Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιανουαρίου 2016


Recommended Posts

Το χειμώνα είχα κάποια θέματα σοβαρά, θα θυμάστε ίσως. Προστέθηκαν κι άλλα την άνοιξη, πάντα με το ίδιο πρόσωπο. Το πράγμα πήγαινε από το κακό στο χειρότερο. Το καλοκαίρι είπαμε να το πάρουμε το πράγμα αλλιώς, γιατί λίγο και θα τέλειωνε οριστικά. Είμαστε σε καλή φάση εδώ κ λίγο καιρό, βέβαια τη θεωρούμε περίοδο δοκιμαστική μετά από τόσους κλυνδωνισμούς. Δήλωσε όλο αυτό το διάστημα ότι δε θέλει άλλο παιδί κ για το λόγο της ταλαιπωρίας με ένα ακόμα μωρό κ επειδή νιώθει ανασφάλεια που δεν πήγαινε το πράγμα μεταξύ μας. Για τον δεύτερο λόγο συμφωνούσα κι εγώ κ έκρινα ότι θα ήταν καλύτερο να περάσουν πρώτα κάποιοι μήνες ηρεμίας κ μετά οι προσπάθειες για μωρό. Έτσι είχαμε διακεκομένες επαφές δηλ τράβηγμα. Όμως ένα βράδυ που μας φιλοξένησαν κ για να μη λερώσει κ χωρίς να μου πει τίποτα... ολοκλήρωσε την επαφή εντός. Έμεινα γιατί όλως τυχαίως κ ενώ δεν έχω σταθερό κύκλο, εκείνες τις μέρες είχα υγρά κ άρα ωορρηξία. 10 μέρες μετά ξεκίνησαν αναγούλες εγκυμοσύνης κ πέταξα από τη χαρά μου αφού είμασταν καλά μεταξύ μας κ θέλω απίστευτα 2ο μωρό. Εκείνος δεν ήθελε να το πιστέψει κ έλεγε συνεχώς ότι δε θέλει 2ο. 8 μέρες μετά, με αναγούλες κάθε μέρα, η χοριακή 58. 2 μέρες μετά δηλ σήμερα η χοριακή 52. Βιοχημική είπε η γυναικολόγος. Χάρηκε εκείνος. Είμαι πολύ στενοχωρημένη με την έκβαση της εγκυμοσύνης, νιώθω ότι πέθανε το παιδί μου. Κ συγχρόνως μόνη σε όλο αυτό. Ευτυχώς έχω τη μικρή μου. Αλλά είναι θάνατος παιδιου, εγώ έτσι το νιώθω. Σε λίγες μέρες θα ακούγαμε καρδιά κανονικά, η ζωή γεννήθηκε μέσα μου αλλά δεν τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@gargalitsa Πρώτη ημέρα στη δουλεια - μπήκα μόνο να διαβάσω τα νεα σας -  ενώ τρώω -από τις διακοπές και θα έγραφα το βραδάκι...

Αλλά με έπιασε πόνος στην καρδιά με το μήνυμά σου. Δεν έχω περάσει κάτι τέτοιο  - για την βιοχημική λέω. Απλά αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι πρέπει να παίρνεις κουράγιο από το κορίτσι σου που έχει ανάγκη τη μανούλα του. Όπως είδες αυτό δε σημαίνει κάτι, απλά ένα τυχαίο γεγονός - πολλά κορίτσια μετά έχουν μείνει έγκυούλες με απόλυτη επιτυχία μετά ( @Jo sephine πως πάει η κοιλίτσα και ο μπόμπιρας??? ) Χώρια που με την πρώτη έμεινες και εγκυούλα (ανεξάρτητα από την μετέπειτα έκβαση).

Αυτό που φαντάζομαι είναι ότι ο πόνος είναι μεγαλύτερος γιατί νιώθεις ότι τον περνάς μόνη. Θα σου έλεγα όοοοσο μπορείς να παίξεις και να χορέψεις με την κορούλα σου - τα παιδιά (όλα, όχι μόνο τα δικά μας) είναι αστείρευτες πηγές ενέργειας, ευτυχίας, και χαράς - τα ξέρεις από πρώτο χέρι -επομένως πρέπει να την "εκμεταλλευτείς" στο έπακρο! 

Θα σας ξαναγράψω και εγώ με ησυχία κορίτσια μου.

Πολλά φιλάκια 


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας έταξα επανήλθα.

Λοιπόν Γαργαλίτσα να συνεχίσω με εσένα. Σχετικά με την ατυχία που είχες, όπως σ είπα νομίζω ότι η κορούλα σου είναι αυτή που θα σε κάνει να το ξεπεράσεις. Απο εκεί και πέρα, θα έλεγα ότι εφόσον με τον σύζυγο είσαστε σε φάση προόδου, έστω και δοκιμαστικής περιόδου, αν μπορείτε να το συνεχίσετε έτσι και να αφήσετε οριστικά τις άσχημες στιγμές θα είναι τέλεια. Καταλαβαίνω βέβαια την φόρτιση σου αυτήν την στιγμή ...

