Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Νοεμβρίου 2015


kaity

Recommended Posts

Ωχ κοριτσακια μου ειναι λιγο βαρβατα τα φαρμακα για τις συσπασεις..

Σοφακι μου ελπιζω να δουλεψουν τα χαπια λυπαμαι που ταλαιπωρηθηκες τοσο για να τα βρεις! Ενεσεις κορτιζονης εκανα κ εγω στο πρωτο μου γιατι θα γεννουσα 36 εβδομαδων κ ηθελαν να ειμαςτε καλυμενοι θυμαμαι πως ειναι!

Νασια μου ωχ συγγνωμη το ξεχασα το προβλημα ανατομιας. Δεν πειραζει γερο μωρακι να ειναι κ ας γεννηθει οπως πρεπει! Εννοειται πως καποια στιγμη θα συναντηθουμε θα εχουμε κ μικρακια στην ιδια ηλικια ασε που στο μελλον μπορει να ειναι συμμαθητες αφου μενουμε τοσο κοντα :D Θα γινουν φιλοι!

Απολαυστε τη ξαπλα σας και μην ανυσηχητε για τιποτα κοτιτσακια μου ολα θα πανε καλα!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ βρε Σοφακι τι τραβαμε...μου εδωσε τα medolin ειναι η κυπριακη εκδοση του yutopar απλα παραγεται απο κυπριακη φαρμακευτικη εταιρεια.εγω θα πινω 2 τη μερα κ αν δεν με πιασουν θα μου αυξησει τη δοση,δεν μου μιλησε για εισαγωγη...ουφ ελπιζω να μην εχουμε τρεχαματα...

Μου ειπε επισης να μην ξαπλωνω σε καμια περιπτωση ανασκελα,εμενα σε αυτη τη σταση με πιανουν...πλαγια ειμαι καλυτερα.

Κριμα που δυσκολευτηκες τοσο ρε παιδι μου,πως κ δεν τα ειχε κανεις στη γυρω περιοχη?

Αυτο με τη ζεστη χωρις να εχω πυρετο το εχω κ εγω,αλλα νομιζω ειναι ψυχολογικο,το ειχα παθει μια φορα που ειχα παθει κριση πανικου...νομιζα οτι ειχα 40 πυρετο κ ειχα 36..

Πωλινα μου βαρβατα δεν λες τιποτα...στη μιση ωρα που τα ηπια αρχισε τρελη ταχυπαλμια κ τρεμουλο...πηγα στην τουαλετα κ ουτε το εσωρουχο μου δεν μπορουσα να βαλω:cry:

Ευτυχως μετα απο κανενα διωρο υποχωρησαν ολα..

Φανταζεσαι Πωλινα μου?τα εμβριακια μας φιλαρακια,διπλανοι στην ιδια ταξη!!! Χαχαχα


1ePpp3.png

kOTkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τετοιες σκεψεις κοριτσακια μου! να σκεφτεστε τα παιδακια σας συμμαθητακια :P:p τεεεελεια!!

Eιναι τοσο δυσκολο να τα βρεις γιατι αποσυρθηκαν πριν πολυ καιρο και τα πρεπαρ κ τα γιουτοπαρ, εβλεπα κοπελες στο φορουμ να τα ζητανε κ να ψαχνουν και σκεφτομουν μα τπτ αλλο δεν υπαρχει? Ρωτησα τη μαια μου αν θα τα βρω αφου αποσυρθηκαν κ μου ειπε καποια στιγμη ειχαν ξαναβγει.. Παλι καλα που ετρεχε ο μπαμπας μου γτ τον ειχα εδω για κατι δουλειες, φιουφφφφ..

Ευτυχως υπαρχει κατι αντιστοιχο στην Κυπρο Νασσια! κι εμας να φανταστεις δε μας εδωσαν ολοκληρο πακετο με 40 χαπακια, εκοψαν 15 και μας εδωσαν, για να μεινουν για την επομενη :shock: οτι να ναι!!!

Καλυτερα ξαπά στο πλαι, βοηθα σε πολλα και στην αιματωση και στην δυσπνοια αν σε πιανει - πεφτει ολο τα βαρος πανω μας ανασκελα κ πιεζεται η κοιλη φλεβα - ή καπως ετσι.

Μη σε τρομαζω με την εισαγωγη στο νοσοκομειο, σορρυ, ειναι υψηλου κινδυνου οι διδυμες κυησεις γιαυτο κι εμενα μου τα λενε ετσι να με εχουν προετοιμασμενη. Αλλα σημερα με πηρε το παραπονο οτι ειναι πολυ μικρουτσικα κ να μην ταλαιπωρηθουν.. οποτε ηρεμια και χαλαρωση!

