Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

snow ξεπερασε ηδη το βαρος γεννησης η μικρη μας;;;

Μπραβο το κοριτσι!!!!

Αυτο το ταξιδι θηλασμου θα ειναι τελειως διαφορετικο απο το πρωτο;) χωρις αγχος θα δεις ποσο διαφορετικα θα ειναι!!!

karmar σε ευχαριστουμε, να χαιρεσαι το παιδακι σου...


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μωράκια Μαΐου 2014

Mummy_cool ~ 2/5 - κορίτσι ~~~~~~~ 22/4 - κτ - 2810γρ.

anna84 ~ 3/5 - αγόρι - Ρέα ~~~~~~~~ 24/4 - φτ - 3520γρ. - 51εκ.

olive ~ 10/5 - κορίτσι - Ιασώ ~~~~~~~ 06/5 - φτ - 3300γρ.

maraki 83 ~ 19/5 - αγόρι - Ιασώ ~~~~~ 07/5 - φτ - 3140γρ. - 52εκ.

sofia12 ~ 7/5 - αγόρι - Λητώ ~~~~~~~ 9/5 - κτ - 3370γρ. - 51εκ.

arandr ~ 31/5 - κορίτσι - Γαία ~~~~~~~ 11/5 - 2900γρ. - 50εκ.

_Aristea ~ 18/5 - αγόρι - Λητώ ~~~~~~ 14/5 - φτ - 3580γρ. - 52εκ.

Smurfita ~ 22/5 - κορίτσι - Γαία ~~~~~~ 17/5 - 3040γρ. - 51εκ.

babyofmine ~ 23/5 - αγόρι - Γένεσις ~~~ 18/5 - φτ -

SnowFlake ~ 27/5 - κορίτσι - Γ.Ν.Ρόδου ~ 19/5 - κτ - 2800γρ. - 51εκ.

-------------------------------------------------------------------------

NATASA83 ~ 10/5 - κορίτσι - Γαία

i want to be mama ~ 19/5 - κορίτσι - Γ.Ν. Ρεθύμνου

μαριακου ~ 29/5 - κορίτσι - Ιασώ

christy1984 ~ 5/6 - αγόρι


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

ποτε τα λέγαμε για την γέννα ,πότε πέρασε ένας μήνας....πως τον ξυπνάς κ εμένα κοιμάται στο στήθος με την μία και παλεύουμε στο τέλος του δίνω και μπιμπερό με μητρικο αντλημένο για να ησυχάσει και να κοιμηθεί ,αφού έχει κάτσει μιάμιση ώρα στο στήθος πρώτα....αλλα το βράδυ πέφτει μπιμπερό με μητρικό γιατί με παίρνει και έμενα ο ύπνος.καλό το βάρος του ...υπομονή...

Μου εδειξε μια μαια,τον τριβω στα πλευρα και μπροστα στο στηθος,μονο ετσι βρηκα την υγεια μου,θελει επιμονη,επιτα για να ξυπνησει αν μου κοιμηθει μετα απο κανα μιασαωρο του αλλαζω πανα και συνεχιζουμε μεχρι να χορτασει. Δηλαδη 20-30 αλλαγη πανας κ συνεχεια 10 λεπτα.αυτο προσπαθω να κανω κ ευτυχως παει καλα,κοντεψα να αρρωστησω και εννοειτε στον κρεβατι κοιμομαστε οπως αναφερανε καποιες μανουλες,το καλυτερο.


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες...

Την άλλη Παρασκευή έχει γενέθλια ο γιος μου... γίνεται ενός!

Ειμαι μανούλα Μαιου 2013...

Συγκινούμαι τόσο πολύ που σας διαβάζω!!!

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και οσες περιμένετε ακόμη, σας εύχομαι με το καλό!!!

Μοναδικά συναισθήματα...

Σας στέλνω την αγάπη μου!

Να είστε καλά!!

Να σαι καλα κοπέλα μου.Να χαίρεσαι τον γιόκα σου.Να τα εκατοστήσει!!!!:D


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

mama που εισαι;;

γεννησες να φανταστω;;;

Περιμενουμε νεα σου:D:D

Τι κανετε;

Εμεις καλα, εχουμε κανει προγραμματακι.. αν δε μας τη χαλασουν τιποτα κολικοι καλα θα παμε!!!

Αυριο εχουμε ζυγισμα, ετσι σε δουλεια να βρισκομαστε..

Οι παιδιατροι σας καθε ποτε θα βλεπουν τα μωρα;

Εμεις την πρωτη εβδομαδα του Ιουνιου εχουμε παλι ντοκτορ!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτισια!!!!

Snowflake να σου ζήσει, να τη χαίρεσαι και να την καμαρώσεις γερή, δυνατή κι ευτυχισμένη!

