Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!

Τι κανετε πως πατε?

Εγω ειμαι για τελευταια εβδομαδα στη δουλεια, τη παρασκευη ειναι η τελευταια μερα! Ειμαι τοσο χαρουμενη, παρολο που εχω πολυυυυυυ δουλεια μεχρι να κλεισω ολες μου τις υποχρεωσεις!

Εχουμε το σαββατο γιατρο, να δουμε πως παμε, και μετα στις 22 το doppler!

Εχω ηδη αρχισει να κανω καποια ψωνια με πραγματα που χρειαζομαι, μιας και αρχισαν οι εκπτωσεις και οι προσφορες, ειπα να τις εκμεταλευτω!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κ απο εμένα !! Εμένα την Παρασκευή ήταν τελευταία μέρα της δουλειάς !! Επιτέλους !!! Απο σήμερα κάθομαι κ πρέπει να αρχίσω σιγα σιγα να ψωνίζω οτι έχουμε σε έλλειψη . Εγω εχω Doppler την Παρασκευή !! Να δω οτι ολα ειναι καλα κ ο μπεμπούλης μεγαλώνει φυσιολογικά . Κοντεύουμε κορίτσια ! Εγω πιστεύω ως δευτερομανούλα μεχρι 20-25 Φλεβάρη θα εχω γεννήσει . Κορίτσια η κοιλια μου εχει πέσει χαμηλα εσάς ;; Απο κιλα ειμαι +12!!!


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κ απο εμένα !! Εμένα την Παρασκευή ήταν τελευταία μέρα της δουλειάς !! Επιτέλους !!! Απο σήμερα κάθομαι κ πρέπει να αρχίσω σιγα σιγα να ψωνίζω οτι έχουμε σε έλλειψη . Εγω εχω Doppler την Παρασκευή !! Να δω οτι ολα ειναι καλα κ ο μπεμπούλης μεγαλώνει φυσιολογικά . Κοντεύουμε κορίτσια ! Εγω πιστεύω ως δευτερομανούλα μεχρι 20-25 Φλεβάρη θα εχω γεννήσει . Κορίτσια η κοιλια μου εχει πέσει χαμηλα εσάς ;; Απο κιλα ειμαι +12!!!

Καλησπερα! Οντως κοντευουμε! εμενα εχει πεσει αρκετα η κοιλια μου, μου το εχουν πει κιολας! και επισης απο κιλα, ειμαι και εγω +12, ελπιζω να μην περασω τα 15 στο συνολο!

Εχει στα mothercare προσφορες στα ρουχαλακια, εγω πηρα 2 βελουτε που τα εχει 40%- , αλλα απο σημερα σιγουρα θα υπαρχουν πολλες ευκαιριες!

εμενα ο γιατρος μου εχει δωσει ημ/μηνια γυρω στις 25/02.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Οντως κοντευουμε! εμενα εχει πεσει αρκετα η κοιλια μου, μου το εχουν πει κιολας! και επισης απο κιλα, ειμαι και εγω +12, ελπιζω να μην περασω τα 15 στο συνολο!

Εχει στα mothercare προσφορες στα ρουχαλακια, εγω πηρα 2 βελουτε που τα εχει 40%- , αλλα απο σημερα σιγουρα θα υπαρχουν πολλες ευκαιριες!

εμενα ο γιατρος μου εχει δωσει ημ/μηνια γυρω στις 25/02.

Ζαχαρούλα παμε παρέα εμείς !! +12!!! Κ εγω εκει με βλέπω για 20 με 25/02 . Να σε ρωτήσω θελω να πάρω σεντόνια φανελένια για καλαθούνα γιατί στην κόρη μου είχα πάρει μονο ροζ κ κάπως μου φαίνεται να βάλω ροζ στον μπέμπη μου !! Ξέρεις αν θα βρω στα mothercare?? επισης μαξιλάρι θηλασμού δεν είχα πάρει στην κόρη μου σκέφτομαι τωρα να πάρω μήπως με βολέψει . Τι λες ;; Έχεις πάρει εσυ ;; Εγω λέω σε καμία 10αρια μερες να αρχίσω τα πλυσίματα κ τα σιδερώματα.


