Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Έκανα τεστ από το φαρμακείο και βγήκε αρνητικό..ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς,την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορά,όμως περίμενα έστω και λίγο αχνή γραμμουλα.Υπαρχει περίπτωση λέτε να βγει θετικό τη Δευτέρα που θα ξανακάνω?

      @Angot Έπρεπε να σε ακούσω και να μην κάνω σήμερα,αλλά δεν κρατήθηκα η τρελή ☹️

      Τέσσερις ημέρες μετά τεστ?? πολλή βιασύνη μάνα μου! Τρίτη κι αν..

Μανούλες Ιανουαρίου 2016


Recommended Posts

Γεια σας και από εμάς!

Περαστικά στους αρρώστους, άντε και τον φάγαμε τον Χειμώνα. Γμνθ, να ηρεμήσεις κι εσύ και η μικρούλα σου επιτέλους από τις ιώσεις. 

My babies κι εμείς έχουμε αστείρευτη όρεξη για παιχνίδι, πού νους για ύπνο. Δεν ξέρω αν δεν την βάλω με το ζόρι για ύπνο πόσα 24ωρα θα παίζει, θα πηγαινοέρχεται σαν κουρδισμένη κι αυτή, θα χορεύει κλπ. 

Τζο τι εννοείς ότι εφαρμόζουν το ελεγχόμενο κλάμμα; Βόλτα στο αεροδρόμιο, ωραία ιδέα, εντυπωσιακό για τα παιδάκια. Ορίστε λέει τόσες λέξεις ο μικρούλης. Κι εσείς έχετε αδυναμία στους κάκτους; Παρομοίως. Στον Αρκουδάκο το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ, ότι έχει πολλά να χαζέψει στις εικόνες. Να προσθέσω στην ίδια φιλοσοφία με εξάσκηση της λεπτής κινητικότητας παραμύθια εκδ. Παπαδόπουλος με πολύ έξυπνα βαλμένα τα σημεία που αποκαλύπτουν κάτι άλλο κουνώντας τα. 

Κορίτσια όταν βλέπω κανένα μωρό 2 μηνών δεν πιστεύω ότι και η μικρή μου ήταν έτσι, τα ξέχασα κιόλας! Και φυσικά συνειδητοποιώ ότι μέσα σε αυτόν τον χρόνο μεγάλωσαν πάαααρα πολύ. Και ομορφαίνουν τα ζουζούνια μας αυτή την περίοδο που τους μακραίνουν τα μαλλάκια και που κάνουν νάζια, φατσούλες. 

Καληνύχτα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα και απο εμένα κορίτσια!

Επειδή όποτε έμπαινα έκανα παράπονα περι κούρασης κλπ είπα να μπω μια (σχετικά) πιο ξεκούραστη ημέρα να σας πω τα νέα μου και να διαβάσω τα δικά σας! 

ΠΕραστικά βρε μανούλες - αμάν πια με αυτές τις ιώσεις! Αντε να μπει για τα καλά η άνοιξη (που θα είμαι συνεχώς με αψου λόγω αλλεργίας) και να σταματήσουν τα μικρούλικα να αρρωσταίνουν!

Απο ύπνο ο δικός μου αν και φαίνεται ότι είνια κομμάτια αν τον απασχολήσεις εννοείται δε θα κοιμηθεί αλλά θα παίζει μέχρι τελικής πτώσεως! ΤΟ κακό είναι ότι ακόμα δεν έχει στρώσει με τον νυχτερινό ύπνο και ξυπνάμε συνεχώς. Επίσης ακόμα να δεχθεί το γάλα το φρέσκο και μή. Έχω αλλάξει και δοκιμάσει σχεδόν ότι κυκλοφορεί.

Απο δραστηριότητες εμάς μας αρέσει φυσικά να ανεβοκατεβαίνουμε σκαλάκια, να κάνουμε κούνια και τσουλήθρα, να παιζουμε με τα μπολ της μαμάς, να μιλάμε σε γατούλες (έχουμε πιάσει και τη μυτούλα μιας! δεν τον προλάβαμε τον μικρό- ευτυχώς δε μας όρμησε!), περιστεράκια σκυλάκια, να βγάζουμε τις προστατευτικές γωνίες από τα έπιπλα, να σέρνουμε ίτι υπάρχει, κλπ...

