Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλημέρα!

kiki1986 να σου πω κάτι για τα μαθήματα. Αν και δεν τα έχω κάνει όλα και αν και δεν ξέρω αν όντως θα τα χρειαστώ στο βαθμό που ελπίζω να τα χρειαστώ, σου λέω το εξής. Κι εγώ μάλλον για επισκλειρήδιο πάω. Αλλά αυτό θα γίνει προς το τέλος της φάσης. Όταν θα με πιάσουν οι πόνοι θα είμαι λογικά σπίτι ή και σπίτι να μην είμαι, στο νοσοκομείο σίγουρα δε θα είμαι. Οπότε και θα φάω σίγουρα πόνο μέχρι να πάω για επισκλειρήδιο. Γιατί να μη μπορώ να το αντιμετωπίσω; Και άντε και σου λέω εγώ ότι πάω με σκοπό την αναισθησία. Αν δε μπορέσω να την έχω; Αν δεν πιάσει; Γιατί να μην ξέρω να αντιμετωπίζω τον πόνο;

Και εκτός αυτού σου μαθαίνουν και για το θηλασμό και πολλά άλλα. Αν βρεις μαθήματα και είναι δωρεάν η φθηνά, άποψή μου είναι να τα κάνεις. Θα κερδίσεις πολλά.

Για το καρότσι, εμείς το πήραμε το δικό μας. Το πήραμε την Παρασκευή. Το πόσο μας αρέσει δεν περιγράφεται. Είναι πολύ ευέλικτο, πολύ ελαφρύ, πολύ μουράτο... Το στήσαμε ολόκληρο μέσα σε ένα 10λεπτο το πολύ. Έτσι μού 'ρχεται να το πάρω και να βγαίνω βόλτα με το καρότσι. Πολύ ενθουσιασμένοι είμαστε. Περιμένουμε τη μικρή τώρα. Γενικά είμαστε σε φάση άνω κάτω και αναμονής.

Κατά τα άλλα πώς είστε όλες; Εδώ έχει κρυώσει ο καιρός και χαίρομαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kiki1986 να δεις βιντεάκια. Αν είσαι μακριά είναι λίγο ζόρι, σε νιώθω. Δες βιντεάκια στο youtube. Το καρότσι που πήραμε είναι το Graco Evo Trio. Ο σκελετός ζυγίζει 3.5 κιλά και μαζί με το κάθισμα ζυγίζει 6.5 κιλά. Είναι νομίζω το πιο ελαφρύ στην αγορά. Κλείνει με ένα χέρι και πολύ γρήγορα και είναι πολύ μικρό όταν κλείνει. Νομίζω χωράει σε όλα τα αυτοκίνητα. Ακόμα και smart. Εμείς πήραμε το πολυκαρότσι, γιατί νομίζουμε ότι θα μας βολέψει αρκετά. Πλένονται και όλα τα μέρη του.

