Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2014


evamath82

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια!!!!

Τι κανετε σήμερα?

Εύχομαι όλα να πήγαν καλά για την Ελενίτσα και για την EviGiorgos και να κρατανε τα θαυματάκια τους αγκαλιά......

Οι υπόλοιπες πώς είστε?

Εμείς πήγαμε εχθές το βράδυ στο γιατρό, η μικρή είναι μια χαρά, 2800γραμ. έχει το κεφαλάκι της κάτω κανονικά και ετοιμάζεται. Εγώ έχω διαστολή 2 και περιμενουμε να με πιάσουν οι πόνοι. Επόμενο ραντεβού την Τρίτη το πρωί, αλλά ο γιατρός ψιλογέλαγε ότι ίσως μας προλάβει η μικρή....

Συναισθήματα αναμεικτα.....προσμονή, φόβος, ανυπομονησία, χαρά και θαυμασμός για το θαύμα που πρόκειται να γίνει......

Συγκίνηση μεγάλη.......

Θέλω να σας ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου για όλα αυτά που μοιραστήκαμε μαζί αυτούς τους 9 υπέροχους μήνες. Αγωνίες, δάκρυα, χαρα, ελπίδα, προσμονή......

Σας εύχομαι να είστε πάντα καλά εσείς, τα θαυματάκια σας και οι οικογένειές σας και το καινούριο ταξίδι με τα παιδάκια σας να έχει ούριο άνεμο και νηνεμία, γεμάτο μοναδικές στιγμές και όμορφα απάνεμα.....

Τα παιδιά μας δε χρειάζονται πολλά.....πολλή αγάπη και αμέτρητες αγκαλιές...

Και μην ξεχνάτε...η μητρότητα είναι ενα μοναδικό ταξίδι, γεμάτο εμπειρίες, λάθη, χαρές και αξεπέραστες συγκινήσεις, είναι δώρο Θεικό και μοναδικό.....

Πολλά φιλάκια

Να έχετε μια όμορφη μέρα


nZP1p3.png

585Ep3.png

255rp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ελενιτσα μου κ evhgiorgos, λογικα αυτη τη στιγμη κρατατε κ οι δυο τα μωρακια σας αγκαλια!!!! να σας ζησουν!!! να ειναι παντα γερα κ καλοτυχα!!! εσεις πως εισαστε;;!!!!! με το καλο να πατε σπιτι σας κ καλο σαραντισμο να εχετε!!! περιμενουμε νεα σας με την πρωτη ευκαιρια!!!

σταυρουλα μου, ποσο ομορφα λογια!!!! με το καλο να ερθει η μικρη σας κ να σας αλλαξει για ακομα μια φορα τον κοσμο!!! οντως περασαμε πολλα αυτους τους 9 μηνες, αγχη, ανασφαλειες, νευρα, αλλα κ χαρες!!!! κ σε λιγες μερες ολες μας θα κραταμε αγκαλια τα παιδια μας!!!! με το καλο σε ολες οσες εμειναν λοιπον!!! συγκινηθηκα....


xlRZp3.png

BU8Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Stav77 πολύ ωραία τα λές! Με το καλό να έρθουν τα παιδάκια μας και να τα κρατήσουμε αγκαλίτσα! Ολα θα πάρουν τον δρόμο τους μετά. Ηρθε η ώρα μας πια!

Elenitsamou και evhgiorgos να χαίρεστε τα αγγελούδια σας!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελενίτσα κ Evhgiorgos να σας ζήσουν τα βλαστάρια σας!!!!!!!!!! Να είναι γερά κ ευτυχισμένα!!!!!

