Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Σας είπα ότι πήγα κι εγώ και είδα τη μπουμπου μου;; :D

Την ειδα χθες, μας κοιταζε κιολας! χαχαχ

Είναι 1500 γρ, μια χαρα όλα, εκτος οτι ειναι πολυ χαμηλά και το μωρο και ο πλακουντας. Ειπαμε θα το ξαναδουμε σε ενα μηνα (και πιο πριν στο doppler) και αν δεν ανεβει ο πλακουντας τοτε θα πάμε αναγκαστικα για καισαρικη...


5NEXp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας!

Επιτέλους καθαρίστηκε το δωματιο και τα έπιπλα. παρήγγειλα και το στρώμα, οπότε μπορώ να ασχοληθώ με τα χαριτωμένα τώρα.

Ωραία νέα διάβασα, μπράβο ομάδα, όλα καλά!!

Αγγελική έχεις πορωθεί ε??

Εννοείται, καλά κάνεις!!!

Αυτό είναι το νόημα της ζωής από δω και πέρα!

Οσο για τα βλαστοκύτταρα, να πω τη γνώμη μου εφόσον τέθηκε ξανά.

Αν όλοι μας τα δωρίζαμε στις δημόσιες ανά τον κόσμο δεξαμενές, δε θα είχαμε σήμερα τέτοιους προβληματισμούς....του τυπου θα χρειαστώ και δε θα βρω...

Το ότι τα κύτταρα δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτόλογα, δηλαδή στο ίδιο άτομο, είναι πλέον αποδεδειγμένο, υπάρχουν άπειρα άρθρα, έρευνες κλπ για όποιον έχει τη διάθεση να ψαχτεί σωστά.

Εμείς, όπως και στη Ζωή, θα τα δωρίσουμε στη Δημόσια Τράπεζα.

Υπάρχει και πολύ καλό σεμινάριο καθημερινά εκεί, προς ενημέρωση και επίλυση αποριών. Μια επίσκεψη 1 ώρας όποια μπορεί καλό θα ήταν να κάνει, πριν ληφθούν αποφάσεις.

Αυτάαααααααααα.

Πάω τώρα να ταίσω, ΑΝ φάμε....

Γειααααααα!!!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα.

Και μένα ο πλακούντας αρχικά ήταν χάλια, τέρμα κάτω.

Αλλά μεγαλώνοντας η μήτρα τον πήρε μαζί, και τώρα όλα καλά.

Μη βιάζεσαι Νικελάκι!

Εχεις καιρό ακόμα, και η μήτρα τώρα θα αρχίσει το βαρβάτο μεγάλωμα!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Πες κανενα στοιχειο για τον αντρα σου. Ο αντρας μου ας πουμε τρελενεται για ιντερνετικες συσκευες, ηλεκτρονικα παιχνιδια κτλ.

Ωραια ιδεα θα ηταν να του παρεις και κατι που να εχει σχεση με το μωρο! Πχ ενα ring sling για να το πηγαινει βολτα! Η ενα μπλουζακι με εξυπνη ατακα που να εχει σχεση με το μωρο πχ ειμαι χαζομπαμπας κτλ.


maWTp2.png716242kmi87gjtrd.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια προσοχη!!!!!!!!!

διαβάστε το παρακάτω:

Ανακλήθηκε από την αγορά μας πιπίλα καουτσούκ, με την εμπορική επωνυμία

"CHICCO Physio Soft Gommoto Soother 0+ - (Orthodontic Chicco System)", με αριθμό παρτίδας 1009120051/12/2009, που παρασκευάζεται από την ιταλική επιχείρηση "Artsana SpA" με απόφαση του ΕΦΕΤ.

απο το http://eimaimama.blogspot.com

Ευχαριστουμε πολυ Ζουνιτσα!!!

Εχω αγορασει μια τετοια πιπιλα αλλα ευτυχως δεν ειναι η ιδια παρτιδα!!!

