Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Λοιπόν μόλις γύρισαμε από τα μαθήματα του Ιπποκράτειου. Πολύ ωραία είναι. Δεν έχουν σταθερό πρόγραμμα, οπότε και μας ανακοινώνουν τα επόμενα ραντεβού, αλλά δίνουν πολλές πληροφορίες όπως φάνηκε. Σήμερα σαν πρώτο μάθημα μας έγινε η ενημέρωση ουσιαστικά. Το πώς θα είναι τα μαθήματα και κάποια γενικά για το σώμα, το αναπαραγωγικό, την εγκυμοσύνη, το θηλασμό και τα βλαστοκύτταρα. Αυτό με τα βλαστοκύτταρα ήθελα να το κοιτάξω από πριν μείνω έγκυος, αλλά τελικά το ξέχασα όπως φαίνεται και ευτυχώς που το είπε η μαία και πρέπει να ασχοληθώ και με αυτό.

Η μαία ήταν πολύ ευγενική και με χιούμορ. Μου άρεσε πολύ. Αλλά και την άγνοια που είδα, ρε κορίτσια... Όχι από τη μαία. Από τις άλλες εγκυμονούσες. Νομίζω ότι θα ακούσω πολλά μέχρι το τέλος. Πάντως πλάκα έχει. Και είμαι σίγουρη ότι θα μάθω και πολλά. Το επόμενο μάθημα είναι αύριο μεσημέρι. Θα μάθουμε για τη διατροφή.

Αυτό που δε μου πολυάρεσε ήταν ότι είδα πολλές κοπέλες μόνες τους. Ξέρω ότι οι άντρες τους μπορεί να δουλεύουν ή να μην έχουν κάποιον, αλλά ήταν πολλές. Σύνολο νομίζω είμαστε καμιά 25-30. Μόνο 4 άντρες ήταν εκεί. Ο δικός μου και άλλοι τρεις. Δεν ξέρω αν δεν μπορούν, αν δεν θέλουν ή αν δεν τους αφήνουν οι γυναίκες να συμμετέχουν, αλλά εμείς προσπαθούμε να τα κάνουμε όλα μαζί με τον άντρα μου. Και τα ραντεβού και όλα προσπαθούμε να τα κλείσουμε έτσι ώστε να είμαστε μαζί σε όλα. Εσείς τι φάση είστε;

zoubik κι εμείς που μεγαλώσαμε με σκύλο δεν είδα να πάθαμε κάτι. Και όχι μόνο με σκύλο. Εγώ μέχρι τα 15 είχα σκισμένα γόνατα και αγκώνες. Μια χαρά είμαι. Μήπως και να παραγγείλουν μια γυάλα τα πεθερικά σου για να βάλετε το μωρό; Εμένα μου είχαν πρήξει το συκώτι έτσι η μάνα μου και γενικά το σόι μου για το γατί μας. Άλλη ιστορία κι αυτή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Risoto και όσες άλλες ενδιαφέρονται στα σούπερ μάρκετ Μαρινόπουλος έχει προσφορά τα Pampers New Baby νούμερα 1 και 2 στις φτηνότερες τιμές της αγοράς. Το νο. 1 τα 23 τεμάχια νομίζω 3,20 ευρώ.


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τρέχω με εργασίες στο μεταπτυχιακό αλλα σας διαβάζω! Με γεια να καινούργια σας ρουχαλάκια και το καρότσι zoubik! Υπομονή με τις πεθερές δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι δεν καταλάβαινουν! Αλλά στο θέμα του νούμερου είμαι της άποψης οτι κάποια δεν θα προλάβουν να φορεθούν πολυ αλλά σίγουρα μεσα στη μέρα θα χρειαζόμαστε παρα πάνω απο 1-2. Για το φάσκιωμα μάλλον δεν θα το ακολουθήσω βέβαια θα ρωτήσω και έναν παιδίατρο στη κλινική εχω ρωτήσει και γνωστούς για να μου προτείνουν παιδίατρο εχω δυο επιλογές.

Risoto και εμεις ολα μαζι τα κάνουμε παρότι ο καημένος τρέχει με τη δουλεια αλλα πχ το ραντεβού στη γιατρο το βαζω αργα για να μπορει θα με φάει αν δεν μπορει να έρθει! Ειναι και το πρώτο μας και θελουμε να το ζήσουμε!

