Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι τα χάπια μετά την εμβρυομεταφορα τα λαμβάνετε την ίδια ώρα η και να υπάρξει 1 ώρα διάφορα δεν υπάρχει θέμα. ( Καταλάβατε έμεινα χωρίς προγεστερόνη και περίμενα να ανοίξουν σήμερα τα φαρμακεία τελευταία προγεστερόνη 11 το βράδυ και τώρα 8:20 το πρωί)

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλησπερα κι απο μενα!

Εγω κοριτσια δεν εχω ουτε κραμπες ουτε πετρωματα αλλά εχει πάνω απο μήνα που παιρνω μαγνησιο. Και πινω και αρκετο νερο. Το μονο που με δυσκολευει είναι όταν ξαπλωνω στο πλευρο νιωθω την μπεμπα που παει και μαζευετε στο πλευρο που ειμαι ξαπλα και με δυσκολευει. Ειδικα το βραδυ που θελω να κοιμηθω.

Σημερα ειχαμε υπερυχο. Μου εκανε εντυπωση γιατι την εβρισκε ψηλα σχεδον κατω απο το στηθος μου. Ολα καλα δοξα τω Θεω. Πηγαμε στα 1237 γραμμαρια. Μεγαλωνουμε!!! Ο γιατρος ειπε το πολύ θα γεννηθουμε στα 3200-3500.

Μου εδωσε τελικα σιδηρο. Διαλυομενο σε μπουκαλακι. :mad: Ενα μπουκαλακι την ημερα, το πρωί νηστηκια, 1 ωρα πριν το πρωινο. Με το που βλέπω με πιανει αναγουλα οχι να το πιω κιολας. Αμαν!!! :mad: Του ειπα για χαπι και μου ειπε πως το χαπι φέρνει δυσκοιλιοτητα και δεν το θελουμε!!!

και επιτελους ρε κοριτσια... μας αφησε να παμε εκδρομουλα!!!! Απο τον Μαρτιο που εμεινα εγκυο ολο σπιτι με εχει. Μια με την αποκοληση μία με την υπερταση (σημ. η πιεση μου ευτυχως ήταν τελεια) θα βγω και λιγο εξω. Δοξα τω Θεω!!!

Αυτα απο εμας. Καλη συνεχεια!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο Μαριγούλα που είναι όλα καλά!! Και εγώ τέτοιο σίδηρο παίρνω αχ χαλια ειναι δυστυχώς και το παίρνω δυο φορές την εβδομάδα μετα την 13 εβδομάδα μου το έδωσε. Μετα το μήνα την ειπα για χάπι και μου ειπε το ίδιο για τη δυσκοιλιότητα, η αλήθεια ειναι ούτε αυτη τη θελω. Εμεις στα ίδια γραμμάρια ημασταν δυο εβδομάδες πριν και τωρα που διάβασα πόσο πιστεύει θα ειναι ο γιατρός ανχωθηκα πόσο θα μεγαλώσει!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Lizaki μου, μονο 2 φορες την εβδομαδα; Μονο;;;

Και εμενα μου εβαλε 1 την ημερα;;; εχω χαλια αιμοσφαιρινη γι αυτο :( :( :( :(

Αν ήταν 2 φορες την εβδομαδα θα ήταν καλα... ουφφφ

ενα ο σιδηρος και μια η βιταμινη εγκυμοσυνης καθε πρωι... καταλαβα... τα εντερα μου θα βγαζω!!! Η βιταμινη που παιρνω ρε κοριτσια ειναι ενα τεραστιο χαπι που μυριζει ασχημα!!! γιαχ!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Marigoula συγνώμη δυο φορές την ημέρα ήθελα να πω πρωί βράδυ το πίνω διαλυμένο σε ενα μικρο ποτηράκι νερό, στην αρχή έπινα και ενα ολόκληρο ποτήρι νερό για να φυγει η γεύση!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Τι κάνετε; Εγώ είμαι πολύ χαρούμενη. Ξεκινάω τα μαθήματα στο Ιπποκράτειο σήμερα και δεν κρατιέμαι.

Επίσης χτες πήγαμε τελικά για ψώνια για τη μικρή μας και ξαφνικά γέμισε το σπίτι. Πήραμε μπανάκι, αλλαξιέρα, ένα σωρό πανάκια, διαχωριστικά για τα συρτάρια, παιχνιδάκια, ψαλιδάκια, νυχοκόπτες, βούρτσες κλπ... Πόσο χαίρομαι όμως.