Σπιριδούλα μου έχασε πάνω από το 10% του βάρους του....... κ η παιδίατρος είναι υπέρ του θηλασμού, αλλά δεν γινόταν αλλιώς μου είπε...... είχε αρχίσει να ανεβάζει κ ίκτερο το μωράκι μου από την αδυναμία..... άσε άσε τρόμαξα πολύ...... πριν από λίγο ήρθε να τον δει πάλι η παιδίατρος κ τα νέα είναι ενθαρρυντικά!!!! το μωράκι μας μεγάλωσε!! μόλις άρχισε να ανακτά το βάρος γέννησης του!!!!!! το χρωματάκι του είναι οκ κ μας είπε δειλά δειλά να αρχίσουμε να μειώνουμε τα γραμάρια από το ξένο γάλα.....μου είπε βέβαια να τον βάζω περισσότερο στο στήθος, αλλά δεν υπάρχει περισσότερο αφού μόλις ξυπνάει πάει κατευθείαν εκεί το πουλάκι μου μέχρι να τον ξαναπάρει ο ύπνος......ελπίζω να τα καταφέρουμε.....η αλήθεια είναι πως φοβάμαι λιγουλάκι.....

Σταυρούλα μου...... τι όμορφα λόγια...... πόσο συγκινητικές οι τελευταίες σκέψεις πριν αγκαλιάσεις το βλασταράκι σου........ αχ αυτή η μητρότητα......πόσα κάνουμε κ θα κάνουμε για να τη ζήσουμε στο έπακρο...... με το καλό κοριτσάκι μου..... ήρθε η ώρα να γίνεις για δευτερη φορά μανούλα......΄με έναν πόνο......

Με το καλό σε όλες τις εγκυούλες........ φτάνουμε μία μία στο προορισμό αυτού του υπέροχου ταξιδιού .......

Σας φιλώ......


dYw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε?εχουμε καινουργια μωρακια!να μας ζησουν!!! Να ναι γερα και χαρουμενα!

Εγω δεν εχω χρονο ουτε να παω τουαλεττα!!πολυ κουραση και ξενυχτι !αλλα ειναι τετοια η αγαπη .....

Τωρα κοιμαται λιγο γιατι θηλαααμε και κουραστηκε ...θα ξυπνησει σε λιγακι και θα θελει παλι φαγητουλι!ο αντρας μου λεει αφου δε χορταινει με το γαλα να της κανουμε καμια μπροζολιτσα !

Κοριτσια με το καλο οι υπολοιπες κοιλιτσες!

Εχουμε γινει ωραια παρεα βρε κοριτσακια μου!μη χαθουμε οταν γεννησουμε ολες!να ανοιξουμε αλλο θεματακι!


ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΛΛΗΗΗΗΗΗΗ ΑΓΑΠΗΗΗΗΗ!

countdown-1371186000z1395378000zp.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολα τα ομορφα κοριτσια με τα μωρακια και τις κοιλιτσες!

Καθυστερησα να σας ενημερωσω αλλα ειχα καποια θεματακια!

Γεννησα στις 26/3 τον γιοκα μου, με φυσιολογικο τοκετο, μετα απο προσπαθεια και πονους 15 ωρων...

Γεννηθηκε 3180 και δοξα τω Θεο ειναι γερο μωρο!!!

Δυστυχως μεχρι χθες δεν τον ειχα μαζι μου οπως θα ηθελα επειδη ειχα την ιωση Η1Ν1 και επρεπε να προφυλαξουν το μωρο για να μην κολλησει μεχρι να αναρρωσω τελειως!!

Απο σημερα ομως τον θηλαζω κανονικα (φορωντας μασκα προληπτικα) και παρολο που δυο μερες επινε απο μπιμπερο, το παλευει μια χαρα με το θηλασμο!

Ολες οι μαιες μου ειπαν οτι ειναι πολυ φαγανος και οχι μονο δεν εχασε βαρος οπως συνηθιζεται αλλα πηρε κιολας!!

Κατα τα αλλα ταλαιπωρηθηκα αρκετα στον τοκετο. Μπηκα με προκληςη 40w κ 3d με 0 διαςτολη... το μωρο ηταν ψηλα και δεν κατεβηκε μεχρι και την τελευταια εξωθηση.

Ο γιατρος μου ηταν κοντα μου σχεδον ολες αυτες τις ωρες και παρολο που ηταν σχεδον σιγουρος οτι δεν θα καταφερουμε να γεννησω φυσιολογικα για τους λογους που προανεφερα, με αφησε να αποφασισω χωρις να με προτρεψει ουτε στιγμη για καισαρικη.

