Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Καλή τύχη! 1
      • Ευχή 5
      • Δύναμη! 1

Μανούλες Μαρτίου 2014


evamath82

Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες κι απο μενα επιτελους!θα σας πω την ιστορια μου ...

Τη δευτερα κατα τις 8 με επιασαν οι πονοι ..ειχα παει βολτα στο mall και στο γκαραζ ενιωσα κατι πονακια ..

Πηρα το γιατρο μου και του εξηγησα . Μου ειπε να περιμενουμε ως το πρωι .. μα και το πρωι ηταν ιδιοι οι πονοι .. σηκωθηκαμε λοιπον 7 η ωρα με τον αντρα μου και πηγαμε στο μαιευτηριο .θα προσπαθουσαμε να κανουμε πονους με ορο ... απο τις 11 ως τις 8 το βραδυ καθομουν στο κρεβατι και περιμενα ...περιμενα... μα τιποτα ... μου εσπασε ο γιατρος τα νερα και μετα απο λιγη ωρα μου ειπε οτι μπαινουμε για καισαρικη γιατι ηταν ρισκο απο δω και περα ....υστερα απο κλαματα και απογοητευση ..8 και 25 ακουσα το πρωτο καλαμα ζωης τηςς μικρης μου υπεροχης κορης!ηταν σαν αναισθητικο .. τα ξρχασα ολα και δε πονουσα πια .. μονο ηθελα να δω το μουτρακι της . Μου την εδωσαν αγκαλια μου και ειλικρινα δεν ειχω δει πιο ομορφο μωρακι ειπα...ηταν ο θησαυρος μου ..ηταν ηδη η αγαπη μου ... οταν βγηκα εξω με περιμεναν οι δικοι μου με τοση χαρα ...πηγαινοντας στο δωματιο εμαθα πως δε θα μπορω να την εχω μαζι μου γιατι απο τη πιεση να βγει τις επεσε το ζακχαρο ...ηταν απαισιες οι μερες που ακολουθησαν .. ομως μια μερα πριν φυγω ηταν ολο το βραδυ διπλα μου . Τωρα ειμαστε σπιτακι μας ολοι μαζι . Προσπαθουμε να τη συνηθισουμε και να βαλουμε ενα προγραμμα . Ολα ειναι πολυ ομορφα .. μονο που το αγχος μου με ριχνει καμια φορα ...αυτα απο μενα και το μελινακι μου ...

Ειναι υπεροχο να νιωθεις μανα ..καλη λευτερια και και στις υπολοιπες μανουλες!!


ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΛΛΗΗΗΗΗΗΗ ΑΓΑΠΗΗΗΗΗ!

countdown-1371186000z1395378000zp.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημερα κουκλα μου!!!!εμενα δεν κανει ιδιεταιρες ζηλιες, ισως το αντιθετο θα ελεγα η θα ηθελα να πιστευω!!!!!!!!οταν ολοι οι γυρω του κανους σχετικες ερωτησεις, δεν απανταει ποτε κ φαινετει οτι ειναι τσαντισμενος...οταν ειμαστε μονοι μας ολο με ρωταει, ολο χαϊδευει κ φιλαει την κοιλια μου, ολο με προσεχει, ολο φερνει τα παιχνιδια του να τα δειξει στο μωρο!!!!!!!!!!δεν ξερω τι να πω...μαλλον δεν θελει να "ανακατευονται" οι αλλοι σε κατι που ειναι δικο του!!!!!!!!!κ μενα εχει κολλησει πανω μου, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με τον ερχομο του μωρου, αλλα με το οτι σταματησα τη δουλεια κ τωρα πλεον ειμαστε ολη την ωρα μαζι!!!!!!!!!αλλα δεν ξερω κ φοβαμαι η αληθεια ειναι, το τι θα αντιμετωπισω μετα, μιας κ ειναι φυσικο κ για το μεγαλο να ζηλευει....ειδομεν....

Καλά ναι το να ζηλέψει το περιμένω και διάβασα πως είναι υγιές και το να εκδηλώσει τη ζήλια. Όσο πλησιάζει ο καιρός πάντως μεγαλώνει η αγωνία μου πως θα είναι με δυο παιδιά και πως θα τα φέρνω βόλτα!:?


