Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      όλα καλα είπε ο γιατρός είναι κοντά 1600γρ ο τράχηλος μειώθηκε στο 2 αλλά κρατάει η περιδεση ! θα με δει πάλι σε 2 εβδομάδες μετά τις 33~34 με βλέπει 

      Μπράβο!!! Τι ωραία νέα!!! 

      πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μου είπε και να παω για φαγητό χαλαρά και να μην είναι μόνο κρεβάτι ! από εικόνα εμβρυομογου δεν είδε κάτι ώστε να γεννήσω νωρίτερα ! μια χαρά τρέφεται κλπ 

      Πιστεύω ήδη να τρώτε 😁

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2014!


mama chryssa

Recommended Posts

Θα ήθελα να μην έχει τσαλακωθεί τόσο το χαρτί και δεν τις πέρασα άλλο χέρι κόλλα από πάνω όντως....τις πέρασα μόνο ένα χέρι βερνίκι νυχιών με glitter ESSΙΕ αλλά δεν ξεχωρίζει καθόλου.....Η κόλλα που χρησιμοποίησα είναι η Ατλακόλλα.

Προσπάθησα να φτιάξω τις μπάλες που είχες κάνει πέρυσι, το είχα κρατήσει στο μυαλό μου για φέτος.

Επίσης εκτύπωσα τις παρτιτούρες σε Α4 και έβαλα τις κόλλες για 10 λεπτά μέσα σε μπωλ με τσάι για να γίνουν λίγο καφέ σαν παλιό χαρτί (το είχα δει στην ταινία Amelie) αλλά και πάλι δεν κιτρίνισαν όσο ήθελα.

Αυτή ήταν μια δραστηριότητα που έκανα μαζί με τις κόρες μου, περάσαμε τέλεια και ας μην είναι αυτό που φανταζόμουν...

Αν έχεις να μου δώσεις συμβουλές είμαι όλη αυτιά!!!:P:p:p

Συμβουλή νο1΄

...Να ξανακάνεις την δραστηριότητα αυτη μαζί με τις κόρες σου και να ξαναπεράσετε ΤΕΛΕΙΑ! Αυτο μετράει και όχι γιατι δεν γυαλίζει το γκλίτερ!!!!


4XDDp3.png

line_m123_beg_xbliz43_time_1223092800_text_f4e120ecf9f1e1eae9e120eceff520e5e3e9ede1ed20eae9efebe1f2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άν όμως θέλεις να ξαναδοκιμάσεις του χρόνου τότε, μπορείς να δοκιμάσεις τα εξής

Η κόλλα σου είναι Ο.Κ!

Για να μην τσαλακωθεί το χαρτί σου θα έπρεπε να είναι κομμένο σε λεπτοτερα κομμάτια. Ιδανικά οι λωρίδες που χρειάζεσαι για να καλύψεις μια μπάλα, θα πρέπει να είναι περίπου σαν το μικρό σου δάχτυλο ( και σε πάχος και σε μήκος).

Γκλίτερ άν θές δοκίμασε το απλό ασημί σε σκόνη ( το βρίσκεις φτηνά σε όλα τα βιβλιοπωλεία). Το βερνίκι νυχιών να ξέρεις δίνει όμορφο αποτέλεσμα πάνω σε πλαστικές, η γυάλινες μπάλες ( πάνω στο χαρτι...είναι τζάμπα κόπος).

Όσο για το κιτρίνισμα των σελίδων...είναι ένα θέμα που σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Πρώτον, το τσάι ΔΕΝ κάνει δουλειά ( στο υπογράφω). Χρησιμοποιησε καφέ στιγμής, ή και ελληνικό! Φτιάξε αρκετή ποσότητα ΔΥΝΑΤΟΥ καφέ ( χρειάζεσαι τόσον καφέ όσο για να καλύψεις το ρηχό ταψί του φούρνου σου!)