Καλα που το ειπες να προσεξουμε τις επομενες!!!


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!

Οσο για τα βλαστοκυτταρα εγω μετα απο πολυ πολυ ψαξιμο θα κανω δωρεα τα βλαστοκυτταρα στην δημοσια τραπεζα και θα φυλαξω τα μεσεγχυμετικα στην δημοσια τραπεζα εναντι του ποσου των 1200 ευρω.

Κριστη μου μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις την διαφορα?

Τι ειναι τα μεσεγχυτικα? Και μεις σε δημοσια λεμε να τα δωσουμε αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτο που πληρωνεις...

Πως θα ερθουμε σε επαφη με την δημοσια τραπεζα??? Εχεις να μου δωσεις κανενα τηλεφωνο η site???


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κουκλιτσες!!!

Τι κανετε? Εμεις δοξα το θεο καλα.. Ο μπεμπης μου ειναι καλα, κλοτσαει συνεχως και το βραδυ με ξυπναει!!! Εχει πλακα ομως και δεν μπορω να του θυμωσω...απλα ξυπναω με ενα χαζογελιο στα χειλη!!! :tongue:

Σε λιγοτερο απο ενα μηνα, μπαινω στον μηνα μου!!! Το σωμα μου αλλαζει πολυ αυτες τις μερες...ζοριζομαι περισσοτερο και ποναω παντου!!! Ειδικα στην πλατη και κατω στην κοιλια φυσικα..

Η ορεξη μου εχει ανοιξει πολυ την τελευταια εβδομαδα...συνεχεια πειναω!!!

Την Δευτερα μπαινω στην 33 εβδομαδα και εχω και ραντεβου για το Doppler..

Ελπιζω ολα να ειναι καλα και ελπιζω να μου δωσει και καμια πληροφορια ο εμβρυολογος για πιθανη ημερομηνια τοκετου.. :rolleyes:

Λοιπον την Παρασκευη πηγα στο ΙΚΑ. Να σας πω οτι η Μαρια εχει δικιο και πρεπει να κλεισεις ραντεβου για να σου δωσει ο γιατρος το χαρτι που πας στον εργοδοτη/λογιστη για να το συμπληρωσουν...

Εμενα βεβαια ευτυχως μου το εφτιαξε αλλα μου την ειπε πρωτα!!! :twisted:

Ατοιμο δημοσιο!!! Τελος παντον...στις 18 περναω παλι απο επιτροπη για την δευτερη ανναρωτικη ( 7 ημερες ) που εχω παρει και στις 14 του μηνα μπαινω στην κανονικη μου αδεια.. Πολυ τρεξιμο βρε κοριτσια με τα χαρτια..


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γειά σας!!!! χαίρομαι που είστε καλα....

Μαργιούλα μου να τον χαίρεσαι τον αντρούλη σου!!!! να περάσετε τέλεια αύριο!!!

Μαριλενάκι μπράβο κοπέλα μου!!! κοντεύεις και εσύ!!

νικελάκι, μαράκι όλες καλά??? μακάρι...

κπρίτσια είδα και εγώ το όνειρο το περιβόητο οτι γέννησα και ήμουνα με το μωρό στο σπίτι και δεν είχα αγοράσει ούτε πάνες και χρησιμοποίησα κάτι διαφημιστικές και οτι γενικά δεν είχα ετοιμάσει τίποτα... χαχαχαχαχα τι σου είναι το υποσεινήδητο (αν το έγραψα σωστά!!)

φιλάκια σε όλες πάω να φάω κάστανα. σμουτς....


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κουκλιτσες!!!

