Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Για την γειτόνισσα δεν λέω πραγματικά τίποτα αν το έλεγε στην γυναίκα μου θα υπήρχε πρόβλημα και μόνο που το έκανα εικόνα και μόνο που το έκανα εικόνα....... Κορίτσια να ρωτήσω κάτι έχω κλείσει για αυχενική στον παφιλης ήθελα στον Κούρτη αλλά θα είναι σε ταξίδι. Η γιατρός μασ όμως θέλει στον Τζιωτη Ιωαννη. Τον ξέρει κανένας;;; Δεν ξέρω τ να κάνω. Θέλω να πάω στον καλύτερο.

      Καλησπέρα. Είχα κάνει εγώ αυχενική κ β επιπέδου στον Τζιωτη στα δίδυμα μου. Είναι πολύ καλός, ήρεμος κ γλυκός άνθρωπος. Είναι μεγάλος σε ηλικία κ έμπειρος γιατρός. Δεν σε ξεπετάει στο ραντεβού, ασχολείται κ ψάχνει πολύ ώρα κ αν κάτι δεν το βλέπει καλά σου δίνει καμια καραμέλα για να κουνηθούν τα μωρά κ να αλλάξουν θέση ώστε να σε εξετάσει ξανά μετά από λίγο. Στο τηλ δεν θα στο πει η γραμματέας του αλλά από κοντά ρωτάει αν πληρώσεις μετρητά κ θες μικρότερη απόδειξη να σου κόψει τπτ… κλασικό αυτό παντού δλδ. Ήταν κ στο Ιασώ που πήγαινα για καρδιοτοκογραφημα κ μου έκανε έναν τελευταίο υπέρηχο πριν γεννήσω χωρίς να τον δηλώσει στη γραμματεία για να μην πληρώσω κάτι. Όταν πήγα γιαυτες τις εξετάσεις είχε κάποιες κοπέλες που είχαν έρθει από νησιά για να κάνουν αυχενική κ β επιπέδου σαυτον. Στην αυχενική σου παίρνει αίμα η βοηθός του κ το στέλνουν αυτοί για ανάλυση οποτε δεν τρέχεις κ αλλου. Θυμάμαι είχε πολυ ελαφρύ χέρι η κοπέλα. Το μόνο που με στεναχώρησε ήταν που δεν μου έδωσε 3D στην β επιπέδου κ δεν είπα κ εγώ τπτ η χαζή… αλλά ίσως να ηταν επειδή είχα δίδυμα κ ηταν μπουρδουκλωμένα μεταξύ τους. 

      11 ώρες πρίν, SylPan είπε:

      Καλημέρα, σήμερα αδιαθέτησα. Την Δευτέρα με το καλό ξεκινάω τις ενέσεις, είμαι πολύ αγχωμένη. Κι έχω και την γειτόνισσα να μου λέει διαφορά (ότι δεν είμαι ικανή να γίνω μάνα και άλλα πολλά) και τα λέει και στην μαμά μου και την στεναχωρεί. 

      Συγγνώμη για το ξέσπασμα έχω πολλή άγχος και πολλές σκέψεις...

      Να πεις της γειτόνισσας να πάει να…. Άντε από δω με την κάθε αναγωγη. 
      Πιο ικανές μαμάδες από εμάς που έχουμε δώσει τα πάντα για να καταφέρουμε να κάνουμε τα παιδακια μας δεν υπάρχουν. Όσες δεν έχουν περάσει ότι περάσαμε εμείς δεν μπορούν να καταλάβουν. Τις θυσίες, τις εξετάσεις, τα άγχη, την απογοήτευση, την ελπίδα, τις αποτυχίες κ τις επιτυχίες μας…. Τις επεμβάσεις που μπορεί να κάναμε… τα λεφτά που έχουμε στερήσει από άλλες ανάγκες της οικογένειας μας… 

