Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Αποκτηση Βρετανικης Υπηκοοτητας


travellingmum

Recommended Posts

Ε ναι, αν γεννήσεις εδώ ένα παιδί που θα πάρει βρετανική υπηκοότητα και δεν το δηλώσεις στην Ελλάδα ούτε στις ελληνικές προξενικές αρχές στη Βρετανία.

Θα έχει το δικαίωμα να διεκδικήσει ελληνική υπηκοότητα κάποια στιγμή στο μέλλον, αλλά μέχρι τότε δεν θα είναι Έλληνας υπήκοος ούτε θα φαίνεται πουθενά στην Ελλάδα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ε ναι, αν γεννήσεις εδώ ένα παιδί που θα πάρει βρετανική υπηκοότητα και δεν το δηλώσεις στην Ελλάδα ούτε στις ελληνικές προξενικές αρχές στη Βρετανία.

Θα έχει το δικαίωμα να διεκδικήσει ελληνική υπηκοότητα κάποια στιγμή στο μέλλον, αλλά μέχρι τότε δεν θα είναι Έλληνας υπήκοος ούτε θα φαίνεται πουθενά στην Ελλάδα.

μια χαρά τότε, αυτό δεν είναι άσχημο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωμένος να πάει φαντάρος κανονικά.

Εκτός αν πάει στο στρατό στην άλλη χώρα, πχ Ελληνοαμερικανοί μπορούν να πάνε στον αμερικάνικο στρατό και δεν είναι υποχρεωμένοι να πάνε και στον ελληνικό. Η διπλη υπηκοότητα δε σε απαλάσσει από τις υποχρεώσεις σου αλλά αν πχ θες να πας στον Καναδά από τη Βρετανία, χε$&*κε με το συμπάθειο ο Καναδός αν έχεις πάει φαντάρος στην Ελλάδα.

Δε σε συλλαμβάνουν πια στο αεροδρόμιο, η κουμπάρα μου είναι στρατολόγος, μου λεγε σκηνικό που την πήρε η αστυνομία τηλέφωνο στο γραφείο ότι και καλά πιάσανε ανυπότακτο και τους είπε να τον αφήσουν τον άνθρωπο γιατί δεν έχουμε χούντα. Απλά θεωρητικά μπορείς να έρχεσαι μόνο 30 ημερολογιακές μέρες το χρονο αλλά αν έρχεσαι μέσω Γαλλίας ή Γερμανίας ή άλλης χώρας Σένγκεν δεν έχουν τρόπο να το ελεγξουν.

Και ναι, η φορολογία δεν έχει καμία σχέση. Δηλαδή αν εγώ αγοράσω κι ένα εξοχικό στη Γαλλία πρέπει να βγάλω και Γαλλικό διαβατήριο;


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ok giati o mpampas mas phge arketo strato kai gia tous 2 tous! arnoume na steilw to gio mou strato!!!!

βρε μην το σκεφτεσαι απο τωρα. Μεχρι τοτε μπορει να μην υπαρχει ουτε αυτονομη Ελλαδα, ποσο μαλλον υποχρεωτικη στρατευση, αν συνεχισουν ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα, νομίζω ότι αυτή είναι απόφαση που θα πάρει ο γιος σου, όχι εσύ :P

Αλλά όπως και να το κάνεις υπάρχουν τρόποι να μην πας στρατό εφόσον ζεις στο εξωτερικό, οπότε δεν χρειάζεται να αποποιηθείς τίποτα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν πάει στο στρατό στην άλλη χώρα, πχ Ελληνοαμερικανοί μπορούν να πάνε στον αμερικάνικο στρατό και δεν είναι υποχρεωμένοι να πάνε και στον ελληνικό.

Ε ναι, αλλά αυτή είναι ειδική περίπτωση.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αν γεννήσεις εδώ ένα παιδί που θα πάρει βρετανική υπηκοότητα και δεν το δηλώσεις στην Ελλάδα ούτε στις ελληνικές προξενικές αρχές στη Βρετανία.

Θα έχει το δικαίωμα να διεκδικήσει ελληνική υπηκοότητα κάποια στιγμή στο μέλλον, αλλά μέχρι τότε δεν θα είναι Έλληνας υπήκοος ούτε θα φαίνεται πουθενά στην Ελλάδα.

Αυτό ακριβώς κάναμε κι εμείς.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν πάει στο στρατό στην άλλη χώρα, πχ Ελληνοαμερικανοί μπορούν να πάνε στον αμερικάνικο στρατό και δεν είναι υποχρεωμένοι να πάνε και στον ελληνικό. Η διπλη υπηκοότητα δε σε απαλάσσει από τις υποχρεώσεις σου αλλά αν πχ θες να πας στον Καναδά από τη Βρετανία, χε$&*κε με το συμπάθειο ο Καναδός αν έχεις πάει φαντάρος στην Ελλάδα.