Στις εγκυουλες που αγωνιουν για τη στιγμη της γεννας ευχομαι να ζησουν την καθε στιγμη της εγκυμοσυνης τους και οπως και να γεννησουν, φυσιολογικα ή με καισαρικη τελικα το αποτελεσμα ειναι που μετραει!!!

Το μωρο να ειναι γερο στην αγκαλια της μανουλας του!!!

Επειδη δεν προλαβα να διαβασω τα νεα σας, ευχομαι στα κοριτσια μας που γεννησαν γερα και καλοτυχα μωρα!!!

Και στις εγκυουλες που περιμενουν, με κανενα πονο!!!!


1vKsp2.pngcountdown-1371186000z1395378000zb.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα ομορφα κοριτσια με τα μωρακια και τις κοιλιτσες!

Καθυστερησα να σας ενημερωσω αλλα ειχα καποια θεματακια!

Γεννησα στις 26/3 τον γιοκα μου, με φυσιολογικο τοκετο, μετα απο προσπαθεια και πονους 15 ωρων...

Γεννηθηκε 3180 και δοξα τω Θεο ειναι γερο μωρο!!!

Δυστυχως μεχρι χθες δεν τον ειχα μαζι μου οπως θα ηθελα επειδη ειχα την ιωση Η1Ν1 και επρεπε να προφυλαξουν το μωρο για να μην κολλησει μεχρι να αναρρωσω τελειως!!

Απο σημερα ομως τον θηλαζω κανονικα (φορωντας μασκα προληπτικα) και παρολο που δυο μερες επινε απο μπιμπερο, το παλευει μια χαρα με το θηλασμο!

Ολες οι μαιες μου ειπαν οτι ειναι πολυ φαγανος και οχι μονο δεν εχασε βαρος οπως συνηθιζεται αλλα πηρε κιολας!!

Κατα τα αλλα ταλαιπωρηθηκα αρκετα στον τοκετο. Μπηκα με προκληςη 40w κ 3d με 0 διαςτολη... το μωρο ηταν ψηλα και δεν κατεβηκε μεχρι και την τελευταια εξωθηση.

Ο γιατρος μου ηταν κοντα μου σχεδον ολες αυτες τις ωρες και παρολο που ηταν σχεδον σιγουρος οτι δεν θα καταφερουμε να γεννησω φυσιολογικα για τους λογους που προανεφερα, με αφησε να αποφασισω χωρις να με προτρεψει ουτε στιγμη για καισαρικη.

Στις εγκυουλες που αγωνιουν για τη στιγμη της γεννας ευχομαι να ζησουν την καθε στιγμη της εγκυμοσυνης τους και οπως και να γεννησουν, φυσιολογικα ή με καισαρικη τελικα το αποτελεσμα ειναι που μετραει!!!

Το μωρο να ειναι γερο στην αγκαλια της μανουλας του!!!

Επειδη δεν προλαβα να διαβασω τα νεα σας, ευχομαι στα κοριτσια μας που γεννησαν γερα και καλοτυχα μωρα!!!

Και στις εγκυουλες που περιμενουν, με κανενα πονο!!!!

Να σας ζήσει ο πρίγκιπας καρδούλα μου!!!!

Να είναι υγιής, ευτυχισμένος και καλότυχος και καλή ανατροφή να έχει....

