Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      @DizzyツMommy έκανες την ωοληψια ; Πως πήγε ;

      @Antonia_ πως πάει η προετοιμασία ; Ποτέ θα κανείς υπερήχο ;;

      Καλημέρα κορίτσια, όχι τελικά δεν έκανα την ωοληψια. Θα πάμε σε επόμενη προσπάθεια. Θα χρειαστώ gonal καθώς δεν μπορώ να ξαναπάρω απ' την επιτροπή τόσο σύντομα. Αν γνωρίζετε κάτι το εκτιμώ πάρα πολύ!

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέρα-Καλησπέρα μάλλον

Βελίσσα μπομπονιέρες κ προσκλητήρια παρήγγειλα 2-3 βδομάδες πριν την επιθυμητή ημερομηνία παράδοσης. Και πέρσι κ φέτος σε 2 βδομάδες μου τα χαν ετοιμα.

Οσο για τη συνάντηση, από αυτή τη Δευτέρα που μας έρχεται ξεκινά η Ζωή μου παιδικό σταθμό και όλη τη 1η βδομάδα θα πηγαίνω μαζί της για προσαρμογή. Οπότε δύσκολο να μπορέσω. Και γενικά σε συναντήσεις αργά, πάλι δε μπορώ διότι πρέπει να μαι σπίτι να τη περιμένω να γυρίσει το μεσημεράκι. Δηλαδή θα μπορούσα να έρθω πχ κάπου 10-11 το πρωί για να φύγω μέχρι τις 13.

Οπότε εσείς κανονίζετε όπως θέλετε κ εγώ βλέποντας κ κάνοντας.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

γεια σας ομορφουλες!

απο οτι βλεπω το θεμα υπνος κ βαφτιση παιζει πολυ!

λοιπον γνωμη μου ειναι οτι οταν κλαιει το μωρο πρεπει να ανταποκρινομαστε και να μην το αφηνουμε να κλαιει.Ειναι ακομη πολυ μικρα οπως λεει πολυ σωστα το Μελακι μας και μας εχουν αναγκη! μετα τα 2 πιστευω οτι μπορουν να καταλαβουν καπως καλυτερα. Και να σας πω κ κατι απο την εμπειρια μου λιγα ειναι τα χρονια που θα μπορειτε να τα εχετε αγκαλια και να κοιμουνται στην σιγουρια σας!!!! :) θα με θυμηθειτε!!!

οσο για την βαφτιση με το καλο ολες! εμεις θα αργησουμε λογω των οικονομικων αν δουλευε ο αντρας μου θα το βαφτιζαμε φετος αλλα δενννν...

Μαριλενακι με πηρες την Κυριακη αλλα ειμασταν Ταλως και μετα πηγαμε στην Αυγενικη να ευχηθουμε για ενα μωρακι οποτε.... αν ειναι μπορουμε να βρεθουμε το Σαββατο.

Γεια σου Μαρια μου τι κανεις?

Προς θεου βρε κοριτσια ουτε γω θελω να κλαιει το μωρο μου δεν ειπα κατι τετοιο...Ειδικα εμεις που εχουμε περασει πολλα κλαμματα με τους κολικους.. Απλα με πιεζουν οι γυρω-γυρω στο θεμα υπνου. Ποτε και καλα θα μαθει να κοιμαται μονο του και σερι για να παει στο δωματιο του...

Εμενα η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει που κοιμαται στην αγκαλια μου..

Ειναι η καλυτερη στιγμη της ημερας οταν αποκοιμιεται πανω μου..

Μαρια μου μην ανησυχεις για την βαφτιση..ουτε και μεις θα την κανουμε φετος..δεν εχουμε βρει ακομα νονο και δεν υπαρχουν και χρηματα. Αλλωστε εδω στην Κρητη δεν τα βαφτιζουμε τοσο νωρις. Εγω βασικα θα ηθελα να το βαφτισουμε μηπως και ηρεμησει λιγακι το μωρακι..

Εγω εκλαιγα συνεχεια μεχρι 6 μηνων και με βαφτισανε και μετα σταματησα αμεσως να κλαιω!! μαλλον απο μενα πηρε το μπουμπουκι μου...:rolleyes:

Σε επαιρνα την Κυριακη τηλεφωνο να πηγαιναμε ολοι μαζι για καφεδακι να γνωριστουμε και με τους αντρουλιδες μας...

Ηταν να παμε και μεις Ταλως αλλα τελικα πηγαμε στην ουτοποια...

Το Σαββατο θα μπορω εγω αλλα μονη μου με το μωρο. Ο Στελιος δουλευει απογευματινος..


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω το θάρρος να προτείνω την επόμενη μαμαδοσυνάντηση. Θέλετε να συναντηθούμε την επόμενη εβδομάδα προς τα νότια που βολεύει κι άλλες μανούλες? (Θα έχω αμάξι την επόμενη εβδομάδα, οπότε βολεύει κι εμένα, χιχι)

Οπότε εσείς που μένετε προς τα εκεί κάτω προτείνετε μέρος και βλέπουμε.