Αχ πόσο μ'αρέσει που μπαίνουν οι Μανούλες του Μαΐου 2013 και μας εύχονται!!! Κορίτσια ευχαριστούμε πολύ!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας και να είστε πάντα καλά!

Εμείς προσπαθούμε να πάρουμε το βάρος που χάσαμε κατά την έξοδο από το μαιευτήριο, αλλά με τη ζυγαριά στο σπίτι φαίνεται να παίρνουμε μόλις 20γρ τη μέρα (βέβαια υπάρχει και μια απόκλιση +-40γρ).

Έχουμε αποκτήσει ένα υποτυπώδες πρόγραμμα, αλλά κάθε βράδυ μας κάνει ένα 2ωρο με γκρίνια και αϋπνία που δεν ξέρουμε τι θέλει. Τη βάζω στο στήθος, τρώει από 10 λεπτά μέχρι 1 1/2 ώρα και μόλις γλαρώνει, κοιμάται, περνάει λίγη ώρα και πάμε να τη βάλουμε στην κούνια της....τσουπ.....γκρίνια, κλάμα...

Κατα τα άλλα είναι πολύ συνεργάσιμη και είμαστε εντελώς τρελαμένοι μαζί της!!!

Για την εμπειρία μου στον τοκετό δεν έχω γράψει ακόμη, αλλά θα το κάνω μόλις βρω λίγο παραπάνω χρόνο!

Επίσης έχουμε ραντεβου με τον παιδίατρο την Τετάρτη. Μας είπε ότι θα δει τη μικρή εντός της πρώτης εβδομάδος από την έξοδο από το μαιευτήριο και από εκεί και μετά 1 φορά το μήνα.

Καλό βράδυ! Φιλιά πολλά!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

smurfita καλυτερα μη τη ζυγιζεις καθε μερα.. προσθετεις εξτρα αγχος.

Μια φορα την εβδομαδα ειναι αρκετη, εβδομαδιαιως θα ''πρεπει'' να παιρνει 180γρ και πανω.

Σε τι ζυγαρια τη ζυγιζεις;

Εγω νοικιασα εναν ηλεκτρονικο βρεφοζυγο με 19? για 4 μηνες;)

Απο πανες πως παει; μπορεις κ ετσι να ελεγχεις αν τρωει καλα, συνηθως αν εχει πανω απο 6 (με τσισα) τη μερα ειναι καλα!!

Εγω σημερα τον ζυγισα και ειναι 240γρ+ απο την περασμενη Τριτη!!

Εντωμεταξυ εχει ξεκινησει να βγαζει γουλιτσες κ προσπαθω να τον εχω 20-30 λεπτα ορθιο αφου φαει, καπως τις εχουμε μειωσει ετσι αλλα καμια φορα ξεχνιεμαι σα χαζη τον αφηνω ξαπλα και φυσικα βγαζει γουλιες..:rolleyes:


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και μωράκια!!! Όσο αφορά τον παιδίατρο εμένα τον είδε 5 μέρες αφού βγήκαμε από το μαιευτήριο κ μου είπε ότι θα τον βλέπει μία φορά το μήνα!! Όσο για το βάρος μου είπε να τον ζυγίζω μία φορά την εβδομάδα ίδια μέρα γυμνό και νηστικό!! Κορίτσια τον ζύγισα χθες και πήρε 410 γραμμάρια από την προηγούμενη εβδομάδα..

Αχ να σας πω κ τι έπαθα χθες...εκεί που τον θήλαζα μου κάνει ένα "γκλουπ" γυρνάει ανάποδα το κεφάλι και πνιγόταν!!! Τα έπαιξα!! Είχε κοκκινίσει ολόκληρος!! Τον γύρισα ανάποδα και του έτριβα την πλάτη!!! Δόξα το Θεό συμήλθε κ μετά τον είχα αγκαλιά κ έκλαιγα!!! Φοβήθηκα τόσο πολύ!!!!!

Άλλη ερώτηση...πόσο θα μείνετε μέσα στο σπίτι????


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε μανούλες και μπεμπάκια!!!

Aristea την ζυγίζω σε ηλεκτρονική ζυγαριά για βρέφη. Επείδη μας είπε ο παιδίατρος πριν βγούμε ότι θα πρέπει να την ελέγχουμε καθημερινά μέχρι να τον ξαναδούμε πήραμε γιατί θα χρειαστεί και για αργότερα. Πάντως για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα θα περιμένω αύριο που έχουμε ραντεβού να δούμε τι κάναμε. Πάνες βρέχουμε 5-6 καθημερινά και 1 κένωσης.

