Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Κάποιοι γιατροί κάνουν το Papp-A (αιματολογική) στις 10 εβδομάδες και μετά από 2 εβδομάδες την αυχενική και ο συνδυασμός των 2 εξετάσεων δίνει το αποτέλεσμα με τις πιθανότητες που μπορεί να έχει πρόβλημα το έμβρυο. Και εμένα ο γιατρός μου αυτή την τακτική ακολουθεί, οπότε στις 10w θα πάμε για τον καθιερωμένο υπέρηχο συν το Papp-A.


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ante wraia na kleinoume oles gia auxenikh siga siga....

emena koritsia edw kai liges meres mou fygan ta sumptwmata ektos upnilia bebaia..... na anisuxw???? patws anaferete ponous periodou....egw olon auto ton kairo den eniwsa katholou....oute mia fora.... na to rwtisw sto giatro????

koritsia simera biazomoun na anoiksw th xytra kai tinaxtike olo to kafto nero sthn koilia mou....lew na parw thl to apogeuma to giatro na ton rwtisw ....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κικη μου ελπίζω να είσαι καλα! Έχεις κάποιο έγκαυμα απο το νερό; Πάντως νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το μωράκι σου. Φυσικά καλα θα κανείς να το πεις στο γιατρό. Όσο για τα συμπτώματα κ μένα νιώθω πως υποχωρούν σιγά σιγα. Το στήθος μου πονάει σχεδόν ανεπαίσθητα, η ναυτία κ αυτή ειναι πολυ πιο ήπια κ η υπνηλία εχει εξαφανιστεί! Ελπίζω κ εγω να μην ειναι κακό σημάδι!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites

kidenio μονο κοκκινιλα ειχα για λίγο και τσουξιμο αλλα μου εφυγε 10 λεπτα μετα....κι εσένα υποχωρουν τα συμπτωματα ε? πιστευω πως το σαββατο που θα σταματησω την προγεστερονη θα υποχωρησει και η υπνηλία. Άντε να δουμε....στηθος , να,ι δεν ειναι οπως πριν που το ακουμπουσα και τρελενομουν... αντε μην αγχωνόμαστε.... να φυγουν σιγα σιγα τα συμπτωματα μπας και απολαυσουμε τους υπολοιπους μηνες γιατι μεχρι τωρα υπέφερα....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κάνετε?

Κική, δεν κάηκες φανταζομαι ε?

οσο για τα συμπτωματα, καποια στιγμη θα υποχωρησουν, καλυτερα να μην το σκεφτομαστε. Εμενα στην 1η εγκυμοσυνη σταματησαν ολα την 11η εβδομαδα κ ειχα σκασει κ γω! Κατά τ' άλλα, άλλες μαμαδες δεν εχουν απολυτως κανενα συμπτωμα! ουτε μια ανακατωσουρα για το καλο! Εγώ σήμερα το πρωί ζορίστηκα άσχημα μεχρι που έκανα εμετο. Ακομα δεν εχω αρχισει το σίδηρο γιατι φταιει αυτό καθε πρωι, σκεφτομαι οτι δεν θα μπορω να πηγαινω στη δουλεια ετσι. Το στηθος ποναει μονο το πρωι που σηκωνομαι, οι ανακατωσουρες λιγο απο το απογευμα και ειδικα το βραδυ , οι πονοι περιοδου μερα παρα μερα σχεδον. Δε σημαινει κατι, χαρείτε το οσο μπορειτε. Ειδικα εσενα Kidenio που έχεις άλλα 2 παιδια να σε περιτιγυριζουν, μακρια το μυαλο σου απο τετοιες σκεψεις! Δεν ησυχαζουμε οσο και να μας το λενε. Και μετά που θα γεννησουμε ειναι που δεν θα ησυχασουμε ποτε:tongue:!

Καμια Ελένη ή κωνσταντινα έχουμε στην ομαδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Να χαίρεστε τους δικούς σας ανθρώπους αν έχετε κανέναν! Και εγω σήμερα νιωθω σαν να μην είμαι έγκυος!

