Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Αποκτηση Βρετανικης Υπηκοοτητας


travellingmum

Recommended Posts

Του γιου μου το διαβατήριο βγήκε σε μια εβδομάδα. :confused:

Αυτό με τα 5 χρόνια είναι λίγο tricky, λέει 5 χρόνια αλλά και σε εμάς και σε μία φίλη ζήτησαν απόδειξη ότι ζούμε 6 χρονια εδώ, ανάθεμα κι αν κατάλαβα γιατί.

νομιζω η abbie εννοει ενα χρονο για διαβατηριο για μενα, απο την ωρα που θα κανω αιτηση για την υπηκοοτητα.

Τοματινα, γιατι 5 χρονια εσυ, βρετανος δεν ειναι ο αντρας σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νομιζω η abbie εννοει ενα χρονο για διαβατηριο για μενα, απο την ωρα που θα κανω αιτηση για την υπηκοοτητα.

Τοματινα, γιατι 5 χρονια εσυ, βρετανος δεν ειναι ο αντρας σου;

Όχι καλέ, Σαλονικιός. :DΕίδες το ντοματίνι που είναι ξανθούλικο;

Επεξεργάστηκαν by Mamma Tomato
Άκυρο, που να το δεις; Το χω χάσει!

Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 3 χρονια αν εισαι παντρεμενος με αγγλο υπηκοο ή 5 χρονια αν μενεις μονιμα.

Αν μένεις μόνιμα εδώ χρειάζεσαι 6 χρόνια και όχι 5 για να έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση για την υπηκοότητα:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/eligibility/naturalisation/standardrequirements/

If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation.

(και όπως ανέφερα και πριν για να πάρεις permanent residence status δεν μετράνε τα χρόνια που είσαι φοιτητής εκτός κι αν είχες ιδιωτική ασφάλιση ή είχες βγάλει ευρωπαική κάρτα υγείας από την χώρα σου και όχι από τη Βρετανία)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω η abbie εννοει ενα χρονο για διαβατηριο για μενα, απο την ωρα που θα κανω αιτηση για την υπηκοοτητα.

Τοματινα, γιατι 5 χρονια εσυ, βρετανος δεν ειναι ο αντρας σου;

sorry, δεν το ειπα καλα.... για το μωρο που με την γεννηση αυτοματα παιρνει βρετανικη υπηκοοτητα αμεσως βγαζει το διαβατηριο.

Αν δεν εχετε ομως βρετανικη υπηκοοτητα και σχεδιαζετε ταξιδι (εκτος ΕΕ) και υπολογιζετε να εχετε το βρετανικο διαβατηριο, να υπολογισετε περιπου ενα χρονο. Ο αντρας μου εδωσε εξετασεις τον δεκεμβριο περσι και το διαβατηριο το πηρε στα χερια του πριν απο μερικες εβδομαδες.

Δεν το ηξερα οτι το εχουν κανει 6 χρονια - περσυ που εκανε ο αντρας μου την αιτηση νομιζω ηταν 5, αλλα και παλι η δικη μας περιπτωση ηταν διαφορετικη γιατι δικαιουταν να το κανει ακομα νωριτερα λογω του οτι εγω εχω την υπηκοοτητα.

Επισης η αιτηση ειναι αρκετα μεγαλη και θελει πολλες πληροφοριες, οπως τα ονοματα, ημερομηνιες γεννησης και γαμου των γονιων και των παππουδων σας και απο τις δυο πλευρες. Τα πεθερικα επρεπε να ψαξουν για να τα βρουν ολα αυτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν καταλαβαινω που λεει για 6 χρονια....νομιζω συνεχιζει να ειναι 5, προσφατα το εκανε κ φιλη μου.

εμεις θα βγαλουμε βρεττανικα διαβατηρια τωρα κ στα δυο παιδια. της φιλης μου βγηκε σε 2 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω που λεει για 6 χρονια....νομιζω συνεχιζει να ειναι 5, προσφατα το εκανε κ φιλη μου.