      Να μη σε αγγίζει ότι λέει ο καθένας κ να τους απαντάς καταλλήλως χωρίς να ντρέπεσαι κ εσυ κ η μαμά σου… κ να μην στεναχωριέστε με τις βλακείες του καθενός. Εσυ ξέρεις μόνο τι περνάς κ όσες έχουμε περάσει τα ίδια. Να είσαι προσηλωμένη στον στόχο σου κ να σκέφτεσαι θετικά. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει κ άλλη προσπάθεια αλλα μην σε αγχώνουν οι ενέσεις… δεν είναι τπτ. Απλά να τις κανεις σωστα στην ώρα τους κ αυτές κ ότι άλλο φάρμακο σου πει ο γιατρός σου στην πορεία. Αν χρειαστεί φτιάξε ένα προγραμμα σε χαρτί τι πρέπει να κανεις κ ποια ώρα κ βάζε ξυπνητήρι στο κινητό για να μην αγχώνεσαι ότι θα ξεχάσεις κάτι… κ οποτε κανεις μια ένεση ή ότι άλλο χρειαστεί αργότερα να το σβήνεις απτό χαρτί για να μην μπερδεύεσαι. Εμένα με βοήθησε παρα πολύ αυτό ειδικά στην φάση της εμβρυομεταφορας που έπαιρνα αρκετά χαπια όλο το 24ωρο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Όλα θα πάνε μια χαρά! 

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

Κουκλες καλημερα!!!! Ξυπνησα ορεξατη σημερα!!!!!! Zizoulis ουτε εγω ειχα κανενα συμπτωμα, και ο προτερος βιος μου ηταν με πολυ γυμναστικη κ τιποτε σχετικο που θα μπορουσε να με οδηγησει σε διαβητη κυησης. Οτι κ να ειναι παντως μην ανησυχεις ! Ειναι ελεγχομενο κ ρυθμιζεται με την καταλληλη διατροφη!! Ολα καλα θα πανε!


com]uiFTp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Zizoulis τι κανεις αγορομανουλα μου κι εσυ? αντε λιγες μερες σου εμειναν να παρεις την αδειουλα σου! το αγορακι σου τι κανει? το εμβρυακι?

υ!

Αγοροmummy, εχω άγχος απο χτες το βραδυ με την καμπυλη ζαχαρου!!! Κατα τ'αλλα ο μικρος μου ειναι καλα και ετοιμάζεται για το θεατρικό που θα ανεβάσουν στο σχολειο: σαιξπηρ, όνειρο καλοκαιρινής νυχτος, και εχει πολυ μοιραίο ρόλο: επιλέγει ανάμεσα σε δυο γυναικες κι εχουν πολυ πλάκα οι απορίες του "Μαμα γιατι την καρδιά μου αναστατώνει, τι μου κανει;"


EGd5p3.png

vYCpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πηγα ήδη στη Βιοιατρικη και ζήτησα να μου δώσουν την εξεταση μου με τιμες αναφοράς εγκυμοσυνης. Ας ειναι υπεύθυνοι σε μια εξεταση που διενεργούν, γιατι αν γινεται στο πόδι γιατι κι εγω να εμπιστευτω τα σποτελεσματα τους. Περιμενω να με καλέσουν αφού η γιατρος τους επικοινωνήσει "με όποιον πρεπει"

Τι να σας πω ισως να ειμαι απροετοίμαστη να δεχτώ ενα κακο αποτέλεσμα... Ισως ήμουν κσι εφησυχασμένη γιατι δεν εχω συμπτώματα που τα θεωρούμε λιγο ή πολυ σχετιζόμενα και με το ζαχαρο: πολυδιψια, συχνοουρια, ξηροστομια, κόπωση... Βέβαια δε μου είπε κανεις οτι εχω διαβήτη, αλλα οτι ... Βαδίζω προς τα εκει...

Η βιοιατρικη σε ολη την Ελλάδα δεν εχει ενα κοινο συστημα? Η ο καθένας κανει τα δικα του? Εγω πηρα τα αποτελέσματα την Παρασκευή απο βιοιατρικη και εγραφε πανω και φυσιολογικές τιμες σε άντρες γυναίκες αλλα και ξεχωριστά για εγκύους. Παντως μην αγχώνεσαι πριν σιγουρευτείς..


tt1d1f0a

event.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας !!