Με το φαγητό δεν τα πάμε καθόλου καλά θα έλεγα. Αυτήν την εβδομάδα έχουμε παιδίατρο μετά από 3 μήνες και είμαι περίεεργη να δω το βάρος του αλλά και τα υπόλοιπα.

 

Τζο σε καταλαβαίνω που λες ότι πλέον θέλει τη μαμά ο μικρός σου - Γαργαλίτσα με το καλό εσύ δε μας είχες πει οτι ζηλεύεις? , θα το δεις και εσύ όταν επιστρέψεις στην εργασία - και εμείς το ίδιο. Και να σκεφτείς ότι ήδη εργάζομαι 2 μήνες. Το βρίσκω λογικό γιατί τους λείπουμε πολύ! Καλή η ιδέα με το αεροδρόμιο. Θα έχει γέλιο!!!

Και εγώ Γαργαλίτσα τα έχω ξεχάσει - σαν να έχουν περάσει αιώνες και ανατρέχω σε παλιές φωτογραφίες! Έχει πολύ πλάκα!

 

Λοιπόν κορίτσια φιλάκια στα μπεμπάκια σας που πια είναι ολόκληρα αντράκια / γυναικάρες, και να έχουμε καλή εβδομάδα! 

 

 


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοριτσούδια και μπεμπάκια!!!

Τι κάνετε; Τα νέα σας;

Εμείς τριγυρνάμε στις ελεύθερες ώρες μας και ρίχνουμε και πολύ παιχνίδι, εντός και εκτός! Μεγάλωσαν τα σπόρια μας και μπορούμε να κάνουμε όλο και περισσότερα μαζί τους και είναι μεγάλη απόλαυση πια! Υπάρχει και η συνεννόηση και είναι χάρμα. Άντε να το απολαύσουμε μέχρι ν' αρχίσουν οι εκρήξεις και οι τρελές απαιτήσεις και η οριοθέτηση, αλλά κι αυτό θα έχει τη χάρη του. 

Ο μπέμπης μας απολαμβάνει πολύ το λούσιμο με άμμο στην παιδική χαρά (χαχαχα, να 'σαι καλά πλυντήριο), τις σαπουνόφουσκες στο μπαλκόνι, το ξεχορτάριασμα και τη μπάλα στο εξοχικό και γενικώς ό,τι έχει σχέση με το έξω και την εξοχή, τα πουλάκια, τη θάλασσα, τα δέντρα, το σκάψιμο! Βέβαια, μετά στο διαμέρισμα άντε να τον περιορίσεις και να μη μου αδειάζει τις γλάστρες, αλλά είπαμε...οριοθέτηση και ψυχραιμία κι ο θεός βοηθός!

Πήραμε και κηρομπογιές και μουτζουρώνουμε στο ρολό χαρτί του ικέα, θα πάρουμε και δακτυλομπογιές κάποια στιγμή, μου σύστησαν από elc mothercare που βγαίνουν εύκολα με νερό. 

Κατά τ' άλλα, το δεύτερο παιδάκι το έχουμε λίγο ξεχάσει, λόγω δουλειάς που με έκανε να σκεφτώ ότι δεν θέλω ακόμα να ξανακλειστώ μέσα, αλλά έρχεται καλοκαιράκι και σίγουρα θα μου ξαναμπούν οι ιδέες, είναι μια απόφαση που σίγουρα την έχω πάρει, αλλά αναβάλλω την πράξη, χαχαχα!

Φιλιά σε όλες και στα πιτσιρίκια της παρέας!

 

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω να πιστεύω ότι δεν έχουμε ξεμείνει με την Τζο εδώ μόνο!!!

Τζο, απο τις περιγραφές σου θα έλεγα ότι σα να βλέππω και τον δικό μου. Με το που ακούει τη λέξη βόλτα τρέχει και φέρνει το μπουφαν του και δείχνει τα κλειδιά! Πολύ γέλιο! Αναφορικά με την οριοθέτηση νομίζω σιγά σιγά ότι έρχεται ο καιρός. Ήδη ο κύριος έχει αρχίσει να γίνεται αγριμάκι σε μερικά θέματα, πχ πιάνει καλώδια και το dvd player που δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το καλύψω / προστατεύσω, καθώς το χρησιμοποιούμε κυριολεκτικά όλλλλλη μέρα για να ακούμε μουσική και τραγουδάκια!

Ο φίλτατος  σε εμένα κάνει και πολύ χορό.

