Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Cafe Οκτώβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλησπέρα καρδούλες!

panan με το καλό και μ' έναν πόνο - αν και λογικά τώρα θα κρατάς ήδη το μαναράκι σου αγκαλιά!

ellain άντε να γίνει η αρχή και να ξεμπλοκάρουν τα πράγματα να ηρεμίσετε κι εσείς λίγο.

Ελένη, Δέσποινα και irene καλωσορίσατε!

Clelia για το ΙΚΑ που ρωτάς εγώ εξυπηρετήθηκα αμέσως στο ΙΚΑ πλ. Κάνιγγος που μου σύστησε ο αιματολόγος, πας χωρίς ραντεβού 9-11 περίπου για συνταγογράφηση και ξεμπερδεύεις (είναι μια Ρέπα και μια άλλη που δε θυμάμαι όνομα, αν ενδιαφέρεσαι θα το κοιτάξω και θα σου πω αύριο).

Η είσοδος είναι δίπλα από το κεντρικό ΙΚΑ, ρώτα καλύτερα όμως στις πληροφορίες του κεντρικού να σου πουν όροφο του αιματολογικού γιατί δε θυμάμαι.

τσιπουράκι πακέτο το πακετάρισμα αλλά είναι για καλό σκοπό!

Φιλάκια σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες!

Καληνύχτα!


Καρδιά μου λιώνω, μακριά σου δε ζω...

7P0bp3.png?QSgUFaB8

dOCGp3.png?JHmztYbB

Γνωριστήκαμε: 3/3/2000

Παντρευτήκαμε: 7/7/2007

Ήρθε το μωράκι μας: 14/10/2010

Ήρθε το 2ο αγγελουδάκι μας: 31/1/2013

_________________

ΗΡΘΑΤΕ ΛΑΧΤΑΡΕΣ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 14,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ευχαριστώ και από εδώ τις φιλενάδες που μου ευχήθηκαν για τα γενέθλια μου!

Και επί τις ευκαιρίας μου αφιερώνω και ένα τραγουδάκι: :tongue::mrgreen::rolleyes::P


Καρδιά μου λιώνω, μακριά σου δε ζω...

7P0bp3.png?QSgUFaB8

dOCGp3.png?JHmztYbB

Γνωριστήκαμε: 3/3/2000

Παντρευτήκαμε: 7/7/2007

Ήρθε το μωράκι μας: 14/10/2010

Ήρθε το 2ο αγγελουδάκι μας: 31/1/2013

_________________

ΗΡΘΑΤΕ ΛΑΧΤΑΡΕΣ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

ελενάκι, δέσποινα και ειρήνη να σας ζήσουν τα μωράκια σας καλό σαραντισμό.

αγγελικούλα χρόνια πολλά, πολύχρονη και με ένα γερό μωράκι.

εγώ έχω τρελαθεί στις συσπάσεις αλλά το μικρό δεν το βλέπω να βιάζεται από την άλλη έχουν σπάσει τα νεύρα μου ο γιος είναι τώρα 3 μέρες που μου βγάζει το λάδι. άσπρο εγώ μαύρο αυτός. τα έχω παίξει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!( σε εγκυούλες, λεχώνες, ετοιμόγεννες και εγκυούλες to be!:tongue:)

Ησυχία βλέπω....:roll:(Μήπως γεννάτε;):P

Σήμερα πήγα στον ΟΠΑΔ, θεώρησα το βιβλιάριο με την εξέταση για την καμπύλη ζαχάρου και την Δευτέρα θα πάω(μπλιαξ!). Θα κάνω την μεγάλη(100 γρ γλυκόζη) και άρχισα να το σκέφτομαι από τώρα.

Έκλεισα ραντεβού και στον γιατρούλη μου στις 14 του μήνα, για τον έλεγχο του 7ου.:D

Να πάρει η ευχή, μόλις βγαίνω να περπατήσω λίγο σαν να μου σφίγγει κάποιος την κοιλιά και μετά γίνεται πέτρα και πάω σαν την πάπια....:?

Μπεμπούλη, τι γίνεται εκεί μέσα;

Θυμάμαι είχα ρωτήσει τον γιατρό αν όταν έχω συσπάσεις ζορίζεται ο μπέμπης εκεί μέσα και μου είχε απαντήσει:" Αυτός μια χαρά είναι εκεί μέσα, εμείς ζοριζόμαστε". Μετά μου είχε μετρήσει τον τράχηλο και ήταν 36mm, μια χαρά μου είχε πει....

