Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

Cafe Απρίλιος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια!!

Μπεμπουλίνα και 'συ ξανυχτάς??

Εγώ σήμερα δεν είμαι πολύ καλά, λίγο ο λαιμός μου, λίγο μπούκωμα......

Αδιαθέτησα κιόλας πρίν 3 μέρες.....

Ευτυχώς τα παιδιά είναι καλά!!

Πελαγία μου, τον θηλάζω το βράδυ και κοιμάται,

μετά θα ξυπνήσει 5-8 το πρωί (δεν έχει στάνταρ ώρα), και τον θηλάζω

αν ξυπνήσει 5 ή 6 τον θηλάζω ξανά κατά τις 8-9.

Μετά τρώει τη φρουτόκρεμα κατά τις 10-11 και τον θηλάζω 1-2 ώρες μετά (ανάλογα πόση φρουτόκρεμα έφαγε).

Κατά τις 3 τρώει φαγητό και επειδή αυτό το τσακίζει τον θηλάζω μετά από 3 ώρες και μετά ξανά κατά τις 8-9 και κοιμάται.


9B1dp2.png

3OXjp3.png1175066wwpkhrl1s0.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!

Μπεμπουλίνα και 'συ ξανυχτάς??

Εγώ σήμερα δεν είμαι πολύ καλά, λίγο ο λαιμός μου, λίγο μπούκωμα......

Αδιαθέτησα κιόλας πρίν 3 μέρες.....

Ευτυχώς τα παιδιά είναι καλά!!

Πελαγία μου, τον θηλάζω το βράδυ και κοιμάται,

μετά θα ξυπνήσει 5-8 το πρωί (δεν έχει στάνταρ ώρα), και τον θηλάζω

αν ξυπνήσει 5 ή 6 τον θηλάζω ξανά κατά τις 8-9.

Μετά τρώει τη φρουτόκρεμα κατά τις 10-11 και τον θηλάζω 1-2 ώρες μετά (ανάλογα πόση φρουτόκρεμα έφαγε).

Κατά τις 3 τρώει φαγητό και επειδή αυτό το τσακίζει τον θηλάζω μετά από 3 ώρες και μετά ξανά κατά τις 8-9 και κοιμάται.

Είναι ώρα που ησυχάζει το τοπίο και ξεκουράζομαι μέχρι και γω να την κάνω σε λίγο. Πολύ όμορφη εικόνα !!! Με ξετρελαίνουν τα χριστούγεννα.


image.php?type=sigpic&userid=24403&dateline=1295470336
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι και 'γώ!!

Χαλαρώνω όταν κοιμούνται τα παιδιά το βράδυ!

Η μικρή περιμένει πως και πως να στολίσουμε!!

Και 'μένα μου αρέσουν πολύ τα Χριστούγεννα και θέλω να δώ και την αντίδραση του μικρού φέτος11


9B1dp2.png

3OXjp3.png1175066wwpkhrl1s0.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια σε όλες σας

Αν ήξερα Μαρία και Μπεμπουλίνα οτι 2 και είναι και άλλες μανούλες ξύπνιες θα συνδεόμουν αλλά υπέθεσα οτι τέτοια ώρα όλες κοιμούνται.

Πολύ ωραία ημέρα και σήμερα ενδεικνυται για βόλτα με το καρότσι.

Σας αφήνω για να πάω να καθαρίσω και να βάλω κανένα πλυντήριο.

Φιλιά...:-)


dIvYp2.png?2DJNpOahG6bCp2.png?NRhyxCAA
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!! Μπεμπουλινα κι εμεις εχουμε το ιδιο φορμακι μας το φερανε δωρο,,,αλλα δε του εκανε και το εβαλε μια φορα..

Καλημερα σας...εμεις κοιμομαστε τωρα και εχω βαλει τα φρουτα στον ατμο..εχει τελεια μερα και θα παμε στις κουνιες!!

Φιλη ΔΗμητρα,,,πού εισαι?? Σε θυμηθηκα προχτες, γιατι πηρα μια κοπελα για τις δουλειες του σπιτιου και σκεφτομουνα πώς μπορεί και την εχει στο σπιτι συνεχεια η Δημητρα::)!!!

