Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

Μπραβο, latortouritsa μου!!! Παντα τετοια!

Εγω εκανα πριν ενα μηνα αυτη τη βλακεια με την καμπυλη, αλλα την 60 λεπτα. Και αυριο πρεπει να ξαναπαω για να κανω την 120 λεπτη. ΒΛΑΚΕΙΑ!!!!!!!

Ας παω να φαω κατι, γιατι αυριο θα πεσει πεινα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσια ολα σουπερ!!!!! Δοξα το θεο!!!! 615 γραμμαρια ψηλος με προσοντα δυνατη καρδουλα κ μαλλον μου μοιαζει! Ουυυυυυυυυφφφφφφφφφφφφφ! Παει κ αυτο!!! Παω να διαβασω τα μηνυματα σας!!

Μπράβο!!!! Απόλαυσε πλέον ησυχα την εγκυμοσύνη σου!!!!!

615 γραμμάρια εεε???? ολόκληρος παίδαρος!!!!


eNortjKzUjIyNLI0NFKyBlwwFW0Czg,,24.png

eNortjKzUjIyNLU0tVSyBlwwFaQC3A,,32.png

Link to comment
Share on other sites

Για να θέσω κι ένα θέμα προς συζήτηση (βέβαια σας πάω λίγο μπροστά στο χρόνο τις περισσότερες από εσάς), αλλά θέλω και τη δική σας γνώμη:

Θα στέλνατε στον παιδικό το παιδί σας πριν τα 3,5 - 4 χρόνια, αν είχατε εναλλακτική λύση φύλαξης, και αν ναι, για ποιους λόγους;

Οχι, δε θα το έστελνα οπως και δεν το έκανα. Ακομα και στο βιβλιάριο υγείας του παιδιου αναφέρει τα 2,5 χρονια ως κατώτατο οριο και αναγκαίο κακό οταν δεν υπαρχει αλλα λύση. Ετσι κι αλλιώς τα παιδια δεν κοινωνικοποιουνται τόσο μικρά. Ειμαι υπέρ του προνηπιου στα 4-4,5 / κι αλλιώς να το δεις θα παει τόσα πολλα χρονια σχολειο με ωράρια και υποχρεώσεις που δε χρειαζεται απο τόσο νηπιακι !! Μη συζητήσουμε τις ιώσεις που στις πολυ μικρές ηλικίες καταλήγουν συχνά στο νοσοκομείο.

Βέβαια εάν μια Μαμα θεωρεί οτι το παιδι θα ζει σε ενα στερητικό απο ερεθίσματα περιβάλλον, ιςως να μην υπαρχει αλλη λύση.


EGd5p3.png

vYCpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τίποτα δεν έχω, υπερβολές της αιματολόγου :evil:. Λόγω ηλικίας μ΄έχει κατατάξει στις ομάδες υψηλού κινδύνου, ουφ.

Γι΄αυτό κορίτσια κάντε παιδιά νέες, πολύ νέες!!!! Ούτε πειραγμένες τιμές στην αυχενική λόγω ηλικίας, ούτε κατούρημα ολημερίς στον 6ο !!!

Με εχεις ιντριγκαρει πολυ με την ηλικία, γιατι κι εγω ειμαι μεγαλη και πέρα απο το οτι για προληπτικούς λόγους ο γιατρος συνέστησε αποχή απο το σεξ το α τρίμηνο (ενώ στην πρωτη εγκυμοσυνη το επετρεψε απο την 8η εβδομαδα) και συνέστησε αμνιοπαρακεντηση ενώ τα ποσοστα μου ηταν ιδια με την 1η φορά στην αυχενικη 1/1519 την οποία ομως αποφύγαμε κάνοντας τη νεα εξεταση αιματος που στέλνεται στην Αμερική, δεν είδα καποια διαφορα (εως τώρα και με επιφύλαξη παντα) σε σχεση με την αλλη φορά ουτε όσον αφορά τη συλληψη ουτε την κυηση.

