Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Κορίτσια εγώ παίρνω τα πάντα από την 13 εβδομάδα. Η φεριτίνη μου ήταν στο 12 πρίν μείνώ έγκυος, γενικά όλα χαμηλά τα έχω παρότι ειδικά τα τελευταία 4 χρόνια τρώω σωστά. Μαγνήσιο να καταλάβετε πήρα ένα μήνα 3 φορες την ημέρα γιατί πάθαινα κράμπες και μου είπε ότι νωρίς από τωρα να παθαίνω κράμπες. Τώρα παίρνω 2 φορές την ημέρα από μια αμπούλα σίδηρο, μια ασβέστιο που είναι μασώμενο και 2 φορές μαγνήσιο, και εγώ το trofocard παίρνω.

Risoto αφού η γιατρός σου σου είπε ότι είναι εντάξει δεν χρειάζεται να ανήσυχεις δεν είναι και κατι για να πεις να πάρεις δεύτερη γνώμη. Καλά ο κόσμος δεν είδε ότι μιλούσες στο τηλέφωνο να περιμένει?

Zoubik εσύ γιατί νευρίασες με το γιατρό σου? Ήθελα να ρωτήσω και το ξέχασα.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

liza δεν το διευκρίνησα είναι η αλήθεια.Λοιπόν, τον συγκεκριμένο γιατρό τον γνώρησα στην 8η εβδ. της εγκυμοσύνης. Μου τον σύστησαν δύο αάλλη γιατροί, διαφορετικώ ειδηκοτήτων κ είπα να του δείξω λίγη επιστοσύνη. Με το προηγούμενο γιατρό μου μαλώσαμε κανονικά. (Και με τον πρώτο που είχα πάλι σκοτωθήκαμε). Πολλές φορές λέω "είμαι πολύ στρίγκαλα". όμως αυτό μου συμβαίνει μόνο με τους γυναικολόγους.

Στο σήμερα, από την πρώτη στιγμή μου φάνηκε σα να ήθελε οπωσδήποτε να έχω κάτι.Στην αρχή με τρέλανε με το ζάχαρο: έκανα τον προγεννητικό 2 μέρες μετά το πάσχα και είχα νηστείας 97. (Σημείωση 49 κιλά). Το καταλαβαίνω ότι τρομάζεις. Επαναλαμβάνω την εξέταση μετά από 5 μέρες χωρίς να κάνω δίαιτα φυσικά και είχα 85. Α ντί να μου πει "εντάξει κάτι είχες φάει" όπως μου είπε ο ενδοκρινολόγος, με ρχίζει 5 μετρήσεις την ημέρα με το μηχανάκι. Άντε και πάλι να το δεχτώ ότι δεν με ήξερε ο άνθρωπος ενώ ο ενδοκρινολόγος με ξέρει χρόνια. Σημείωση, του είπα ότι επισκέπτομαι κάθε χρόνο τον ενδοκρινόλόγο, γιατί με πρήζουν όλοι ότι είμαι αδύνατη και θα εμφανίσω θυρωειδη, δεν θα έβλεπε κάτι στο ζάχαρο.

Κάνω ένα μήνα μετρήσεις, νηστείας και μεταγευματικά σημειώνοντας και τί έτρωγα.Το νηστείας δεν ήταν ποτέ πάνω από 90, ακόμα κι όταν έτρωγα σε ταβέρνα ή φαστφουντάδικο, τα μετάγευματικά και μετά από γλυκά πάντα κάτω από 110. Εκεί που είπα ηρέμησα, μου λέεει συνεχίζεις τις μετρήσεις και προσέχεις διατροφή. Του λέω να κάνω μια καμπύλη να ησυχασεις?Είναι Νώρις μου απάντάει. Περνάει έτσι ο καιρός και μου γράφει γλυκοζυλιωμένη στην 25η εβδομάδα, να κάνω και μια καμπύλη του λέω?Η γλλυκωζυλιωμένη βγαίνει 4,5, όσες γνωρίζουν καταλαβαίνουν ότι ήταν πολύ λίγο για να με έχει στην τρομοκρατεία.Βέβαια, επειδη εγώ μιλούσα με τον ενδοκρινολόγο δεν έκοψα εντελώς τα γλυκά και δεν ψώφησα και στην πείνα, ο οποίος ενδοκρινολός μου έλεγε από την αρχή αποκλείται να έχεις πρόβλημα. Τέλος κάνω επιτέλους προχθές την καμπύλη και οι μετρήσεις ήταν σα να μην ήπια τίποτα. Τώρα μου είπε "μπορεις να φας και καμια μπανάνα".!