Με χαροποιησε και η παιδιατρος, ειχα rdv αυριο να γνωριστουμε κ να ρωτησω ενα κατεβατο κ της ειπα ας το βαλουμε αλλη μερα για να σας στειλω τη μαμα μου που ειναι σαν να μαστε το ιδιο ατομο κ μου προτεινε να ερθει απτο σπιτι μου να γνωριστουμε, ουτε καν επισκεψη να χρεωσει...ντρεπομουν λιγο να το προτεινω η ιδια αλλα χαρηκα που το ειπε ετσι την περιμενω την Τεταρτη!

Ερχονατι κι οι κουνιες μας αυιο, αντε να μας φτιαξει λιγο η διαθεσηηηη!


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ τωρα ειμαι 33+3. Έπλυνα ολα τα ρουχαλάκια, κουβέρτες και τα υπόλοιπα με προδερμ υγρό απορρυπαντικό και μαλακτικο πάλι προδερμ. Όλο το σπίτι και η ντουλάπα μοσχοβολάει. Έφτιαξα κ τη βαλιτσα της μικρής μου και λείπουν καποια πράγματα δικά μου. Αυτή η αναμονηηηηη!!!!! Απο κιλα balou81 νομίζω ότι ειμαι μια χαρά. Στην εβδομαδα που ειμαι εχω πάρει μέχρι στιγμής 5 κιλα. Η μικρή μου την προηγούμενη εβδομαδα ήταν 1.800γρ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νασια και Σοφία αφού οι συσπάσεις είναι τόσο ζόρικες και επίμονες, καλά κάνετε και παίρνετε τα χαπάκια...Ξαπλώστε όλη την ημέρα, δεν σας λέω τίποτα άλλο!!!

Σάσσα μια χαρά η μπεμπουλα σου!

Εμένα με στενοχώρησε λίγο χθες ο γιατρός γιατί μου είπε ότι ο μπέμπης είναι μεγάλος και θα δούμε αν θα χωρέσει να βγει και τέτοια... Δεν μου ανέφερε τη λέξη "καισαρική", μου είπε μόνο ότι θα δούμε την ώρα του τοκετού κατά πόσο θα κατέβει και τότε θα αποφασίσουμε.. Δεν μου αρέσει καθόλου το ενδεχόμενο της καισαρικής... Πρέπει να σταματήσω να το σκέφτομαι...και να έχω εμπιστοσύνη στη φύση χαχα Νομίζω θα κάνει καλά τη δουλειά της!

Κατα τα άλλα μου έγραψε ό,τι καλλιέγεια υπάρχει + αντιβιόγραμμα, το οποίο δν ξέρω ακριβώς τι είναι ούτε γιατί το έγραψε... Και θα με δει σε 4 εβδομάδες τελικά..


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anath ποσο βγαζει το βαρος του? σε ποια βδομαδα εισαι ακριβως? πολυ νωρις νομιζω σε αγχωνει αλλα κ μεγαλο να ειναι μπορει να επιτευχθει φ.τ!

Πωλινα μου ειναι 2100γρ στις 32 εβδομαδες.. Λες ν φτασει τα 4 κιλα; :confused:


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πωλινα μου ειναι 2100γρ στις 32 εβδομαδες.. Λες ν φτασει τα 4 κιλα; :confused:

Anath 2.100 μου το εβγαζε και εμένα στην αντίστοιχη εβδομάδα με σένα αλλά ο γιατρός δε μου είπε τίποτα για καισαρική λογω "μεγέθους" του μωρού παρόλου που και μικροκαμωμένη είμαι και με προηγούμενη καισαρική σε λιγότερο απο δυο χρόνια. Μου είπε οτι αν θέλω μπορώ να δοκιμάσω με φυσιολογικό.

Οπότε εγω θα σου έλεγα να το κουβεντιάσεις ξανα μαζί του. Σε κάθε περίπτωση όμως μην αγνώνεσαι καθόλου. Στόχος είναι να γεννηθεί γερό το παιδί.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Anath 2.100 μου το εβγαζε και εμένα στην αντίστοιχη εβδομάδα με σένα αλλά ο γιατρός δε μου είπε τίποτα για καισαρική λογω "μεγέθους" του μωρού παρόλου που και μικροκαμωμένη είμαι και με προηγούμενη καισαρική σε λιγότερο απο δυο χρόνια. Μου είπε οτι αν θέλω μπορώ να δοκιμάσω με φυσιολογικό.