Για τα σκυλιά εννοείτε συμφωνώ! Ενταξει δεν χρειάζεται να ειναι στο πρωτο δίμηνο το σκυλί πάνω απο το μωρο αλλά υπερβολικό και να μην πηγαίνεις γενικα.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το ρώτησα αν θέλει να έρχεται μαζί μου γιατί το θεωρώ αυτονόητο!Ότι κανονίζω σε ραντεβού με γιατρό ή ψώνια απλά το ανακοινώνω!risoto θα μας μεταφέρεις τις γνώσεις σου από τα μαθημάτα!

Η συμβουλή του γιατρού είναι το σκυλί να γνωρισθεί με το μωρό μέχρι το σαραντισμο!Εννοείτε ότι δεν κοιμούνται αγκαλιά.Όταν είναι πολύ μωρό δεν μπουσουλάει, υπάρχει μια απόσταση.Φυσικά δεν μιλάμε για οτιδήποτε σκυλί, ξοδεύουν κάθε μήνα περισσότερα από ότι για εμάς για γιατρό, περιποίηση κ.α.

Καλημέρα


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας ενημερώσω πριν πάω και στο σημερινό και μπερδευτώ με τα επόμενα. Για τα βλαστοκύτταρα θέλω να σας πω. Καλό είναι να τα δώσουμε όλες. Και το καλύτερο είναι να δωθούν σε δημόσια τράπεζα. Το Παπανικολάου στη Θεσσαλονίκη είναι το μόνο που παρέχει δωρεάν το ΚΙΤ για τη συλλογή. Στην Αθήνα δεν θυμάμαι ποιο είναι.

Δυστυχώς και το τονίζω αυτό, μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη υπάρχει αυτό το σύστημα. Αν επιλέξετε ιδιωτική τράπεζα βλαστοκυττάρων τότε έρχεται κάποιος υπάλληλος της τράπεζας για να κάνει τη συλλογή. Αλλιώς αν δεν είστε από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, απλώς προμηθευτείτε το ΚΙΤ με κάποιο τρόπο και με courier να αποστείλετε το υλικό έτσι ώστε να φτάσει στη δημόσια τράπεζα το αργότερο 24 ώρες από τη συλλογή.

Υπάρχει μια επιμονή στο να δωθούν τα βλαστοκύτταρα σε δημόσια τράπεζα, διότι είναι η μόνη που μπορεί να προμηθεύσει στην ουσία παντού -σε όλον τον κόσμο- τα βλαστοκύτταρα. Τα οποία βλαστοκύτταρα έχουν νόημα να χρησιμοποιηθούν μόνο από συμβατό δότη. Ο ίδιος οργανισμός δεν έχει νόημα να τα χρησιμοποιήσει. Μη νομίζετε δηλαδή ότι αν δώσετε του παιδιού σας και αργότερα αυτό νοσήσει ότι θα σωθεί με τα βλαστοκύτταρά του, διότι η "χαλασμένη" πληροφορία στο γεννετικό υλικό του που το έκανε να αρρωστήσει υπάρχει ήδη στα βλαστοκύτταρά του. Οπότε τα δίνουμε μόνο για να σώσουμε κάποιον άλλο. Όπως και το δικό μας το παιδί αν χρειαστεί, θα του δώσουν αλλουνού βλαστοκύτταρα. Γι' αυτό το λόγο κιόλας από ότι μας είπαν, μόνο μια περίπτωση υπάρχει όλα αυτά τα χρόνια, που από ιδιωτική τράπεζα έχουν χρησιμοποιηθεί βλαστοκύτταρα. Ουσιαστικά είναι σα να τα πετάτε αν πάνε σε ιδιωτική τράπεζα. Α! Επίσης καμιά δημόσια τράπεζα δε δέχεται βλαστοκύτταρα που έχουν συλλεχθεί από ιδιωτική.

Συζητήστε το με το γιατρό σας για να είστε καλυμμένες. Εγώ θα δώσω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Γενικά θα ψάξω να σας βρω και στοιχεία από έρευνες για να είστε πλήρως ενημερωμένες και να έχετε την πιο σωστή πληροφόρηση, αλλά προς το παρόν ετοιμάζομαι για το μάθημα και τελειώνω άλλες δουλειές.