Κική περαστικά σου! Πριν το γάμο πριν 2 χρονια κάηκα με καυτό λάδι στον θώρακα και έβαλα κρεμα με aloe Vera δεν έμεινε κανένα σημάδι να ναι καλά η φαρμακοποιός που μου την έδωσε!

Mylife εύχομαι να ειςαι καλά δύσκολο δουλεια και εγκυμοσύνη. Και εγώ δουλεύω αλλα ευτυχώς δεν ειναι κατι δύσκολο μαθήματα κάνω.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, υπομονη θα κανουμε, περναει ο καιρος!

Και μετά θα λέτε:Τι καλό και ήσυχο μωρέ που ήταν μέσα στην κοιλιά:tongue:??

Λιζα, εκπαιδευτικος είμαι κ γω, νηπιαγωγός. Απλά τα παιδιά από Απρίλη και μετα ξεσαλώνουν και έχουν το μυαλό τους μόνο στο διάλειμμα, όχι στο μαθημα. Και αυτό το πάνω κάτω με κουράζει, ουτε στο καρεκλάκι μπορώ να καθομαι όταν τους κάνω μαθημα, είναι σαν να πετρώνει η κοιλιά. Τουλάχιστον πάω στις 2 σπίτι μου! Σημερα έτρεχε ένα παιδί στο διάλειμμα έξω κ έπεσε στην κοιλιά μου! Τι να κανεις εκεί?Το σταυρό σου!!

τα υπολοιπα κοριτσια δε φανηκαν σήμερα! Πού ειστε καλέ??

Καλο βραδυ και θα τα ξαναπούμε αύριο! Καλη ξεκουραση;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

kiki1986 εύχομαι να μην πονάς τουλάχιστον και να περάσει γρήγορα. Είμαι σίγουρη ότι το μωράκι σου δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

Γενικά μιας και είμαι λίγο πιο μπροστά από σας, να σας πω τα εξής για τα συμπτώματα. Εμένα είχαν φύγει σχεδόν για τρεις μέρες εντελώς και είχα πάθει μια ανησυχία, αλλά σήμερα έχω κάνει ήδη δύο φορές εμετό και το στήθος πονάει μόνο που υπάρχει. Η υπνηλία είναι στο πικ νομίζω και γενικά δεν είμαι για πολλά πολλά. Βέβαια σήμερα πήγα h&m και ψώνισα ένα ωραιότατο κολάν εγκυμοσύνης και καταχάρηκα. Ξέρετε ότι δεν είναι ανάγκη να ψωνίσετε πολλά ρούχα εγκυμοσύνης; Ευτυχώς η εποχή μας περνάει φάση φαρδιών ρούχων. Οπότε μπορείτε να βρείτε πολλά ωραία και οικονομικά κομμάτια που θα φοράτε άνετα και μετά τη γέννα. Απλώς κανά 2 παντελόνια και κολάν και άντε κανένα φόρεμα. Κουράστηκα αρκετά σήμερα. Καλά άπλωσα ρούχα σήμερα και νιώθω λες και έχω κάνει γενική σε 4 σπίτια. Λαχάνιασμα... άλλο πράγμα.

Σε διαδικαστικά τώρα, μιας και όλες σχεδόν θα πάτε για αυχενική. Αν ψάξετε, πολλοί γιατροί κάνουν την αυχενική μαζί με την PAPP-A. Να σας ενημερώσω ότι την γράφουν όλοι οι γυναικολόγοι. Οπότε ζητήστε την και αντί να την πληρώσετε ένα σκασμό λεφτά, θα σας βγει γύρω στα 13 ευρώ. Οπότε αξίζει.

Επίσης πήγα και πήρα κεράσια και καρπούζι. Παιδιά τι να λέμε. Εκείνο το καρπούζι είχε μια μυρωδιά. Το μύριζα από πόσα μέτρα μακριά μέσα στο σούπερ-μάρκετ. Και ήταν και τυλιγμένο σε μεμβράνη. Είμαι πολύ χαρούμενη που πλησιάζει το καλοκαίρι και θα βγουν τόσο νόστιμα φρούτα.