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!Χαίρομαι που βλέπω παρουσίες στο cafe μας :)

Ζαχαρούλα με το καλό να περάσει η εβδομάδα να ξεκουραστείς και να κάνεις όμορφες αγορές για το μπεμπάκι σου. Κι εγώ έχω αρχίσει να ψωνίζω, πήρα μερικά φορμάκια και τώρα με τις εκπτώσεις θα πάρω κι άλλα. Εμείς οι πρωτομανούλες δεν έχουμε τίποτα και πρέπει να ψωνίσουμε τα πάντα. Κάνω έρευνα αγοράς για θήλαστρο, έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό;

Giouli Καλή ξεκούραση κι εσένα κορίτσι μου :) . Εγώ είμαι στα +5 (τα μελομακάρονα μας κατέστρεψαν) και η κοιλιά ακόμη δεν έπεσε χαμηλά. Βέβαια εγώ έχω ΠΗΤ αρκετά μετά από εσάς. Σε ότι αφορά το μαξιλάρι θηλασμού, θα σου πρότεινα να το πάρεις. Εγώ ήδη το έχω πάρει (190 εκ. μήκος) και το χρησιμοποιώ όταν κοιμάμαι, είναι απίστευτα βολικό. Πιστεύω ότι θα με βοηθήσει μετά και με τον θηλασμό.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρούλα παμε παρέα εμείς !! +12!!! Κ εγω εκει με βλέπω για 20 με 25/02 . Να σε ρωτήσω θελω να πάρω σεντόνια φανελένια για καλαθούνα γιατί στην κόρη μου είχα πάρει μονο ροζ κ κάπως μου φαίνεται να βάλω ροζ στον μπέμπη μου !! Ξέρεις αν θα βρω στα mothercare?? επισης μαξιλάρι θηλασμού δεν είχα πάρει στην κόρη μου σκέφτομαι τωρα να πάρω μήπως με βολέψει . Τι λες ;; Έχεις πάρει εσυ ;; Εγω λέω σε καμία 10αρια μερες να αρχίσω τα πλυσίματα κ τα σιδερώματα.

σεντονια φανελενια εχει στο mothercare, αλλα εχει ωραιες πανες φανελενιες και στο ηρα, απο οπου ειχα παρει για τον γιο μου, χωρις λαστιχο βεβαια, αλλα με βολευαν γιατι και στη καλαθουνα τα εβαζα, και απλα τα γυρνουσα απο κατω, αλλα και παντου ( καροτσι κτλ). αν θυμαμαι καλα, τα μονοχρωμα που ειχε ηταν και αρκετα αοικονομικα. τοτε δεν ειχα ιδεα απο ραψιμο. η πιο οικονομικη λυση ειναι να πας στην αθηνα, να παρεις φανελα με το μετρο και να το ραψεις με ενα ρελι γυρω γυρω. η να τα δωσεις σε καποιον που ξερει ( μαμα, θεια, γιαγια κλ)ειναι παναπλο για καποιον που ραβει τα βασικα.

μαξιλαρι θηλασμου πηρα απο τα prenatal, που εχω τη καρτα των orchestra, που εχεις ενα 10% κατω στις τιμες ( prenatal kai orchestra ειναι μαζι ) και εκει ειδα και το μεγαλυτερο ευρος τιμων - και ακριβα και οικονομικα. μπορεις να πας να ριξεις μια ματια, γενικα εχουν πιο προσιτες τιμες απο ηρα λητω mothercare.

και εγω λεω σε 2 βδομαδουλες να αρχισω πλυσιματα κτλ! θα πρεπει να επαναδιοργανωσω τις ντουλαπες / αποθηκευτικους χωρους στο παιδικο δωματιο!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!Χαίρομαι που βλέπω παρουσίες στο cafe μας :)

Ζαχαρούλα με το καλό να περάσει η εβδομάδα να ξεκουραστείς και να κάνεις όμορφες αγορές για το μπεμπάκι σου. Κι εγώ έχω αρχίσει να ψωνίζω, πήρα μερικά φορμάκια και τώρα με τις εκπτώσεις θα πάρω κι άλλα. Εμείς οι πρωτομανούλες δεν έχουμε τίποτα και πρέπει να ψωνίσουμε τα πάντα. Κάνω έρευνα αγοράς για θήλαστρο, έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό;

για θηλαστρο, εαν χρειαστεις στην αρχη, πριν την εδραιωση του θηλασμου, αλλα θα πρεπει να αντλησεις, το καλυτερο ειναι να ενοικιασεις ενα νοσκοκομειακο θηλαστρο. μετα μπορεις να χρησιμοποιησεις τα οικιακα! εγω εχω της medela swing.