Τι κανετε? Εμεις δοξα το θεο καλα.. Ο μπεμπης μου ειναι καλα, κλοτσαει συνεχως και το βραδυ με ξυπναει!!! Εχει πλακα ομως και δεν μπορω να του θυμωσω...απλα ξυπναω με ενα χαζογελιο στα χειλη!!! :tongue:

Σε λιγοτερο απο ενα μηνα, μπαινω στον μηνα μου!!! Το σωμα μου αλλαζει πολυ αυτες τις μερες...ζοριζομαι περισσοτερο και ποναω παντου!!! Ειδικα στην πλατη και κατω στην κοιλια φυσικα..

Η ορεξη μου εχει ανοιξει πολυ την τελευταια εβδομαδα...συνεχεια πειναω!!!

Την Δευτερα μπαινω στην 33 εβδομαδα και εχω και ραντεβου για το Doppler..

Ελπιζω ολα να ειναι καλα και ελπιζω να μου δωσει και καμια πληροφορια ο εμβρυολογος για πιθανη ημερομηνια τοκετου.. :rolleyes:

Λοιπον την Παρασκευη πηγα στο ΙΚΑ. Να σας πω οτι η Μαρια εχει δικιο και πρεπει να κλεισεις ραντεβου για να σου δωσει ο γιατρος το χαρτι που πας στον εργοδοτη/λογιστη για να το συμπληρωσουν...

Εμενα βεβαια ευτυχως μου το εφτιαξε αλλα μου την ειπε πρωτα!!! :twisted:

Ατοιμο δημοσιο!!! Τελος παντον...στις 18 περναω παλι απο επιτροπη για την δευτερη ανναρωτικη ( 7 ημερες ) που εχω παρει και στις 14 του μηνα μπαινω στην κανονικη μου αδεια.. Πολυ τρεξιμο βρε κοριτσια με τα χαρτια..

οχι ρε γμτ ραντεβου τελικα...ουφ!

κατσε να δω τι θα κανω........

παιρνεις το 184? ή μπορεις και απο εκει να το κλεισεις στην γραμματεια?

ή Δευτερα ή Τριτη θα παω Εσταυρωμενο να καταθεσω την αναρρωτικη και ελεγα να κλεισω και το ραντεβου..πικρα τρελη............

Link to comment
Share on other sites

κπρίτσια είδα και εγώ το όνειρο το περιβόητο οτι γέννησα και ήμουνα με το μωρό στο σπίτι και δεν είχα αγοράσει ούτε πάνες και χρησιμοποίησα κάτι διαφημιστικές και οτι γενικά δεν είχα ετοιμάσει τίποτα... χαχαχαχαχα τι σου είναι το υποσεινήδητο (αν το έγραψα σωστά!!)

φιλάκια σε όλες πάω να φάω κάστανα. σμουτς....

Γεια σου Ζουνιτσα!!! Μην ανησυχεις μαλλον ολες βλεπουμε τετοια ονειρα..

Και γω πριν μια εβδομαδα ειδα οτι ξαφνικα ειχα γεννησει και δεν ειχα παρει χαμπαρι!!! Βρηκα ξαφνικα το μωρο στο κρεβατι μου πανω και δεν ειχα ουτε μπιμπερο ουτε αποστειτωτες ουτε τιποτα!!! Και με κατσαδιαζε ο πατερας μου οτι δεν ειμαι σωστη μανα!!! Αστα πολυ αγχος...

οχι ρε γμτ ραντεβου τελικα...ουφ!

κατσε να δω τι θα κανω........

παιρνεις το 184? ή μπορεις και απο εκει να το κλεισεις στην γραμματεια?

ή Δευτερα ή Τριτη θα παω Εσταυρωμενο να καταθεσω την αναρρωτικη και ελεγα να κλεισω και το ραντεβου..πικρα τρελη............

Καλημέρα Μαρια μου!!!

Ναι μπορεις να παρεις τηλεφωνο στο 184 ή να κλεισεις εκει επιτόπου..

Αλλα το βρισκω πολυ αδικο για μας να πρεπει να κλεισουμε ραντεβου για να μας δωσουν ενα χαρτι!!!

