Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανούλες Νοεμβρίου 2015


kaity

Recommended Posts

Χάχα! !ωραία θα ναι βασουλα να γεννησουμε μαζί!!!!!

Οι παππουδογιαγιαδες είναι μεγάλη βοήθεια! !!!!! Είστε τυχερες! !!! Εγώ δυστυχώς αν και πρώτο μανούλα τα κάνω όλα μόνη. .. Οι γονείς μου δουλεύουν έως αργά οπότε δεν υπάρχει από μεριά τους χρόνος μπολικος. ..και ο πεθερός μου είναι Γερμανία. . Ενώ η πεθερά μου δεν είναι στην ζωή ... ο σύζυγός δουλειά. . Οπότε μένω εγώ να τρέχω για όλα. .. είστε πολύ τυχερες σοφουλα και βασουλα! ! Μην το πειτε ούτε του παπά. ..είναι πολύ καλό να χεις βοήθεια στην εγκυμοσύνη και μετά την γέννα! ! :)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια. Ζωή πολύ ώραια τα νέα σου.

Πήγα και εγω στο γιατρό χθες και τα βρήκε όλα καλά. Η μικρή έφτασε τα 2.800, αμνιακό υγρό υπάρχει πολύ και ο πλακούντας είναι μια χαρα.

Anath για το μπουφανάκι που έλεγες και εγω προτείνω μπουφάν κανονικό και οχι ολόσωμο οπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια. Σε αυτές τις ηλικίες δεν είναι πολύ βολικά τα ολόσωμα.

Νυχτικό/πυτζάμες εγω εχω απο την πρώτη φoρά. Ίσως όμως αγοράσω μια πυτζάμα αυτή τη φορά. Την πρώτη μόνο μέρα λόγω καισαρικής φόρεσα το νυχτικό...μετά την πυτζάμα κανονικά.

Αναφορικά με βοήθεια κορίτσια και εγω δεν έχω γονείς εδω και λόγω δουλειών είναι γενικά δύσκολο να έρχονται τακτικά. Εγω δουλεύω πολλές ώρες και ο σύζυγος ακόμη περισσότερες. Ευτυχώς τη μικρή μου τη φροντίζει μια θεία μου και με βοηθάει απίστευτα πολύ.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια μου!

Σοφακι χαιρομαι που εισαι καλυτρα με τις συσπασεις ευχομαι να μην εχετε αλλα προβληματα μεχρι τελους!

Ζωη τελεια η μικρουλα σου! πω πω εχουν μεγαλωσει πολυ ολοκληρα βρεφακια ειναι πια σνιφ :)

Εμενα οι γιαγιαδες δεν θελω να ανακατευονται και πολυ γιατι ειναι πολυ αδιακριτες και αν τους δωσω λιιιιγο περισσοτερο αερα νομιζουν εχουν περισσοτερα δικαιωματα.. ασε με το πρωτο παιδι επαθα κ εμαθα.. και με τη μαμα και με τη πεθερα! Προσπαθουμε με τον αντρα μου να τα κανουμε ολα μονοι μας...

Να σας πω κατι που με προβληματιζει? ο μικρος θα μενει στη πεθερα οταν με το καλο παω να γεννησω, ειναι η μοναδικη επιλογη.. εκει στο πανω οροφο μενει και η αδερφη του αντρα μου με τα τριδυμα της τα οποια πανε παιδικο και ειναι μονιμως αρρωστα με μυξες κ βηχα κ πυρετο. Η πεθερα μου και η κουνιαδα μου για καποιο λογο δεν τα θωρουν σοβαρα τα συμπτωματα κ δεν προσεχουν λιγο τον μικρο ετσι οποτε ερθει σε επαφη με τα ξαδερφακια του παντα αρρωστα! Τι θα κανω οταν θα μενει εκει? Ειναι πολυ απλο για 3-4 μερες να μην φερουν σε επαφη τα τριδυμα με το γιο μου αλλα ξερω πως κανεις δεν θα με σεβαστει... αν μου ερθει ο μικρος στο μαιευτηριο αρρωστος τι πρεπει να κανω εγω? Καθομαι και τα σκεφτομαι και απελπιζομαι. Ο αντρας μου με λεει υπερβολικη. Μαλλον ειμαι, αλλα ειναι το μεγαλυτερο μου αγχος... :(


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια μου!

Σοφακι χαιρομαι που εισαι καλυτρα με τις συσπασεις ευχομαι να μην εχετε αλλα προβληματα μεχρι τελους!