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πριν λίγο με πήρε τηλ ο γιατρός μου αφού του έστειλε η μικροβιολόγος μου τα τελευταία αποτελέσματα λευκώματος και έχω αγχωθεί. Πρέπει να μετράω διαρκώς πίεση, να ζυγίζομαι, να μην τρώω καθόλου μα καθόλου αλάτι. Και το κυριότερο: τέλος του μήνα θα πρέπει να πάω με πρόκληση! Θα είμαι 37 και κάτι βέβαια αλλά να μου ήρθε άξαφνο..:(


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. Ευχαριστούμε τις νεες μαμάδες που μας δίνουν ενημέρωση και τα νέα τους και περιμένουμε και μεις την σειρά μας να δούμε πως θα τα καταφέρουμε. Κορίτσια επείδη και μεις θα γεννήσουμε με καισαρική και επισκληρίδιο πως είναι αυτή η εμπειρία γιατί δεν εχω ξανακάνει ποτέ επέμβαση στην ζωή μου και θέλω να είμαι ψύχραιμη. Αυτό το να μην αισθάνεσαι τίποτα απο την μέση και κάτω και τα ποδια σου πως είναι? Μέτά απο ποση ωρα φεύγει η νάρκωση? Σίγουρα πανω απ όλα να βγει γερό το παιδί απλά κάθε βράδυ βλέπω την επέμβαση στον ύπνο μου και τρομοκρατούμαι.

Κορίτσι μου μην φοβασαι τιποτα! Ξερω πως ότι και να σου λενε η αγωνια δεν φευγει εντελώς αλλά θα σου πω την δική μου εμπειρία πριν από 12 μερες ακριβώς. Δεν ειχα ξανακανει καμία επεμβαση στην ζωη μου,ουτε ενα ραμμα ούτε τιποτα! Επρεπε να κανω καισαρικη λόγω ισχυακού μωρού. Έτρεμα σαν το ψαρι που θα εμπαινα χειρουργειο και θα ημουν μονη μου χωρις τον αντρα μου. Ηρθε ο αναισθησιολογος με εβαλε να καθισω στο κρεβατι του χειρουργειου και να καμπουριασω για να ανοιξουν οι σπονδυλοι. Μου εβαλε ορό και μετα μου εκανε ενεση ξυλοκαίνης στην μέση για να μην πονέσει η επισκληρίδιος. Το τσιμπημα του ορού (αυτό το ελαχιστο τσιμπηματακι) ηταν ο μονος πονος που ενιωσα(που δεν τον λες πόνο δηλαδη αλλά όπως ειπα τσιμπηματάκι). Όταν μου εβαζε την επισκληριδιο το μονο που ενιωσα ηταν μια πίεση στην μέση( όχι πόνο απλά πίεση). Μετα από 5 λεπτα και αφού ειχα ξαπλώσει στο κρεβατι αρχισα να νιωθω ενα μουδιασμα στα ποδια και αυτό ηταν! Μετα μου βαλαν το παραβαν ξεκινησαν να με χειρουργουν και δεν ενιωθα το παραμικρό! Τιποτα απολυτως!!!!! Ειχαμε και μουσικουλα! Ξαφνικά ακουσα να μου λενε "Να σου ζησει!" Ακουσα το κλαμα της, μου την φεραν να την δω και να την φιλησω και εκλαιγα με λυγμους από την χαρά μου. Όση ώρα με ραβαν( δεν ενιωθα τιποτα) απλά περιμενα να τελειώσουμε και εκλαιγα από χαρά. Στο τέλος μου εβαλε ο αναισθησιολογος κατι φαρμακα στον ορο και μου το είπε ότι μπορεί να ζαλιστώ. Και όντως ετσι όπως με στριφογυριζαν για να με καθαρισουν και να με ντύσουν( ενιωθα σαν να αιωρουμαι και να με γυριζουν μια δεξιά και μια αριστέρα) ζαλιστηκα και εκανα λίγο εμετό! Αυτό ηταν όλο! Με πήγαν στο δωματιο μου, μου φεραν την μπεμπα μου και όλα ήταν τέλεια!! Τα ποδια μου αρχισα να τα νιωθω περιπου μιση ωρα μετα το χειρουργειο. Η επεμβαση τελειωσε στις 2 και στις 7 σηκωθηκα. Το να σηκωθεις την πρωτη φορα δεν ειναι και τόσο δύσκολο. Χρειαζεσαι βοηθεια,πιο πολύ ειναι ο φοβος σου επειδή νιωθεις το τραβηγμα στην τομή (τραβηγμα και όχι πόνο). Κανεις τα πρωτα βηματάκια αργα αργά. Να θυμασαι ότι όσο πιο πολύ σηκώνεσαι και όσο πιο πολύ περπατας τόσο πιο γρηγορα θα νιωσεις σαν να μην εχεις τίποτα. Σε αφηνουν βεβαια μια μερα νηστική και χωρίς νερό(δυσκολο κομματι αλλά τι να κανεις). Μόλις όμως αεριστεις (ναι ναι αυτό περιμένουν για να δουν ότι τα εντερα σου πηραν μπρος ξανα) τοτε σου δινουν σιγα σιγα να φας και να πιεις. Εγω τα καταφερα την επομενη μερα πρωι-πρωι. Την τριτη μερα πηραμε εξιτηριο και από την πεμπτη μερα και μετα νιωθω σαν να μην εκανα τίποτα. Ενα ελαφρυ τραβηγματακι στην τομή που και που.