Και δεν ειμαι σίγουρη για το "πολυ νέες" που λες, αν δηλαδή εισαι έτοιμη, συνειδητοποιημένη, κατασταλαγμένη... Βέβαια προσωπικές απόψεις και κυρίως σκέψεις ειναι αυτές...


EGd5p3.png

vYCpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!ουφ επέστρεψα από τη δουλειά επιτέλους, αν και ο μπέμπης κλωτσούσε από ενα σημείο και μετά! ήθελε να σηκωθούμε να φύγουμε να έρθουμε σπίτι φαίνεται!!!!!!

Μήπως "αφουγκράστηκε" τις επιθυμίες της μαμάς; ;) Πάντως μπράβο, διεκδικητικό παιδί από την κοιλιά ακόμη!!!

mousoudi η γνώμη μου και λόγω του επαγγέλματος αλλά και επειδή το πρωί πηγαίνω σε παιδικό και έχω συζητήσει με πολλούς νηπιαγωγούς είναι να το στείλεις στον παιδικό ώστε να πάρει όλα τα οφέλη από το σχολείο, αλλά καταρχήν να είναι για λίγες ώρες, κανα τετράωρο περίπου, αλλά και να μην συμπέσει με την περίοδο που θα είσαι σπίτι με το μωρό. Θα βγάλει πολύ ζήλια και θα έχει και τα δίκια του!!

Χωρίς παρεξήγηση Κατερινάκι μου, η γνώμη μου είναι διαφορετική επί του θέματος, ειδικά στη ζήλια. Το παιδάκι μου είναι μόλις 2 ετών και 1 μήνα. Να το στείλω τώρα δεν το συζητώ. Να το στείλω τον Σεπτ. που μόλις θα έχει γεννηθεί το μικρό πιστεύω το πιθανότερο είναι να νιώσει ότι κρατάμε το μικρό κι εκείνο το "διώχνουμε", το έχω δει να συμβαίνει αρκετές φορές. Επίσης αν αρχίσει να φέρνει την μία ίωση πίσω από την άλλη θα τις κολλάει και το νεογέννητο με τον κίνδυνο να πάθει κάτι σοβαρό και δεν το θέλω. Ότι έχει και οφέλη ο παιδικός, το αναγνωρίζω και το σέβομαι, όπως επίσης σέβομαι και καταλαβαίνω και την γνώμη των γονιών που πιστεύουν στον θεσμό του παιδικού. Αλλά στις ηλικίες αυτές (πριν τα 4 δλδ) θεωρώ ότι ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι που δεν μπορεί να μάθει το παιδί στο σπίτι υπό την προϋπόθεση ότι οι γονείς θα ασχολούνται πραγματικά με το παιδί.

papakia30 Μπράβοοοο, άντε άντε οι προσευχές , οι ευχές και η θετιικές σκέψεις πιάσαν τόπο:P

katerinw85 και εγώ μεθαύριο έχω καμπύλη σαγχάρου:mad: και λέει και εμένα 3 μετρήσεις.. πολύ τρύπημα!!!

Καλά αποτελέσματα. Τα τρυπήματα μην τα σκέφτεσαι, τπτ δεν είναι :P

καλα οσο για τον παιδικο ειμαι αρκετα αντιθετη!!! σας μιλω και ως πρωην εργαζομενη σε παιδικο σταθμο και σαν κοινωνικη λειτουργος αλλα πανω απ'ολα σαν μαμα! βεβαια αν προκυψει μονιμη εργασια θα αναγκαστω να το στειλω το παιδι μετα τα 2,5 για να κρατα η μαμα μου μονο ενα μωρο. Ειναι βαρβαρο να αποχωριζονται το σπιτι τους τοσο μικρα, με εμετους εμπαιναν τα μικρα στην ταξη περυσι απο τη στενοχωρια τους! δε λεω, καλες οι δασκαλες κλπ αλλα και να κοινωνικοποιηθουν ενα χρονο αργοτερα, στο προνηπιο δηλαδη, δεν εγινε τιποτα.. καλα και με τις ιωσεις χαμος, καλυτερα να τα περασει ολα αυτα ενα χρονο αργοτερα.. υπαρχουν βεβαια και τα καλα παραδειγματα σε ολα αυτα, αλλα στην πλειοψηφια δεν ειναι καλη εμπειρια ο παιδικος σταθμος! ο αντρας μου ακομα θυμαται τον εαυτο του στον παιδικο σταθμο να κλαιει φριχτα και τωρα κοτζαμ μαντραχαλος λεει στη μανα του "καλα τι ηθελες να με στειλεις" χαχαχααχα

