Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρες και από εμένα ζουζούνες!!!!

Κρίστυ και εμένα με έχει πιάσει αυτό της καθαριότητας αλλά πέρσι τα αγόρασα τα χαλιά και θα είναι υπερβολή.... όμως το αυτοκίνητο θα ρωτήσω και εγώ τιμή για καθάρισμα ολικό γιατί και εμένα ο άνρας μου κάπνιζε μέσα.

Ζουνιτσα μου διαβασα αυτο το αρθρο και τρελαθηκα!!αν δεν σε κουραζει ριξε μια ματια

Δεν χρειάζεται να καπνίζει κάποιος. Δεν χρειάζεται καν να είναι παθητικός καπνιστής σε έναν χώρο όπου άλλοι καπνίζουν. Σύμφωνα με μια νέα αμερικανική επιστημονική έρευνα, που κρούει τον κώδωνα του κινδύνου, ο καπνός του τσιγάρου αυτών που κάπνισαν, ακόμα και πριν από πολλές μέρες, αφήνει καρκινογόνες τοξίνες πάνω στα ρούχα και τις άλλες επιφάνειες σε ένα δωμάτιο. Έτσι, κάποιος ανύποπτος -ακόμα και μη καπνιστής- μπορεί να μεταφέρει και να απορροφήσει τις ουσίες αυτές, αγγίζοντας αντικείμενα όπου επικάθισε ο καπνός του τσιγάρου.

Η έρευνα έγινε από ερευνητές του Εθνικού Εργαστηρίου Λόρενς Μπέρκλεϊ της Καλιφόρνιας και δημοσιεύτηκε στην επιστημονική επιθεώρηση PNAS της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών των ΗΠΑ, σύμφωνα με το πρακτορείο Ρόιτερ και το BBC. Οι ερευνητές διαπίστωσαν, για πρώτη φορά, ότι οι καρκινογόνες ουσίες νιτροσαμίνες, που σχετίζονται με τον καπνό, αναμιγνύονται με τη σκόνη και μετά προσκολλώνται σε πολλές επιφάνειες και στα δάχτυλά μας. Τα μικρά παιδιά και τα νήπια είναι πιο πιθανό να τις απορροφήσουν βάζοντας τα χέρια τους στο στόμα ή γλύφοντας μια επιφάνεια, αλλά ο κίνδυνος αφορά γενικότερα τον καθένα - ενήλικο και ανήλικο.

«Τα ευρήματά μας αυξάνουν την ανησυχία για την έκθεση στα υπολείμματα του καπνού, που έχει αποκληθεί πρόσφατα κάπνισμα από τρίτο χέρι», έγραψαν οι ερευνητές, οι οποίοι προτείνουν καλό καθάρισμα στους χώρους των καπνιζόντων, ώστε να απομακρύνονται οι επιβλαβείς χημικές ουσίες που αφήνει το τσιγάρο. Ακόμα κι αν ένας καπνιστής βγαίνει να καπνίσει έξω, όταν επιστρέφει στον κλειστό χώρο, φέρνει μέσα μαζί του τις επικίνδυνες νιτροσαμίνες.

Σύμφωνα με έναν από τους ερευνητές, τον χημικό Hugo Destaillats, οι νιτροσαμίνες του καπνού «είναι ανάμεσα στα καρκινογόνα με την πιο ισχυρή και ευρέως φάσματος δράση και περιέχονται τόσο στο άκαυτο τσιγάρο όσο και στον καπνό του τσιγάρου». Πρόσθεσε ότι «η καύση του καπνού απελευθερώνει νικοτίνη με την μορφή ενός ατμού που απορροφάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τα ρούχα, το δέρμα μας, αλλά και τις επιφάνειες ενός εσωτερικού χώρου, όπως τοίχους, πατώματα, χαλιά, κουρτίνες και έπιπλα. Η νικοτίνη μπορεί να μείνει πάνω σε αυτά τα υλικά για μέρες, εβδομάδες, ακόμα και μήνες».

Η νικοτίνη συνδυάζεται με μια άλλη κοινή χημική ουσία, το νιτρώδες οξύ, σχηματίζοντας έτσι τις νιτροσαμίνες του καπνού (TSNAs). Οι συσκευές αερίου και οι κινητήρες των οχημάτων είναι ανάμεσα στις βασικές πηγές νιτρώδους οξέος.

Όπως έδειξαν τα εργαστηριακά πειράματα, όσο πιο πολύ νιτρώδες οξύ υπάρχει σε ένα κλειστό χώρο (δωμάτιο ή όχημα), τόσο πιο γρήγορα σχηματίζονται οι καρκινογόνες νιτροσαμίνες.

Σύμφωνα με τους ερευνητές, η νικοτίνη (η εθιστική ουσία στον καπνό του τσιγάρου), είχε μέχρι τώρα θεωρηθεί μη τοξική, με τη στενή έννοια του όρου.

Όμως η νέα έρευνα δείχνει ότι η νικοτίνη συνδυάζεται με το νιτρώδες οξύ και, προσκολλώμενη πάνω σε διάφορες επιφάνειες, συνιστά ένα σοβαρό δυνητικό κίνδυνο, ο οποίος μέχρι τώρα είχε υποεκτιμηθεί.

