Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

δλδ κορίτσια το βράδυ που θα ξυπνάει το μπεμπέ θα το θηλάζετε στο δωμάτιό σας με τον καλό σας να κοιμάται? εγώ αυτό σκέφτομαι... ότι θα ταλαιπωρείται και αυτός ενώ θα πρέπει να πάει στο γραφείο την επόμενη. τον βλέπω να μεταναστεύει!

βέβαια, το άλλο σενάριο είναι να το έχω δίπλα μου και όταν ξυπνάει να πηγαίνω στο βρεφικό δωμάτιο να θηλάζω. πάντως και εγώ σκέφτομαι να πάρω μια καλαθούνα για τους πρώτους μήνες... αλλά θα περιμένω να δω τί θα πει και ο παιδίατρος για το πού είναι καλύτερο να κοιμάται (στο δωμάτιό μας ή μόνο του).


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

δλδ κορίτσια το βράδυ που θα ξυπνάει το μπεμπέ θα το θηλάζετε στο δωμάτιό σας με τον καλό σας να κοιμάται? εγώ αυτό σκέφτομαι... ότι θα ταλαιπωρείται και αυτός ενώ θα πρέπει να πάει στο γραφείο την επόμενη. τον βλέπω να μεταναστεύει!

βέβαια, το άλλο σενάριο είναι να το έχω δίπλα μου και όταν ξυπνάει να πηγαίνω στο βρεφικό δωμάτιο να θηλάζω. πάντως και εγώ σκέφτομαι να πάρω μια καλαθούνα για τους πρώτους μήνες... αλλά θα περιμένω να δω τί θα πει και ο παιδίατρος για το πού είναι καλύτερο να κοιμάται (στο δωμάτιό μας ή μόνο του).

κι εγω τον αντρα μου σκεφτομουν γιατι ξυπναει στις 6 15 να παει στη δουλεια.. και τελικα ξυπνουσε πολλες φορες για να με βοηθησει ο καημενος επειδη μετα το θηλασμο επρεπε να μεινει περιπου 15 λεπτα ορθιο το μωρο για ρεψιμο, συν οτι τα εκανε καθε φορα που ετρωγε.. ετσι ο συζυγος με βοηθουσε προκειμενου να τα καταφερουμε με το θηλασμο! μετα τις 40 μερες που πηγα κι εγω για δουλεια πια το καθιερωσαμε εγω θηλαζα, εκεινος αλλαζε, γιατι αλλιως θα τα ειχα παιξει! μωρε καλο ειναι για καποιο διαστημα να τα εχουμε στο δωματιο, εχουν μαθει τοσους μηνες με "παρεα" στην κοιλιτσα της μαμας, κριμα να τα αφησουμε μονα ξαφνικα! και οι γιατροι διαφωνουν σε αυτο, αλλοι λενε στις 40 μερες, αλλοι στους 4 μηνες το αργοτερο, και αλλοι λενε οποτε νιωσουμε ετοιμοι να κανουμε την αλλαγη..


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο λέω.... το μωρό θα κοιμάται στη κρεβατοκάμαρα μου τους πρώτους μήνες. Το πρόβλημα είναι (ΚΑΙ ΠΑΛΙ) ο άνδρας μου, ο οποίος δεν κοιμάται χωρίς τηλεόραση.

Άρα... υπάρχουν 2 λύσεις.

1. Τον διώχνω από το δωμάτιο ή

2. χαλάω την τηλεόραση και τέλος.

Θα αφήνατε τα μωράκια να κοιμούνται με ανοιχτό το χαζοκούτι?

Link to comment
Share on other sites

αγοροmummy! μόνο 40 μέρες κάθισες? τί δουλειά κάνεις?

happy and crazy εννοείς ότι όλο το βράδυ την έχει ανοιχτεί?

Ναι, όλο το βράδυ την έχει ανοιχτή. Και με το που την κλείνω, ξυπνάει.

