Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Cafe Νοέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

φαγρκακι μου ισως ο οργανισμος σου ειναι πιο ευαισθητος σα το κισουλινι μονο που το κισακι εχει συσπασεις ενα μηνα μετα τη γεννα σχεδον:roll: γιαυτο ειπα οτι ειναι περιπτωσαρα:tongue:

ευχομαι να εχεις ευκολη γεννα παντως.εγω την τριτη γεννα μου δε θελω ουτε να τη σκεφτομαι:roll:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitra83

    1914

  • kisha

    1349

  • elenikaram

    1120

  • Ladycat

    1099

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

axaxa egv ta pairnv ta xapia ayta gia tiw syspaseiw einai kai gia galoyxia dneephrreazoyn kai paysipona ypoueta phra logika pane sto entero kateyueian....


Ηρθε η kisha junior και ειναι οντως γκαυ...τσα!

81299f78bc.png

Για να μη μιλησω για τον κισομπεμπη...κεβλαρ!!!

44cf0f3e83.png

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να εχεις ευκολη γεννα παντως.εγω την τριτη γεννα μου δε θελω ουτε να τη σκεφτομαι:roll:

Για πες, γιατί εγώ τα αγοράκια μου τα γέννησα πολύ εύκολα (ειδικά το δεύτερο σε 5 λεπτά)...Πάω νοσοκομείο, ελπίζω πάλι φυσιολογικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Πάντως πραγματικά και 10 παιδιά να κάνεις καμία σχέση δεν έχει πώς θα είναι η γέννα στο επόμενο.Εγώ γεννούσα εύκολα, αλλά άμα το μωρό δεν κατεβαίνει ή ... ή... ή... κανείς δεν εγγυάται τίποτα.Την κουμπάρα μου στο πρώτο που γέννησε εύκολα της είχαν πει χαριτολογώντας ''στο δεύτερο γέννα σπίτι'' και το γέννησε με καισαρική το δεύτερο γιατί είχε τυλιχτεί , τι να λέμε τώρα...Α, όσο για το φύλο δεν το είδαμε, ελπίζουμε κόρη...


eNortjKzUjI0MDQ1MlWyBlwwFVECyw,,35.png eNortjKzUjI0MDQ1MlOyBlwwFVQCzA,,86.png eNortjKzUjI0NDUxsVCyBlwwFXwC1A,,33.png
Link to comment
Share on other sites

ναι κ εγω ευκολες γεννες ειχα τις πρωτες 2 φορες.μετα απο 3 οξεις τοκετους χωρις επισκληριδιο μπορω πλεον να πω ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΟ ευχαριστω! 3 κ τερμα!

ειχα οξεις τοκετους κ στα 3 παιδια.δηλαδη με τη μια πονοι ανα 1-2 λεπτα.το πρωτο παιδι το εκανα σε 2 ωρες κ το δευτερο σε 15 λεπτα.7 παρα 5 το πρωι με πιασανε οι πονοι κ γεννηθηκε 7:11! ολοι λεγανε οτι το τριτο δε θα προλαβω να το κανω κ θα το γεννησω σπιτι!αμ δε! με πιασανε 9 κ 15 το πρωι οι πονοι κ γεννησα 1 και 20 το μεσημερι!κ αντε αυτο να παει στο καλο πες 4 ωρες αλλα ελα που απο την πρωτη στιγμη ειχα πονους ανα 1-2 λεπτα!επισκληριδιο δε μου κανανε οπως κ στα αλλα 2 παιδια που ουτε εκει μου κανανε(καλα στο δευτερο δε προλαβαινανε κιολας...)με βαλανε που λες μεσα σε μια τεραστια στρογγυλη μπανιερα ταχα μου για πιο ευκολα!τι μας λες...!!!την τελευταια 1 ωρα μαλιστα ειχα πονους καθε 20 δευτερολεπτα!ειχα μεσα 2-3 μαιες οι οποιες ΜΟΝΟ με κοιτουσαν κ μου λεγαν ποτε να σπροξω κ τι αναπνοες να κανω.δε με βοηθησαν οταν βγηκε το κεφαλι.στα πρωτα 2 παιδια οτα βγηκε το κεφαλι τραβηξαν το μωρο για να βγουν κ οι ωμοι κ το σωμα.ε αυτη τη φορα τα εκανα ολα μονη μου.δε με ακουμπησαν ΚΑΝ,νιωθω πως γεννησα εντελως μονη.να καθονται 3 ατομα να με κοιτανε το κεφαλι να εχει βγει κ να μη βαζουν τα κουλα τους να το τραβηξουν!να σπρωχνω μεχρι να βγει ολοκληρο το μωρο!κ μονο που τα γραφω μου πονεσε ο κολπος!τελικα βγηκε η μπεμπα 3800 κ 53 εκ.δεμενη με τον λωρο απο το λαιμο κ μελανιασμενη.ηταν εντελως ΜΩΒ.