Φιλάκιααααααα

Ποσο νοτια δηλαδη??? Μεχρι Ηρακλειο μπορειτε να φτασετε???

Χιχιχιχιχιχιχι :tongue:


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

Δεν τα διάβασα όλα.

Να πω πως τα έχω κάνει αχταρμά με το μπέμπη και το πρόγραμμα του!

τον έχω κακομάθει τον μπέμπη ως εκεί που δεν πάει!

Τη νύχτα κλαίει κατά τις 2.Βγάζω την μπλούζα μου και ο κύριος έχει μάθει απέξω να θηλάζει μόνος του και να αποσύρεται μόνος του!Το πρωί δεν είμαι σίγουρη πόσες φορές έχει φάει!Κι εγώ δεν αισθάνομαι ότι μου λείπει ύπνος!Η επόμενη φορά που θα φάει είναι 12 το μεσημέρι!!!Τουλάχιστον.

Μιλάμε για ΤΗΝ ακαταστασία στο τάισμα του παιδιού!

Γενικά όμως είναι πολύ πολύ ήσυχος και τον λατρευώ γι αυτό!!!

Και επίσης θεωρώ την αφεντιά μου το είδος της μάνας που δεν θέλω τίποτα για τον εαυτό μου και η ευτυχία μου πηγάζει περισσότερο από την ενασχόληση μου με τα παιδιά!Και να μην θέλανε και τα τρία εγώ τα κοιμίζω και κάθομαι πάντα δίπλα τους και τους μοιράζω άφθονες αγγαλιές και μέσα από όλα αυτά είμαστε εδώ όλο αγάπη και τους τρίτου και τις συμβουλές τα έκανα πέρα γιατί για ένα είμαι σίγουρη πως έτσι όπως φέρομαι στα παιδιά αισθάνομαι σούπερ γεμάτη και αυτά μου δείχνουν σούπερ ευχαριστημένα!

Όταν μεγαλώσουν θα έχω ένα προσωπικό θέμα αλλά αυτό θα το δούμε τότε!

Εμείς βάφτιση θα κάνουμε στο Ναύπλιο 10 Ιουλίου.Ήδη έφτιαξα προσκλήσεις μόνη μου και τις μπομπονιέρες μόνη μου θα τις κάνω και τον στολισμό στο κέντροΤο απολαμβάνω!Άλλωστε πια μετά τέτοια γλέντια με το καλό στους γάμους των παιδιών πάλι!


B1nVp3.png MDOOp2.pngzkyMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια!!! Λοιπόν θα είμαι ειλικρινής..διαβάζοντας όλα τα παραπάνω ένιωσα κάπως… και επειδή εγώ ότι νιώθω το λέω χύμα αυτό ακριβώς θα κάνω!

Πρώτα απʼ όλα δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάθε φορά με μια κουβέντα που θα ανοίξουμε σχετικά με τον ύπνο και την διαπαιδαγώγηση του παιδιού “η τρίχα να γίνεται τριχιά…” Το Μαριλενάκι πολύ σωστά ήθελε την συμβουλή και βοήθεια μας και φυσικά όχι την επίκριση μας, σχετικά με το βιβλίο που αγόρασε που παρεμπιπτόντως το έχω πάρει κ εγώ και ναι με βοήθησε σε αρκετά πράγματα που αγνοούσα. Όπως π.χ ότι το μωρό έχοντας μια στάνταρντ ρουτίνα νιώθει πολύ πιο ασφαλές απʼ ότι ένα μωρό που στο σπίτι του γίνεται κάθε μέρα κάτι εντελώς διαφορετικό σχετικά με το πότε θα φάει, θα κοιμηθεί κτλ.. Αυτό καμία μα καμία σχέση δεν έχει με το αν θα κάνει πράξη η καθεμιά μανούλα αυτό που αναφέρει σχετικά με το να αφήσεις το παιδί να κλάψει κ ακόμα κ αν κάνει εμετό να μην πτοηθείς… Πρώτα απʼόλα θεωρώ ότι για να έχεις άποψη για οποιοδήποτε θέμα θα πρέπει ή να έχεις ανάλογη εμπειρία ή να έχεις διαβάσει ας πούμε όλο το περιεχόμενο του βιβλίου κ όχι μια φράση που όντως είναι απαράδεχτη….