εμεις θα βγαλουμε βρεττανικα διαβατηρια τωρα κ στα δυο παιδια. της φιλης μου βγηκε σε 2 βδομαδες

fairy εσεις εχετε υπηκοοτητα;

Link to comment
Share on other sites

fairy εσεις εχετε υπηκοοτητα;

οχι δεν εχουμε Αγγλικη υπηκοοτητα παρει. τον εχω γραψει τον μικρο κ στην ελλαδα στην μεριδα μας...λες να εχει προβλημα? παντως το νεο μελος δεν ειναι πουθενα γραμμενο κ θα του βγαλω κατευθειαν το αγγλικο

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω που λεει για 6 χρονια....νομιζω συνεχιζει να ειναι 5, προσφατα το εκανε κ φιλη μου.

εμεις θα βγαλουμε βρεττανικα διαβατηρια τωρα κ στα δυο παιδια. της φιλης μου βγηκε σε 2 βδομαδες

για τα παιδια και βγαινει γρηγορα, αλλα και για τα μωρα στις φωτο μπορουν να εχουν τα ματακια κλειστα αν ειναι πολυ μωρα (νομιζω λιγοτερο απο 12 μηνων) και ειναι για 5 χρονια. Για τους ενηλικες ειναι για 10 χρονια τα διαβατηρια.

Link to comment
Share on other sites

για τα παιδια και βγαινει γρηγορα, αλλα και για τα μωρα στις φωτο μπορουν να εχουν τα ματακια κλειστα αν ειναι πολυ μωρα (νομιζω λιγοτερο απο 12 μηνων) και ειναι για 5 χρονια. Για τους ενηλικες ειναι για 10 χρονια τα διαβατηρια.

ναι οντως ετσι ειναι για τα μωρακια...για εμας δεν εχουμε σκεφτει να βγαλουμε αγγλικα διαβατηρια....λεγαμε να παρουμε το permanent residency για αρχη,.....εδω δεν εχουμε ελληνικα χεχε...με ταυτοτητες ειμαστε εδω κ 7 χρονια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μιας κ σας πετυχα να σας ρωτησω :)

θελει πιστοποιητικο γαμου, εχω απο το ληξιαρχειο καποια αντιγραφα αλλα ειναι απο οταν παντρευτηκαμε το 2007. θελουν κατι πιο προσφατο? κ ειδα κ οτι στοιχιζει η μεταφραση 50 λιρες!!! να το δεχθουν στα ελληνικα δεν παιζει ε? αχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχουμε Αγγλικη υπηκοοτητα παρει. τον εχω γραψει τον μικρο κ στην ελλαδα στην μεριδα μας...λες να εχει προβλημα? παντως το νεο μελος δεν ειναι πουθενα γραμμενο κ θα του βγαλω κατευθειαν το αγγλικο

οχι, δεν εχει σχεση με το αν ειναι γραμμενος στην Ελλαδα, απλως ηξερα οτι μπορουν να παρουν βρετανικο διαβατηριο παιδια που δεν εχουν βρετανους γονεις, αλλα νομιζω αν εχεις residency γινεται.

Link to comment
Share on other sites

για τα παιδια και βγαινει γρηγορα, αλλα και για τα μωρα στις φωτο μπορουν να εχουν τα ματακια κλειστα αν ειναι πολυ μωρα (νομιζω λιγοτερο απο 12 μηνων) και ειναι για 5 χρονια. Για τους ενηλικες ειναι για 10 χρονια τα διαβατηρια.

Ναι Abbie έτσι όπως τα λες, βγάλαμε του μπεμπη πρόσφατα. Μόνο οι μανουλες να προσέξουν γιατι θέλουν να τους στείλετε το αντιγραφο του πιστοποιητικου γέννησης (certified copy of an entry), όχι το πρωτότυπο (που έχει και διαφορετική δομή). Μετα το στέλνουν πίσω μαζι με το διαβατήριο. Το λέω γιατι την πατησα.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν εχει σχεση με το αν ειναι γραμμενος στην Ελλαδα, απλως ηξερα οτι μπορουν να παρουν βρετανικο διαβατηριο παιδια που δεν εχουν βρετανους γονεις, αλλα νομιζω αν εχεις residency γινεται.

κ να μην εχεις παλι γινεται...στελνεις τα ρ60 κ τα βγαζεις κανονικα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...