Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια λοιπόν επανήλθα με ερωτήσεις! 😂 δε θα γλιτώσετε από μένα ! να σας πω ότι το σάββατο μπαίνω 32η εβδομάδα 🙏  οι απορίες μπυ είναι οι εξής:

      1) δεν θα έπρεπε να εχω λίγο γαλατάκι, κάτι; 

      2) υπάρχει περίπτωση το μωρο να μου πιέζει το έντερο και να πονάω χαμηλά μόνο από τη μια πλευρά; θα σας πω γιατί το λέω παρατήρησα 2 φορες τώρα ότι πχ ειχα ενόχληση πήγα τουαλέτα και αμέσως μετά πέρασε, και σήμερα πχ που ήμουν μια χαρά ως το απόγευμα , ξαφνικά ένιωσα  ότι ήθελα τουαλέτα στιγμιαία αλλά δεν… και μετά με έπιασε χαμηλά αριστερά ενόχληση! 

      3) όταν κάθομαι στο κρεβάτι πλέον σε θέση όρθια με το μαξιλάρι πίσω , είτε να φάω , είτε να δω τηλεόραση , το μωρο σπρώχνει χτυπάει, κλωτσά, τεντώνει … τα πάντα όλα, ε και πονάω! τον ενοχλεί η θέση; γιατί γίνεται έξαλλος;

      4) σε ένα μήνα πήρα 1,5 κιλο περίπου ! είναι πολύ; ήμουν 62,5 και ζυγίστηκα χθες 63,9!

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Liza0 κι εγώ βγάζω βίντεο. Με ταρακουνάει ολόκληρη. Φανταστική εμπειρία. Όσο για το χρώμα, εμένα στο δωμάτιο είναι ήδη ροζ, αλλά πάει πάρα πολύς καιρός που βάψαμε και έτσι χρειάζεται οπωσδήποτε φρεσκάρισμα.

Πάντως εμένα νομίζω ότι την ακούει τη φωνή του άντρα μου. Βέβαια πάει και της μιλάει ακριβώς πάνω στην κοιλιά. Καλά νομίζω ότι χαίρεται πολύ όταν τον ακούει. Όλο κουνιέται και γυρνάει. Ο άντρας μου φυσικά χαίρεται σαν μωρό παιδί μαζί της. Είναι μαγική εμπειρία. Νιώθω πολύ τυχερή και ευλογημένη που τα ζω όλα αυτά.

kiki1986 εγώ πήρα και έπλεκα στην εξέταση. Ώσπου άρχισα να νυστάζω και νομίζω τον ψιλοπήρα στον καναπέ. Και έκανα και τη 2ωρη. Πάρε κάτι να κάνεις που σε ξεκουράζει και σε χαλαρώνει και μόλις νιώσεις ότι νυστάζεις πέσε στον καναπέ ή στο κρεβάτι ή όπου έχουν. Επίσης έχε στο νου σου ότι μπορεί και να ανακατευτείς κατά τη διάρκεια. Οπότε πρέπει να είσαι αρκετά χαλαρή και να νιώθεις άνετα. Αλλά μια φορά είναι. Θα περάσει και θα τα πας μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ax ti kala pou ginontai oi etoimasis twn dwmatiwn,,,,emeis to eixame bapsei perisi apalo zaxari mpez kati tetoio....eixa diabasei oti einai to pio ksekourasto xrwma gia to paidiko dwmatio.... bebaia peri oreksews.....xxxx

auto me to biblio to skeftika k egw....les omws na mas afhsoun na pame k kamoia bolata??? dipla akribws exei souper market na xazepsoume mwre xxxxx

k emena kapou 3.000 me 3.500 mou eipe alla sigoura den einai akribias oi uperhxoi...mia fili mou ths epes oti tha bgei 4.000 k gennithike 3.200

oson afora tous hxous...to mwro akouei ta panta aplws tn diki mas fwni epeidh thn akouei mesw tou swmatos mas thn akouei pio dunata...fantasteite oti h fwni mas antistoixei se enatsh 84 db peripou(gia to embriako periballon milame) dhladh oso to xtupima enos thlefwnou!!!! gi auto kai ta mwra otan koimountai den ksupname de tous thorubous, kai g auto den xreiazetai na tou allaksoume tis sunitheies kai na milame siga.... otan den akoun fasaria fobounte ... niwthoun aprostateuta kai klaine afou exoun sunithisei thn astamatiti fasaria thn embyiki tous zwi(xtupima kardias,pepsi omilia ktl) gi auto kai kapoies lene oti otan to mwro koimate tou bazoun skoupa na leitourgei, aqporofithra kati....