Εκτός αυτού, μας ήρθαν και τα πράγματα από τις γιαγιάδες. Ρε κορίτσια, ειδικά η μάνα μου έχει πολύ πλάκα. Πήγε και πήρε ένα σκασμό ρουχαλάκια. Και όταν με ρωτούσε τι θέλω και τέτοια, της είπα ότι θέλω κορμάκια/εσώρουχα για όταν θα γεννηθεί και για λίγο πιο μετά. Και μου αρχίζει ένα κατεβατό, ότι τα μωρά μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και τι θέλω και πάω και παίρνω νούμερο 50 και 56, και θα τα φορέσει μια φορά μόνο αυτά και κάτι τέτοια. Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει 4 κορμάκια στο 50 και 2 στο 56. Αλλά δε μου φτάνουν. Μπορεί να λερώνεται εύκολα η δικιά μου. Και όπως και νά 'χει εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι ότι η μαμά μου πήγε και πήρε ένα κάρο ρούχα και το πιο μικρό που έχει πάρει είναι 62. Λες και θα βγάλω το Μουρεσάν. Πολλή πλάκα! Οπότε δεν έχω πολλά βασικά για την αρχή. Πρέπει να κάνω και τέτοια ψώνια. Και να αρχίσει να επιμένει η μάνα μου ότι μην πάρετε τίποτα εσείς, θα τα πάρω όλα εγώ και κάτι τέτοια. Άντε πείτε τώρα τι της λές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

risoto χαχαχα η μανούλα σου από τη χαρά της δεν κρατιέται!! Έχουν πολλή πλάκα οι γιαγιάδες!!

Ο γιος μου που γεννήθηκε και πρόωρος και ήταν μικρούλης, βολεύτηκε φορμάκια νουμερο 1 που είχα πάρει, δεν περίμενα να γεννηθεί τόσο νωρίς και 0 δεν είχα πάρει καθόλου.. Και τώρα μάλλον δεν θα πάρω 0.. Οχι οτι δεν θα τα βάλουν αλλα μεγαλώνουν γρήγορα και σκέφτομαι οτι πολύ λίγο θα φορεθούν.

Κάποιες μάρκες πάντως δεν αντιστοιχούν καθόλου στους μήνες που γράφουν για μωρά! Ανάλογα και την ανάπτυξη του παιδιού βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Tης λες:"Μπράβο μαμά, να τα πάρες και να τα πληρώσεις".

Εμείς λίγα έχουμε? Γιατρούς, εξετάσεις, κλινικές, βιταμίνες κ.α.

Κορίτσια άρχισα κ εγώ τα ψώνια.Δεν είναι τόσο δύσκολο τελικά.Με βοήθησε πολύ η λίστα μου.Πήρα καρότσι(τριπλο), μπανάκι με βάση γιατί έχω ντουζιέρα, κουβερτούλες, σεντόνια μικρά και μεγάλα(όχι πολλά), ενδοεπικοινωνία, μάρσιπο, σελτεδάκια, στρώμα για την καλαθούνα.Πήρα και το κάθισμα αυτοκινήτου για μεγαλύτερα παιδάκια από τη θεία μας που δεν θα κάνει άλλο παιδι.Την άλλη εβδομάδα θα πάω για κρεβάτι και στώμα και μετά σειρά έχει η δικιά μου η βαλίτσα, γιατί συνέχεια σκέφτομαι ότι κάτι θα συμβεί νωρίτερα.Ρουχαλάκια για το μωρό, ερχές Νοέμβρη, αρκετά αγχώθηκα με όλα αυτά που μπήκαν τώρα στο σπίτι.Θέλουν συμμάζεμα, και γενικά πρέπει να προετοιμαστώ για την γενική του Οκτωβρη.

Καλημέρα σ όλες


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, έχει την πλάκα του όλο αυτό, αλλά για τον πρώτο μήνα δεν μπορώ να λέω στο μωρό κάτσε γυμνό μέσα στις κουβέρτες να πάω εγώ να πλύνω και να στεγνώσω το ένα και μοναδικό κορμάκι σου. Ξέρω ότι μεγαλώνουν γρήγορα, αλλά και τα ντιπ απλά κορμάκια δεν κάνουν και μια περιουσία. Μπορώ να έχω από 5-10 από το νεογέννητο νούμερο. Μπορεί να κατουρηθεί, να κάνει κακαδάκια της, να σαλιωθεί, να κάνει εμετό.. Δεν είναι δα και τόσο απίθανο. Τα μωρά δεν ξέρουν να μη λερώνονται. Οπότε δε με χαλάει να έχω κάμποσα και να μη βάζω 1-2 φορές πλυντήριο την ημέρα.