Σύμφωνα μάλιστα με την Καμλές Ασότρα του πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας, «τα ευρήματα της νέας μελέτης μπορεί να μην αποτελούν παρά την κορυφή του παγόβουνου». Εξάλλου ο ερευνητής Τζέιμς Πάνκοου επίσης έθεσε το ζήτημα της ασφάλειας των ηλεκτρονικών τσιγάρων, τα οποία παράγουν ατμό νικοτίνης, αλλά όχι

καπνό.

Οι ερευνητές τόνισαν ότι ίσως οι αρμόδιες Αρχές, που μέχρι τώρα έχουν λάβει μέτρα για την προστασία των καπνιστών και των μη καπνιστών, πρέπει πλέον να επεκτείνουν τα μέτρα, λαμβάνοντας υπόψη και τον κίνδυνο του «καπνίσματος από τρίτο χέρι» (ένας όρος που έχει επικριθεί από τους υπέρμαχους του καπνίσματος

ως «περιττά τρομοκρατικός»). Το καπνιστικό λόμπι «Φόρεστ» μάλιστα, σχολιάζοντας τη νέα έρευνα, έκανε λόγο για «προπαγάνδα καμουφλαρισμένη ως επιστήμη» και κάλεσε τους επιστήμονες «να αντισταθούν στην τάση τους να μας λένε πώς θα ζήσουμε τη ζωή μας».

Όμως οι αμερικανοί ερευνητές συνιστούν πλέον ριζικά μέτρα: πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος μέσα στα σπίτια και στα αυτοκίνητα, φορτηγά κλπ., ώστε να μην δημιουργούνται οι καρκινογόνες νιτροσαμίνες.


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημεεερααα!!

Αααα ζηλευω, θελω κι εγω υπνακο!!!! :D

Κοριτσια πηρα Αρκαδι για να πλυνω τα ρουχα της μπουμπους αλλά μου ειπε μια φιλη μου οτι δεν ξεβγαζει καλα!! Το εχει δοκιμασει καμια;; Θα το δοκιμασω σημερα στο πλυντηριο...


5NEXp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαργιούλα και εμένα όπου μ'αφήσεις ευχαρίστως να πα΄ρω ένα μισάωρο υπνάκο!!!!! χαχαχαχαχαχα δεν είναι τίποτα....

ΧΑΧΑΧΑΧΑ !!ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι που με καταλαβαινουν απολυτα!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημεεερααα!!

Αααα ζηλευω, θελω κι εγω υπνακο!!!! :D

Κοριτσια πηρα Αρκαδι για να πλυνω τα ρουχα της μπουμπους αλλά μου ειπε μια φιλη μου οτι δεν ξεβγαζει καλα!! Το εχει δοκιμασει καμια;; Θα το δοκιμασω σημερα στο πλυντηριο...

Δεν το εχω δοκιμασει Νικελακι μου αλλα αν ισχυει αυτο ειναι προβλημα!! γιατι γενικοτερα τα υπολοιματα μπορουν να προκαλεσουν αλλεργιες!! δοκιμασε το και αν δεις οτι αφηνει παρα καλυτερα προδερμ ή baby planet ή αν θυμαμαι καλα καποιο της skip που ειναι για μωρα, σε υγρο παντα για τον ιδιο λογο!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαργιουλα μου δεν ξέρω ποσο μπορει να αποφευχθει το κάπνισμα απο τριτο χερι...μόνο εαν απαγορευοταν η πώληση καπνου γενικοτερα...

Θα με πιστεψεις οτι υπαρχουν φιλοι μας που εχουμε κοψει επειδη αν τους καλεσουμε στο σπιτι δεν μπορουμε να τους απαγορεψουμε να καπνισουν και οσες φορες εχουν ερθει το εχουν αναψει το ριμαδοτσιγαρο!! και δεν μπορεις να κανεις τον μπαμπουλα και αντε καλα το καλοκαιρι τον χειμωνα τι κανεις θα τους βγαλεις στο μπαλκονι ρε γμτ? δεν ξερω μπορει να ειμαι και λιγο υπερβολικη αλλα με ενοχλει απιστευτα...


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τα καλα σας λογια για την καλλιτεχνικη φυση της κορης μου!!

την εχω κολλησει στην ντουλαπα και ετσι την βλεπω συνεχεια!

επισης στο σπιτι ΣΑΣ μπορειτε να απαγορεψετε το καπνισμα φυσικα!!

εγω το εκανα και δεν με νοιαζει αν θα ερχονται ή οχι..ας βγουν στο μπαλκονι δεν με νοιαζει!

οταν γεννησα την Εφη εβγαιναν ολοι εξω και το ιδιο θα κανω και τωρα..εγω δεν καπνιζω ο αντρας μου ναι αλλα οχι πολυ και τωρα με το μπεμπε αυτος θα κανει την αρχη να βγαινει εξω εννοειτε!