Ζωη τελεια η μικρουλα σου! πω πω εχουν μεγαλωσει πολυ ολοκληρα βρεφακια ειναι πια σνιφ :)

Εμενα οι γιαγιαδες δεν θελω να ανακατευονται και πολυ γιατι ειναι πολυ αδιακριτες και αν τους δωσω λιιιιγο περισσοτερο αερα νομιζουν εχουν περισσοτερα δικαιωματα.. ασε με το πρωτο παιδι επαθα κ εμαθα.. και με τη μαμα και με τη πεθερα! Προσπαθουμε με τον αντρα μου να τα κανουμε ολα μονοι μας...

Να σας πω κατι που με προβληματιζει? ο μικρος θα μενει στη πεθερα οταν με το καλο παω να γεννησω, ειναι η μοναδικη επιλογη.. εκει στο πανω οροφο μενει και η αδερφη του αντρα μου με τα τριδυμα της τα οποια πανε παιδικο και ειναι μονιμως αρρωστα με μυξες κ βηχα κ πυρετο. Η πεθερα μου και η κουνιαδα μου για καποιο λογο δεν τα θωρουν σοβαρα τα συμπτωματα κ δεν προσεχουν λιγο τον μικρο ετσι οποτε ερθει σε επαφη με τα ξαδερφακια του παντα αρρωστα! Τι θα κανω οταν θα μενει εκει? Ειναι πολυ απλο για 3-4 μερες να μην φερουν σε επαφη τα τριδυμα με το γιο μου αλλα ξερω πως κανεις δεν θα με σεβαστει... αν μου ερθει ο μικρος στο μαιευτηριο αρρωστος τι πρεπει να κανω εγω? Καθομαι και τα σκεφτομαι και απελπιζομαι. Ο αντρας μου με λεει υπερβολικη. Μαλλον ειμαι, αλλα ειναι το μεγαλυτερο μου αγχος... :(

Linaki φοβάμαι αν δεν έχεις άλλη επιλογή δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Προσπάθησε να μιλήσεις στον άντρα σου γιατι εκείνος θα μπορούσε ενδεχομένως να μιλήσει στη μητέρα του και την αδελφή του.

Εγω πάντως επειδή ανυσηχώ εξίσου για τις ιώσεις αυτή την εποχή, δίνω στη μικρή, κατόπιν συζήτησης με την παιδίατρο φυσικά, ενα φυτικό σιρόπι που είναι για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού και γενικά συνίσταται σε εποχές έξαρσης των ιώσεων. Βέβαια η χρήση του δεν είναι ευρέως διαδεδομένη και γενικά δυσκολέυομαι πολύ να το βρω. Αντιθέτως στο εξωτερικό το χρησιμοποιούν περισσότερο.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωλινα μου θα απαντησω σε σενα πρωτα γιατι συζητουσα με την παιδιατρο για αυτα την προηγουμενη βδομαδα.

Κανε ακομη μια προσπαθεια να συνετισεις πεθερα και κουνιαδα (τριδυμα εεεε? μαλλον θα χρειαστω συμβουλες :lol: χαχαχα) οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα για την προστασια του νεου μωρου.. εννοω μη νομιζουν οτι και καλα εισαι καμια περιεργη και δε θες να κολλησει τιποτα ο μικρος (που δε θες φυσικα γιατι θα ταλαιπωρηθει ο καημενουλης) αλλα παιδακια ειναι και τι να κανουμε καποια στιγμη θα αρρωστησουν. Αλλα οτι το λες πρωτιστως για το νεο αδελφακι για να χετε το κεφαλι σας ησυχο. Η παιδιατρος μου λεγε οτι αυτα που περναμε εμεις σχετικα ευκολα, συναχακι αντε κ κανα ποναλαιμο, το μωρο θα το ταλαιπωρησουν πολυ αν κολλησει...βεβαια τι σου λεω, εισαι ηδη μανουλα κ τα ξερεις. Εμας μας εβαλε οσους ειμααστε μεστο σπιτι να κανουυμε το εμβολιο της γριπης τον Οκτωβριο για να εχουμε αντισωματα. εγω δε ξερω αν μπορω να το κανω οσο θηλαζω - αν τα καταφερω.

Οσο για τα νυχτικακια και μενα δε μ αρσουν αλλα με την καισαρικη δεν ξερω...ειχα κανει λαπαροσκοπηση κ με αυτες τις 4 τομουλες δεν ανεχομουν ακομη και το πιο φαρδυ ρουχο πανω μου, δεν ξερω τωρα με την πιο μεγαλη της καισαρικης πως θα παει...