Επειδή λοιπόν εγώ το έχω όντως διαβάσει όλο σας λέω ότι αυτή η σκηνή που περιέγραψα παραπάνω δεν είναι η νορμάλ κατάσταση ..με λίγα λόγια αν από μωράκι έχεις καταφέρει να βάλεις ένα σχετικό πρόγραμμα στο παιδί κ έχει μάθει τον τρόπο να αποκοιμιέται ΚΑΙ μόνο του… (εννοείται δηλ ότι κοιμάται κ στα χέρια σου αλλά να ξέρει πώς να κάνει κ το αντίθετο) τότε δεν θα χρειαστεί ποτέ μα ποτέ να χρησιμοποιήσεις αυτήν την μέθοδο. Γενικότερα είμαι περισσότερο της άποψης καλύτερα πρόληψη παρά θεραπεία γι αυτό ακολούθησα κάποιες συμβουλές, όμως κακά τα ψέματα το ένστικτό της μάνας είναι πιο δυνατό απʼ οποιαδήποτε συμβουλή σου δώσει κανείς ή διαβάσεις σε ένα βιβλίο… επίσης το κάθε παιδί είναι μοναδικό στις αντιδράσεις του και στην ιδιοσυγκρασία του οπότε όλα αυτά πρέπει να ληφθούν υπʼ όψιν. Το δικό μου μωρό ας πούμε κλαίει τόσο σπάνια που όταν το κάνει δυστυχώς δεν είναι για καλό κάπου πονάει και δεν είναι καλά.. Όπως είπε και το Velissaki είμαστε προφανώς τυχερές γι αυτό (φτου φτου κ ξανά φτού γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μου..) κ έτσι μπορούμε και κάποιες φορές αν δεν κοιμηθούν αγκαλίτσα μας να τα αφήσουμε στην κούνια τους χωρίς να γίνεται χαμός από κλάματα.. τώρα αν είχα ένα άλλο μωράκι θα σας έλεγα εντελώς διαφορετικά πράγματα…

Με λίγα λόγια και σταράτα… ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ..η κάθε μανούλα που μπαίνει εδώ μέσα και ρωτάει προσπαθώντας να βοηθηθεί όταν νιώθει την ανάγκη αυτή εμείς πρέπει να είμαστε εδώ κ να βοηθάμε όχι να επικρίνουμε τις κινήσεις της κάθε μανούλας..αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και συγχωρήστε με αν διαφωνείτε κάπου….

Όλες οι μανούλες εδώ μέσα τουλάχιστον, για να φέρουμε στον κόσμο τα παιδάκια μας παιδευτήκαμε από πολύ ως πάραααααααα πολύυυυυυυυυυυυυ (5 ενέσεις την ημέρα δεν είναι κ παίξε γέλασε σωστά?) οπότε θεωρώ απίθανο να κάναμε τόσο αγώνα για να φέρουμε στον κόσμο τα πλασματάκια μας ίσα ίσα για να τα αφήνουμε να κλαίνε και να τα τυραννάμε. Τέλος καμία μάνα δεν έχει κανένα δικαίωμα να κρίνει και να σχολιάζει ασχέτως τον τρόπο που μεγαλώνει το παιδί της κάποια άλλη μητέρα… Η λέξη μάνα είναι ιερή και δεν υπάρχει περίπτωση να αγαπάει κάποιος άλλος το παιδί της περισσότερο απʼ αυτήν κ να θέλει το καλό του, εκτός αν μιλάμε για ψυχολογικά διαταραγμένο άτομο κάτι που δεν μας αφορά.

Συγνώμη και πάλι αν σας κούρασα αλλά επειδή ακριβώς αυτή η παρέα είναι σημαντική για όλες μας δεν θέλω να φοβάται η καθεμία να πει την γνώμη της γιατί υπάρχουν μπαμπούλες.

Περιμένω με αγώνία τις απόψεις σας σχετικά με τα παραπάνω!

Φιλάκια πολλά


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω λοιπόν την άποψή μου, μιας και έχω σαφή άποψη επί του θέματος.

Κατ'αρχάς, να δηλώσω εξαρχής ότι το "επίμαχο" βιβλίο το έχω διαβάσει πολλές φορές, όπως και πολλά άλλα αντίστοιχα, το έχω συζητησει με παιδίατρο, με παιδοψυχολόγο, με αναπτυξιολόγο, μιας και μέρος των σπουδών μου είναι η Παιδαγωγική Ψυχολογία, και έχω την τύχη να έχω πολλούς ενημερωμένους ανθρώπους στον κύκλο μου, και πρόσβαση σε πολλές πολλές πληροφορίες.

Οπότε ξεκαθαρίζω ότι η άποψή μου, δεν είναι απλά προσωπική, βάση ένστικτου μάνας, αλλά είναι και αποτέλεσμα διαβάσματος, ψαξίματος, αλλά και προσωπικής εμπειρίας.

Καταλήγω λοιπόν ότι το εν λόγω βιβλίο είναι γραμμένο ιδιαιτέρως ψυχρά, αν και σωστά είπε η Αγγελική περιέχει πληροφορίες της φυσιολογιας του μωρού-παιδιού σωστότατες.

Ναι, όλα τα παιδιά έχουν κοινούς παρονομαστες, ιδίως σε θέματα φυσιολογίας, αλλά όπως η Αγγελική είπε, δεν είναι όλα τα παιδιά τα ίδια. Τη ψυχούλα του κάθε παιδιού κανείς δε τη ξέρει τόσο καλά.