Σήμερα το πρωί σηκώθηκα απο τα νιάου νιάου ! Σας έχω πει οτι η απο κάτω μαζεύει όλες τις γάτες τις γειτονιάς ε ; Η μια γέννησε και τα μικρά, άρχισαν να μεγαλώνουν και ανέβηκαν στο μπαλκόνι μου. Και μετά δεν μπορούσαν να κατέβουν ! Τα νεύρα μου, γιατί ενώ μου αρέσουν πολύ οι γάτες, τη δεδομένη στιγμή δεν τις θέλω... Τη φώναξα και τα κυνηγούσε στο μπαλκόνι.. 5 γατάκια παρακαλώ..

kimonandi όλα καλά με το μπεμπέ ε ; Ααα και εγώ θέλω να τη δω !!!

ziou μεγάλο το μωρό της φίλης σου !! Γουάου ! Να το χαίρεστε !! Να πηγαίνεις τώρα να κάνεις πρόβα !!

zizoulis εγώ δεν νομίζω οτι έχεις κάτι .. Ίσως να υπάρχει η προδιάθεση, αλλά πιστεύω οτι πρέπει να ακολουθησεις τις συμβουλές του γιατρού σου. Είχες τον ίδιο και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ;

marthoula τα σεμινάρια της LLL είναι πολύ καλά. Έχω διαβάσει άρθρα τους, έχει πάει μια φίλη μου σε πολλά, και παρέχουν πολλές πληροφορίες. Σχετικά με το θηλασμό, έχω διαβάσει και εγώ πολλά, αλλά στην πράξη μας οδηγεί το ένστικτο.

Συμφωνώ με την αγορομανούλα οτι υπάρχουν πολλές γυναίκες πολύ φανατικές σχετικά με τον θηλασμό... Και μένα μου τη δίνει ο φανατισμός, δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να υπάρχει, σαν ένα είδος ρατσισμού και διακρισης, για ένα τόσο λεπτό, ευαίσθητο και μοναδικό θέμα, μεταξύ γυναικών.. Κομπλεξικά τα θεωρώ εγώ.


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημεράααααααααααααααα!

Τι κανουν οι Αυγουστομανούλες μου????

Last week ήμουν στο ΙΚΑ και μάζεψα φρέσκες φρέσκες φρεσκότατες πληροφορίες.

Είπα να φανώ και εγώ λίγο χρήσιμη και να γράψω ποια δικαιολογητικά απαιτούνται για το επίδομα κυοφορίας.

1. Ατομικό Βιβλιάριο Υγείας (θεωρημένο) ή

2. Οικογενειακό Βιβλιάριο Υγείας (θεωρημένο)

3. Κατατεθειμένος Αριθμός Τραπεζικού Λογαριασμού

(φωτοτυπία πρώτης σελίδας από το βιβλιάριο τραπεζικού λογαριασμού, όπου

φαίνεται το ΙΒΑΝ)

4. Ταυτότητα (φωτοτυπία)

5. Βεβαίωση από το Αρμόδιο Υγειονομικό Όργανο με την ΠΗΤ

(Βεβαίωση από

α. Κρατικό νοσοκομείο,

β. ΠΕΔΥ

γ. Πολυδύναμο Κέντρο Υγείας

δ. Συμβεβλημένο γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ

6. Βεβαίωση Διακοπής από Εργοδότη

(Υπέυθυνη Δήλωση του Εργοδότη, με όλα τα στοιχεία του, περί διακοπή

της εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία όλο το διάστημα της

επιδότησης)

Όλα αυτά ισχύουν για τις εργαζόμενες στον ιδιωτικό τομέα, οι οποίες έχουν 200 ημέρες εργασίας τα δύο αμέσως προηγούμενα χρόνια πριν απο την ΠΗΤ.

Ουφφφφ.... αυτά :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zizoulis μου θελω να πιστευω οτι ολα καλα θα πανε με τις εξετασεις, στην τελικη καλυτερα να σε βαλει να κανεις μια καμπυλη ακομα σε αλλο κεντρο μηπως βγαλεις καλυτερα ακρη. Παντως κι εγω οταν εκανα καμπυλη στο πρωτο μου, δε θυμαμαι να ειχε αλλες τιμες για εγκυους, ενω λογικα θα επρεπε. Τι καλα που θα καμαρωσεις τον μικρο σου! δε σε πιανουν τα κλαματα σε σχολικες γιορτες?? εγω πιστευω θα κλαιω σαν χαζο! εδω σε παιδακια φιλων μου παω στις γιορτουλες και συγκινουμαι παρα πολυ!

Brilliant καλημερα! νιαου η γειτονισσα, ουαααα εσεις σε λιγους μηνες! να δω ποια θα ξυπναει ποια χαχαχα! ναι συμφωνω κι εγω λατρευω τις γατουλες και τα ζωακια γενικα αλλα στη δεδομενη φαση απο μακρυα και αγαπημενες!

