Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2015


kaity

Recommended Posts

Ααααα κορίτσια και κάτι ακόμα. ..θα θελα να μάθω κι εγώ πληροφορίες που είναι χρήσιμες και ξέρετε για θηλασμό. .με κάποιο τρόπο. . (Δεν έχω fb!) Γιατί κι εγώ θέλω πολύ να θηλασω ..κι έχω καταγχωθει! !!!!anath μου έχω δει κι εγώ πατσουρου απ τις καλύτερες ειναι! ! Έψαχνα και το βιβλίο της για θηλασμό αλλά δεν το βρήκα να σου πω την αλήθεια. ...!!

Γεια σου Ζωή! Με γεια τα όμορφα πραγματάκια! Εϊναι μαγικο... τα κοιτάς και τα φαντάζεσαι με τη μπέμπα σου μεσα ε?

Το βιβλίο της Πατσούρου μπορείς να το παραγγείλεις από τα Public, το έχω δει στο σαιτ. Εγώ έχω πάρει ένα πολύ μικρούλι που λέγεται "θηλασμός, τι πρέπει να γνωρίζουν οι μητέρες" και είναι καλό αλλά περιληπτικό (το παίζω εμπειρη πλέον) χαχα


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαχαχα!! :) Anath μου σ ευχαριστώ! ! Αχ ωραια θα κοιτάξω και το βιβλίο που λες!! Καλό είναι που έμαθες πράγματακια για τον θηλασμό ... !!!!! Ναι την σκέφτομαι την μπεμπουλα με τα πραγματάκια και κάνω τρελές κι όμορφες σκέψεις! !!!!!! ;)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες!!!!! και εγω αυριο εχω doppler. απο ψωνια τα εχουμε παρει ολα αλλα δεν εχουμε ετοιμασει τιποτα. Λειπει κ ο αντρας μου και τον περιμενω το σκ να τα ανοιξουμε μαζι, ανυπομονει κ αυτος!!!!!!!εχει φυγει κ η μανουλα μου για να παει λιγες μερες στον αδερφο μου στο εξωτερικο που σπουδαζει και μου επεσαν πολλα με τη δουλεια. απο την επομενη εβδομαδα αρχιζω ενταντικα!!!!! αχ ρε κοριτσια ποσο χαιρομαι να διαβαζω τισ διαδικασιες αυτες. ειστε η παρεα μου μιας κ ειμαι μονη μου. μεγαλο πραγμα να εχετε τον αντρουλη σασ διπλα σασ και να μπορειτε να μοιραζεστε το καθε την καθε μερα!!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια μου για τις απαντησεις σας!!

Θα το ψαξω για βιντεακια στο youtube, θα παρω και βιβλια, αν τα καταφερω θα παρακολουθησω και κανενα σεμιναριο και ο Θεος να βαλει το χερακι του..

Παντως και για τις κοπελες που δεν θα καταφερουν να θηλασουν για τον οποιοδηποτε λογο, καλο ειναι να μην γινεται "ψυχωση" και να θεωρουν τον εαυτο τους κακες η αποτυχημενες μανουλες...ειναι καποια πραγματα που δεν ειναι στο χερι μας.. καλο ειναι ο αποκλειστικος θηλασμος να γινεται ως μια συγκεκριμενη ηλικια, αλλα και αν δεν γινει, δεν ειναι λογος να παθουμε καταθλιψη και να κατηγορουμε τον εαυτο μας.. στο κατω κατω η αγαπη της μανας δεν οριζεται μονο απο αυτο αλλα και απο χιλιαδες αλλα πραγματα. αποψη μου φυσικα ολα αυτα;)


1ePpp3.png

kOTkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Sassa87 κι εμένα δουλεύει ο σύζυγός ώρες και λόγω και δουλειάς. ... (Είναι στρατιωτικός) λείπει πολλές φορές απ το σπίτι και νιώθω μοναξιες. .ξέρω πως αισθάνεσαι! ! Αλλά μην αγχώνεσαι! Όταν έρθει ο άντρας σου θα δεις θα φτιάξετε τα πράγματακια του μωρού και θα νιώσεις τέλεια! !!!!!

Anastasia_L θα τα καταφέρουμε και θα θηλασουμε φτάνει και να το θέλουμε. .λίγα πράματα βασικά να ξέρουμε και θα δεις δεν θα είναι σχεδόν τίποτα! !!! Πίστη@!! Κι αγάπη! !!! ;)

Βρε κορίτσια Συγγνώμη κιόλας αλλά δεν νομίζετε όλες πως είναι ο καιρός να συστηθουμε κανονικά. ..μιας κι είναι απρόσωπο το ίντερνετ. .δεν θέλω να σας φωνάζω με τα ψευδώνυμα σαςοΏ½οΏ½ (αν θέλετε εννοείται! !) Με λένε ζωή! !!!! Χιχιχι! !!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα !!