Είχα βιαστεί να μιλήσω περί ξεκούρασης... την προηγούμενη Τρίτη βράδυ το μικράκι μου όταν κοιμόταν ήταν σε πλήρη σύγχυση. Μία λέξη ξέρει όλη και όλη (οκ αλλες δυο τρεις...) και παραμιλούσε στον ύπνο του. Τελικά είχε πυρετό 39 και... δοκιμασαμε ντεπον από το στόμα, δεν το δεχόταν με τίποτε και από το κλάμα που έκανε μας έκανε και εμετό. Μετά πήγαμε στο υπόθετο, αλλά παρόλα αυτά το βράδυ δεν έπεσε καθολου ο πυρετός. Εν τω μεταξύ δεν είχαμε κάποιον κρυολογημένο ούτε το παιδί είχε συμπτώματα (βήχα / συνάχι) να θεωρείς ότι έχει κρυολογήσει. Το πρωί τα ίδια, και να μην τα πολυλογώ από το μεσημέρι και μετά μια χαρούλα - βέβαια καταλαβαίνετε την ανησυχία μας τόσο γιατί δε φαινόταν το αίτιο του πυρετού όσο και γιατί δεν κατέβαινε. Η γιατρός μας που τον είδε το ίδιο βράδυ είπε ότι ο λαιμός ήταν κόκκινος, οπότε πέρασε κάτι ελαφρύ.

Μανούλες θέλω συμβουλές?

Πως δίνετε σιροπάκι (αχρείαστο να είναι). Δοκίμασα με συριγγα, στο νεράκι του- χυμό γάλα, αλλά τίποτε. Σε φαγητό / γιαοθρτι δε δοκίμασα γιατι δεν έτρωγε καθόλου την ημέρα εκείνη

Με κουλουράκια - μπισκοτάκια και όλα τα συναφή τι όρια / συχνότητα έχετε?

 

Κατά τα άλλα εμείς είμαστε 85 εκατοστά και 12 κιλάκια!

 

Σας φιλώ καλό σαββατοκύριακο και αναμένουμε τα νέα σας Γαργαλίτσα, Αστεράκι,  my babies, gmnth, viiiv και υπόλοιπες μανούλες!!!!


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια και μπεμπάκια, τι κάνετε?

Εμείς είμαστε καλά!Μεγαλώνουμε, ομορφαίνουμε και γινόμαστε όλο και πιο έξυπνες (όχι δεν είμαι κουκουβάγια, την αλήθεια λέω...)

Μεγαλώνουν τα μικράκια μας και δε μας αφήνουν ελεύθερο χρόνο...

Λίλα, περαστικά στο αντράκι σου! Με το σιροπάκι η μικρή δε με ζορίζει, το πίνει εύκολα(με σύριγγα). Σχετικά με μπισκότα, κουλούρια προσπαθώ όσο γίνεται να μη  δίνω, Τα έχω σαν λύση όταν είμαστε έξω και δεν είναι εύκολο να δώσω κάτι άλλο. Βέβαια δεν της δίνω και ψωμί, σπάνια κι αυτό όταν το δει και ζηλέψει!

Εμείς πήγαμε χθες για εμβόλιο(τι κλάμα έριξε το πουλάκι μου...). μας μέτρησε κιόλας, 80 εκ.και 10,5 κ. μεγαλώνουν τόσο γρήγορα! Τώρα δεν περπατάμε αλλά τρέχουμε και σκαρφαλώνουμε...χαχα! 

Τι κάνουν τα υπόλοιπα κορίτσια και τα μικράκια? 

Φιλάκια σε όλες και καληνύχτα! Καλό Πάσχα να χουμε!


mMaAp3.png               5Bqgp2.pngoKjap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

Χαίρομαι για τα νέα σας. Μου λείψατε βρε κοριτσάκια. Λίλα με 39 πυρετό ανησυχήσατε πολύ αλλά ευτυχώς δε διήρκησε. Το σιροπάκι της το δίνω με κουταλάκι. Αν το αρνηθεί της δίνω το κουτάκι να παίξει και μετά το στόμα ανοίγει διάπλατα.

Τζο με τα ωραία σας παιχνίδια! Το ρολό του ικεα είναι μεγάλο αρκετά και οικονομικό για τέτοιες δουλειές; Καλά κάνεις και λες τη μάρκα για δαχτυλομπογιές, θα τις πάρω κι εγώ αν ξεπεράσω το σοκ του πασαλείματος σε όλα.