Οσον αφορα το θηλασμο κλπ ναι εχετε δικιο, δεν πρεπει να τρελαινομαστε. Σε καθε μαμα ερχονται αλλιως τα πραγματα. Καθε μαμα ειναι πιο δυνατη σε καποιους τομεις και σε καποιους αλλους πιο αδυναμη. Ολα ειναι στη φυση.. αλλη μαμα μπορει να μην καταφερει να θηλασει αλλα να ειναι πολυ καλη στο να ηρεμει το μωρακι της οταν περναει κολικους ή ειναι αναστατωμενο. Εγω σκεφτομαι τωρα οτι ισως δεν καταφερω απο την αποψη της κουρασης να θηλασω αποκλειστικα τον μπεμπη οσο καιρο θηλασα το πρωτο αλλα καλυτερα να θηλασω λιγοτερο αλλα να εχουν τα μωρα μια ηρεμη μαμα και με δυναμεις παρα να εξαντλουμαι με το θεμα του θηλασμου και μετα να μην εχω διαθεση για τιποτα αλλο.


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, τι κάνετε?

Σας έχασα πολλές μέρες αλλά είμαι ακόμα στην δουλειά και με τρέχουν αλύπητα. Ούτε άδεια αναρωτική δεν θα πάρω, μάλλον τον Ιούνιο θα δουλεύω από το σπίτι.

ziu-zitsi να τους ζήσει η μπουμπού, πολύ μεγάλο μωρό, καλύτερα για την μαμά που το γέννησε νωρίτερα.

zizoulis και εγώ σε Βιοιατρική έκανα την καμπύλη και είχε τιμές αναφοράς, να τους πεις να πάρουν τις τιμές από άλλο υποκατάστημά τους. Πάντως και εμένα δεν μου φαίνονται παθολογικές οι τιμές σου, αλπίζω τα ίδια να σου πει και ο διαβητολόγος.

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθειά σας. Θέλω να κλείσω ραντεβού για την άδεια κύησης και λοχείας. Πήρα στο 14884 για ραντεβού και μου είπαν ότι αν και γυναικολόγοι υπάρχουν σε διάφορα ΙΚΑ μέσα στην πόλη , κέντρο μάνας και παιδιού υπάρχει αυτή την στιγμή μόνο στην Νεάπολη και πρέπει να μου κλείσουν ραντεβού για εκεί. Όσες κλείσατε ήδη ραντεβού για την άδεια (την κανονική όχι αναρρωτική) πήαγτε σε απλό γυναικολογικό τμήμα ή σε κέντρο μάνας & παιδιού?


6gLop3.pngQtMup3.png91SPp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα κορίτσια χτες είχε γενέθλια η μαμά μου και έφαγα τούρτα & σημερα πήγα να κάνω τις εξετάσεις (ελπίζω να μην δείξει κανά ανεβασμένο ζάχαρο - μου είπε ο γιατρός μου μόνο αν δείξει κάτι περίεργο θα κάνουμε τη καμπύλη, αν είμαι εντάξει δεν θα την κάνουμε)

Καλά αποτελέσματα :P

Καλημέρα! Πηγα ήδη στη Βιοιατρικη και ζήτησα να μου δώσουν την εξεταση μου με τιμες αναφοράς εγκυμοσυνης. Ας ειναι υπεύθυνοι σε μια εξεταση που διενεργούν, γιατι αν γινεται στο πόδι γιατι κι εγω να εμπιστευτω τα σποτελεσματα τους. Περιμενω να με καλέσουν αφού η γιατρος τους επικοινωνήσει "με όποιον πρεπει"

Καλά έκανες

Τι να σας πω ισως να ειμαι απροετοίμαστη να δεχτώ ενα κακο αποτέλεσμα... Ισως ήμουν κσι εφησυχασμένη γιατι δεν εχω συμπτώματα που τα θεωρούμε λιγο ή πολυ σχετιζόμενα και με το ζαχαρο: πολυδιψια, συχνοουρια, ξηροστομια, κόπωση... Βέβαια δε μου είπε κανεις οτι εχω διαβήτη, αλλα οτι ... Βαδίζω προς τα εκει...