Εμείς περάσαμε όμορφα - πολυ κούραση - στο χωριό του άντρα μου. Και να σκεφτείτε είχαμε και τους γονείς του που μας τα είχαν όλα στο χέρι. Τσιμπίσαμε γερή στοματίτιδα και μπορώ να σας πω ότι έχουν περάσει 10 ημέρες και ακόμα μερικές στιγμές έχει εόχληση ο μικρός. Λόγω της στοματίτιδας έτρωγε ελάχιστα, ενώ πεινούσε πολύ. Με αυτές τις συνθήκες φυσικά δδεν κατάφερα να κόψω τον θηλασμό. 

Μπάνιο φοβηθήκαμε να τον βάλουμε πολύ μεσα γιατι δε φόραγε ούτε σωσίβιο ούτε τίποτε. Τον κρατάγαμε λίγο με τα χεράκια να πλατσουρίσει αλλά όχι πολλά πράγματα, παρόλο π του άρεσε πολύ. Τα μικράκια σας πως τα βάλατε να κανουν μπανάκι?

Απο λεξούλες εμείς δεν εί μαστε τοσο προχώ αλλά στο χωριό μάθαμε να λέμε τρακτέρ!!! Αφασία ! Λέει κάτι μπαβά συνέχεια που κάτι σημαίνει (το λέει κάθε φορά έτσι, οπότε δεν είναι απλά φθόγγος), αλλά ακόμα να καταλάβουμε τι σημαίνει...

Θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή πιο αναλυτικά! 

Φιλάκια σε όλες


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λίλα μου. Καλή προσαρμογή μετά τις διακοπές!

Σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, αν και η περίοδος που ήρθε από χτες μου το θυμίζει οτι δεν πήγε καλά. Σίγουρα η μικρή είναι το καλύτερο φάρμακο. Αναρωτιέμαι τι να έφταιξε. Μακάρι να ήταν τουλάχιστον κάτι τυχαίο, όπως στην Τζο μας που έμεινε πάλι έγκυος. Η γυναικολόγος που έχω κοντά δε θέλει ούτε υπέρηχο να κάνω, όμως αν είναι και σε μένα εξωμήτριο; Θα αποταθώ σε αυτόν που με ξεγέννησε μήπως βρω άκρη. Όλα αυτά τα τόσο μικρά όντα που έζησαν για τόσο λίγο είναι αγγελούδια. 

Σωσίβιο για την ηλικία μας βρήκα μόνο 1, γιλέκο γύρω στα 37€ αν θυμάμαι, από 1,5 έτους ως 3, θα το φοράει τρία καλοκαίρια. Ένιωθα ασφάλεια κ την είχα κ μόνη μου πολλή ώρα μες στο νερό. Βέβαια αν την άφηνα 1" μόνη θα πνιγόταν γιατί δεν ξέρει να κάνει κινήσεις. 

Κούραση παρότι ήταν κ οι παππούδες μαζί; Μήπως κάτσατε λίγες μέρες κ δεν προλάβατε να χαλαρώσετε; Του χρόνου εύχομαι να ευχαριστηθείτε και για τις φετεινές!!

Εγώ φέτος πέρασα πολύ καλά στις διακοπές, ήταν γιατί είχα κι εγώ χρωστούμενα από τις περσινές που είχα κατακουραστεί! :) 

Στοματίτιδα; Πώς την απέκτησε; Περαστικά να είναι.

Πολλά φιλιά!

 

Link to comment
Share on other sites

@lila80 μου, περαστικα στο αγορακι σου, φανταζομαι ποσο ταλαιπωρηθηκε με τη στοματιτιδα. Θα αναπληρωσει σε φαγητο κ καλοπεραση ομως τωρα, ε; μπανακι με το swimtrainer εκανε φετος ο γιος μας, ηταν ανετο με επιβλεψη βεβαια, αλλα του αρεσε. Δεν εμπαινε καθε μερα θαλασσα, μονο οποτε ηθελε, αλλα μ αυτο γενικως του αρεσε. Αργοτερα λεω κ εγω γιλεκακι με αφαιρουμενα τουβλακια να δοκιμασουμε