Δε σε συλλαμβάνουν πια στο αεροδρόμιο, η κουμπάρα μου είναι στρατολόγος, μου λεγε σκηνικό που την πήρε η αστυνομία τηλέφωνο στο γραφείο ότι και καλά πιάσανε ανυπότακτο και τους είπε να τον αφήσουν τον άνθρωπο γιατί δεν έχουμε χούντα. Απλά θεωρητικά μπορείς να έρχεσαι μόνο 30 ημερολογιακές μέρες το χρονο αλλά αν έρχεσαι μέσω Γαλλίας ή Γερμανίας ή άλλης χώρας Σένγκεν δεν έχουν τρόπο να το ελεγξουν.

Και ναι, η φορολογία δεν έχει καμία σχέση. Δηλαδή αν εγώ αγοράσω κι ένα εξοχικό στη Γαλλία πρέπει να βγάλω και Γαλλικό διαβατήριο;

ετσι ειναι. Καποιες χωρες, πχ η γερμανια, εχει αντι για στρατο "κοινωνικη προσφορα", εθελοντισμο δηλαδη. Ξερω τουρκογερμανους που κανουν εθελοντισμο στη γερμανια και απαλασσονται απο τον τουρκικο στρατο χωρις να χασουν την υπηκοοτητα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκτός αν πάει στο στρατό στην άλλη χώρα, πχ Ελληνοαμερικανοί μπορούν να πάνε στον αμερικάνικο στρατό και δεν είναι υποχρεωμένοι να πάνε και στον ελληνικό. Η διπλη υπηκοότητα δε σε απαλάσσει από τις υποχρεώσεις σου αλλά αν πχ θες να πας στον Καναδά από τη Βρετανία, χε$&*κε με το συμπάθειο ο Καναδός αν έχεις πάει φαντάρος στην Ελλάδα.

Δε σε συλλαμβάνουν πια στο αεροδρόμιο, η κουμπάρα μου είναι στρατολόγος, μου λεγε σκηνικό που την πήρε η αστυνομία τηλέφωνο στο γραφείο ότι και καλά πιάσανε ανυπότακτο και τους είπε να τον αφήσουν τον άνθρωπο γιατί δεν έχουμε χούντα. Απλά θεωρητικά μπορείς να έρχεσαι μόνο 30 ημερολογιακές μέρες το χρονο αλλά αν έρχεσαι μέσω Γαλλίας ή Γερμανίας ή άλλης χώρας Σένγκεν δεν έχουν τρόπο να το ελεγξουν.

Και ναι, η φορολογία δεν έχει καμία σχέση. Δηλαδή αν εγώ αγοράσω κι ένα εξοχικό στη Γαλλία πρέπει να βγάλω και Γαλλικό διαβατήριο;

kalo auto me tis 30 meres kai th segken. hremhsa twra :)

dikio exei h filh sou!

kala travel leme twra! k egw pistevw oti mexri tote tha exei katarghthei o stratos


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το στρατό λέγεται τόσα χρόνια και τώρα λένε πως θα αυξήσουν πάλι τη θητεία.

Δύσκολο να καταργηθεί, έχουμε ανοιχτά μέτωπα με τους γείτονες και δεν μας παίρνει.

Ίσως να γίνει εθελοντικός ή με πληρωμή στο μέλλον, δεν υπάρχει άλλη λύση.

Καλύτερα όσες έχουν παιδάκι που έχει άλλη υπηκοότητα να κρατήσει τη ξένη (εννοώ μα μη το δηλώσει στην Ελλάδα) να είναι ήσυχη. Αφού πάντα θα έχει τη δυνατότητα να πάρει και την ελληνική, αν όντως χρειαστεί.

Όντως είναι 30 μέρες όριο διαμονή στην Ελλάδα, το είχα ξεχάσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορεί σε 18 χρόνια τα παιδιά σας να μην θέλουν ούτε να ακούσουν για Ελλάδα, και οι 30 μέρες να τους φαίνονται πολλές. Problem solved.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορεί σε 18 χρόνια τα παιδιά σας να μην θέλουν ούτε να ακούσουν για Ελλάδα, και οι 30 μέρες να τους φαίνονται πολλές. Problem solved.

Και έτσι κι αλλιώς, ποιος παίρνει πάνω από 30 μέρες το χρόνο άδεια;


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...