Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 18 minutes ago, linaa said:

      Σκέψου ότι εάν είχες ένα θέμα υγείας κ χρειαζόταν χειρουργείο ή αλλιώς θα πέθαινες τι θα έκανες ? Ούτε το χειρουργείο ούτε τα φάρμακα είναι φυσική μέθοδος αλλά τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα . Οπότε επιλέγεις ή μένεις χωρίς παιδί ή κάνεις ότι σου προσφέρει η επιστήμη Κ αποκτάς ένα παιδί. 

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!

Marigula εύχομαι να πάνε όλα καλα να προσεχείς πολύ τον εαυτό σου και να σε βοηθάνε και οι άλλοι! Εχω διαβάσεις πολλές περιπτώσεις που είχαν μικρές αποκολλησεις μόνο αισιόδοξα πρεπει να σκεφτόμαστε!

Κική ακριβώς ίδια αδυναμία είχα και εγώ με τα γλυκά. Αλλά και εγώ τωρα δεν τρελαίνομαι πρώτα φοβάμαι για ζαχαρό κύησης νομιζω λέγεται και δεύτερον δεν τα θελω όπως παλιά. Φυσιολογικό είναι και καλύτερα που το πάθαμε γιατί εγώ δεν συγκρατούμε εύκολα!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κι απο μενα.Εγω ειμαι απο καβαλα και θα γεννησω στο νοσοκομειο πρωτα ο θεος.Εκανα αμνιο στο πρωτο μου παιδακι γιατι τα αποτελεσματα ειχαν βγει 1:61 ολα καλα τελικα.Δεν ξερω βρε κοριτσια μηπως τα μαγειρευουν λιγο αυτα τα αποτελεσματα;;Τωρα δεν ξερω τι θα κανω αναλογα με τα αποτελεσματα θα δουμε.Καρδουλα ακουσαμε την προηγουμενη εβδομαδα 126 παλμοι.Παντως απο συμπτωματα τπτ ειχα καουρες φυγανε το στηθος πολυ λιγο πρησμενο ειχα τρελη πεινα εφυγε κι αυτο τι να κανω ανησυχω λιγο,αφου μου 'ρχετε να παω για ενα υπερυχο.Να ειστε ολες καλα.


YNnXp8.pnga7Txp8.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα, τι κάνετε;

Kiki μου, μην σου κανει εντυπωση! Το ιδιο επαθα και εγω. Γλυκατζου παρα πολύ. Τώρα δεν θελω να τα βλέπω. Δεν με τραβουν και τοσο. Ετρωγα κρεππες με σοκολατες ασε... 2-3 φορες την εβδομαδα ήταν στανταρ. Τώρα τιποτα. Μιση καταφερα να φαω πριν 2 εβδομαδες και αυτη με το ζόρι. Και φαγητα που μου αρεσουν τρελλα και εκανα σαν τρελλη για να φαω τώρα δεν εχω και αρκετη ορεξη.

Τζενη, ολες εχουμε τις ιδιες ανησυχίες. Μεχρι να περασουν οι 15 μερες για υπερηχο περνουν απο τα μυαλο μας 15χιλιαδες κακα.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! Marigula εύχομαι όλα να πανε καλα με το σπορακι σου! Ξεκούραση κ προσοχή. Τι εξέταση ειναι αυτή που θα κανείς για το σύνδρομο down; Ειναι κάτι διαφορετικό απο την αυχενικη;

Τζενη καλωσηρθες κ πάλι! Να μπαίνεις να μαθαίνουμε τα νέα σου! Πάντως όσον αφορά τα συμπτώματα κ μένα έρχονται κ φεύγουν.

Επιτέλους εδώ εχει αρχίσει κ ανοίγει ο καιρός κ μυρίζει καλοκαιράκι! Ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες για να έρθουμε Ελλάδα!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κικη κ εγω διαπιστώνω αλλαγή στην επιθυμία μου για γλυκά. Πριν την εγκυμοσυνη έπρεπε καθημερινά να τρώω οπωσδήποτε το γλυκάκι μου. Σοκολάτα, μπισκότα, κέικ κάτι τέλος πάντων κ οχι ενα κομματάκι... Τώρα κάποια γλυκά τα σκέφτομαι κ ανακατευομαι.... Μ εχει πιάσει μανία με τα νεκταρινια! Αν δεν έχουμε στο σπίτι τρελαινομαι! Τι να πεις οι ορμόνες κάνουν κουμάντο τώρα!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα τσούπρες. Ελπίζω να είστε καλά.