ΜΕ λένε Μαρία και είμαι από τις μαμάδες Δεκεμβρίου 2015, αλλά επειδή έχω πητ 3/12 είναι πολύ πιθανόν ότί ανήκω σε αυτό το γκρουπ.

Εν πάσει περιπτώσει, εύχομαι σε όλες μας μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρό..

Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά μαμα δουλεύει στο δημόσιο και έχει πάρει την άδεια κύησης ή ετοιμάζεται :

Η άδεια κύησης είναι 2 μήνες πριν την πητ (60 ημέρες) και η άδεια λοχείας είναι 3 μήνες μετά την πητ (90 ημέρες). Η ερώτησή μου είναι η Πητ σε ποια από τις δύο άδεια λογαριάζεται και αν λογαριάζεται. Γιατί για παράδειγμα για ασφαλισμένες στο ικα η πητ δεν μπαίνει σε καμία από τις δύο άδεις αυτές. Δε λογαριάζεται.

Σας ευχαριστώ και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλες !!!


ZZHDp3.png

ZHtrp3.png?7KuOIX7Na>

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Το βιβλίο της Πατσούρου το έχω και εγω. Πράγματι είναι πολύ καλό. Ζωή το είχα αγοράσει απο την Πολιτεία.

Αναφορικά με το θηλασμό εμένα η μαία του γιατρό μου, μου είχε πει οτι μέχρι να κατέβει το γάλα 10 λεπτά ανα στήθος τη φορά αρκεί. Το στομάχι του μωρού οταν γεννιέται είναι πολύ μικρό και δε χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα. Επιπλέον αν το αφήσεις περισσότερη ώρα μπορεί να σου πληγώσει τις θηλές. Εφόσον κατέβει το γάλα το αφήνεις όσο θέλει, ακόμη και αν πιπιλάει γιατι αυτό αυξάνει την παραγωγή.

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα και εγω θέμα με το γάλα το οποίο την τρίτη ημέρα κατέβηκε απότομα με αποτέλεσμα να κινδυνεύω να πετρώσει το στήθος. Έκανα μαλάξεις με ζεστό νερό (περίπου 15 λεπτά) πριν απο κάθε θηλασμό και με κρύο μετά το θηλασμό. 1-2 φορές έβγαλα με νοσοκομειακό θήλαστρο και κυρίως έβγαζα το γάλα με το χέρι. Μέχρι να βγω απο το νοσοκομείο όμως ήταν όλα καλά και θήλασα τη μικρή μου μέχρι 8 μηνών.

maria καλώς ήρθες. Δυστυχώς δε γνωρίζω να σου πω τη γίνεται με την ΠΗΤ στο Δημόσιο. Στον ιδιωτικό πράγματι δεν υπολογίζεται σε καμία απο τις δύο άδειες.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαρακι καλώς ήρθες και με το καλό το μωράκι σου να το κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου!!

Athkos μου σε ευχαριστώ πολύ. .. και πολύ σημαντικη πληροφορία αυτή που σου είπε η μαία! ! Ευχαριστώ. . Μέχρι οχτώ μηνών και πάλι καλά είναι! ! Είναι αρκετά! ! :)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βρήκα ένα σεμινάριο θηλασμού 26 του μήνα δωρεάν! ! Οποία θέλει να δηλώσει. .. Εγώ θα δηλώσω !!! Να πάω ...κι αν δηλώσετε να τα πούμε εκεί! ! Στο parents το είχε!!! Βασικά επειδή έχω πρόβλημα και δεν κάνει αντιγραφή το λαπτοπ τα χει παίξει. .δεν αντιγράφει το λινκ. . Πατήστε στο Google σεμινάριο θηλασμού σας βγάζει σεμινάριο του 2015 κέντρο θηλασμού και μητρότητας σεμινάριο να δηλώσετε συμμετοχή. . Θα το βρείτε είναι εύκολο! ! ;)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Anastasia μου εχεις απολυτο δικιο δεν πρεπει να ειμαστε απολυτες για το θηλασμο απλα ειναι κριμα στον καιρο της πληροφορησης και της ευκολης ενημερωσης να χανεται ο θηλασμος απο λαθη κ παραλειψεις :) Οι επαγγελματιες υγειας που μπορει να συναντησεις ισως να σου παρεχουν καποιες πληροφοριες που θα σε δυσκολεψουν η θα σαμποταρουν το θηλασμο για αυτο εμεις πρεπει να παμε εκει ενημερωμενες σωστα κ να το παλεψουμε! τωρα αν τα καναμε ολα σωστα κ δεν μας "κατσει" ο θηλασμος δεν υπαρχει λογος ουτε να στεναχωριομαστε ουτε να νιωθουμε τυψεις! Το παν ειναι να εχουμε χαρουμενα υγιη παιδακια κ αυτο προυποθετει να ειμαστε κ εμεις ηρεμες κ χαρουμενες :)

Ζωη μου με γεια τα πραγματακια σας!! υπεροχο αισθημα να τα χαζευεις ποσο μαλλον οταν δεις την μπεμπουλα μεσα σε αυτα!