Σε φιλώ


nZP1p3.png

585Ep3.png

255rp3.png

Link to comment
Share on other sites

:-D...Μανουλες Μαρτιου-Απριλιου 2014...:-D

χαρα25--> 26/01/2014--> Γεννησε ενα κοριτσακι 1.150 gr.. 27η εβδομαδα

Dms2310 --> 6/2/2014 --> Κ.τ... Γεννησαμε εναν αντρα 4.000 gr

Anaida --> 6/2/2014 -->Κ.τ ... Γεννησαμε ενα Κοριτσαρο 2.100 gr

Τονια89-->15/2/2014 --> ... Γεννησαμε μια μπουμπου 2,770 gr

ValentinaSp-->25/2/2014--> ...Γεννησαμε εναν αντρακλα 3380 gr

Myrina--> 5/3/2014--> ...Γεννησαμε μια κουκλα 3870 gr

Konna82 --> 6/3/2014--> Κ.τ... Γεννησαμε μια κορουλα 3200 gr

Αριαδνη89 --> 10/3/2014 --> Κ.τ .. Ηρθε στον Κοσμο ενας αντρακλας 3200 gr

joannako--> 11/3/2014 --> Κ.τ .. Γεννηθηκε μια Κουκλα 3330 gr

Ntinaki04 -->25/03/2014--> Κ.τ.. Γεννηθηκε μια ζουζουνα 2,750 gr

βροχερή-->13/3/2014-->Κ.τ....γεννήθηκε ενας κούκλος 3.640 γρ.

KMG! -------> 21/3/2014 -->Κ.τ....γεννήθηκε ενας κούκλος ......γρ.

Georgia-kak --> 26/3/2014--> Κ.τ .. Γεννηθηκε μια Νεράϊδα 3000 gr

Εκλεράκι ----> 26/3/2014---Φ.τ...Γεννήθηκε ενας κούκλος 3160 γρ.

evhgiorgos --> 28/3/2014--> Κ.τ .. Γεννηθηκε μια Νεράϊδα .... gr

elenitsamou --> 28/3/2014--> Κ.τ .. Γεννηθηκε μια Νεράϊδα ....... gr

lenachania ----> 6/3/2014

bmcie --------> 7/3/2014

Linaki1988 ----->17/3/2014

sspyr82 ------>1/4/2014(Προγραμματισμενη Κ.τ)

Sunflower5000->5/4/2014

dinask -- -------> 7/4/2014

Tsoupina ------>12/4/2014

MarilenaDim --> 13/4/2014

aphrodite1978 ---->14/4/2014

Isigs--> 16/4/2014

stavr77 -------> 17/4/2014

kristy25-------> 25/4/2014

emilyp--------->25/4/2014

i want to be mama ----> 19/5/2014


nZP1p3.png

585Ep3.png

255rp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές μου να σας ζήσουν τα αστερακια σας! Τα διάβασα τα νέα σας αλλα ειμαι απο το κινητό κ με τον μικρό να τρώει οποτε δεν εχω πολλες δυνατότητες να σας ευχηθώ ξεχωριστά! Να είστε όλες καλα κ τα μωράκια σας ακομα καλύτερα!!!

Βροχερή μου τα ίδια περάσαμε κ εμεις, ειμαστε 50 ημερών σχεδόν κ τωρα μπορείς να πεις οτι βρήκαμε το χρωμα μας.αυξηστε τις ωρες του θηλασμου κ θα συνέλθει αμέσως το παιδάκι γτ εμενα παραλίγο να με αφήσει που ειχε καλομάθει απο την ευκολία του μπιμπερο. Βγήκαμε απο το νοσοκομείο με 14.7 ικτερο.... :/

Κατα τα αλλα εμεις βολταραμε σημερα κ συμπερανα για δεύτερη φορα οτι ο Μικρος μου θέλει βόλτες για να κοιμαται μετα κανονικά στο σπίτι!!! :) τη μια με τον μαρσιπο κ σημερα με το καρότσι,γυρίσαμε σπίτι κ κοιμόταν ξερός!!!!


z7tup3.pngArPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλησπέρα!! Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να σας διαβάσω!! Σήμερα που δεν δουλεύει ο άντρας μου πήρε την "μεγάλη" και πάνε βόλτα και πρόλαβα να μπω να δώσω ένα παρόν τουλάχιστον!! Τις καθημερινές με τα δύο μόνη μου είναι πολύ οριακό το πρόγραμμα, βγαίνει προς το παρόν, αλλά ζόρικα! Εύχομαι η ώρα η καλή στα κοριτσάκια που περιμένουν ακόμα τον "πελαργό" και να μας ζήσουν στις υπόλοιπες τα μπουμπουκάκια μας!! Ελπίζω κάποια στιγμή που θα στρώσει το πρόγραμμα (!!??) να γίνω πιο ενεργό μέλος!! Φιλιά!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες τις μανουλες και τα μωράκια!

