Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Cafe Οκτώβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Το έκανα vasdelάκι μου... Και ζεστό νερό στο ντους. Και μου έκανε μασάζ ο σύζυγος... Και έβαζα πολύ ζεστή πετσέτα... Και εμπλαστρο... Τπτ, τα ίδια σκ@τ@ είναι... Και εγώ συνήθως αναρρώνω γρήγορα από αυτά, τι να πω γκαντεμιά μαύρη και άραχνη... Σχετικα με την απορια σου για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 14,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κοριτσάκια μου το ευχαριστώ είναι λίγο...

συνεχίζουμε ;)

Κλειώ μου πραγματικά είναι απαίσιο που πονάς από χαζομαρίτσες!!!!!!!

καμιά θερμαντική κρεμούλα - αν επιτρέπετε βέβαια με τον θηλασμό, δεν το γνωρίζω. Το ζεστό νεράκι βοηθάει πολύ, το παλιοβασδέλι τα ξέρει όλα και συμφέρει!

Περαστικά σου κοριτσάκι!!!!!!!

Βασδελάκι μου χαλαρά οι δουλίτσες, ναι;

Link to comment
Share on other sites

Και counterpain έβαλα χθες και τίποτα δεν έκανε... Πήγε ο σύζυγος πριν λίγο να μου βγάλει το έμπλαστρο για να μου βάλει το καινούριο και επειδή τσίριζα και επειδή βαρέθηκα να πονάω τον έβρισα και του είπα να σταματήσει!! Δεν το βγάζω δεν με νοιάζει!! ΠΟΝΑΩ!!! Να πέσει μόνο του και αν δεν πέσει δεν με νοιάζει, θα το πάρω στον τάφο μαζί μου :evil:


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάια μου, μια μέρα δεν μπήκα και έγινε πάλι χαμός με τις γέννες, τι γινετε με μας ή δεν θα γενναει καμία ή όλες μαζί.

Βάσω και Ιωσήφ να σας ζήσει, να χαίρεσται την μπεμπούλα σας, να είναι γερή και δυνατή.

Ελένη να σας ζήσει το κοριτσάκι και να χαίρεσται την πλέον τρίτεκνη οικογένεια σας.

Ploegisi να σου ζήσει η μικρή κουκλίτσα σου, να την καμάρώσετε οπως επιθυμείτε.

Κορίτσια με το καλό να γυρίσετε στο σπιτάκι σας και καλό σαραντισμό.

Μαράκι αντε εως την Δευτέρα κι εσυ, με το καλό κορίτσι μου να δεχθείς το μπέμπαρό σου.

Ρένα πολυ ωραία η ιστορία σου και μπράβο σου που δεν αγχώθηκες καθόλου βρε θηρίο.

Τσιπούρα να μην ακούω για φόβους και τέτοια απο τώρα αλλωστε ξέρεις πολύ καλά οτι μόνο στο δικό μας καφέ εχείς τρανταχτά παραδείγματα οτι και μετα απο ατυχιες τα πράγματα πάνε πολυ καλά τελικά, απλως θέλει θετική σκέψη. Να θυμάσαι καινουριο σπιτάκι, καινουρια ψυχολογία.

Κλελια ησουν η πρώτη και σε ματιάσαμε μου φαίνεται. Ελπίζω να σου περάσουν όλα τα πονάκια σιγα σιγα.

Εμείς κορίτσια τα πάμε πολύ καλά με τη μικρή, τρώει μονο μαμίσιο γάλα, απο το ενα στήθος βεβαια το βγαζω με θήλαστρο γιατι δεν μπορεί να πιάσει καλα την θηλή, αλλα ελπίζω με τον καιρο που θα μεγαλώσει λίγο να καταφέρει να την πιάσει.

Το βράδυ κοιμάται 4 ώρες ευτυχως και καταφερνουμε και κοιμόμαστε κι εμεις, μόνο το απόγευμα είναι λίγο πιο γκρινιαρούλα απο τα πονάκια που έχει. Ολα καλα, δοξα το Θεο.

Φιλάκια ολλα σε όλα τα κοριτσάκια.


[sIGPIC][/sIGPIC]H0T1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσούδες :mrgreen: καλησπέρα!

Είχαμε πολλά ευχάριστα από τότε που μπήκα... Να σας ζήσουν τα μπουμπουκάκια σας!!!!!!

