Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

mpa den xreiazete arkei na pas na deis se ena polukatastima apo konta to megethos tous....mhn xwraei mono 3 mpimpero.6 einai kala .mhn exeis k ennoia olh thn wra na aposthrwneis!!!!! oso gia to thilastro swsto k auto, des pws tha paei sto meeuthrio....sou parexoun xrish epaggelmatikou thilastorou toulaxiston sto iaso ap oti kserw, pou meta ta noikiazoun 50e to mhna....ligo akribo den sumferei....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι δεν συμφέρει του μαιευτηρίου.Θα οροετοιμάσω τώρα τον αδερφό μου και τον στέλνω τότε.

Πολύ με βοήθησες.Καλά, κατά τέλη Οκτώβρη θα αρχίσω να παίρνω τέτοια, μετά τη γενική(καθαριότητα).

Τί ακους όμως από τον καθένα δεν λέγεται!!Κάθε γονιός έχει το δικό του τρόπο.Τώρα μιλούσα με ένα φίλο που γέννησαν πριν 4 μήνες και μου είπε να μην πάρω κρεβάτι-κούνια καθόλου, γιατί τα παιδια που θηλάζουν κοιμούνται μαζί με τη μαμα στο κρεβάτι της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μένα!!!

Σήμερα πήγαμε για ψώνια για την μπέμπα. Ειπα τα τελευταια, αν και δεν το νομιζω. Με πονεσε αρκετα η μέση μου, γιατι αναγκαστηκα να παω jumbo και σε εμας ειναι στο The Mall, εχει μία εισοδο μία εξοδο και ειναι και τριοροφο.

Λοιπόν, ειπα να πάρω και μπιμπερο και πιπιλές αφού πήγα, γιατι δύσκολο θα ξαναπάω αν και ειπα πως δεν θα επερνα απο εκει αλλα αμαν ειδα πως ειχε τις NuΚ kai chicco πήρα. Δεν πήρα πολλά μόνο 3.

Κοριτσια να σας πω κατι. Μαζί μου είχα τον αδερφο μου. Ο αδερφος μου είναι τεχνολόγος τροφιμων. Δηλαδη ότι εχει να κανει με το φαγητο. Πως να το συντηρης, πως να το αποθυκεύεις, κτλ. Κοριτσια δεν με αφησε να παρω αλλο μπιμπερο για το γάλα του μωρου, εκτος από γυάλινο. Αρχισε να μου μιλα για ζυμώσεις κτλ. Για μένα ήταν κινέζικα. Μου ειπε για νερό ή τσάγακι μπορεις να παρεις μου λεει και απο τ' αλλα, αλλα για το γάλα θα πάρεις γυαλινο. Μπορει μου ειπε να σου φαινετε λιγο βαρύ όταν το κρατας αλλά ειναι μακρά καλυτερο. Έτσι πήρα γυάλινο. Σε όλα η ηλικια ήταν από 0-6.

Θύλαστρο δεν θα πάρω, εκτος κι αν προκυψει κάποιο πρόβλημα και θα ειναι απαραίτητο. Θα στείλω τον συζηγο μου να παρει.

Αποστειρωτη, δεν θα πάρω, γιατι ειμαι καθετα αρνητική για αποστειρωση. Δεν ξέρω πως θα σας ακουστει αλλά κατι που πιστεύω πως για να κάνεις σωστη αποστειρωση πρεπει να συμπεριφερεσαι και αναλόγα και στο μωρο (μασκούλες σε εμας, μακρια από κοσμο για 40 μέρες κτλ). Οπου κι αν με εχουν ρωτήσει και ειπα πως δεν θα κανω αποστειρωση εχω κακοχαρακτηριστει. Οι μόνοι που στηριζουν αυτη την απόψη μου, είναι ο αντρας μου και η μαμα μου. Με τον συζηγο μου, ειπαμεν πως δεν θα γινετε, μόνο αν μας το επιβάλλει ο παιδίατρος.

Ετσι θα μιλησουμε το θεμα.