Κατά τα άλλα δεν κρατιέμαι να έρθει η Δευτέρα και προσεύχομαι να μου πει ο γιατρός ότι όλα είναι καλά με το μωρό. Και μιας και μου ήρθε. Έχει καμιά σας προαίσθημα τι θα είναι το μωράκι της; Εγώ δεν μπορώ να νιώσω τίποτα. Ούτε αγόρι νομίζω ούτε κορίτσι. Πολύ περίεργο. Και πάντα με ονειρευόμουν με αγόρι. Τώρα ούτε ξέρω. Απλώς σκέφτομαι να είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

kiki1986 εύχομαι να μην πονάς τουλάχιστον και να περάσει γρήγορα. Είμαι σίγουρη ότι το μωράκι σου δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

Γενικά μιας και είμαι λίγο πιο μπροστά από σας, να σας πω τα εξής για τα συμπτώματα. Εμένα είχαν φύγει σχεδόν για τρεις μέρες εντελώς και είχα πάθει μια ανησυχία, αλλά σήμερα έχω κάνει ήδη δύο φορές εμετό και το στήθος πονάει μόνο που υπάρχει. Η υπνηλία είναι στο πικ νομίζω και γενικά δεν είμαι για πολλά πολλά. Βέβαια σήμερα πήγα h&m και ψώνισα ένα ωραιότατο κολάν εγκυμοσύνης και καταχάρηκα. Ξέρετε ότι δεν είναι ανάγκη να ψωνίσετε πολλά ρούχα εγκυμοσύνης; Ευτυχώς η εποχή μας περνάει φάση φαρδιών ρούχων. Οπότε μπορείτε να βρείτε πολλά ωραία και οικονομικά κομμάτια που θα φοράτε άνετα και μετά τη γέννα. Απλώς κανά 2 παντελόνια και κολάν και άντε κανένα φόρεμα. Κουράστηκα αρκετά σήμερα. Καλά άπλωσα ρούχα σήμερα και νιώθω λες και έχω κάνει γενική σε 4 σπίτια. Λαχάνιασμα... άλλο πράγμα.

Σε διαδικαστικά τώρα, μιας και όλες σχεδόν θα πάτε για αυχενική. Αν ψάξετε, πολλοί γιατροί κάνουν την αυχενική μαζί με την PAPP-A. Να σας ενημερώσω ότι την γράφουν όλοι οι γυναικολόγοι. Οπότε ζητήστε την και αντί να την πληρώσετε ένα σκασμό λεφτά, θα σας βγει γύρω στα 13 ευρώ. Οπότε αξίζει.

Επίσης πήγα και πήρα κεράσια και καρπούζι. Παιδιά τι να λέμε. Εκείνο το καρπούζι είχε μια μυρωδιά. Το μύριζα από πόσα μέτρα μακριά μέσα στο σούπερ-μάρκετ. Και ήταν και τυλιγμένο σε μεμβράνη. Είμαι πολύ χαρούμενη που πλησιάζει το καλοκαίρι και θα βγουν τόσο νόστιμα φρούτα.

Κατά τα άλλα δεν κρατιέμαι να έρθει η Δευτέρα και προσεύχομαι να μου πει ο γιατρός ότι όλα είναι καλά με το μωρό. Και μιας και μου ήρθε. Έχει καμιά σας προαίσθημα τι θα είναι το μωράκι της; Εγώ δεν μπορώ να νιώσω τίποτα. Ούτε αγόρι νομίζω ούτε κορίτσι. Πολύ περίεργο. Και πάντα με ονειρευόμουν με αγόρι. Τώρα ούτε ξέρω. Απλώς σκέφτομαι να είναι καλά.