Όπως ίσως θα διάβασες και πιο πάνω, ταυτιζόμαστε στις απόψεις μας. Την ερώτηση την έθεσα πιο πολύ γιατί ήθελα να δω αν κάποια έχει κάποιο επιπλέον επιχείρημα που θα με κάνει ίσως να γείρω την πλάστιγγα υπέρ του παιδικού. Φυσικά, όπως σε όλα τα θέματα, δεν υπάρχει άσπρο - μαύρο.

εγω εκει που εκανα την καμπυλη προπερσι με εστειλαν να παρω μονη μου τη γλυκοζη.. οι τσιφουτηδες!

εγω βε κοριτσια εχω κανει πολυ στηθος μα πολυ σιγουρα ζυγιζει 3 κιλα και με το σωμα που εχω ειναι πιο μεγαλο απο μενα...χαχχα..που θα φτασει..ωρες ωρες εχω μια πεινα που θελω να τρωω τα παντααααα αλμυρα και γλυκα μαζι...οτι βρωωω

Μην σκας βρε, όσο περνάει ο καιρός θα είσαι και πιο σέξυ ;)

Κοριτσια ολα σουπερ!!!!! Δοξα το θεο!!!! 615 γραμμαρια ψηλος με προσοντα δυνατη καρδουλα κ μαλλον μου μοιαζει! Ουυυυυυυυυφφφφφφφφφφφφφ! Παει κ αυτο!!! Παω να διαβασω τα μηνυματα σας!!

Μπράβο, χίλια μπράβο!!!!!!!!! Κι άλλος μπαμπάτσικος παίδαρος!!!!!!!!!

Μπραβο, latortouritsa μου!!! Παντα τετοια!

Εγω εκανα πριν ενα μηνα αυτη τη βλακεια με την καμπυλη, αλλα την 60 λεπτα. Και αυριο πρεπει να ξαναπαω για να κανω την 120 λεπτη. ΒΛΑΚΕΙΑ!!!!!!!

Ας παω να φαω κατι, γιατι αυριο θα πεσει πεινα...

Ω ρε πίκρα! Υπομονή όμως, θα περάσει κι αυτό! Ήρθε το αύριο :P

Οχι, δε θα το έστελνα οπως και δεν το έκανα. Ακομα και στο βιβλιάριο υγείας του παιδιου αναφέρει τα 2,5 χρονια ως κατώτατο οριο και αναγκαίο κακό οταν δεν υπαρχει αλλα λύση. Ετσι κι αλλιώς τα παιδια δεν κοινωνικοποιουνται τόσο μικρά. Ειμαι υπέρ του προνηπιου στα 4-4,5 / κι αλλιώς να το δεις θα παει τόσα πολλα χρονια σχολειο με ωράρια και υποχρεώσεις που δε χρειαζεται απο τόσο νηπιακι !! Μη συζητήσουμε τις ιώσεις που στις πολυ μικρές ηλικίες καταλήγουν συχνά στο νοσοκομείο.

Βέβαια εάν μια Μαμα θεωρεί οτι το παιδι θα ζει σε ενα στερητικό απο ερεθίσματα περιβάλλον, ιςως να μην υπαρχει αλλη λύση.

