές!

για δώστε συνταγη για παππουτσάκι και για μελιτζανοσαλάτα!

κάπου την πήρε το μάτι μου αλλά δεν είδα!είχε συνταγή; ή απλά φώτο καλαμαράκι;

α,όσο για τη συντήρηση των λαχανικών,μήπως τα βράζεις απευθείας από την κατάψυξη ή τα αποψύχεις στη συντηρηση;από το προηγούμενο βράδ;

τα σακουλάκια ειναι από το ικεα;μου αρέσει το κλείσιμο που έχουν!

Κάποια όπως τα πρασα τα ρίχνω δύο τρία λεπτά σε βραστο νερό τα ζεματιζω κ τα αφήνω να στραγγιξουν καλά κ τα καταψυχω. Όταν θέλω να τα μαγειρεψω για να μην μου βγάλουν τα ζουμια στην πίτα κ γίνει μπλουμ τα αχνιζω με λίγο νερό στη κατσαρόλα ίσα να φύγουν τα υγρα τους. Ενώ πχ το σπανάκι αν το εχω κομμένο όπως είναι το μαγειρεύω. Πάει ανάλογα το λαχανικό αλλά τις μελιτζανες εγώ θα τις κατεψυχα.. ολόκληρες απλά πλυμενες δεν θα τις έκοψα γιατί είναι σπογγώδης.

Τα σακουλάκια του ικεα είναι τα καλύτερα γιατί ξαναχρησιμοποιουνται ανετοτατα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χθες έκανα αυτό , μόνο που πρόσθεσα λίγο κύμινο και γλυκιά πάπρικα. Έγινε πολύ ωραία, την έφαγαν με όρεξη μικροί-μεγάλοι. Γίνεται και με απλό κολοκύθι, φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει σαν τη ζύμη για τους κολοκυθοκεφτέδες, και μετά να ψηθεί στο ταψί αντί για τηγάνι.

Ό,τι περίσσεψε θα φαγωθεί σήμερις για μεσημεριανό, μαζί με κανένα αυγό (μαγειρική του 5λεπτου, θα το πατεντάρω)

ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ!!!!!! είμαστε και ολίγον βλάχες και δεν ξεχνιέται με τπτ:tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ!!!!!! είμαστε και ολίγον βλάχες και δεν ξεχνιέται με τπτ:tongue::tongue:

ήξερα ότι εσύ θα με νιώσεις! ;)

εμείς στα μέρη μας κάνουμε αυτή τη ζυμαρόπιτα που έβαλε μια κοπέλα παραπάνω, αλλά και η δικιά σας είναι φοβερή!

τώρα λέω να δοκιμάσω apple crumble, εδώ τα μήλα αυτή την εποχή είναι στα φόρτε τους... και για αύριο λέω να κάνω χοιρινό με μανιτάρια και πιπεριές στη γάστρα. αν τα καταφέρω θα επανελθω με φωτο και συνταγές

ΥΓ. Όταν λέω κάνω, εννοώ να δίνω οδηγίες και να φτιάχνει ο άντρας μουαχαχαχαχα


you may have oysters, but you'll never find a pearl

bh45qekil.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, θα με κολάσετε εσεις...

Εγώ είμαι μαγείρισσα του ΣΚ...

Τις άλλες μέρες λόγω ωραρίου εργασίας, μαγειρεύει η μάνα μου..

Δυστυχώς, γιατί η μαγειρική είναι το χόμπυ μου...

Ειδικά πριν κάνω τα παιδιά είχα πολύ χρόνο να διαθέσω.

Το Σάββατο θα φτιάξω την μπουγάτσα. Ηδη προμηθεύτηκα τα υλικα να υπάρχουν...

Για βάλτε καμμιά συνταγή να πάρω ιδέες για το ΣΚ..

Καλησπέρα, κάνε την και πες μας, λογικά θα μου έχουν φτιάξει την ηλεκτρική κουζίνα ως τότε και είναι η πρώτη συνταγή που θα κάνω!

Φαίνεται παν-εύκολη, όπως και το γαλακτομπούρικο που έβαλαν τα κορίτσια!

Το Σάββατο θα πάρω τα υλικά και για τα 2 να είμαι έτοιμη!