ax euxaristw risoto mou... h alitheia to exw ligo agxos mhpws exei brasei to kahmeno....mh mou les tetoia gia ta sumptwmata kai shmera suneidhtopoihsa poso teleia einai xwris auta...xxx oson afora thn auxenikh exeis ena dikio alla prepei o giatros pou sou proteinei o doc sou na einai sumbeblimenos me to tameio sou....alliws na pas se dhmosio nosokomeio... thumise mou pote ekleises gia auxenikh? se dhmosio? aaaaa karpouzaki ti eipes twra... tha paw ayrio na parw....kai peponaki...ante na bgoun kai ta kerasakia!!!! giamiiiiii.... oso gia thn murwdia xxxx exei auksithei toso h osfrish mou pou katantaei ekneuristiko....xxxxxx xtes prolaba to faghto sto tsak murisa oti einai etoimo....oti etoimazete na kaei....e na kai ena kalo....xzxxxx

twra gia to fulo megalo thema :P egw panta hthela koritsaki alla exw mia aisthish oti tha kanw agori....bebaia apo proaisthimata peytw panta eksw...xxxx den kserw...gero na einai pragmatika...tpt allo den me noiazei....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mylife πολυ ωραια δουλεια αλλα δίκιο εχεις κουραστική οταν είσαι έγκυος! Τουλαχιστον τελειωνεις σε λίγες μερες! Εγώ η αλήθεια είναι κάθομαι σε μια καρέκλα γιατι ιδιαίτερα κάνω αλλα κάποια παιδιά η μια ωρα είναι σαν 3!

Risotto για την pappa-a εννοείς οτι αβ την κανεις μαζι με την αυχενικούς κοστίζει τοςο σε ιδιωτική κλινική; Και εγω χαίρομαι για τα φρούτα και αυτες τις μερες πιο πολύ φρούτα τρώω σήμερα έφαγα 6-7 κορόμηλα σαν τσιπς τα έβλεπα! Για ρούχα να πανε όλα καλα το καλοκαίρι φοράω κυρίως άνετα μακρια φορέματα ( έγω μια αδυναμία σε αυτα) και το χειμώνα θα παρω κανένα τζιν εγκυμοσύνης και λίγες φαρδιές μπλούζες. Και εγω δεν θελω να ψωνισω πολλα δεν υπαρχει λόγος. Πριν δυο μηνες ειχα κοντα μου το prenatal outlet 3 ευρω τα ειχε τα ρούχα εγκυμοσύνης μέχρι και μαγιό μόνο ενα παντελόνι πήρα και αυτο το έβαλα σε μια ακρη μην με περάσουν για τρελή! Αλλά ευκαιρία ήταν!

Για το φύλλο διάβασα απο τη εξαρτάται το φύλο και το σπερμα του αντρα που ειναι υπεύθυνο για το αγόρι αντέχει μια μερα ενώ για το κορίτσι 3. Δηλαδή αν η μερα της ωορρηξιας ειναι πχ στις 25 και εχεις έρθει σε επαφή στις 23 πιο πολλές πιθανότητες εχεις να κανεις κορίτσι. Με τις πιθανότητες αυτες για εμένα ισχύει το κορίτσι. Εγώ πάντα ήθελα γενικα αγόρι αλλα φυσικα γερό να ειναι!

Καληνύχτα! Πριν μια ωρα δεν άντεχα απο την κούραση και τωρα το μάτι γαρίδα!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στις εγκυουλες τι κάνετε;;

Εμεις πηγαμε το πρωι για ορμονικές αναλύσεις που μας εδωσε χθες ο ενδοκρινολόγος. Μακαρι να ειναι καλές.

Αυτό με το καρπουζι το επαθα και εγω προχθες. Καθησα και εφαγα αρκέτο και μετα καθε μισαωρο τουαλετα για πιπι. Αααα δεν θα ξαναφάω λεω. Φραγκοσυκα θέλω παρα πολύ (εμεις εδω τα λεμε παπουτσόσυκα) αλλά που να βρεις τέτοια εποχη.

Ασε που χθες με πήραν τα γελοια. Ετρωγα φράουλες, τις οποιες και λατρευω. Ερχετε η θεια μου - μεγαλη σε ηλικια - ααα τρως φράουλες, ωραια θα κανεις τοτε κοριτσάκι και ροδινα μαγουλάκια. Φευγει η θεια μου ερχετε η γιαγια μου - σταματα να τρωως φράουλες θα βγει το μωρο με κοκκινιλες στο δερματακι του. Αμμαν ποια, λεω και εγω με αυτα!!!