Δυνητικά όλες βαδίζουμε προς τα εκεί. Το ότι στον 6ο μήνα δεν εκδηλώσαμε κάποιες προδιάθεση δε σημαίνει ότι μπορούμε να σαβουριάζουμε αλόγιστα. Γι΄αυτό όλοι οι γιατροί, ακόμη και οι πιο χαλαροί, συστήνουν ανεξαρτήτως των καλών αποτελεσμάτων προσοχή στη διατροφή και στο άγχος. Και το βαδίζω δε σημαίνει θα φτάσω κιόλας εκεί, ή θα έχω μελλοντικά θέμα διαβήτη. Απλά ο γιατρός σου πλέον θα έχει ένα λόγο παραπάνω να σου συστήνει προσοχή στη διατροφή στο υπόλοιπο της κύησης. Στην τελική δεν είναι κακό.

Ειμαι μια χαρα!! Σεμινάρια εχω ξανα παρακολουθησει αλλα οχι σε σπιτι. Η αλήθεια ειναι οτι ειναι σκληροπυρηνικες συνηθες οσες υποστηρίζουν τον αποκλειστικό θηλασμο. Εγω δε ν θελω φτασω σε τέτοια φαση αλλα θελω θηλασω μεχρι τον εκτο που ξεκινάνε και οι τροφες αποκλειστικά. Οποτε ακουω οσα με ενδιαφέρουν και δεν αγχώνομαι εξάλλου οτι και να γινει το μωρο θα φαει...

Την καλύτερη δουλειά κάνεις!

Αγοροmummy, εχω άγχος απο χτες το βραδυ με την καμπυλη ζαχαρου!!! Κατα τ'αλλα ο μικρος μου ειναι καλα και ετοιμάζεται για το θεατρικό που θα ανεβάσουν στο σχολειο: σαιξπηρ, όνειρο καλοκαιρινής νυχτος, και εχει πολυ μοιραίο ρόλο: επιλέγει ανάμεσα σε δυο γυναικες κι εχουν πολυ πλάκα οι απορίες του "Μαμα γιατι την καρδιά μου αναστατώνει, τι μου κανει;"

Χαχαχαχαχαχα απορίες ο μικρός! Θα καταλάβεις αργότερα αγοράκι μου ;)

Καλημέρα σας !!

Σήμερα το πρωί σηκώθηκα απο τα νιάου νιάου ! Σας έχω πει οτι η απο κάτω μαζεύει όλες τις γάτες τις γειτονιάς ε ; Η μια γέννησε και τα μικρά, άρχισαν να μεγαλώνουν και ανέβηκαν στο μπαλκόνι μου. Και μετά δεν μπορούσαν να κατέβουν ! Τα νεύρα μου, γιατί ενώ μου αρέσουν πολύ οι γάτες, τη δεδομένη στιγμή δεν τις θέλω... Τη φώναξα και τα κυνηγούσε στο μπαλκόνι.. 5 γατάκια παρακαλώ..

Ε, ναι, δίκιο έχεις. Κι εμένα μου αρέσουν γατάκια σκυλάκια και γενικά όλα τα ζώα, αλλά ειδικά σε περίοδο εγκυμοσύνης τις γάτες τις "φοβάμαι". Άλλο να είχα δική μου γάτα, εκεί θα ήμουν σίγουρη για την υγεία της

ziou μεγάλο το μωρό της φίλης σου !! Γουάου ! Να το χαίρεστε !! Να πηγαίνεις τώρα να κάνεις πρόβα !!

Ιιιιιιιιιιιιιιιι κι εγώ δεν ευχήθηκα!!!! Να της ζήσει της φιλενάδας! Και στα δικά σου :P

Συμφωνώ με την αγορομανούλα οτι υπάρχουν πολλές γυναίκες πολύ φανατικές σχετικά με τον θηλασμό... Και μένα μου τη δίνει ο φανατισμός, δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να υπάρχει, σαν ένα είδος ρατσισμού και διακρισης, για ένα τόσο λεπτό, ευαίσθητο και μοναδικό θέμα, μεταξύ γυναικών.. Κομπλεξικά τα θεωρώ εγώ.

