Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Επέστρεψα από τον γιατρό, κάναμε το doppler και όλα είναι μια χαρά με τον μπεμπούλη μας. Οι μετρήσεις του άριστες (1440 γρ. και 38εκ.), ο τράχηλος μακρύς και πλακούντας-αμνιακό μια χαρά. Έκανα και τις δικές μου καθιερωμένες εξετασούλες (τοξόπλασμα, αιματοκρίτη, σίδηρο κλπ.). Επίσης έχει πάρει θέση με το κεφαλάκι κάτω και για ακόμη μια φορά είχε το χεράκι στο πρόσωπο και δεν είχαμε καθαρή εικόνα. Το σημαντικό βέβαια είναι ότι αναπτύσσεται φυσιολογικά, άλλωστε σε λίγο καιρό θα τον έχουμε κοντά μας και θα χορτάσουμε να τον βλέπουμε.

Κiki έχεις απόλυτο δίκιο. Εκείνοι που βρίσκονται έξω από την αίθουσα τοκετού (σύζυγος, μάνα συνήθως) βιώνουν την διαδικασία με μεγαλύτερο άγχος και στρες. Καταλαβαίνω τον άντρα σου και καλύτερα εφόσον νιώθει έτσι να μείνει έξω, γιατί πιστεύω πως ακόμη κι αν αποφάσιζε να είναι μέσα μαζί σου, δεν θα το βίωνε σαν μια "ευχάριστη" διαδικασία και θα περνούσε ακόμη μεγαλύτερο στρες. Το ίδιο πιστεύω θα συνέβαινε και με τη μαμά μου, αν αποφάσιζε να είναι μαζί μου στη αίθουσα τοκετού, είναι τόσο ευαίσθητη και αγχώδης, που νομίζω θα λιποθυμούσε.

Εύχομαι όλες να φτάσουμε μέχρι το τέλος, χωρίς προβλήματα. Καλή ξεκούραση σε όσα κοριτσάκια επιτέλους πήραν άδεια, καθώς και σε όσα απλώς το χρειάζονται λόγω της απαιτητικής τους καθημερινότητας.Καλό σας βράδυ :)


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα μανουλίτσες! Τι κάνετε; Αρχίσατε ετοιμασίες; Εγώ έχω τρεξιμο με το γραφείο και έχουν πάει πίσω οι ετοιμασίες του μωρού.... Το Σαββατο ωστοσο έχω βάλει στόχο να πάω να πάρω μερικά πράγματα που λείπουν και να φέρω από την αποθήκη για πλύσιμο ότι έχω από τα άλλα παιδια! Ελπίζω να τα καταφέρω....


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλίτσες! Τι κάνετε; Αρχίσατε ετοιμασίες; Εγώ έχω τρεξιμο με το γραφείο και έχουν πάει πίσω οι ετοιμασίες του μωρού.... Το Σαββατο ωστοσο έχω βάλει στόχο να πάω να πάρω μερικά πράγματα που λείπουν και να φέρω από την αποθήκη για πλύσιμο ότι έχω από τα άλλα παιδια! Ελπίζω να τα καταφέρω....

καλημερα!!!! σε καμια 10ρια μερες λεω να αρχισω και εγω τις ετοιμασες... περναει ο καιρος και αρχισα να αγχωνομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

κατι εχω ξεκινησει να κανω , οχι πολλα πραγματα! κυριως αγορες σε πραγματα που μου ελειπαν. Και εγω λεω το σκ να κατεβασω τα bebe να δω τι κραταω.

Θα πρεπει να κανω και μια αναδιοργανωση στη ντουλαπα, στη συρταριερα κτλ γιατι εχω απλωθει με τα πραγματα του γιου μου!

καλα και εγω με τη δουλεια...εχω βγει στην αδεια και ειμαι ολο το πρωι στον υπολογιστη για εκρεμμοτητες!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

Τώρα που κοντεύουμε, στις ποσες εβδομάδες σας ξαναβλέπει ο γιατρός?

Εμένα με ειδε στις 32 κ το επόμενο είναι στις 36! Πολυ μου φαίνεται

Στο Έλενας είναι ο δικός μου και περα απο χαμηλό αιματοκριτη δεν εχω κάποιο άλλο πρόβλημα.


