Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Αποκτηση Βρετανικης Υπηκοοτητας


travellingmum

Recommended Posts

toxera oti taireiazoume kias mhn s'aresei to londino;)

kalo einai τρομαρα του, την αθηνα δεν αντεχω, εχω σοβαρη αλλεργια, χαχαχα

πρεπει ν'ανεβω να βρεθουμε μια μερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

oxi giati den exw thlewrash kai den xerw to programma!:P:D:D

παω να το βρω γιατι κοντευει 10, και αν χασεις την αρχη σοβαρων θεαματων αντε μετα να πιασεις το νοημα :tongue:

Καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε ναι, αν γεννήσεις εδώ ένα παιδί που θα πάρει βρετανική υπηκοότητα και δεν το δηλώσεις στην Ελλάδα ούτε στις ελληνικές προξενικές αρχές στη Βρετανία.

Θα έχει το δικαίωμα να διεκδικήσει ελληνική υπηκοότητα κάποια στιγμή στο μέλλον, αλλά μέχρι τότε δεν θα είναι Έλληνας υπήκοος ούτε θα φαίνεται πουθενά στην Ελλάδα.

Κι εμείς.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς.

να σου πω, το'χεις ψαξει καθολου; Αν δηλαδη διεκδικισει υπηκοοτητα μετα απο 30 χρονια, εχει καμμια υποχρεωση; (αν υπαρχει τοτε στρατος κλπ)

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, το'χεις ψαξει καθολου; Αν δηλαδη διεκδικισει υπηκοοτητα μετα απο 30 χρονια, εχει καμμια υποχρεωση; (αν υπαρχει τοτε στρατος κλπ)

Όπως είναι τώρα τα πράγματα, πρέπει να πάει στρατό. Αν είναι πάνω από 35, κάνει τη βασική και μπορεί να εξαγοράσει το υπόλοιπο της θητείας. Στην εξαγορά υπολογίζουμε 12μηνο, ασχετα αν θα έκανε 6μηνο πχ κανονικά.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

αν ομως ζει στο εξωτερικο για 7 συνεχομενα ετη για βιοποριστικους λογους παιρνει χαρτι απο στρατολογια κ προξενειο για επ αοριστου αναβολη :) εμεις ετσι καναμε :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν ομως ζει στο εξωτερικο για 7 συνεχομενα ετη για βιοποριστικους λογους παιρνει χαρτι απο στρατολογια κ προξενειο για επ αοριστου αναβολη :) εμεις ετσι καναμε :rolleyes::rolleyes:

ok thats good to know!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, το'χεις ψαξει καθολου; Αν δηλαδη διεκδικισει υπηκοοτητα μετα απο 30 χρονια, εχει καμμια υποχρεωση; (αν υπαρχει τοτε στρατος κλπ)

Θέλω να ειναι δικη του επιλογή. Αυτο ειναι το σκεπτικό μου. Δεν θέλω να κανω κάτι που θα τον δεσμεύσει στο μέλλον. Αν θέλει ελληνική υπηκοότητα θεωρώ αυτονόητο να παει και στρατό. Δεν εχουμε στην ζωη μονο δικαιωματα αλλα και υποχρεωσεις. Ας αποφασίσει οταν έρθει η ώρα. Παντα με την προϋπόθεση οτι ζούμε εδω ετσι? δηλαδη το παιδι δηλαδη ενηλικιωνεται εδω.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

για τους ελληνες του εξωτερικου ισχυει οτι αν ζουν σε ξενη χωρα για 11 χρονια ή ασκουν βιοποριστικο επαγγελμα για 7 χρονια, παιρνουν απαλλαγη απο τον στρατο και αν ειναι ηδη ανυποτακτοι, εξαλειφεται το αξιοποινο της ανυποταξιας (δηλαδη πλεον δεν ειναι ανυποτατκοι με κινδυνο να τους σταματησουν στα συνορα)

Δειτε εδω για παραπανω πληροφοριες

http://www.greekembassy.org.uk/ConsularAffairs/MajorConsularIssues/MilitaryServiceForGreekCitizensOnly.aspx

αυτο σημαινει οτι και τα ανηλικα αγορια μπορουν στην ηλικια των 11 ετων να παρουν απαλλαγη απο τον στρατο, προσκομιζοντας τα απαιτουμενα δικαιολογητικα στην πρεσβεια.

το βιοποριστικο επαγγελμα ειναι πολυ ευκολο να τακτοποιηθει, με ενα τηλεφωνημα στο HMRC μπορουν να σου στειλουν statement με ολες τις εταιρειες, ημερομηνιες και φορος που πληρωθηκε (εαν εχετε χασει Ρ60 και τα χαρτια της τραπεζας για 7 χρονια πριν)

οσο για τα μωρα, αν δηλωσετε την γεννηση στο προξενειο, και ειναι αγορι, αυτοματα γραφεται στο μητρωο αρρενων, και αρα εχει στρατιωτικη υποχρεωση. Χρειαζεται δηλαδη να παρει απαλλαγη αργοτερα (11 ετων). Ως κατοικοι εξωτερικου, εχουν δικαιωμα οι αντρες μας (που εχουν κανει την διαδικασια) να επισκεφτονται την ελλαδα για οχι παραπανω απο 6 μηνες τον χρονο, και δεν εχουν δικαιωμα να εργαστουν ή να ανοιξουν επιχειρηση εκει. Πρακτικα δηλαδη, αν θελουν να επιστρεψουν μονιμα, πρεπει να πανε στρατο.