Το άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής. Διαβάζω παντού να έχουμε χασέ ύφασμα. Πήγα και πήρα ένα σωρό από το jumbo. Φτηνά τα είχε. Οπότε πήρα 8 κομμάτια 76x76. Ωραία είναι, αλλά σε τι θα μου χρειαστούν; Πήρα και φανελένια που θα τα χρησιμοποιήσω και σαν σεντόνια και για να την ψιλοτυλίγω. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να μάθω τι στο καλό χρησιμεύουν όλα αυτά τα πανιά.

Πήρα και επιθέματα στήθους. Τα NUK τα είχε στα 2,99? και τα chicco τα είχε 5,99?. NUK πήρα φυσικά. Τώρα λέω να παραγγείλω και πάνες. Chicco θα πάρω που είναι οι πιο φθηνές και έχω ακούσει τα καλύτερα. Για το νούμερο 1 και νούμερο 2 θα παίρνω chicco και μετά θα αλλάξω σε pampers. Έτσι τα έχω εγώ στο μυαλό μου. Ελπίζω να ταιριάζει και το πωπουδέλι της μικρής η ιδέα μου.

Στο πλυντήριο έχω την πρώτη μεγάλη φουρνιά ρούχων. Είναι πολύ τέλεια να πλένεις για το μωρό σου. Το λεώ αυτό τώρα. Τις κουβέρτες και κάτι άλλα αρχικά που είχα τα έχω ήδη πλύνει από το καλοκαίρι.

zoubik ποιο καρότσι πήρες; Από πού και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

risoto είσαι τέλεια!κι εγώ αυτο λέω να μην πάρουμε καθόλου μικρά και να τα έχουμε σαν τσουβάλια τις πρώτες μέρες και σιγά μην κάθομαι να πλένω όλη την ώρα.Κι εμένα η λίστα μου λέει 5 φορεσιες για νεογέννητο.

καρότσι πήρα το carello M7 σε μαύρο-γκρι, από τη Βουλγαρία και η τιμή σύνολο (κουνουπιέρα+ναϋλον για βροχή και ομπρέλα) 250 ευρώ.Τζάμπα!!


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε zoubik πολύ καλά το πήρες. Δεν το είχα δει νομίζω πουθενά. Ωραίο είναι. Το είδα τώρα στο internet. Αν σε βολεύει κιόλας σε αμάξι και γενικά σε χώρους είσαι πολύ κομπλέ.

Ένα θα σας πω, άπλωσα την πρώτη παρτίδα. Καταρχήν το πλυντήριο γέμισε και άπλωνα και τελειωμό δεν είχαν. Είναι μικροσκοπικά και είναι πάαααρα πολλά. Και πάλι είμαι σίγουρη ότι δε μου φτάνουν. Θα πω στον άντρα μου να φέρει όταν θα έρθει με το καλό για τη γέννα.

Αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής: Στην αρχή το μόνο που θα κάνει είναι μαμ, κακά και νάνι. Οι μόνες βόλτες τον πρώτο μήνα θα είναι σε παιδίατρο. Όπου κι εκεί χέστηκα να την πάω ντυμένη ντίβα. Άρα αρχικά θέλω ένα σκασμό κορμάκια και φορμάκια απλά. Και σκέτο άσπρο που λέει ο λόγος. Αν και κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να έχουν σχέδια τα ρούχα για να βοηθάνε την όραση των μωρών. Καταλαβαίνετε όμως τι λέω. Άσε να τραγουδάνε όλοι ότι μεγαλώνει γρήγορα και πότε θα τα φορέσει κλπ. Μια φορά γίνεσαι για πρώτη φορά μαμά. Οπότε και θέλω να τη βλέπω με τα σωστά ρούχα. First world problems, I know, αλλά έτσι νιώθω. Και ξέρω ότι ακούγομαι σνομπ και φαντασμένη, αλλά αφού θα πάρω που θα πάρω κορμάκια. Δεν είναι καλύτερα να έχει στο νούμερο της να μη ζορίζεται; Εγώ αν δεν είναι στο νούμερό μου ζορίζομαι. Όχι και το μωρό που θα κουνιέται και θα χάνεται μέσα στα ρούχα του.