@gargalitsa μου, νιωθω τον πονο σου, ιδιως που το κομματι αυτο προκαλει διαφωνια κ μπορει να νομιζεις οτι δε σε καταλαβαινει. Τα εξωμητρια παντως δεν ειναι κ τοσο συχνα πια, ενω οι βιοχημικες πολυ συχνες. Με τη χοριακη θα σαι σιγουρη οτι ηταν βιοχημικη κ παει περασε, οταν μηδενιστει σε καμια 10ρια μερες. Ξανακανε εσυ να το παρακολουθεις. Εμενα ποτε δεν επεσε, ανεβαινε μονο, ελαχιστα μεν αλλα ανεβαινε. Κ ισως δεν ηταν κ τυχαιο, ισως ειχε θεμα εκεινη η σαλπιγγα που την αφαιρεσαμε, κανεις δεν ξερει. Παντως με την 1η ξαναμεινες κ αν το θελησετε κ οι 2 θα ξαναγινει. Σημασια εχει να ξαναβρειτε κ οι 2 τις ψυχικες αντοχες για ενα 2ο, γτ θελει πολυ αποθεμα. Πικραινεσαι τωρα που κουβαλας αυτο το μικρο πενθος μονη σου, αλλα καλυτερα να ζησεις αλλη μια εγκυμοσυνη μες στην ευτυχια συμφιλιωμενη μαζι του παρα να πρεπει να τα βγαζεις περα συναισθηματικα σε μια εγκυμοσυνη 'μονη'. 

Κ εδω ερχομαι στα αποθεματα τα ψυχικα, εχουν αρχισει μερικες μερες σ εμας εκρηξεις θυμου για ασημαντες στα ματια μας αφορμες πχ δεν βγαινουν οι αρκουδοι η τα μπισκοτα απ τα βιβλια να τα πιασει, με αποτελεσμα να χτυπιεται κατω με απελπισια το αγορακι μου. Δοκιμαζουμε ενα σωρο, αναγνωριζουμε τι νιωθει, του λεμε τι θα μπορουσε να εχει στη φαντασια κ ενα σωρο, καπως απαλυνεται η κατασταση βεβαια. Κ 2-3 φιλες μου, με κοριτσακια, ιδια φαση. Τον παιρνω αγκαλια κ πεταει πισω το κεφαλι τοξο κ οποιον τοιχο η επιπλο παρει ο χαρος. Νομιζω η πιο δυσκολη φαση ως τωρα. Ειναι κ μερες που ολα κυλουν ηρεμα κ δεν το πιστευω. Εχω κ τις φιλες μου που λενε οτι θα γινεται ολο κ χειρότερο. Στο τελος της μερας καθομαστε με τον αντρα μου εξουθενωμενοι ψυχικα κ ολο διλημματα αν κανουμε κ κτ σωστο, αν τον εχουμε αφησει να μας κανει ο,τι θελει κ.λπ. Κ νιωθω κ τυψεις μετα για τον εκνευρισμο μου λογω του μωρου στην κοιλια, που δεν ειμαι μες στην ευτυχια οπως ημουν με το γιο μου κ.λπ. Υπαρχουν μερες που δεν προλαβαινω ουτε να του μιλησω λιγο η να ηρεμησω μονη μου κ να το σκεφτω


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Τζο μου. Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση, έχεις περάσει κι εσύ τα δικά σου και ξέρεις. Η γυναικολόγος μου είπε 10 μέρες μετά την τελευταία χοριακή να την επαναλάβω. Ο μαιευτήρας μου στο τηλ δε μου είπε καν για επαναληπτική χοριακή! Μόνο να πάω το Σεπτέμβριο αν θέλω για να τα πούμε ... Φυσικά θα κάνω χοριακή! Τι να πω και με τους γιατρούς! Το ελπίζω να μηδενιστεί γιατί καμιά αναγουλίτσα όλο και τη νιώθω ακόμα. Τι συμμαχία να κάνω με αυτόν τον άνθρωπο; Τώρα συζητούσαμε και άρχισε να με βρίζει και να με μουτζώνει! Στη βεράντα μάλιστα, να ακούει κ όλη η πολυκατοικία! Φαντάζεστε σκηνικό! Σουργελέ η περίπτωση του. Η περίοδος της ηρεμίας δεν κράτησε και πολύ... Είπαμε, δοκιμαστική περίοδος πριν την τελική απόφαση.

Αυτό το τόξο προς τα πίσω το κάνει κ η μικρή μου όταν δε θέλει να την πάρω από κάπου. Επίσης θυμώνει, ξαπλώνει κάτω και χτυπάει το κεφάλι της στο πάτωμα. Μετά πονάει και κλαίει! Να βγουν τα αντικείμενα από τα βιβλία δεν το έχει σκεφτεί ακόμα... :cool:  Δεν τα κάνει συχνά πάντως αυτά και έτσι δε με προβληματίζει. Αποκτούν άποψη, προσωπικότητα και απαιτούν! Αν όμως ο μικρούλης τα κάνει καθημερινά, γιατί δεν παίρνεις τη γνώμη της παιδιάτρου ή κάποιου παιδοψυχολόγου για να δείτε πώς είναι καλύτερα να τον χειριστείτε; Μπορεί να σας πουν κάποια τρυκ και να ξεπεραστεί. Και για την ηρεμία των 3 σας αλλά και για το μπεμπάκι στην κοιλίτσα. 