Marigula είμαστε μαζί στην αυχενική. Κι εγώ Δευτέρα 26/05 θα πάω και δεν μπορώ να περιμένω. Γυρίζει ο κόσμος γύρω μου και ούτε με αφορά.

tzeni78 αυτό με τα συμπτώματα είναι από τα χειρότερα πράγματα. Χτες και προχτές το στήθος μου σχεδόν ούτε πόνεσε. Η ναυτία και οι εμετοί που είχα; Ούτε καν. Κάτι φτυσίματα μόνο, αλλά ούτε τα μετράω. Άγχος ότι κάτι δεν πάει καλά. Σήμερα το στήθος μου μια χαρά ξαναξεκίνησε και η ναυτία επανέρχεται. Ηρέμησα λίγο πάλι. Αλλά με το που σταματήσει για λίγο κάτι, πάλι την ίδια ανησυχία και πανικό θα τραβήξω. Νομίζω δεν θα ηρεμήσω πραγματικά ποτέ ξανά στη ζωή μου. Εσύ βρήκες κανένα τρόπο να μην το σκέφτεσαι;

kiki1986 αυτό που έπαθες εσύ με τα γλυκά το έπαθα εγώ με τη φέτα και το τζατζίκι. Κάθε μέρα έτρωγα σίγουρα φέτα. Τα λάτρευα και τα 2. Μπορούσα να φάω φέτα αντί ψωμί και τζατζίκι αντί φαγητό. Τώρα ούτε να τα πλησιάσω. Γάλα και γιαούρτι σκέτο από την άλλη... λούστε με. Περίεργα είναι όλα αυτά, αλλά έχουν πλάκα.

Επίσης ρε κορίτσια, να σας ρωτήσω. Μπορείτε να φάτε όξινα φαγητά χωρίς να σας πειράζουν; Τύπου εσπεριδοειδή, ντομάτες, ξίδια... Εγώ αν πιω χυμό πορτοκάλι ή αν φάω ντομάτες σε κανά μισάωρο με ώρα θα πάω να προσκυνήσω. Εσείς πώς είστε;

Link to comment
Share on other sites

Τζενη εύχομαι να μην χρειαστεί σε αυτή την εγκυμοσύνη να κανεις αμνιο. Και εμένα τα συμπτώματα φεύγουν και έρχονται. Χθες παρατήρησα οτι άρχισε η κοιλιά μου να ψιλο μεγαλώνει!

Kidenio έχετε κιόλας νεκταρίνια; Εμένα το σαββατο μου εστειλε ο πατέρας μου κεράσια, βερίκοκα και κορομηλα και τρώω αρκετα!

Risotto εγώ δεν εχω πρόβλημα με τα οξινα μου αρέσουν κιόλας! Και φρέσκο χυμό πινω σχεδόν καθε μερα. Εγώ δεν νιωθω καλά μόλις φάω κατι λιπαρό πχ έφαγα μια μπαλα παγωτο την Κυριακή και έγινα χαλια.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια τα μπεδρεψα.

η αυχενικη διαφανεια ειναι η ιδια με την εξεταση για το συνδρομο down?

εμενα μου ειπε ο γιατρος - να ερθεις τις 26 να δουμε πως παμε και να κανουμε και το τεστ για το μογγολισμο (άλλο ειναι αυτό;)

αποσο ξερω ο γιατρος μου δεν κανει αυχενικη διαφανεια. Και η αυχενικη δεν πρεπει να εισαι 12 εβδομαδων; Εγώ την Δευτερα 10 θα ειμαι.

Μπερδευτικα!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι ευτυχώς έχω την κόρη μου και ξεχνιέμαι λίγο. Πάντως έχω μια ατονία που δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, και πολύ λίγα πονακια στην κοιλιά. Και μένα η κοιλιά μου μοιάζει σαν 4 μηνών.


YNnXp8.pnga7Txp8.png
Link to comment
Share on other sites

Marigula δεν ξέρω τι έχει στο νου του ο γιατρός ή αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρουμε εμείς, αλλά για σύνδρομο Down (δηλ. μογγολισμό), κάνεις αυχενική διαφάνεια. Ταυτόχρονα με αυτήν την εξέταση (υπέρηχος είναι) μπορείς να κάνεις και αιματολογικές. Στην περίπτωση που δείξουν κάτι (αυξημένες πιθανότητες για κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία), σου προτείνουν να κάνεις αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης. Η αυχενική διαφάνεια γίνεται από 11w0d μέχρι 13w6d. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάποιον να ψάχνει για Down από τις 10 εβδομάδες. Ελπίζω να μη λέω σαχλαμάρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες!

Liza σχετικά με το ουρεόπλασμα, περνω την αντιβίωση μου, μεχρι την Πεμπτη, και μετά λογικά θα ξανακάνω εξέταση..Μακάρι να έχει φυγει!!!!!

ΑΧΧΧ μόνο εγώ πεινάω, και ειδικά για πράγματα ανθυγιεινά;; Ναι μεν φουσκώνω γρήγορα, δεν μπορώ να φαω μεγάλες ποσότητες αλλα δυκολεύομαι τόσο πολυ να τρωω λιγο πιο υγιεινα.. Τι θα κανω;;;; Εχω ήδη και τα παραπανίσια κιλά μου..:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγω άσχετη ειμαι και δεν ξέρω αυτα με τις εξετάσεις. Εμένα αυχενική μου ειπε για τις 2 Ιουνίου που θα κλείσω τις 12 εβδομάδες αλλά πρώτα θα πάω να μας δει.

