Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Τα ινοφερτ είναι για γυναίκες με πολυκοιστικες αλλά επειδή περιέχουν κυρίως ινοσοτολη που την έχουν όλα τα συμπληρώματα που χρησιμοποιούνται για την γονιμότητα κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά με τις βιταμίνες για βελτίωση γονιμότητας. 

      Ευτυχώς τις ακύρωσα τις ινοφερτ, ούτως ή άλλως δεν είναι για την δική μου περίπτωση,δεν έχω πολυκυστικες.Θα συνεχίσω τα μολερς,το φιλισιν και θα ξεκινήσω το q10,πιστεύω είμαι καλυμμένη 

      2 ώρες πρίν, Nels είπε:

       Το Q10 είναι καλό αλλά θέλει μεγαλύτερη δόση από 30mg την ημέρα. Γενικα πριν πάρεις οτιδήποτε να ρωτάς πρώτα το γιατρό σου. Για το φολικο οξυ όντως θέλει προσοχή, και εμένα επειδή έπαιρνα και filicin και είχαν και οι βιταμίνες όταν έφτασε πάνω από κάποιο όριο έκοψα τις βιταμίνες, βέβαια ήμουν εγκυος και έκανα εξετάσεις για τα πάντα κάθε μήνα οπότε δε φοβόμουν για υπερδοσολογια κλπ.

      Τον πήρα τηλ και μου είπε πως 30mg ημερησίως είναι μια χαρά.Γενικα πάντα ρωτάω,αλλά αυτή τη φορά έκανα βλακεία και αγόρασα βιταμίνες που δεν είναι κατάλληλες για μένα.Ευτυχως πήρα τη φαρμακοποιό μου και τις ακύρωσα,οπότε δεν θα παρω καθόλου ινοφερτ 

      πρίν από 23 λεπτά , marmaki είπε:

      Απο online φαρμακείο δεν έκανες την παραγγελία; Ισως αν τους τηλ να προλαβαίνεις να την ακυρώσεις/αλλαξεις. Το έχω κανει, έχω αλλάξει παραγγελία που είχα κάνει μες στην ίδια μέρα 

      Πήρα τηλ τη φαρμακοποιό μου και ευτυχώς μπορέσει και ακύρωσε την παραγγελία.Μονο το q10 και τις wellman θα αγοράσουμε 🙂Πάλι καλά,τζάμπα λεφτά θα έδινα και δεν μου περισσεύουν κιολας

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου!! Άννα μου εμένα ο θηλασμός κρατάει 15-20 λεπτά αλλά υπάρχουν φορές που κρατάει κ περισσότερο!! Κορίτσια κ εμένα μου έλειψε που πήγαινα για να κάνω υπέρηχο....εμένα η γιατρός θα με δει όταν σαραντήσω...όσο για τα ράμματα εγώ που έκανα καισαρική νιώθω ακόμη τραβηγματάκια!!!


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Τι κάνετε; Πώς τα πάτε; Τα μικρά σας;

Εμείς πήγαμε στον παιδίατρο προχθές και δεν πήραμε το αναμενόμενο βάρος, αλλά πολύ λιγότερο οπότε μας είπε ότι σίγουρα δεν φτάνει το γάλα μου και θα πρέπει μετά από κάθε θηλασμό να δίνω και λίγο συμπλήρωμα. Η αλήθεια είναι ότι από τη μια στενοχωρήθηκα λίγο γιατί ήθελα να θηλάσω την μικρή μου αποκλειστικά αλλά από την άλλη σκέφτηκα ότι αυτό είναι το καλό της. Τ ο κακό της υπόθεσης είναι ότι από χθες μειώθηκε η δική μου παραγωγή και το βράδυ η μικρή απλά πιπιλούσε και δεν θήλαζε... Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε να κάνω μασάζ με συγκεκριμένη τεχνική στο στήθος ώστε να βοηθήσω το γάλα να κατέβει και άρα η μικρή να το πιάνει πιο εύκολα και να χρειάζεται όλο και λιγότερο συμπλήρωμα. Το έκανα το μασάζ σήμερα το πρωί δοκιμαστικά χωρίς να θηλάσει και είδα το γάλα να κατεβαίνει οπότε αναθάρρησα λίγο! :-)

Προ συμπληρώματος γ διάρκεια του θηλασμού ήταν από 20 λεπτά μέχρι 45 λεπτά το ανώτερο. Με το συμπλήρωμα είμαστε στα 20-30 λεπτά.