sas zalisa e???? xxxx eipa na kanw mia enimerwsh plhroforiaka gia oses den gnwrizoun :P


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Risoto και εγώ νιώθω πολλή μεγάλη ευλογία που το ζω αυτό και πραγματικά εύχομαι όλες οι γυναίκες να έχουν έναν άνθρωπο δίπλα τους που θα τους στηρίζει. Ο δικός μου κάθε μέρα με ευχαριστεί που να είχα και δύσκολη εγκυμοσύνη δηλαδή, γενικά πάντα εκφραζόταν σε αντίθεση με εμένα. Αυτό με το πλέξιμο καλή ιδέα και από πέρσι το χειμώνα έχω να πίασω βελονάκι στα χέρια μου!

Κική καθόλου δεν μας ζάλισες ίσα ίσα να μαθαίνουμε όσες δεν γνωρίζουμε. Η κουμπάρα που έκανε πριν ένα μήνα την καμπύλη της είχε πει ο γιατρος ότι θα μείνει στο μικρόβιολογικό και δεν θα ήθελε να κινείται μάλλον μήπως γιατί χάνεις θερμίδες και αλλάξουν να αποτελέσματα, δεν γνωρίζω υποθέτω.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

kiki1986 δεν το γνώριζα αυτό με τους ήχους. Καλά που το είπες να το ψάξω. Και εννοείται δε ζάλισες κανένα. Άλλωστε αυτός δεν είναι ο σκοπός του χώρου τούτου; Να μοιραζόμαστε εμπειρίες και γνώση. Το δωμάτιο κι εμείς ένα μπεζοβερικοκοζαχαρί θα το βάψουμε, επειδή έχουμε τέτοιο χρώμα από το υπόλοιπο σπίτι.

Liza0 πιάσε το βελονάκι και τις κλωστές και ξανακόλλα. Είναι πολύ ωραία φάση. Ειδικά τώρα μέχρι να έρθει το μωρό. Άλλωστε θα βαρύνουμε κι άλλο και μπαίνει και χειμώνας και μπορούμε να φτιάξουμε τόσο ωραία πράγματα...

Η αλήθεια είναι ότι σιγά σιγά θα σταματήσω και τη δουλειά και θα μπορέσω να κάνω πολύ περισσότερα πράγματα που θέλω για μένα και την οικογένειά μου. Είμαι πολύ αισιόδοξη και νομίζω ότι τώρα ειδικά με το μωρό που θα έρθει θα πάνε όλα στη ζωή μας πολύ καλύτερα. Σας είπα ότι προσπαθώ να απομακρύνω όλα τα αρνητικά από τη ζωή μου; Ειδικά αρνητικούς ανθρώπους. Και έχω να σκέφτομαι μπόλικους...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μένα.

Από κινησεις εμεις αλλο τιποτα. Απλα δεν ειναι ολες τις μερες ιδιες και ολες τις ωρες. Κυριως νιωθω την καθε της κινηση όταν χαλαρωνω και ξεκουραζουμαι ή καθομαι. Οταν περπατω ηρεμία. Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι φυσιολογικο καθως οταν κινουμαστε το μωρο ειναι σαν να νανουριζετε (εκσου και πρεπει να το νανουριζουμε μετα για να κοιμηθει) ετσι κοιματε.

Για την φασαρία που λεει η Κικι εμενα μου ειπε να παρω ράδιο για το βραδυ και την ημερα να ειναι καπου κοντα μας με ομιλιες και φασαρια. Το βραδυ λεει αν μπορουμε κι εμεις θα είναι καλο να κοιματε με μουσική. Αυτο το ειδα και στην ξαδερφη μου που γεννησε πριν ενα χρονο και ειχε συνεχως μουσικη στο δωματιο που κοιμοταν το μωρο και μου ειπε πως ειναι πιο ηρεμο ετσι.