Μαριαννα εγώ η αλήθεια είναι παρέλειψα αυτη την εξέταση ειχα κανει όλες τις αλλες στην αρχη τόξο πλάσμα και τα σχετικά εκτός απο αυτην. Θα την κανω μαλλον το σαββατο. Εγώ ειχα παρει αντιβίωση οταν ημουν 3 εβδομάδων δηλαδή ούτε ήξερα οτι ημουν εγκυος αλλα επειδη πίστευα οτι μπορει να ειμαι ειχα ρωτήσει αν ενδείκνυται σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Ειχα πάθει μια ίωση.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

oi poio sobares eksetaseis ap oti kserw ginontai thn 12 thn 22 kai thn 32 ebdomada zyxeniki, b epipedou, kai doppler antistoixa!!!! emena o giatro mou mou eipe kanonika stis 15 iouniou tris meres prin tris meres meta... me THΠ 22/3 ara 12 kai 4 meres tha thn kanw....dwra gia 10 ebdomades den kserw an to mwraki eini arketa megalo gia na mporesei na metrisei o giatros.!!!!! alla gia na sto leei ekeios kati tha kserei!!!!

Marigoyla opws eipe kai risoto h auxenikh dixnei an uparxei pithanotita sundromou down h alliws moggolismou...

tzeni an den eisai sigouri gia ton giatro pou sou ekane thn prohgoumenh auxainikh kai nomizeis oti ekmetaleuetai mono gia na parei xrhmata gia thn amnio allakse giatro....egw auto tha ekana....des poio giatroi einai pistopoihmenoi sth poli sou rwta kai gnwstes sou me kales empeiries kai grapse ton kurio....kidenio k esu ksini eisai xaxa dikia mou....exw kseskisei tis portokalades na einai ligo ksinoutsikes kai tis tartes lemoni.......ax twra efaga mia....giamiiiiii


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριάννα85 είμαι σίγουρη ότι καλό είναι να τρως. Και όπως σίγουρα θα σου πει ο οποιοσδήποτε γιατρός καλύτερα είναι να βάλεις παρά να χάσεις. Μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις, όπου δεν υπάρχει κάτι παθολογικό που πρέπει να προσεχτεί. Εγώ από ναυτία και εμετούς έχω χάσει ήδη 2 κιλά. Και είχα μια χαρά παραπανίσια. Το θέμα είναι όταν θα μπούμε στο 2ο τρίμηνο με το καλό και θα έχουν καταλαγιάσει κάπως όλα αυτά τα περίεργα που μας συμβαίνουν τώρα, να λειτουργούμε λίγο πιο "όπως-το-λένε-τα-βιβλία". Και έτσι για την ιστορία, εμένα μου τρώγεται γύρος εδώ και 3 εβδομάδες περίπου. Που δεν είχα και κανένα μεγάλο καημό πριν. Έφαγα χτες αργά και η ψυχούλα μου ξέρει πώς πέρασα το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Χειμωνιατικες μαμαδες, τι κανετε?

Δεν τρώτε δεν τρώτε γλυκά, αλλά τη γλιστρίδα την τσακίσατε:tongue:!Δε σας προλαβαινω, αν λειψει κανεις μία μέρα χάνει τα νεα!!

Τζενη, ξανακαλωσηρθες! Οντως η Γεωργια δεν εχει φανει ακομα.

Κική κ γω τρελαινομουν για γλυκα, τα ηθελα καθημερινα, τώρα δε με πολυνοιαζουν!Ή αν φαω δεν εχω κ πολλή ορεξη!βεβαια εκοψα και τον καφέ και πάντα τον συνδύαζα με το κατιτις του!

Marigula, κουραγιο, ταλαιπωρηθηκες με το σάκο. Μακαρι έστω να ηταν κενος για να ...παρηγορηθεις.Η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχε κενο σακο, αλλα επειδη ηταν κ πρωτη-απο τις πολλες- απωλεια δεν παρηγορηθηκα ιδιαιτερα .Για αυχενικη ειναι οντως νωρις η 10η εβδομαδα. Και το papp-a ταυτοχρονα γινεται, αρα?

Kidenio, γελασα με τα νεκταρινια!! μα νεκταρινια:lol:?Πλακα πλακα δεν εχουμε ακομα εδω καλά!

Μαριάννα με το καλο να φυγει το ουρεοπλασμα!

Τζένη τα παιδια μας ειναι κοντα ηλικιακα! Εχω και γω πονους περιοδου, δεν θυμαμαι να ειχα τοσο συχνα στην πρωτη εγκυμοσυνη.

Rissoto ουτε εμενα με πειραζουν τα οξινα. Καουρες μου δημιουργουν αυτα που μου δημιουργουσαν και προ εγκυμοσυνης.

Κορίτσια εκλεισα κ γω την αυχενικη διαφανεια στις 12/6, θα ειμαι τοτε 11εβδ κ 6 ημερων , 139 ευρώ στο Μητέρα Κρητης.

Σας χαιρετω προς το παρον, καλη ξεκουραση!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...