Θα σας ενημερώσω το απόγευμα για το σημερινό μάθημα που είναι το 2ο στη σειρά. Θέμα: Διατροφή στην εγκυμοσύνη. Ενδιαφέρον έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα με τα βλαστοκύτταρα με απασχολεί εδώ και καιρό.Κατέληξα στα εξής:

1. Όπως λέει και η risoto, σε ασθένειες που εμφανίζονται λόγο γεννετικου υλικού είναι άχρηστα, γιατί με το άτομο νοσούν και αυτά.

2. Τί γίνεται όμως στην περίπτωση που ένα ζευγάρι έχει δύο παιδια?τα αδέρφια έχουν μεγάλες πιθανότητες συμβατότητας.Το άρρωστο άτομο μπορεί να χρησιμοποιήσει τα υγιεί του αδερφού του.

3. Αν όμως τα πράγματα ήταν τόσο απλά, δεν θα επιλέγαμε όλοι την ιδιωτική φύλαξη?κανένας δεν θα σκεφτόταν τα χρήματα εάν ήξερε ότι με αυτον τον τρόπο εξασφαλίζει την οικογένειά του.Άρα κάτι παίζει με τις Ιδιωτικές Τράπεζες!

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τί θα κάνω αλλά θα τα δώσω σίγουρα.!

Φιλιά


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Risoto ευχαριςτουμε παρα πολυ για τη διάθεση σου να ενημερώνεις! Εγώ το χρειάζομαι! Πως πήγε το μάθημα;

Και εγώ θα ήθελε να δώσω τα βλαστοκύτταρα. Η μαμά μου τα είχε δωςει του μικρού μου αδερφού σε ιδιωτική εταιρεία θυμάμαι τα χρήματα ήταν 1800 ευρω ίσως να το έκανε για εμάς τα μεγαλύτερα αδέρφια δεν το εχουμε συζητήσει. Στη δημόσια πληρώνουμε κάτι;

Έχω λίγο ανχώθει με τα τόσα πράγματα που πρεπει να γίνουν και δεν εχω σκεφτεί τίποτα γιατι τρέχω με δουλεια και μεταπτυχιακο.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσούδια μου.

Πήγα και χτες στο μάθημα. Πολύ ενδιαφέρον κι αυτό. Όχι ότι έμαθα τίποτα καινούριο χτες, αλλά ήταν πολύ ωραία όλα. Οι μαίες καταρχήν είναι πολύ συμπαθητικές. Έμαθα ότι το πρόγραμμα είναι καθαρά εθελοντικό και συμμετέχουν 7 μαίες του Ιπποκράτειου. Δεν παίρνουν ούτε σεντ γι' αυτό που κάνουν και αυτό είναι πραγματικό αξιέπαινο.

Το χτεσινό μάθημα (2ο στη σειρά) είχε θέμα διατροφή στην εγκυμοσύνη. Μάθαμε ότι επιτρέπονται σχεδόν τα πάντα στην εγκυμοσύνη, εκτός από ωμά κρέατα, ψάρια, θαλασσινά και αβγά. Το μοντέλο που προτείνουν είναι αυτό της μεσογειακής διατροφής. Μας είπαν ότι οι ανάγκες της εγκύου είναι περίπου 1600-2000 θερμίδες καθημερινά. 1600 οι πολύ αδύνατες και μικρόσωμες και 2000 οι πιο μπαμπάτσικες. Μας έδωσαν και σημειώσεις. Έχει και ένα ενδεικτικό διατροφολόγιο μιας ημέρας για να έχουμε μια ιδέα.

Επιτρέπονται τα πάντα λοιπόν, αλλά με μέτρο. Πολύ λίγο αλάτι γενικότερα προτείνουν, γιατί το πολύ αλάτι προκαλεί προβλήματα, όπως οιδήματα, υψηλή αρτηριακή πίεση και στη χειρότερη περίπτωση προεκλαμψία.

Επιμέναν ότι ο γιατρός καθεμιάς θα πρέπει να μας παίρνει την πίεση σε κάθε επίσκεψη, όπως και να μας ζυγίζει.