My babies καθόλου κουκουβάγια δεν είσαι/είμαστε. Λέμε απλώς την αλήθεια. Τρέχετε και σκαρφαλώνετε κι εσείς; Εμείς στην αναμονή ακόμα. Πώς πάνε οι υπέροχες δημιουργίες; Έχετε πολλή ζέστη; Πότε ξεκινάτε μπάνια;;;

Εμείς εδώ και καιρό πάλι 3, απολαμβάνουμε μάνα και κόρη τον άντρα του σπιτιού. Ελπίζω να συνεχιστεί τριαδική η οικογένεια. Κατά τα άλλα τσιρίζουμε για να απαιτήσουμε κάτι ξεκουφαίνοντας τους πάντες. Έχουμε 8 δόντια και απολαμβάνουμε πολύ το πλύσιμό τους πρωί και βράδυ. Βάζουμε τα χέρια στα μπροστινά μάτια της κουζίνας οπότε η μαμά πρέπει να μαγειρεύει μόνο στα πίσω. Μιμούμαστε όποιον βήξει και βήχουμε κι εμείς ακόμα και έξω με αγνώστους.

Σας εύχομαι καλό Πάσχα με τα παιδάκια σας και τους αντρούληδές σας. Πολλά φιλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά μανούλες! Καλή Ανάσταση να έχουμε!

My babies και εγώ το ίδιο με μπισκοτα κ κουλουράκια- οφειλω να παραδεχτώ πάντως ότι εμένα τα απαιτεί κιόλας, αλλά οι απαιτήσεις πάνε στον βρόντο. Ξέρει σε ποιο σημείο τα έχω (δύο φορές με έχει δει όλες κ όλες να τα βγάζω από εκεί) και με πηγαίνει εκεί δείχνοντας και φωνάζοντας μαμ... Αχ λέω τι μας περιμένει μετά, δηλαδή!!!

Γαργαλίτσα, χαίρομαι πολύ για τα νέα σας, και ευχομαι να συνεχίσουν όλα τέλεια. Με την κουζίνα έχω το ίδιο πρόβλημα και εγώ. Γενικά τώρα δεν τα προλαβαίνουμε τα μικράκια μας, θέλουν να εξερευνήσουν τα πάντα και πρέπει να είμαστε συνεχώς δίπλα τους!

Εμείς τώρα βγάζουμε κ έναν τραπεζίτη, οπότε πάλι πέφτει πολύ μάσημα και εκεί που είχε σταματήσει να βάζει πράγματα στο στόμα, το ξανακάνει γιατί τον ενοχλούν πολύ.

Επίσης ακομα να κόψουμε τον θηλασμό! Τα έχω παίξει με αυτό το θέμα, απλά πρότεινε κ η γιατρός να μην τον ζορίσουμε λόγω της απουσίας μου στη δουλειά, και να το δρομολογήσουμε σιγά σιγά μέχρι το καλοκαίρι! Πραγματικά σε αυτό το θέμαδεν ξέρω πως θα τα καταφέρω, καθώς όταν είμαστε τα δυο μας και λείπει ο μπαμπάς μου ορμάει. Εδώ μου ορμάει και με τον μπαμπά - αλλά σε αυτήν την περίπτωση κάτι κάνουμε και ξεχνιέται. Επομένως, με δεδομένο ότι καθημερινές ο άντρας μου γυρνάει αργά - περι τις 8, και παπούδες δεν ειναι κοντά να παίζουμε για να ξεχαστούμε, μάλλον προς τις διακοπές το βλέπω να γίνεται. Κάθε πρόταση και συμβουλή είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη. 

Εν τω μεταξύ (κλασικά) ο περίγυρος - όχι όλοι φυσικά, μην γενικεύω -  που αν δε θηλάσεις το μωράκι σου για τουλάχοστον έξι μήνες σε κράζει , τώρα κράζει που θηλάζω τόοοοοοοοοοοοσο πολύ καιρό, και με πόνο ψυχής και έντονο προβληματισμό δηλώνει πόσο  φυσιολογικό δεν είναι κάτι τέτοιο (ειδικά για αγόρι)... Τι να πω, τα συμπεράσματα δικά σας.... Οι απαντήσεις μου σε αυτό το θέμα ποικίλουν ανάλογα με την ώρα και τη διάθεση....  

Λοιπόν κορίτσια, να περάσετε καλά με τις οικογένειες σας και καλή Ανάσταση σε όλους μας με υγεία, αγάπη και πολλά πολλά παιδικά γελάκια!!