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, κοριτσάκια και καλή βδομάδα!

Έκανα κι εγώ την Πέμπτη το ντόπλερ στις 31+1 κι όλα φαίνονται καλά με τη μπουμπού μας :). Είναι 1800 γραμμάρια. Η κόρη μου η μεγάλη στο ντόπλερ κι αυτή 31+1 ήταν 1750 και γεννήθηκε 3700. Για να δούμε θα είναι κι αυτή η μπουμπούκα αφρατούλα :D.

Επίσης, αύριο είναι τελευταία μέρα στη δουλειά! Πόλλες από σας θα είστε ήδη σε άδεια αφού εγώ είμαι προς το τέλος του Μάρτη.

Καλησπέρα κορίτσια

Τώρα που κοντεύουμε, στις ποσες εβδομάδες σας ξαναβλέπει ο γιατρός?

Εμένα με ειδε στις 32 κ το επόμενο είναι στις 36! Πολυ μου φαίνεται

Στο Έλενας είναι ο δικός μου και περα απο χαμηλό αιματοκριτη δεν εχω κάποιο άλλο πρόβλημα.

Κοριτσάκι, νομίζω σου φαίνεται πολύ γιατί έχεις στο μυαλό σου τη δίδυμη κύηση ;). Στην κύηση ενός εμβρύου και εφόσον όλα πάνε κάλα, ο γιατρός σε βλέπει μία φορά/μήνα μέχρι να μπεις στο μήνα σου, δλδ τις 36 εβδομάδες. Μετά κάποιοι κάθε βδομάδα και κάποιοι στις 38 και μέτα κάθε βδομάδα.

Εύχομαι σε όλες μας να ξεκουραστούμε τώρα για να υποδεχθούμε με μεγαλύτερες αντοχές τα μπεμπάκια μας!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! τι κάνετε; Εδώ εγώ παγώνω, σήμερα κρυώνω πολύ! Είμαι στο γραφείο από το πρωί και δεν λέω να βγάλω το μπουφάν!

Περάσαμε μια βδομάδα ταλαιπωρίας, δυστυχώς, τα ζουζούνια μου φέραν ίωση απο το σχολείο και είμαστε με αντιβιώσεις, εισπνεόμενα κλπ. Ωστόσο καταφέραμε το ΣΚ να φέρουμε σπίτι αρκετά πράγματα για την μπουμπού και έτσι τώρα τα πλυντήρια έχουν πάρει φωτιά! Έχουμε και πάρτυ την Κυριακή, ο αντράκος μου κλείνει τα 3 του χρονάκια!!! Για να δούμε πόση διαφορά θα έχει με την αδερφή του την μικρή! Πάντως η κοιλιά μου σε σχέση με τις άλλες εγκυμοσύνες είναι χαμηλά! Ραντεβού με το γιατρό έχω την άλλη Παρασκευή, θα είμαι 35 εβδομάδων. Με βλέπει κάθε τρεις βδομάδες περίπου, στις 32 είχα κάνει το doppler. Νομίζω όμως ότι μετά την επόμενη φορά θα με βλέπει κάθε δυο βδομάδες και προς το τέλος κάθε βδομάδα ή κάθε λίγες μέρες, ανάλογα πως θα πάει η μπουμπου!!! Αχ με το καλό να έρθει η μπουμπού μου να είναι υγιής! Πάντως η αδερφή της κάνει προσευχές στον Χριστούλη να μην βγει άρρωστη σαν τον αδερφό της που ήταν κίτρινος (είχε ίκτερο και νοσηλευτηκε) αλλά να έρθει αμέσως στο σπίτι!!!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοριτσάκια και καλή βδομάδα!

Έκανα κι εγώ την Πέμπτη το ντόπλερ στις 31+1 κι όλα φαίνονται καλά με τη μπουμπού μας :). Είναι 1800 γραμμάρια. Η κόρη μου η μεγάλη στο ντόπλερ κι αυτή 31+1 ήταν 1750 και γεννήθηκε 3700. Για να δούμε θα είναι κι αυτή η μπουμπούκα αφρατούλα :D.