γγγγγκκκκκρρρρ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ το ίδιο λέω.... το μωρό θα κοιμάται στη κρεβατοκάμαρα μου τους πρώτους μήνες. Το πρόβλημα είναι (ΚΑΙ ΠΑΛΙ) ο άνδρας μου, ο οποίος δεν κοιμάται χωρίς τηλεόραση.

Άρα... υπάρχουν 2 λύσεις.

1. Τον διώχνω από το δωμάτιο ή

2. χαλάω την τηλεόραση και τέλος.

Θα αφήνατε τα μωράκια να κοιμούνται με ανοιχτό το χαζοκούτι?

κοριτσια το ξερω οτι πεταγομαι σαν την τσουτσου αλλα το θεμα της ρουτινας του μωρου κλπ το ειχα ψαξει πααααρα πολυ, και η μαια μου ειχε πει πολλα πραγματα και ο γιατρος και η παιδιατρος!! εμεις την τηλεοραση τωρα τελευταια αρχισαμε να την ανοιγουμε μπροστα στον μικρο (ο οποιος ειναι 20 μηνων). ενταξει, οταν ηταν πολυ μωρο που δε μπουσουλουσε και δε γυρνουσε, τον βαζαμε με πλατη στην τηλεοραση και χαζευαμε λιγακι. οσο για τον αντρουλη σου εχει να κανει πολλες υποχωρησεις για το παιδι του, θα εκπλαγεις! εννοω θα κανει τις υποχωρησεις χωρις να του το ζητησει καποιος, το πατρικο ενστικτο ξυπνα αφου γεννηθει το μωρο ;) δεν ειναι σαν εμας!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

αγοροmummy! μόνο 40 μέρες κάθισες? τί δουλειά κάνεις?

happy and crazy εννοείς ότι όλο το βράδυ την έχει ανοιχτεί?

κοπελα μου ημουν με συμβαση περυσι και δεν ειχα δικαιωμα καμια αδεια! ειμαι κοινωνικη λειτουργος και δουλευα σε παιδικο σταθμο περυσι.. δραμααααααα, κολλησα οοοολες τις ιωσες, ειχα διαλυθει!! αλλα με τον θηλασμο ο μικρος δεν κολλησε ουτε μια φορα!!! ειχα κολλησει τον αντρα μου, τους γονεις μου, τον μικρο ομως ποτε!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλο το βράδυ την έχει ανοιχτή. Και με το που την κλείνω, ξυπνάει.

γγγγγκκκκκρρρρ

αυτό είναι κουλό! όλο το βράδυ ανοιχτή η τν! και εσύ πως κοιμάσαι?

κοπελα μου ημουν με συμβαση περυσι και δεν ειχα δικαιωμα καμια αδεια! ειμαι κοινωνικη λειτουργος και δουλευα σε παιδικο σταθμο περυσι.. δραμααααααα, κολλησα οοοολες τις ιωσες, ειχα διαλυθει!! αλλα με τον θηλασμο ο μικρος δεν κολλησε ουτε μια φορα!!! ειχα κολλησει τον αντρα μου, τους γονεις μου, τον μικρο ομως ποτε!

ευτυχώς που δεν τον κόλλησες! ελπίζω σε αυτή την εγκυμοσύνη να έχεις αδειούλα... εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αφήσω το μωράκι στις 40 μέρες... κάποια πράγματα είναι απάνθρωπα!


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι κουλό! όλο το βράδυ ανοιχτή η τν! και εσύ πως κοιμάσαι?

ευτυχώς που δεν τον κόλλησες! ελπίζω σε αυτή την εγκυμοσύνη να έχεις αδειούλα... εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αφήσω το μωράκι στις 40 μέρες... κάποια πράγματα είναι απάνθρωπα!