Θα μου πείτε, και τί έγινε?Όταν ένας γιατρος σου λέει προσοχή και μάλιστα κάθε φορά που μιλούσαμε μου έλεγε "εσύ έχεις ζάχαρο" και στην καρτέλα "διαβήτη κύησης" φοβάσαι και αγχώνεσαι και μιλάμε για 5 μήνες χωρίς να είμαστε σίγουροι για τίποτα.

Τί νομίζεται μόνο αυτό?Από μικρή έχω ΗΠΙΑ ΦΛΕΒΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ. Βλέπω αγγειοχειρούργο εδώ και τρία χρόνια, οποίος με διαβεβαίωσε ότι στην εγκυμοσύνη τα πόδια θα γίνουν μπλε, (είχα σβήσει τις παλαιότερες με ενέσεις) αλλά δεν έχεις φόβο για το κατώτερα στρώματα.Μάλιστα όλες οι θεραπείες που έχω κάνει σε αυτο το θέμα δεν καλύφθηκαν από πουθενα γιατί είναι αισθητικό θέμα και όχι ιατρικο. Τα triplex πάντα πεντακάθαρα. Πήγα στον Αγγειοχειρούργο και τώρα φυσικά, (με παρότρυνε κ ο γυναικολόγος) και τα ίδια(καθαρο triplex και κανένας φόβος). Πάω στον γυναικολόγο με τα dvd και τη γνωμάτευση και μου λέει: εγώ επιμένω σε εντιπηκτική αγωγή μέχρι να γεννήσεις. Η απάντησή μου: ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΗ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ Ή Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΟ.

Πείτε μου τη γνώμη σας.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ!Ξέχασα το utrogestan που μο έδωσε χωρις λόγο και φυσικά μετά από μια εβδομάδα το έκοψα από μόνη μου και μου είπε δεν πειράζει. Δεν είμαι γιατρός αλλά δεν είμαι και μωρό να μην τα ψάχνω και καθόλου, κι όταν λέω να τα ψάχνω παίρνω γνώμες από γιατρούς.

Το ασβέστιο γιατί μου το δίνει με 10,2 μέτρηση όταν ξέρει ότι έχω θέμα με τα αγγεία. Αντιπηκτικές και ασβέστιο? Η πλάκα είναι ότι χθες που μιλήσαμε δεν μου ενέφερε τίποτα για τις αντιπηκτικές και δεν επικοινώνησε με το Αγγειοχειρούργο ούτε μου σύστησε αιματολόγο.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Για το ζάχαρο δεν γνωρίζω τίποτα αλλά και εγω στην 5 εβδομάδα πήγα στη γιατρό μου και ήταν πρώτη φορά δεν την ήξερα καθόλου απλά είναι γνωστή στην περιόχη και ΄΄εχω κάποιες φίλες που πάνε χρόνια. Δύο φορές έχω κάνει μέχρι τώρα εξετάσεις αίματος δεν με έχει ζαλίσει με εξετάσεις. Μόνο από την αυχική διαφάνεια που κάναμε και είδε τις μητριαίες αντιστάσεις (κάπως έτσι αλλίως doppler) είδε ότι ήταν ανεβασμένες και μου ζήτησε να πάω σε αιματολόγο. Την είπα να μου συστήσει αυτή γιατι δεν γνώριζα κανέναν και μου συστήσε δύο και πήγαν στον έναν, δηλαδή εγω ήθελα να μου πει που να πάω αυτή δεν επέμενε να πάω σε δικό της. Πήγα μου έκανε θροβοελαστρώγραμμα μου είχα ήπιας μορφής πτητικότητα μου έδωσε το σαλοσπιρ των 100 ενώ έπαιρνα προληπτικά από τη για΄τρό των 80 μου είπε θα ξαναέρθεις στην β επιπέδου πήγα ξανα η ίδια διαδικασία και τελικα παραμείναμε στο σαλοσπίρ. Η γιατρός απλά ενημερωνόταν και μου είπε ότι σου πει ο αιματολόγος. Μήπως απλά ο δικός σου θέλει να είναι ήσυχος? Τι να πω να μετράς κάθε μέρα το ζάχαρο σου ένω δεν έχεις κάποιο ιστορικό ακούγεται υπερβολικό αλλά και πάλι δεν είμαι γιατρός.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

zoubik σοβαρά τώρα δες το μήνυμα που σου έχω στείλει. Εϊναι θέμα αυτό να σε τρέχει έτσι. Εγώ τη γιατρό μου την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Και μη σου πιάσω να σου λέω τι φοβίες έχω. Ούτε να σε αγχώνει ούτε τίποτα. Γενικά θεωρώ ότι είναι η καλύτερη γιατρός που έχω πάει ποτέ στη ζωή μου. Όχι η καλύτερη γυναικολόγος απλά. Η καλύτερη γιατρός γενικότερα. Τέσπα, δες το μήνυμα και πες μου.