Για να δούμε τώρα τι θα δει...


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κορίτσια, να σας ζήσουν τα μπεμπόνια σας!

Καλό σαραντισμό!

Φιλιά στο μέτωπο(εκεί φιλούνε τις λεχώνες!):lol::lol::lol:

αυτο δεν το ηξερα!!!!για πιο λογο καλε???:confused:

βασδελακι μου σευχαριστω για τα πολυ καλα σου λογια στο χτεσινο μηνυμα σου!!!!!!!!!!!!να σαι καλα!!!μου τονωσεσ το ηθικο!!!!!!!!!!;)

αχ τι κανει τελικα ο υπνοσ στον ανθρωπο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χτεσ θυμαστε που ημουν στισ μαυρεσ μου...εντελωσ αυπνη..

σημερα δοξα τω θεω αν και ξυπνησε 2 φορεσ απο 1 ωρα την καθε μια ξανακοιμοταν ησυχα και ετσι καταφερα να κοιμηθω και εγω λιγο!!!!

αλλα μου εκανε εντυπωση και δεν ξερω πωσ να τησ το αλλαξω....το βραδυ ανα 4ωρο και λιγοτερο ηταν πανω!!και μετα ,αφου φαγαμε στισ 4-4.30 το πρωι δεν ξυπνουσε...!!την ξυπνησα εγω στισ 9.30 με τα χιλια ζορια...κ σκευτομουν μηπωσ το θεωρει βραδυ κ κοιμαται παραπανω?να ηταν τυχαιο...?τεσπα..

λεχωνουλεσ!!!!ελενακι ,δεσποινακι και ειρηνακι καλωσ μασ ηλθατε!!!να σασ ζησουν και παλι τα μπεμπακια σασ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εχετε ολεσ σασ χαιρετησματα απο την ελενη μασ (ploegisi)!!!!!!!!!!!σημερα λογικα παει σπιτακι τησ!!!με το καλο ευχομαι και ολα να τησ πανε πολυ πολυ καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


DnfMp3.pngqTarp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το ηξερα!!!!για πιο λογο καλε???:confused:

βασδελακι μου σευχαριστω για τα πολυ καλα σου λογια στο χτεσινο μηνυμα σου!!!!!!!!!!!!να σαι καλα!!!μου τονωσεσ το ηθικο!!!!!!!!!!;)

Έλα ρε Ειρήνη, πλάκα κάνω! Απλά, επειδή και τις 2 φορές που γέννησα με το που μου έδωσε το μωρό ο γιατρούλης μου, με φίλησε στο μέτωπο, το θεώρησα πολύ τρυφερό και γι' αυτό το είπα!:-D

Όσο για τα ωράρια ύπνου της μπέμπας η αλήθεια είναι ότι μέχρι να καταλάβουν πρωί - βράδυ περνάει καιρός αλλά όσο κοιμάσαι κι εσύ μην σε απασχολεί...


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

γειά σας καλές μου!

vasdelaki με το καλό και η καμπύλη, κουράγιο ... τα ξέρεις

ειρήνη κοιμήθηκες λίγο !!!!! μπράβο!!!!

άντε να παέι και η ισουλα στο σπιτάκι της με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ψαρίδιον!

Απλά, σκέφτομαι την υπογλυκαιμία που μπορεί να κάνω αμέσως μετά την τελευταία μέτρηση και.....ενθουσιάζομαι.


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέεερα!!

Η σκατούλα μου δεν με άφησε να κοιμηθώ και κουτουλάω... Με δούλευε, ήθελε βυζί, δεν ήθελε, όχι ήθελε, μπα το μετάνιωνε... Αυτό όλο το βράδυ...

vasdeli θα έχεις ταπεράκι μαζί για να φας μετά την καμπύλη. Ή δες κάποιο τυροπιτάδικο εκεί κοντά (πολύ κοντά όμως) για να τσακίσεις 5-6 σφολιατοειδή... Αυτό που λες για το περπάτημα πάπιας, καταλαβαίνεις ότι ζορίζεται η μήτρα, έτσι? Τα είχα από τον 6ο μήνα και δεν είχα καταλάβει ότι είναι ζόρι, χαμπάρι εγώ κοιμόμουν όρθια... Οπότε: χαλλλλλλαρά!!