Με βοηθάει πάρα πολύ που κρατάω σημειωματάριο θηλασμού κι έτσι σημειώνω τις ώρες θηλασμου, τη διάρκεια, ποιό στήθος δίνω κάθε φορά και φυσικά τις αλλαγές των πανών. Έτσι θα πάω οργανωμένη αύριο στο γιατρό και σε περίπτωση που δεν έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα να δούμε τι "φταίει".

Sofia πέρασες λαχτάρα....στη θέση σου κι εγώ το ίδιο θα έκανα και φοβάμαι τρομερά μην τυχόν και μου πνιγεί.

Στο σπίτι θα προσπαθήσω να μείνω όλο το 40ήμερο, αφού δεν θέλω να πάω το παιδί σε χώρο με air condition ή να είναι μέσα στο καυσαέριο. Βέβαια θα βγαίνω για να πηγαίνουμε στο γιατρό είτε τον δικό μου είτε της μικρής. Αλλά νομίζω ότι θα κρατηθώ, τουλάχιστον για αρχή να πάρουμε τη μισή ευχούλα στις 20 μέρες και μετά βλέπουμε.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφια σουπερ το μαμαδογαλα, χορταινει για τα καλα ο μικρος σου:P:p

Εγω εχτες βγηκα με το μωρο, πηγαμε εδω διπλα που εχουμε ενα σχολειο και κατσαμε λιγο στην αυλη!

Θα παμε απο βδομαδα στην εκκλησια να βγαινουμε και με την ευχη του παπα χαχαχα

Ο γυναικολογος ποτε θα σας δει;

Εμενα στο 3μηνο.

Ποσο μου λειπει δε λεγεται:(:(:(:(


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μανούλες και μωράκια!!! Όσο αφορά τον παιδίατρο εμένα τον είδε 5 μέρες αφού βγήκαμε από το μαιευτήριο κ μου είπε ότι θα τον βλέπει μία φορά το μήνα!! Όσο για το βάρος μου είπε να τον ζυγίζω μία φορά την εβδομάδα ίδια μέρα γυμνό και νηστικό!! Κορίτσια τον ζύγισα χθες και πήρε 410 γραμμάρια από την προηγούμενη εβδομάδα..

Αχ να σας πω κ τι έπαθα χθες...εκεί που τον θήλαζα μου κάνει ένα "γκλουπ" γυρνάει ανάποδα το κεφάλι και πνιγόταν!!! Τα έπαιξα!! Είχε κοκκινίσει ολόκληρος!! Τον γύρισα ανάποδα και του έτριβα την πλάτη!!! Δόξα το Θεό συμήλθε κ μετά τον είχα αγκαλιά κ έκλαιγα!!! Φοβήθηκα τόσο πολύ!!!!!

Άλλη ερώτηση...πόσο θα μείνετε μέσα στο σπίτι????

Εμενα μου πνιγηκε στο μαιευτηριο κ δεν ηξερα τι να κανω και ετρεχα σαν την τρελη στη μαια κ αυτη χαλαρα τον γυρισε αναποδα και τον χτυπαγε,ηρεμα κ ωραια μου λεει αυτο θα κανεις.συμβαινουν αυτα,και γουλιες μου βγαζει συνεχεια,ποσο εκνευριστικο ειναι.

Οσο για τις βολτες ςκτος απο τον γιατρο σημερα γυρισαμε απο το χωριο.σημασια εχει να μην πας σε πολυ κοσμο,και για καφε βγηκαμε απλα ειναι λιγο δυσκολο ακομη γιατι πρεπει να το εχεις θηλασει το παιδι και μπορει να ξαναπεινασει και το ταισμα εξω ακομη ειναι λιγο δυσκολο,οταν θα κραταει το κεφαλακι κΑι θα καθετε στο ποπουδακι θα ειναι μια χαρα.αυτα για τις σαραντα ημερες τα θεωρω λιγο υπερβολικα,εγω θα φρικαρα ή θα παθαινα καταθλιψη :lol:

Ποση ωρα θηλαζετε βρε κοριτσια??