Εντελώς όμως! Δεν ξέρω καμία γυναίκα που να είναι κατά του θηλασμού (κι όσες διατείνονται το αντίθετο, απλά κρύβουν την "ενοχή" τους που δεν κατάφεραν ίσως να θηλάσουν ή που φοβήθηκαν τη διαδικασία), αλλά το να φτάνει μια μαμά σε σημείο να κρίνει την αξία της ως μάνα από το αν κατάφερε να θηλάσει ή όχι είναι κατά την γνώμη μου εντελώς λάθος. Και ακόμη μεγαλύτερο λάθος είναι να καταφέρονται κατά των γυναικών που για τους όποιους λόγους δε θήλασαν και να θεωρούν τους εαυτούς τους καλύτερες μάνες από τις άλλες. Αυτό εμένα μου δείχνει υστέρημα σε άλλα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το θηλασμο κλπ ναι εχετε δικιο, δεν πρεπει να τρελαινομαστε. Σε καθε μαμα ερχονται αλλιως τα πραγματα. Καθε μαμα ειναι πιο δυνατη σε καποιους τομεις και σε καποιους αλλους πιο αδυναμη. Ολα ειναι στη φυση.. αλλη μαμα μπορει να μην καταφερει να θηλασει αλλα να ειναι πολυ καλη στο να ηρεμει το μωρακι της οταν περναει κολικους ή ειναι αναστατωμενο. Εγω σκεφτομαι τωρα οτι ισως δεν καταφερω απο την αποψη της κουρασης να θηλασω αποκλειστικα τον μπεμπη οσο καιρο θηλασα το πρωτο αλλα καλυτερα να θηλασω λιγοτερο αλλα να εχουν τα μωρα μια ηρεμη μαμα και με δυναμεις παρα να εξαντλουμαι με το θεμα του θηλασμου και μετα να μην εχω διαθεση για τιποτα αλλο.

Πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου!!!

Κορίτσια καλημέρα, τι κάνετε?

Σας έχασα πολλές μέρες αλλά είμαι ακόμα στην δουλειά και με τρέχουν αλύπητα. Ούτε άδεια αναρωτική δεν θα πάρω, μάλλον τον Ιούνιο θα δουλεύω από το σπίτι.

:evil::evil::evil::evil: Καλά δεν έχουν τσίπα βρε παιδί μου; Γυναίκα έγκυο και μάλιστα σε δίδυμη κύηση στον αφρό θα έπρεπε να την έχουν!!!

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθειά σας. Θέλω να κλείσω ραντεβού για την άδεια κύησης και λοχείας. Πήρα στο 14884 για ραντεβού και μου είπαν ότι αν και γυναικολόγοι υπάρχουν σε διάφορα ΙΚΑ μέσα στην πόλη , κέντρο μάνας και παιδιού υπάρχει αυτή την στιγμή μόνο στην Νεάπολη και πρέπει να μου κλείσουν ραντεβού για εκεί. Όσες κλείσατε ήδη ραντεβού για την άδεια (την κανονική όχι αναρρωτική) πήαγτε σε απλό γυναικολογικό τμήμα ή σε κέντρο μάνας & παιδιού?

Δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου να σε βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα Χριστινα!!! τι κανουν τα αντρακια σου?? χαρα στο κουραγιο σου να δουλεψεις και τον Ιουνιο! εγω ηδη εχω βαρυνει και εξαντλουμαι πολυ ευκολα. Καλη δυναμη να εχεις!

Μουσουδακι τι κανεις? καλα οι συγκρισεις θηλαζουσων και μη, φυσιολογικος ή καισαρικη κλπ εχουν γινει κουραστικα πλεον! Ας ειμαστε χαλαρες, να φροντιζουμε να γνωριζουμε βασικα πραγματα, να εχουμε λιγο ιδεα τι μας γινεται και απο εκει και περα να ερθουν μονο υγιη μωρακια στον κοσμο!!! αυτο και μονο αυτο!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις πηρα τηλ σε 2-3 κεντρα μανας παιδιου κ μου ειπαν να κλεισω στο γυναικολογο του ικα. Επισης με ρωτησαν αν ειναι ο γιατρος μου συμβεβλημενος με το ικα γιατι ετσι θα μου εγραφε ο ιδιος.. Αλλα ατυχησα..


com]uiFTp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλημεράααααααααααααααα!

Τι κανουν οι Αυγουστομανούλες μου????

Last week ήμουν στο ΙΚΑ και μάζεψα φρέσκες φρέσκες φρεσκότατες πληροφορίες.

Είπα να φανώ και εγώ λίγο χρήσιμη και να γράψω ποια δικαιολογητικά απαιτούνται για το επίδομα κυοφορίας.

