Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Bristol & Liverpool


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

διαβάζω καμιά φορά τις συζητήσεις σας μια και το θέμα "μετανάστευση στην Αγγλία" το συζητάμε συχνά τον τελευταίο χρόνο στο σπίτι μας.

έχω 2 συνεντεύξεις, μία στο Bristol και μία στο Liverpool μέσα στο καλοκαίρι.

είναι στο αντικείμενό μου στο πανεπιστήμιο και επειδή είναι θέση studentship λέγεται δηλαδή ουσιαστικά σε εκπαιδεύουν τα λεφτά είναι πολύ λίγα.

Παρόλα αυτά το σκεφτόμαστε σαν μια ευκαιρία να κάνουμε το πρώτο βήμα και εν καιρώ να βρει και ο σύζυγος κάτι-εννοείται θα υπάρχει μέχρι τότε και η συνδρομή των γονέων.

έχουμε 2 παιδάκια 1,5 και 3 χρ.

Ο μισθός είναι γύρω στις 20,000 λίρες τον χρόνο καθαρά- στο Liverpool ίσως λίγα παραπάνω.

Απευθύνομαι κυρίως στις κοπέλες που έχουν ζήσει στις συγκεκριμένες πόλεις.

Πόσα χρειάζεται μια οικογένεια σαν την δική μου για να συντηρηθεί;

Μιλάω για να μπορούμε να έχουμε τα στοιχειώδη και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

διαβάζω καμιά φορά τις συζητήσεις σας μια και το θέμα "μετανάστευση στην Αγγλία" το συζητάμε συχνά τον τελευταίο χρόνο στο σπίτι μας.

έχω 2 συνεντεύξεις, μία στο Bristol και μία στο Liverpool μέσα στο καλοκαίρι.

είναι στο αντικείμενό μου στο πανεπιστήμιο και επειδή είναι θέση studentship λέγεται δηλαδή ουσιαστικά σε εκπαιδεύουν τα λεφτά είναι πολύ λίγα.

Παρόλα αυτά το σκεφτόμαστε σαν μια ευκαιρία να κάνουμε το πρώτο βήμα και εν καιρώ να βρει και ο σύζυγος κάτι-εννοείται θα υπάρχει μέχρι τότε και η συνδρομή των γονέων.

έχουμε 2 παιδάκια 1,5 και 3 χρ.

Ο μισθός είναι γύρω στις 20,000 λίρες τον χρόνο καθαρά- στο Liverpool ίσως λίγα παραπάνω.

Απευθύνομαι κυρίως στις κοπέλες που έχουν ζήσει στις συγκεκριμένες πόλεις.

Πόσα χρειάζεται μια οικογένεια σαν την δική μου για να συντηρηθεί;

Μιλάω για να μπορούμε να έχουμε τα στοιχειώδη και τίποτα παραπάνω.

Καλησπερα.

Μπραβο για το τολμημα σας, σιγουρα θα αξιζει τον κοπο.

Δεν ξερω για τα εξοδα αλλα ξερω να σου πω για τα εσοδα. Με 20,000 το χρονο μικτα ο μισθος θα ειναι γυρω στα 15-16000 καθαρα. Με δυο παιδια με αυτον το μισθο θα παρεις γυρω στα 5000 το χρονο child tax credit και αλλα 17000 child benefit. Εχω την εντυπωση οτι δικαουστε και housing benefit, περι το εναμιση χιλιαρικο το χρονο.

Αυτα για εργαζομενους. Απο'κει και περα υπαρχει μεγαλη βοηθεια για γονεις στην εκπαιδευση, maintenance grants etc. Αλλα δεν ξερω αν θα κατηγοριοποιηθεις ως student ή ως εργαζομενη.

Ολα αυτα βεβαια θα κανουν καποιους μηνες μεχρι να τακτοποιηθουν και να αρχισουν να μπαινουν στο λογαριασμο σου, οποτε στην αρχη θα πρεπει να εχεις κατι στην ακρη. Να φροντισεις ομως, μολις ξεκινησεις δουλεια, να κανεις τις αιτησεις σου για ολα τα παραπανω, γιατι το claim ισχυει μονο απο τη μερα που το λαμβανουν.

Σε καθε περιπτωση, για οποιαδηποτε αλλαγη (αλλαγη σπιτιου, τιμης ενοικιου, μισθου -δικου σου ή του συζυγου) πρεπει να ενημερωνεις ωστε να κανονιζονται τα ποσα. Οταν βρει και ο συζυγος δουλεια αυτα τα νουμερα φυσικα θα μικρυνουν.

Δεν εννοω σε καμμια περιπτωση οτι σκοπευεις να ζησεις με τα βοηθηματα, απλως τα αναφερω για να κανεις τους υπολογισμους σου, ειναι πολυ ομορφο μια χωρα να βοηθαει τους ανθρωπους που θελουν να βοηθησουν τον εαυτο τους.

Ευχομαι καλη επιτυχια :-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επισήμανση. Ξέρω από μια φίλη που είναι εκεί ότι γύρω στις 7000 λίρες έπαιρνε για τα παιδιά τον χρονο πριν βρουν δουλειά και οι 2.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

×
×
  • Δημιουργία νέου...