τωρα ειμαι σε αλλη συμβαση και τελειωνω 30/5, μετα και να προκυψει συμβαση δε θα κανω τα χαρτια μου, δυσκολο με 2 μωρα! μετα απο καποια χρονια παλι.. η αληθεια ειναι και εγω νομιζα θα μου πεσει πολυ βαρυ να αποχωριστω το μωρο μου. απο τη μερα που τον γεννησα εκλαιγα για την ημερα που θα επρεπε να παω για δουλεια και πως θα αφηνα αυτο το πλασματακι.. ευτυχως ηρθε πολυ πιο ευκολα το πραγμα, ισα ισα που ηταν ευκαιρια για ξεκουραση.. ηταν λιγοτερο απο 6 ωρες η δουλεια ευτυχως.


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

happy and crazy και η μάνα μου το ίδιο... αν δεν μουρμουράει η tv δεν κοιμάται! Εμείς έχουμε στο σαλόνι μόνο αλλά κάθε βράδυ μαρτύριο, μας παίρνει ο ύπνος στον καναπέ κι εκεί που έχουμε χουχουλιάσει και βολευτεί σηκωνόμαστε να πάμε στο κρεβάτι σαν τα ζόμπις!

αγοροmummy! χαρά στο κουράγιο σου! Κι εγώ θα ήθελα να μη δούλευα και να ήμουν με το παιδάκι μου περισσότερο αλλά δυστυχώς έχουμε κι ένα δάνειο γκρρ :? Κι έχεις δίκιο για το φωτάκι, μη μας μάθει στα φώτα και μετά δεν μπορεί να κοιμάται στο σκοτάδι!


u7ndlkkhjd9ns8bu.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


happy and crazy και η μάνα μου το ίδιο... αν δεν μουρμουράει η tv δεν κοιμάται! Εμείς έχουμε στο σαλόνι μόνο αλλά κάθε βράδυ μαρτύριο, μας παίρνει ο ύπνος στον καναπέ κι εκεί που έχουμε χουχουλιάσει και βολευτεί σηκωνόμαστε να πάμε στο κρεβάτι σαν τα ζόμπις!

αγοροmummy! χαρά στο κουράγιο σου! Κι εγώ θα ήθελα να μη δούλευα και να ήμουν με το παιδάκι μου περισσότερο αλλά δυστυχώς έχουμε κι ένα δάνειο γκρρ :? Κι έχεις δίκιο για το φωτάκι, μη μας μάθει στα φώτα και μετά δεν μπορεί να κοιμάται στο σκοτάδι!

πωπω τι δεσμευση και αυτα τα δανεια:(:( οσο για το φως μεσα στην ημερα τον αφηνα να κοιμαται με σχεδον τελειως ανοιχτα τα πατζουρια και συνηθως τον κοιμηζα σε χωρους εκτος κρεβατοκαμαρας. Το σουρουπο χαμηλωναμε φωτα, βαζαμε ηρεμη μουσικη, μπανακι και νανι στην κρεβατοκαμαρα για να αισθανεται τη μεταβαση απο την ημερα στη νυχτα.. αυτο το εφαρμοζαμε ευλαβικα για πολλους μηνες! η ρουτινα δημιουργει ασφαλεια στα μωρακια.. οταν πια πηγε 10 μηνων που καλοκαιριασε αρχισαμε δειλα-δειλα να τον βγαζουμε και βραδυ εξω και κοιμοταν στο καροτσι και εμεις πιναμε το ποτακι μας, νωρις βεβαια οχι τρελα ξενυχτια, αλλα μεχρι τις 12 ανετα! σε ανοιχτο, ηρεμο, καλοκαιρινο μαγαζι! απο τις πρωτες μερες ζωης του εχει πολυ καλη σειρα στον υπνο, ασχετως τα νυχτερινα ταϊσματα φυσικα που ειχε μεχρι 7 μηνων.


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήμουν στο γιατρό μου, νννννταξυ, κορίτσια, από εκεί που ήταν 476γρ. προηγούμενη εβδομάδα στη β επιπέδου, τώρα είναι 650! Παίδαρος σας λέω!

Μπράβοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!! Έτσι είναι, από εδώ και στο εξής θα παίρνουν πιο πολύ βάρος, αυτό πρέπει να κάνουν άλλωστε και φυσικά τους δύο τελευταίους μήνες μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα!