Τις καλυτερες ευχές μου σε όσες γεννησαν τώρα τελευταια! Georgia,elenitsamou,evhgiorgos.εκλεράκι να σας ζησουν και να χαιρεστε τα θαυματακια σας!!!

Εμείς έχουμε καινουρια κολπακια τις τελευταιες 2-3 μερες. Ενώ τα βραδια κοιμόμαστε κάτι ώραια 3ωρα, 4ωρα καμιά φορά και 5ωρα...την ημέρα ξεσαλώνουμε! Πιπιλάμε,πιπιλάμε και αν μας βγαίνει από το στομα τσιρίζουμε και κοκκινιζουμε και αρνουμαστε να το ξαναβάλουμε. Η πάνα μας ειναι καθαρή, κολικούς δεν νομιζω να έχει γιατί 1ον ο παιδιατρος είπε ότι συνηθως οι κολικοι ειναι απόγευμα ή βραδυ και θα κλαιει συνεχομενα για ώρες και 2ον δεν μαζευουμε τα ποδαρακια. Ειναι κατι σαν "νυσταζω και λιγο αλλά πειναω και λίγο και γενικά εχω νευρα"!! Εγω της μιλαω ήρεμα, την βαζω στο στηθος όσο θέλει, την κανω βόλτες, την χαιδευω, της τραγουδαω... Λιγο ηρεμεί, κοιμαται κανενα 10-15λεπτο και ξανα τα ίδια. Ε κατα το μεσημερακι ξεραινεται πάλι στον ύπνο για κανενα 3ωρο! Αυτό γινεται εδώ και 3 μέρες. Αφου χθες δεν αντεξα και κατα τις 12 πήρα τηλ. την μαμα μου να ερθει να βοηθησει. Βεβαια η μαμά προτεινε τσαγάκι(η εύκολη λύση!!!), αλλά εγώ δεν θέλω!!!Έχω την αίσθηση ότι το τσαγάκι (μάραθος) που της δωσανε και στην κλινική τις 2 μερες που δεν θήλασα λόγω αντιπυρετικών, την ναρκώνει. Αποστειρωσα βεβαια ενα μπιμπερό σε περιπτωση που τραβηξει πολλές ώρες ακόμα αλλά ευτυχως το απέφυγα! Τελικα κοιμηθηκε! Καμία μαμά που να εχει ζησει παρόμοια κατάσταση? Εμενα μου φαινεται αυτό...ότι λίγο νυσταζει,λιγο πειναει και λίγο δεν ξερω τι μου φταιει!

Αλλο θεμα: η μαμά μου (που την υπεραγαπώ βεβαια). Της εχω πει ότι θελω να την θηλασω αποκλειστικά! Και το ετοιμο που της εδωσα στην κλινική το έχω τυψεις αλλά ας όψεται που επαιρνα φαρμακα και ειπε ο παιδιατρος να σταματησω για λιγο τον θηλασμο. Ήρθε χθες και στα 10 λεπτα (ενώ εγώ εφαγα όλη την γκρινια και το κλαμμα από τα χαραματα) είχε την λύση ΤΣΑΓΑΚΙ! Και μετα όταν της είπα για κατι σεμιναρια που ειχα κανει αιτηση και με πηραν τηλ. αλλά δεν μπορώ να αφησω το μωρό γιατι θηλάζω οπότε δεν θα πάω...αυτή είπε "Να πας θα της δωσουμε γαλα ετοιμο για λίγο καιρό" Τα νευρα μου!!!! Ενός μηνός μωράκι ειναι και ειπαμε θελω να την θηλασω!!! Μα δεν ακούνε τι λέω?! Θα θυσιασω τον θηλασμο του παιδιου μου για ενα επιδοτουμενο σεμιναριο των 200ευρώ?!!!