Ο γυναικολόγος θα με δει περίπου στο μήνα πάνω. Τα ράμματα είναι πλήρως απορροφήσιμα και τις 2 τελευταίες ημέρες δε νοιώθω ούτε ένα τράβηγμα σε ένα συγκεκριμένο σημείο που αισθανόμουν εκτός κι αν κουραστώ ή ζοριστώ πολύ.

Πάντως κι εμένα μου έλειψαν οι επισκέψεις στο γιατρό για υπέρηχο όπως μου έλειψε και η κοιλίτσα μου!!!! Βέβαια το περιεχόμενο το έχω μπροστά μου live αλλά και πάλι μου λείπει η αίσθηση που είχα τότε. Τις πρώτες μέρες που γυρίσαμε από το μαιευτήριο ζορίστηκα πολύ κι έκλαιγα χωρίς λόγο, ήταν αρκετά δύσκολη η προσαρμογή αφού δεν είχα και συνεχίζω να μην έχω βοήθεια άλλη εκτός από τον άντρα μου που κι εκείνος τρέχει σαν τον Βέγγο. Ήταν να του δώσουν άδεια από τη δουλειά για 2 μέρες και τελικά δεν του έδωσαν καμία! Ευτυχώς δηλαδή που γέννησα Σαββατοκύριακο!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!

Τι κανετε; τα μωρα σας;

smurfita μηπως να ζηταγες και τη γνωμη μιας συμβουλου θηλασμου;

Θελω να πω μηπως κατι δε γινεται σωστα κατα το θηλασμο..

Τωρα με το συμπληρωμα μειωθηκε η παραγωγη σου;

Εμενα ο μικρος μου εχει να κανει κακακια 3 μερες, αλλα προς το παρον δεν αγχωνομαι μιας και στα θηλαζοντα δε θεωρειται δυσκοιλιοτητα μεχρι και για 7-8 μερες.. Ας ελπισουμε οτι θα τα κανει μαζεμενα:rolleyes:


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε μαμάδες και μωράκια!!! Καλό μήνα και καλό καλοκαίρι!!!

Ακόμα δεν το πιστεύω ότι αυτό θα είναι το πρώτο καλοκαίρι μαζί με τη μελένια μου...!!!:D:D:D:D

Καλησπερα κοριτσια!!

Τι κανετε; τα μωρα σας;

smurfita μηπως να ζηταγες και τη γνωμη μιας συμβουλου θηλασμου;

Θελω να πω μηπως κατι δε γινεται σωστα κατα το θηλασμο..

Τωρα με το συμπληρωμα μειωθηκε η παραγωγη σου;

Εμενα ο μικρος μου εχει να κανει κακακια 3 μερες, αλλα προς το παρον δεν αγχωνομαι μιας και στα θηλαζοντα δε θεωρειται δυσκοιλιοτητα μεχρι και για 7-8 μερες.. Ας ελπισουμε οτι θα τα κανει μαζεμενα:rolleyes:

Αριστέα είχα δει σύμβουλο θηλασμού πριν βγω από το μαιευτήριο. Για την ακρίβεια όσες μέρες ήμουν μέσα, κάθε μέρα ερχόταν σύμβουλος για να δει αν θηλάζουμε σωστά και να μας δώσει συμβουλές. Με το συμπλήρωμα αντιμετώπισα πρόβλημα 1 μέρα, όπου δεν μπορούσε το μωρό να θηλάσει κανονικά (του ήταν πιο δύσκολο) και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πρηστεί το δικό μου στήθος. Μίλησα με το γιατρό και τελικά πήραμε θήλαστρο και αντλώ καθημερινά στάνταρ 3 φορές τη μέρα για να δώσω στη μικρή κι ελέγχουμε έτσι και πόσο γάλα βγάζω. Τις υπόλοιπες φορές τη βάζω στο στήθος κανονικά και θηλάζει, απλά στο τέλος πίνουμε και λίγο ξένο.

Όντως αυτό με τα κακάκια δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα, έτσι μου είπε κι εμένα ο παιδίατρος όταν του το είχα αναφέρει. Για την ιστορία πάντως η δικιά μου μας τα έκανε μαζεμένα!!!;):lol::lol::lol:


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ καλο μηνα κοριτσια

Εγω προβλημα με τα ραμματα δεν εχω καθολου μια δυο μερες μετα το μαιευτηριο τα αισθανομουν λιγο αλλα τιποτα αλλο.