Η ΤΟΜΗ: ειναι πολύ χαμηλά (στις τριχες) οπότε δεν θα φαινεται με μαγιώ και τα σχετικά. Αν και ο γιατρος μου εδωσε και μια αναπλαστική κρεμα και μου ειπε οτι σε 6 μηνες δεν θα φαινεται η τομη. Επίσης πριν φύγω από την κλινική μου εβγαλε την γαζα και μου εβαλε ενα σπρευ που γινεται τζελ οποτε κανω από την τριτη μερα κανονικα μπανιο! Αυτά!!!! Αναλυτικά πολύ αλλά ηθελα να σε βοηθησω να φοβασαι όσο το δυνατόν λιγότερο! Στο λεω εγω που ειμαι σουπερ φοβιτσιαρα με τους γιατρους. Φιλακια και με το καλό!!!!


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.... εγω δεν εχω χρονο ουτε να μπω να διαβασω τα νεα.... ευχαρηστω για τα περαστηκα κουκλιτσεσ.... Να σασ ζησουν τα ζουζουνια σε οσεσ φιλεναδεσ δεν το ειπα( Βροχερουλα, Ντινακη) νομιζω οτι σε σεσ μονο.... Οσω για τουσ κολικουσ, δεν εχουμε προβλιμμα με το γαλα, το δοκιμασαμε αυτο.... και προσεχω παρα πολυυυ, του δεινω το σιροπακι, αλλα δεν κανει δουλεια απο τι μου φενεται.... τον πιανει απο τισ 4-5 το πρωι και μεχρι 8-9 και μετα το απογευμα κατα τισ 5 και μεχρι τισ 6 περιπου.... και το μονο [που μασ σωζει, ειναι το βυζι στο στομα.... το χουμε κανει πιπιλα....χαχαχα ( οπου να ναι οι ρογεσ θα γηνουν σαν τησ αγελαδασ απο τοσο ρουφιγμα...) χαχαχα φιλακια σε ολεσ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κ από μένα κορίτσια..... όπως σας έγραψε παραπάνω κ η Σταυρούλα γέννησα τον παίδαρο μου στις 13/3/14 με καισαρική...... 3.640 γρ κ 52 εκ, ύψος.......

την επόμενη φορά θα σας γράψω λεπτομέρειες......

με το καλό σε όλες σας......φτάνει η ώρα......

σας φιλώ...........:D


dYw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες τις μανουλες!!!

βροχερη μου να σου ζησει το μωρακι σου!!