Δεν προλαβαίνω να μπαίνω :( γιατί δεν έχω καθόλου βοήθεια σπίτι κι εχω τρελαθεί στα πλυντήρια, τα μαγειρέματα και τα σιδερώματα... Εχω και τη μαία μου που βρίζει που κάνω δουλειές κλπ...

Ρε παιδιά εσείς δεν κάνετε δουλειές? Δεν μπορεί να είμαι εγώ τρελή.... Ασε που πολλές αποσας έχουν και 2ο παιδί...

Τελοσπάντων...

Τσιπουρίτσα μου να μην φοβάσαι, για όλα υπάρχει τρόπος... Κι εγώ φοβόμουν αλλά σε συνεννόηση με τη γιατρό μου τα λύσαμε ΟΛΑ τα κολλήματά μου...

Ασχετο: α/ Σε ποιο σαιτ να μπω να αλλάξω τικεράκι?

β/ Εσάς τα μπεμπάκια σας όταν χασμουριούνται στον ύπνο τους κάνουν σα γατιά???????? :confused::confused::confused:


ttB9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Ξέχασα!

Έχει καμιάς το κεφτεδάκι ικτερο? Εμένα έχει ακόμα και δεν ξέρω τι να κάνω... Δε γουστάρει να κάθεται γυμνός στο φως και κλαίει... Να τον βάλω στον ήλιο απευθείας? :roll::roll::roll:


ttB9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Tσιπούρα: αυτός ο φόβος δεν θα φύγει ποτέ, ούτε όταν πας να γεννήσεις, την ίδια μέρα θα φοβάσαι!! Είπαμε: μαζί θα το αντιμετωπίσουμε, εσύ θα φοβάσαι, εμείς θα σε εμψυχώνουμε... Από κάποιο σημείο και πέρα θα φοβάσαι λιγότερο και όλο λιγότερο... αλλά θα φοβάσαι... λοιπόν προχώρα και ας φοβάσαι... :tongue: Όσο το σκέφτεσαι τόσο πιο πολύ το τρενάρεις και πάλι το σκέφτεσαι κοκ... Θα φας ξύλο!!!

Τι γκαντεμιά με έχει πιάσει γμτ!!! Από χθες έχω πάθει κάτι σαν νευροκαβαλίκεμα δεν μπορώ να κοιτάξω πάνω, κυκλοφορώ σαν το ξυλάγκουρο και πονάω!! Αλλάζω το παιδί και πονάω, ξαπλώνω και πονάω, γράφω στον η/υ και πονάω... Έχω βαρεθεί να πονάω δλδ γμ το κέρατό μου γμ!!!!! Τοκετός και λοχεία μια χαρά και από μ@λ@κιούλες εγώ πονάω!! Μία με το απόστημα μία με τον λαιμό μου δεν αντέχω άλλο, χθες με βρήκε ο σύζυγος να κλαίω και να του λέω: δεν μπορώ άλλο να πονάω από μ@λ@κίες!!!

Λοιπόν άσχετο: όσες ενδιαφέρονται για το συμπληρωματικό επίδομα από τον ΟΑΕΔ, είναι πιο απλά τα πράγματα από ό,τι φανταζόμουν. Θα σας πω τι έκανα με τον ΟΑΕΔ που είναι στην Λεωφ. Γαλατσίου. Πήρα τηλ και ρώτησα αν με εξουσιοδότηση μπορεί να κάνει ενέργειες ο σύζυγος και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται καν εξουσιοδότηση :confused: , να πάει με τα χαρτιά μόνο, μας έδωσε και το όνομά της η κυρία που το είπε. Εν τω μεταξύ στον ΟΑΕΔ γινόταν ένας χαμός μαύρος και υπήρχαν 2 ουρές: μία για ανεργία και μία για οικογενειακό επίδομα. Εγώ υπέθεσα ότι έπρεπε να στηθεί ο σύζυγος στο οικογενειακό επίδομα: αμ δε!!! Περίμενε 3 ώρες και όταν έφτασε η σειρά του, του είπαν να πάει στην εν λόγω κυρία που δεν υπήρχε ουρά :shock:, και ξεμπέρδεψε αμέσως!!! Του είπε ότι στην τάδε Νοεμβρίου (δεν θυμάμαι, θα μου τα πει από κοντά) να πάω εγώ στην κυρία που είναι χωρίς ουρά και να πάρω την επιταγή... Εν κατακλείδι: πρώτα τηλ στον ΟΑΕΔ που υπαγόμαστε και ρωτάμε αν μπορεί ο σύζυγος να καταθέσει τα χαρτιά με εξουσιοδότηση και μετά που βρίσκεται στον ΟΑΕΔ ρωτάει κάποιον αν περιμένει στην σωστή ουρά για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας :D

ΥΓ. ΠΟΝΑΩ!!!!!!!!!