Αλλά.... ο γιατρός μ' έβαλε χέρι για τα δικά μου κιλά. (δεν κοιτάει τη δική του κοιλούμπα)

Αχαχαχαχχα, καλό αυτό με την κοιλούμπα!

Πρέπει πάλι να κάνω καμπύλη ζαχάρου (αυτή τη φορά 2 ώρες) γιατί κάτι δεν του άρεσε στην προηγούμενη. Ππππππφφφφφφφ.... Έχω υπογλυκαιμία και είναι επικίνδυνο να γυρίσει σε ζάχαρο, που σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση δίαιτα ως το τέλος της εγκυμοσύνης ή στη χειρότερη ενεσούλες ως τον Αύγουστο. Όχου, σας λέω. ππππφφφφφ και πάλι.

Εύχομαι καλά αποτελέσματα να μην χρειαστείς ούτε ενέσεις, ούτε δίαιτα

[quote name='kateriniw85;2303884γιατί δεν το κάνουν σε μορφή τυρόπιτας????:tongue::tongue::tongue:

Αχαχαχαχαχαχα' date=' καλύτερα σε μορφή κρουασάν σοκολάτας, αφού πρέπει να είναι γλυκό, καθόλου δε θα με χαλούσε[/b']

happy and crazy καλη σου μέρα κοριτσάκι!!να κι άλλος βαρβατούλης!!!!:P:p:pκαι εμένα με ζύγισε χτες και χρειαστήκαμε όλοι τα υπογλώσσια γιατί είμαι ήδη +14 με φοβήθηκε το μάτι του και δεν έκραξε και πολύ!!!ελπίζω να μην χρειαστεί τίποτα από αυτά που είπες και η καμπύλη σου να είναι μια χαρά!!!

Εγώ πια ούτε που θέλω να ξέρω πόσα είμαι, ούτε να ξαναζυγιστώ θέλω ως το τέλος. Μόνο εξετάσεις να κάνω και να βγαίνουν καλές, τίποτε άλλο.

μουσουδι καλημερα! να χαιρεσαι τον ανηψουλη σου! να ειναι γερο και ευτυχισμενο παιδακι!

Ευχαριστώ πολύ!

mj_lia τι κανετε??? καλα εισαστε? ποτε εχεις γιατρο τωρα εσυ? θυμαμαι καναμε μαζι τη β'επιπ οποτε λογικα οπου να 'ναι θα σε δει και ο γιατρος σου? εγω εχω την αλλη Παρασκευη και ανυπομονω! εχω ομως και ενα αγχος για το πως ειναι ο τραχηλος μου μιας και στη β'επιπ μας τρομαξαν!

Τα καλύτερα αποτελέσματα εύχομαι για τον τράχηλο. Για το μπεμπέ είμαι σίγουρη!

άστα εγω ανέβηκα πριν απο λίγο...συνολικά +10 περίπου.... ποπο την έκατσα την βάρκα....απο τώρα ακούω τις φωνές της.....

Βρε μην ανεβαίνετε συνέχεια. Εγώ ξέρω ότι παχαίνω, τα ρούχα μου πια δεν με μπαίνουν με τίποτα. Μόνο κάτι χαχόλικα φοράω. Από προχθές άρχισα τις αρπαγές από την ντουλάπα του άντρα μου χαχαχαχα. Αλλά το πρόβλημα είναι τα παντελόνια, ένα εγκυμοσύνης έχω από την περασμένη φορά που φοριέται ακόμη λόγω καιρού (το άλλο είναι χοντρό και δεν το αντέχω) ένα κολάν που μου μπαίνει ακόμη στην κοιλιά και τέλος. Περιμένω να φτιάξει λίγο ο καιρος να φοράω κάτι πολύ ελαστικές παντελόνες που έχω και θα μου κάνουν σίγουρα ως το τέλος, μην ξοδεύομαι τζάμπα