Liza0 δεν ήθελα να πάρω δεύτερη γνώμη. Να ακούσω αυτά που μου είπε η γιατρός ήθελα και εκείνη τη στιγμή που την είχα στο τηλ μπήκε κόσμος και με κοιτούσε και πήγαινε να μου μιλήσει. Και επειδή δεν ήθελα να τους αφήσω να περιμένουν καθότι θέλω να είμαι εντάξει στη δουλειά μου, την έκλεισα τη γιατρό άρων άρων και ούτε ρώτησα ούτε πολυκαταλάβα κιόλας. Θα περάσω μια βόλτα την Τρίτη πριν από τα μαθήματα ανώδυνου.

Γενικά έχω πολλά νεύρα τελευταία. Αυτό σας το είχα πει; Νεύρα με όλους και με όλα. Έχω νεύρα που δε δικαιολογούνται. Να δω πώς και πότε θα ηρεμήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κατάλαβες, δεν μιλάμε για salospir, μιλάμε για καθημερινές ενέσεις χωρίς να έχω κανει καν την εξέταση anti-xa. Σε αυχενική και β' επιπέδου οι αρτηρίες χαρακτηρίστηκαν από τον εμβρυολόγο άψογες.

Εγώ δεν έχω αντίρρηση να δω άλλους γιατρούς. Έτσι ησυχάζουμε, όπως έκανες εσύ, όχι φάρμακα κι όποιον πάρει ο χάρος.

Μάλιστα στο μικροβιολογικό (που με έβλεπαν σχεδον κάθε 15 μ.) μου είπε ο μικροβιολόγος και καλές να βγουν οι εξετάσεις σου αυτός τέτοιος που είναι θα σου δώσει ενέσεις.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω zoubik μάλλον φοβάται και θέλει να είναι ήσυχος, είχα διαβάσει ότι πολλοι δίνουν ενέσεις αλλά είπαμε όχι και έτσι χωρίς να πας σε έναν αιματολόγο. Αυτός απλά λέει κάτι οι περισσότερες θα τον ακόλουθούν πιστά και του έκατσες εσύ που τα ψάχνεις. Εγώ στη θέση σου αν δεν ένιωθα καλά θα είχα αλλάξει γιατρό. Πρώτα με ενδιέφερε όταν έψαχνα αν είναι άνθρωπος ο γιατρός να μπορώ να ρωτάω ότι απορία έχω και να μην νιωθω ότι με ξεπετάει. Η δική μου παρότι έχει πολύ κόσμο και στις αρχές περίμενα και δύο ώρες αφιερώνει όσο χρόνο χρειάζεται αι κάθε φορά που της λέω να σας ρωτήσω κάτι μου λέει να με ρωτάς ότι θες. Ξέρω περίπτωση που πήγαινε η κοπέλα και αυτός κοιτούσε τον υπολογιστή του πότε δεν την κοίταζε όταν μιλούσε. Απαράδεκτο το θεωρώ.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο κόσμο στο ιατρείο?Της κακομοίρας!!!

Από ενδιαφέρον και κουβεντούλα, πολύ γλυκός άνθρωπος!Γι' αυτό και δυσκολεύομαι να τον αφήσω.

Από συστάσεις από γιατρούς...εκεί είναι που κολλάω πιο πολύ, δεν μπορεί να πηγαίνουν να γεννάνε οι ορθοπεδικοί και οι καρδιολόγοι εκεί και εγώ να μην τον εμπιστεύομαι, απλά θέλω πριν μου δωσει κάτι να εξετάζομαι για το ενδεχόμενο αυτο.

Εδώ έχουμε φτάσει να μου λέει ο κόσμος: μικρή είσαι βρε για να έχεις τόσα προβλήματα στην εγκυμοσύνη!Κι εγώ δεν έχω καταλάβει τίποτα!