Το συγκεκριμένο βιβλίο συστήνει ΕΝΑΝ μοναδικό τρόπο "εκπαίδευσης" υπνου-ακόμα και αυτή η λέξη είναι τόσο λάθος..... Δεν αναφέρεται σε καμία ιδιαιτερότητα κάθε παιδιού. Ο τρόπος γραφής είναι τόσο κάθετος, τόσο μη διαλλακτικός. Μιλάει για κάτι το οποίο αποδεδειγμένα πια εχει άσχημες επιδράσεις σε μωρά κάτω από κάποια ηλικία. Εχουν γραφτεί τόμοι κ τόμοι μελετών σχετικά. Επίσης σε καμία περίπτωση δε μπορει να εφαρμοστει σε θηλάζοντα βρέφη και νήπια, διότι θεωρεί το θηλασμό απλά τρόπο σίτισης. Αλλη τεράστια ανακρίβεια και παραπλάνηση.

Προσωπικά γνωρίζω μωρό 7 μηνών που έχει νοσηλευτεί 2 μέρες στην Ευρωκλινική Παίδων πέρισι το χειμώνα επειδή οι γονείς του προσπάθησαν να εφαρμόσουν αυτή τη τακτική. Το μωρό έπαθε άπνοια απτο κλάμα. Δεν ήταν έτοιμο να κατανοήσει τι του συμβαίνει.

Επίσης γνωρίζω προσωπικά παιδί 5 χρονών σήμερα που ακόμα ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα και οι γονείς εφαρμόζουν τη μέθοδο 2 χρόνια τώρα. Ναι, 2 χρόνια κλαίει κάθε νύχτα και εντέλει κοιμάται αλλά μετά πάλι και πάλι θα ξυπνήσει.

Προσωπικά έχω αφήσει τη μεγάλη μου κόρη να τσιρίζει πολύ όταν θέλει να της ανοίξω για 20η φορά το ψυγείο να παίξει με τους χυμούς, αφού της έχω εξηγήσει και έχει καταλάβει γιατί. Την έχω αφήσει να κλαίει για ώρα όταν θέλει να κάτσει άλλο ένα 3ωρο στις κούνιες κ γω τη βάζω στο αυτοκίνητο εξηγώντας της γιατί πρέπει τώρα να φύγουμε.

Στη μικρή μου όμως τι να πω όταν κάθε 1 ώρα ξυπνάει το βράδυ γιατί χάνει τον κύκλο ύπνου της και κοιτάει το ταβάνι? Θα καταλάβει? Οχι. Οπότε κάθε μια ώρα σηκώνομαι, την αγκαλιάζω, τη χαιδεύω λίγο και ξανακοιμάται.

Ναι έχω εξαντληθεί, ναι έχω θυμώσει πολλές φορές, ναι έχω φτάσει όριο πάμπολλες φορές, αλλά τι να κάνω? Ετσι είναι προς το παρόν αυτό το μωρό. Θα το βρει...και γω θα περιμένω. Η μεγάλη μου κόρη το βρήκε αμέσως. Αυτή όχι. Υπομονή....

Το μωράκι θα βρει το προγραμμά του όταν αυτό είναι έτοιμο, με τη βοήθεια των γονιών φυσικά, όχι όταν εμείς θέλουμε. 9 μήνες στη μήτρα δεν είχε πρόγραμμα. Θέλει χρόνο. Το κάθε μωρό θέλει το δικό του χρόνο. Ναι, υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να κάνουμε για να το βοηθήσουμε. Αλλά μέχρι εκεί.

Υπάρχουν κορίτσια πολλά βιβλία πιο ήπια, πιο συναισθηματικά, πιο εξατομικευμένα. Είναι ό,τι καλύτερο να ψάχνεται ο γονιός για να γίνει καλύτερος γονιός! Ετσι πρέπει. Ευτυχώς οι εποχές "έλα μωρέ όλοι παιδιά μεγαλώσαμε" πέρασαν. Ευτυχώς όλοι θέλουν να γίνονται καλύτεροι.

Στα διαδικτυακά φόρουμ ο καθένας ό,τι θέλει και όπως το θέλει το γράφει. Μπορεί κάποιος να είναι τρελός και να γράφει εδώ μέσα! Γι'αυτό ό,τι διαβάζουμε το φιλτράρουμε, εάν θέλουμε το ψάχνουμε περαιτέρω, ό,τι θέλουμε κρατάμε και ό,τι θέλουμε απορρίπτουμε.

Εγώ προσωπικά έχω μάθει πολλά πράγματα ξεκινώντας το ψάξιμο κάπως έτσι....όπως η Μαριλένα....θέτοντας ένα θέμα κάπου, και μετά διαβάζοντας μια άλλη άποψη....και μετά μια άλλη....και μετά μια άλλη....