Πάρε τις σελίδες που θέλεις να παλιώσεις ( να ξέρεις βέβαια ότι οι φωτοτυπημένες σελίδες έχουν άλλη ποιότητα χαρτιού και το μελάνι είναι διαφορετικό απο αυτο του τυπογραφειου), και βάλτες να μουλιάσουν μέσα στο ταψί. Αφησέ τες αν οχι μισή μέρα, το λιγότερο ένα τριωρο! Αφησέτες να στεγνώσουν ( βαρετη διαδικασία ...) μόνες τους, ή πάνω στο καλοριφέρ. Ετσι όμως να ξέρεις πως γαριάζουν και ζαρώνουν,μοιάζουν με πάπυρο περισσότερο!!! Άλλοι τις βάζουν στο φούρνο και τις στεγνώνουν στον αέρα:mrgreen:! Αλλά είναι χρονοβόρο και δαπανηρό.

Θα μπορούσες βέβαια ΑΠΛΩΣ να δοκιμάσεις, ( αφου μιλάμε για φωτοτυπίες) να τις εκτυπώσεις σε χαρτί χρωματιστό! Εκρού, κιτρινάκι παλ΄ή κάτι άλλο παρόμοιο. Και απο κάτω να περάσεις τον αναπτήρα αναμμένο με την φλόγα του, κυκλικά γύρω γύρω απο την σελίδα ( επιμένοντας σε ένα - δυό σημεία). Ακόμη και άν πάρει φωτιά η σελίδα, φύσα να σβήσει και δοκίμασε να την χρησιμοποιήσεις καμμένη! Είναι σούπερ!!! Και το αποτέλεσμα αρκετά αληθινό!!!:-D


4XDDp3.png

line_m123_beg_xbliz43_time_1223092800_text_f4e120ecf9f1e1eae9e120eceff520e5e3e9ede1ed20eae9efebe1f2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το σημαντικότερο

αφου τελειώσεις με την μπάλα και κολλήσεις όλα τα χαρτάκια, περνάς απο πάνω μια στρώση ατλακόλ ΠΑΛΙ σε ολόκληρη την μπάλα και λίγο πριν στεγνώσει την πασπαλίζεις απο πάνω με το γκλίτερ!

6f0e4378-b5ca-4b2d-9753-40f457323d3a_zpscf00b607.jpg

Στη φωτό μπορείς να δείς 2 είδη παρόμοιας τεχνοτροπίας,

η μίά είναι η περσυνή με τις σελίδες απο το παλιό βιβλίο ( δεν ήταν φωτοτυπίες !!! και το γκλίτερ άφθονο)

και η άλλη πιο πάνω είναι η φετινή, με τις φωτοτυπίες από τον παλιό χάρτη και λιγότερο γκλίτερ!


4XDDp3.png

line_m123_beg_xbliz43_time_1223092800_text_f4e120ecf9f1e1eae9e120eceff520e5e3e9ede1ed20eae9efebe1f2.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μία πιο κοντινή

c8bbded6-aa70-49ed-b55e-28bf004581bc_zps42d6e584.jpg

Και να ξέρεις Αφροδιτάκι μου πως όσο πιο ''ομοιόμορφη'' η σελίδα σου τόσο αρτιότερο το αποτέλεσμα! Όταν δηλάδή στη σελίδα που θα κόψεις λωρίδες υπάρχουν γράμματα, κενά , ζωγραφιές κλπ κλπ...τότε θα υπάρχουν ''κενά'' πάνω στην μπάλα. Ενώ αν η σελίδα σου είναι ολόκληρη γραμμένη ( και τίποτα αλλο) τότε η μπάλα σου θα μοιάζει σαν να είναι ''ντυμένη'' με ύφασμα!


4XDDp3.png

line_m123_beg_xbliz43_time_1223092800_text_f4e120ecf9f1e1eae9e120eceff520e5e3e9ede1ed20eae9efebe1f2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

ήσουν κατατοπιστική mamachryssa και θα δοκιμάσω ξανά σίγουρα! Χρησιμοποίησα εκτυπωμένες σελίδες από laser εκτυπωτή και όχι φωτοτυπίες γιατί φοβήθηκα πως το μελάνι από τις φωτοτυπίες θα διαλυθεί τελείως στο νερό αλλά εχθές ανακάλυψα ένα πακέτο Α4 στην δουλειά από πολύ παλιά καταχωνιασμένο σε μια ντουλάπα και όλες οι σελίδες είναι κιτρινισμένες ;););););).