Κοριτσια σας ειπαν, οσες δεν εχετε κατοικίδιο, να παρετε κατοικιδιο και αν ειναι κατα προτιμησει σκυλακι;;; Δεν μου ειπεν κατι τετοιο αλλα ο παιδιατρος της φιλης μου την εβαλε να παρουν σκυλακι γιατι λεει ο ανθρωπος μεταδιδει στο σκυλο αρρωστιες και ετσι ειναι δυσκολο να παρει το μωρο.

Μονο εμενα μου φαινονται οοοολα βουνο και εγω στην ακρη και δεν ξερω πως θα το ανεβω;;;


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

risosto εδώ δεν καταφέραμε ακόμα να βγάλουμε τις άδειες του πολιτικού(σε αυτό φταίω κ εγώ γιατί σκεφτόμουν στην αρχή να μην παντρευτώ, φανταστείτε ότι μένουμε 7 χρόνια μαζί), αλλά την άλλη εβδομάδα θα γίνει κι αυτό.Κι εσύ μου λες για μαθήματα ανώδυνου?χι,χι. Σκέψου ότι γράφτηκα σε ένα διαδικτυακό σεμινάριο και ξέχασα να μπώ.Καλά που να μην δούλευες κιόλας οργάνωση που θα είχες!!Πάντως θα πάω σίγουρα στο δίωρο του Γένεσις.

liza μεγαλούτσικος είναι κ ο δικός σου!εμένα πάντως η γλυκόζη 75gr, πολύ μου άρεσε! είχε γεύση πορτοκάλι. Και δεν πολυβαρέθηκα γιατί τα ξέρω τα παιδιά στο μικροβιολογικό και κάναμε παρέα. Εγώ έκανα τη 2ωρη με μισάωρες λήψεις.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Για την μουσική το γνώριζα και εγώ και γενικά αυτό το κάντε ησυχία κοιμάται το παιδί δεν χρειάζεται να ισχύει γιατί αν μάθει έτσι μετά καήκαμε! Για το σκυλί δεν το ήξέρα όσο ήμουν σε επαρχία είχα αλλά τώρα μέσα σε διαμέρισμα δεν θα το ήθελα, πέρα ότι το λυπάμαι και δεν νομίζω να χαίρεται και αυτό να πέφτει πάνω σε έπιπλά σε δεσμεύει από την άποψη το ότι πρέπει να πάει τη βόλτα του ψυχή έχει και αυτό. Άσε που εμένα μου άρεσουν μόνο τα μεγαλούτσικα σκυλιά όχι απαραιτήτως ράτσα (δεν ήταν ράτσα αυτά που είχα) τα οποία όμως έχουν έξοδα αρκετά και δεν είμαστε σε θέση. Είχα τόσο δεθεί με τα δύο που είχα που είχα κλάψει όταν το ένα του δώσαν φόλα.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Marigula αυτό με το σκυλί ούτε που το είχα ακούσει έτσι όπως το περιγράφεις. Ξέρω ότι είναι πολύ καλό να έχεις κατοικίδια από άποψη ψυχολογική, αλλά και από θέμα αλλεργιών, αλλά αυτό που λες δεν το ήξερα. Πάντως εμείς ένα γάτο που είχαμε το δώσαμε στην πεθερά μου. 1ον γιατί θα φύγουμε και στη σειρά θα φύγει πρώτος ο άντρας μου, οπότε εγώ να καθαρίζω την άμμο του ετοιμόγεννη λίγο δύσκολο και 2ον γιατί στην πεθερά μου είναι πολύ καλύτερα καθώς έχει μονοκατοικία και έχει και άλλα γατιά και περνάει πολύ καλύτερα. Από αγάπη την ίδια παίρνει και από τα 2 σπίτια, οπότε δεν στεναχωρήθηκα τουλάχιστον από αυτήν τη σκοπιά.

zoubik ούτε να το συζητάς για οργάνωση. Νιώθω ότι ούτε καν έχω μπει σε σειρά. Δηλαδή θα ήθελα να ήταν πολύ πιο οργανωμένα τα πράγματα. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι και άλλοι μου το έχουν πει, αλλά ποιος τους πιστεύει. Ελπίζω πάντως να μπορέσω να έρθω στο σημείο που θέλω μεχρι να γεννηθεί το μωρό. Ο άντρας μου είναι πολύ πιο οργανωτικός από μένα και ίσως γι' αυτό δε νιώθω τόσο οργανωτική εγώ. Θα δείξει.

