Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Αποκτηση Βρετανικης Υπηκοοτητας


travellingmum

Recommended Posts

ναι, εκτος αν η μητερα του χασει την ελληνικη υπηκοοτητα της (αν και τοτε δεν ειμαι σιγουρη τι ισχυει, ισως παλι να μπορει επειδη η μητερα ειχε υπηκοοτητα οταν το μωρο γεννηθηκε). Παντως ως εχουν τα πραγματα (αν καταλαβα καλα δηλαδη) μπορει να εχει και τα δυο διαβατηρια

πολύ καλο αυτό.

Απλά αναρρωτιέμαι τι γίνεται όταν το παιδί έχει μεν και τις δύο υπηκοότητες, τι περιπλέκεται με περιουσίες των γονέων όταν θα πρέπει να περάσουν στο παιδί. Υπάρχει άραγε κάποιο πρόβλημα με φορολογικές δηλώσεις κτλ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πολύ καλο αυτό.

Απλά αναρρωτιέμαι τι γίνεται όταν το παιδί έχει μεν και τις δύο υπηκοότητες, τι περιπλέκεται με περιουσίες των γονέων όταν θα πρέπει να περάσουν στο παιδί. Υπάρχει άραγε κάποιο πρόβλημα με φορολογικές δηλώσεις κτλ;

τι σχεση εχουν οι φορολογικες δηλωσεις με την υπηκοοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλέ να υπάρχει πρόβλημα με τις περιουσίες; Στην Ελλάδα το παιδί είναι Έλληνας, στη Βρετανία Βρετανός. Δεν δηλώνεις πουθενά ότι έχεις διπλή υπηκοότητα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλέ να υπάρχει πρόβλημα με τις περιουσίες; Στην Ελλάδα το παιδί είναι Έλληνας, στη Βρετανία Βρετανός. Δεν δηλώνεις πουθενά ότι έχεις διπλή υπηκοότητα.

δεν ξέρω γιατι με μπερδεύει!

Αν είναι αγόρι και έχει και τις δύο, με το στρατό τι γίνεται;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω γιατι με μπερδεύει!

Αν είναι αγόρι και έχει και τις δύο, με το στρατό τι γίνεται;;

αυτο δεν το εχω ξεδιαλυνει ακομα, ακουω διαφορετικες αποψεις αλλα δεν εχω ψαξει επισημες πηγες. Αν σε 14 χρονια υπαρχει ακομα υποχρεωτικη θητεια θα σου πω :tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι υποχρεωμένος να πάει φαντάρος κανονικά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Απλά αν δεν μένει στην Ελλάδα δεν μπορούν να κάνουν κάτι εφόσον αρνηθεί να παρουσιαστεί.

Δηλαδή δεν έχει διαφορά αν έχεις μονή ή διπλή υπηκοότητα. Και μία υπηκοότητα μόνο να έχεις (την ελληνική) αν στην ηλικία των 17 χρονών φύγεις και πας να μείνεις μόνιμα στο εξωτερικό, τι θα σου κάνει η στρατονομία; Θα έρθει να σε βρει στο Λονδίνο;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Απλά αν δεν μένει στην Ελλάδα δεν μπορούν να κάνουν κάτι εφόσον αρνηθεί να παρουσιαστεί.

Δηλαδή δεν έχει διαφορά αν έχεις μονή ή διπλή υπηκοότητα. Και μία υπηκοότητα μόνο να έχεις (την ελληνική) αν στην ηλικία των 17 χρονών φύγεις και πας να μείνεις μόνιμα στο εξωτερικό, τι θα σου κάνει η στρατονομία; Θα έρθει να σε βρει στο Λονδίνο;

έχουν το δικαίωμα να σε συλλάβουν στο αεροδρόμιο, αν ποτέ πάς Ελλάδα, δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά μόνο αν πας Ελλάδα.

Επιπλέον αν θες να πας Ελλάδα αλλά να μην πας φαντάρος υπάρχουν τρόποι να εξαγοράσεις όλη ή μέρος της θητείας σου εφόσον είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Έχω δύο φίλους Έλληνες, μόνιμους κάτοικους Αγγλίας, τριαντάρηδες που δεν έχουν πάει φαντάροι, αλλά μια χαρά πηγαινοέρχονται Ελλάδα. Κανένας δεν τους έχει συλλάβει μέχρι στιγμής.

Ο ένας από αυτούς πήρε και βρετανική υπηκοότητα για να αποφύγει το στρατό, αλλά το βρετανικό διαβατήριο γράφει ότι η νέα υπηκοότητα δεν του δίνει δικαίωμα εξαίρεσης από υποχρεώσεις στράτευσης στην Ελλάδα. Έπαθε σοκ όταν το διάβασε χεχε.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έχουν το δικαίωμα να σε συλλάβουν στο αεροδρόμιο, αν ποτέ πάς Ελλάδα, δυστυχώς..

μετα τα 35 ομως μπορεις να εξαγορασεις τη θητεια σου εχω ακουσει (παλι, οχι επισημες πηγες). Αλλα θ'αλλαξουν παρα πολλα μεχρι να ερθει η ωρα για τα παιδακια μας, γι'αυτο και δεν ασχολουμαι ακομα

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις, και ναι υπάρχει τρόπος να εξαγοράσεις τη θητεία, απλά πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας από αυτούς πήρε και βρετανική υπηκοότητα για να αποφύγει το στρατό, αλλά το βρετανικό διαβατήριο γράφει ότι η νέα υπηκοότητα δεν του δίνει δικαίωμα εξαίρεσης από υποχρεώσεις στράτευσης στην Ελλάδα. Έπαθε σοκ όταν το διάβασε χεχε.

:shock::shock::shock:

Δεν το ξεφορτώνεσαι με τίποτα δηλαδή!

Πάντως για να το εξαγοράσεις στρατιωτικος μου είχε πει πως είναι 10.000 ευρώ, τσάμπα πράμα!

Δεν είναι οτι θα σε συλλάβουν 100% με το που θα πατήσεις στην Ελλάδα, αλλά μία φορά θα γίνει το κακό και μετά θα τρέχεις..

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε, ο κάθε λαός κουβαλάει το σταυρό του.

Αν αυτό που είπε πιο πάνω η Travellingmum ισχύει, μπορείς τουλάχιστον να παρηγορηθείς με τη σκέψη ότι ο εγγονός σου δεν θα πάει ποτέ φαντάρος αφού δεν θα έχει ελληνική υπηκοότητα (εκτός αν ο γιος σου παντρευτεί Eλληνίδα ή πάει να ζήσει στην Ελλάδα, οπότε το κρίμα στο λαιμό του) :P

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει, πάντως η διαδικασία είναι παιχνιδάκι, την έκανε ένας φίλος μου πρόσφατα και επέστρεψε από την Ελλάδα ενθουσιασμένος με την αντιμετώπιση που είχε στην Στρατονομία.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...