Για το μπυφανακι να ρωτησω κατι αλλο...πανω απτο φορμακι του το φοραμ πχ? γιατι εχει και κατι αλλα παντελονακια με μπλουζακια μακρυμανικα σαν σετ φορμας περιπου μαλακουλια που δεν εχω ψωνισει βεβαια γιατι δεν ξερω ποσο θα βολεψουν με τα μωρα..δεν θα τους ανεβαινει το μπλουζακι να κρυωνει η κοιλιτσα τους με το φανελακι?

Πνιγομαι σε μια κουταλια νερο εε?????

Το βαρος τωρα με τη ξαπλα επεσε στη δικη μου μαμα μοναχα, οι γονεις του συζυγου δε ζουν, αλλα τρεχει και το ευχαριστιεται και ειναι και νεοτατη γιαγια.! Και ο μπαμπας μου ο βοηθα στο σπιτι γιατι αραχτη στο κρεβατι με μαστορες τριγυρω απλα δεν γινοταν!!


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ ατιμες παλιοιωσεις μακρυα απο εμας ειδικα τωρα που θα ερθουν νινακια!

Athkos δινω κ εγω το sambucol το εδινα κ περσυ κ αρρωσταινε πιο ελαφρυα.. το προβλημα ειναι να μην μεταφερει ιωσεις απο αλλα παιδακια αλλα αντε τι να κανεις? δεν μπορω να το περιορισω κ τελειως το καημενουλι μου...

Αχ κοριτσια σε μια βδομαδα μπαινω στο μηνα μου!! θα αρχισω κ περπατημα σιγα σιγα κ αλλες...ασκησεις.. με το συζυγο :tongue: τελειωνει σιγα σιγα το ταξιδι της εγκυμοσυνης!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι πωλινα μου !!!!!! Κι εγώ σε μια εβδομάδα μπαίνω στον μήνα μου!!!!! Απίστευτο δεν ειναι;!!!! Δεν τρελαίνεσαι; !!!! Έχω ένα άγχος αλλά κι έναν ενθουσιασμό παράλληλα! !!!!! Τώρα τι να πω για τον καιρό:;; χειμωνιασε τελικά η οχι;;!! Αν πάντως πιάσει ξαφνικά πολύ κρύο την έκατσα. ..Πρέπει να κατεβάσω τα ρούχα κι είναι θέματακι τώρα στην εγκυμοσύνη! ! Δεν περίμενα να παγώσει ο καιρός φέτος τόσο σύντομα. .... !!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

"ασκησεις με τον συζυγο" ακουω πρωινιατικα και δεν θα ησυχασω για ολη την υπολοιπη μερα μου φαινεται!!!! :mrgreen: εμεις το ξεχασαμε το αθλημα απο τον Φεβρουαριο που πιασαμε τα της εξωσωματικης - μετα με κοιταζε και φοβοταν ν με ακουμπησει, δε συζητω για αργοτερα που φουσκωσα εντελως!

Δεν πειραζει, επιφυλασσομαι εγω!

Μπαινετε και στο μηνα σας κοριτσακια μου, φτου φτου! τι καλα! σε λιγακι με το καλο θα λεμε για ξενυχτιαααααα!!!!!!!!!!

εμεις καναμε ντοπλερ ξανα χθες και φανηκε οτι τα μωρακια δεν ειναι πια "μεγαλα για διδυμα" οπως μας ελεγαν, εριξαν λιγο το ρυθμο αναπτυξης και τωρα ειμαστε μικρα σαν τα περισσοτερα διδυμα, 1318 και 1324! αλλα λογω αυτου θα ξανακανουμε ντοπλερ σε 2-3 εβδομαδες. Επισης το χαρτι μου γραφει και για τα δυο μωρακια αντισταση στη ροη αιματος στην ομφαλικη αρτηρια βρισκεται στα ανωτερα φυσιολογικα ορια.... δε μου το ειπε, το ειδα στο χαρτι αφου εφυγα. Αλλα 40 φορες που ρωτησα αν τον ανησυχει κατι μου ειπε δε βλεπει κατι ανησυχητικο...οποτε...θα δω και το γιατρο μου αυριο να τα πουμε ολα, μενω ψυχραιμη και ησυχη, κοιταω δυο ζευγαρια καλτσακια και νιωθω καλυτερα!


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πωωωω ποσά πολλά νέα!!!

Αναστασία μου σοκαριστικα με το ποσό ελλεινος είναι ο γιατρός σου... Καλά λένε ότι ακόμα κ την παραμονή της γέννας πρέπει να αλλάζεις γυναικολόγο εάν έχεις την παραμικρή αμφιβολία.... Μακάρι αυτη τη φορά να πάνε όλα όπως τα ονειρεύτηκες!!!

Εμείς μόλις φτάσαμε τα δύο κιλακια!!!! Μεγαλώνει ή ομορφια μας!