Πάντως για τα μαθήματα θα σας ενημερώνω και θα σας λέω ότι πληροφορίες μαθαίνω για να βοηθάμε η μία την άλλη. Αν με πάρουν θα πάω και στης Πυλαίας. Καλά να είμαστε μέχρι τότε. Το άλλο Σάββατο θα πάρουμε και το καρότσι. Την άλλη Κυριακή θα πάρουμε και μια καλαθούνα που θα μας δώσει μια φίλη και κουμπάρα μας. Θα τα καταφέρουμε μωρέ. Πρέπει να πάω για ψώνια. Θέλω να ψωνίσω πανάκια, σεντονάκια και τέτοια. Να τα ψωνίσουμε όσο ο άντρας μου είναι εδώ.

Α δε σας είπα. Έκανα και εξετάσεις χτες. Γενική αίματος, ούρων, σίδηρο και ασβέστιο. Η γενικές είναι για τα πανηγύρια. Έχει πέσει πολύ ο αιματοκρίτης μου. Από 40κάτι που έχω κανονικά μη έγκυος είναι 34.5 τώρα. Στην προηγούμενη εξέταση ήταν καλός ακόμα. Τώρα είμαι κάτω από τα φυσιολογικά. Στα ούρα μου λέει βρήκαν ένα σκασμό μικρόβια. Τι να λέμε. Καταπληκτικά! Θα πάρω το απόγευμα τηλέφωνο τη γιατρό μου για να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Risoto Μην ανησυχείς με τον αιματοκρίτη εγώ αν είχα 34 πάρτυ θα έκανα. Μη έγκυος και ήταν 35 και αρχες Αυγούστου που είχα κάνει εξετάσεις ήταν 31,πρέπει να έχει πέσει όμως γιατι νυστάζω αρκετά. Η γιατρός μου είχε πει ότι πέφτει το δευτέρο τρίμηνο και μετά επανέρχεται όσο είχες και πριν να μείνεις. Και σίδηρο έχω χαμηλό 52 ήταν και είχα κάνει και θεραπεία τον Ιανουάριο.

Από ψώνιο εγώ τίποτα δεν έχω δει πέρα από καρότσι. Τελικά το καρότσι που πήρες είναι αυτό με τα 3 σε 1?


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

risoto ο αιματοκρίτης άργησε να σου πέσει. και το 34,5 είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη. όσο για τα ούρα, μόνο το λεύκωμα να φοβάσαι, τα μικρόβια δεν είναι τίποτα. πιο οργανωτικός από εσένα?

Πάντως εγώ το σαββάτο ξεκινάω τα ψώνια. Έχω φτιάξει μία λεπτομερή αλλά όχι με βλακείες λίστα. Έχω κάνει κι μία έρευνα αγοράς. Οπότε είμαι σίγουρη ότι θα τα τακτοποιήσω πολύ σύντομα. Δεν ήθελα να τα παίρνω ένα-ένα κ να μπερδεύομαι. Πήρα και ότι ήταν δανεικό, καλαθούνα, πορτ-μπεμπέ και κάθισμα αυτοκινήτου. Το δωμάτιο το έκανα μια πολύ απαλή απόχρωση του πράσινου, σε όλο το σπίτι έχω αποχρώσεις του πράσινου εκτός από την κρεββατοκάμαρά μας. Την κούνια-κρεβάτι θα την πάρω άσπρη με καφέ, έχω και μία τετράφυλλη καφέ ντουλάπα στο δωμάτιο και δεν θα πάρω συρταριέρα.

Στο μυαλό μου τα έφτιαξα όλα, άντε να δούμε και στην πράξη....