Αγγελική σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, όμως έχω ήδη κλείσει ραντεβού στο ΙΚΑ Δροσοπούλου και θα στείλω τον σύζυγο. Αν του πω να πάει πλ Κάνιγγος θα με κρεμάσει ανάποδα...

Λοιπόν, ήρθε σήμερα καινούριος παιδίατρος, μου τον σύστησε μία συνάδελφος-φίλη μου: είναι καταπληκτικός!!! Είναι μεγάλος, περίπου 60, αλλά πολύ καλός με τα μωρά, πάρα πολύ ψαγμένος και διαβασμένος και παρά την ηλικία του, ακολουθεί την "μοντέρνα" σχολή θηλασμού που και εγώ ξέρω πολλά και όχι βλακειούλες που μου έλεγε η προηγούμενη (20' να χτυπάω το παιδί για να ρευτεί κλπ). Μου είπε ότι το μωρό πρέπει να παίρνει 170-200 γραμ/εβδομάδα (η προηγούμενη δεν ήταν ευχαριστημένη όταν έπαιρνε τόσα) και επίσης Ειρήνη: πλέον δεν ξυπνάμε τα μωρά ανά 3ωρο, λογικά και η δικιά σου έχει φτάσει 3 κιλά, έτσι δεν είναι? Αν ναι, δεν χρειάζεται τόσο πείσμα να φάνε στις 3 ώρες, απλά από τις 6 ώρες πλέον αρχίζουμε να ανησυχούμε (αν και το ξεβυζωτήρι μου σιγά μην με αφήσει να ηρεμήσω τόσες ώρες). Επίσης της έκανες όλες τις εξετάσεις-ασκήσεις!! Η άλλη χλιαρά πραγματάκια (καλά την έχω βάλει στο μάτι... Ποτέ μου δεν την χώνεψα).

Αχ είναι πολύ καλός και εγώ χάρηκα πάρα πολύ που βρήκαμε τόσο καλό παιδίατρο και μάλιστα κοντά στο σπίτι μου... I am so happy!!!

Το άλλο που βρήκε: παιδιά πρέπει να κάνω 2 επαναληπτικά παιδικά εμβόλια :shock: που τα ξεχάσαμε. Έπρεπε να γίνουν περίπου 10 χρόνια πριν, είναι το τριπλό (ιλαράς και κάτι άλλα) και το διπλό τέτανου και διφθερίτιδας!! Μαζί με το μωρό μου θα κάνω και εγώ εμβόλια!!


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Clelia...αυτό καταλαβαίνω...ότι ζορίζεται η μήτρα....και πάω σαν την πάπια!

Χαίρομαι για τον παιδίατρο που βρήκες! Μπράβο, είναι σημαντικό!

Άλλαξα τικεράκι...έφαγα κάρτα από τον συντονιστή....

(Αργά ή γρήγορά το περίμενα....)


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα.

και εμείς έχουμε μπερδέψει τη νύχτα με τη μέρα. Το πρωί η μπέμπα σχεδόν κοιμάται εύκολα και πολύ ωρά, σχεδόν όλη τη μέρα και το βράδυ ξυπνάει πολύ συχνά ανά μια ώρα περίπου και δυσκολεύεται να ξανακοιμηθεί. Τέλος πάντων είναι νωρίς ακόμα, ελπίζω να στρώσουμε σύντομα.

Τα παιδιά έχουνε ενθουσιαστεί με το μωρό, το βλέπουν λίγο σαν παιχνίδι βέβαια ειδικά η μικρή και είναι συνέχεια από πάνω του.