Πως τα πατε με τα μωρακια σας?εγω κουρασμενη κ αυπνη ,το βραδυ μετα τις 11 κ μεχρι τις 3 περιπου μας ποναει η κοιλιτσα κ δινουμε ρεσιταλ.

Εχω κουραστει κ με το θηλασμο,κοιμαται συνεχεια αρχιζει και θυμωνει κ το χτυπαει και προσπαθω μονιμως να τον ξυπναω,σε καθε γευμα χυνω τον ιδρωτα της ζωης μου,εφιαλτης μου εχει γινει κ στον υπνο μου αυτο βλεπω.

Εσεις οως τα πατε με τον θηλασμο?θηλαζουν αμεσως τα μωρα σας κ υπνος μετα?

Συνεχεια λεω να τα παρατησω αλλα μετα σκεφτομαι οτι ειναι το καλυτερο για το μωρο κ αυτο μεκραταει.

Εγω τον νανουριζω πανω μου λετε να μην κανω σωστα?και κακομαθει?

Ανυπομωνω να παει 2-3 μηνων μου λενε οτι στρωνει το μωρο.

Ειμαι λιγο γκρινιαρα νιωθω αλλα πραγματικα κουραστικα κ η ψυχολογια μου ειναι στα κατω μου,δεν περναει ο χρονος.:-(


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,

Αννα φυσικα και κανεις το καλυτερο για το μωρο σου, ο θηλασμος στην αρχη για καποιες μπορει να ειναι δυσκολος αλλα μετα θα δεις οτι αξιζε τον κοπο.

Προσωπικα δε θα προτιμουσα να σηκωνομαι να αποστειρωνω να βραζω νερα κλπ... (δε ξερω τη διαδικασια)

Ο δικος μου μπορει να θηλαζει μια ωρα συνεχομενα, να παρει εναν υπνακο (πανω μου) για κανα μισαωρο κ μετα παλι να ξυπνησει να θηλασει.

Επισης δε νομιζω οτι κακομαθανουν τα μωρα, αν δε τα παρουμε τωρα αγκαλια που μας εχουν αναγκη ποτε θα το κανουμε;

Βαλε το μωρο σου στο σλινγκ και βγειτε βολτες, θα ανεβει η ψυχολογια σου, δε θα ειναι για πολυ ακομα βρεφος;);)


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

smurfita ποιο θηλαστρο εχεις; ποσο γαλα βγαζεις;

Εγω μια-δυο φορες που προσπαθησα να βγαλω γαλα (οχι τωρα, στη κορη μου) εβγαλα παρα πολυ λιγο και με δυσκολια.

Καλο μηνα δεν ειπα, ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑ, καλο καλοκαιρι!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D

images?q=tbn:ANd9GcSU4qH-buss8E7QUJ0Vuoxna6DwLk96cKV3uZB9s5MZDSxERR-Q


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

smurfita ποιο θηλαστρο εχεις; ποσο γαλα βγαζεις;

Εγω μια-δυο φορες που προσπαθησα να βγαλω γαλα (οχι τωρα, στη κορη μου) εβγαλα παρα πολυ λιγο και με δυσκολια.

Καλο μηνα δεν ειπα, ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑ, καλο καλοκαιρι!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D

images?q=tbn:ANd9GcSU4qH-buss8E7QUJ0Vuoxna6DwLk96cKV3uZB9s5MZDSxERR-Q

Τέλεια φωτογραφία!!!!!!!!!!

Πήγε ο άντρας μου και πήρε ένα ηλεκτρικό θήλαστρο της NUK. Σε κάθε άντληση βγάζω 50ml, της τα δίνω και μετά δίνουμε και συμπλήρωμα από 70ml όσο πιεί. Δεν μπορώ να πω ότι η άντληση με δυσκολεύει ιδιαίτερα. Κάθε μέρα που περνάει και μαθαίνω και το θήλαστρο και εξοικειώνομαι με τη διαδικασία είναι οκ. Επίσης αν κάνω άντληση συστηματικά κάθε 2-3 ώρες έχω παρατηρήση ότι η ποσότητα αυξάνεται οπότε άλλοτε είναι 50ml και άλλοτε 70 ή 80.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Αννα φυσικα και κανεις το καλυτερο για το μωρο σου, ο θηλασμος στην αρχη για καποιες μπορει να ειναι δυσκολος αλλα μετα θα δεις οτι αξιζε τον κοπο.