Link to comment
Share on other sites

φαινεται πολυ ωραιο...δεν το εχω δει απο κοντα αλλα απο βαρος δεν το λες και ελαφρυ 9,5 κιλα !!!! αλλα ολα τα πολυκαροτσια η αληθεια ειναι ζυγιζουν τοσο ειναι ποιο στιβαρα απ οτι του περιπατου...θα αρχισω να βλεπω βιντεακια λοιπον!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατάλαβες. 6.5 κιλά είναι σύνολο. Όχι 3.5+6.5. Σκελετός και κάθισμα μαζί είναι στα 6.5. Αν θες σκέτο το σκελετό δίχως κάθισμα (βλέπε περίπτωση που έχεις το μωρό το πρώτο χρόνο στο κάθισμα αυτοκινήτου) τότε μιλάμε για 3.5 κιλά. Είναι σαν φτερό ελαφρύ. Η τσάντα μου νομίζω ζυγίζει περισσότερο αυτή τη στιγμή. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν kiki1986, επειδή θα τρελενόμουν, και επειδή σε άλλα γράφει 9.5 και σε άλλα 6.5, πήρα και το ζύγισα. 7.3 κιλά ο σκελετός με το κάθισμα. Πολλές μετρήσεις για να είμαι σίγουρη. Όπως και νά 'χει, εμάς μας φαίνεται πολύ ελαφρύ. Θα το βρεις σε όλα τα μεγάλα καταστήματα βρεφικών που έχουν και καρότσια. Δοκίμασέ το. Η stokke έχει σχετικά ελαφριά καρότσια, αλλά είναι πολύ ακριβά και όταν διπλώνουν είναι αρκετά γκουμούτσες. Αν έχεις όμως χώρο στο αμάξι και χρήματα αρκετά, είναι καλή επιλογή. Η prenatal και mothercare έχουν πολύ ωραία καρότσια και οικονομικά, αλλά είναι πολύ βαριά. Η kiddo έχει αρκετά ελαφριά καρότσια και πολύ οικονομικά. Δες κι αυτά. Γενικά να το ψάξετε και να βρείτε ένα καρότσι που να ταιριάζει στις δικές σας τις ανάγκες. Αν δε χρειάζεται να το ανεβοκατεβάζεις το καρότσι στο σπίτι, να το βάζεις στο αμάξι κλπ, δεν είναι τόσο απαραίτητο να είναι ελαφρύ. Θέλω να πω, σκεφτείτε πώς θα το χρησιμοποιήτε και ψάξτε κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα με εκανες και γελασα!!!! μη σηκωνεις βαρη....!!! παντως ειναι πολυ ωραιο καροτσι.... αυτο και αλλα δυο μου αρεσαν πολυ!!!! αντε με το καλο να βαλετε το ζουζουνι σας!!!! πρεπει να παω απο κοντα και να τα δω ενα ενα να τα σηκωσω να τα κλεισω εγω για να δω ποιο θα με βολεψει.....ευχαριστω πολυ βρε ριζοτακι ομως!!!!!!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! Είμαστε και εμείς στη φάση που ψάχνουμε καρότσι, αφού έχουμε καταλήξει σε λίκνο, κούνια (θα δανειστούμε αργότερα), αλλαξιέρα και ντουλάπα από ΙΚΕΑ!

Όσον αφορά το καρότσι όντως τα περισσότερα 2 σε 1 ή 3 σε 1 ζυγίζουν πάνω από 9-10 κιλά! Δεν είναι λίγο το βάρος αν αναλογιστούμε ότι το παιδί θα βαραίνει και θα αυξάνεται το συνολικό βάρος (παιδί + καρότσι)! Και οι περισσότεροι αγοράζουν και ένα πιο ελαφρύ καρότσι αργότερα, οπότε γιατί να μην κάνεις μια αγορά από την αρχή?

Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν εμείς είχαμε καταλήξει στο McLaren XLR, αλλά δεν παίρνει κάθισμα αυτοκινήτου και δεν γυρίζει το τιμόνι ώστε να βλέπεις το παιδί τους πρώτους μήνες (τιμή κοντά στα 400 ευρώ με ποδόσακο).

Σερφάροντας όμως στο ίντερνετ έπεσα πάνω σε μια μάρκα αγγλική άγνωστη στην Ελλάδα (αν και κάποια e-shops το έχουν) η οποία είναι θυγατρική της Cossato. Λέγεται Koochi και το μοντέλο είναι το Pushmatic και ζυγίζει 7kg. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει ποικιλία χρωμάτων αλλά εμάς μας εντυπωσίασε το κίτρινο που έχει και είναι και ασυνήθιστο! Επίσης επειδή δεν θέλουμε το καλοκαίρι να έχουμε σκούρο χρώμα στο καρότσι που τραβάει ζέστη, νομίζω ότι θα καταλήξουμε σε αυτό τελικά! Και η τιμή του 239 ευρώ μαζί με ποδόσακο και εσωτερικό μαξιλαράκι! Οι κριτικές του στο εξωτερικό είναι πολύ καλές πάντως!