Για φάσκιωμα έχετε σκεφτεί τίποτα; Έχω έναν υπνόσακο και σκέφτομαι να την κοιμίζω εκεί μέσα, αλλά μήπως αρχικά χρειάζεται φάσκιωμα; Καλά που έχει καλό καιρό σήμερα και θα προλάβουν να στεγνώσουν τα πραγματάκια της. Θα τα σιδερώσω κιόλας, να τα τακτοποιήσω στη συρταριέρα της και όλα θα είναι τέλεια. Μετά θα κάνω υπομονή να γεννηθεί. Νομίζω ότι δε θα είμαι έτοιμη ποτέ. Μπογιατζή ακόμα δεν έχω βρει. Να δω πότε θα βάψω. Χαμός γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κι απο μένα. Να σας ρωτησω γιατι θα αρχισω να πλένω και εγω τα ρουχαλάκια της. Πήρατε φανταζομαι απορυπαντικο ειδικο για βρεφικα ετσι; Αντιαλεργικο; Και το ιδιο και μαλακτικο; Η απλως θα βαζετε απο τα δικα σας;

Εγώ πηρα ενα βιολογικό απο ελια, όπως το πρασινο σαπουνι. Αντιαλεργικο και δερματικο ελεγμένο για βρέφη. Η μαμα μου, ότι πήρε και η γιαγια μου μου τα εφεραν για να τα πλύνω με αυτο. Η πεθερά μου, όσο κι αν της είπα, καθισε και τα επλυνε με το δικο της και ψιλοφοβαμαι. Θα τα πλυνω και εγω. Φοβαμαι ειλικρινα απο αλεργίες απο ρουχα και απορρυπαντικα.

Ωρες ωρες ρε κοριτσια νομιζω ειμαι καπως υπερβολικη σε ορισμένα πραγματα.

Οσο για το φασκιωμα, την ιδια απορια εχω και εγω αν χρειαζετε ή οχι. Οταν ρωτησα την μαια, μου ειπε πως εχει και τα κατα του και τα υπερ του και ειναι δικια μου επιλογη.

Υπερ: Το μωρο νιωθει ασφαλες και ηρεμο και μπορει να κοιμαται πιο ανετα, καθως νιωθει ακομη πως ειναι μεσα στην κοιλιτσα μας. Στην ουσία νιωθει προστασία. Είναι κατι που συνιθιζαν να κανουν οι γιαγιαδες μας και ισως και οι μαναδες μας.

Κατά: Μπορει να προκαλέσει υπερθεμανση στο βρέφος και να υπηφερει αιφνιδιο θανατο. Δεν μεγαλώνουν σωστα τα ισχια του μωρου αν το φασκιωμα ειναι πολλα σφιχτο.

Υπάρχουν μου ειπε μωρα που το θελουν και το ζητουν αλλά εχει και μωρα που δεν το θέλουν και αντιδρουν. Μου ειπε πως ειναι στην κριση την δικια μας, θα δουμε απο τις αντιδρασης του μωρου μας αν χρειαζετε ή οχι.

Χθες συγκεκριμένα που πήγα στην μαια για μετρηση, ειχε δυο νεογεννητα. Το ενα ήταν καλα φασκιωμένο με σεντονάκι και πανω κουβερτουλα. Το θεωρησα υπερβολη (ειδικα και με 30 βαθμους εξω). ΤΟ αλλο φορουσε απλα το φορμακι του, ειχε σκουφακι, γαντακια και ήταν σκεπασμένο απλα με μια κουβερτουλα. Το μωρακι επαιζε με τα χερακια του και γενικα ήταν πιο χαρουμενο απο το αλλο. Αυτό που ήταν τυλιμένο το ενιωσα ότι πονούσε.

Συζητωντας το θεμα με την μαμα μου, μου ειπε ο παιδιατρος πριν 23 χρονια που γεννησε την αδερφη μου, όταν πήγε να την φασκιωσει της θυμωσε. Σε εμενα και στον αδερφο μου (πριν 30 χρονια μεσο ορο) επιβαλλοταν. Η πεθερα μου ουτε που να ακουσει ότι δεν θα φασκιωνω το μωρο (όπως κι αλλα πραγματα ειναι αντιθετη μαζι μου) και πηγε και αγορασε και ρουχο και μου εφτιαξε πανες.

Οπως και αλλα πραγματα που εχω μεσα στο μυαλο μου, όπως η αναγκαστικη αποστειρωση που θέλουν να μου επιβάλουν, θα τα συζητησω με τον παιδιατρο. Αλλα ειμαι αρκετα υπερ του υπνοσακου και σιγουρα θα παρω.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Marigula εγώ ζήτησα και από τη μαμά μου και από την πεθερά μου να μου τα στείλουν έτσι όπως τα πήραν για να τα πλύνω εγώ. Και τα έπλυνα με βρεφικό απορρυπαντικό και έβαλα βρεφικό μαλακτικό. Κάποια στιγμή όταν θα μεγαλώσει, θα μπορώ να τα πλένω με το κανονικό, αλλά για αρχή πήρα ειδικό. Επίσης αν μου έκανε κανείς κάτι όπως η πεθερά σου, θα έλεγα ευχαριστώ και μετά όταν θα τα έπαιρνα θα τα έπλενα με το δικό μου τρόπο.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αν λες κάτι και ο άλλος δεν καταλαβαίνει με τίποτα, είναι εξοργιστικό, αλλά αν μπορείς να κάνεις υπομονή κάνε. Εγώ πάλι κάνω αρκετή υπομονή και επιμένω σε αυτό που θέλω και αν δω ότι δεν παίρνει κάβο ο άλλος, τότε πατάω και ένα φωναχτό βρίσιμο και έρχεται και στρώνει η κατάσταση. Αλλά καλό είναι να μη φτάσει εκεί το θέμα.