Και με σένα συμφωνώ. :P

Με εχεις ιντριγκαρει πολυ με την ηλικία, γιατι κι εγω ειμαι μεγαλη και πέρα απο το οτι για προληπτικούς λόγους ο γιατρος συνέστησε αποχή απο το σεξ το α τρίμηνο (ενώ στην πρωτη εγκυμοσυνη το επετρεψε απο την 8η εβδομαδα) και συνέστησε αμνιοπαρακεντηση ενώ τα ποσοστα μου ηταν ιδια με την 1η φορά στην αυχενικη 1/1519 την οποία ομως αποφύγαμε κάνοντας τη νεα εξεταση αιματος που στέλνεται στην Αμερική, δεν είδα καποια διαφορα (εως τώρα και με επιφύλαξη παντα) σε σχεση με την αλλη φορά ουτε όσον αφορά τη συλληψη ουτε την κυηση.

Και δεν ειμαι σίγουρη για το "πολυ νέες" που λες, αν δηλαδή εισαι έτοιμη, συνειδητοποιημένη, κατασταλαγμένη... Βέβαια προσωπικές απόψεις και κυρίως σκέψεις ειναι αυτές...

Κοίτα, εγώ πέραν του ότι το πρώτο μου παιδί το έκανα στα 40, πριν (και εννοώ κατά την διάρκεια των 38 προς 39) είχα μία βιοχημική και έναν ενδομήτριο θάνατο στην 17η εβδομάδα. Ψάχτηκα πολύ για να βρω ένα θεματάκι με θρομβοφιλία, 2 μικρόβια και 3 μικρούς πολύποδες στη μήτρα. Επίσης από την πλευρά του μπαμπά μου έχουμε ιστορικό καρδιάς (ευτυχώς εγώ είμαι ταύρος από καρδιά, αλλά την ελέγχω συχνά) και προεκλαμψίας στην κύηση. Από την πλευρά της μαμάς μου έχουμε ιστορικό ζαχάρου, οπότε και αυτό το ελέγχω αρκετά. Ευτυχώς για την ώρα όλα σούπερ. Αλλά έχοντας υπόψη αυτό το ιστορικό η αιματολόγος που ειδικεύεται στην αιματολογία κύησης, θεωρεί ότι καλύτερα να τα ελέγξουμε πιο διεξοδικά κι ας μην έχω τπτ, παρά να πάθουμε καμιά ζημιά και μετά να τρέχουμε. Το σέβομαι και ακολουθώ τις συμβουλές της, γι΄αυτό και καθημερινά ελέγχω την πίεσή μου, παρότι δεν έχω (11 η ανώτερη τιμή).

Κι εγώ έκανα τροφοβλάστη, γιατί πάλι λόγω ηλικίας τα ποσοστά για ντάουν ήταν 1/36 και ένιωθα πιο σίγουρη με την λήψη δείγματος από τον πλακούντα. Αλλιώς για διαγνωστικούς λόγους κι εγώ την εξέταση ελεύθερου αίματος θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααααααααααα

Κλαιω απο τη χαρα μου!!!!

Σημερα εκανα εξετασεις...Μολις πηρα αποτελεσματα!!!Θαυμα κορασιδες μου!!!Πεσανε ολα!!!Κλαιωωωω σας λεωωωω

Η προσευχη εχει τεραστια δυναμη!!!!Να προσευχεστε κουκλες!!!!Ζητουσα απο την Παναγια που ειναι και αυτη μαμα να βοηθησει εμενα και το μπεμπη μου....Να εχετε πιστη!!!!!

Χοροπηδαωωω κλαιωωω δε μπορω να σταματησωωω

:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

καλημέρα πολύ χάρηκα για τα αποτελέσματα σου!!!! :):):)

όσο για την καμπύλη, στην βιο διάγνωση που πάω πρέπει να τους πάω εγώ τα γραμμάρια γλυκόζης που θέλει η κάθε εξέταση και να το φτιάξουν αυτοί να το πιω, το θέμα της λιποθυμιάς το σκέφτομαι και εγω αλλά θα πάρω μαζί νερό και φάει(λες και θα πάω εξορία) να φάω μολις βγω...


eNortjKzUjIyNLQ0NleyBlwwFX4C1A,,90.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια ομορφα! τι κανετε?? εισαστε καλα?? εμεις καλα!! βρε κοριτσια να ρωτησω κατι?? ωρες ωρες νιωθω το μωρο πολυ πολυ χαμηλα, πιο κατω και απο τη γραμμη του εσωρουχου! σας συμβαινει κατι τετοιο? ανησυχω γιατι τοσο χαμηλα το πρωτο το ενιωσα στον ενατο! ολο το βραδυ κοιμηθηκα χαλια απο το αγχος μου, ενω γενικα δεν επηρεαζομαι, εχθες ομως τρομαξα!! την Παρασκευη εχω γιατρο ευτυχως..

latortura συγχαρητηρια για τον μπεμπαρο σου!!!!!! μεγαλο μωρακι!!! μπραβο!! καλη συνεχεια να εχετε!!

