Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουαρίου 2016


Recommended Posts

Τι κάνετε βρε κορίτσια;; 

Πάει χαθήκαμε εντελώς.

Η μικρή τις τελευταίες μέρες περνάει την πρώτη εφηβεία: λέει σε όλα "όχι" ... αντίδραση για την αντίδραση! "Πάμε στην κουζίνα να φάμε". "Όχι" κι ας πεινάει."Έλα να σε ντύσω για να πάμε βόλτα". "Όχι." Ούτε από την κούνια της όταν ξυπνήσει δεν έρχεται να τη βγάλω. Σε όλα αντιδρά. Αν προσπαθήσω να την πάρω αγκαλιά για να τη μεταφέρω π.χ. στο καρεκλάκι φαγητού ενώ αρνείται, τρέχει να ξεφύγει. Αν την πιάσω γίνεται τόξο και κλαίει. Εσείς έχετε τέτοια θέματα ή μόνο οι κοριτσομάνες έχουμε την τύχη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλή χρονιά, μαμάδες και πιτσιρίκια! Με υγεία και γελαστά μουτράκια!!!

@gargalitsa, έλα, τώρα είδα το μήνυμά σου, κι εμείς τα ίδια εδώ και 3 μήνες περίπου, εμάς όχι τόσο "όοοοκι" (αν και το λέει κι αυτό) όσο "μόνος μου! Μεγάλωσα" π.χ. θέλει να φτάσει ξηρούς καρπούς από το ψηλό ντουλάπι και θέλει μόνος να τους φτάσει πράγμα που δε γίνεται, δεν θέλει βοήθεια κι εξοργίζεται αν πας να βοηθήσεις ή αν τους κατεβάσεις εσύ. Οπότε μετά ακολουθεί κρίση! Ευτυχώς ανά εβδομάδα αλλάζει η θεματική, γιατί συζητάμε και τα διαχειριζόμαστε κάποια, οπότε μετά εστιάζει σε κάτι άλλο που τον περιορίζει και θυμώνει. Από λέγκο που δεν υπακούουν μέχρι και βοήθεια που του έδωσες ενώ δεν την ήθελε, π.χ. ζητάει να βάλει το κλειδί στην πόρτα και να ξεκλειδώσει μόνος του. Γενικώς όμως απ' όσο βλέπω φάση ήταν και με τη συζήτηση ηρέμησε και πέρασε, κατάλαβε ότι θα μεγαλώνει κι άλλο κάθε μέρα, κάναμε και αλλαγές για να μπορεί ν' ανοίγει ψυγείο και ντουλάπια στο ύψος του με αυτά που θέλει και γενικώς για την ώρα ήρεμα τα πράγματα. Απ' όσα ακούω από φίλες όμως αυτή η φάση κρατάει μέχρι και 4 και βάλε. Για χίλιους δυο λόγους. 

Αλλά είναι πολύ χαριτωμένη φάση, όλη μέρα διαλύουμε καναπέδες και στοιβάζουμε μαξιλάρια και παπλώματα και κάνουμε ροντέο ή βουτιές δήθεν στη θάλασσα ή βουτιές απ' το πιο ψηλό βουνό υποτίθεται! Μόνος του τα σκαρφίζεται όλα αυτά και χοροπηδάει σαν κουρδισμένος από πρωί μέχρι 9 που κοιμάται (χωρίς μεσημεριανό ύπνο πλέον). Γελάμε τρελά, αλλά νομίζω θα γεννήσω απ' τη λαχτάρα μην πέσει! Επίσης, άρχισε να μου λέει κάτι χαριτωμένα ότι θα παντρευτεί αυτή τη μαμά (εμένα δηλ.) όταν του λέω ότι θα παντρευτεί μια κοπέλα και θα γίνει μπαμπάς και μιμείται και τον μπαμπά που πάει δουλειά με ένα αμαξάκι που του έχουμε για μες στο σπίτι και παίρνει τσάντα και καφέ μαζί του "καπέ με το ανονινηνάκι το κόκκινο όπω ο μπαμπά" λέει! Πήγε και στο κρεβάτι του πια το μεγάλο και μας λείπει από τη μέση :))) 

Τι άλλα η μπουμπού κι εσύ; Πηγαίνετε παιδικό ή ακόμα; Εμείς ακόμα, σπίτι μ' εμένα για την ώρα και βοήθεια εναλλάξ από babysitter, μπαμπά τις περισσότερες ώρες ή γιαγιά. Περιμένουμε τον μικρό μπόμπιρα κι εκεί να δούμε τι αλλαγές μας επιφυλάσσονται!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...