Η τρίχα νομίζω καλό είναι να γίνεται τριχιά.....για τα παιδιά μας μιλάμε....οφείλουμε να το ξεψανχίζουμε το όποιο θέμα....

Το μόνο που δε μπορώ να καταλάβω βρε Αγγελική είναι γιατί πρέπει κάποια να φοβηθεί να πει τη γνώμη της.....δεν είναι μπαμπούλας όποιος έχει άλλη γνώμη....ούτε είναι μπαμπούλας κάποιος που κριτικάρει.....απλά κάποιος άλλος άνθρωπος.....πες πως είναι η αντιπολίτευση....πρέπει να υπάρχει και αυτό. Και γω στη βάφτιση της κόρης μου μεθαύριο δε περιμένω να αρέσει σε όλους το φόρεμά μου! Αλίμονο!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω λοιπόν την άποψή μου, μιας και έχω σαφή άποψη επί του θέματος.

Κατ'αρχάς, να δηλώσω εξαρχής ότι το "επίμαχο" βιβλίο το έχω διαβάσει πολλές φορές, όπως και πολλά άλλα αντίστοιχα, το έχω συζητησει με παιδίατρο, με παιδοψυχολόγο, με αναπτυξιολόγο, μιας και μέρος των σπουδών μου είναι η Παιδαγωγική Ψυχολογία, και έχω την τύχη να έχω πολλούς ενημερωμένους ανθρώπους στον κύκλο μου, και πρόσβαση σε πολλές πολλές πληροφορίες.

Οπότε ξεκαθαρίζω ότι η άποψή μου, δεν είναι απλά προσωπική, βάση ένστικτου μάνας, αλλά είναι και αποτέλεσμα διαβάσματος, ψαξίματος, αλλά και προσωπικής εμπειρίας.

Χαίρομαι πολύ που ακούω την γνώμη σου ειδικά εφόσον εχείς όλες αυτές τις γνώσεις που αναφέρεις.

Καταλήγω λοιπόν ότι το εν λόγω βιβλίο είναι γραμμένο ιδιαιτέρως ψυχρά, αν και σωστά είπε η Αγγελική περιέχει πληροφορίες της φυσιολογιας του μωρού-παιδιού σωστότατες.

Ναι, όλα τα παιδιά έχουν κοινούς παρονομαστες, ιδίως σε θέματα φυσιολογίας, αλλά όπως η Αγγελική είπε, δεν είναι όλα τα παιδιά τα ίδια. Τη ψυχούλα του κάθε παιδιού κανείς δε τη ξέρει τόσο καλά.

Το συγκεκριμένο βιβλίο συστήνει ΕΝΑΝ μοναδικό τρόπο "εκπαίδευσης" υπνου-ακόμα και αυτή η λέξη είναι τόσο λάθος..... Δεν αναφέρεται σε καμία ιδιαιτερότητα κάθε παιδιού. Ο τρόπος γραφής είναι τόσο κάθετος, τόσο μη διαλλακτικός. Μιλάει για κάτι το οποίο αποδεδειγμένα πια εχει άσχημες επιδράσεις σε μωρά κάτω από κάποια ηλικία. Εχουν γραφτεί τόμοι κ τόμοι μελετών σχετικά. Επίσης σε καμία περίπτωση δε μπορει να εφαρμοστει σε θηλάζοντα βρέφη και νήπια, διότι θεωρεί το θηλασμό απλά τρόπο σίτισης. Αλλη τεράστια ανακρίβεια και παραπλάνηση.

Συμφωνώ επίσης 1000% όπως είπα καμία σχέση δεν θέλω να εχω με την μέθοδο αυτή σαν μέθοδο απλά δεν είναι κακό αν το παιδί στο επιτρέψει (το τονίζω αυτό) να μπορεί να κοιμάται κάποιες φορές στην κουνια του απο μόνο του αφου πριν εχει λάβει όλες τις αγκαλιές κ τα φιλιά του κόσμου!!! Όσο για το θέμα του θηλασμού συμφωνώ οτι ετσι το αντιμετωπίζει κ το θεωρώ απαράδεκτο...επισης κρίμα που δεν θηλάζω κ ας μην κοιμόμουν τα βράδια αυτό ειναι μια πονεμένη ιστορία...

Προσωπικά γνωρίζω μωρό 7 μηνών που έχει νοσηλευτεί 2 μέρες στην Ευρωκλινική Παίδων πέρισι το χειμώνα επειδή οι γονείς του προσπάθησαν να εφαρμόσουν αυτή τη τακτική. Το μωρό έπαθε άπνοια απτο κλάμα. Δεν ήταν έτοιμο να κατανοήσει τι του συμβαίνει.

Δεν εχω λόγια........ προφανώς κάποιοι άνθρωποι δεν εχουν καθόλου μυαλό στο κεφάλι τους τι να πω απλά λυπάμαι για την τύχη μερικών παιδιών...