Για το φάσκιωμα, το μόνο που ξέρω είναι ότι αν το φασκιώσεις το παιδί, απαγορεύεται να σφίξεις τα πόδια του. Μόνο στο κορμό είναι πιο σφιχτό.

Και επίσης Marigula, βάλε στη θέση της την πεθερά σου και όποιον άλλο έχει άποψη για κάτι που πραγματικά δεν τον αφορά. Θα μου πεις τώρα "Δάσκαλε, που δίδασκες..." και θα έχεις και δίκιο, αλλά κάντο τώρα, διότι αν πάρουν μια φορά αέρα οι άνθρωποι άντε μετά να τους τον κόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

Εγώ σήμερα πήγα στον γιατρό για να μην το έχω στο μυαλό μου όπως είπε και η Liza0 (και είχες δίκιο σ' ευχαριστώ) και είμαστε μιά χαρά πήγανε και "οι μπαλίτσες" του στην θέση τους σαν αγοράκι που είναι και ζυγίζουμε 1.400γρ είμαστε φυσιολογικότατοι :) εγώ πήγα +13 και μου είπε να προσέξω λίγο γιατί πονάει και η μεση μου λογικά απο κάποιο νεύρο.

Ρώτησα αυτό που γίνεται σαν βαρελακι το μωρο και είπε ο γιατρός είναι συσπάσεις της μήτρας και είναι φυσιολογικό να συμβαινει εως και 10 φορές την ημέρα.

Αχ θέλω κι εγώ να μυρήσω μωρουδίλα βρε κορίτσια!!!


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν μπορω γελω μονο μονη μου εδω και 5 λεπτα.

Λοιπον, μια κοπελα εγκυος και παει σε γυναικολογο στο δημοσιο εχει συσπασεις, πετρωματα κτλ και μιλουσαμε και της ειπα να ρωτησει τον γιατρο της για Μαγνησιο.

Κοριτσια ξερετε τι απαντηση πηρε απο τον γυναικολογο της:

" Το Μαγνησιο ειναι ελεγχομενο φαρμακο και δινετε μονο στην ψυχιατρικη κλινικη για τους τρελλους. ΓΙατι θέλεις να σου δωσω μαγνησιο;"

Φυσικα η κοπελα σκεφτετε την αλλαγη γιατρου.

Δηλαδη ρε κοριτσια εμεις που παιρνουμε μαγνησιο ειμαστε ολες του φρενοκομειου;;; Ο Θεος πλεον!!! Ειλικρινα η επιλογη γιατρου ειναι πολύ σημαντικο θεμα!!!

Υ.Γ. risoto μου κι εγω τα ζητησα και ειπα δεν θα πλυνετε τιποτα αλλα που... όταν ο αλλος ειναι ξεροκεφαλος ειναι!!! Και εννοειτε θα τα πλυνω κι εγω μεχρι που σκεφτομαι να μπουν στο τελος του συρταριου και αν.. αν τα χρισειμοποίησω. Εχω μάθει να κάνω υπομονή, και έχω μεγάαααααλη υπομονη.. ακομη φυσικα!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλά το καρότσι το πήρα τζάμπα!αλλά οι τιμές εκεί είναι πολύ διαφορετικές με εμάς!πήρα όμως πολύ συγκεκριμένα πράγματα από εκεί, τα υπόλοιπα τον οκτώβρη από εδω!

τα ρουχαλάκια και τα υφάματα των μωρών, δεν τα πλένουμε με κοινά απορρυπαντικά για κανένα λόγο!!!Καλά πλάκα έχουν?marigula κάνε αυτό που λέει η risoto.

Εμένα τα δικά μου πεθερικά άρχισαν κιόλας ότι το μωρό δεν θα πηγαίνει στους γονεις μου επειδη έχουν σκύλο.Καλά εκεί γίνεσαι εξω φρενών!!!!!


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...