Καλημερα σε ολες! Ιασω μερα 2η. Μολις περασε ο γιατρος μου κ μου ειπε οτι θα βγω σε 2-3 μερες μεχρι να βγει η καλλιεργεια γιατι μπορει να εχω κανα μικροβιο κ εδω παιρνω ενδοφλεβια ενεση!!! Ουαου! Ενθουσιαστηκα!! Ελεος. Το αιμα πηγε στα τσακιδια κ δεν ξαναπαρουσιαστηκε. Τωρα εδω στην αναμονη.ολα καλα να πανε κ λεφτα να εχουμε να δινουμε. Να παρακολουθησω λιγο κ το πετρωμα της κοιλιας μου απο προχθες να δω τι ειναι. Τους λεω δειτε μπορει να ναι συσπασεις κ μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο... Ξερω γω τωρα..........

Φυσιολογικές είναι οι συσπάσεις, φτάνει να μην είναι πολύ συχνές και να μην πονάς. Με το καλό να βγεις.

εγώ άλλη ερώτηση έχω. το μωράκι σας θα το κοιμίζετε δίπλα σας τον πρώτο καιρό σε καλαθούνα/λίκνο ή κατευθείαν στο δωμάτιό του στην κούνια του? οι πιο έμπειρες μαμάδες τί λένε?

Εγώ τον είχα μαζί μου στην καλαθούνα. Μετά που άρχισαν οι νυχτερινοί ξαπλωτοί θηλασμοί τον άφηνα μαζί μου στο κρεβάτι. Αυτά μέχρι περίπου τον 4ο μήνα. Μετά τον συνήθισα και δεν ήθελα να τον βάλω στο δωμάτιό του, εκεί τον κοίμιζα πάντα μέρα. Μετά τον 6ο-7ο που ένιωσα και πιο ασφαλής ότι το μωρό δεν έχει κίνδυνο, τον έβαλα και στο δωμάτιό του. Όταν ξυπνούσε, αν ήταν μόνο μία φορά, τον ξαναέβαζα στο κρεβατάκι του, σε πιο δύσκολες νύχτες τον είχαμε μαζί μας, δεν παλεύεται να ξυπνάς ανά δίωρο τουλάχιστον να το κοιμίζεις. Πάντως εύκολα πήγε στο δωμάτιό του όταν τελείωσε και η φάση με τα δόντια που γενικά τα δυσκολεύει στον ύπνο. Τώρα τον παίρνει ο ύπνος όπου είμαστε εμείς και τον μεταφέρουμε στο κρεβάτι του. Κοιμάται αδιάκοπα ως το πρωί.

Γενικά πάντως δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανόνας σ΄ αυτό. Είναι ανάλογα και με την μαμά και κυρίως με το παιδί. Άλλα δεν έχουν θέμα και μόνα τους, άλλα αποζητούν την μαμά. Βλέποντας και κάνοντας είναι όπως όλα με τα παιδιά.

δλδ κορίτσια το βράδυ που θα ξυπνάει το μπεμπέ θα το θηλάζετε στο δωμάτιό σας με τον καλό σας να κοιμάται? εγώ αυτό σκέφτομαι... ότι θα ταλαιπωρείται και αυτός ενώ θα πρέπει να πάει στο γραφείο την επόμενη. τον βλέπω να μεταναστεύει!

Εγώ είμαι λίγο σκληρή σε αυτό το θέμα. Ας ταλαιπωρηθεί κι ο μπαμπάς λιγάκι, μωρό έχει στην τελική. Εμείς τον είχαμε μαζί μας και όταν τον θήλαζα έβγαινα στο σαλόνι, όχι όμως για να μην ξυπνάει ο μπαμπάς, αλλά γιατί βολευόμουν καλύτερα εγώ. Εξάλλου κάθε φορά στην αρχή πριν και μετά το θηλασμό τα μωράκια θέλουν άλλαγμα οπότε σηκώνεται η μαμά έτσι κι αλλιώς. Επίσης να ξέρετε ότι τα μωρά που θηλάζουν δεν πειράζει και να μην ρευτούν. Δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά. Αν περάσει 10λεπτο και δεν έχουν ρευτεί πάει να πει ότι δεν το χρειάζονται.

