Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

καλημέρα σας κορίτσια και από μένα!!!πως είστε σήμερα??πάλι μουντάδα σήμερα.....[/b]latortura[/b]μου τέλειος ο μπόμπιρας!!μπράβο κορίτσι μου μόνο τέλεια νέα απο δω και πέρα!!mousoudiμου γιατί να σε μουτζώσουμε καλέ??επειδη θα πας τόσο σύντομα στον γιατρό???δεν θα το κάνουμε και το ξέρεις???:tongue::tongue::tongue:

κορίτσια όσο πλησιάζει που θα κάνω καμπύλη τόσο αγχος με πιάνει!!!!!!όχι για την ώρα που θα κάτσω ή τα τρυπήματα ή την γλυκόζη όσο να μην μου βρούνε ζάχαρο!!το φοβάμαι πολύ εχω φουλ κληρονομικότητα από παντού(πιο φουλ πεθαίνεις):confused::confused::confused:το μετράω βέβαια πολύ τακτικά και μέχρι στιγμής όλα καλά αλλά άκουσα πως μπορεί να μην παίζει ρόλο και στη καμπύλη να φανεί ότι έχω!!!είναι και το μεμπάκι μου πολύ βαρβατούλης και μου είπαν ότι μπορεί να οφείλετε σε αυτό.....:cry::cry::cry::cry::cry:

ηρέμησε γιατί και το ανχος επηρεάζει το ζάχαρο,και το περπάτημα βοηθάει στην καμπύλη, την κρατάει σε ρέγουλα, είμαι σίγουρη οτι όλα θα πάνε καλά και θα είσαι μια χαρά. εγω την έχω κατά μια έννοια συνηθίσει την καμπύλη μιας και την κάνω κάθε μήνα (των 60")

να σας ρωτήσω κατι άλλο...πότε λέτε να σηκώσετε τα χαλιά?


eNortjKzUjIyNLQ0NleyBlwwFX4C1A,,90.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

agorommamy μου αύριο το πρωί θα πάω για την καμπύλη!!τελικά όντως ισχύει αυτό ε???τι να κάνω....θα φανεί στο χειροκρότημα και στα αποτελέσματα!!!στο μωράκι μου δεν θέλω να έχει επίπτωση και ότι θα είναι μεγαλόσωμο επειδή θα μοιάσει στους γονείς του!!

mj_lia μου σε ευχαριστώ πολύ!!!εσύ γιατί κάνεις συνέχεια καμπύλη??τα χαλιά θα τα μαζέψουμε τον επόμενο μήνα μόλις πιάσει η ζεστούλα και φτιάξει ο καιρός!!δεν βάζω και καλοκαιρινά χαλιά μου αρέσει το σπίτι γυμνό το καλοκαίρι και έτσι το τραβάω λίγο το μάζεμα των χαλιών!!θα κάνω και ότι μπορώ από καθαριότητα!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ πέραν του ότι το πρώτο μου παιδί το έκανα στα 40, πριν (και εννοώ κατά την διάρκεια των 38 προς 39) είχα μία βιοχημική και έναν ενδομήτριο θάνατο στην 17η εβδομάδα. Ψάχτηκα πολύ για να βρω ένα θεματάκι με θρομβοφιλία, 2 μικρόβια και 3 μικρούς πολύποδες στη μήτρα. Επίσης από την πλευρά του μπαμπά μου έχουμε ιστορικό καρδιάς (ευτυχώς εγώ είμαι ταύρος από καρδιά, αλλά την ελέγχω συχνά) και προεκλαμψίας στην κύηση. Από την πλευρά της μαμάς μου έχουμε ιστορικό ζαχάρου, οπότε και αυτό το ελέγχω αρκετά. Ευτυχώς για την ώρα όλα σούπερ. Αλλά έχοντας υπόψη αυτό το ιστορικό η αιματολόγος που ειδικεύεται στην αιματολογία κύησης, θεωρεί ότι καλύτερα να τα ελέγξουμε πιο διεξοδικά κι ας μην έχω τπτ, παρά να πάθουμε καμιά ζημιά και μετά να τρέχουμε. Το σέβομαι και ακολουθώ τις συμβουλές της, γι΄αυτό και καθημερινά ελέγχω την πίεσή μου, παρότι δεν έχω (11 η ανώτερη τιμή).