Κλελια μου να κανει την αιτηση ο αντρας σου μπορει να εισπραξει τα χρηματα δεν μπορει ,αυτο στο ειχα πει θυμαμαι κι εγω....Η επιταγη απλα ειναι αυστηρα προσωπικη....

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Ξέχασα!

Έχει καμιάς το κεφτεδάκι ικτερο? Εμένα έχει ακόμα και δεν ξέρω τι να κάνω... Δε γουστάρει να κάθεται γυμνός στο φως και κλαίει... Να τον βάλω στον ήλιο απευθείας? :roll::roll::roll:

εμεις Φραγολινακι που ειχαμε λιγο ικτερο την βγαλαμε στο μπαλκονακι τις καλες μερες να μας βλεπει ο ηλιος και τις λιγο φυσερες που λεω εγω μερες αλλα με ηλιο πισω απο το τζαμακι με ρουχα κανονικα δεν μ ειπε η παιδιατρος να την γδυσω


Κάθε φορά που σε κοιτάζω είναι σαν την πρώτη στιγμή που σ'αγκαλιασα!!!

Μέσα απο σένα ζω....είσαι η ανάσα μου, είσαι η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

9zlup2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΑΚΆΡΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ! τρεμω στη σκέψη, ξέρω ότι μόνο κάνοντας ένα παιδί ξεπερνιέται αλλά να πω ψέμματα; φοβάμαι πολύ! είναι κι αυτές οι μέρες... αλλά πάμε μπροστά :) ξέρω

(τα λέω κι εγώ για να τα πιστέψω)

ειρήνη άλλαξε το τικερ καλέ!!!!!

τί κάνει η πριγκήπισσα Νο2 ? το αγγελικάκι; ζουζουνιές;

να μην τρεμεισ τσιπουριτσα μου γλυκια!!κ να σου πω...ο φοβοσ δεν ξεπερνιετε κανοντασ ενα παιδι οπωσ λεσ...εγω και στην πριγκιπισσουλα το ιδιο φοβομουν...

να σε ρωτησω ομωσ κατι?πωσ λεσ για <αυτεσ τισ μερεσ??>..το ειχεσ ξαναπει και ψαχνομουν αλλα δεν ρωτησα...

αφου δεν ηταν τετοιεσ μερεσ...

μια χαρα ειναι και οι 2 τουσ!!!!η αγγελικη ολο και αρχιζει να συνηθιζει αλλα οι ζουζουνιεσ ,ζουζουνιεσ...ασε!!!!!!!

δεν φανταζεστε τι γινετε στο σπιτι...

Το βράδυ κοιμάται 4 ώρες ευτυχως και καταφερνουμε και κοιμόμαστε κι εμεις, μόνο το απόγευμα είναι λίγο πιο γκρινιαρούλα απο τα πονάκια που έχει. Ολα καλα, δοξα το Θεο.

Φιλάκια ολλα σε όλα τα κοριτσάκια.

αχ και η δικια μου...δεν μπορω να καταλαβω πωσ το απογευμα την πιανει η γκρινια!!μπορει να περασει και 3-5ωρο με γκρινια χωρισ να κοιμηθει...ειναι το 3ο απογευμα στην σειρα..

τα πονακια ελεγα κι εγω ...αλλα δεν ειναι λιγο νωρισ?

...

Ρε παιδιά εσείς δεν κάνετε δουλειές? Δεν μπορεί να είμαι εγώ τρελή.... Ασε που πολλές αποσας έχουν και 2ο παιδί...

Τελοσπάντων...