Εχω μπερδευτει κ εγω για το 10 λεπτο απο καθε στηθος θα το ψαξω περισσοτερο!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δες τε τα παρακάτω links για το θηλασμό:

- Πατσούρου

- Παπαβέντζης

Όπως ανέφερα παραπάνω η μαία μου είχε πει 10λεπτο μόνο μέχρι να κατέβει το γάλα. Μετά για όση ώρα χρειαστεί (ιδανικά να αφήσει το μωρό μόνο του τη θηλή) και όσο συχνά χρειαστεί.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια Συγγνώμη κιόλας αλλά δεν νομίζετε όλες πως είναι ο καιρός να συστηθουμε κανονικά. ..μιας κι είναι απρόσωπο το ίντερνετ. .δεν θέλω να σας φωνάζω με τα ψευδώνυμα σαςοΏ½οΏ½ (αν θέλετε εννοείται! !) Με λένε ζωή! !!!! Χιχιχι! !!!!!

Μανουλες τι κανεεεεε? βλεπω μαζευτηκαμε ξανα! ειχα τσαλιμακια απτο ιντερνετ καποιες μερες κι ενω σας διαβαζα δεν απαντουσα. Σε συνεχεια της προτασης της φιλης Ζωης θα πω οτι με λενε Σοφια - ειμαι 26- και πολυ θα θελα να συστηθουμε κι οι υπολοιπες.

Βλεπω πηρατε σειρα για ντοπλερ σιγα σιγα. Εγω να σας πω οτι εχω ηδη κανει ενα, παροτι πιο πισω σε εβδομαδες απολες, λογω διδυμων, θελαμε να τα μετρησουμε καλυτερα, 4 ποδια 4 χερια χαμος...και εχω κι ενα ντοπλερ ακομη το τελευταιο στις 30/9. Τα μωρα περνανε τελεια, ειναι 1200 εκαστο, αν τα αθροισεις τοσο γεννηθηκα εγω τελειομηνη :shock: Καθονται με τα κεφαλακια πανω και τα δυο..κοινως δεν αναπνεω σπουδαια αρκετες φορες! Ειμαι ομως τοοοοσο ενθουσιασμενη!! Με εχουν σε ξεκουραση, οχι ακινησια αλλα δεν βγαινω να κανω ψωνια πχ για τα μωρα (ευτυχως προλαβα ν παραγγειλω κουνιες κ να αγορασω σεντονακια κουβερτακια κι αλλα ωραια) ολα τα αλλα θα τα παρουν η μαμα κι η αδελφη μου. Μου επιτρεπεται ενας καφες τη βδομαδα κ μετα ξαπλα παλι! Εμαθα οτι η μητρα δεν αντιλαμβανεται οτι εχει διδυμα, καταλαβαινει ενα βαρος κι εναν ογκο στο συνολο οποτε σου λεει βαρια ειμαι θα σπασω τα νερα μου και θα γεννησω.. δε μου πολυαρεσε που τ ακουσα αλλα αφου ετσι παει μου ειπαν οτι οσο πιο πολυ ξαπλωνω τοσο πιο μακρια θα τα φτασω σε εβδομαδες τα μωρα! Κυριακη θα κανω κ ενεσεις κορτιζονης για τους πνευμονες, μετα νομιζω θα νιωθω πιο ησυχη αλλα κ παλι νωρις θα ειναι.

Εκανα σεμιναριο θηλασμου χθες! Μεγαλη βοηθεια το ενιωσα, μου λυθηκαν κ μπολικες αποριες, η κοπελα ηταν εξαιρετικη κ τοσο προθυμη. Μακαρι να μην τα βρουμε μπαστουνια. Εχω πρωτογαλα πολυ καιρο τωρα, πλεον επαψε να ναι κιτρινοπορτοκαλι κι εγινε διαφανο σαν σιροπι καπως. Καλο ειναι μου ειπαν..ιδωμεν βεβαια. Εχω βεβαια μια ενοχληση σαν πονο στη δεξια θηλη, δεν ξερω γιατι, ουτε πρησμενη ειναι ουτε κοκκινη ουτε ερθισμενη. Μπας και ζουληχτηκα περιεργα ή ερεθιστηκε απτην τριβη με κανα υφασμα? Ενολχειται καμια αλλη? (ευχομαι οχι φυσικα ;) )

Εκανα και τρεις ραγαδουλες στον αφαλο - τις κοιταζα σαν να βλεπα την πρωτη μου ρυτιδα...τιιιιιι να κανουμε...ελπιζω να μεινουν τοσες.

Χαιρομαι πολυ που προχωραμε ολες μας και τα μωρακια μεγαλωνουν - να δειτε ποσο μεγαλα και ανθρωπακια φαινονται στον 3d υπερηχο θα τρελαθειτε! Τα δικα μας εχουν κατι χειλακια μεγαλα μεγαλα! Αχχχ!


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...