Κι εγώ έκανα τροφοβλάστη, γιατί πάλι λόγω ηλικίας τα ποσοστά για ντάουν ήταν 1/36 και ένιωθα πιο σίγουρη με την λήψη δείγματος από τον πλακούντα. Αλλιώς για διαγνωστικούς λόγους κι εγώ την εξέταση ελεύθερου αίματος θα έκανα.

Κατάλαβα, εχεις ταλαιπωρηθεί με ατυχίες και προληπτικά θελεις να εισαι σίγουρη και καλα κανεις!! Απωλεια στη 17η εβδομαδα μου φαινεται τραγική εμπειρία γιατι ολες στη 12η ανασαινουμε και νιώθουμε οτι τιποτα δε θα παει στραβά!!

Εγω τώρα ειμαι 40, αλλα η αλήθεια ειναι οτι στον τομέα παιδι στάθηκα τυχερή. Κοιτώντας πίσω στα 34 που έκανα τον πρωτο γιο -για μένα- ηταν η ιδανική ηλικια (δε θα ήμουν έτοιμη στα 24 για παραδειγμα). Βέβαια αυτο ειναι υποκειμενικό. Το μονο μου άγχος τώρα ειναι αν θα νιωθω το ίδιο ενθουσιασμένη, αν θα αγαπάω το ίδιο το δευτερο, αν θα κανω συγκρίσεις και βρίσκω καλύτερο πάντα τον πρωτο και σίγουρα αν θα εχω τις ίδιες αντοχες και υπομονή.

Επίσης με αγχώνει η αλλαγη στις ισορροπίες στο σπιτι, γιατι συμφωνώ με αυτο που λενε πολλοί "ενα ίσον κανένα" απο την άποψη ταλαιπωρίας, φασαριας, αναστάτωσης στο σπιτι. Δηλαδή ξαφνικά εκεί που ολα ειναι ήσυχα, ο μεγάλος ανεξάρτητος και συνεργάσιμος ... τι θα συμβεί και για ποσο...; Γι' αυτο άλλωστε αργήσαμε να σκεφτούμε για δευτερο, θέλαμε να χορτασουμε τον πρωτο, να νιώσουμε οτι ολοκληρώθηκε ενας κύκλος, κατι που νιώσαμε μετα τα 5 του.


EGd5p3.png

vYCpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Good morning εγκυούλες!!! Από τις 5.00 ξύπνια σήμερα, το μάτι γαρίδα!!! Βασικά από χτες έχει τουμπανιάσει η κοιλιά μου, δεν ξέρω αν φταίει που έχω να πάω τουαλέτα από το Σάββατο, αλλά αγχώθηκα γιατί ήταν λίγο σκληρή, σα να μεγαλώνει ένα πράγμα! Ξύπνησα χαράματα και ζεσταινόμουν, δίψαγα και σκεφτόμουν πάλι για την κοιλιά και αγχωνόμουν...Στριφογύριζα μέχρι που έκανα μια κίνηση και με πιάνει μια κράμπα στην αριστερή γάμπα που πέθανα στον πόνο (το έχω πάθει άλλη μια φορά αυτό). Ξύπνησε κι ο κακομοίρης ο άντρας μου και μου τράβηξε το πόδι προς τα πάνω (ευτυχώς γιατί εγώ μόνη μου δε θα το έκανα με τον πόνο!). Ε μετά δεν μπορούσαμε να ξανακοιμηθούμε... Διάβασα ότι για τις κράμπες καλό είναι πριν τον ύπνο να κάνουμε λίγες διατάσεις.

latortura, papakia άντε να ηρεμήσετε λίγο επιτέλους :)

αγοροmummy! Κι εγώ νιώθω μερικές φορές πολύ χαμηλά κάτι κινήσεις (κοντά στην κύστη μου!) αλλά νομίζω δεν είναι εκεί το μωρό, απλά έτσι όπως κουνιέται κάτι κουνάει εκεί πέρα! Γιατί δεν το αισθάνομαι το ίδιο, είναι λίγο περίεργο...