Φιλάκια πολλά!


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλές γιορτές κι από εμάς, κορίτσια μου! Ετοιμαζόμαστε να εκδράμουμε! καλά να περάσετε με τα ζωηρά σποράκια και να το ευχαριστηθείτε!

Λίλα, τελικά είναι πολύ συχνές οι περιπτώσεις που δεν μαθαίνεις το αίτιο του πυρετού. Έχει συμβεί και σε δύο φίλες μου με μωρά ίδιας ηλικίας που τυχαίνει να 'χω ρωτήσει. Και με έκζεμα μάλιστα κι ένα σωρό και τελικά πέρασε μόνο του.

Για τον θηλασμό σε νιώθω, τώρα είναι που αποζητάει μαμακίλα και παρηγοριά και δεν είναι θέμα τροφής, οπότε ίσως δυσκολευτείτε γιατί ξέρει τι θέλει και το απαιτεί, οπότε κι εσύ προσπαθείς να το χειριστείς διακριτικά. Δεν ξέρω τακτική η αλήθεια είναι, εγώ θα απευθυνόμουν σε σύμβουλο. Στη γνωστή ομάδα δεν πιστεύω να λάβεις υποστήριξη. Σύμβουλο ή και la leche αν έχεις φτάσει στα όριά σου και θες μια συμβιβαστική λύση. Μπορείς να θηλάζεις όσο διαρκεί ένα τραγουδάκι, μέχρι να βγει πάλι ο ήλιος κ.λπ., αλλά μέχρι να φτάσετε εκεί, προχώρα πολύ πολύ σταδιακά να περιορίσετε τα γεύματα. Και κατ' εμέ στην ηλικία που είναι τώρα τα παιδιά μας η παρηγοριά δεν πρέπει να έρχεται πια μέσω του φαγητού, υπάρχουν χίλιοι άλλοι τρόποι. Φυσικά, η επαφή με τη μαμά περιλαμβάνει εννοείται και τον θηλασμό, αλλά και τα χάδια, την αγκαλίτσα, το να ξαπλώσετε μαζί, να πείτε παραμύθια κ.λπ. Θέλει να σε έχει με τον τρόπο αυτό αποκλειστικά γιατί του λείπεις, αλλά θα βρείτε σιγά σιγά κι άλλους τρόπους να σε έχει και να έχει όλη σου την προσοχή που να ικανοποιούν και τους δυο σας και να μην εξαντλούν τον έναν απ' τους δύο. Εμένα να το κόψω μου πήρε 4 μήνες που αφαιρούσα σταδιακά γεύματα (αλλά χωρίς πλάνο και πολύ χαλαρά, δε βιαζόμουν). Για τις γνώμες και τις επικρίσεις, θα το πω ωμά: χ...σ' τους όλους, χαχαχα! Ξέρω είναι απ' τα πιο σπαστικά σχόλια, θ' ακούσουμε τόοοσα πολλά περί ανατροφής που δεν υπάρχει άλλη συνταγή.

Για ψωμάκι κι εγώ προσπαθώ να μην δίνω, τρώει ζυμαρικά αντ' αυτού ή άλλα δημητριακά, αλλά μόλις δει τη σακούλα με το ψωμί γίνεται χαμός. Τις περισσότερες φορές ζυμώνει η μαμά μου. Αλλά αυτός θέλει και του φούρνου φυσικά. Οπότε του δίνω να κρατάει ένα ελάχιστο κομματάκι και μετά από λίγο βαριέται. Επίσης, κουλουράκια, μάφιν, κέικ κ.λπ. φτιάχνουμε με τις συνταγές της παιδικής-βρεφικής στο φβ, οπότε είναι ειδικά φτιαγμένα γι' αυτόν κι έτσι τα προτιμώ κι απ' το ψωμί ακόμα. Έχουν μέσα αλεύρι δημητριακών και ξηρών καρπών, δεν έχουν ζάχαρη και γενικώς το πολύ κανένα αποξηραμένο φρούτο για να γλυκίζει ή τριμμένα λαχανικά, τυρί και γενικώς θρεπτικής αξίας συσταστικά. Αλλά κι εμένα δεν χορταίνει μόνο με κρέας-λαχανικά, οπότε θα δώσω και από τα υπόλοιπα. Επίσης, όταν είμαστε έξω και του προσφέρουν κουλουράκι κ.λπ. (δηλ. φτιαγμένο από φούρνο) τον αφήνω, δεν θέλω να του λέω όχι, γιατί το βλέπει και το διεκδικεί. Είναι περιορισμένες οι φορές. Δεν του στερούμε, ούτε θέλουμε να τα αντιμετωπίζει ως απαγορευμένο καρπό. Απλώς φροντίζουμε να είναι ελάχιστη η ποσότητα και αραιά και δεν έχουμε σπίτι μπισκότα κ.λπ. 