Μια χαρα παντως, ξεκουραστηκα κι εγω γιατι με εχει πιασει ψυξη στον ωμο μου (την ειχα παθει απο ενα μηχανημα γυμναστηριου που με τραβηξε..) και τωρα χειροτερεψε και δε μπορω να σηκωνω και το μπεμπη και να κανω δουλειες...οποτε λεω αντε μια φορα τη βδομαδα να την εχω..

Κακα τα ψεματα ομως...οπως τα κανει η νοικοκυρα δε τα κανει καμια αλλη...τελοσπαντων, ας ειναι.

Ποπη το φεισ στειλε μου πμ...σε εκανα φιλη εδω που μου εστειλες πμ αλλα δε μου γραφεις το φεισ σου!

Ειρηνη...κοπελιααα?? Πού χαθηκες!!


xHByp3.png

Ns8Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.

πελαγια το βιβλιο ειναι το κοιμησου παιδι μου.ευτυχως εξακολουθουμε να κοιμομαστε!!!

προκειμενου να κοιμαται το μωρο προσαρμοσαμε και τα ωραρια των γευματων μας αναλογα(απαντω και στο ερωτημα συνδιασμος θηλασμου - τροφης). περα απο φρουτα και φαγητο θηλαζω και δεν δινω καθολου ξενο ουτε κρεμες βανιλια κτλ. μεχρι να ξεκινησω το προγραμμα αυτο το μωρο οταν ημουν μαζι του ζητουσε συνεχεια να θηλασει και ολο και κατι ετρωγε οποτε οταν μου ελεγαν οι αλλοι οτι δεν πειναει εγω δεν τους πιστευα γιατι τον εβλεπα να τρωει και οχι να πιπιλαει. το ιδιο εκανε και τις 2 απο τις 4 φορες που ξυπνουσε το βραδυ.

τωρα κοπηκαν ολα αυτα και το μωρο ουτε πειναει ουτε γκρινιαζει. υπνος του ελειπε τελικως. θηλαζουμε στις 8

φρουτα στις 12,00

κρεας-λαχανικα στις 4,00

θηλασμος 6,00-6,30(δεν ειναι απαραιτητος αλλα του κανω τη χαρη εφοσον ειμαι σπιτι)

θηλασμος 8,30 - νανι ολη τη νυχτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στις μανουλες εεεεε λοιπον εγω δεν εκανα παιδι εκανα τον γιο του superman τι να σας πω βρε κοριτσια εχουμε ξυπνησει απο τις 5 το πρωι και δεν μας φτανει το ξυπνημα θελει συνεχεια να μπουσουλαει και να σηκωνεται ορθιος πιανοντας τα καγκελα της κουνιας και την γυριζει γυρω γυρω ολοι οποτε εγω απο πισω γιατι παρολο που εχω μοκετα να!! μου παει μην χασει την ισοροπια του και πεσει τι να πω και τι να κανω η μανα!!!τωρα που σας γραφω κοιμαται το πουλακι μου μετα απο 6 ωρες καιρος δεν ηταν??? Μπισκοτακι εγω δεν ειμαι στο φειςμπουκ τι γινετε ακριβως εκει χανω τιποτα γιατι ειδα που εγραψε η Πελαγια(τα σεβη μου κα προεδρος) ελατε ολες εκει!!!!

...δεν μασαω καλυτερα τσιχλα ξυπνησε ο σβουρας τα λεμε........:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ax Ποπη μου ετσι ακριβώς και μένα!! Δεν τον κανω καλα!! Απο πισω του μη πεσει!! Αυτος τωρα που σηκωνεται νομιζει οτι ανακαλυψε την Αμερική και θέλει να στεκεται μονος του και τσουπ παρτον κατω..!! Δυο φορες μουχει πεσει στη μοκετα και κανει ντουπ το κεφαλι του!!ΧΑχαχχαχα...του περναει ομως..

Εχει και μια μανια με τα καλωδια και τον υπολογιστη!! Εμ ολη μερα με βλεπει να πληκτρολογω..η αχρηστη μανα χακερ...απο πού θα παρει το παιδι!!

Τωρα ξανακοιμηθηκε ευτυχως...τον πηγα βολτα, παιξαμε, ειδε τη γιαγια και τον παππου στο σκαιπ, περπατησαμε ολο το σπιτι και επεσε ξερος!! Ευτυχως γιατι θελω να κατσω να γραψω λιγο και να φαω τπτ!!