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, κισάκι,χρόνια πολλά, πολύχρονη, να χέρεσαι την οικογένειά σου! fangri με το καλό να έρθει το μωράκι σου και εύχομαι να είναι κοριτσάκι αφού έτσι θέλετε!;)Δήμητρα, εχτές το βράδυ ξανα θήλασα την μπέμπα μου. Ήπιε και απο το στήθος και απο το μπιμπερό αυτό που είχα βγάλει με το θήλαστρο και συμπλήρωμα! :rolleyes: Να σε ρωτήσω κάτι, εσύ πόσες μέρες είχες αίμα και στις 3 γέννες σου? Ήταν όλες το ίδιο? trianmeli τι έγινε τελικά είχες κι άλλο αίμα η σου σταμάτησε στις 7 μέρες που είχες πεί? (αν θυμάμαι καλά 7 μέρες δεν είχες πεί οτι είχες αίμα?) Η φιλενάδα μου γέννησε την Κυριακή το δεύτερο παιδάκι της με καισσαρική και μου είπε οτι έχει πάρα πολύ λίγο αίμα και το είπε στον γιατρό της και της είπε αυτός οτι είναι επειδή πήγαν όλα καλά στο χειρουργείο και γ'ιαυτό έχει λίγο αίμα και οτι θα έπρεπε να χαίρετε που δεν έχει πολύ..Τελικά νομίζω οτι δεν είναι στάνταρ η ποσότητα του αίματος και το πόσες μέρες θα διαρκήσει, αλλά είναι θέμα του οργανισμού της κάθε γυναίκας το πόσο αίμα θα έχει...


MbGIp1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αχ κορίτσια ζόρικο το πρώτο βράδυ. Όλο τον αλλάζαμε και τον ταίζαμε.Μέχρι που στις 7 πήρα τη μάνα μου να έρθει γιατι αγχώθηκα πολύ!

Μπάνιο έμαθα να τον κάνω πιο εύκολα αλλα δεν καταλαβαίνω να του βάλω το pampers.Μη γελάτε...

ναι το καταλαβα οτι ρωτας εμενα:tongue: αυτος ο πονος κραταει περιπου 15 μερες.δεν ειναι μονιμος.και ξερω οτι ποναει ΠΟΛΥ.το μονο που μπορω να σου πω ειναι να βαζεις πουρελαν κρεμα στις θηλες για να μη σου τις ματωσει κ μετα χοροπηδας μεχρι το ταβανι!ο πονος σου διαρκει σε ολο το θηλασμο η μονο τα πρωτα λεπτα?(λογικα τα πρωτα λεπτα μονο)

Δημητρούλα δεν μπόρεσα να ξαναμπω με το που εγραψα. Ο κύριος με θέλει συνέχεια απο πάνω.Ναι στην αρχη ειναι ο μεγάλος πονος (κλαιω γιατι υποφερω) αλλα και μετα με ενοχλει λιγουλακι.Βαζω και την κρεμα της medela.

Αλλη ερωτηση. Οταν καταπινει περιπου 15 φορες σημαινει οτι τρωει.τον καταλαβαινω.Μετα απο κανενα 5 λεπτο-10 λεπτο τον κανει 3-4 φορες και σταματαει.Αυτο σημαινει οτι πλεον δεν τρωει και απλα πιπιλαει?


695caa2bf0.png

86ba1a5ca0.png

Link to comment
Share on other sites

ναι κ εγω ευκολες γεννες ειχα τις πρωτες 2 φορες.μετα απο 3 οξεις τοκετους χωρις επισκληριδιο μπορω πλεον να πω ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΟ ευχαριστω! 3 κ τερμα!