Επίσης, αύριο είναι τελευταία μέρα στη δουλειά! Πόλλες από σας θα είστε ήδη σε άδεια αφού εγώ είμαι προς το τέλος του Μάρτη.

Κοριτσάκι, νομίζω σου φαίνεται πολύ γιατί έχεις στο μυαλό σου τη δίδυμη κύηση ;). Στην κύηση ενός εμβρύου και εφόσον όλα πάνε κάλα, ο γιατρός σε βλέπει μία φορά/μήνα μέχρι να μπεις στο μήνα σου, δλδ τις 36 εβδομάδες. Μετά κάποιοι κάθε βδομάδα και κάποιοι στις 38 και μέτα κάθε βδομάδα.

Εύχομαι σε όλες μας να ξεκουραστούμε τώρα για να υποδεχθούμε με μεγαλύτερες αντοχές τα μπεμπάκια μας!

Ναι συγκρινω συνέχεια τις δυο εγκυμοσύνες, αλλά ανακουφιστηκα που συνήθως είναι μία φορά το μήνα μέχρι τις 36 εβδομάδες γιατί είχα σκοπό να πάω χωρίς να του το πω στις 34 εβδομάδες.

Εμένα στο ντοπλερ ηταν 1850, στις 32 εβδομάδες, 3700 γεννήθηκε η πρωτη ουαου ;!!!

Επίσης θα μου φανεί μεγάλο ένα μωρό πανω από 2500 τόσο περίπου ήταν τα δίδυμα.

Στην περίπτωση μου που παω για καισαρική εαν δείξει ο υπέρηχος πανω από 2800 καλά μου φαίνεται κι ας είμαι 36 κ κάτι, αλλά εκείνος είναι θετικός κ μέχρι 38 εβδομάδες!

Την ημέρα νυστάζω πολυ κ το βράδυ αϋπνίες!

Καλή δύναμη σε όλες


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα κορίτσια. Πως είστε? Εμείς σήμερα έχουμε το Doppler. Αρκετά αργά αφού διανυω ηδη την 35 εβδομαδα. Εμείς ξεκινήσαμε συσπασεις και ο τραχηλος έφτασε 1,5. Βλέπω να μην κρατιέται ο μπέμπης και να γενναω μπαίνοντας στον μήνα μου. Οπότε ειμαι σε ετοιμασίες να φτιάξω βαλίτσα μην τρέχω μετά και δεν φτάνω! Εσείς πως τα πάτε? Πολλα φιλια σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα κορίτσια. Πως είστε? Εμείς σήμερα έχουμε το Doppler. Αρκετά αργά αφού διανυω ηδη την 35 εβδομαδα. Εμείς ξεκινήσαμε συσπασεις και ο τραχηλος έφτασε 1,5. Βλέπω να μην κρατιέται ο μπέμπης και να γενναω μπαίνοντας στον μήνα μου. Οπότε ειμαι σε ετοιμασίες να φτιάξω βαλίτσα μην τρέχω μετά και δεν φτάνω! Εσείς πως τα πάτε? Πολλα φιλια σε όλες.

Βασούλα καλά αποτελεσματα με το Doppler . Κ εγω θα παω αυριο στον γιατρο να δούμε τι θα δούμε . Εγω κουράστηκα πολυ αυτές τις μερες γιατί έκανε ενα χειρουργείο η μητερα μου κ ήμουν όλη μέρα στο νοσοκομειο . Βέβαια εχω αυξήσει τα μαγνησιο σε 6 απο 4 με δίκη μου πρωτοβουλία κ συνεχίζω κ utrogestan των 200 κολπικά . Εσυ Βασούλα συνεχίζεις τα φαρμακα ; Μας βλεπω να ειμαςτε οι πρώτες που θα γεννήσουμε !! Θύμησε μου φυσιολογικά πας ή με καισαρικη ;


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από μένα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά... Δεν έχει πολύ κίνηση το καφέ μας, το έχετε ρίξει όλες στην προετοιμασία; Εμείς αισίως έχουμε τακτοποιήσει τα μισά!!!! Χα χα χα!!! Τώρα θα κάνουμε ένα διάλειμμα να περάσουν τα γενέθλια του μικρού μου και μετά πάλι βουρ γιατί θα είμαστε πλέον και στην τελική ευθεία!