Φιλιά πολλά!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι να πω, γαργαλιτσα μου, οντως δε βοηθαει καθολου μια μαμα με παιδακι σε τετοια φαση η κατασταση αυτη, πρωτα για την ψυχικη σου ηρεμια. Ειναι ψυχοφθορο μεχρι τελικα να ηρεμησετε ειτε μαζι ειτε τελικα χωρια. Σιγουρα ομως το οτι μαζευεις δυναμεις κ δοκιμαζεις θα σε κανει πιο σιγουρη για οποια αποφαση παρεις τελικα.

Για τον μπεμπη μου θα επανελθω γτ τις τελ μερες τον βαλαμε σε ενα προγραμμα κ τον ξυπναμε στις 8 ωστε να κοιμαται νωρις το μεσημερι κ να μην φτανει σε εξαντληση ως το απογευμα κ εχει γενικως χαλαρωσει. Αλλα ειναι θεμα απαιτησεων, οταν απαιτει να επεξεργαστει το ψαλιδι πχ κ φυσικα δεν του γινεται αυτο που θελει θα θυμωσει κ θα φωναζει, φυσιολογικο το βρισκω, αλλα κ τεντωμα στα ακουστικά μας νευρα! Η παιδοψυχολογος μας λεει οτι ειναι η φαση των 2 κ των tantrums σε ηπιο βαθμό ακομα (χαχα) κ οτι πρεπει να εμμεινουμε στα ορια. (κ τα εχουμε ελαχιστοποιησει στο μεγιστο αυτα τα ορια, μονο σε θεματα ασφαλειας περιοριζουμε την περιεργια του) Μεθοδους για να επικοινωνησουμε εκεινες τις στιγμες εχουμε κ οι 2, αλλα θελει τοσο πολυ ψυχραιμια κ ωτασπιδες που το φανταζομαι εις 2πλουν κ με πιανει ριγος


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συμπεριφορές είναι των τελευταίων μηνών. Αν ήταν έτσι από την αρχή της γνωριμίας ή του γάμου, δε θα έκανα παιδί μαζί του, θα είχα χωρίσει. Μεγάλη αλλαγή κ όπως φαίνεται πάει προς το χειρότερο. Περίμενε 4-5 χρόνια για να εκδηλωθεί, τι να πω... Αχ βρε Τζο μου, μας βασανίζει κ τις 2 ένας άντρας και πάμε σε ειδικούς για να τους χειριστούμε! :shock: 

 Το ταντρουμ δεν ξέρω τι είναι, θα το μάθω. Παίζει ρόλο ο ύπνος κ η ξεκούρασή του, ευτυχώς που είναι καλύτερα τώρα τα πράγματα. Σίγουρα θα του αποσπάτε την προσοχή με κάτι άλλο όταν επιμένει, έτσι δεν είναι; Με κάποια δραστηριότητα που ξέρετε ότι του αρέσει. Αφού θέλει να είναι συμμετοχικός, του αναθέτετε δουλίτσες; Να ξεσκονίσει π.χ. ή να τακτοποιήσει τα βιβλία που διάβασε το απόγευμα στη βιβλιοθήκη του. Στη μικρή μου πιάνουν αυτά. Μην το λες ότι οι φωνές θα είναι επί 2. Εντάξει, ο πρώτος καιρός με το νεογέννητο κ τον μικρό θα είναι δύσκολος, αλλά κάθε παιδί είναι διαφορετικό, μπορεί να είναι πολύ πιο ήσυχο το 2ο μωράκι! Άσε που ο μικρός θα έχει νέα απασχόληση πολύ ενδιαφέρουσα, το μικρό αδερφάκι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Οπως το πες, γαργαλιτσα! Εννοειται πως αν ειχαν φανει ολα απ την αρχη, θα ειχες πραξει αλλιως. Θα κανεις το καλυτερο δυνατο για σενα κ τη μικρη στο τελος.

ταντρουμ μωρε λενε τα ξεσπασματα που προκυπτουν γυρω στα 2 μεχρι 3 (οχι αυστηρα) οταν το παιδι θελει κτ κ δεν το εχει η καταφέρνει κ εχει εκρηξεις θυμου κ κλαμα μεχρι κ για ωρες. Με την καταλληλη επικοινωνια κ αναγνωριση ομως οχι οτι δεν προκυπτει αλλα απαλυνεται κ κραταει λιγοτερο. Το παιδι σ αυτή την ηλικια ανακαλυπτει το εγω του κ οτι ειναι διαφορετικο με διαφορετικα θελω κ τα διεκδικει. Δηλ. ειναι αναπτυξιακα χρησιμα αυτα τα ξεσπασματα. Η διαχειριση τους εξαρταται ομως απ την κουραση κ τη δικη μας κ του παιδιου, για να σαι υπομονετικος κ ψυχραιμος εννοω. Σ εμας ο αμτιπερισπασμο δεν πιανει πια. Πχ δεν θελει να κλεισουμε το λαστιχο αφου παιξουμε στην πισινουλα, ποτισουμε τα δεντρα κ πλυνουμε την αυλη. Κ 2 ωρες να παιζει, οταν κλεισει το λαστιχο θα γινει χαμος.