Παιδιά πήρα την Euromedica τηλ να πάω να κάνω τις εξετάσεις και σταμάτησαν να εκτελούν συνταγές ΕΟΠΠΥ!!! Οπότε θα πάω σε ένα άλλο διαγνωστικό κέντρο κοντά στο σπίτι μου (έχει και φούρνο απ'έξω, απ'ότι κατάλαβα θα τον χρειαστώ μόλις βγω!). Μου είπαν να είμαι νηστική 10-12 ώρες πριν. Α! Δε ρώτησα για τη γλυκόζη αν πρέπει να την πάω εγώ...αυτή που έχω δηλαδή στο ντουλάπι που βάζω στα γλυκά κάνει ή πρέπει να πάρω κάτι άλλο???


u7ndlkkhjd9ns8bu.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις γυρισα απο αυχενικη!!!!!!!Ολα τελειααααααααα!!!

Τελειος τραχηλος...τελειες μητριαιες...τελειο μωρο!!!!530 γραμμαρια...!!!!Το αντρακι μου!!!!!Τον αγαπωωωωωωωωωω!!!!

Αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενη...Ουτε μια φωτογραφιααααα!!!

Χαιρομαι που το νινι μου ειναι καλα...αλλα δε δικαιουμαι κι εγω να χαρω λιγο μεσα σε ολα αυτα;;;;Μηπως ειμαι αχαριστη;;

Οπως και να χει..εκλεισα ξανα ραντεβου αλλου!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα! :D

mj_lia τα χαλιά λέω μόλις φτιάξει οριστικά ο καιρός να τα δώσω για καθάρισμα... αλλά δεν φτιάχνει ο άτιμος!

Και τώρα χειροκροτήστε με... ή μουτζώστε με, όπως της βγει της καθεμιάς :tongue:. Πήγα γυναικολόγο, μου πρότεινε να κάνουμε υπέρηχο στο τέλος της άλλης εβδομάδας γιατί η β΄ επιπέδου ήταν πολύ πρόσφατη και καλό θα ήταν να έχουμε μια καλή απόσταση ώστε να δούμε και την ανάπτυξη του παιδιού....και δέχτηκα. Και μάλιστα με μεγάλη ευκολία.

καλέ, γιατί να μην δεχτείς?! και εγώ το ίδιο θα έκανα!

καλα οσο για τον παιδικο ειμαι αρκετα αντιθετη!!! σας μιλω και ως πρωην εργαζομενη σε παιδικο σταθμο και σαν κοινωνικη λειτουργος αλλα πανω απ'ολα σαν μαμα! βεβαια αν προκυψει μονιμη εργασια θα αναγκαστω να το στειλω το παιδι μετα τα 2,5 για να κρατα η μαμα μου μονο ενα μωρο. Ειναι βαρβαρο να αποχωριζονται το σπιτι τους τοσο μικρα, με εμετους εμπαιναν τα μικρα στην ταξη περυσι απο τη στενοχωρια τους! δε λεω, καλες οι δασκαλες κλπ αλλα και να κοινωνικοποιηθουν ενα χρονο αργοτερα, στο προνηπιο δηλαδη, δεν εγινε τιποτα.. καλα και με τις ιωσεις χαμος, καλυτερα να τα περασει ολα αυτα ενα χρονο αργοτερα.. υπαρχουν βεβαια και τα καλα παραδειγματα σε ολα αυτα, αλλα στην πλειοψηφια δεν ειναι καλη εμπειρια ο παιδικος σταθμος! ο αντρας μου ακομα θυμαται τον εαυτο του στον παιδικο σταθμο να κλαιει φριχτα και τωρα κοτζαμ μαντραχαλος λεει στη μανα του "καλα τι ηθελες να με στειλεις" χαχαχααχα

