Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανουλες Φεβρουαριου 2015


Greta

Recommended Posts

εγώ πάλι βρε κορίτσια μη με ματιάσω, ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα λιώσει στον εμετό, τώρα ούτε έναν δεν έχω κάνει (ξανασημειώνω, ίσως αυτό σημαίνει άλλο φύλο). Έχω όμως μια τρελή αηδία για τα πάντα, πεινάω, αλλά δεν μ' αρέσει τίποτα και τέτοια κουλά.... Γκρέτα μου σε καταλαβαίνω και πιστεύω ότι σε 15 μέρες περίπου θα ησυχάσεις...

Δεν μου λέτε, το τοστάκι τους το δίνετε στο χέρι να το τρώνε ή τα ταίζετε μπουκιά μπουκιά κόβοντας εσείς το τοστ? Έχω απελπιστεί - αυτό το παιδί δεν θα φάει ποτέ.... Η πλάκα είναι ότι αυτό το παλιογονίδιο το έχει πάρει απο μένα. Απ' ότι μου λέει η μαμά μου κι εγώ τα ίδια χάλια από μωρό.... Δεν έτρωγα τίποτα, όλη μέρα με γάλα την έβγαζα.... Έχεις δίκιο Γκρέτα μου ότι όλη μέρα γάλα δεν είναι σωστό, αλλά από το να είναι νηστική, το προτιμώ....:|

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ίσως φταίει η μετάβαση, ξαφνικά στο μωρό προσφέρονται τα πάντα, ενώ έχει συνηθίσει συγκεκριμένα πράγματα.... όταν της δίνω κάτι καινούριο το κοιτάει και φεύγει, λες και φοβάται... Πραγματικά αισθάνομαι ότι εγώ κάτι κάνω λάθος, αλλά δεν ξέρω τι....:?


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

boulitsa μου εννοειτε εξω απο τον χορο πολλα λες.καλα τα λεω εγω αλλα δεν γινεται αλλιως το καταλαβαινω φυσικα.ειναι μικρουλα ακομα δωσε της χρονο.δεν ειναι ολα τα παιδακια ιδια.ποσο θα αλλαξει ακομα...μην τρελενεσαι!!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος, από τη στιγμή που ακολουθείς τις οδηγίες της παιδιάτρου. Είναι στο παιδάκι. Γενικά πάντως κι εγώ έχω την εντύπωση ότι τα κοριτσάκια τρώνε λιγότερο (πώς θα βάλουν το μπικίνι στην παραλία;;;:tongue:)

Μην νιώθεις άσχημα, μπορεί να είναι και κάτι εντελώς παροδικό. Και ο δικός μου έχει σκαμπανεβάσματα στην όρεξη, ανάλογα με τη ζέστη ή τη διάθεσή του, όπως ακριβώς κι εμείς οι μεγάλοι.

Οπότε, ψυχραιμία, κάνε και καμια δοκιμή με αλεσμένα φρούτα (τρίψε και κανένα μιράντα μέσα), κάνε και κανένα μουσικοχορευτικό σόου στο μεσημεριανό (όλες οι μαμάδες έχουμε ένα κρυφό ταλέντο, που περιμένει μια τέτοια κατάσταση για να βγει στην επιφάνεια, να σου κάνω εγώ μίμηση τα τρία γουρουνάκια,να πάθεις πλάκα...) και θα δεις :wink:!

Βρε κορίτσια, τα συμπτώματα τα δικά μου μάλλον σταμάτησαν σήμερα...Η όρεξη μου επανήλθε στα φυσιολογικά, με μια διάθεση να τρώω συνέχεια φέτα δοχείου...Επίσης κι εγώ την έκανα την αμαρτία μου με 2 κυπελλάκια κρέμα γιώτης αραβοσίτου σοκολάτα...Η αναμάρτητη πρώτη τον λίθο βαλέτω!!:tongue:

Άλλο θέμα. Τα βράδια πώς κοιμάστε;;;; Διότι ήδη στριφογυρνάω σα σβούρα, λες κι είμαι στον 8ο...:roll:


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αααχχ! μην μιλαμε για τνομ υπνο!ποιον υπνο??!!δεν κοιμαμαι καθολου καλα! εχω και τον μικρο πανω απ το κεφαλι μου ολη νυχτα! δεν θελει με τιποτα να κοιμαται στο δωματιο του! δραμα ο υπνος μας!