Στις δουλιτσες ειναι πολυ επιδεξιο αγορακι, απο μικρος ηθελε να απλωνουμε τα ρουχα, ν αδειαζουμε πλυντηριο, να βοηθαει στο στρωσιμο του τραπεζιου κ τωρα του χουμε σκαμπουδακι κ πλενουμε μαζι τα λαχανικα κ τα φρουτα κλπ. Αλλα θελει πχ να πλενεται κ μονος του στο μπανιο, που ετσι του μαθαμε δηλ, αλλα να τον αφησουμε ν αδειαζει ολο το απλικατερ με το σαπουνι. Για κτ τετοια λεω. Κ αλλα πχ που δεν κολλανε τα λεγκο μεταξυ τους η δεν καταφερνει να βαλει σωστα το κλειδι στην κλειδαρια.

Παντωςκτ που μας ηρεμει εμας κ ειναι υπεροχο βιβλιο κ σας το συστηνω ειναι η σειρα του πατακη με το Ρενο. 4 μουσικα βιβλια, ειδικα ο ρενος κ η ορχηστρα κ ο ρενος κ η τζαζ ειναι συγκινητικα μπορω να πω. Με την ορχηστρα εμενα αποκοιμιεται κιολας


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ ξύπνησα με οξείς πόνους χαμηλά δεξιά και θορυβήθηκα για τη σάλπιγγα. Πήγα αμέσως για χοριακή που τελικά μηδενίστηκε. Η γυναικολόγος πρότεινε στο τηλ να δω χειρούργο μήπως πρόκειται για κολικό. Θα το αφήσω λίγες μέρες μήπως υποχωρίσει. Ενός κακού μύρια έπονται. Άντε να είναι καμιά σκωληκοειδίτιδα τώρα.

Αχ Τζο μου ακούγονται τόσο χαριτωμένα όσα κάνει ο μικρούλης! Αλλά είναι δύσκολες οι αταξίες τους για εμάς. Ναι το βρήκα το τάντρουμ. Εντάξει κι εμείς το έχουμε όπως σου είχα γράψει αλλά σε ήπιο βαθμό κ όχι καθημερινά. Δηλαδή αν της πω στην ταβέρνα πάμε να φύγουμε θα πέσει κάτω ξαπλωμένη κ δε θα μπορώ εύκολα να τη σηκώσω, θα κάνει κ το τόξο όταν τελικά τα καταφέρω αλλά της περνάει αμέσως. Του βρήκατε τόσο ψηλό σκαμπουδάκι; Εγώ είχα ένα σκαλοπατάκι αλλά είναι χαμηλό, δε φτάνει σε νεροχύτη ούτε νιπτήρα. Πού το πήρατε; ΣΟΣ, της πήρα δαχτυλομπογιές, ευχαριστηθήκαμε να πασαλείβουμε εγώ το χαρτί, εκείνη το χαρτί, το πάτωμα, τα πόδια της, τα ρούχα της. Βγήκαν όλα στο πι κ φι από πάνω της κ από το πάτωμα. Αλλά σήμερα που έβαλα στο πλυντήριο τα ρούχα της... τα έβγαλα όπως τα έβαλα!!! Ξέρετε κανένα τρυκ; Μήπως έπρεπε να τα πλύνω αμέσως; Πώς να βγουν τώρα άραγε οι μπογιές; Βρε Τζο μου, χθες το βράδυ σέρφαρα στον Πατάκη να δω τι καινούριο παιδικό έχει κ έπεσα στον Ρένο! Τι σύμπτωση, να γράψεις σήμερα για αυτόν! Ωραία, θα τον προμηθευτούμε. Εμείς αρχίσαμε να πηγαίνουμε και στη δημοτική βιβλιοθήκη κ δανειζόμαστε βιβλία. Ενθουσιάζεται εκεί μέσα, δε θέλει να φύγει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα.