εμεις το ψαξαμε παρα πολυ γιατι θελαμε περσυ να παμε, τελικα ο αντρας μου δεν το ρισκαρε γιατι ακουσαμε για περιπτωση που συλλαβανε καποιους στα συνορα, και ενας δικηγορος μας συμβουλευσε να μην το κανει.

για την βρετανικη υπηκοοτητα, ειναι πολυ απλη διαδικασια αλλα θελει χρονο. Να υπολογισεις περιπου 1 χρονο μεχρι να εχεις το διαβατηριο στα χερια σου (δηλαδη αν θελεις να πας καπου καλο ειναι να εχεις το ελληνικο διαβατηριο). Ο αντρας μου το εκανε περσυ, αν και μπορουσε στα 3 χρονια να το ειχε κανει. Ειναι 3 χρονια αν εισαι παντρεμενος με αγγλο υπηκοο ή 5 χρονια αν μενεις μονιμα. Το οτι δουλευεις εδω παλι αυτο το HMRC statement το αποδεικνυει. Τον μικρο δεν τον γραψαμε στην πρεσβεια, ουτε στην εφορια δηλωσαμε την γεννηση... αν αργοτερα κατι γινει με τα χωραφια και χρειαζεται φανταζομαι μπορουμε να τον δηλωσουμε αλλα δεν το βλεπω πιθανο...

Link to comment
Share on other sites

για τους ελληνες του εξωτερικου ισχυει οτι αν ζουν σε ξενη χωρα για 11 χρονια ή ασκουν βιοποριστικο επαγγελμα για 7 χρονια, παιρνουν απαλλαγη απο τον στρατο και αν ειναι ηδη ανυποτακτοι, εξαλειφεται το αξιοποινο της ανυποταξιας (δηλαδη πλεον δεν ειναι ανυποτατκοι με κινδυνο να τους σταματησουν στα συνορα)

Δειτε εδω για παραπανω πληροφοριες

http://www.greekembassy.org.uk/ConsularAffairs/MajorConsularIssues/MilitaryServiceForGreekCitizensOnly.aspx

αυτο σημαινει οτι και τα ανηλικα αγορια μπορουν στην ηλικια των 11 ετων να παρουν απαλλαγη απο τον στρατο, προσκομιζοντας τα απαιτουμενα δικαιολογητικα στην πρεσβεια.

το βιοποριστικο επαγγελμα ειναι πολυ ευκολο να τακτοποιηθει, με ενα τηλεφωνημα στο HMRC μπορουν να σου στειλουν statement με ολες τις εταιρειες, ημερομηνιες και φορος που πληρωθηκε (εαν εχετε χασει Ρ60 και τα χαρτια της τραπεζας για 7 χρονια πριν)

οσο για τα μωρα, αν δηλωσετε την γεννηση στο προξενειο, και ειναι αγορι, αυτοματα γραφεται στο μητρωο αρρενων, και αρα εχει στρατιωτικη υποχρεωση. Χρειαζεται δηλαδη να παρει απαλλαγη αργοτερα (11 ετων). Ως κατοικοι εξωτερικου, εχουν δικαιωμα οι αντρες μας (που εχουν κανει την διαδικασια) να επισκεφτονται την ελλαδα για οχι παραπανω απο 6 μηνες τον χρονο, και δεν εχουν δικαιωμα να εργαστουν ή να ανοιξουν επιχειρηση εκει. Πρακτικα δηλαδη, αν θελουν να επιστρεψουν μονιμα, πρεπει να πανε στρατο.

εμεις το ψαξαμε παρα πολυ γιατι θελαμε περσυ να παμε, τελικα ο αντρας μου δεν το ρισκαρε γιατι ακουσαμε για περιπτωση που συλλαβανε καποιους στα συνορα, και ενας δικηγορος μας συμβουλευσε να μην το κανει.

για την βρετανικη υπηκοοτητα, ειναι πολυ απλη διαδικασια αλλα θελει χρονο. Να υπολογισεις περιπου 1 χρονο μεχρι να εχεις το διαβατηριο στα χερια σου (δηλαδη αν θελεις να πας καπου καλο ειναι να εχεις το ελληνικο διαβατηριο). Ο αντρας μου το εκανε περσυ, αν και μπορουσε στα 3 χρονια να το ειχε κανει. Ειναι 3 χρονια αν εισαι παντρεμενος με αγγλο υπηκοο ή 5 χρονια αν μενεις μονιμα. Το οτι δουλευεις εδω παλι αυτο το HMRC statement το αποδεικνυει. Τον μικρο δεν τον γραψαμε στην πρεσβεια, ουτε στην εφορια δηλωσαμε την γεννηση... αν αργοτερα κατι γινει με τα χωραφια και χρειαζεται φανταζομαι μπορουμε να τον δηλωσουμε αλλα δεν το βλεπω πιθανο...

Του γιου μου το διαβατήριο βγήκε σε μια εβδομάδα. :confused:

Αυτό με τα 5 χρόνια είναι λίγο tricky, λέει 5 χρόνια αλλά και σε εμάς και σε μία φίλη ζήτησαν απόδειξη ότι ζούμε 6 χρονια εδώ, ανάθεμα κι αν κατάλαβα γιατί.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...