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου αλλά έχω 2 ερωτήσεις : 1. τα κομμάτια χαρτί πρέπει να είναι βρεγμένα ή στεγνά κατά την διαδικασία κολλήματος; 2. Σου είπα ξανά πόσο όμορφες είναι οι μπάλες με τους χάρτες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ήσουν κατατοπιστική mamachryssa και θα δοκιμάσω ξανά σίγουρα! Χρησιμοποίησα εκτυπωμένες σελίδες από laser εκτυπωτή και όχι φωτοτυπίες γιατί φοβήθηκα πως το μελάνι από τις φωτοτυπίες θα διαλυθεί τελείως στο νερό αλλά εχθές ανακάλυψα ένα πακέτο Α4 στην δουλειά από πολύ παλιά καταχωνιασμένο σε μια ντουλάπα και όλες οι σελίδες είναι κιτρινισμένες ;););););).

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου αλλά έχω 2 ερωτήσεις : 1. τα κομμάτια χαρτί πρέπει να είναι βρεγμένα ή στεγνά κατά την διαδικασία κολλήματος; 2. Σου είπα ξανά πόσο όμορφες είναι οι μπάλες με τους χάρτες;[/quote

Καλημέραααα! Εγω τα χρησιμοποιώ στεγνά, πάντα! Η τεχνική του βρεγμένου να ξέρεις οτι αφορά περισσότερο στην κλασσική τεχνη του ντεκουπάζ, όπου όμως και τα υλικά είναι διαφορετικά και απαιτείται διαφορετικης ποιότητας κόλλα!

Ετοιμες σελίδες μπορούμε να βρούμε εδώ

https://www.etsy.com/listing/85531587/grungy-aged-vintage-christmas-carol?ref=sr_gallery_26&ga_search_submit=&ga_search_query=vintage+sheet+music&ga_view_type=gallery&ga_ship_to=US&ga_page=20&ga_search_type=handmade&ga_facet=handmadehttps://www.etsy.com/listing/85531587/grungy-aged-vintage-christmas-carol?ref=sr_gallery_26&ga_search_submit=&ga_search_query=vintage+sheet+music&ga_view_type=gallery&ga_ship_to=US&ga_page=20&ga_search_type=handmade&ga_facet=handmade

Υ.Γ Σουπερ οι σελίδες που βρήκες για του χρόνου:D:D:D!!


4XDDp3.png

line_m123_beg_xbliz43_time_1223092800_text_f4e120ecf9f1e1eae9e120eceff520e5e3e9ede1ed20eae9efebe1f2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας ξωτικούλια.

Ήρθα ξανά και εγώ... οι φωτογραφίες σας εκπληκτικές, όπως συνήθως:D...είπα λοιπόν να σας δείξω λίγες γωνιές από το σπίτι μου, καθώς φέτος αποφάσισα να μην στολίσω δέντρο, παρά μόνο διακόσμηση "περιφερειακή"... έτσι για αλλαγή:P

Και ξεκινάμε με την παπουτσοθήκη

f3MH9iF.jpg

ένα ραφάκι του μπάνιου

4EftyV2.jpg

τη θέση του έλατου φέτος πήρε η σύνθεση με τις κάρτες

sIukCwG.jpg

το τραπέζι του σαλονιού με σύνθεση που αλλάζει συχνά

AOhQjb2.jpg

και το έπιπλο της τηλεόρασης

WeTdi6B.jpg

Αυτά! θα συνεχίσω τις επόμενες μέρες με άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου ξωτικά,

Πόσο χαίρομαι που σας διαβάζω, που βλέπω τις υπέροχες δημιουργίες στα σπίτια σας και τις ομορφες ιδέες που βάζετε....! Με ταξιδεύετε και του χρόνου!!!

Δεν μπαίνω τόσο γιατί τρέχω με τη δουλειά.. ξεκίνησε η εποχή, που γίνεται ο χαμός απο δουλίτσα οπότε.. να ξέρετε.. είμαι μακριά σας για σοβαρό λογο! :P

Ομως φροντίζω να τις ΖΩ! Να τις ζω, αυτές τις μέρες που περίμενα εδώ και τόσους μήνες!!!!

Να ταξιδέψουμε λίγο ακόμα με κάποιες φωτογραφίες?

10427283_748308058583626_7882839219849663923_n_zps8507b807.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...