Κάτι που ξέχασα να σας πω και μας το είπαν στο 1ο μάθημα είναι ότι οι Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας σαν οδηγία δίνει τις 42 εβδομάδες το πολύ. Δηλαδή, μπορούμε αν θέλουμε να κρατήσουμε το μωρό μέχρι τις 42 εβδομάδες από την τελευταία έμμηνο ρύση. Απλώς να ξέρουμε ότι αν περάσει η ΠΗΤ μας και δεν έχουν σπάσει τα νερά ή δεν έχει ξεκινήσει ο τοκετός γενικά, θα πρέπει να μας παρακολουθούν καθημερινά έτσι ώστε να μην έχει πρόβλημα το μωρό. Μας είπαν ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μας εξαναγκάσει να γεννήσουμε και γενικά να μη φοβόμαστε, γιατί η εγκυμοσύνη δεν είναι ασθένεια και δεν είναι γενικά κάτι παθολογικό που πρέπει να θεραπεύσουμε. Ο γιατρός μας και γενικά οι γιατροί και οι των επαγγελμάτων υγείας είναι υποχρεωμένοι να μας σέβονται εμάς και τις επιθυμίες μας. Όσο φυσικά δεν υπάρχει πραγματικό ιατρικό πρόβλημα.

Ότι σας απασχολεί συζητείστε το με το γιατρό σας. Αλλά γενικά να είστε ενημερωμένες και να ρωτάτε τα πάντα. Να μη δέχεστε τίποτα χωρίς να σας δωθεί πλήρης πηροφόρηση. Και αυτό το υποστηρίζουν και οι μαίες εκεί, αλλά σας το λέω κι εγώ, γιατί το τι ακούς... Τι θέλω να πω: Μας μίλαγαν για τους συνδέσμους της μήτρας. Γενικά για το πώς λειτουργεί η μήτρα και πού στηρίζεται. Και μας είπαν ότι οι πόνοι και τα τραβήγματα που νιώθουμε αριστερά και δεξιά χαμηλά είναι οι σύνδεσμοι. Και πριν το πουν ότι είναι οι σύνδεσμοι, ρωτήσαν αν ένιωθε καμιά μας τέτοιους πόνους και τραβήγματα και αν ρωτήσαμε το γιατρό μας γι' αυτό. Είπαμε όλες ότι τους νιώθουμε αυτούς τους πόνους ενίοτε. Και κάποιες που είπαν ότι ρώτησαν το γιατρό τους, τους είπε ότι δεν είναι τίποτα και αυτές το λήξαν εκεί. Γιατί το λέω. "Στο σώμα σου ρε κοπελιά συμβαίνει. Δε ρωτάς ότι καλά δεν είναι τίποτα σημαντικό, αλλά από πού προέρχεται ο πόνος;" Μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι υπάρχουν κορίτσια και γενικά άνθρωποι που δέχονται ως απόλυτες αυθεντίες τους γιατρούς και ούτε ρωτάνε ούτε αμφισβητούν. Λες και ο γιατρός είναι υπεύθυνος για μας και όχι εμείς οι ίδιες.

Liza0 στη δημόσια τράπεζα δεν πληρώνεις τίποτα για τα βλαστοκύτταρα και για τη φύλαξή τους. Είναι ένα πράγμα όπως όταν πας να δώσεις αίμα εσύ. Απλώς θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με την τράπεζα για να προμηθευτείς το ΚΙΤ για τη συλλογή. Η δημόσια τράπεζα υπάρχει μόνο στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα. Το ΚΙΤ στο δίνουν ένα μήνα πριν την ΠΗΤ σου. Πρέπει να το παραλάβεις μόνη σου. Ή κάποιος δικός σου. Και είναι στο χέρι σου να το παραδώσεις σε ένα 24ωρο από τη συλλογή. Μπορείς είτε να το στείλεις με τον άντρα σου, τον αδερφό σου, τη μάνα σου ή όποιον θες ή με courier. Απλώς αν περάσει 24ωρο, μετά είναι άχρηστο και πετάγεται στα σκουπίδια. Γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να τα δώσεις σε δημόσια, γιατί έτσι σίγουρα θα μπορέσουν να χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση ανάγκης. Ενώ ακόμα και για την ίδια οικογένεια να τα κρατήθούν, δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα είναι συμβατά.

Για όσες ενδιαφέρονται, το Παπανικολάου στη Θεσσαλονίκη έχει κάθε Τετάρτη ενημέρωση για τα βλαστοκύτταρα. Πάρτε ένα τηλ και ρωτήστε για πληροφορίες.

Το επόμενο μάθημά μου είναι την 1η Οκτωβρίου όπου και θα κάνουμε ασκήσεις. Το περιμένω πώς και τι.