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


zoubik έχεις μήνυμα. Και μην τρελένεσαι αν οι άλλοι τον εμπιστεύονται. Εσύ σε αυτήν τη φάση θες κάποιον να τον εμπιστεύεσαι εσύ. Και αν τον εμπιστεύονται οι άλλοι τον εμπιστεύονται για τον εαυτό τους. Είναι μεγάλη υπόθεση να νιώθεις καλά με το γυναικολόγο σου. Ειδικά σε περίοδο εγκυμοσύνης. Αν θες ιστορικό του πώς με έχει μέχρι τώρα... Στα πούπουλα σου λέω. Και με προσέχει και ότι την θέλω και ότι ώρα και να την θέλω είναι εκεί. Και νιώθω ότι χαίρεται μαζί μας και με το μωρό. Και τη βλέπω που είναι έτσι με όλους. Και φυσικά επαγγελματίας και άνθρωπος πάνω από όλα. Αλλά σταματάω γιατί είναι και γελοίο να πλέκω το εγκώμιό της εδώ.

Κορίτσια αύριο θα πάω για τα τελευταία σημαντικά ψώνια της μπουμπούς μου. Σεντονάκια και πανάκια και τέτοια. Πάνες θα παραγγείλω από το internet.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι άσχετο. Γνωρίζει καμία τα ρούχα next??? Έχει βρεφικά σε πολύ καλές τιμές και χωρίς έξοδα αποστολής. Σε αναζήτηση για απόψεις στο ίντερνετ βρήκα μια κοπέλα που έλεγε ότι τα έχει δοκιμάσει και ότι είναι πολύ καλή ποιότητα και αντίστοιχα του mothercare. Αν γνωρίζει κάποια ας μας πει. Ευχαριστώ!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

peka οτι εχω αγορασει απο ρουχαλακια της μπεμπας μου μεχρι στιγμης, τα εχω πάρει απο το next με εξαιρεση κατι φορμακια που πηρα απο το mothercare.

Δεν ήξερα πως εχουν και online καταστημα. Εμεις εδω εχουμε 2 τετοια καταστηματα.

Δεν εχουν μονο βρεφικα - παιδικα αλλα και για όλες τις ηλικιες. Να σου πω πως εγω τα περισσοτερα ρουχα μου απο εκει τα ψωνιζω και ειμαι πολυ μα πολυ ευχαριστημένη, γι αυτο επελεξα και τα ρούχα του μωρου να τα παρω απο εκει. Ειναι αθεκτικα όπως λεμε φορημα - πλυσιμο. Τα συστήνω ανεπιφυλακτα! Με κλειστα ματια. Και ότι δωρο θέλω σε ρουχακια βρεφικα παιδικα παντα απο εκει αγοραζω.

Απο τιμες δεν ειδα online αλλα στα καταστηματα εδω θα βρεις και το φθηνο αλλα και το ακριβο. Πχ προχθες πήρα 3 ζευγαρια γαντακια, 4 εσωτερικα φορμακια, και 1 σκουφακι ολα για την μπεμπα, και πληρωσα στα 40 ευρω και μου εδωσαν και κουπονι για 15% εκπτωση στην επομενη μου αγορα. Πριν λιγες μερες, πηρα 2 ζευγαρια χ 3 φορμακια (δηλαδη 6 φορμακια, αυτα που στο σάιτ τους ειναι 3 μαζι) για new born - απο 0 - 3 μηνων και πληρωσα γυρω στα 50 ευρω. Αλλα ειλικρινα και λιγο περισσοτερο να εδεινα επειδη ξερω οτι η ποιοτητα ειναι αρκετα καλη δεν θα με πειραζε.

Περιμένω τώρα να βάλουν κι αλλα χειμωνιατικα και θα πάω να παρω κι αλλα φορμακια γιατι 6 μονο δεν λεει και χειμωνας.

Υ.Γ αααααα και τώρα που βλεπω τα ρουχαλακια στην σελιδα τους, αυτο που εχεις στην page 4 - Little Birdie - το φουστανακι το τελευταιο με τα φιογκακια στο πλευρο, ξετρελαααθηκα. Εχει και τα παπουτσακια τα ιδια. Τα ερωτευτηκα μολις τα ειδα. Τα ειχε στα 30ευρω το φουστανακι με την φανελιτσα και στα 11 ευρω τα παπουτσακια. Ειλικρινα τα αγαπησα αλλά λεω τώρα να παρω φουστανακι απο τώρα, δεν λεει!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Σίγουρα θα κάνω την απόπειρα να παραγγείλω! Ενδιαφέρομαι για φορμάκια ύπνου και όντως οι τιμές είναι πολύ καλές!

Kiki1986 έχει και ελληνικό σάιτ χωρίς έξοδα αποστολής με αγορές άνω των 20 ευρώ.


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...