Επίσης κοριτσια, κατι που δεν ήξερα, όταν θυλάζουμε, δεν μπορούμε να δώσουμε στο μωρο, τιποτα αλλο εκτος απο το γάλα μας. Ούτε νερο, ούτε τσάι με χαμομίλι. Μόνο εαν δεν χορταίνει με το δικο μας γάλα, θα του δώσουμε ξενο. Ο λόγος είναι πως οταν δινουμε στο μωρο ο,τιδηποτε αλλο με το μητρικό μας γάλα, το μωρο εχει άσχημους κολικούς.

Καταλλα, πήραμε, μαξιλαρακι θυλασμου, πετσέτες για το μπάνιο, πήρε ακομη ενα σετ σεντονάκια (είχα μόνο ενα), εσωτερικά φορμάκια, πήραμε διαφορα διακοσμητικα για το τοιχο του δωματίου της και κουρτίνες. Πήραμε βραστήρα για το μπιμπερο, πήρα και σαλιαριτσες, και βαλιτσα για την κλινικη, λιγο πιο μικρη γιατι ολες οσες εχω ειναι μεγαλες, αχ δεν θυμάμαι τι αλλο πηρα.

Μου εμεινα να παρω, τσαντακι με τα καλλυντικά της (σαμπουαν κτλ) και για μένα σουτιεν θυλασμου.

Μπορεί να βιαστικα ορισμένα πραγματα να τα πήρα από τώρα, αλλά λεω μετα, αντε να στέλνεις καποιο να στα παρει και να μην τα παρει όπως τα θελεις... κτλ κτλ.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Marigula κι εγώ δε θα πάρω αποστειρωτή. Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι άχρηστος για τις προηγμένες χώρες. Αρκεί ένα απλό πλύσιμο. Αποστειρωτής χρειάζεται αν το νερό που πλένεις και πίνεις δεν είναι καθαρό. Σε μας δεν παίζει έτσι θέμα. Οπότε και στην απίθανη περίπτωση που θα χρειαστεί να αποστειρώσω κάτι, απλά θα το βράσω σε μια κατσαρόλα.

Μπιμπερό δε θα πάρω για αρχή, γιατί έχω σκοπό να θηλάσω και να προσπαθήσω ακόμα και αν είναι δύσκολο. Και όπου και να έχω διαβάσει και ρωτήσει ειδικούς, όλοι επιμένουν ότι αν θες τα καταφέρνεις και να μην ανησυχώ. Κάποια στιγμή που θα μπορώ να δώσω επιπλέον από το γάλα που θα τραβάω από το θήλαστρο, θα το δίνω με κουταλάκι αρχικά και αργότερα θα πάρω ένα συγκεκριμένο που είδα στο εξωτερικό που μιμείται το στήθος. Το θέμα είναι ότι αυτό θα το παραγγείλω αφού το μωρό γίνει 2-2.5 μηνών, όπου θα έχω φύγει και από Ελλάδα και θα μπορώ να το έχω.

Πάντως αν θέλετε να θηλάσετε, να βρείτε συμβούλους από τώρα κιόλας. Να λύσετε όλες τις απορίες σας. Μην έρθει η ώρα να γεννήσετε και χάσετε τη μπάλα με το τι θα σας λέει ο ένας κι ο άλλος. Και να βρείτε άτομα τα οποία εμπιστεύεστε.

Τώρα για το κρεβάτι που σου είπαν zoubik, ακόμα και μαζί σου να το έχεις τους πρώτους 4 μήνες σου λέω εγώ, κάποια στιγμή θα ρυθμιστεί η ρουτίνα του. Θα ξέρεις πότε τρώει και πότε κοιμάται και γενικά τα πάντα. Δηλαδή θα κοιμάστε 3 στο κρεβάτι σας; Θα χωρίσετε και δε θα πάρετε και χαμπάρι πώς και από πού σας ήρθε αυτό. Κάνει κακό και στο μωρό και στο ζευγάρι αυτή η μέθοδος. Έχουν γίνει πόσες έρευνες. Μη τρελαθούμε κιόλας.