1. Ατομικό Βιβλιάριο Υγείας (θεωρημένο) ή

2. Οικογενειακό Βιβλιάριο Υγείας (θεωρημένο)

3. Κατατεθειμένος Αριθμός Τραπεζικού Λογαριασμού

(φωτοτυπία πρώτης σελίδας από το βιβλιάριο τραπεζικού λογαριασμού, όπου

φαίνεται το ΙΒΑΝ)

4. Ταυτότητα (φωτοτυπία)

5. Βεβαίωση από το Αρμόδιο Υγειονομικό Όργανο με την ΠΗΤ

(Βεβαίωση από

α. Κρατικό νοσοκομείο,

β. ΠΕΔΥ

γ. Πολυδύναμο Κέντρο Υγείας

δ. Συμβεβλημένο γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ

6. Βεβαίωση Διακοπής από Εργοδότη

(Υπέυθυνη Δήλωση του Εργοδότη, με όλα τα στοιχεία του, περί διακοπή

της εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία όλο το διάστημα της

επιδότησης)

Όλα αυτά ισχύουν για τις εργαζόμενες στον ιδιωτικό τομέα, οι οποίες έχουν 200 ημέρες εργασίας τα δύο αμέσως προηγούμενα χρόνια πριν απο την ΠΗΤ.

Ουφφφφ.... αυτά :D

Εγω μολις πηρα τηλ σε 2-3 κεντρα μανας παιδιου κ μου ειπαν να κλεισω στο γυναικολογο του ικα. Επισης με ρωτησαν αν ειναι ο γιατρος μου συμβεβλημενος με το ικα γιατι ετσι θα μου εγραφε ο ιδιος.. Αλλα ατυχησα..

Με σώσατε, είσε φανταστικές, από το πρωί και εγώ προσπαθώ να πάρω στο ΙΚΑ στην Αγγελάκη τηλέφωνο να ρωτήσω και δεν απαντάνε. Τελικά ίσως εγώ να έπεσα σε άσχετη στο 14884.


6gLop3.pngQtMup3.png91SPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Thank you happy!!!

Εγώ έκλεισα 6/6 ραντεβού στο κέντρο μάνας και παιδιού 8 το πρωί για γυναικολόγο, βλακεία έκανα? Γιατί εκεί δεν είναι γιατροί του ΙΚΑ?? Και ο γιατρός μου είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΠΥ αλλά φοβάμαι ότι θα πρέπει να πάω μετά να μου το σφραγίσει ελεγκτής από το ΙΚΑ οπότε πάλι θα τρέχω σε 2 μέρη...


u7ndlkkhjd9ns8bu.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!τι κανετε;

ziu zitsu να σας ζησει το νεο μελος στην παρεα!με το καλο να παιρνουμε σειρα!

anastasia χρονια πολλα της μαμας σου και καλα αποτελεσματα!

brilliant ο αδελφος σου πως παει;με τις γατες θελει προσοχη,εχω δυο αλλα δεν ασχολουμαι μαζι τους!αχ δεν τις μπορω τις υπερβολες,αγαπαει τα ζωα αρκει να μην ενοχλουν τους αλλους!ταιζω αδεσποτακια αλλα οχι μπροστα στην πορτα του αλλου!με τον μπεμπη ολα καλα :D ειχε μπουνιτσες τα χερακια και ολο κλωτσουσε!

latortura σου εγραψα στο fb για ενα προγραμματακι για τα χρωματα,ελπιζω να σε βοηθησει!

zizoulis γνωμη μου την εξεταση να την επαναλαβεις στο ιδιο κεντρο,γιατι μηχανημα με μηχανημα εχει διαφορα!η γειτονισα μου ειναι εγκυος εκανε καμπυλη την προηγουμενη εβδομαδα και στη μια ωρα η τιμη ηταν χαλια,5 μερες προσεξε τη διατροφη της και τωρα η καμπυλη της βγηκε οκ,στη μια ωρα κατι γινετα και εχει αυξημενο λιγο και η γλυκοζιαιμινη(καπως ετσι) ειναι μια χαρα!απλα το ειχε παρακανει με τα γλυκα και το ψωμι!

κοριτσια μιλησα με τη γιατρο μου χθες για τη γεννα και το θηλασμο και μμε καθησυχασε πολυ,οσο για το θηλασμο μου ειπε αν θες να θηλασεις θα με βοηθησουν οι μαιες και θα τα καταφερω αρκει να το θελω!αυτα τα σκληροπυρηνικα οτι η φυση ξερει και γενναμε ολες φυσιολογικα ντε και καλα και θηλαζουμε αποκλειστικα μου τη δινουν!οπως μας βγει....

οι υπολοιπες ειστε καλα;απο ζεστη πως πατε;


MiaTp2.png>

64TMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...