βέβαια, το άλλο σενάριο είναι να το έχω δίπλα μου και όταν ξυπνάει να πηγαίνω στο βρεφικό δωμάτιο να θηλάζω. πάντως και εγώ σκέφτομαι να πάρω μια καλαθούνα για τους πρώτους μήνες... αλλά θα περιμένω να δω τί θα πει και ο παιδίατρος για το πού είναι καλύτερο να κοιμάται (στο δωμάτιό μας ή μόνο του).

Ο παιδίατρος κανονικά δεν πρέπει να έχει άποψη σ΄αυτό. Αυτό που θα πρέπει να σου πει είναι τι να προσέξεις σε κάθε περίπτωση, το πώς βολεύεστε εσείς κατά τα άλλα είναι δικό σας θέμα.

Link to comment
Share on other sites

δλδ κορίτσια το βράδυ που θα ξυπνάει το μπεμπέ θα το θηλάζετε στο δωμάτιό σας με τον καλό σας να κοιμάται? εγώ αυτό σκέφτομαι... ότι θα ταλαιπωρείται και αυτός ενώ θα πρέπει να πάει στο γραφείο την επόμενη. τον βλέπω να μεταναστεύει!

βέβαια, το άλλο σενάριο είναι να το έχω δίπλα μου και όταν ξυπνάει να πηγαίνω στο βρεφικό δωμάτιο να θηλάζω. πάντως και εγώ σκέφτομαι να πάρω μια καλαθούνα για τους πρώτους μήνες... αλλά θα περιμένω να δω τί θα πει και ο παιδίατρος για το πού είναι καλύτερο να κοιμάται (στο δωμάτιό μας ή μόνο του).

Καλημέρα κορίτσια!! Μαλλον παραχουζουρεψαμε σημερα με το γιοκα μου, ξυπνήσαμε στις 11 ( πως χαίρομαι που αυτές τις μερες δεν εχει νηπιαγωγειο και γλιτώνουμε το 7:45, γιατι δυστυχώς κοιμάμαι καθε βραδυ 2:30-3:00 και με κουράζει το πρωινό ξύπνημα).

Το πρώτο μας παιδι το κρατήσαμε σε καλαθουνα εως 3 μηνων και μετα πηγε στην κούνια στο δωμάτιο του. Ήδη ομως απο 50 ημερών κοιμόταν όλο το βραδυ (12-7). Ελπίζω να γίνουν κάπως ετσι τα πράγματα και τώρα!!


EGd5p3.png

vYCpp2.png

Link to comment
Share on other sites

τυχερούλα που ήσουν zizoulis!

και εγώ τέτοιο μωρό θέλω! χαχα

έχω και άλλη φοβία εγώ, ότι δεν θα την ακούω... κοιμάμαι πολύ βαριά το βράδυ. αλλα ευτυχώς ο μπαμπάς κοιμάται με το ένα μάτι ανοιχτό, οπότε θα με σκουντάει... χαχα


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι κουλό! όλο το βράδυ ανοιχτή η τν! και εσύ πως κοιμάσαι?

ευτυχώς που δεν τον κόλλησες! ελπίζω σε αυτή την εγκυμοσύνη να έχεις αδειούλα... εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αφήσω το μωράκι στις 40 μέρες... κάποια πράγματα είναι απάνθρωπα!

Δυστυχώς κι εγω δε θα εχω αδεια αυτή τη φορά! Στο πρώτο παιδι γέννησα Απρίλη και πηγα για δουλειά Σεπτέμβρη ενώ τώρα το πολυ πολυ να εχω τις 15 πρωτες μερες του Σεπτέμβρη και ο,τι προλάβω απο τον Αύγουστο (ελπίζω να μην εξαντλήσω το μηνα)


EGd5p3.png

vYCpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...