Γενικά μην ακούτε κανέναν. Μόνες σας να τα ψάχνετε όλα. Ακούστε και μετά ψάξτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

risoto μου, η φαρμακοποιος μου, μου είπε πως αν θελω, υπάρχει ειδικο σαπούνι για μπιμπερο κτλ για τα βρέφη, όπου μπορεις να τα πλένεις με ζεστο νερο και τέλος. Εγώ θα πάρω από αυτο. Μπορεις μου ειπε να το βρεις και στα supermarket.

Έχω μαθηματα θυλασμού 17/10. Ανυπομωνώ, όσο δεν λεγεται!!! Και μαθημα τοκετου 15/10. Εννοειτε πως θα θυλασω, τα μπιμπερο τα πηρα για πιο μετα για να μην τρεχω. Ισως να χρειαστει αν δεν εχω και αρκετο γαλα

Υ.Γ. Επειδη τώρα το ειδα... ρε παιδιά, μην κανετε το λαθος να βαλετε το μωρο μαζι σας. Το κυριοτερο εκτος από αυτα που λεει η risoto, είναι και μια αιτία του αιφνίδιου θανάτου για τα βρέφη.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια για να γελάσουμε το είπα.Μόνο η kiki το κατάλαβε!!Σιγά μη διώξω τον άντρα μου από το κρεβάτι...Φυσικά θα πάρω κρεβάτι, αυτή τη βδομάδα θα κλείσει κι αυτο.

Πάντως εγώ δεν είμαι τόσο σίγουρη για τον εαυτό μου.Το μόνο που σκέφτομαι είναι μόλις γεννήσω να καπνίσω και να πιο καφέ. Αφήστε που είμαι σίγουρη ότι θα γεννήσω πρόωρα, το έχω προαίσθημα, και νομίζω ότι αν δεν κάτσω λίγο στα αυγά μου....


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

gia ton aposteirwth pou lete k egw pisteuw oti einai uperbolh h aposteirwsh ,zesto neraki k AVA sapoyni to leuko eixe pei o paidiatros sthn kouniada mou einai to kalutero kai malista den aksizoun ta alla ton kopo einai polu akriba...tis nuk tis proderm k.a exoun 5- 6 eurw....siga...rwtiste bebaia h kathemia ton paidiatro tis o kathenas mporei na exei ali apopsi!!!

o aposteirwtis einai pisteiw aparaititos mono an exei kapios skopo na brazei ta mpimpero tis pipiles kai ta sxetika....tote tha trws polu xrono sto perimene na brasei to nero pline katsaroles klp!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

πες τα ρε Κικι μου, γιατι όταν ειπα δεν θα κανω αποστειρωτη, γυρισε καποιος και ειπε, αστην τι λεει, δεν ξέρει, αν δεν κάνει αυτή, θα της κανω εγω, υποχρεωτικά.

Φυσικά όταν το ακουσα, εγινε ο χαμος και ψηλωσα και φωνη γιατι απλουστατα κανεις δεν θα μου επιβαλλει πως θα μεγαλωσω εγω το μωρο μου.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

o kathenas exei thn apopsh tou marigoula.... den sou lew na dineis sto mwro brwmika mpoukalia kai pipiles alla an ta pleneis me kauto nero kai sapounaki ava i eidiko gia mera mia xara....den tha ta baloume kai se klibano....na paroun kai liga antiswmata na mhn arrwstenoun me to paramikro!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα όλες μου οι φίλες με μωρά, που είχαν διαφορετικούς παιδιάτρους, είχαν όλες υποχρεωτικά αποστειρωτή για τους πρώτους 6 μήνες. Εγώ δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κανένα link να λέει ότι η αποστείρωση δεν είναι απαραίτητη. Φυσικά καθένας κάνει ό,τι πιστεύει καλύτερο αλλά δεν κατάλαβα γιατί σας φαίνεται πιο εύκολο να πλένετε στο χέρι τα μπιμπερό με καυτό νερό. Εγώ προσωπικά καίγομαι και μου φαίνεται πιο εύκολο να τα βάζω να πλένονται με όλα τα δικά μας στο πλυντήριο και μετά να τα βάζω στον αποστειρωτή.