Γαργαλίτσα μου, να το απολαύσετε και να επικεντρωθείτε στα όμορφα και σε όσα σας ενώνουν, αξίζει η προσπάθεια. Το ρολό του ικέα δε νομίζω να 'ναι ακριβό, είναι πάντως 30 μέτρα, χαχαχα, θα 'χει για μήνες να ζωγραφίζει! Μπορείτε να κολλάτε αυτοκόλλητα αν δεν θες πολλή βαβούρα πάντα ή και να φτιάξετε ζωάκια κολλώντας όσπρια και ζυμαρικά. 

My babies, αχ, μας έρχεται κι εμάς εμβόλιο, τώρα που καταλαβαίνει και θυμάται πολλά νομίζω θα 'ναι χαρακτηριστική επίσκεψη στην παιδίατρο. Θα ακολουθήσω τακτική να τον προετοιμάσω μια μέρα πριν και θα δούμε. Μέχρι τώρα ήταν σχετικά ήρεμος στο πριν και το μετά το ξέχασε γρήγορα. Τώρα θα δείξει. Να φιλήσεις τις όμορφες κι έξυπνες μουρίτσες και να περάσετε όμορφα!

Εμένα όλη μέρα θέλει να παίζει με τα νερά, όλη μέρα να φοράμε στεγνά ρούχα και εσωρουχάκια. Μου 'φαγε και μια γλίστρα στο μπαλκόνι και δεν σας περιγράφω την τρομάρα, έσκασε κάτω με το πίσω μέρος του κεφαλιού. Τι να σας λέω, ευτυχώς όλα καλά. 

Φιλιά πολλά και καλές γιορτές!

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες και μωρακια χρονια πολλα χριστος ανεστη περασαμε πολυ ωραια αυτε τις μερες ειχε αδεια και ο μπαμπας μας και ολο εξω ημασταν η μεγαλη μου φετος το κατευχαριστηθηκε το πασχα τωρα που εχει μεγαλωσει και καταλαβαινει τα παντα το ιδιο και το μικρουλη μου.τα δικα μας νεα σκαρφαλωνουμε παντου παταει στη καρεκλα και ανεβαινει τραπεζι πειραζει τα παντα μεσα στο σπιτι ανοιγει ντουλαπια πεταει ολα τα πραγματα τσακωνετα με την αδερφη της για τα παντα και της φωναζει κιολας κανει ποδηλατο με τα ποδια κατω φυσικα αυτοκινητακι τρελαινεται να κανει και κραταει το κινητο και κανει οτι μιλαει επθτελους εχει 2 εβδομαδες που τρωει μονη της στο καρεκλακι και πινει νερο μονη της και βγαινει απο τη κουνια της πηδωντας  τη πρωτη φορα που το εκανε φρικαρα νομιζα οτι χτυπησε πηγαμε νοσοκομειο ακτινογραφιες ευτυχως ολα καλα μονο μια μελανια εκανε.θα μπω να διαβαζω αναλυτικα τι εχετε γραψει θα σχολιασω μονο οσα θυμαμαι λιλα μου το σιροπι η μεγαλη ανοιγει στοματακι και το πινει μονη της το χει βρει παιχνιδι και ολο λεει οτι θελει να πιει στη μικρη τη βαζω ξαπλωμενη στο καναπε κραταω κεφαλακι μη κουνιεται και το πινουμε σιγα σιγα.gargalitsa τι τελεια νεα ειναι αυτα ετσι να μεινετε για παντα αγαπημενοι και ευτυχισμενοι να δωσεις πολλα φιλια στη μικρη σου.jo ειναι αστερι ο μπεμπακος και με ολα αυτα που κανει θα ειναι για ρουφηγμα.my babies πολλα φιλια και στις κουκλες σου μια χαρα το μικρο σου ζουζουνακι.