Αν σου σταματησαν τα συμπτωματα τι να σου πω......ζηλευω!!!εγω καμμια διαφορα δεν βλεπω! δεν μου αρεσει τιποτα ομως!ουτε αυτα που μου αρεσαν! δεν ευχαριστιεμαι κανενα φαγητο! ουτε την κρεπα ευχαριστηθηκα! τσαμπα οι θερμιδες!!!:(


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Greta σε νιώθω απόλυτα...έχω να ευχαριστηθω φαγητό απο τότε που έμαθα ότι είμαι εγκυος... Μπορεί να λιγουρευομαι κάτι και μόλις πάω να το φάω αηδιάζω... Νιώθω το στομάχι μου συνέχεια άδειο, ακόμη κι αν έχω φάει, αλλά δεν κατεβαίνει μπουκιά....

Όσο για τον ύπνο papagalia, ήμουν συνηθισμένη να ξυπνάω, αφού η μπουμπούκα ξυπνάει μια φορά κατα τις 4 για γάλα... Βέβαια μετα μέχρι το πρωί, κοιμάται μαζί μας στη μέση του κρεβατιου, οπότε όπως καταλαβαίνεις κοιμόμαστε στην ακρουλα..:P μιας και θέσατε το θέμα του ύπνου, τα παιδάκια σας ποτέ τα πήγατε στο δωμάτιο τους? εμείς την έχουμε ακόμα μαζί μας. Πρώτον δεν της έχουμε φτιάξει ακόμη δωμάτιο ( πρέπει να μεγαλώσουμε το σπίτι και τώρα δεν υπάρχουν λεφτά), αλλά να πω και την αλήθεια δεν θελω ακόμη να την αποχωριστω. Πείτε μου την εμπειρία σας απο αυτήν τη μετάβαση....

Και άλλο ένα φλέγον θέμα: θα το πω ωμά: σεξ κάνετε? έχετε όρεξη, σας το επιτρέπει ο Γιατρος?

Σήμερα έχω γιατρό και ανυπομονώ να δώ το μπεμπακι......

Πολλά είπα πάλι, δεν άντεξα....:mrgreen:


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα φιλεναδες μου! τι μου κανετε? εγω στις 12 εχω ραντεβου με τον γιατρο μου..θα δω το μικρουλι μου!! :)

εγω επειδη μεναμε σε μικρο σπιτι τον ειχα στην κουνια του και 6 μηνων που μετακομισαμε πηγε στο δωματιο του..φυσικα ξυπναγε γιατι θηλαζε κι ολας και ποτε δεν ηταν καλος στον υπνο! απ τον νοεμβρη που αρρωστησε πολυ και χρειαστηκε να νοσηλευτουμε κι ολας κολλησε με εμας! να πω την αληθεια μου αρεσει αλλα τωρα ετσι οπως ειμαι εγω δεν αντεχω γιατι μονιμως κοντευω να πεσω απ το κρεβατι.ειναι τρομερα δυσκολος στον υπνο!

οσο για το αλλο φλεγον θεμα οχιιι!!! καμμια ορεξη για επαφες! αναγκαστικα αραια και που.......ο γιατρος δεν μου το εχει απαγορεψει!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα αυτό...Εμένα ο γιατρός μου το έχει επιτρέψει, αλλά μόνο μια φορά το δοκίμασα και μετά με έπιασαν κάτι κράμπες χαμηλά...Οπότε τώρα όποτε το σκέφτομαι, μετά το μετανιώνω...