Ειμαστε 15 ημερών κιόλας! Μα ποτε περασαν 15 μέρες? Έχω αρχισει και νιωθω ενόχληση στην μεση. Φανταζομαι από το σηκωνε συνεχεια την μπεμπα και από την σταση στον θηλασμο. Παντως θηλαζουμε αποκλειστικα από την τεταρτη μερα (όπως σας ειχα πει στην κλινική και την πρωτη μερα στο σπίτι της εδινα ετοιμο γιατι ειχα κανει αντιπυρετικες και ο παιδιατρος συνεστησε να μην θηλασω μεχρι να φυγει το φαρμακο). Προλαβαμε και ηπιαμε το πρωτογαλα την πρωτη μερα όμως!

Τουλαχιστον τωρα όταν πειναμε γκρινιαζουμε οπότε μου φυγε και το αγχος των πρωτων ημερων που δεν γκρινιαζε καθολου και ειχα το νου μου να την ξυπνησω εγω για να φαει. Αυτα τα νέα μας κοριτσια! Μαμ,κακά και νάνι κυριολεκτικα!

Φιλακια σε όλες!!!!!!!


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μας νεα ειναι καλά! Θηλαζουμε αποκλειστικά, έχω τόσο γάλα που το στηθος μου σταζει όταν το αφηνει η μπέμπα. Το μονο θεματακι μας ειναι ότι 2-3 φορες την ημερα ο θηλασμος ειναι ατελείωτος!!!! Μπορει να να πιπιλαει 1-2 ώρες μισοκοιμισμένη. Θηλάζει την παιρνει ο υπνος, βγαινει η θηλή από το στοματακι και σε 2 λεπτα αρχιζει την γκρινια! Αν δεν της το δώσω σε 1 λεπτο αρχιζει το κλαμα! Οπότε αφου δεν αντεχει η καρδια μου να κλαιει περναμε ώρες μέχρι τελικά να αποκοιμηθει καλα! Αυτο το κανει 1-2 φορες την ημερα και 1 φορα κατα τις 9-10 το βραδυ οπότε και μετά κοιμαται του καλού καιρού. Το βραδυ ψιλογκρινιαζει καθε 2-3 ώρες. Θηλαζει για κανενα 10λεπτο και ξανακοιμαται αμεσως. Ευτυχως δηλαδη τα βραδια μας ειναι ευκολα. Πιπίλα δεν θελω να της δώσω. Μου φαινεται παρα πολύ μικρούλα για να αρχισουμε! Καμια από τις μαμαδες που εχουν και πιο μεγαλα παιδακια το περασε αυτό? Αυτές που θηλάζετε τώρα σας το κανουν τα μωράκια σας αυτό το συνεχομενο για πολύ ωρα?

Καλημερα κοριτσια :)

Αυτο μου το κανει και ΄μενα η μπεμπα αλλα εμενα το κανει κατα τις 1 το βράδυ ξυπνάει στις 1 και πιπιλαει μεχρι τις 3 ολη την μερα τρώει γρηγορα και κοιμάται καμια φορα το κανει και το απόγευμα αλλα το βραδινό ειναι καθε μερα τρώει αποκιμησμενη το βγάζει απο μονη της το στηθος αλλα μετα απο ενα λεπτό το θελει παλι εγω ομως δεν εχω πολυ γαλα και καμια φορα χρειάζεται να της δωσω και ξένο γαλα ..


waY5p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστούμε πολυ κοριτσια για τις ευχές σας με το καλό και η υπόλοιπες να γεννησετε με εναν πόνο!!!

βροχερι μου να σου ζήσει ο πρίγκιπας σου να το δεις όπως επιθυμείς!!