επισης η μεγαλη μου αρχισε και κανει και προτασεις και τα λεει ολα πια μιλαρι κανονικα κανουμε διαλογο και καταλαβααινομαστε μονονπανα μας μενει να κοψουμε jo και εγω στη μικρη δεν δινω γλυκα μονο τωρα λογο πασχα εφαγε λιγο τσουρεκι παραπανω αλλα η μεγαλη μου τρωει δεν μπορω να τα αποφυγω τις παιρνουν παπουδογιαγιαδες και οσο και αν φωναζω τιποτα δεν γινεται ασε τωρα τα εχει μαθει και τα ζηταει ηδη λεει παγωτο απο τωραδυο φορες που εκανε η μεγαλη πυρετονκαι δεν ειχε τιποτα ανακλυψαμε ουρολοιμοξη και πηραμε αντιβιωση και η μικρη μου σε καθε εμβολιο στριγλιζειιιιι.gargalitsa πως πλενεις στη μικρη τα δοντια και καθεται εγω φοβαμαι να της βαλω οδοντοκρεμα μη το καταπιει και παει τιποτα.


m8fpp2.png9EFep2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια! Χρόνια πολλά! Ελπίζω να τα περάσατε καλά και τα ζουζούνια ακόμα καλύτερα!

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας, ήταν μια δύσκολη κατάσταση που την είχα μοιραστεί με εσάς ενώ τότε δεν ήθελα να τη μοιραστώ με κανέναν άλλο και με είχατε βοηθήσει με τις συμβουλές και πρωτίστως με το ενδιαφέρον σας. Πάνε καλά τα πράγματα ευτυχώς. 

Αστεράκι δε βάζω οδοντόκρεμα, μόνο βρέχω με νερό την οδοντόβουρτσα δαχτυλάκι και της τα τρίβω. Της αρέσει απίστευτα, ανοίγει καλά καλά το στόμα για τη γνωστή αγαπημένη διαδικασία. Κι εγώ εκπλήσσομαι. Να της κόψω τα νύχια, από την άλλη, δίνουμε μάχη. Ούτε να την αλλάζω θέλει. Βγαίνει μόνη από την κούνια της;; Βρε την Ταρζανούλα. Ανησυχήσατε πολύ με το πέσιμο, ευτυχώς δεν ήταν τίποτα.

Λίλα δεν ξέρω τι να σου πω για να σταματήσεις το θηλασμό που θέλεις. Εγώ σταμάτησα απότομα στους 8 μήνες και δεν ξαναζήτησε. Αλλά ο μικρός σου τώρα είναι σε ηλικία που απαιτούν. Όπως λέει και η Τζο ένας σύμβουλος θηλασμού θα μπορούσε να βοηθήσει. Είναι σπαστικό να σε κρίνουν οι άλλοι για θέμα τόσο προσωπικό δικό σου και του μωρού σου. Να κάνεις αυτό που θέλεις και να θηλάζεις όσον καιρό ακόμα θέλεις εσύ. Για να έχεις ακόμα γάλα θα πει ότι η φύση ξέρει καλύτερα τι χρειάζεται το μωρό σου από τον κάθε τυχάρπαστο.

Τζο 30 μέτρα; Τώρα μας φαίνεται ... έκταση λιβάδι αλλά από του χρόνου οι μικροί μας ζωγράφοι θα το καταναλώνουν στο πι και φι το ρολό! Ωχ φαντάζομαι την τρομάρα σου με την τούμπα. Ωραίες οι συνταγές που του φτιάχνεις. Εγώ δεν τις έψαξα ακόμα. Ούτε εγώ δίνω γλυκά-ζάχαρη. Σωστό αυτό που λες όμως, να φάει λίγο μην το δει σαν απαγορευμένο καρπό και προσκολληθεί περισσότερο. Κάνατε την εκδρομή σας; Φαντάζομαι χαρά μέσα στη φύση που θα είχε ο μικρούλης.

Φιλιά σε όλες! Να τα περνάτε υπέροχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα μανουλες και μπεμπακια !! χαιρομαι να διαβαζω νεα σας !!  και το τελευταιο και καλυτερο !!!! μπραβο γαργαλιτσα !! να λιωσετε πολλαααα παπουτσια !!:-P νομιζω εμεις ξεμειναμε ? δεν νομιζω να υπαρχει αλλο μωρο που δε περπαταει εε? περασαμε και δυσκολες βδομαδες, νομιζω κατι απο αυτο που ειχατε παθει εσυ γαργαλιτσα με το συγκαμα . θα σας γραψω αυριο περισσοτερα  που θα γυρισουμε απο τον παιδιατρο . φιλακια σε ολες !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι καλη πρωτομαγια!  Να περασετε τελεια !!  