Αρχικα να πω για τα ξεσπασματα θυμου οτι εχουμε το ιδιο εντονο προβλημα. Η φαση των 2-3 ετων δε θυμαμαι που ειχα διαβασει χαρακτηριζεται ως πρωτη εφηβια. Και εμεις εχουμε προβληματιστει αν εχουμε ριξει πολυ τα ορια - παρεμβαινουμε μονο σε σοβαρες καταστασεις. Ο μικρος εκει που χαχανιζει αν δε μπορει να βαλει πχ μια μπαλιτσα σε σωστη θεση αρχιζει να ουρλιαζει και να κουναει θυμωμενος χερια -  οπως πχ οταν τα χτυπαμε σε τραπεζι- κανει τοξο και παει πισω το κεφαλι εκει φοβομαστε μην πεσει αποτομα καπου κ χτυπησει - ειδικα αν ειναι κοντα σε γωνια. Αλλοι λογοι ειναι αν διψαει και επειδη ειναι παλιο το νερο παω να του το αλλαξω η επειδη του φευγει απο το κουταλι το φαγητο και πολλα αλλα τετοιου τυπου. Επισης οταν τον μαλωνω αντιδρα αρκετα ασχημα. Το μαλωμα μου ειναι να τον κοιταζω στα ματια και να του εξηγω με αυστηρο τονο τι εκανε που δεν επρεπε κ γιατι. Αυτο που εμεις κανουμε κ δεν ξερω εννοειται αν ειναι σωστο ειναι οταν πλεον θυμωνει ειτε να του εξηγουμε οτι οταν φωναζει δεν καταλαβαινουμε τι θελει και πρεπει να μας το εξηγησει με λογακια η να μας το δειξει, και αλλωτε τον αγκαλιαζουμε και του λεμε οτι εχει θυμωσει τωρα και οταν του περασει θα μιλησουμε. Το δευτερο ειναι πιο δυσκολο, γιατι οταν θυμωνει κ παμε να τον πλησιασουμε μας σπρωχνει κιολας. Το πρωτο τρικ μας πετυχαινει αρκετα - το εφαρμοζουμε κ οταν κλαιει.

Περασε η στοματιτιδα κ μας ηρθε μια βραχναδα χωρις κατι αλλο παρα μονο μυξουλες. επειδη την ειχε δυο ημερες σερι την τριτη πηγαμε να μας δει γιατρος μας ειπε για ηπια λαρυγγιτιδα. Για 3 ημερες του εδωσα σταγονες κορτιζονης και σημερα επρεπε να πιει αντισταμινικο αλλα βρε κοριτσια πραγματικα δεν καταφεραμε ουτε με τη βια. το εφτυσε. εχουμε μεγσλο προβλημα με τα φαρμακα - καθε ιδεα πως να του το δωσω ευπροσδεκτη.

Αυτο το λαστιχο και εμας το εχει κανει επεκταση του χεριου του. Εννοειται πλεον οτι τα μικρα μαε εχουν μνημη κ απαιτησεις. σημερα τ ειπαμε θα παμε στο γηπεδο για μπαλα, αλλα οταν περασαμε απεξω ειδαμε πολλα παιδια π επαιζαν κ φοβηθηκαμε να μη μας ερθει καμια μπαλια. ετσι πηγαμε να στριψουμε, αλλα ο μικρος αρχιζε να φωναζει και να δειχνει το γηπεδο κ να λεει μπααααα - η μπαλα. Ε δεν ησυχαζε μεχρι που του λεμε "να παμε γηπεδο; "και βγαζει ενα τρελο επιφωνημα χαρας! 

την ορχηστρα του ρενου και τα υπολοιπα ειναι εξαιρετικα βιβλια κ αρεσουν πολυ στον μικρο.Μονο την μπαντα δεν εχουμε  υπαρχουν εξαιρετικα βιβλια. εχουμε αρκετα αλλα συνεχως βλεπω κ αλλα και τα ζηλευω. Τωρα θελω να παρουμε κανα παιχνιδακι γιατι εχουμε μεινει με τα βρεφικα / για πιο μικρες ηλικιες. Εχετε κατι κατα νου π να ειδατε οτι αρεσει στο μωρακι σας;

 Γαργαλιτσα αφου η χωριακη μηδενιστηκε δε φανταζομαι οτι υπαρχει θεμα. Ο πονος μπορει να ειναι οτιδηποτε, αλλα δε βλαπτει ενα τσεκαπ στον γυναικολογο μετα απο την δυσαρεστη σου περιπετεια. Η αδερφη μ παθαινει συχνα κολικους κ λεει οτι ο πονος ειναι αφορητος και παντα στην αρχη ανησυχει μηπως ειναι κατι αλλο.  Για το θεμα του συντροφου τι να πω, ευχομαι να βρειτε το δρομο σας και αυτα που σας ενωνουν οριστικα και χωρις αλλες περιπετειες να τα βαλετε κατω κ να αφησετε τα παλια  ή πια αν δεν υπαρχει αυτο το ενδεχομενο... Σε καθε περιπτωση να μην ειναι αποφαση ουτε εν θερμω ουτε απο πεισματα.