Πάντως θέλει ψάξιμο γενικά για το καρότσι γιατί κυκλοφορούν αρκετά πανάκριβα στην αγορά τα οποία μετά από λίγο καιρό είναι δύσχρηστα λόγω βάρους και όγκου!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

kiki1986: Να, αυτό που σου λέω. Είναι ελαφρύ και δεν το ένιωσα καν σα βάρος. Και ούτε και χώρο δε μου πιάνει. Να πας να δοκιμάσεις όσα γίνεται περισσότερα. Δε θυμάμαι πού μένεις, αλλά αν μπορείς να πας σε ένα prenatal με διάδρομο και να τα τεστάρεις εκεί. Βοηθάει πολύ. Γιατί στο παρκέ που έχουν τα καταστήματα όλα τα καρότσια πάνε όπως γλιστράει το βούτυρο. Οπότε αν μπορείς κάπου να δοκιμάσεις και το σκελετό με τις ρόδες... Εμένα να σου δώσω να καταλάβεις, αρχικά μου είχε αρέσει ένα καρότσι της prenatal, που είχε πολλά καλούδια. Αλλά όταν το πήγα από τον ειδικό διάδρομο που έχουν για να τεστάρεις τα καρότσια, πήγαινε και ερχόταν. Νόμιζα ότι θα σπάσει ο σκελετός, ότι θα βγουν οι ρόδες και το κάθισμα κουνιόταν πολύ. Δηλαδή το μωρό με λίγα λόγια θα κουνιόταν παααάρα πολύ. Το graco που πήραμε πήγαινε πολύ ωραία. Όχι τέλεια, αλλά πολύ ωραία. Στις επιφάνειες που θέλουμε εμείς να το σουλατσάρουμε πάει όπως θέλουμε. Ένα της bugaboo που είχε πήγαινε λες και από κάτω είχε παρκέ. Αλλά ήταν πολύ ακριβό και βαρύ και δεν μας βόλευε καθόλου. Εμείς χρειαζόμασταν κάτι πολύ ελαφρύ λόγω αεροπλάνου...

peka: Πολύ ωραίο το καρότσι. Έχει και τη τσάντα/αλλαξιέρα μέσα; Θα πας να το δεις κι από κοντά κάπου; Να μας πεις εντυπώσεις όταν πας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


peka wraio to karotsaki...to pariggeiles????

einai tosa polla auta pou prepei na psakseis gia na agoraseis...exw agxothei ligo....hmoyn polu xalarh k elega siga tha paw tha moy aresei tha to parw....ela nte poy prepei na sundiazei omws ekato pragmata pou na se boleuoyn....k o kathenas exei diaforetika thelw..diaforetikers anages!!!! px egw kathisma autokinitou exw..kalathouna den mou xreiazete....ara paw se poio apla karotsia kateutheian....ela nte pou den me trelenoyn...alla h alitheia einai oti auto pou tha koitaksoume den einai mono i emfanish alla poso praktiko einai....ase....oxi tpt arxizw kai barainw...otan perpataw kourazomai eukola...petrwnw ola ta kala!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τι κάνετε;;;

Απορια: Σήμερα κατεβηκα στο supermarket και ειχε προσφορα τις πανες. Και μαλιστα την μαρκα που ήθελα. Nannys με μωρομαντηλα. Ειχε κοπέλα εκει που μου λεεει αναλογα με τα κιλα του μωρου, θα ακολουθας τα νουμερα που εχει πάνω το κουτι, 1,2,3,4,5,6,7,8.....

Εκει καπου μπερδευτικα με τα νουμερα.