sorry, αλλά και εγώ παιδικό πήγα και δεν θυμάμαι να έκλαψα ποτέ! ωραία πέρναγα... το μόνο που βαριόμουν ήταν όταν μας βάζαν για ύπνο και εγώ δεν κοιμόμουν ποτέ μεσημέρι (συνήθεια που έχω μέχρι σήμερα). βέβαια, δεν θυμάμαι να σας πω σε τί ηλικία πήγα ακριβώς αλλά για να ήταν παιδικός ΄φαντάζομαι γύρω στα 3 θα ήμουν. τώρα, αν έχεις την επιλογή να μεγαλώσεις η ίδια τα παιδιά σου καλά θα κάνεις να τα κρατήσεις στο σπίτι, για τις εργαζόμενες όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει δυστυχώς! επίσης, είναι διαφορετική περίπτωση να έχεις και νεογένητο στο σπίτι. και σε αυτή την περίπτωση δύσκολα να το στείλεις παιδικό γιατί θα κολάτε ομαδικώς τις ιώσεις.

εγω βε κοριτσια εχω κανει πολυ στηθος μα πολυ σιγουρα ζυγιζει 3 κιλα και με το σωμα που εχω ειναι πιο μεγαλο απο μενα...χαχχα..που θα φτασει..ωρες ωρες εχω μια πεινα που θελω να τρωω τα παντααααα αλμυρα και γλυκα μαζι...οτι βρωωω

δύσκολα σε πιστεύω annisaki! ;) στις φωτογραφίες που βλέπω είσαι τέλεια!

Κοριτσια ολα σουπερ!!!!! Δοξα το θεο!!!! 615 γραμμαρια ψηλος με προσοντα δυνατη καρδουλα κ μαλλον μου μοιαζει! Ουυυυυυυυυφφφφφφφφφφφφφ! Παει κ αυτο!!! Παω να διαβασω τα μηνυματα σας!!

Τέλεια νέα και από σένα latortura!


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ολα σουπερ!!!!! Δοξα το θεο!!!! 615 γραμμαρια ψηλος με προσοντα δυνατη καρδουλα κ μαλλον μου μοιαζει! Ουυυυυυυυυφφφφφφφφφφφφφ! Παει κ αυτο!!! Παω να διαβασω τα μηνυματα σας!!

Μπραβο ξανθό μου!!!:D:D


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο αυχενικη!!!!!!!Ολα τελειααααααααα!!!

Τελειος τραχηλος...τελειες μητριαιες...τελειο μωρο!!!!530 γραμμαρια...!!!!Το αντρακι μου!!!!!Τον αγαπωωωωωωωωωω!!!!

Αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενη...Ουτε μια φωτογραφιααααα!!!

Χαιρομαι που το νινι μου ειναι καλα...αλλα δε δικαιουμαι κι εγω να χαρω λιγο μεσα σε ολα αυτα;;;;Μηπως ειμαι αχαριστη;;

Οπως και να χει..εκλεισα ξανα ραντεβου αλλου!!!

Συγχαρητήρια !!!!! Τι εννοείς καμία φωτογραφια; Δεν έπαιρνε πόζες το παιδι ώστε να φαινεται προσωπάκι; Θα πληρώσεις 2η β επιπεδου ενώ ολα ειναι τελεια;;


EGd5p3.png

vYCpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο αυχενικη!!!!!!!Ολα τελειααααααααα!!!

Τελειος τραχηλος...τελειες μητριαιες...τελειο μωρο!!!!530 γραμμαρια...!!!!Το αντρακι μου!!!!!Τον αγαπωωωωωωωωωω!!!!

Αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενη...Ουτε μια φωτογραφιααααα!!!

Χαιρομαι που το νινι μου ειναι καλα...αλλα δε δικαιουμαι κι εγω να χαρω λιγο μεσα σε ολα αυτα;;;;Μηπως ειμαι αχαριστη;;

Οπως και να χει..εκλεισα ξανα ραντεβου αλλου!!!