 

Τζο μπορει να μην εχεις χρονο να ασχοληθεις με το μπεμπακι οπως με το Γιαννη αλλα να ξερεις οτι δεν θα ειναι ουτε αδικημενο ουτε τιποτε. Τα πρωτα παιδια εχουν εννοειται ολη μας την προσοχη , αλλα τα δευτερα ειναι πολυ πιο τυχερα γιατι εχουν και αδερφακι. Δεν ειναι απαραιτητο να παιζει κ να ασχολειταο μαζι του και μονο π θα το βλεπει θα δεις ποσο καλα θα ειναι. Το παρατηρω απο τις οικογενειες των φιλων μου. Τα δευτερα ειναι πολυ πολυ ξεπεταγμενα συνηθως  κια τα κανουν ολα αρκετα πιο γρηγορα 

 

Θελω να σας πω κι αλλα αλλα λογω της ωρας και επειδη θα γινει διτομο το μηνυμα μου σας καληνυχτω και θα τα πουμε !

 

Φιλακια σε μανουλες και κοριτσακια αγορακια!!!

 

 


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Πολυ καλο που μηδενιστηκε, ξενοιαζεις, γαργαλιτσα, κ μες στην ατυχια να ξερες ποσο τυχερη εισαι που ο οργανισμος σου λειτουργησε εγκαιρα κ οπως πρεπει. Ενα τσεκ με το γιατρο θα κανα κ εγω κ τελος (για το πονακι πιο πολυ). Με τις δαχτυλομπογιες βαλ τα σε δυνατό κ με λιγο λευκαντικο νομιζω, αν κ εγω περιοριστηκα σε κηρομπογιες μονο κ η κατασταση ειναι πιο ελεγχομενη. Ειχα ακουσει οτι βγαινουν ευκολα οι δαχτυλομπογιες κ ελεγα να παρω, για τα elc μου ειχαν πει. Σκαμπο πηραμε απ το ικεα, αυτο το απλο πλαστικο το ασπρο με τις βουλες.

Λιλα, ιδια φασηκ εμεις με το λουνα παρκ των διακοπων, ακομα κ απο παρακαμψη καταλαβαινε το μουτρο ποτε περναμε απ το υψος του λουνα παρκ κ φωναζε. Κι εμεις διαλεγουμε τις μαχες οπως κ εσεις, πολλα αφηνουμε να περνανε για την ψυχικη ηρεμια ολων. Σημασια εχει διάβαζα η μακροπροθεσμη σχεση σεβασμου κ εμπιστοσυνης με το παιδι, να μπορει δηλ να μας μιλαει ανετα κ αφοβα χωρις να φοβαται μην τον πρηξουμε με νουθεσιες/κηρυγμα κλπ κ οχι τοσο το να μην αφησουμε να πεσει τπτ ασχολιαστο. Αλλωστε μεγαλωνοντας ολα τα παιδια ακολουθουν τους κοινωνικα αποδεκτους κανονες αργα η γρηγορα, δεν ειναι οτι δε θα μαθουν.

Την ωρα του θυμου που λες κ εμεις στην αγκαλια αν θελει εχουμε καταληξει, εχω δει οτι διαμαρτυρεται μεχρι εγω να τον αγκαλιασω, ψαχνει την αποδοχη μου, κ ετσι κ τον αφησω 2-3 λ το παραπονο εντεινεται κ δεν θελω. Η χτυπαει το χερι του στον τοιχο κ γυρναει να με κοιταξει. Μολις τον αγκαλιασω ηρεμει. Η με το ρενο επθσης ηρεμει. Επισης κανει κ κτ αλλο που το ξεκινησε μονος, με πιανει απ το χερακι κ παει στο κρεβατι κ ξαπλωνουμε κ ηρεμει, του ειπα μια φορα πως οταν θυμωνουμε δεν κανει να ποναμε τον εαυτο μας η τους αλλους, αλλα μπορουμε ν ακουσουμε μουσικη η να χτυπαμε το χερι μας στο μαξιλαρι η να αγκαλιασουμε τη μαμα αν εχει ορεξη κ δεν ειναι εκνευρισμενη. Κ μαλλον αυτο το καταλαβε. 

Με τα βιβλια εχω τρελα κ εγω κ ο Ορεστης.  Απο παιχνιδια που εχουμε αξιζει το τραπεζακι νερου/αμμου απο elc για το διαμέρισμα κ πολλα λεγκο που αρχισαν τωρα να τον ενδιαφερουν.

Λεξουλες αν κ λεει πολλες, δεν τις χρησιμοποιει για να επικοινωνησει τοσο, πχ λεει νερο η οχι/ναι αλλα οχι για να μας απαντησει, πιο πολυ για εξασκηση κ παιχνιδι. Σορρυ κ για το δικο μ σεντονι

Α, κανενα σετ πλαστικα εργαλεία θελω να του παρω γτ ολο κανει πως μαστορευει κ βιδωνει, ελπιζω να χει απηχηση. Μια ηλεκτρ σκουπα παιδικη που τ πηραμε παντως πηγε απατη σε σχεσηε την αληθινη


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Ζαχαρωτό ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις για τις ενέσεις.