ειχα οξεις τοκετους κ στα 3 παιδια.δηλαδη με τη μια πονοι ανα 1-2 λεπτα.το πρωτο παιδι το εκανα σε 2 ωρες κ το δευτερο σε 15 λεπτα.7 παρα 5 το πρωι με πιασανε οι πονοι κ γεννηθηκε 7:11! ολοι λεγανε οτι το τριτο δε θα προλαβω να το κανω κ θα το γεννησω σπιτι!αμ δε! με πιασανε 9 κ 15 το πρωι οι πονοι κ γεννησα 1 και 20 το μεσημερι!κ αντε αυτο να παει στο καλο πες 4 ωρες αλλα ελα που απο την πρωτη στιγμη ειχα πονους ανα 1-2 λεπτα!επισκληριδιο δε μου κανανε οπως κ στα αλλα 2 παιδια που ουτε εκει μου κανανε(καλα στο δευτερο δε προλαβαινανε κιολας...)με βαλανε που λες μεσα σε μια τεραστια στρογγυλη μπανιερα ταχα μου για πιο ευκολα!τι μας λες...!!!την τελευταια 1 ωρα μαλιστα ειχα πονους καθε 20 δευτερολεπτα!ειχα μεσα 2-3 μαιες οι οποιες ΜΟΝΟ με κοιτουσαν κ μου λεγαν ποτε να σπροξω κ τι αναπνοες να κανω.δε με βοηθησαν οταν βγηκε το κεφαλι.στα πρωτα 2 παιδια οτα βγηκε το κεφαλι τραβηξαν το μωρο για να βγουν κ οι ωμοι κ το σωμα.ε αυτη τη φορα τα εκανα ολα μονη μου.δε με ακουμπησαν ΚΑΝ,νιωθω πως γεννησα εντελως μονη.να καθονται 3 ατομα να με κοιτανε το κεφαλι να εχει βγει κ να μη βαζουν τα κουλα τους να το τραβηξουν!να σπρωχνω μεχρι να βγει ολοκληρο το μωρο!κ μονο που τα γραφω μου πονεσε ο κολπος!τελικα βγηκε η μπεμπα 3800 κ 53 εκ.δεμενη με τον λωρο απο το λαιμο κ μελανιασμενη.ηταν εντελως ΜΩΒ.

Αν είναι δυνατόν, Παναγία μου!!Πάλι καλά που ήταν το τρίτο σου, φαντάζεσαι να στο έκαναν στο πρώτο αυτό?Με μια Ραφαέλα θα είχες μείνει, χαχα!Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και να έχω καλή ψυχολογία και θα δούμε.Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!


eNortjKzUjI0MDQ1MlWyBlwwFVECyw,,35.png eNortjKzUjI0MDQ1MlOyBlwwFVQCzA,,86.png eNortjKzUjI0NDUxsVCyBlwwFXwC1A,,33.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα τσούπρες!

μόλις τελείωσα με το πρωινό γευμα της μικρής που κράτησε 1,5 ώρα και ακόμα πεινάει !τι να πώ?ας τρώει κιας τρώει όλη μέρα.και εγώ έχω πρόβλημα με τις θηλές είδικά την αριστερή μου την πλήγωσε από την πρώτη μέρα...βάζω μια κρέμα αλλά φοβάμαι οτι αυτή ευθύνεται για την διάρροια που έχει η μικρή εδώ και 3 μέρες.μου φαίνεται θα την κόψω μπάς και σφίξουν λιγάκι.σαν νερό είναι ρε κορίτσια,φοβάμαι μην μου αφυδατωθεί!την τρίτη θα πάμε στον γιατρό.

από αίμα και εγώ έχω λίγο από την τέταρτη μέρα και κυρίως καφέ,κάπου κάπου βγάζει και λίγο κόκκινο όποτε θυμάται.

φαγκρί με το καλό το μωράκι σου και ευχομαι να είναι μια κοράκλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα τσούπρες!

μόλις τελείωσα με το πρωινό γευμα της μικρής που κράτησε 1,5 ώρα και ακόμα πεινάει !τι να πώ?ας τρώει κιας τρώει όλη μέρα.και εγώ έχω πρόβλημα με τις θηλές είδικά την αριστερή μου την πλήγωσε από την πρώτη μέρα...βάζω μια κρέμα αλλά φοβάμαι οτι αυτή ευθύνεται για την διάρροια που έχει η μικρή εδώ και 3 μέρες.μου φαίνεται θα την κόψω μπάς και σφίξουν λιγάκι.σαν νερό είναι ρε κορίτσια,φοβάμαι μην μου αφυδατωθεί!την τρίτη θα πάμε στον γιατρό.

από αίμα και εγώ έχω λίγο από την τέταρτη μέρα και κυρίως καφέ,κάπου κάπου βγάζει και λίγο κόκκινο όποτε θυμάται.