Λοιπον, ειχε το 1 απο 2-6kg και το 2 από 3-5kg!!! Τι επρεπε να πάρω καλε;;; Ποια ειναι η διαφορα τους;

Τελικα πήρα 1 κουτι από το 2-6 και ενα κουτι απο το 3-5. Λεω και 3500 να γεννηθουμε οπως υπολογιζει ο γιατρος, θα μας κάνουν και τα 2. Πάνω απο 5-6kg αποκλειετε να ειμαστε στην αρχη.

Ειχε ρε κοριτσια, το 1 με 36 πάνες στα 5,50 ευρω, και το 2 με 46 πανες στα 6,50 ευρώ. Τα μωρομαντηλα, αν και δεν ήταν αυτα που ήθελα, ήταν με εκχυλισμά τριανταφύλλου και ειχε μεσα το ενα 1 κουτι και το 2 δυο κουτια. Συνολικα 3 κουτια. Νομιζω ήταν καλη προσφορα. Τώρα που το σκεφτομαι, μετανιωσα που δεν πήρα κι αλλα.

Πήραμε και επιθεματα στηθους. Το μεγαλο κουτι, γιατι οπου κι αν εψαξα δεν βρήκα μικρο :( μονο σε ενα και ήταν ελαχιστη η διαφορα με το μεγαλο. Στο Jumbo δεν πήγα γιατι οπως ειναι μου ειναι μεγαλο προβλημα να παω. Το μεγαλο κουτι ήταν στα 50 επιθεματα, 10 ευρω. Πιστευω ότι θα μου μείνουν κιολας... ισως για την επομενη μου φορα :D


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσια!

marigula εγώ από πάνες νο 1 πήρα μόνο 1 συσκευασία των 43.

1. Θα σου δώσουν στην κλινική.

2.Όλο και κάποιος θα σου φέρει δώρο panes cake(ξερεις τις κατασκευές από πάνες).

3. Όλες οι φίλες μου, παρά το γεγονός ότι γέννησαν όλες πρόωρα, άλλαξαν σε νο 2 τον πρώτο μήνα.

Φιλιά σε όλες


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Σήμερα 28 εβδομάδων ακριβώς και προχωράμε!

Λοιπόν το καρότσι δεν το παραγγείλαμε ακόμη. Θα δω αν μπορώ να το βρω κάπου να πάμε να το δούμε από κοντά!

Χθες όμως μου ήρθαν τα ρούχα από το next που είχα παραγγείλει. Μου έκανε πραγματικά μεγάλη εντύπωση ότι πάνω από 20 ευρώ παραγγελία δεν έχει μεταφορικά και τα ρούχα ήρθαν από Λονδίνο! Επίσης επειδή δεν ήταν διαθέσιμο ένα φορμάκι μου "έσπασαν" (χωρίς χρέωση εννοείται) σε δυο αποστολές την παραγγελία. Έτσι χθες παρέλαβα την πρώτη και σήμερα το μεσημέρι την δεύτερη! Τα ρούχα είναι τέλεια και πολύ καλό το μακό! Μένει μόνο να τα δοκιμάσουμε να δούμε ότι όντως αξίζουν! Σίγουρα θα βάλω άλλη μια παραγγελία αφού τσέκαρα με αυτά την ποιότητα (τουλάχιστον οπτικά).

Για τα πάμπερς σε όλες τις μάρκες τα κιλά το ένα νούμερο πέφτει μέσα στο άλλο. Αρχικά όμως, τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα χρειαζόμαστε το νο.1!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

peka πόσο καιρό έκαναν να σου τα στείλουν?δεν έχω δει e-shop με πιο ωραία βρεφικά κ αφού τσέκαρες κ την ποιότητα θα πάρω κι εγώ σίγουρα!πολλά που είδα όμως είχαν εξαντληθεί και με μπέρδεψαν και λίγο τα νούμερα, καθώς είμαι άσχετη και χρειάζομαι βοήθεια σε όλα αυτά.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...