Από συπτωματα κοριτσια, τιποτα, αρχισαν όλα να υποχωρουν. Μόνο κατι παρατήρησα χθες και με επιασε πανικος. Εχω γεμισει, φλέβες. Παντου φλέβες. Στο στηθος, στα χερια, στα ποδια. Ειδικα στα χερια!!! Μεχρι και στα δακτυλα αρχισαν να φαινονται οι φλέβες. Χθες τσιριζα όπως την τρελλη, και η μανα μου μεσα στην ηρεμια, μην τα θέλεις όλα δικα σου!!!

Το μόνο που δεν υποχωρησε και μαλλον αυτο θα αυξανεται, όσο περνα ο καιρος ειναι η συχνοουρία.

Περιμένω την Δευτερα, να παω για τον υπερυχο να δω και να ακουσω το μωρακι μου, και να δουμε τελικα τι θα κανουμε με την αυχενικη και τι εξεταση θα κανω την Δευτερα. Ειμαι με την εντυπωση πως θα ειναι αυτη η αιματολογική. Ασε που με προβληματιζει παρα παρα παρα πολύ η αυχενικη.

Εχω και την αποκοληση να κανω και απο πανω αυχενική; Δεν θα επιρεάση;;

Δεν ξερω ειλικριαν τι θα κανω. Θα το συζητησω με τον γιατρο την Δευτερα που θα παω. Ααα και κατι αλλο... κοριτσια εχει καμια σας ταχυκαρδία; Γιατι εμενα χθες ο ενδοκρινολογος μου ειπε πως εχω ταχυκαρδια και να το πω στο γιατρο μου.

Ενα αγχος να μεινεις εγκυος, ένα μεγαλυτερο αγχος να περασει το πρωτο τριμηνο, ενα ακομη μεγαλυτερο αγχος μεχρι να γεννησει και μετα μέσα στο αγχος να τα καταφέρεις. Γενικα αυτο το αγχος.....

Πάλι εγραψα αρκετα. Αμαν αρχισω... Το κλεινω εδω!!

Φιλιαααα


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Εγώ κάθε βράδι υποφέρω για να κοιμηθώ από τις ανακατωσούρες! Αλλά δεν σηκώνομαι (γιατί είμαι σίγουρη αν σηκωθώ θα τα εξάγω...), οπότε κάποια στιγμή με παίρνει ο ύπνος! Εγώ πάλι συχνουρία δεν μπορώ να πω ότι έχω, βέβαια δεν πίνω και πολλά υγρά η αλήθεια είναι γιατί με ανακατεύουν.

Marigula η αυχενική δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας υπέρηχος σαν όλους τους άλλους που θα σου κάνει ο γιατρός από την κοιλιά! Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι, δεν πονάει, ούτε διατρέχεις κίνδυνο εσύ ή το μωρό, απλά την αποκαλούν έτσι γιατί ο γιατρός κάνει διάφορες μετρήσεις κατά την διάρκεια του υπερήχου τα οποία θα τα βλέπεις και εσύ στο μόνιτορ και θα στα εξηγεί! Οπότε όλα καλά!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Χρόνια και ζαμάνια! Έχω τρελαθεί στη δουλειά τις τελευταίες μέρες....Σας διάβασα όλες και βλέπω ότι κλείνετε σιγά σιγά τις αυχενικές σας. Κι εμείς πήγαμε τη Δευτέρα στη γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο. Όλα καλά...είδαμε και την καρδούλα. Κλείσαμε για αυχενική στις 26/6. Αχ μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας και τα μωράκια μας... Μαριάννα το ουρεόπλασμα το είχα σε όλη την πρώτη εγκυμοσύνη. Πήρα τρεις φορές αντιβίωση και έκανα εξετάσεις συνέχεια. Δεν έφευγε το άτιμο. Γέννησα και δεν ξαναασχολήθηκα. Τώρα που έκανα ξανά την εξέταση πριν μείνω έγκυος να δω αν το έχω βγήκε αρνητικό. Τι να πω...πάντως μην ανησυχείς...και μην στενοχωριέσαι...δεν νομίζω ότι η εκγυμοσύνη μου θα ήταν διαφορετική αν δεν το είχα....