Ελα φιλακια!!


xHByp3.png

Ns8Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!! Σας διαβάζω κάθε μέρα σχεδόν, αλλά εκεί που πάω να ξεκινήσω να σας γράφω, ξυπνάει η μικρή ή γκρινιάζει για να παίξουμε και δεν με αφήνει!

Τι τέλεια μέρα η σημερινή! Πήγαμε κι εμείς βόλτα με το καρότσι και μετά στις κούνιες, όπως σχεδόν κάθε μέρα πλέον. Τρελαίνεται στην κούνια!! Φωνάζει, χτυπάει χέρια - πόδια, μας ακούει όλη η γειτονιά!!

Τα λαχανικά δόξα το Θεό συνεχίζουμε να τα τρώμε κανονικά, με τα φρούτα τα ίδια.. Στόμα σφραγισμένο! Σήμερα όμως με πολλά πολλά κόλπα και αφού άδειασα όλα τα ντουλάπια για να επεξεργαστεί το περιεχόμενο, φάγαμε σχεδόν όλη τη φρουτόκρεμα. Όταν άνοιγε το στόμα για να ορμήσει σε αυτό που κρατούσα, της έβαζα το κουτάλι και μετά από κανένα μισάωρο άδειασε το πιατάκι. Τι άλλο θα κάνω για αυτή τη φρουτόκρεμα??? Τραγουδάω, χορεύω, κάνω γκριμάτσες, τον καραγκιόζη... τα πάντα!! Όταν με βλέπει ο άντρας μου, πεθαίνει στα γέλια..

Εσείς βρε κορίτσια είστε πολύ μπροστά! Μπουσουλάτε, στηρίζεστε όρθιοι.. εμείς τίποτα! Με το ζόρι κάθεται χωρίς στήριξη, και αυτό για πολύ λίγο. Μετά γέρνει και δεν μπορεί να σηκωθεί μόνη της. Να αρχίσω να ανησυχώ??? Μπρούμυτα δεν της αρέσει καθόλου, με το που την βάζω γυρίζει ανάσκελα.


1211540.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελα Διαμαντακι μην ανυσηχεις!! Απλα πρεπει να τη μαθεις κιολας να καθεται και να εισαι διπλα οταν γερνει και να τη ξαναστηριζεις. Ετσι του εκανα κι εγω. 6 μηνων εκατσε ο δικος μου και πριν καμμια νβομαδα μπουσουλησε..αλλα του εβαζα ενα στοχο..πχ το τηλεκοντρολ μπροστα του και σερνοταν να το πιασει, μετα απο 2 μερες σηκωθηκε στα 4, μετα εκανε δυο βηματακια και μετα μπουσουλησε! Μερα με τη μερα εχει διαφορα..θα το δεις...τρεα αλματα σου λεω...εγω δε το πιστευω που τον βλεπω καθε μερα να κανει κατι καινουριο!


xHByp3.png

Ns8Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αααα επειδή είδα ότι μιλάτε για βιβλίο ύπνου, έχω να σας προτείνω κι εγώ ένα που μέχρι τώρα φαίνεται να λειτουργεί. Λέγεται the no-cry sleep solution και είναι της Elisabeth Pantley. Δυστυχώς δεν υπάρχει μεταφρασμένο στα ελληνικά, αλλά πιστεύω πως γίνεται πολύ εύκολα κατανοητό. Η μικρούλα μας ξυπνούσε συνέχεια κατά τη διάρκεια της νύχτας (σχεδόν κάθε 1-2 ώρες) και ο μόνος τρόπος για να ξανακοιμηθεί ήταν να τη βάλω στο στήθος ή να την κουνήσουμε στην καρέκλα. Επειδή το έψαξα πολύ, τα περισσότερα βιβλία μιλούσαν για μεθόδους που έπρεπε να αφήσεις το μωρό να κλαίει για όση ώρα χρειαστεί, προκειμένου να μάθει να κοιμάται μόνο του. Κάτι τέτοιο εμένα προσωπικά δεν μου ταιριάζει. Το συγκεκριμένο βιβλίο σου δίνει ιδέες και προτάσεις για να λύσεις προβλήματα ύπνου αλλά χωρίς να χρειαστεί να αφήσεις το παιδί να κλαίει. Σε εμάς μέχρι στιγμής έχει φέρει καλά αποτελέσματα. Αλλάξαμε κάποια πράγματα φυσικά και στο ωράριο του φαγητού και γενικότερα στο πρόγραμμα της ημέρας, και χθες η μπεμπούλα κοιμήθηκε από τις 9 και ξύπνησε στις 5 για να θηλάσει, χωρίς κανένα ενδιάμεσο ξύπνημα. Τρελή πρόοδος αν σκεφτείτε πως δεν είχα κοιμηθεί τους τελευταίους μήνες πάνω από 4 ώρες συνεχόμενες (και οι 4 μια φορά στις διακοπές που την είχα πάρει στο κρεβάτι μας).

Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται το έχω και σε pdf.


1211540.png
Link to comment
Share on other sites

diamantaki,

πως σας φανηκε ο συνεχομενος υπνος?

εμας (τους γονεις εννοω) επειδη δεν ειμαστε συνηθισμενοι σε υπνο πανω των 3-4 ωρων ξυπναμε το βραδυ και παμε να τσεκαρουμε αν ολα ειναι οκ γιατι μας φαινεται απιστευτο

καλα να μην περιγραψω το 1 βραδυ που δεν μπορουσε να με παρει μετα ο υπνος. σε λιγο θα ερχεται ο μπεμπης να μας κοιμιζει!

λεω μετα τη δουλεια να βγουμε μια βολτα γιατι οπως ειπατε και εσεις εχει πολυ καλη μερα και σας ζηλεψα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!

Τι ήθελα και έλεγα πως τα παιδιά είναι καλά??

Το πρωί ξύπνησε ο μικρός με ένα βήχα σαν τσιγαρόβηχας ήταν....

Και δυσκολευόταν και στην αναπνοή και ο πυρετός στο 39.

Πήγαμε στον παιδίατρο και αρχίσαμε αντιβίωση και κορτιζόνη:(

Λαρυγγίτιδα πάλι.....

Δλδ αν δεν τον θήλαζα τι θα γινόταν????

Τώρα κοιμάται εδώ και 2 ώρες το καημένο μου!!

Αυτος τωρα που σηκωνεται νομιζει οτι ανακαλυψε την Αμερική και θέλει να στεκεται μονος του και τσουπ παρτον κατω..!! Δυο φορες μουχει πεσει στη μοκετα και κανει ντουπ το κεφαλι του!!ΧΑχαχχαχα...του περναει ομως..

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

και που είσαι ακόμα!!!!!!

Τα καλύτερα έρχονται!!!

Όταν άνοιγε το στόμα για να ορμήσει σε αυτό που κρατούσα, της έβαζα το κουτάλι και μετά από κανένα μισάωρο άδειασε το πιατάκι. Τι άλλο θα κάνω για αυτή τη φρουτόκρεμα??? .

Έτσι του κάνω και 'γώ με κάτι μπισκοτάκια!!

Βρήκα μία συνταγή για μπισκοτάκια οδοντοφυίας και τα έφτιαξα χθές.

Του αρέσουν, γιατί είναι σκληρά για τα ούλα του και μετά από λίγο λιώνουν σιγά-σιγά στο στόμα!

Βέβαια τον προσέχω μην κόψει μεγάλο κομμάτι....

Και η μικρή ξετρελάθηκε και ζήτησε να της φτιάχνω και για το σχολείο!!

Χρύσα δεν σου ζητάει να θηλάζει συχνότερα??

Εγώ τον βάζω και χωρίς να ζητήσει (ανησυχώ μήπως δεν πίνει πολύ γαλά) και θηλάζει!

Κορίτσια θα το προσπαθήσω και 'γω με το φεις, αν και δεν τα πολυκαταφέρνω εκεί!!(ναι, εδώ πια είμαι βετεράνος:cool::lol::lol:)

Κωνσταντίνα εδλω και 2-3 βράδυα κοιμάμαι αργά και τώρα κουτουλάω.....

Συμπεθέρα που είσαι???

Σε ψάχνουμε.........:-P


9B1dp2.png

3OXjp3.png1175066wwpkhrl1s0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...