Για όσες ενδιαφέρονται για την ανάγκη της αποστείρωσης:

http://www.paidiatros.com/children/Bottle-sterilisation


2016.pnghHGHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ zoubik δεν το πήραμε στα σοβαρά. Απλά μου κάνει εντύπωση πώς προσπαθούν να επιβάλλουν πολλοί την άποψή τους. Το ότι κάτι κάνει για μένα και με εξυπηρετεί, δεν σημαίνει ότι είναι καλό για όλους τους άλλους. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το καταλαβαίνουν μερικοί.

Rennie αυτό είναι το θέμα. Ότι ενημερωνόμαστε και από εκεί και πέρα η καθεμιά παίρνει τις αποφάσεις της. Και ευτυχώς ζούμε σε εποχή που υπάρχει πολλή πληροφόρηση και δόξα τω Θεώ και εδώ μέσα κοιτάμε να βοηθάμε η μία την άλλη με ότι έχουμε. Άλλωστε δε νομίζω ότι καμιά μας εδώ μέσα θέλει το κακό του μωρού της ή του εαυτού της. Και είναι πολύ ωραίο που δεν είμαστε σαν κάτι αμερικάνικα κατά κανόνα fora όπου γίνεται χαμός και βρίζει η μία την άλλη για τις επιλογές της. Είναι πολύ ωραίο που προσπαθούμε να αλληλοβοηθηθούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Χάθηκα για κανένα 2μηνο μία με τις διακοπές, μία γιατί έπεσε δουλειά και δεν προλάβαινα ούτε να ξεκουράζομαι.... Επέστρεψα όμως, μου είχατε λείψει και διάβασα μονορούφι όλα όσα είχα χάσει! Σας λέω τα νέα μου στα γρήγορα και θα επανέλθω με περισσότερα:

1) Είναι αγοράκι!! Μας το είχαν πει από την αυχενική αλλά με την β επιπέδου το σιγουρέψαμε!

2) Με τα κιλά έτσι κ έτσι τα πάω.. Ο γιατρός στις αρχές μου είχε πει ότι μέχρι 12 είναι το ιδανικό βάρος που θα έπρεπε να πάρω, αλλά τη Δευτέρα μπαίνω στην 30η εβδομάδα και ήδη πήρα 10! Η αλήθεια είναι ότι δεν περιορίστηκα και καθόλου με το φαγητό αλλά αγχώνομαι για το πόσο θα φτάσω... Είχα ξεκινήσει με 54 (2 παραπάνω από το κανονικό μου) και ύψος 1,63

3) Έχω ξεκινήσει και εγώ μαθήματα τοκετού. Είναι δωρεάν και τα κάνω στο νοσοκομείο που θα γεννήσω. 1 φορά την εβδομάδα για 2 ώρες. Σύνολο 6 μαθήματα και 1 θηλασμός.

Μου άρεσαν, μάθαμε τις ανάσες και μου έδωσε και κάποιες ασκήσεις που βοηθούν για ενδυνάμωση για την ώρα του τοκετού αλλά και κάποιες άλλες για να γυρίσει το μωρό γιατί μέχρι τώρα το κεφαλάκι του είναι στο στομάχι μου.

4) Από ψώνια έχω αγοράσει/παραγγείλει τα περισσότερα. Δεν έχω ξεκινήσει να τα πλένω όμως γιατί τώρα βάφουμε το σπίτι και λέω να περάσει πρώτα αυτό και μετά ξεκινάω με την μωρο-οργάνωση.

5) Στο νοσοκομείο μας μοίρασαν και μία λίστα με όλα τα απαραίτητα που πρέπει να έχουμε μαζί μας κατά την παραμονή μας εκεί και για εμάς και για το μωρό. Αν θέλετε μπορώ να σας την δώσω αν και γενικά στο ίντερνετ κυκλοφορούν διάφορες λίστες που πάνω κάτω τα ίδια πράγματα λένε.

6) Δουλειά δεν σταμάτησα ακόμα. Κανονικά βγαίνω σε άδεια από 15/10 αλλά όσο νιώθω καλά λέω να πηγαίνω. Θα δω πώς θα είμαι και αναλόγως θα πράξω.