φαγκρί με το καλό το μωράκι σου και ευχομαι να είναι μια κοράκλα!

Βασιλικούλα, καλά κάνεις και βάζεις κρέμα και σε μένα η μαία το είπε και στις άλλες κοπέλες που ήταν στο δωμάτιο μαζί μου, να βάζουμε κρέμα στις θηλές, όμως κάθε φορά πρίν απο κάθε θηλασμο να πλένουμε της θηλές μας, ώστε να μην τρώει και κρέμα το μωρό μαζί με το γάλα! Στο αίμα εγω ακόμα δεν έχω βγάλει καφέ αλλά είναι κοκκινο-λευκό σαν διαφανές κάπως!


MbGIp1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αχ κορίτσια ζόρικο το πρώτο βράδυ. Όλο τον αλλάζαμε και τον ταίζαμε.Μέχρι που στις 7 πήρα τη μάνα μου να έρθει γιατι αγχώθηκα πολύ!

Μπάνιο έμαθα να τον κάνω πιο εύκολα αλλα δεν καταλαβαίνω να του βάλω το pampers.Μη γελάτε...

Δημητρούλα δεν μπόρεσα να ξαναμπω με το που εγραψα. Ο κύριος με θέλει συνέχεια απο πάνω.Ναι στην αρχη ειναι ο μεγάλος πονος (κλαιω γιατι υποφερω) αλλα και μετα με ενοχλει λιγουλακι.Βαζω και την κρεμα της medela.

Αλλη ερωτηση. Οταν καταπινει περιπου 15 φορες σημαινει οτι τρωει.τον καταλαβαινω.Μετα απο κανενα 5 λεπτο-10 λεπτο τον κανει 3-4 φορες και σταματαει.Αυτο σημαινει οτι πλεον δεν τρωει και απλα πιπιλαει?

μηπως κοιμαται γιαυτο κανει ετσι?προφανως κουραζεται γιαυτο κανει ετσι.μετα απο ποση ωρα θηλασμου το κανει αυτο?μετα απο 10 λεπτα ειπες?στηθος αλαζεις?

Αν είναι δυνατόν, Παναγία μου!!Πάλι καλά που ήταν το τρίτο σου, φαντάζεσαι να στο έκαναν στο πρώτο αυτό?Με μια Ραφαέλα θα είχες μείνει, χαχα!Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και να έχω καλή ψυχολογία και θα δούμε.Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!

κ εγω αυτο ειπα φαγκρακι οτι αν το παθαινα στο πρωτο παιδι δε θα εκανα τα αλλα 2 με τιποτα:confused:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, fangri με το καλό να έρθει το μωράκι σου και εύχομαι να είναι κοριτσάκι αφού έτσι θέλετε!;)Δήμητρα, εχτές το βράδυ ξανα θήλασα την μπέμπα μου. Ήπιε και απο το στήθος και απο το μπιμπερό αυτό που είχα βγάλει με το θήλαστρο και συμπλήρωμα! :rolleyes: Να σε ρωτήσω κάτι, εσύ πόσες μέρες είχες αίμα και στις 3 γέννες σου? Ήταν όλες το ίδιο? trianmeli τι έγινε τελικά είχες κι άλλο αίμα η σου σταμάτησε στις 7 μέρες που είχες πεί? (αν θυμάμαι καλά 7 μέρες δεν είχες πεί οτι είχες αίμα?) Η φιλενάδα μου γέννησε την Κυριακή το δεύτερο παιδάκι της με καισσαρική και μου είπε οτι έχει πάρα πολύ λίγο αίμα και το είπε στον γιατρό της και της είπε αυτός οτι είναι επειδή πήγαν όλα καλά στο χειρουργείο και γ'ιαυτό έχει λίγο αίμα και οτι θα έπρεπε να χαίρετε που δεν έχει πολύ..Τελικά νομίζω οτι δεν είναι στάνταρ η ποσότητα του αίματος και το πόσες μέρες θα διαρκήσει, αλλά είναι θέμα του οργανισμού της κάθε γυναίκας το πόσο αίμα θα έχει...

μπραβο ελενιτσα μου μπραβο!μια χαρα τα πας μπραβο σου συνεχισε ετσι μεχρι να κοψει το συμπληρωμα!

στο πρωτο παιδι ειχα αιμα 42 μερες στο δευτερο 35 κ τωρα ειμαι 27 μερες μετα τη γεννα κ εχω ανοιχτο καφε βαρεθηκα με τις σερβιετες....


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...