Και σε ολα τα κοριτσια που δεν εχω ευχηθεί να σας ζήσουν τα αγγελουδια σας!!! :D


waY5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. Ευχαριστούμε τις νεες μαμάδες που μας δίνουν ενημέρωση και τα νέα τους και περιμένουμε και μεις την σειρά μας να δούμε πως θα τα καταφέρουμε. Κορίτσια επείδη και μεις θα γεννήσουμε με καισαρική και επισκληρίδιο πως είναι αυτή η εμπειρία γιατί δεν εχω ξανακάνει ποτέ επέμβαση στην ζωή μου και θέλω να είμαι ψύχραιμη. Αυτό το να μην αισθάνεσαι τίποτα απο την μέση και κάτω και τα ποδια σου πως είναι? Μέτά απο ποση ωρα φεύγει η νάρκωση? Σίγουρα πανω απ όλα να βγει γερό το παιδί απλά κάθε βράδυ βλέπω την επέμβαση στον ύπνο μου και τρομοκρατούμαι.

Μην σε αγχώνει η καισαρική δέν ειναι τιποτα εγω δεν εκανα με επισκλιριδιο εκανα ολική νάρκωση αλλα και παλι ειναι χειρουργείο δεν ειναι τιποτα ίσα- ίσα που εσυ θα δεις και το μωράκι σου κατευθείαν μολις βγει εγω την ειδα πολυ αργότερα και απο τι μου ειπε μια κοπελα που ηταν στο ιδιο δοματιο με ΄μενα και εκανε και αυτη καισαρική με επισκλιριδιο ειχε κανονικά της εσθισεις της εγω άργησα να συνελθω απο την νάρκωση το μονο που θα σε ενοχλεί ειναι ο καθετηρας εμενα με ενωχλουσε παρα πολυ και ευτυχώς μου τον βγάλανε την επόμενη μερα κι ολας η αλλη κοπελα τον ειχε 2 μερες αλλα αυτη ελεγε οτι το ειχε συνηθίσει και οτι μονο στην αρχη την ενοχλούσε εγω δεν μπόρεσα να τον συνηθίσω εγω ομως ποναγα ολη την πρώτη μερα στην τομή ενω η αλλη κοπελα δεν πονάγε καθόλου απο τι μου πε.. Εγω χτες έβγαλα και τα ραματα και ειμαι μια χαρα απο την μερα που γύρισα σπιτι μου βασικά ημουν καλα μονο που με τράβαγαν λιγο τα ραματα.. Σου ευχομαι να εχεις μια πολυ καλη γέννα και να μην πονέσεις καθόλου!!


waY5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ntinaki για την ενημέρωση και το κουράγιο. Μα γιατί σου έκανε ολική? Οπως και να εχει σημασία εχει οτι τώρα εχει την πριγκίπισσα σου αγκαλιά και ευχομαι να το απολαύσεις οσο μπορείς περισσότερο. Τωρα θα δούμε την Δευτέρα θα πάω στον γυναικολόγο και θα δω αν θα μου κλείσει ραντεβού για κ.τ.. Αυτό με τον καθετήρα η αλήθεια είναι οτι πρέπει να είναι ενοχλητικό ειδικά αν είσαι επιρρεπής για ουρολοίμοξη και γω είμαι δυστυχώς.

Βροχερή μου να σου ζήσει το μωρουλι σου με υγεία να το χαρείς και καλή φώτιση να έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω τα κορίτσια!!

Isigs κι εγω -για δεύτερη φορα- ολική νάρκωση εκανα,παρ'ολα αυτα και τον πρωτο θηλασμο καναμε κ ολα.απλα με "περίμενε" το μωρο. Και εγω δεν ήθελα επισκληρηδιο λόγω της παλιό μέσης που εχω αλλα αποδείχτηκε οπως παραδέχτηκε κ ο γιατρός οτι ειχα δίκιο που τη ζήτησα κ καλύτερα ετσι γτ έγινε ενα ψιλοεπεισοδιακι στο χειρουργείο κ ισως με άγχωνε κ το εκανα χειρότερα.


z7tup3.pngArPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω dms προσπαθω να σκεφτομαι μονο το ευχαριστο οτι θα δω το μωρακι μου και ολα τα αλλα θα ειναι τιποτα!!! Ολα περνανε μονο τα μωρακια μας να ειναι γερα. Οι μανουλες πρεπει να ειναι δυνατες πάντα! Καλη δυναμη σε ολες! Καλό σ/κ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...