Προσωπικα δε θα προτιμουσα να σηκωνομαι να αποστειρωνω να βραζω νερα κλπ... (δε ξερω τη διαδικασια)

Ο δικος μου μπορει να θηλαζει μια ωρα συνεχομενα, να παρει εναν υπνακο (πανω μου) για κανα μισαωρο κ μετα παλι να ξυπνησει να θηλασει.

Επισης δε νομιζω οτι κακομαθανουν τα μωρα, αν δε τα παρουμε τωρα αγκαλια που μας εχουν αναγκη ποτε θα το κανουμε;

Βαλε το μωρο σου στο σλινγκ και βγειτε βολτες, θα ανεβει η ψυχολογια σου, δε θα ειναι για πολυ ακομα βρεφος;);)

Οταν λες μια ωρα συνεχομενα εννοεις οτι καταπινει ή και πιπιλαει?καθε ποτε θηλαζεις?οσο για το σλινγκ ωραια ιδεα και εχω κιολας...γιατι το καροτσι ειναι λιγο κουραστικο


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια φωτογραφία!!!!!!!!!!

Πήγε ο άντρας μου και πήρε ένα ηλεκτρικό θήλαστρο της NUK. Σε κάθε άντληση βγάζω 50ml, της τα δίνω και μετά δίνουμε και συμπλήρωμα από 70ml όσο πιεί. Δεν μπορώ να πω ότι η άντληση με δυσκολεύει ιδιαίτερα. Κάθε μέρα που περνάει και μαθαίνω και το θήλαστρο και εξοικειώνομαι με τη διαδικασία είναι οκ. Επίσης αν κάνω άντληση συστηματικά κάθε 2-3 ώρες έχω παρατηρήση ότι η ποσότητα αυξάνεται οπότε άλλοτε είναι 50ml και άλλοτε 70 ή 80.

Στρουμφιτα κανεις αντλιση και το βραδυ?ανα ποσες ωρες?εγω σκεφτικα να κανω αντληση και να του το δινω και αναρωτιεμαι πως λειτουργει


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


smurfita μια χαρα το πας!!

Αν αντλεις συχνα θα ξερεις κιολλας οτι η παραγωγη σου δε θα μειωθει!

Και αν δε το πινει αυθημερον το αντλημενο μπορεις να το καταψυχεις σε ειδικα σακουλακια!!

Αννα αν ειναι μια ωρα στο στηθος, πινει, πιπιλαει, αποκοιμιεται κλπ

Κοριτσια λογαριασμο στο φβ εχετε;


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ καλο μηνα κοριτσια

Εγω προβλημα με τα ραμματα δεν εχω καθολου μια δυο μερες μετα το μαιευτηριο τα αισθανομουν λιγο αλλα τιποτα αλλο.

Πως τα πατε με τα μωρακια σας?εγω κουρασμενη κ αυπνη ,το βραδυ μετα τις 11 κ μεχρι τις 3 περιπου μας ποναει η κοιλιτσα κ δινουμε ρεσιταλ.

Εχω κουραστει κ με το θηλασμο,κοιμαται συνεχεια αρχιζει και θυμωνει κ το χτυπαει και προσπαθω μονιμως να τον ξυπναω,σε καθε γευμα χυνω τον ιδρωτα της ζωης μου,εφιαλτης μου εχει γινει κ στον υπνο μου αυτο βλεπω.

Εσεις οως τα πατε με τον θηλασμο?θηλαζουν αμεσως τα μωρα σας κ υπνος μετα?

Συνεχεια λεω να τα παρατησω αλλα μετα σκεφτομαι οτι ειναι το καλυτερο για το μωρο κ αυτο μεκραταει.

Εγω τον νανουριζω πανω μου λετε να μην κανω σωστα?και κακομαθει?

Ανυπομωνω να παει 2-3 μηνων μου λενε οτι στρωνει το μωρο.

Ειμαι λιγο γκρινιαρα νιωθω αλλα πραγματικα κουραστικα κ η ψυχολογια μου ειναι στα κατω μου,δεν περναει ο χρονος.:-(

Αρχικα μην ανησυχεις αν θα κακομαθει, η αγκαλια ειναι μερος της ανατροφης.

Εγω την "μεγαλη" μου την περνω ακομη αγκαλιτσα, ειτε για να κοιμηθει ειτε για να την κανακεψω.

Οποτε παρε το μωρακι σου αγκαλιτσα χωρθς τυψεις, το εχει πολυ αναγκη.