Η γυναικολόγος θεωρεί ότι δεν είναι γυναικολογικής φύσης ο πόνος κ δε θέλει να μου κάνει υπέρηχο. Αχ βρε κορίτσια δε θέλω να το θυμάμαι αλλά τις πρώτες μέρες που είπα στον άντρα ότι έχω αναγούλες κ πρέπει να είμαι έγκυος κ φρίκαρε ότι δε θέλει άλλο παιδί... είχαμε επαφή κ ήταν η μοναδική φορά που ήταν "βίαιος" δηλαδή όχι ότι πόναγα αλλά με πέταγε πάνω κάτω, με ξετίναξε με πολύ έντονες κ απότομες κινήσεις... όλο το βράδυ πόναγα κ από την επόμενη οι αναγούλες μειώθηκαν...... Θα ρωτήσω κ τη γυναικολόγο όταν πάω αν παίζει να οφείλεται η αποβολή σε αυτό. Αλλά κ να μην οφείλεται, εκείνος πιστεύω ότι αυτό ήθελε να πετύχει... 

Λίλα περαστικά στον μικρούλη, δεν ξέρω πώς να του δώσεις το φάρμακο, καλή επιτυχία πάντως. Από παιχνίδια που λες, της πήρα playmobil από 1,5 έτους κ το απολαμβάνει με τις ώρες. 

Τζο το λευκαντικό μπαίνει μόνο στα λευκά έτσι δεν είναι; Αυτά ήταν φούξια κόκκινα. Ωραία αίσθηση πάντως οι δαχτυλομπογιές, την καταβρήκα κι εγώ.

Πάντως κορίτσια βλέπω ότι έχετε βρει πολύ γλυκούς τρόπους να ηρεμούν τα μικρούλια κ παρόλες τις δυσκολίες τα καταφέρνετε. Διάβασα ότι αντιδρούν στην ηλικία αυτή έτσι γιατί δεν είναι ανεπτυγμένο κάποιο μέρος του εγκεφάλου ακόμα. Άρα υπομονή κ όλα αυτά αργά ή γρήγορα θα περάσουν.

Κ ενώ κινητικά η μικρή μου ήταν πολύ πίσω πάντα σε σχέση με τα αγοράκια κ όταν λέγατε ότι περπατάνε εμείς...ξεκινούσαμε το μπουσούλημα, στο θέμα γλώσσας βλέπω ότι είναι το αντίστροφο. Χρησιμοποιεί πολλές λέξεις για επικοινωνιακούς σκοπούς. Κ όποια λέξη της πω με έμφαση θα την επαναλάβει έστω κ αν την ακούει πρώτη φορά. Κ τις λέξεις τις λέει καθαρά με όλες τις συλλαβές. Π.χ αν τη ρωτήσω τι φρούτα θέλει να φάει, θα πει "πεπόνι" ή " μπανάνα". Λέει ότι φοράει "παπούτσια" ή "καλτσούλες", "μπλούζα" από μόνη της, χωρίς να τα ακούσει από κάποιον εκείνη τη στιγμή. Λέω πώς φαίνονται οι διαφορές σε αγόρια κορίτσια από τώρα.

Κ κάτι άλλο που κάνει κ λιώνω...έχει αρχίσει κ μας δίνει φιλιά στο μάγουλο, με όλη της την αγάπη! Τα ωραιότερα φιλιά που έχω πάρει ποτέ! Βέβαια είναι κ ακριβά γιατί συνήθως όταν της ζητάω φιλάκι λέει όχι με νάζι κ πηγαίνει κ φιλάει το αλογάκι της...χιχι...για να ζηλέψω, πολύ τσαπερδόνα!

 

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήρα τη γυναικολόγο σήμερα για ραντεβού υπέρηχου κ συνεχίζει να λέει πως δε χρειάζεται. Η χοριακή 58 που είχα δεν την ανησυχεί ότι μπορεί να έχει μείνει κάτι. Όμως εγώ σκέφτομαι ότι 58 ήταν όταν έκανα εξέταση κ πως μπορεί προηγούμενες μέρες να ήταν πιο υψηλή. Γιατί την πρώτη χοριακή την έκανα περίπου την 3η μέρα καθυστέρησης. Θα πάω σε άλλον, αρκετά την παρακάλεσα... 

Εσένα βρε Τζο μου ποια ήταν η ανώτερη χοριακή σου και σου έκανε υπέρηχο ο γιατρός; Κι εσύ παρακαλώντας τον πήγες ή στο πρότεινε ο ίδιος;

Πιστεύω ότι είναι καλή γιατρός κ ξέρει τι λέει, αλλά για να μου φύγει κι εμένα η έννοια θα μπορούσε να...ρίξει νερό στο κρασί της κ να δεχτεί... Το θέατρο του παραλόγου. :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...