καλημέρα! καλέ τί όμορφα νέα είναι αυτά!


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε παιδιά έχετε αναμνήσεις πριν τα 4 σας χρόνια??? Εγώ θυμάμαι μόνο κάτι σκόρπιες εικόνες, μετά τα 4 θυμάμαι πολύ καλά!

Καλέ papakia ξέρεις πόσες Photος θα έχεις μετά :)


u7ndlkkhjd9ns8bu.png
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια !!!!! Τι εννοείς καμία φωτογραφια; Δεν έπαιρνε πόζες το παιδι ώστε να φαινεται προσωπάκι; Θα πληρώσεις 2η β επιπεδου ενώ ολα ειναι τελεια;;

Το παιδακι μου μια χαρα καθοταν!!!Ο γιατρος με ξεπεταξε!!!!Ποιο προσωπακι;;;Τιποτα δεν εχω εκτος απο το κεφαλι και τα ποδιααα!!Ουτε που προσπαθησε!!!Μεσα σε 7 λεπτα ημουν εξω!!Στο γιατρο μου θα του το πω οτι το θεωρω απαραδεκτο να δινω 130 ευρω,να εξεταζομαι μονο 7 λεπτα και να φευγω και χωρις ουτε μια φωτογραφια!!!Και ναι θα δωσω αλλα 130 γιατι μεσα σε ολες αυτες τις αγωνιες θελω να εχω και εγω τουλαχιστον μια φωτογραφια το μωρο μου να το βλεπω και να χαιρομαι...Να παιρνω δυναμη!!!Ειμαι υπερβολικη;;;


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχετε αναμνήσεις πριν τα 4 σας χρόνια??? Εγώ θυμάμαι μόνο κάτι σκόρπιες εικόνες, μετά τα 4 θυμάμαι πολύ καλά!

Καλέ papakia ξέρεις πόσες Photος θα έχεις μετά :)

Κι εγω εχω αναμνησεις πριν τα 4....

Εγω και ο μπεμπης μου σε πηγαδι κατουρησαμε και δε δικαιουμαστε κι εμεις ια φωτο;;;:mad:


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

papakiaτέλειο το ζουζούνι σου φτού φτού!!!!μια χαρά πάνε όλα και να συνεχίσουν έτσι(το καλό που τους θέλω)!!!!!!για να σε παρηγορήσω και εγώ δεν έχω κάτι από την ΄β επιπέδου πλην του χαρτιού των εξετάσεων γιατί την έκανα σε νοσοκομείο!!με πείραξε λίγο στην αρχή αλλά στην πορεία είπα το παιδάκι μου να είναι καλά και θα το δω λάιβ αλλά ειλικρινά να κάνεις όπως γουστάρεις κουκλίτσα μου!!!!!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγκυουλες,τικανετε;τα μπεμπακια μας;

Κοριτσια ολα σουπερ!!!!! Δοξα το θεο!!!! 615 γραμμαρια ψηλος με προσοντα δυνατη καρδουλα κ μαλλον μου μοιαζει! Ουυυυυυυυυφφφφφφφφφφφφφ! Παει κ αυτο!!! Παω να διαβασω τα μηνυματα σας!!

Μπραβο κοριτσακι,ολα καλα...μπεμπαρος ο μικρος :P

αγοροmummy και εγω καμια φορα τον νιωθω χαμηλα ,το εχω ενα αγχοε ηιατι η αφελφη μου ειχε χαμηλα το μωρο και θελω να ρωτησω τη γιατρο .

zizouli για ολες μας η προσαρμογη θα ειναι καπως πιστευω!λιγη υπομονη και θα βρουμε τις ισοροπιες!

Οσο για τον παιδικο νομιζω οτι θα ασχολουμαι πολυ με το παιδι και το θελω ειλικρινα αλλα το παιδι δε θα ειναι καλυτερα με αλλα παιδακια;


MiaTp2.png>

64TMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...