Οπότε εγω θα σου έλεγα να το κουβεντιάσεις ξανα μαζί του. Σε κάθε περίπτωση όμως μην αγνώνεσαι καθόλου. Στόχος είναι να γεννηθεί γερό το παιδί.

Ευχαριστώ πολύ Αθανασία μου.. Γενικά ο γιατρός μου είναι υπερ του φ.τ. και η πρώτη μου γέννα ήταν πολύ εύκολη, με πιο μικρό παιδάκι βέβαια (3240) οπότε έχω καλές προυποθέσεις κατά τη γνώμη μου... Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί με το που θα δουν λίγο μεγάλο μωρό αρχίζουν να μιλάνε για τη δυσκολία του φ.τ. (τα ίδια μου είπε κι ο γιατρός που έκανε το doppler). Δεν λέω ότι μου προγραμμάτισαν καισαρική οι άνθρωποι, αλλά με αγχώνουν χωρίς λογο... Εννοείται ότι αν δεν είναι εφικτός εκείνη τη στιγμή ο φ.τ., θα κάνω καισαρική, όπως τόσες άλλες κοπέλες... (τη φοβάμαι λίγο, αλλά θα το ξεπεράσω!) Αλλά δεν ήθελα να με βάλουν σε σκέψεις από τώρα... Ας έρθει με το καλό εκείνη η ώρα και θα κάνω ότι πρέπει για να είναι καλά το μωράκι!


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Αθανασία μου.. Γενικά ο γιατρός μου είναι υπερ του φ.τ. και η πρώτη μου γέννα ήταν πολύ εύκολη, με πιο μικρό παιδάκι βέβαια (3240) οπότε έχω καλές προυποθέσεις κατά τη γνώμη μου... Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί με το που θα δουν λίγο μεγάλο μωρό αρχίζουν να μιλάνε για τη δυσκολία του φ.τ. (τα ίδια μου είπε κι ο γιατρός που έκανε το doppler). Δεν λέω ότι μου προγραμμάτισαν καισαρική οι άνθρωποι, αλλά με αγχώνουν χωρίς λογο... Εννοείται ότι αν δεν είναι εφικτός εκείνη τη στιγμή ο φ.τ., θα κάνω καισαρική, όπως τόσες άλλες κοπέλες... (τη φοβάμαι λίγο, αλλά θα το ξεπεράσω!) Αλλά δεν ήθελα να με βάλουν σε σκέψεις από τώρα... Ας έρθει με το καλό εκείνη η ώρα και θα κάνω ότι πρέπει για να είναι καλά το μωράκι!

:):):) Εγω απο την άλλη επειδή έχω ήδη κάνει καισαρικη και είδα πόσο απλή διαδικασία είναι, φοβάμαι το φυσιολογικό :oops:. Βέβαια για να είμαι είλικρινής και εγω με φυσιολογικά προτιμώ αλλά οτι και να γίνει δεν έχω θέμα.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γυρησα απο το γιατρο πριν λιγο, εμενα στις 32 εβδομαδε το εβγαζε 2.200 κ σημερα 2.600!!! Ρωτησα το γιατρο αν θα ειναι αντενδιξη για φ.τ μετα απο καισαρικη και γελασε και μου εκανε πατ πατ στη πλατη :tongue: Μου λεει ισως μας δυσκολεψει λιγο αλλα θα το βγαλουμε. Οκ και εγω αγχωθηκα λιγο αλλα οπως λες κ εσυ anath θα το παλεψω και αν αντιμετωπισουμε δυσκολιες θα παμε για καισαρικη. Αν και δεν ειχα δυσκολη καισαρικη πιο πολυ με τρομαζει η σκεψη της κ.τ παρα οι πονοι του φυσιολογικου. Φτανει να ειμαι καλα μετα τον τοκετο!

Κατα τα αλλα μου συνεστησε ξεκουραση για τις συσπασεις κ απο βδομαδας ξεκιναω καρδιοτοκογραφο καθε βδομαδα.... φτανουμε στο τελος...

Ειδαμε κ λιγο το ντροπαλο μου μωρακι στο 3d αλλα κρυβοταν με τα χερακια του.. απο το λιγο που βλεπω καθε φορα παθαινω ερωτα τι θα γινει οταν το δω ζωντανα?!

Α και απο κιλα ειμαι στο +1,5! πολυ χαιρομαι γιατι στη πρωτη οσα κιλα ειχα παρει μου εμειναν σε κοιλια και μπουτια τουλαχιστον δεν θα εχω να χασω πολλα τωρα....