Αν έχετε καμιά απορία, πείτε μου και ότι μπορώ θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια τι κανετε σημερα;

Με ειδοποιησαν και εμενα σημερα για μαθηματα τοκετου+θυλασμου 15/10-17/10 δύο ώρες την ημερα. Οπωσδηποτε θα παω. Ο συζηγος μου δεν θελει γιατι φοβαται και προσπαθω να τον πεισω. Φοβαται λεει γιατι θα κανουν και ανατομία και δεν μπορει. Και ιδου η απορια.. μαζι μου στην αίθουσα τοκετου θα αντέξει ή οχι; Η ξαδερφη μου, νοσοκομα και δεν μπαινει σε γέννες γιατι δεν αντεχει λεει. 3 παιδια που εκανε τα εκανε με καισαρικη.

Σήμερα πήγαμε και ενημερωθηκαμε για την φυλαξη του ομφαλιου λώρου. Ιστο και αίμα. Εμας εδω ρε κοριτσια ειναι στα 2340 για τα 20 χρονια και μετα ειναι αποφαση του μωρου και ως τοτε 20χρονου εαν θα συνεχισει. Εχουν λεει προσφορα κρισης στα 1900 με ευκολίες πληρωμής (100 με την εγγραφη, 550 1 μηνα μετα την γεννα και μετα 6 ισες μηνιαιες δόσεις).

Φυσικα υπάρχει και η δωρεα. Χωρις οποιαδηποτε χρέωση. Απλα μπορει να χρεισιμοποιηθει οποτεδηποτε χρειαστει χωρις να σε ενημερωσουν, παγκοσμιος.

Αυτό που μου εκανε εντυπωση είναι 3 πραγματα.

1. Ακόμη και τα δικα του μωρου να χρεισιμοποιηθουν, μπορει να μην ειναι συμβατα, όταν τα θελεις.

2. Και συμβατα να ειναι, μπορεί να μην φτάσου και να αναζητας και δότη.

3. Μπορει καν να μην μπορεις να τα φυλάξεις μετα απο τις καθορισμένες εξετάσεις.

Σκεφτομαστε τι να κανουμε γιατι σιγουρα κατι θα κάνουμε.

Κοριτσια θα ήθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο. Στην κλινική θα πάρετε μαζι σας μπιμπερο και πιπιλα και ξένο γάλα; Ρώτησα σημερα και δεν μου πολλύ αρεσε αυτο που μου ειπαν.

Μπιμπερο και πιπιλά εχουν τα δικα τους που τα αποστειρώνουν καθημερινα σε ειδικούς κλιβανους και τα χρεισιμοποιηουν σε ολα τα μωρακια.

Ξένο γαλα αν χρειαστει εχουν τα δικα τους.

Και αν εγω δεν θελω να δωσω στο παιδι μου πχ το Α γαλα και θέλω το Β?

και γιατι να μην εχω την δικια μου μπιμπιλα και το δικο μου μπιμπερο και πρεπει να χρεισιμοποιησω αυτα που εχει η κλινικη;;;


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αυτο για τις 42 εβδομάδες το γνώριζα αλλα νομίζω κανένας γιατρός δεν το ακολουθεί. Στο δημόσιο νοσοκομείο στο πατρικό μου ξερω οτι περιμένουν μέχρι τις 40+3 ημέρες. Σε ευχαριστω πολυ για την ενημέρωση θα το ψάξω και εγω.

Marigulq εγώ θα ρωτήσω τη γιατρό μου τι πρεπει να εχω στη βαλίτσα μου και για αυτο με το γάλα. Ο αδερφός μου ειχε αλλάξει ενα σωρό γάλατα και στο τελος έπαιρνε ενα ειδικό δεν θυμαμαι υποαλλεργικο γιατι δυστυχώς η μαμα μου δεν μπόρεσε να το θηλάσει. Εγώ θα ήθελα πολυ και εύχομαι να βοηθάνε στην κλινική, εχω διαβάσει για αυτο το rooming και θελω οταν πλησιάζει η ωρα να ρωτήσω.