Αρέσουν και τα 2 του συζήγου, αλλά σαν άσχετη με γλυκά νόμιζα ότι θέλουν μίξερ, και δεν έτυχε να το ψάξω ποτέ το θέμα...

Του είπα πως θα του κάνω μπουγάτσα και γαλακτομπουρικο και γυάλισε το μάτι του! :shock::tongue:


-7.5 κιλά :D

Link to comment
Share on other sites

και για αύριο λέω να κάνω χοιρινό με μανιτάρια και πιπεριές στη γάστρα. αν τα καταφέρω θα επανελθω με φωτο και συνταγές

ΥΓ. Όταν λέω κάνω, εννοώ να δίνω οδηγίες και να φτιάχνει ο άντρας μουαχαχαχαχα

να επανέλθεις να επανέλθεις και να μας πείς τί είδος μανιτάρια και το χοιρινό σε τί μορφή το βάζεις, η γάστρα είναι μακράν το πιο...νόστιμο κι εύκολο σκεύος για μένα!

Εχω μια πολυ ελαφρυά της μανούλας μου, μικρή, ό,τι πρέπει για 2-3 άτομα.

Ο,τι κι αν έχω βάλει μέσα γίνεται λουκούμι, και το καλύτερο, δεν χρειάζεται να είσαι αποπάνω!

ΥΓ μια χαρά σε βρίσκω άμα σου μαγειρεύει μετ'οδηγιών! Εμένα δεν δέχεται υποδείξεις, απόψε λοιπόν μας είχαν μείνει μπιφτέκια σχάρας (δεν έχω κουζίνα προσωρινά λόγω βλάβης κι όλα στη σχάρα τα είχε κάνει - εκείνος).

Το βράδυ είπε να μου φτιάξει πρόχειρο μπέργκερ, έβαλε ψωμάκια μπιφτεκάκια και τα συναφή,

και στο τέλος αποπάνω ληγμένη μαγιονέζα στο ένα, τζατζίκι τούρμπο στο άλλο και μουστάρδα καυτερή στο τρίτο.

Δεν ήθελα να τον προσβάλω και δοκίμασα και από τα τρία:P, δυστηχώς το ληγμένο μου φάνηκε το πιο νόστιμο και το έφαγα όλο, εν αγνοία της λήξης..!:shock:

Τώρα είμαι στην αναμονή, των παρενεργειών :tongue:

αχαχαχαχαχα

ΥΓ2 με το καλό το μωράκι σου, κι εύχομαι οι αναταραχές να μη σας άγγιξαν εκεί που μένεις.

Πολύ ωραίο θέμα! να παιρνω κι εγώ καμια ιδέα γιατι βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια.

Παρεπιπτόντως ξέρει καμία πώς μαγειρευω το κουνουπίδι? δεν εχω ξαναφτιαξει και λεω να φτιαξω για τη μικρή μου. Θελει τίποτα το ιδιαιτερο?

το κουνουπίδι γίνεται λουκούμι σκέτο αν το κάνεις καπαμά, όμως λένε ότι είναι βαρύ (οπότε δεν ξέρω αν είναι κάτι που επιθυμείς για το παιδί).

Προσωπικά καθόλου βαρύ δεν το βρήκα, το έφαγα μάλιστα μόνη, αφού ο συζηξ δεν τρώει καθόλου ζαρζαβατικά.

Αν σε ενδιαφέρει πες να σου βάλω τη συνταγούλα, πανεύκολη και θα δείς το κουνουπίδι με...άλλο μάτι!


-7.5 κιλά :D

Link to comment
Share on other sites

Η μπατζίνα είναι τέλεια, ιδίως όταν βγει από το φούρνο. Θυμάμαι τη γιαγιά μου που την έψηνε στη γάστρα και την τρώγαμε κατευθείαν από το ταψί. Μόνο που η γιαγιά όπως και η μαμά μου κι εγώ βάζουμε αλεύρι για όλες τις χρήσεις (κι έτσι παραμένει λεπτή όπως μας αρέσει) και πράσινο κολοκύθι αντί κίτρινης κολοκύθας.Στην Καρδίτσα τουλάχιστον έτσι τη φτιάχνουμε και είναι super ουάου!


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...