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Liza0 ναι το graco evo trio σε γκρι πήραμε. Το έχουμε δει και έξω αρκετές φορές και μας φαίνεται πολύ μουράτο και πολύ χαιρόμαστε με την επιλογή μας. Όσο και για το σίδηρο.. κι αυτός πεσμένος. 42 πήγε. Νομίζω σιγά σιγά μπορεί να χρειαστεί να πάρω. :(

zoubik άργησε να πέσει και νομίζω έχει πέσει πάρα πολύ. Να δω τι θα μου πει σήμερα το απόγευμα. Ο άντρας μου είναι πολύ πιο οργανωτικός ναι. Αφού μπροστά του νιώθω ότι είμαι ντιπ για πουθενά.

Νυστάζω όμως αρκετά. Βασικά νυστάζω τόσο πολύ που δεν ξέρω πώς θα πάω στη δουλειά σήμερα. Άσε που πονάω και πολύ στη μέση και στην πλάτη. Ούτε να μαγειρέψω δε θα μπορέσω σήμερα. Νομίζω να πάω να πέσω για ύπνο. Ίσως ξεκουραστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το σίδηρο πλέον είμαι κάθετη: πρέπει να παίρνουμε από την αρχή.

Η περίπτωσή μου:Προγεννητικός στην 8η εβδομάδα, σίδηρος 188, φερριτίνη 92 αιματοκρίτης 40,8. Φυσικά δεν μου έδωσε σίδηρο με αυτές τις τιμές.Γενκή εξέταση 12η εβδομάδα σίδηρος 120 φερριτίνη 64 αιματοκρίτης 30,8.Ξεκινάω το σίδηρο και κάθε μήνα έχω τα εξής:αιματοκρίτης 34,4 σίδηρος 168 φερριτίνη 90.

Αν δεν έχεις πάρει μέχρι σήμερα σίδηρο αυτό φταίει, μόλις πάρεις θα ανέβουν όλα αλλά θα χρειαστείς κανα μήνα.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω παρακαλω το γιατρο να μου δωσει σιδηρο και ασβεστιο και δεν μου δίνει.

Μαγνησιο μου εδωσε μονο. Ο σιδηρος μου είναι αρκετα καλος, αλλά η αιμοσφαιρινη μου δεν ειναι. 11,10. Ξεκινησα με 12,80 που ειναι μια χαρα. Το κανονικοτατο ειναι 14,10 Του λεω να μου δωσει και μου λεει επειδη επερνες για μεγαλο χρονικο διαστημα να περιμενουμε λιγο ακομη.

Το ασβεστιο μου ήταν στο ανωτατο οριο 10,6 εδινε οριο το χημειο εχω ειχα 9,90. Στις τελευταιες επεσε στο 8,40 που οριο ειναι το 8,6. Ειπα στον γιατρο να μου δωσει και ειπε πως ειναι καλο ακομη. Ετσι κι εγω κοριτσια εβαλα στην διατροφη μου, καθημερινα ενα μεγαλο γιαουρτι.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

marigula εμένα μου δίνει ασβέστιο αν και έχω γύρω στο 10.Εγώ όμως δεν το παίρνω κάθε μέρα, κανώ αυτό με το γιαούρτι κι εγώ.όλα τα σκευάσματα ασβεστίου έχουν ασπαρτάμη, η οποία κάνει ζημιά στα αγγεία.Επιπλέον, ασβέστιο κ μαγνήσιο επιβαρύνουν τα νεφρά.Οπότε κατά τη γνώμη μου το ασβέστιο δεν είναι κι ότι καλύτερο, εκτος αν υπάρχει έλλειψη.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τη γιατρό και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι και ότι οι εξετάσεις είναι καλές για εγκυμοσύνη. Αλλά επειδή ήρθε κόσμος και με διακόψανε, ούτε μπόρεσα να τη ρωτήσω πράγματα που ήθελα. Τα νεύρα μου! Θα περάσω από εκεί την επόμενη εβδομάδα να δω τι θα μου πει, διότι έλεος με τον κόσμο. Θα εμφανιστεί την πιο ακατάλληλη στιγμή.

Εγώ παίρνω πια και μαγνήσιο εδώ και κανά μήνα. Ένα trofocard την ημέρα. Ασβέστιο είμαι στα πάνω φυσιολογικά όρια, οπότε δεν χρειάζεται να πάρω. Αυτά. Θα σας ενημερώσω τη Δευτέρα ή την Τρίτη που θα δω τη γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...