Τον μικρούλη μας τον είχαμε στο δωμάτιο μέχρι τα πρώτα του γενέθλια. Από την επόμενη μέρα τον πήγαμε στο δικό του, που όμως το είχα διαμορφώσει από 4 μηνών για να το συνηθίζει λίγο λίγο σαν χώρο και τα απογεύματα παίζαμε εκεί. Στην αρχή κοιμόταν μόνος του χωρίς πρόβλημα, αλλά λίγους μήνες μετά (ήταν σχεδόν 18 μηνών) άρχισε να με ζητάει δίπλα του (πρέπει να ήταν αυτό που λέμε άγχος αποχωρισμού). Έμενα δίπλα από την κούνια μέχρι να τον πάρει ο ύπνος, μετά τα βράδια ξυπνούσε και με ζητούσε κι έκλαιγε...μιλάμε δράματα, πήγαινα και στη δουλειά τότε και δεν με έβλεπε και πολλές ώρες...Χάλια, σαν φάντασμα κυκλοφορούσα, αλλά πιο πολύ ανησυχούσα για την ψυχολογία του μωρού μου...

Το είπα λοιπόν στον παιδίατρο( ως συνήθως!!!) και μου έδωσε την εξής σωτήρια συμβουλή: Το βράδυ, αφού τον κοίμιζα, άφηνα τα ρούχα που φορούσα μεσα στο σπίτι σε μία καρέκλα δίπλα στην κούνια....το κλάμα σταμάτησε ως δια μαγείας, γιατί τη νύχτα μες στον ύπνο του έβλεπε τα ρούχα και ηρεμούσε ότι θα έρθω να τα φορέσω, άρα είμαι εκεί. Ο γλυκούλης μου, είχε την ανασφάλεια ότι θα φύγω από κοντά του, γι' αυτό έκλαιγε... Η αλήθεια είναι ότι τα μωρά πιστεύουν ότι αυτό που δεν βλέπουν δεν υπάρχει. Γι΄αυτό είναι καλό να παίζουμε και το παιχνίδι "κούκου-τσα", διότι χανόμαστε και μετά εμφανιζόμαστε ξανά, αρα τους δίνουμε το μήνυμα ότι μπορεί να μην μας βλέπουν, αλλά εμείς είμαστε πάντα εκεί και πάντα θα επιστρέφουμε κοντά τους!!!:D


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αργήσει να τη βγάλω από το δωμάτιό μας, το ξέρω, αλλά με σταματάει κυρίως το ότι ξυπνάει μέσα στη νύχτα και αν δεν την καταλάβω εγκαίρως προσπαθεί να σκαρφαλώσει από την κούνια.... Άσε που έχουμε και την ευκολία, όταν ξυπνάει ο άντρας μου την ξαπλώνει δίπλα μου ώσπου να της φτιάξει το γάλα και την ταϊζουμε ξαπλωμένοι... Βρε κορίτσια, είναι μεγάλη βλακεία, αλλά θα το πω.... Αν ήξερα ότι μπορεί να λειτουργήσει, θα κράταγα και την μπουμπού και πρώτα ο Θεός το καινούριο μωρό μαζί μου στο δωμάτιο.... Νομίζω ότι θα αισθανθεί ότι βγαίνει από το δωμάτιο λόγω του άλλου μωρού... Όπως σας είπα αυτή τη στιγμή δωμάτιο δεν υπάρχει, λέμε να φτιάξουμε το φθινόπωρο αν μας το επιτρέψουν τα οικονομικά και ώσπου να το συνηθίσει, όπως λέει και η papagalia, σχεδόν θα συμπέσει η μεταφορά της στο νέο δωμάτιο με τη γέννα.... Όταν ξυπνάνε πώς το καταλαβαίνετε? Έρχονται μόνα τους στο δωμάτιο? Και από πότε τα μεταφέρατε από την κούνια σε κρεβατάκι... Σκέφτομαι να μην αγοράσω δεύτερη κούνια, αλλά να πάρει την κούνια το μωρό και να αγοράσω κρεβατάκι για τη μπεμπούλα....