Link to comment
Share on other sites

Θα με πιστεψεις οτι υπαρχουν φιλοι μας που εχουμε κοψει επειδη αν τους καλεσουμε στο σπιτι δεν μπορουμε να τους απαγορεψουμε να καπνισουν και οσες φορες εχουν ερθει το εχουν αναψει το ριμαδοτσιγαρο!! και δεν μπορεις να κανεις τον μπαμπουλα και αντε καλα το καλοκαιρι τον χειμωνα τι κανεις θα τους βγαλεις στο μπαλκονι ρε γμτ? δεν ξερω μπορει να ειμαι και λιγο υπερβολικη αλλα με ενοχλει απιστευτα...

Κι εγώ που κάπνιζα πριν, πάντα έβγαινα εξω ή δεν κάπνιζα όταν πηγαινα σε σπίτια που η κοπέλα ήταν έγκυος ή υπήρχε παιδακι. Βέβαια, όταν καπνιζει ο ένας από τους δυο οικοδεσποτες μπροστα στους καλεσμενους, τοτε δεν μπορεις και να τους το απαγορεψεις...


5NEXp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τη συμπαράσταση... Όσο για τα πονάκια με καθησυχάσατε, μ'έχει πιάσει φόβος ότι θα γεννήσω πρόωρα από το άγχος μου..

Nikelaki το σαπούνι θέλει όντως πολύ καλό ξέβγαλμα. Το είχα δοκιμάσει παλιά σε δικά μας ρούχα. Εγώ πήρα το persil baby. Έβαλα λιγότερα ρούχα και extra ξέβγαλμα για μεγαλύτερη ασφάλεια. Άπλωσα ένα πλυντήριο το πρωί και μύρισε η βεράντα μωρουδίλα!:P


 

IchNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα με πιστεψεις οτι υπαρχουν φιλοι μας που εχουμε κοψει επειδη αν τους καλεσουμε στο σπιτι δεν μπορουμε να τους απαγορεψουμε να καπνισουν και οσες φορες εχουν ερθει το εχουν αναψει το ριμαδοτσιγαρο!! και δεν μπορεις να κανεις τον μπαμπουλα και αντε καλα το καλοκαιρι τον χειμωνα τι κανεις θα τους βγαλεις στο μπαλκονι ρε γμτ? δεν ξερω μπορει να ειμαι και λιγο υπερβολικη αλλα με ενοχλει απιστευτα...

Εννοείται ότι αυτό θα κάνεις!! Γιατί θα πρέπει να ανέχεσαι κάτι που σε ενοχλεί? Και τώρα με το μωρό ένας λόγος παραπάνω!! Εγώ ούτε τασάκια δεν έχω στο σπίτι μου, όχι που θα αφήσω κανέναν να καπνίσει κιόλας!


 

IchNp3.png

Link to comment
Share on other sites

που εισαι βρε ψυχη χαμενη???!!!!

κανε υπομονη με την μετακομιση και οσο για τα πονακια φυσιολογικα τα ακουω ειναι και 2500 κιλα ο μπεμπης σου (καλε τεραστιος ειναι εγω 2870 εκανα την Εφη)

παρε κανα τηλ οταν μπορεις δεν σε εχω παρει γιατι ξερω οτι πιεζεσαι..το τηλ το νεο στο εχω στειλει σωστα?

φευγω παω ικα ελπιζω να σε πετυχω παλι!

φιλακια!!!

Το έχω και θα σε πάρω! Μου έλειψες!!!;)


 

IchNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τη συμπαράσταση... Όσο για τα πονάκια με καθησυχάσατε, μ'έχει πιάσει φόβος ότι θα γεννήσω πρόωρα από το άγχος μου..

Nikelaki το σαπούνι θέλει όντως πολύ καλό ξέβγαλμα. Το είχα δοκιμάσει παλιά σε δικά μας ρούχα. Εγώ πήρα το persil baby. Έβαλα λιγότερα ρούχα και extra ξέβγαλμα για μεγαλύτερη ασφάλεια. Άπλωσα ένα πλυντήριο το πρωί και μύρισε η βεράντα μωρουδίλα!:P

Πατουσιτσα μου μην φοβασαι!! απλα ο μπεμπακος σου θα ειναι θρεφταρι!!

παντως χαιρομαι που υπαρχει και αλλος κοσμος που σκεφτεται το ιδιο με εμενα για το τσιγαρο, πωπω αυτη η μυρωδια πρεπει να ειναι τελεια!! καλα απο αυριο θα αρχισω να πλενω και εγω ρουχα ζηλεψα!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Margioula μου όταν δεν καπνίζεις η μυρωδιά του τσιγάρου σε ενοχλεί πολλαπλάσια! Μας φτάνει το καυσαέριο που αναγκαστικά αναπνέουμε γιατί θα πρέπει να έχουμε και κάποιον να μας φυσάει το καπνό κατευθείαν στη μούρη?:twisted: Οπότε γλυκιά μου να μη ντρέπεσαι καθόλου και να το απαγορεύεις στο σπίτι σου εφόσον σε ενοχλεί!

Αχ αυτή η μωρουδίλα με ξετρέλανε!! Ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι να ξαναμυρίσω τα ρουχαλάκια μας!!:oops:


 

IchNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...