μουσουδι καλημερα! πως ειστε μανα και γιοι??? αντε και σημερα θα σε ρωτουσα πια ποσο χρονων εισαι που το αναφερεις συνεχεια αλλα ειδα το εγραψες! αμαν αυτοι οι γιατροι με τα "λογω ηλικιας" κλπ, σιγουρα παιζει ρολο αλλα αφου υπερηχογραφικα και στις βασικες εξετασεις η εγκυος ειναι καλα, γιατι να την ταλαιπωρουν με περαιτερω εξετασεις???


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα mj_lia!!! πρωινη πρωινη και εσυ!! ναι παρε κατι μαζι σου για την καμπυλη!! το καλο ειναι οτι σε αφηνουν να πιεις νερο αναμεσα στις μετρησεις!! εγω θα την κανω σε αλλο μικροβιολογικο αυτη τη φορα, στο lifecheck της Μεσογειων. εκτος αν δε μου γραψει ο γιατρος καμπυλη!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας κορίτσια και από μένα!!!πως είστε σήμερα??πάλι μουντάδα σήμερα.....[/b]latortura[/b]μου τέλειος ο μπόμπιρας!!μπράβο κορίτσι μου μόνο τέλεια νέα απο δω και πέρα!!mousoudiμου γιατί να σε μουτζώσουμε καλέ??επειδη θα πας τόσο σύντομα στον γιατρό???δεν θα το κάνουμε και το ξέρεις???:tongue::tongue::tongue:

κορίτσια όσο πλησιάζει που θα κάνω καμπύλη τόσο αγχος με πιάνει!!!!!!όχι για την ώρα που θα κάτσω ή τα τρυπήματα ή την γλυκόζη όσο να μην μου βρούνε ζάχαρο!!το φοβάμαι πολύ εχω φουλ κληρονομικότητα από παντού(πιο φουλ πεθαίνεις):confused::confused::confused:το μετράω βέβαια πολύ τακτικά και μέχρι στιγμής όλα καλά αλλά άκουσα πως μπορεί να μην παίζει ρόλο και στη καμπύλη να φανεί ότι έχω!!!είναι και το μεμπάκι μου πολύ βαρβατούλης και μου είπαν ότι μπορεί να οφείλετε σε αυτό.....:cry::cry::cry::cry::cry:


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αγορομανούλακαλημέρα σου!!και εγώ το μωρό μου χαμηλά τον νιώθω συνέχεια!!!ώρες ώρες τόσο χαμηλά που τρομάζω αλλά δεν είναι τίποτα και στον γιατρό που πήγα μια χαρά ήταν όλα και κυρίως ο μικρός!!!αν φοβάσαι ρώτα τον γιατρό σου από τώρα πριν πας την παρασκευή για να ηρεμήσεις!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mj_lia μου μπορει να μην κανει να πιουμε τοτε και απλα εμενα η μικροβιολογος τοτε να ηταν ελαστικη... παντως στον τοκετο με αφηναν να πινω νερακι, ασχετο, αλλα ειπα να το αναφερω χαχαχα!!!

Κατερινιω καλημερα!! ποτε ειπαμε κανεις εσυ την καμπυλη?? εχεις δικιο σε αυτο που λες, οτι μπορει οι μετρησεις του ζαχαρου να φαινονται καλα, η καμπυλη ομως να δειξει αλλα. Μην το σκεφτεσαι ομως εφοσον εσυ προσεχεις, ο,τι ειναι να γινει θα γινει!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...