Εγω επειδη του ειπα οτι ειμαι στον 8 γι'αυτο τελικα μου το εφτιαξε...

Η φαση ειναι οτι αυτος ειναι ξαδερφος του αφεντικου μου και δεν του ειπα τιποτα στην αρχη...στην πορεια με ρωτησε αν εχω εργοδοτη και πεταχτηκε ο αντρας μου και του ειπε οτι ειναι ξαδερφος σας και γυριζει και μου λεει :

Και γιατι δεν μου το ειπες απο την αρχη και με ταλαιπωρεις??? Καταλαβες?

Αν εχεις δηλαδη γνωστο κανεις την δουλεια σου, αν δεν εχεις στην αναμονη!!!

Τι να πω...Απλα εγω λεω ρε γαμωτο αν δεν μπορω να ερθω σε ενα μηνα που θα κλεινανε ραντεβου τι θα εκανα??? Ειδη δεν ειναι το ποιο ευκολο πραγμα να μετακινουμαι!!! Επρεπε αυτα να τα καταλαβαινουν...

Υπομονη αυριο στο ΙΚΑ!!!

ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κριστη μου μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις την διαφορα?

Τι ειναι τα μεσεγχυτικα? Και μεις σε δημοσια λεμε να τα δωσουμε αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτο που πληρωνεις...

Πως θα ερθουμε σε επαφη με την δημοσια τραπεζα??? Εχεις να μου δωσεις κανενα τηλεφωνο η site???

http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Τα βλαστοκυτταρα ειναι : Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα (ΟΠΑ) είναι το αίμα που παραμένει στον ομφάλιο λώρο και τον πλακούντα, αμέσως μετά τη γέννηση ενός παιδιού. Όπως και ο μυελός των οστών, το αίμα αυτό είναι πλούσιο σε αρχέγονα αιμοποιητικά κύτταρα και σε μικρότερο βαθμό σε μεσεγχυματικά κύτταρα.

ΘΕΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΜΦΑΛΙΚΑ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΑ (ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ) - 1

ΘΕΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΜΦΑΛΙΚΑ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΑ (ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ) - 2

Μεσεγχυμετικα κυτταρα : Αποτελούν ετερογενή πληθυσμό πολυδύναμων αρχέγονων μη-αιμοποιητικών κυττάρων, τα οποία έχουν τη δυνατότητα να διαφοροποιούνται σε οστεοκύτταρα, χονδροκύτταρα, λιποκύτταρα, τενοντοκύτταρα, μυοκύτταρα και αστροκύτταρα. Επίσης, τα κύτταρα αυτά παρέχουν στα αιμοποιητικά πολυδύναμα προγονικά κύτταρα το απαραίτητο υπόστρωμα για την ανανέωση και διαφοροποίηση τους.

Στην καθημερινή κλινική πρακτική τα μεσεγχυματικά κύτταρα εφαρμόζονται στους ακόλουθους τομείς:

  1. Μεταμόσχευση, βοηθούν στην καλύτερη εγκατάσταση των αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων στον μυελό των οστών, ενώ προστατεύουν τον λήπτη από την απόρριψη.
  2. Αναγέννηση ιστών, όπως η ανάπλαση χόνδρων.
  3. Φλεγμονώδεις καταστάσεις, όπως η Πολλαπλή Σκλήρυνση και η Σήψη.

Για ποιο λόγο να προχωρήσω σε φύλαξη μεσεγχυματικών κυττάρων του ομφαλίου λώρου;

Λόγω της ικανότητας των μεσεγχυματικών κυττάρων να διαφοροποιούνται, μελλοντικά θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την αντιμετώπιση σοβαρών νοσημάτων και ασθενειών.

Και το ντοκιμαντερ του εξαντα για τα βλαστοκυτταρα

ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΚΥΤΤΑΡΟ (Εξάντας, NET - 26/5/2010)


maWTp2.png716242kmi87gjtrd.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...