Αχ, όλο προβληματισμούς είμαι.....:?:?


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον κοιμίζω ακόμα στην κούνια του, γιατί είναι από αυτές που βγαίνουν τα καγκελάκια και γίνεται παιδικό κρεββατάκι. Το βράδυ, σηκώνεται πολύ συχνά για τουαλέτα, γιατί πίνει πάααρα πολύ νερό μέσα στη μέρα. Του έχω πει να με ξυπνάει να τον πηγαίνω εγώ, αν και μπορεί να πηγαίνει και μόνος του, επειδή φοβάμαι μες στον ύπνο του, μην κουτουλήσει, μη ζαλιστεί, μη μου γλυστρήσει και δεν το πάρω χαμπάρι...(Ανασφάλειες έχω...) Όταν ήταν πολύ μωράκι τον άκουγα από την ενδοεπικοινωνία...

Τώρα πρώτα ο θεός, θα του δώσω το εφηβικό κρεββάτι το δικό μου, από το πατρικό μου σπίτι (είναι σε πολύ καλή κατάσταση, μόνο στρώμα καινούργιο θα πάρω) και θα ξαναβάλω τα καγκελάκια στην κούνια για το μωρό πρώτα ο θεός (και για την κούνια θα πάρω καινούργιο στρώμα). Πάντως σύντομα σκοπεύω να την κάνω την αλλαγή, μην νομίσει ότι ήρθε το μωρό και του πήρε το κρεββάτι του...:)

Κορίτσια, πόσα υπερηχογραφήματα κάνετε πριν την αυχενική; Γιατί εγώ το άκουσα 2η φορά την προηγούμενη εβδομάδα και τωρα θα πάω κατευθείαν για αυχενική σε 2 εβδομάδες. Λέτε να πρέπει να πάω κι εγώ πάλι στο γιατρό;


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αργήσει να τη βγάλω από το δωμάτιό μας, το ξέρω, αλλά με σταματάει κυρίως το ότι ξυπνάει μέσα στη νύχτα και αν δεν την καταλάβω εγκαίρως προσπαθεί να σκαρφαλώσει από την κούνια....

Εντάξει, δεν έχεις αργήσει κιόλας!!!!:D Μωράκι είναι ακόμα!!!! Άλλωστε σε αυτά δεν υπάρχουν τόσο αυστηροί κανόνες και η κάθε οικογένεια ρυθμίζει τα πράγματα ανάλογα με τις ανάγκες της. Μπορεί ακόμα και να κρατήσεις και τα δύο μωράκια μαζί στο δωμάτιό σου και μετά να τα πας μαζί στο δικό τους δωμάτιο...Δεν θα τους κακοφανεί κιόλας, γιατί θα έχουν παρεούλα το ένα το άλλο...:D

Στο κάτω κάτω δεν έχω ακούσει να έπαθε κανένας τίποτα επειδή οι γονείς του τον κράτησαν στο δωμάτιό τους ένα χρόνο παραπάνω ;)!!!


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια τι κανετε?

εγω γυρισα απο τον γιατρο! το μωρακι μου σουπερ ηταν μια χαρουλα! σχετικα με το μικροβιο δεν μπορπυμε να κανουμε τιποτα.θα παρει και ο συζηγος αντιβιωση και βλεπουμε μετα την αυχενικη που θα ξανακανω ελεγχο!

Papagalia και εγω τριτη φορα το ειδα σημερα και δεν θα το ξαναδω μεχρι την αυχενικη! δεν ανησυχω ομως!