Να σας ρωτήσω κατι έχετε ρωτήσει τον γιατρο σας για την αμοιβή του; Ήθελα να την ρωτήσω την προηγούμενη φορα που πήγαμε αλλα το ξέχασα και θα το κανω τωρα. Ελπίζω οτι πάνω απο 1500 δεν θα ζητησει γιατί και καθε φορά πληρώνουμε τις επισκέψεις. Δυστυχώς θα σταματήσω απο τη δουλεια και γενικα ξέροντας ποσα έξοδα θα εχουμε μετα ανχωνομαι.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ax risoto ti kala....polu endiaferon auta pou kanete....egw den kserw ou na paw k an paw....rwtisa ton giatro mou kai mou eipe oti efoson tha kanoume episkliridio den tha xreiastei na parakolouthisw mathimata giati den tha katalabw pono!!!

oso gia ta blastokutara exw mia fili pou douleue ekei sth dhmosia oxi se eidiwtikh etairia kai mou eipe oti den einai tpt apo diadikasia aplws na paw na parw to kit kai na to epistrepsw se 24 wres oti eipe k risoto!!!!

koritsia mia aporia!!!!! pairnw

2 fores th mera sidiro

1 fora th mera asbestio

3 fores th mera magnisio....

pote na ta pernw kai mw ti diafora to ena me to allo?

o giatros mou eipe mono sidiro kai asbestio na apexoun 2 wres ta alla den ton noiazei.... aplws na exoun misi writsa mhn ta pairnw apanwta px asbestio kai magnisio mazi!!!! eseis ti kanete????


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

kiki mou, εγώ παιρνω μαγνησιο και σιδηρο και μου ειπε πως ο σιδηρος δεν απορροφάτε ευκολα σε συνδιασμο με τα άλατα του Μαγνήσιου και ετσι να εχουν περιπου 2 ώρες διαφορα. Μου είπε το σιδηρο να το παιρνω αν ειναι το πρωι μία ώρα περιπου πριν το πρωινό.

Παλιοτερα που επερνα σιδηρο χάπι τον επερνα παλι μια ωρα πριν το πρωινο με μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι και οχι με νερο ή γαλα.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Kiki μου εννοειτε θα πιεις το γάλα σου το πρώι, αλλά πρεπει να εχουν τουλαχιστουν καποια ωρα διαφορα, γαλα με σιδηρο. Οπως ειπες και εσύ το ασβεστιο πρεπει να εχει διαφορα με το σιδηρο και το γαλα - ολα τα γαλακτομικα ειναι ασβεστιο.

Να εγω πως το παιρνω. Ξυπνώ το πρώι, λιγο μετα τα συναφή, παιρνω το σιδηρο μου, (σε εμενα ειναι δυαλυομενο, πριν την εγκυμοσυνη που επερνα το σιδηρο σε χάπι, το επερνα με μισο ποτηρακι χυμο για να πάει κατω). Ξαπλωνω λίγο, βλέπω τv κτλ μέχρι να περασουν 30-45 λεπτα. Τότε θα πιω το γάλα μου, με το προγευμα μου. Οπου τα πάρω τα χαπάκια της πιεσης.

1 ώρα μετα θα πάρω το μαγνήσιο μου. Ολα αυτα το πρωι. Το μεσημερι μετά το φαγητο, θα πάρω την βιταμίνη μου, που περιέχει, σιδηρο, ασβεστιο, κτλ κτλ κτλ.

Αφησα το βράδυ το φολικο οξύ, που σιγουρα δεν θα εχω - σχεδον καθολου - γαλακτοκομικά. Που και αυτο δεν κανει δεν το παιρνεις με γαλα, γιατι περιεχει σίδηρο.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

polu xapi bre paidi mou!!!!! oli thn wra xapakonomaste....

i antithesh entometaksu me osa lene gia th lipsi farmakwn einai stis bitamines pou an kai sidiro me gala prepei na exoun mia apostash, yparxoun bitamines pou ta exoun sidiro asbestio mazi ....ntoing!!!!!

ax koritsia phga gia karotsi xtes.....

ti mperdema k auto....? h kouniada mou mou leei oti auta ta tripla den tha me eksuphretisoun katholou...einai polu baria kai tha me kourasei bale bgale sto port pagkaz....na parw ena lafru karotsi, ekeinh exei to maklaren pou zhgisei 5 kila kai na parw kai eidiko anatomiko stromataki pou tha bolepsei to neogenito gia th mesoula tou....ekeinhs ths eixan dwsei to peg perego kai thn epiase h mesh thn pou htan to karotsi 10 kila....to maclaren pou exei twra den yparxei mou eipe...lafru boliko....ti na pw exa mperdeutei sto foul!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...