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Να ξεκαθαρίσω, διότι νομίζω ότι δεν γράφω σωστά. Η PAPP-A είναι μία εξέταση την οποία κάνουν συνήθως μαζί με την αυχενική. Είναι αιματολογική εξέταση. Η αυχενική δεν μπορεί να περάσει από ΕΟΠΠΥ για κάποιο λόγο. Τουλάχιστον οι ιδιωτικοί γιατροί δεν μπορούν να στη γράψουν. Η PAPP-A από την άλλη είναι αιματολογική και η πιο φθηνή που βρήκα εγώ στη Θεσσαλονίκη είναι στα 60 ευρώ επιπλέον της αυχενικής. Οπότε αν θέλετε να την κάνετε και να μην πληρώσετε πολλά, ζητήστε από το γιατρό σας να σας τη γράψει μέσω ΕΟΠΠΥ. Τη γράφουν όλοι. Ιδιωτικοί και του ΕΟΠΠΥ. Οπότε θα πληρώσετε 13 αντί των 60 (73 γράφει ότι κοστίζει το χαρτί της συνταγής).

Όσο για την αποκόλληση και την αυχενική. Δεν έχω πάει για αυχενική ακόμα, οπότε να σας πω ότι ξέρω από αυτά που έχω διαβάσει και έχω ακούσει. Είναι απλώς μια υπερηχογραφική εξέταση. Συνήθως γίνεται κοιλιακά και σε σπάνιες περιπτώσεις διακολπικά. Δεν υπάρχει κίνδυνος ούτε για την έγκυο, αλλά ούτε και για το έμβρυο, ακόμα και σε περίπτωση αποκόλλησης. Εκτός και αν ο γιατρός σου σου έχει απαγορεύσει οποιαδήποτε κίνηση. Να σας ενημερώσω ότι η εξέταση διαρκεί τουλάχιστον 30 λεπτά και όταν με το καλό πάρετε τηλ να κλείσετε ραντεβού να το ρωτήσετε αυτό και μετά να πάρετε απόφαση. Είναι πολλά που πρέπει να εξεταστούν και ακόμα και αν το μωρό είναι σε ιδανική θέση, πρέπει να διαρκέσει πολύ. Να μη δεχτείτε από κανένα γιατρό να σας χαλάσει τη διάθεση και να σας ξεπετάξει. Να είστε ευγενικές, αλλά να ζητήσετε αυτά που δικαιούστε. Επίσης να μιλάτε αν δεν νιώθετε άνετα με κάτι. Αυτά σας τα λέω πριν πάω για τη δική μου εξέταση τη Δευτέρα. Τα υπόλοιπα θα σας τα πω μετά την εξέταση.

Βέβαια σήμερα εγώ περνάω φάση με νεύρα, γιατί μου συνέβησαν διάφορα αυτές τις μέρες με ηλίθιο κόσμο και προσπαθώ να ηρεμήσω.

Α! Αυτό με τις ταχυκαρδίες. Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό, διότι αυξάνεται ο όγκος αίματος στον οργανισμό μας, οπότε και είναι φυσιολογικό να χτυπάει λίγο πιο γρήγορα η καρδία μας. Προς το παρόν χτυπάει γρήγορα η δική μου και λόγω της αυχενικής. Δεν μπορώ να περιμένω. Επαναλαμβάνομαι, αλλά πραγματικά δεν κρατιέμαι. Νομίζω αν μου πει ότι όλα είναι καλά θα βάλω άνετα τα κλάματα και θα χαζοχαίρομαι σαν τη χαζή. Ποιος περιμένει:

Κατά τα άλλα νεύρα, νεύρα, νεύρα...

Εσείς πώς είστε σήμερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...