Κατά τα άλλα χαίρομαι που είστε δραστήριες και ανταλλάζουμε απόψεις για όλα. Θα επανέλθω με περισσότερα νέα και απορίες για ψώνια!

Φιλάκια! Πάω κομμωτήριο γιατί έχω γάμο σήμερα και προβλέπεται μεγάλο ξενύχτι!


PmHlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Απορώ υπαρχει άνθρωπος που συμβούλεψε να κοιμαται το παιδι στο κρεβατι; Πρώτον ειναι επικίνδυνο να γυρίσεις την ωρα που κοιμάσαι και να μην το καταλάβεις να του κανεις κακό. Δεύτερον επειδη θεωρώ οτι αλλάζει πολυ η ζωή ενος ζευγαριού με την γέννηση ενος παιδιού θεωρώ τραγικό να βαζεις το παιδι ανάμεσα. Εγω στην αρχη θα το εχω διπλα μου στην καλαθουνα και οταν θα νιώσω έτοιμη στους 2 μηνες θα παει στο δωμάτιο του που ειναι διπλα στην κρεβατοκάμαρα. Η μαμα μου ειχε βάλει την κούνια μεσα στην κρεβατοκάμαρα για τον πρωτο καιρο ο οποίος πήγε πάνω απο 1,5 χρονο και τώρα ο μικρος που ειναι 6 ακομα δεν εχει παει μόνος του για ύπνο. Ενώ η μικρούλα που πρόσεχα ηταν για λιγο με την καλαθουνα στο δωμάτιο και εγω οταν πηγα ηταν 3,5 μηνών και ήδη κοιμόταν στο κρεβατι της ηταν και πολυ ψηλό μωρο και τωρα ειναι 3,5 χρόνων και παει μονη της στο κρεβατι της. Και θυμαμαι που μου ελεγε η μαμα της οτι έκλαιγε οταν ηταν μωρο και ο μπαμπας ελεγε κανε 5 λεπτα υπομονή καλα ειναι απλα θελει να πας και ετσι ηταν μετα ηρεμούσε και κοιμόταν. Χωρις μπιμπιλα δεν πηρε ποτε.

Για την αποστείρωση η μαμα μου απλα ειχε μια κατσαρόλα και έβραζε τα μπουκάλια τον πρώτο καιρο. Η μικρη ειχε αποστείρωτη. Θελω και εγω πολυ να θηλάζω και θα εχω ολο το χρονο γιαυτο προς το παρών δεν παίρνω κατι. Η μικρούλα ειχε αυτα τα dr brown δεν ειχε ποτε κολικούς αλλα δεν ξερω αν βοηθούσαν. Για το νερό που λέτε θυμάται οτι πρώτα ήπιε χαμομήλι και η πρωτη φορα ηταν σίγουρα μετα τον 4 μήνα, είχε θηλάσει μέχρι τον 3.

Ariam δεν ξερω το δουλεια κανεις αλλα τουλαχιστον αν ειςαι στο ΙΚΑ δεν ειναι δική σου απόφαση ποτε θα σταματήσεις. Ο εργοδότης υποχρεούτσι απο το νόμο να σε απαγορεύσει να πηγαίνεις στη δουλεια υπογράφει ενα τέτοιο χαρτί και αν σε βρουν στη δουλεια εχει σοβαρό πρόβλημα.

Καλο σ/κ μα έχετε!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

λιζακι συμφωνω μαζι σου απολυτα!!! και εγω αυτο θα ηθελα να κανω.... του 2 πρωτους μηνες να τον εχω σε κουνια διπλα μου και μετα στο υ/δ του!!!!οσες φιλες μουκαι γνωστες εχουν παιδακια 3-4 και τα κοιμιζαν στο δωματιο(σε κουνια) μεχρι 1,5-2 εχουν προβλημα...ερχονται το βραδυ στο κρεβατι των γονιων γτ δεν μπορουν μονα τους!!!! βεβαια μολισ το ειπα στον αντρα μου με εκραξε ...λεω βλακιες λεει και τετοια χαχα. Θα υπαρξει θεμα οταν ερθει η ωρα ¨Π

καλο σ/κ κοριτσια!!!!!!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...