Βασούλα, καλά αποτελέσματα σου ευχομαι με ένα γερό γερό μωράκι! Ε κι αν αποφασίσει να έρθει και πιο νωρίς, δεν πειράζει είσαι πολύ κοντά στον 9ο μήνα έτσι δεν είναι; Αχ εγώ δεν ξέρω.... βλέπω να ακολουθεί τα αδερφάκια της αλλά δεν θέλω να πάω πάλι με πρόκληση! Ούτε να την αφήσω παραπάνω από 40 εβδομάδες όμως! Τεσπα, την άλλη Παρασκευή θα μας δείξει καλύτερα την πορεία της, έχουμε ραντεβού με το γυναικολόγο!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βασούλα καλά αποτελεσματα με το Doppler . Κ εγω θα παω αυριο στον γιατρο να δούμε τι θα δούμε . Εγω κουράστηκα πολυ αυτές τις μερες γιατί έκανε ενα χειρουργείο η μητερα μου κ ήμουν όλη μέρα στο νοσοκομειο . Βέβαια εχω αυξήσει τα μαγνησιο σε 6 απο 4 με δίκη μου πρωτοβουλία κ συνεχίζω κ utrogestan των 200 κολπικά . Εσυ Βασούλα συνεχίζεις τα φαρμακα ; Μας βλεπω να ειμαςτε οι πρώτες που θα γεννήσουμε !! Θύμησε μου φυσιολογικά πας ή με καισαρικη ;

Filiopi και giouli ευχαριστω πολυ εύχομαι να πάνε ολα καλά σήμερα τουλάχιστον να πιάσουμε ικανοποιητικο βάρος πριν γεννηθούμε. 7 Φλεβάρη μπαίνω στον ένατο και πάω για φυσιολογικο τοκετό πρώτα ο θεός. Εννοειται συνεχιζω το υποθετο και πλεον παίρνω και adalat για τις συσπασεις αλλά δεν κανει τίποτα κορίτσια.. Συσπασεις εξακολουθώ να εχω όλη μέρα. Γιούλη περαστικα στην μητέρα σου. Εγώ ικανοποιημενη θα είμαι να φτάσω 36 εβδομαδες. Ποσο να κρατηθεί πια και αυτός ο τράχηλος?

Link to comment
Share on other sites

Filiopi και Βασούλα σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας για την μαμά μου . Εγω τελείωσα με την βαλίτσα του μπέμπη κ εχω ακόμα να πλύνω κ να ετοιμάσω τα δικά μου . Πιστεύω μεχρι τα μέσα της άλλης εβδομαδας να εχω ξεμπερδέψει . Κ εγω Βασούλα 7/02 μπαίνω στον μήνα μου . Εχω κ εγω συσπασεις αρκετές αλλα παρατηρώ οταν κάθομαι ξαπλωμένη πάνω απο μια ωρα κάπως ηρεμώ . Filiopi σε ζηλεύω που φτάνεις τις 40 εβδομάδες !! Βασούλα περιμένουμε νεα απο το Doppler !!


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια :)

Vasoula καλά αποτελέσματα με το ντόπλερ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και το μικρούλι να έρθει γερό στον κόσμο.

Giouli περαστικά στη μανούλα σου, σιδερένια.Καλά αποτελέσματα να έχεις κι εσύ αύριο.

FillioPi νομίζω είναι καλό το γεγονός ότι θα φτάσεις στις 40 εβδομάδες, εύχομαι το ίδιο και σε μένα και σε όλα τα κορίτσια. Οι προετοιμασίες έχουν αρχίσει, αν και εγώ είμαι μετά από εσάς. Αγχώνομαι και θέλω να τα έχω όλα έτοιμα πολύ νωρίτερα.

Εγώ το ντόπλερ το έκανα την προηγούμενη εβδομάδα και όλα ήταν καλά. Τράχηλος 4 εκ. , ο γιατρός μου είπε άνετα μπορώ να πάω ταξιδάκι στην Αμερική χαχαχαχα.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...