Για να το ξυπνας και να τρωει πιο παραγωγικα, να του τριβεις την πλατουλα με κυκλικες κινησεις ή να τον αφηνεις σε μια πανουλα πλαι σου λιγα λεπτα ισα ισα για να ξυπναει γιατι πανω σου νανουριζεται.

Ο χρονος που θηλαζει καθε μωρο ποικιλλει, εσυ δωσε στο δικο σου το χρονο που θελει.

Συνηθως ομως αν κανει παραγωγικο θηλασμο για ενα 10λεπτο τεταρτο, εχει χορτασει.

Βαλτο να ρευτει και μετα αλλα 5-10' στο αλλο (ή οσο χρειαστει) για να φαει λιγο ακομη και να το παρει ο υπνος.

Μετα αν δε θες να κοιμαται στο κρεβατι σου απαλα το βαζεις στο κουνακι του και κοιμαται.

Κανε του μια φωλιτσα με κουβερτουλα για να αισθανεται τα ορια του στο κρεβατακι!!!

smurfita μια χαρα το πας!!

Αν αντλεις συχνα θα ξερεις κιολλας οτι η παραγωγη σου δε θα μειωθει!

Και αν δε το πινει αυθημερον το αντλημενο μπορεις να το καταψυχεις σε ειδικα σακουλακια!!

Αννα αν ειναι μια ωρα στο στηθος, πινει, πιπιλαει, αποκοιμιεται κλπ

Κοριτσια λογαριασμο στο φβ εχετε;

Εγω εχω φβ αλλα δεν ξερω να το χρησιμοποιω πολυ καλα, στειλε μου πμ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!

Γεννησα κι εγω την πασχαλιτσα μου στις 21/5/14 και ωρα 13:30 με καισαρικη..

Δυστυχως δεν γινοταν να κανω φυσιολογικο τοκετο διοτι ο τραχηλος ηταν σκληρος και πισω,δεν ειχε εξαληφθει καθολου,δεν ειχα ΚΑΘΟΛΟΥ συσπασεις η μητρα ηταν σε πληρη αδρανεια και το βασικοτερο ειχα χαλαρη ηβικη συμφηση που θα μπορουσε να μου προκαλεσει ρηξη μητρας.Οποτε αποφασισαμε καισαρικη και αποδειχτηκε σωστη επιλογη διοτι τελικα η μπεμπα μου γεννηθηκε μολις 2350γρ...Ο λογος που δεν πηρε βαρος ηταν ατροφια πλακουντα...

Χαρακτηριστικα η γιατρος μου ειπε οτι απο θαυμα γεννηθηκε το μωρο μου μιας και ο πλακουντας μου χωρουσε στην παλαμη της...Αιμορραγησε και μητρα στο χειρουργειο αλλα ευτυχως ολα καλα!!!

Η μπεμπα μου ειναι πολυ ηρεμη σε γενικες γραμμες!

Θηλαζουμε οσο μπορουμε αλλα δινουμε και συμπληρωμα λογω του βαρους της το οποιο εχει αναπληρωσει και βγαζω και με το θηλαστρο!

Λογω του οτι εχει παθει συγχιση θηλων την θηλαζω με την ψευδοθηλη...Οσο και να προσπαθησα να την κοψω δεν γινεται...Δεν πιανει την θηλη μου ρε γμτ καθολου...

Απο κενωσεις παμε πολυ καλα 6-7 πανες την μερα και βρεχουμε αλλες τοσες μπορει και παραπανω συν οτι μολις παω να την αλλαξω με κατουραει!Το εχει κανει συστημα:tongue::tongue::tongue::tongue:

Απο φαγητο επισης παμε πολυ καλα!

Συμπληρωμα της δινω απο 90-120ml πινει και απο το στηθος και με το θηλαστρο που βγαζω 1 φορα την μερα ειναι περιπου 100-130ml...

Ξυπναει ανα 3 με 4 ωρες για φαγητο...

Αυταα!!!

Να μας ζησουν τα μπεμπακια μας!

Γερα και καλοτυχα να ειναι σε ολη τους την ζωη!!!!!


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμάδες και μπεμπάκια!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

Εμείς είμαστε καλά και ήσυχες για όσο είναι και ο μπαμπάς μας στο σπίτι, αλλά μόλις φύγει ο χριστιανός....ξεσηκώνουμε τον κόσμο με μια γλυκιά γκρίνια!!!