Αχ νόμιζα ότι εμένα δεν με θηλασε γιατι όντας μικρο κοριτσι και η ίδια τότε (17χρονων με γεννησε) δεν ειχε ούτε τις γνώσεις ούτε την υπομονή. Νομιζα οτι στο εγγόνι θα εκτιμούσε την υπερπροσπαθεια που κανω να την θηλάζω αποκλειστικά και να διατηρώ και την ηρεμία μου για να μην αγχώνω το μωρό μου! Αχ αυτά!!! Ηθελα απλά να τα πω καπου,χωρίς να σημαινει κατι παραπάνω, απλά να βγάλω τα νευρα μου! Να σημειωσω ότι την μανουλα μου την λατρευω!


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμαδες ομορφες! Εισαστε ολες απασχολημένες με τα ζουζούνια σας ε. Ευχομαι να το απολαυσετε οσο περισσοτερο γινεται! Με το καλο και σε μας τις εναπομεινουσες!!! Κοριτσια μου την Παρασκευη πρωι πρωι μπαινω και γω για κ.τ......Η Παναγια να βοηθησει να πανε ολα καλα να μου δωσει δυναμη και ενα υγιες μωρακι να κανουμε ολες μαζι παρεουλα μετα. Καλο μηνα σε ολες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ απο μενα κοριτσια!!! Να σασ ζησουν τα ζουζουνια σε οποιων δεν εχω πει....Τρεχω τωρα να τελειωσω το δοντι μου, να αλλαξω τα δωρα που μου χανε φερει....και εχω και τον μικρο και γρινιαζει... τον παιρνω βολτα μαζι μοτ οταν δεν εχω πολλα να κανω, και αλεσ φορεσ τον αφηνω στησ μαμασ μου.... ο δικοσ μου καθεται σπιτι αλλα δεν κανει τιποτα, ουτε το παιδι δεν παιρνει, μονο αν του το ζητησω..... αστα..........

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες και τα μωράκια!

Τις καλυτερες ευχές μου σε όσες γεννησαν τώρα τελευταια! Georgia,elenitsamou,evhgiorgos.εκλεράκι να σας ζησουν και να χαιρεστε τα θαυματακια σας!!!

Εμείς έχουμε καινουρια κολπακια τις τελευταιες 2-3 μερες. Ενώ τα βραδια κοιμόμαστε κάτι ώραια 3ωρα, 4ωρα καμιά φορά και 5ωρα...την ημέρα ξεσαλώνουμε! Πιπιλάμε,πιπιλάμε και αν μας βγαίνει από το στομα τσιρίζουμε και κοκκινιζουμε και αρνουμαστε να το ξαναβάλουμε. Η πάνα μας ειναι καθαρή, κολικούς δεν νομιζω να έχει γιατί 1ον ο παιδιατρος είπε ότι συνηθως οι κολικοι ειναι απόγευμα ή βραδυ και θα κλαιει συνεχομενα για ώρες και 2ον δεν μαζευουμε τα ποδαρακια. Ειναι κατι σαν "νυσταζω και λιγο αλλά πειναω και λίγο και γενικά εχω νευρα"!! Εγω της μιλαω ήρεμα, την βαζω στο στηθος όσο θέλει, την κανω βόλτες, την χαιδευω, της τραγουδαω... Λιγο ηρεμεί, κοιμαται κανενα 10-15λεπτο και ξανα τα ίδια. Ε κατα το μεσημερακι ξεραινεται πάλι στον ύπνο για κανενα 3ωρο! Αυτό γινεται εδώ και 3 μέρες. Αφου χθες δεν αντεξα και κατα τις 12 πήρα τηλ. την μαμα μου να ερθει να βοηθησει. Βεβαια η μαμά προτεινε τσαγάκι(η εύκολη λύση!!!), αλλά εγώ δεν θέλω!!!Έχω την αίσθηση ότι το τσαγάκι (μάραθος) που της δωσανε και στην κλινική τις 2 μερες που δεν θήλασα λόγω αντιπυρετικών, την ναρκώνει. Αποστειρωσα βεβαια ενα μπιμπερό σε περιπτωση που τραβηξει πολλές ώρες ακόμα αλλά ευτυχως το απέφυγα! Τελικα κοιμηθηκε! Καμία μαμά που να εχει ζησει παρόμοια κατάσταση? Εμενα μου φαινεται αυτό...ότι λίγο νυσταζει,λιγο πειναει και λίγο δεν ξερω τι μου φταιει!