Πηγαμε παιδιατρο τη παρασκευ. Καναμε κ εμβολιο.ειναι 8 κιλα κ 74.5 εκ. Τελεια  τη βρηκε.  Ξανα εμβολιο στις 20 ιουνιου.  (Ξεχασα  ποιο μου ειπε)   για το συγκαμα που σας ειχα γραψει προηλθε απο την αλλεργια στα γαλακτοκομικα. Τα .κοψαμε παλι. τρεις βδομαδες υπεφερε μεχρι να της περασει. Γαργαλιτσα νομιζω μας καταλαβαινεις. Τωρα ειμαστε σε μια φαση να τα βαζω εγω στη διατροφη μου  σιγα σιγα. Κ θα δουμε πως θα παει. Κατα τ αλλα επειδη δε περπαταμε εχει το πρωι μια γκρινιτσα.  λειπουν κ τα αγορια στο σχολειο. Τα ειχε συνηθισει εδω το πασχα. Κ τωρα ξυπναει κ τα ψαχνει στα δωματια.

Λιλλα αν θυμαμαι καποια στιγμη ειχες ρωτησει για καλαμακι κ ντεπο.  Εγω με το κουταλακι της το δινω αλλα τοσες φορες που εχει αρρωστησει εχει συνηθισει τη γευση..κ μολις πω φαρμακο ανοιγει το στομα. Με το καλαμακι .δεν εχει μαθει ακομα.  Τα αγορια ξερανε απο 7 μηνων.  Αυτη εδω τιποτα. Εμαθε να φυσαει ομως κανει με το καλαμακι μπουρμπουληθρες. Δυο ξαδελφες που ειδα το πασχα. Τους το εμαθαν εξι μηνων. Τους πηρανε το ποτηρακι που ειναι καλαμακι μαζι. Θα παω να της το παρω κ εγω.  μηπως κ το συνηθισει απο εκει. οσο αφορα τη δουλεια ξεκινησε φουλ.το απογευμα ειναι καλα γιατι βοηθανε τα αγορια εν αλλαξ οταν δεν εχουν διαβασμα. Το πρωι κανα δυο τρεις ωρες ειναι λιγο ζορι .περυσι την ειχα βγαλει καλα γιατι ηταν βρεφακι κ καθοταν στο στηθος. Κοιμοταν κ στο μαξιλαρι πανω μου. Φετος που ακουγομαστε να δω πως θα παει. Εχει ο Θεος! 

Κοριτσια μου λειψατε θα προσπαθησω να μπαινω συχν! Φιλακια πολλα σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Περαστικά με το σύγκαμα! Αχ μωρε μια οι ιωσεις μια τα συγκαματα, σας εχει ταραξει. Καλαμακι εμεις μαθαμε περι τους 10 -11 μήνες αλλά μόνο για νερό. Το γάλα το ξένο και οτιδήποτε άλλο το φτύνουμε!

Γαργαλίτσα μπράβο που περπατήσατε. Νομίζω όταν φύγει το πολύ πρώτο στάδιο όπου το μικράκι μπατάρει και φοβάσαι τις τούμπες, ειναι πιο καλά για όλους - και ας το κυνηγάς - το παιδί χαίρεται πολύ περισσότερο και έχει πλέον άλλα ερεθίσματα.

Εμεις κορίτσια είχαμε τρεχάματα με τη μαμά μου - ευτυχώς είναι περαστικά - και εχω εξαφανιστεί. Υπόσχομαι μόλις έρθουμε στα ίσα μας να σας πω τα κατορθώματα μας.

Στο μεταξύ - να σας δώσω τους τίτλους για το πως περνάμε -  ο μικρός ενώ κοιμόταν ανάμεσα μας, μας υπερπήδησε ένα βράδυ με τοση φόρα που απλά ξυπνήσαμε από το κλάμα όταν έσκασε στο παρκέ! Καταλαβαίνετε τρομάρα μέχρι να δω το παιδί πως είναι. Το κακό είναι ότι το κρεβάτι μας είναι ψηλό και έπεσε με πολύ φόρα. 

 

Καλό μήνα να έχουμε με υγεία!

πολλά φιλάκια στα ζουζουνακια σας


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...