Στρουμφιτα κανεις αντλιση και το βραδυ?ανα ποσες ωρες?εγω σκεφτικα να κανω αντληση και να του το δινω και αναρωτιεμαι πως λειτουργει

Αννα προσπάθησα να κάνω 1-2 φορές το βράδυ, αλλά από την κούραση και την υπνηλία δεν κατάφερα και πολλά πράγματα. Μέσα στην ημέρα το προσπαθώ ανά 2-3 ώρες και ό,τι βγάλω της δίνω.

smurfita μια χαρα το πας!!

Αν αντλεις συχνα θα ξερεις κιολλας οτι η παραγωγη σου δε θα μειωθει!

Και αν δε το πινει αυθημερον το αντλημενο μπορεις να το καταψυχεις σε ειδικα σακουλακια!!

Αννα αν ειναι μια ωρα στο στηθος, πινει, πιπιλαει, αποκοιμιεται κλπ

Κοριτσια λογαριασμο στο φβ εχετε;

Αριστέα να σου πω την αλήθεια αρχικά είχα στενοχωρηθεί και είχα φοβηθεί ότι θα μειωνόταν, αλλά πχ σήμερα τρέχει γάλα από το στήθος μόλις το ακουμπήσω οπότε μέχρι στιγμής έχω αντλήσει 1 φορά και τις άλλες τη βάζω στο στήθος απευθείας και μετά δίνω όσο συμπλήρωμα θέλει. Έχεις δίκιο για τη φύλαξη, δε το είχα σκεφτεί.

Εγώ έχω λογαριασμό στο φβ αν θες στείλε μου ή σου στέλνω πμ.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!

Γεννησα κι εγω την πασχαλιτσα μου στις 21/5/14 και ωρα 13:30 με καισαρικη..

Δυστυχως δεν γινοταν να κανω φυσιολογικο τοκετο διοτι ο τραχηλος ηταν σκληρος και πισω,δεν ειχε εξαληφθει καθολου,δεν ειχα ΚΑΘΟΛΟΥ συσπασεις η μητρα ηταν σε πληρη αδρανεια και το βασικοτερο ειχα χαλαρη ηβικη συμφηση που θα μπορουσε να μου προκαλεσει ρηξη μητρας.Οποτε αποφασισαμε καισαρικη και αποδειχτηκε σωστη επιλογη διοτι τελικα η μπεμπα μου γεννηθηκε μολις 2350γρ...Ο λογος που δεν πηρε βαρος ηταν ατροφια πλακουντα...

Χαρακτηριστικα η γιατρος μου ειπε οτι απο θαυμα γεννηθηκε το μωρο μου μιας και ο πλακουντας μου χωρουσε στην παλαμη της...Αιμορραγησε και μητρα στο χειρουργειο αλλα ευτυχως ολα καλα!!!

Η μπεμπα μου ειναι πολυ ηρεμη σε γενικες γραμμες!

Θηλαζουμε οσο μπορουμε αλλα δινουμε και συμπληρωμα λογω του βαρους της το οποιο εχει αναπληρωσει και βγαζω και με το θηλαστρο!

Λογω του οτι εχει παθει συγχιση θηλων την θηλαζω με την ψευδοθηλη...Οσο και να προσπαθησα να την κοψω δεν γινεται...Δεν πιανει την θηλη μου ρε γμτ καθολου...

Απο κενωσεις παμε πολυ καλα 6-7 πανες την μερα και βρεχουμε αλλες τοσες μπορει και παραπανω συν οτι μολις παω να την αλλαξω με κατουραει!Το εχει κανει συστημα:tongue::tongue::tongue::tongue:

Απο φαγητο επισης παμε πολυ καλα!

Συμπληρωμα της δινω απο 90-120ml πινει και απο το στηθος και με το θηλαστρο που βγαζω 1 φορα την μερα ειναι περιπου 100-130ml...

Ξυπναει ανα 3 με 4 ωρες για φαγητο...

Αυταα!!!

Να μας ζησουν τα μπεμπακια μας!

Γερα και καλοτυχα να ειναι σε ολη τους την ζωη!!!!!

Κορίτσι μου συγχαρητήρια!!!!! Να σου ζήσει!!!! Πάντα γερή και δυνατή!!!! Τέλος καλό όλα καλά!!!!

Αυτό με το κατούρημα...κάτι μου θυμίζει! Να μπούμε κι εμείς στο κλαμπ!

Τέλεια τα πάτε και με το φαγάκι της! Μην στενοχωριέσαι για τις ψευδοθηλές, σημασία έχει ότι της δίνεις το γαλατάκι σου και μεγαλώνει!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...