Αλλο θεμα: η μαμά μου (που την υπεραγαπώ βεβαια). Της εχω πει ότι θελω να την θηλασω αποκλειστικά! Και το ετοιμο που της εδωσα στην κλινική το έχω τυψεις αλλά ας όψεται που επαιρνα φαρμακα και ειπε ο παιδιατρος να σταματησω για λιγο τον θηλασμο. Ήρθε χθες και στα 10 λεπτα (ενώ εγώ εφαγα όλη την γκρινια και το κλαμμα από τα χαραματα) είχε την λύση ΤΣΑΓΑΚΙ! Και μετα όταν της είπα για κατι σεμιναρια που ειχα κανει αιτηση και με πηραν τηλ. αλλά δεν μπορώ να αφησω το μωρό γιατι θηλάζω οπότε δεν θα πάω...αυτή είπε "Να πας θα της δωσουμε γαλα ετοιμο για λίγο καιρό" Τα νευρα μου!!!! Ενός μηνός μωράκι ειναι και ειπαμε θελω να την θηλασω!!! Μα δεν ακούνε τι λέω?! Θα θυσιασω τον θηλασμο του παιδιου μου για ενα επιδοτουμενο σεμιναριο των 200ευρώ?!!!

Αχ νόμιζα ότι εμένα δεν με θηλασε γιατι όντας μικρο κοριτσι και η ίδια τότε (17χρονων με γεννησε) δεν ειχε ούτε τις γνώσεις ούτε την υπομονή. Νομιζα οτι στο εγγόνι θα εκτιμούσε την υπερπροσπαθεια που κανω να την θηλάζω αποκλειστικά και να διατηρώ και την ηρεμία μου για να μην αγχώνω το μωρό μου! Αχ αυτά!!! Ηθελα απλά να τα πω καπου,χωρίς να σημαινει κατι παραπάνω, απλά να βγάλω τα νευρα μου! Να σημειωσω ότι την μανουλα μου την λατρευω!

Αυτο μου κανε και μενα το μικρακι μου, και εχω παρατιρισαει οτι μετα απο 1 ωρα τετιοου σκινικου κανει κακα.......απλα ζοριζεται........... φιλακια πολλα σε ολεσ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν έχω πολύ χρόνο, απλά μπήκα να σας πω πως όλα πήγαν καλά και στις 27/3 στις 15:30 γέννησα φυσιολογικά ένα κοριτσάκι 2850γρ. Αν και είμαστε μικρούλες, από τσιρίδα σκίζουμε!:P

Είχα πολύ εύκολη γέννα και γρήγορη!

Νομίζω πως απλά βιώνω την απόλυτη ευτυχία αν και υπάρχουν δυσκολίες!

Να ζήσουν σε όλες μας τα μωράκια μας και με το καλό οι μανούλες που είναι οι επόμενες!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν έχω πολύ χρόνο, απλά μπήκα να σας πω πως όλα πήγαν καλά και στις 27/3 στις 15:30 γέννησα φυσιολογικά ένα κοριτσάκι 2850γρ. Αν και είμαστε μικρούλες, από τσιρίδα σκίζουμε!:P

Είχα πολύ εύκολη γέννα και γρήγορη!

Νομίζω πως απλά βιώνω την απόλυτη ευτυχία αν και υπάρχουν δυσκολίες!

Να ζήσουν σε όλες μας τα μωράκια μας και με το καλό οι μανούλες που είναι οι επόμενες!:P

Να σου ζησει κουκλα μου!!!!παντα με υγεια!!!!!!!:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...