Επίσης γνωρίζω προσωπικά παιδί 5 χρονών σήμερα που ακόμα ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα και οι γονείς εφαρμόζουν τη μέθοδο 2 χρόνια τώρα. Ναι, 2 χρόνια κλαίει κάθε νύχτα και εντέλει κοιμάται αλλά μετά πάλι και πάλι θα ξυπνήσει.

????????????????? Μα ειναι με τα καλά τους??? 2 χρόνια βασανίζουν ετσι αυτο το παιδί?? προφανώς δεν μπορεί το παιδί να ανταποκριθεί σ αυτήν την επιθυμία τους με το να το πιέζεις φέρνεις εντελώς αντίθετα αποτελέσματα κ πιθανότατα να αποζητεί την στοργή που του στερούν... Κατάλαβες τώρα γιατί εγραψα κάποια στιγμή οτι δεν υπήρχε περίπτωση να προχωρήσω στην εφαρμογή της μεθόδου και προτιμώ την πρόληψη απο την θεραπεία? Οταν εννοω πρόληψη εννοώ την ρουτίνα κτλ κτλ...

Προσωπικά έχω αφήσει τη μεγάλη μου κόρη να τσιρίζει πολύ όταν θέλει να της ανοίξω για 20η φορά το ψυγείο να παίξει με τους χυμούς, αφού της έχω εξηγήσει και έχει καταλάβει γιατί. Την έχω αφήσει να κλαίει για ώρα όταν θέλει να κάτσει άλλο ένα 3ωρο στις κούνιες κ γω τη βάζω στο αυτοκίνητο εξηγώντας της γιατί πρέπει τώρα να φύγουμε.

Στη μικρή μου όμως τι να πω όταν κάθε 1 ώρα ξυπνάει το βράδυ γιατί χάνει τον κύκλο ύπνου της και κοιτάει το ταβάνι? Θα καταλάβει? Οχι. Οπότε κάθε μια ώρα σηκώνομαι, την αγκαλιάζω, τη χαιδεύω λίγο και ξανακοιμάται.

Και πολύ καλά κάνεις κ την φιλάς κ την χαιδέυεις ετσι ακριβώς θα έκανα κ εγώ ειναι φυσικο οτι δεν θα καταλάβει όσο κ να το θέλει το μωρό.... σου είπα το κάθε παιδί ειναι μοναδικό εγώ μίλησα για το δικό μου το παιδί κ πως αντιδρά σ όλο αυτό δεν ξέρω καν τι θα έκανα με κάποιο άλλο παιδί

Ναι έχω εξαντληθεί, ναι έχω θυμώσει πολλές φορές, ναι έχω φτάσει όριο πάμπολλες φορές, αλλά τι να κάνω? Ετσι είναι προς το παρόν αυτό το μωρό. Θα το βρει...και γω θα περιμένω. Η μεγάλη μου κόρη το βρήκε αμέσως. Αυτή όχι. Υπομονή....

Το μωράκι θα βρει το προγραμμά του όταν αυτό είναι έτοιμο, με τη βοήθεια των γονιών φυσικά, όχι όταν εμείς θέλουμε. 9 μήνες στη μήτρα δεν είχε πρόγραμμα. Θέλει χρόνο. Το κάθε μωρό θέλει το δικό του χρόνο. Ναι, υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να κάνουμε για να το βοηθήσουμε. Αλλά μέχρι εκεί.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΠΙΣΗΣ

Υπάρχουν κορίτσια πολλά βιβλία πιο ήπια, πιο συναισθηματικά, πιο εξατομικευμένα. Είναι ό,τι καλύτερο να ψάχνεται ο γονιός για να γίνει καλύτερος γονιός! Ετσι πρέπει. Ευτυχώς οι εποχές "έλα μωρέ όλοι παιδιά μεγαλώσαμε" πέρασαν. Ευτυχώς όλοι θέλουν να γίνονται καλύτεροι.

Πρότεινα κ εγώ ενα τέτοιο βιβλίο Κοιμήσου αγγελούδι μου... Dr. Jirina Prekop και ενα επίσης καταπληκτικό βιβλίο που το εχω πολύ σε εκτίμηση είναι το " Στην καρδιά των συναισθημάτων του παιδιού" της Isabelle Filliozat

Στα διαδικτυακά φόρουμ ο καθένας ό,τι θέλει και όπως το θέλει το γράφει. Μπορεί κάποιος να είναι τρελός και να γράφει εδώ μέσα! Γι'αυτό ό,τι διαβάζουμε το φιλτράρουμε, εάν θέλουμε το ψάχνουμε περαιτέρω, ό,τι θέλουμε κρατάμε και ό,τι θέλουμε απορρίπτουμε.

Εγώ προσωπικά έχω μάθει πολλά πράγματα ξεκινώντας το ψάξιμο κάπως έτσι....όπως η Μαριλένα....θέτοντας ένα θέμα κάπου, και μετά διαβάζοντας μια άλλη άποψη....και μετά μια άλλη....και μετά μια άλλη....