Τώρα έχουμε γιατρό κάθε δύο εβδομάδες. Θέση ακόμα δεν έχουμε πάρει κ πολύ μας αρέσει ααυτό μιας κ αν γυρίσει θα επιβαρύνει με το κεφάλαιο της τον πλακούντα κ δεν το θέλουμε!

Κ το πρώτο μας παιδάκι είχε βολευτει από τον έκτο μήνα με το κεφάλαιο πάνω εξού κ ή καισαρικη!.. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!

Από ποναλακια εμένα με πιάνει ή μέση μου κ τα ισχεια που κ που.. Βέβαια ίσως να φτάσει κ ακινησια δεν ξέρω..

Τα κιλακια προσωπικά δεν με πολύ νοιαζουν ναβεχω πάρει μέχρι τώρα έξι με εφτά ας πάρω ακόμα δύο τρία αξίζει!!!

Σας φιλώ γλυκά προς το παρόν!!!


CVOEp3.png

jgkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σοφακι φυσικα εσυ πρεπει να προσεχεις.. οι ασκησεις.. μπορουν να περιμενουν :)

Μια χαρα ειναι τα διδυμακια σου φυσικο ειναι να επιβραδυνεται η αναπτυξη τους φτανει να αναπτυσσονται, εσυ να τρως καλα να πινεις πολλα υγρα και να περνεις τα συμπληρωματα σου για να εχει υγιη πλακουντα να τρεφονται και φυσικα να μην κουραζεσαι καθολου! Ολα θα πανε καλα κ σε λιγο καιρο θα εχεις 4 ματακια να σε κοιτανε με λατρεια και θα λιωνεις!

Λιβελουλα μια χαρα το μωρακι σας, ο πλακουντας ειναι χαμηλα κ θα επιβαρυνεται? νωρις ειναι ακομα για να παρουν θεση!

Ζωη διαβαζω για κρυο κ ζηλευω εμας εδω κανει πολυ ζεστη ακομη.. μας βλεπω να γενναμε κ να βγαινουμε με κοντομανυκα απο το μαιευτηριο...

Οσο για μενα εχουν ψιλοαρχισει πιο εντονα οι συσπασεις, αραια και που δηλαδη 2-3 φορες τη μερα αλλα εχουν γινει λιγο πιο επιπονες... μουδιαζει η κοιλια μου χαμηλα και μετα πετρωνει για λιγο. Δεν με ανυσηχουν απλα ελπιζω να κανουν τη δουλεια τους κ να γεννησω ευκολα κ γρηγορα!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας με λενε θαλεια και ειμαι και εγω στις μανουλες του νοεμβριου καθως εχω πητ 8 νοεμβριου αν και πιστευω πως θα βγει νωριτερα...ηθελα κοριτσια να σας ρωτησω αν ξερετε ποια μερα μπαινω στον μηνα μου ακριβως γιατι μπερδευομαι και για μενα ειναι σημαντικο να μπω :) ευχαριστω πολυ εκμτων προτερων και ευχομαι σε ολες σας με εναν πονο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Θάλεια μου!!! Κι εσύ με το καλό να υποδεχτείς την μπουμπού σου!!!!! Κι εγώ μπέμπα έχω! !!!!! :) :) αλλάζεις μήνα λογικά κάθε 8 ... (πάνω κατω) να υπολογίζεις! !...τι σου χει πει ο γιατρός σου;; δεν σου ειπε καθε ποτέ αλλαζεις;!!! Γιατί λες πως θα βγει νωρίτερα πότε δεν ξέρεις! !!!!!! ;) μπορεί και να αργήσει! !!!!!! Αν και λένε τα κοριτσάκια βιάζονται. ..αλλά χαζομαρουλες είναι αυτές των παλιών! !!!!!! ;) ;)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κατι προβληματα στις 33 εβδομαδες και παιρνω χαπια και εκανα ενεσεις γι αυτο φοβαμαι για νωριτερα..η γιατρος μου μου ειπε οταν κλεισω και τις 36 εβδομαδες.εγω σημερα ειμαι 35 ακριβως δηλαδη σε 1 εβδομαδα λογικα θα μπαινω στον μηνα μου.τελοσπαντων απλα θελω να μπω για να ειμαι ησυχη οτι και αν γεννησω δεν θα μπει θερμοκοιτιδα και λογικα αν θα μπω στον μηνα μου θα κοψω και τα χαπια.γενικα μετραω μερες ...αυριο που θα παω στην γιατρο μου θα το διευκρινισω για τον μηνα μου για να ξερω!!!ειναι και το πρωτο μου και γενικα απο αγχος παμε καλα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...