Όσο για την τρίτη αυτή εμπειρία του τοκετού θα τη χαρακτήριζα με μια λέξη: γρήγορη! Πήγα το πρωί στο νοσοκομείο για να δω το γιατρό όπως μου είχε πει. Δεν είχε βέβαια διευκρινήσει ότι θα πάμε για πρόκληση, ευτυχώς είχε έρθει και ο Γιώργος μαζί μου και είχαμε και τα πράγματα μαζί. Μόλις την προηγούμενη το βράδυ είχε τηλεφωνήσει στο διευθυντή του να του ζητήσει να πάει λίγο αργότερα στη δουλειά για να με πάει ως το μετρό και αυτός του απάντησε ότι θα με πάει ως το νοσοκομείο και στο σπίτι και μετά θα πάει στο γραφείο. Φτάνουμε λοιπόν λίγο καθυστερημένα μια και είχε κίνηση αλλά πολύ χαλαρά μια και δεν είχα άγχος και βρίσκουμε το γιατρό. Του λέω ότι είχα ΠΜΤ τη Κυριακή και μου λέει πάμε για εισαγωγή και πρόκληση! Δε θυμάται γενικά και πολλά και μου είπε ότι θα προσπαθήσουμε για φυσιολογικά και αν δεν κατεβαίνει το μωρό γιατί έβλεπε τη κοιλιά μου ψηλά θα πάμε καισαρική! Τέλος πάντων κάνω εισαγωγή, καρδιογράφημα, την απαραίτητη προετοιμασία και ανεβαίνω πάνω στις αίθουσες τοκετού. Ήδη βέβαια η κοπέλα που με είδε κάτω γιατί είχα μια υποψία ότι έφυγαν κάποια νερά μου είπε ότι είχα διαστολή 4 και θα γεννήσω σύντομα. Πάνω μου βάζουν τον ορό και με συνδέουν με ένα μηχάνημα μάλλον για να παρακολουθούν τη καρδιακή λειτουργία του μωρού και περιμένω να έρθει ο γιατρός. Από πόνους τίποτα κάτι ψηλά αλλά μόνο στην δεξιά πλευρά της κοιλιάς μου. Έρχεται ο γιατρός με βλέπει και μου λέει γενάμε τώρα, θα σου σπάσω τα νερά και ότι πρόβλεψε σωστά που μου είπε να έρθω Δευτέρα. Πρέπει να ήταν γύρω στις μια παρά τέταρτο. Σε λίγο έρχεται και ο Γιώργος μέσα και μου βάζουν πόνους για να γεννήσουμε άμεσα. Ο γιατρός έκανε βόλτα στους διαδρόμους και ερχόταν κάθε τόσο. Οι πόνοι ξεκίνησαν αμέσως και ήταν αφόρητοι. Σκέφτηκα αν από τώρα είναι έτσι δεν θα αντέξω και τρόμαξα. Είχα συσπάσεις πάρα πολύ συχνά και έντονες αλλά αυτό να συνέβει 4-5 φορές, μετά μαζί με τις συσπάσεις ένιωσα ένα βάρος και την ανάγκη να σπρώξω και έστειλα το Γιώργο να βρει το γιατρό γιατί θα γεννούσα! Έρχεται κάποιος με βλέπει και φωνάζει τοκετός ενώ παράλληλα με πάνε στο χειρουργείο και ψάχνουν να βρούνε το γιατρό που ήταν κάπου εκεί. Όσο με πήγαιναν στην απέναντι αίθουσα εγώ έσπρωχνα! Ένιωθα την πίεση και δεν μπορούσα αλλιώς. Μεχρι να μετατρέψουν το κρεβάτι και να μου σηκώσουν τα πόδια έσπρωχνα αλλά όχι πολύ δυνατά μια και δεν είχα σαφής οδηγίες. Ήρθε εν το μεταξύ και γιατρός και όταν πλέον ήμουν έτοιμη το κεφάλι είχε βγεί! Η μπεμπούλα γεννήθηκε 1 και 5 χωρίς να μου κάνουν ούτε ένα ράμμα! Μου την έβαλαν αμέσως πάνω μου και τη χάιδεψα λίγο στην πλάτη. Μετά την βάλανε δίπλα να τη καθαρίσουν ενώ τη χαζεύαμε μαζί με τον μπαμπά της.

Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία.


IQnWp3.png

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Link to comment
Share on other sites

Eλενη μου, τι ωραια εμπειρια... Οντως ευκολος τοκετος!! Αντε βρε μανα βετερανα!! Να σας ζησει!!!

vasdeli γιατι να αλλαξεις τικερακι? Ιδιες διαστασεις με αυτο που εχεις τωρα δεν ειχε και το προηγουμενο?? Αν και αυτο μου αρεσει παρα πολυ!! Το προηγουμενο ειχε πολυ καφε, και εγω ως γνωστον ειμαι παρδαλω και θελω χεωματακια!!


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...