Η τρίχα νομίζω καλό είναι να γίνεται τριχιά.....για τα παιδιά μας μιλάμε....οφείλουμε να το ξεψανχίζουμε το όποιο θέμα....

Εννοείται είναι όχι απλά καλό να το ψάχνουμε αλλά θα το έλεγα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ όμως αυτό που εννούσα εγώ ήταν να μην παρερμηνεύουμε κουβέντες άλλων κ κυρίως να μην κάνουμε την τρίχα τριχιά σε κουβέντες άλλων!

Π.χ εγω ποτε δεν εκθείασα το συγκεκριμένο βιβλίο είπα οτι το εχω πάρει κ εγώ κ κάποιες συμβουλές σχετικά με την ρουτίνα τις θεώρησα σωστές κ ετσι εχω κάνει κ μου εχει βγεί σε καλό (προφανώς είναι εύκολος ο μπέμπης αλλιώς δεν ξέρω..) Είπα επίσης 100 φορές οτι δεν θα μπορούσα να κάνω πράξη αυτή την μέθοδο, με λίγα λόγια δεν μου πάει αυτό το Χιτλερικό βρε παιδί μου, απλά δεν μου αρέσουν οι απόλυτοι άνθρωποι με τις απόλυτες απόψεις .

Το μόνο που δε μπορώ να καταλάβω βρε Αγγελική είναι γιατί πρέπει κάποια να φοβηθεί να πει τη γνώμη της.....δεν είναι μπαμπούλας όποιος έχει άλλη γνώμη....ούτε είναι μπαμπούλας κάποιος που κριτικάρει.....απλά κάποιος άλλος άνθρωπος.....πες πως είναι η αντιπολίτευση....πρέπει να υπάρχει και αυτό. Και γω στη βάφτιση της κόρης μου μεθαύριο δε περιμένω να αρέσει σε όλους το φόρεμά μου! Αλίμονο!

Νομίζω σου απάντησα παραπάνω...Ο αντίλογος ειναι οχι απλά αποδεκτός αλλά απαραίτητος όταν όμως υφίσταται...ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ...οπότε τι είναι??? αν δεν ειναι αντίλογος τοτε μιλάμε απλώς για λάθος συμπεράσματα και εκεί κολλάει το η τρίχα τριχιά...

όσο για μένα πιστεψε με δεν φοβάμαι καθόλου να πω την γνώμη μου την λέω πάντα κ παντού!!!!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ειρήνη υμίν!

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι διαβάζοντας αυτά που γράφουμε στο φόρουμ, χωρίς να έχουμε την εικόνα του συνομιλητή μας για να παρατηρήσουμε τις εκφράσεις του, τον τόνο της φωνής του κλπ, μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις χωρίς να το θέλουμε. Προφανώς ο σκοπός της συνύπαρξής μας εδώ δεν είναι να επιβάλλουμε τις απόψεις μας η μια στην άλλη, αλλά να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε, εφόσον όλες πάνω κάτω τα ίδια περνάμε. Γι'αυτό και αν δούμε ότι κάτι "δουλεύει" στη δική μας περίπτωση θα το προτείνουμε. Από εκεί και πέρα όλες ενήλικες είμαστε και μπορούμε να φιλτράρουμε αυτά που διαβάζουμε, να τα ψάξουμε περισσότερο, να τα συζητήσουμε και από εκεί και πέρα η καθεμία θα κάνει αυτό που της ταιριάζει περισσότερο.

Φιλάκια σε όλες!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας πω και τον πόνο μου: Τον μικρούλη μου τον ανακάλυψαν τα κουνούπια και μέσα σε ένα βράδυ απέκτησε 8 τσιμπίματα στο κεφαλάκι του και ένα στο χεράκι του. :(

Και είναι ακόμα Μάιος...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ειρήνη υμίν!

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι διαβάζοντας αυτά που γράφουμε στο φόρουμ, χωρίς να έχουμε την εικόνα του συνομιλητή μας για να παρατηρήσουμε τις εκφράσεις του, τον τόνο της φωνής του κλπ, μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις χωρίς να το θέλουμε. Προφανώς ο σκοπός της συνύπαρξής μας εδώ δεν είναι να επιβάλλουμε τις απόψεις μας η μια στην άλλη, αλλά να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε, εφόσον όλες πάνω κάτω τα ίδια περνάμε. Γι'αυτό και αν δούμε ότι κάτι "δουλεύει" στη δική μας περίπτωση θα το προτείνουμε. Από εκεί και πέρα όλες ενήλικες είμαστε και μπορούμε να φιλτράρουμε αυτά που διαβάζουμε, να τα ψάξουμε περισσότερο, να τα συζητήσουμε και από εκεί και πέρα η καθεμία θα κάνει αυτό που της ταιριάζει περισσότερο.