δουλειεσ???????????????απλα ξεσκιζομαι!!!!!!!!!!και παρολο που δεν προλαβαινω με τιποτα(βλεπεισ εχω 2 μωρα!!!!)δεν σταματαω!!!!!!!!!!!!ισωσ επειδη ειμαι κλεισμενη μεσα και τα θελω ολα ενταξει!!χωρια μαγειρεμματα,να ασχοληθω με αγγελικουλα και αρμεγμα...εμ θηλαστρο ηθελα να πω!!:tongue::tongue:


DnfMp3.pngqTarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή μου σε είχα ρωτήσει για διευκρινήσεις 2 φορές αλλά δεν μου απάντησες :(. Εγώ είχα την εντύπωση ότι θα περιμένω με τις ώωωωωωωρες στον ΟΑΕΔ, τελικά όμως δεν χρειαζότανε... Και όπως και να 'χει, 22/11 που μου είπαν να πάρω την επιταγή θα μπορώ και να πάω οδηγώντας με το μηχανάκι, ή να πάρω το μωρό και να πάμε με το λεωφορείο ή να μας πάει ο σύζυγος με το αυτοκίνητο και να έχουμε και το μωρό μαζί, δεν θα είναι τόσο μικρούλι ούτε θα θέλει βυζί κάθε 3 και λίγο... Τώρα μια χαρά γλύτωσα την ταλαιπωρία, και θα την γλίτωνε και ο σύζυγος αν ήμασταν περισσότερο υποψιασμένοι...

Ειρήνη παιδί μου τι την ρωτάς την τσιπούρα για αυτές τις μέρες?? Και εκείνη είχε ΠΗΤ ξέρεις :(...

fragolina εγώ κάνω τα πολύ απαραίτητα: βάζω πλυντήρια, απλώνω ρούχα και σιδερώνω τα μπεμπέ ρούχα... Έχω καθαρίστρια που έρχεται 2 φορές τον μήνα για γενική και σιδέρωμα δικών μας ρούχων. Η μαμά μου μας φτιάχνει φαγητό, αυτά! Τι άλλο να κάνω το σάψαλο? Κάθε λίγο και λιγάκι κάτι παθαίνω και πονάω και δεν μπορώ να κουνηθώ γμ το κέρατό μου γμ!!! Η μαία γιατί σου απαγορεύει τις δουλειές, για να μην κουράζεσαι? Αν θες να αλλάξεις τικεράκι πάτα σε κάποιο από τα δικά μας (εγκυμοσύνης ή ηλικίας μωρού) και θα σε βγάλει αυτόματα στο site που μπορείς να διαλέξεις το αντίστοιχο δικό σου... Φώτο νομίζω δεν άλλαξες, αυτή με το σκυλάκι την είχες και πριν, την θυμάμαι... Σχετικά με τον ίκτερο τον έχω αγνοήσει παντελώς!!! Στην αρχή όντως την βάζαμε μέσα από το τζάμι εκεί που είχε φως, με τα ρούχα της... Τώρα δεν κάνω τπτ, πόσο καιρό πρέπει να ασχολούμαστε με αυτό? Τέσπα, βρήκα παιδίατρο, στην επικείμενη επίσκεψή του θα τον ρωτήσω... Προς το παρόν είμαι σχεδόν ανάπηρη και δεν είμαι για πολλές μετακινήσεις...


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια καλησπέρα

σήμερα είχα την εντύπωση ότι θα γεννήσω στις 5:30 το πρωι με πιάσανε κάτι συσπάσεις ανά δεκάλεπτο και εκεί που ήμουν έτοιμη να πάρω τη μαία στις 7 σταματήσανε.

αύριο περιμένω και γυναίκα να μου κάνει γενική για να στρώσω να είμαι έτοιμη. λέτε να το κανω σαν την ρένα μόλις τακτοποιηθεί το σπίτι να γεννήσω;:)

ευτυχώς ο άντρας μου ασχολείται με το μικρό τώρα οπότε ευκαιρία είναι πάω να ξαπλώσω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη παιδί μου τι την ρωτάς την τσιπούρα για αυτές τις μέρες?? Και εκείνη είχε ΠΗΤ ξέρεις :(...

ωχ.................ειμαι παντελωσ απαραδεκτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χιλια συγνωμη ειλικρινα....βρε κοριτσια ειναι το κεφαλι μου εντελωσ πιγμενο...εχει αρχισει αυτεσ τισ μερεσ η μικρουλα την ΓΡΙΝΑ κ σε συνδιασμο με την γρινα τησ αγγελικησ εχω γινει σαν αυτο το emoticon...:roll:χωρια ολα τα αλλα...

απλα εμενα το μυαλο μου πηγαινε στον χειμωνα ....

αισθανομαι παρα πολυ απαισια τωρα


DnfMp3.pngqTarp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...