Το μωρακι παντως θηριακι.. ο πρωτος μου στις 36+4 που γεννησα ηταν μολις 2,5 κιλακια , αυτο στις 34 εχει ξεπερασει τον αδερφο του..


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

πάντα φοβόμαστε το άγνωστο... Εγώ στην καισαρική φοβάμαι την ανάρρωση.. Ο φυσιολογικός είναι φοβερή εμπειρία... Μακάρι να μπορείτε και να το τολμήσετε (εννοώ εσείς που είστε μετά από κ.τ.). Οι πόνοι αντέχονται (το λέω εγώ που πήγα με τεχνητούς, πόσο μάλλον οι φυσικοί!) και μετά από καιρό τους σκέφτεσαι με μια κάποια νοσταλγία...:)

Βρε Πωλίνα πως το κάνεις αυτό με τα κιλά??? Μετά τη γέννα θα μείνεις μισή, θα χάσεις και τα προηγούμενα.. Μπράβο! Εγώ +8 και συνεχίζω... :tongue:


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Πωλίνα πως το κάνεις αυτό με τα κιλά??? Μετά τη γέννα θα μείνεις μισή, θα χάσεις και τα προηγούμενα.. Μπράβο! Εγώ +8 και συνεχίζω... :tongue:

Αυτα παθαινεις οταν ξεκινας 80 κιλα o:oops::oops: πριν τη πρωτη εγκυμοσυνη ημουν 65 ... εβαλα 12-13 κιλα και οχι μονο δεν τα εχασα γιατι δεν προσεχα εβαλα κ αλλα... αλλα ετρωγα πολυ ρε σεις.. τωρα δεν μπορω να φαω πολυ π.χ πιτσα θα φαω δυο κομματια κ θα σκασω... Νομιζω ειναι λογο ψυχολογιας ειχα περασει πολυ δυσκολα περσυ και το εριξα στο φαγητο...


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συνεχίζω τα μαθήματα με τη μαία μου για ανώδυνο τοκετό. Κάναμε κ υπέρηχο μήπως και μας έκανε τη χάρη κ πήρε θέση αλλά ακομη τίποτε. Με το κεφαλάκι επάνω ακομη ήμαστε!!!! Ελπίζω τα μαθήματα να μην τα κάνω τσάμπα!!!! Την Τετάρτη εχω ραντεβού με το γιατρό μου, άντε να δούμε. Η αλήθεια ειναι ότι ανυπομονώ κ αγχώθηκα για το αν θα πάρει θέση. Δεν με φοβίζει η καισαρική απλά ήθελα απο την αρχή φυσιολογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τσουπρες!!

Βλεπω μεγαλωνουν τα μωρακια και κανετε τις σκεψεις σας για την μεγαλη εξοδο:D:D:D Κοριτσακια μου πραγματικα ευχομαι να μη σας δυσκολεψει τιποτα, να μπορεσετε ν ακολουθησετε το πλανο σας οπως το χετε σκεφτει και το σημαντικοτερο φυσικα υγιη μωρουδακια!!

Εμεις παμε για καισαρικη οπως καταλαβαινετε, δεν μου το πολυσυζητησαν και δεν αμφιταλαντευτηκα κι εγω καθολου! Αλλα......οταν ερθει η ωρα!! Το λεω και στα μωρα οταν κουνιουνται πολυ "Μην ξανοιγεστε, εεεεχετε ακομη δρομο για να βγειτε!"

Νασσια πως πας με τις συσπασεις? Μειωθηκαν καθολου? εγω τα κοβψ σημερα το απογευμα τα χαπια και καθολου δε θελω αλλα δε μ αφηνουν αλλο. Εχω κατσει ξαπλα τεζα, ευτυχως κανονιζει ο αντρας μου να φερει ιντερνετ κ στο υπνοδωματιο που καθομαι, να μη βαριεμαι! Πονα κι η μεση μου στο ξεκαρφωτο μονη της και μου ειπαν ισως ειναι απτην ξπολυ απλα αλλα μπορει να ναι κι ο τραχηλος που κονταινει κ αλλαζει(τον οποιο δε θελουν να μου μετρησουν για να μην ερεθισουν το συστημα τωρα με τις συσπασεις) οποτε ακομη πιο πολυ ξαπλα.

Δεν παραπονιεμαι μωρε...τα μωρακια να ναι καλα!

Τα υπολοιπα κοριτσια πως ειναι?οι κοιλιτσες?


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...