Φιλάκια σε όλες!:)

Δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός οτι με κάλυψες 1000%!!!!! Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα συμφωνώ απόλυτα! :P


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και τον πόνο μου: Τον μικρούλη μου τον ανακάλυψαν τα κουνούπια και μέσα σε ένα βράδυ απέκτησε 8 τσιμπίματα στο κεφαλάκι του και ένα στο χεράκι του. :(

Και είναι ακόμα Μάιος...

Καλημέρα φιλενάδα :P Έτσι και πιάσω στα χέρια μου αυτά τα παλιο κούνουπα που τσίμπησαν τον γελαστούλη μου αλιμονό τους!!!

Λοιπόν ακου μου είπαν οτι πολύ καλή δουλειά κάνει ενα λαδάκι απο το φαρμακείο το οποίο το βάζεις σε ενα βαμβακάκι δίπλα απο την κούνια και δεν πλησιάζουν τα κουνούπια. Εννοείται δε οτι δεν ειναι καθόλου βλαβερό για το νινί, απο την άλλη μεριά θα σου έλεγα να βάλεις κ μία κουνουπιέρα αλλά δεν νομίζω οτι κάνει κ πολλά πολλά.

Μάκια πολλά πολλά σε σένα κ στο αγορίνι σου το γλυκό :P:p:p:p:p


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρες!!!!!!

λοιπόν: Άννα - μυρμήγκια σημειώσατε Χ

Άννα - μπέμπα σημειώσατε 2.........

και ξεκινάω..... γεμίσαμε μυρμήγκια στο δωμάτιο μας και φυσικά μαζί μας κοιμάτε και η μπέμπα.... τα νεύρα μου.....!!!!! έριξα ρίγανη εκεί που έρχονται και θα δούμε....

και συνεχίζω ..... μετά τη λαρυγγίτιδα αποκτήσαμε ένα ωραιότατο μπούκωμα με καταροή και το βράδυ κοιμηθήκαμε αγκαλιά με τη μικρή, εγώ ψιλοκαθιστή στο κρεβάτι και η μικρή επάνω μου... όπως όταν ήταν νεογέννητο. της έβαλα μαξιλάρι κάτω από το λίκνο για να σηκωθεί λίγο να μην την πιάνει έντονα το μπούκωμα αλλα έκλαιγε. οπότε αγκαλίτσα!!!!

όσο αφορά το θέμα με τον ύπνο 1ον) δεν νομίζω οτι κάποια κοπέλα είχε την πρόθεση να κρίνει κάποια άλλη.... νομίζω οτι είμαστε ένα σούπερ παρεάκι!!!!!!! 2ον) κάθε παιδί είναι διαφορετικό και αυτό το γνωρίζουν πιο καλά οι μαμαδες που έχουν 2-3-4......παιδιά. δεν μπορούμε να επεμβουμε και πολύ στα θέλω τους αυτή τη στιγμή. είναι μωράκια και νιώθουν απροστάτευτα και θέλουν να νιώσουν σιγουριά. μόνο υπομονή χρειάζεται από εμάς και 1 και 2 και 3 και όσα χρειαστεί χρόνια, αλλά κορίτσια όταν ανεξαρτητοποιηθούν θα λέμε "αχχχχ τι ωραία ήταν τότε που ήθελε την αγκαλίτσα μου για να κοιμηθεί... τώρα με φτύνει!!!" χαχαχαχα και εμένα η δικιά μου είναι ήσυχη, κοιμάτε όλο το βράδυ από πολύ μικρή, την έχω ακόμα στο δωμάτιό μου όσο και αν αυτό ακούγεται παράξενο για κάποιους (βασικά αυτή την εβδομάδα θα την διώξω και με πιάνει μια λύπη...), δεν θέλει πολλές αγκαλιές και όλοι μου λένε πόσο τυχερή είμαι. δεν το έκανα εγώ αυτό!!! είναι στο χαρακτήρα της. εγώ και συνέχεια αγκαλιά την έπερνα, και επάνω μου την κοίμιζα, και κολλημένη είμαι εγώ επάνω της και όχι αυτή!!!! έμαθε να πιπιλάει το δάχτυλο και την πιπίλα την έχουμε διακοσμητική.... εγώ φταίω???? εγώ της έβαλα το δάχτυλο στο στόμα??? όχι και πιστέψτε με προσπάθησα με πολή ηρεμία και για πολύ καιρό να της βάζω την πιπίλα, τώρα όμως που καταλαβαίνει την βγάζει και βάζει τον αντίχειρα!!! οκ και λοιπόν?? θα πεθάνω?? όχι!!! και ούτε δέχομαι κριτική γι'αυτό!!! ας είναι αυτό όλο της το πρόβλημα στη ζωή της!!!!! γι'αυτό κορίτσια μου ψυχραιμία και υπομονή!! όταν είμαστε ήρεμες θα ηρεμούν και τα παιδιά. τους μεταδίδουμε πράγματα αυτή την εποχή, δεν τα εκπαιδεύουμε!!!!!!!

φιλάκια!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...