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, να μας ζήσουν τα μπεμπινια γερά κ δυνατά να είναι

Εγώ γέννησε 19/05 μια μπεμπαρα 2800 και 51 ποντους , γέννησε με καισαρική όπως σας είχα πει, όλα πήγαν καλα. Το κορίτσι μου είναι πολυυυ ήσυχο μαμ κακά κ Νάνι, καμια σχέση με την πρωτη κόρη, Κάνω αποκλειστικό θηλασμό δεν πήρε σταγόνα ξένο κ ας μου λέγαν στο νοσοκομειο να δώσω , όλα πήγαν όπως τα ήθελα, (εκτός απο την καισαρική βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο πονεμενο θεμα)

Στην εξοδο χάσαμε μονο ογδόντα γραμμάρια κ δυο μέρες μετα ειμασταν ηδη 2900 , μα ποσο χαίρομαι, πέρασα πολλά με την πρώτη μου στον θηλασμό

Αϋπνίες διαβάζω ε;

Συμφωνώ με Αριστεα το co-sleeping βοηθάει πολύ κ εγώ δεν νιωθω καθόλου κουρασμένη

Να σου ζησει η μπεμπουλα!!Να την καμαρωσεις οπως ποθεις.Καλο σαραντισμο.:D


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου πνιγηκε στο μαιευτηριο κ δεν ηξερα τι να κανω και ετρεχα σαν την τρελη στη μαια κ αυτη χαλαρα τον γυρισε αναποδα και τον χτυπαγε,ηρεμα κ ωραια μου λεει αυτο θα κανεις.συμβαινουν αυτα,και γουλιες μου βγαζει συνεχεια,ποσο εκνευριστικο ειναι.

Οσο για τις βολτες ςκτος απο τον γιατρο σημερα γυρισαμε απο το χωριο.σημασια εχει να μην πας σε πολυ κοσμο,και για καφε βγηκαμε απλα ειναι λιγο δυσκολο ακομη γιατι πρεπει να το εχεις θηλασει το παιδι και μπορει να ξαναπεινασει και το ταισμα εξω ακομη ειναι λιγο δυσκολο,οταν θα κραταει το κεφαλακι κΑι θα καθετε στο ποπουδακι θα ειναι μια χαρα.αυτα για τις σαραντα ημερες τα θεωρω λιγο υπερβολικα,εγω θα φρικαρα ή θα παθαινα καταθλιψη :lol:

Ποση ωρα θηλαζετε βρε κοριτσια??

Ετσι πνιγονται τα μωρουλια.Στο πρωτο παιδι φοβομουν κ εγω πολυ.Τωρα ειμαι συνιθισμενη.Εγω του δινω κ μπιμπερο με αντλημενο μητρικο κ εκει να δεις πνιξιμο.Εμεις θηλαζουμε μια ωρα κ μιαμιση πολλες φορες γιατι κοιμαται με την μια κ παλευω να τον ξυπνησω αλλα ματαιο.....


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αριστεα εμας ο γυναικολογος θα μας δει τελη ιουνιου στις 40 με 50 μερες.

Μου λειπουν κ εμενα οι επισκεψεις στον γυναικολογο.Τις περιμεναμε πως κ πως.Αχ αυτες οι ορμονες.Αληθεια πως πατε απο ορμονικα σκαμπανεβασματα?

Με τα ραμματακια πως πατε?

Το co sleeping ειναι να κοιμαστε μαζι κ αυτο να θηλαζει?

Smurfita μονο μια πανα με κακακια? Εμεις σε καθε γευμα εχουμε κ κακακια κ με που του την αλλαζω ξανακανει πολλες φορες κ ξανα μανα στο μπανιο για πλυσιμο...ουφ η μεση μου κ που να βαρυνει...

Αυτην την διωρη γκρινια την βραδυνη την κανει κ σε μενα κ δειχνει οτι πειναει ομως..οποτε τρωμε λιγα ml κ υπνο ,λιγα ml κ υπνο...πολλες φορες κανει κ κακα ενδιαμεσα κ τσαντιζεται η εκτος αν αρχιζοτν τιποτα κολικοι....


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μου!!!!!!

Ο γιατρος θα με δει στους 3 μηνες εμενα..

Τα ραμματα ουτε που τα καταλαβα ποτε, ουτε τσουξιμο, ουτε τραβηγμα τιποτα!!!

Ευτυχως δλδ γτ στη πρωτη γεννα ο τοτε γιατρος με ειχε πετσοκοψει στη κυριολεξια κ φοβομουν μηπως τωρα εχω τα ιδια αλλααααα ο γιατρος μου ειναι ΑΣΤΕΡΙ:D:D:D:D:D

Αννα γουλιες μου βγαζει και εμενα ωσπου αλλαξα τακτικη.

Τον ταιζω σε αλλη σταση, προσπαθω να τον εχω ψιλοκαθιστο ή τουλαψιστον με κλιση, τον κοιμιζω σε ενα μαλακο μαξιλαρι οπου και εκει παλι φροντιζω το κεφαλι να ειναι πιο ψηλα απο τα ποδια.

Και φυσικα δεν τον ξαπλωνω πριν το 20 μετα απο καθε γευμα, αυτο βεβαια ειναι ταλαιπωρια αλλα αφου βλεπω οτι ετσι δε βγαζει γουλιες εχω εφαρμοσει ολα τα παραπανω!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...