Boulitsa γω τον εχω βγαλει απο την κουνια γιατι σκαρφαλωσε και επεσε.εχει αυτο το κρεβατακι αυτοκινητο αλλα δεν πλησιαζει χαχα! εχει ξεμαθει να κοιμαται μονος του.και αν κοιμηθει καμμια φορα που ειναι πολυ κουρασμενος ξυπναει και ερχετε μονος του.παντως εγω δεν αγχωνομαι.ολα θα παρουν τον δρομο τους! θα δειξει τι θα γινει.το πολυ πολυ να κοιμομαστε ολοι μαζι :P :p


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γκρέτα!! Χαίρομαι που είναι καλά το μωράκι ου και με το καλό η αυχενική! Εγώ πήγα την πρώτη φορά και είδα μόνο σάκο, μετά από δύο εβδομάδες το ακούσαμε πρώτη φορά και την Παρασκευή που μας πέρασε για δεύτερη φορά και τώρα στην αυχενική!

Α, και κορίτσια, τα συμπτώματα επανήλθαν...


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Papagalia αντε με το καλο και εσυ να κανεις την αυχενικη!οσο για τα συμπτωματα μην αγχωνεσαι για να ερχονται και να φευγουν μαλλον σημαινει οτι σιγα σιγα υποχωρουν!

Boulitsa ποτε με το καλο αυχενικη εσυ? δεν θυμαμαι αν το εχεις αναφερει!

εμεις παμε να καμουμε νανι τωρα! καλο μας βραδυ μανουλες!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κορίτσια, έχω νέα..... Χθες πήγα στο γιατρό για έλεγχο λόγω του αίματος που είχα δει πριν δύο εβδομάδες και αφού τελείωσα την αγωγή με τα utrogestan που μου είχε δώσει. Όλα μια χαρά, είδαμε το μωράκι καθαρότατα. Κεφαλάκι, κορμάκι και μικρά μικρά ποδαράκια και χεράκια, έλιωσα.... Κουνιόταν κιόλας... Μου είπε μια χαρά όλα.... Το μόνο που με άγχωσε είναι ότι της είπα ότι συχνά νιώθω πολύ βάρος χαμηλά, λες και θα γεννήσω και μου είπε ότι αυτό είναι επικίνδυνο. Μάλιστα με έκραξε που ακόμα παίρνω αγκαλιά το παιδί και μου είπε όταν συμβαίνει αυτό να ξαπλώνω αμέσως και να βάζω τα πόδια ψηλά. Έχει καμία κάτι παρόμοιο? Εγώ μόλις χθες έκλεισα αυχενική για τις 30/7 και ανυπομονώ:D.Βλέπω ότι είμαι τελευταία και ζηλεύω........


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τι κανετε?

Boulitsa γω τον εχω βγαλει απο την κουνια γιατι σκαρφαλωσε και επεσε.εχει αυτο το κρεβατακι αυτοκινητο αλλα δεν πλησιαζει χαχα! εχει ξεμαθει να κοιμαται μονος του.και αν κοιμηθει καμμια φορα που ειναι πολυ κουρασμενος ξυπναει και ερχετε μονος του.παντως εγω δεν αγχωνομαι.ολα θα παρουν τον δρομο τους! θα δειξει τι θα γινει.το πολυ πολυ να κοιμομαστε ολοι μαζι :P :p

αυτά σκέφτομαι κι εγώ και λέω πώς να την πάω σε άλλο δωμάτιο? Μου άρεσαν κ εμένα κάτι τέτοια κρεβάτια σαν αυτό που λες, αλλά αυτά έχουν δυνατότητα για κάγκελο στο πλάι?

Βλέπω κι εμείς να καταλήγουμε να κοιμόμαστε όλοι μαζί στο τέλος (και οι 4 πρώτα ο Θεός) γιατί έχω ήδη δει ένα κρεβατάκι της chicco (next to me νομίζω λέγεται) που το βάζεις δίπλα σου στο κρεβάτι και ενώνεται (co-sleeping) για το νέο μωράκι. Όσο για τη μικρούλα μας, δεν βλέπω να ξεκολλάει από πάνω μας - ειδικά με το νέο μωρό....


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...