Οντως κοριτσια δεν υπηρχε κινηση στο καφε μας!τα υπολοιπα κοριτσια που ειναι?


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρούλα εδώ στα Γιάννενα έχουμε mothercare κ Λητώ ! Θα κανω μια βόλτα αυριο να δω τι παίζει . Την Παρασκευή βέβαια που έρχομαι αθηνα θα παω orchestra να ψωνίσω κ για την μικρη μου γιατί εχει καλές εκπτώσεις να δω κ για τον μπέμπη μου . Θα πάρω μαξιλάρι θηλασμού κ ελπιζω αυτή την φορά να μην θηλάζω μονο 40 μερες αλλα πολυ παραπάνω . Κ εγω το swing της medala εχω αλλα τωρα ξέρω κ θα νοίκιασε νοσοκομειακό αν χρειαστεί .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή μας χρονιά με ευτυχία πολλή και κουράγια πολλά :D!

Σε αναμονή του ντόπλερ κι εγώ (21/1) αλλά κυρίως της άδειας, που για μένα που είμαι λίγο πιο πίσω, αργεί λιγάκι ακόμη :?, ξεκινάει στις 27/1!

Kanti, εγώ από την εμπειρία μου, θα σου έλεγα να κάνεις μεν μια έρευνα αγοράς αλλά να μην αγοράσεις θήλαστρο πριν να το χρειαστείς πραγματικά. Κατ' αρχάς, αν όντως, ο μη γένοιτο, χρειαστείς βοηθητικά για να εδραιώσεις γαλουχία, θα σε καλύπτει μόνο νοσοκομειακό, όπως είπαν τα κορίτσια, το οποίο τουλάχιστον στην ελλάδα (είσαι εξωτερικό, αν δεν κάνω λάθος), ενοικιάζεται. Από εκεί και πέρα, αν όλα πάνε καλά, ανάλογα φυσικά και με το πώς το έχεις στο μυαλό σου, το θήλαστρο μπορεί να το χρειαστείς μετά το δίμηνο, οπότε θα ξέρεις ακριβώς και τις ανάγκες σας, δικές σου και του μωρού (πόσο συχνά θέλεις να αντλείς κτλ).

Στα λέω όλα αυτά, γιατί είναι κρίμα να δώσεις χρήματα για κάτι που ίσως να μη χρησιμοποιήσεις.Έχω "καεί", γι' αυτό το λέω. Θήλασα την κόρη μου ένα χρόνο. Τριών μηνών που αποφάσισα να την αφήσω σε άλλον με αντλημένο δικό μου, δεν έπαιρνε το μπιμπερό με τίποτα! Και δεν το πήρε και ποτέ :cool:. Νερό στους 6+ μήνες που μπήκαν οι στερεές κατευθείαν από το εκπαιδευτικό ποτηράκι, το στριμάδι μου. Φυσικά, η αλήθεια είναι ότι δεν το κούρασα και πολύ. Αν έπρεπε να την αφήσω, τι θα είχα κάνει; γι' αυτό σου λέω, άσε να δεις τις ανάγκες σας ;).

Αχ, πόσο σας ζηλεύω που ξεκίνησε η άδειά σας!

Φιλιά, κοριτσάκια!!!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες μανούλες!

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε αρκετά. Είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας, καθώς είστε δευτερομανούλες και γνωρίζετε σαφώς περισσότερα.

Κiki V η επιλογή να μην πάρω θήλαστρο στην αρχή μου φαίνεται λογική και μάλλον αυτό θα κάνω. Στη συνέχεια αν χρειαστώ, θα πάρω αυτό που προτείνουν τα κορίτσια, της medela swing. Περισσότερο σκέφτομαι ότι ίσως μου χρειαστεί αφότου ο μικρούλης μου κλείσει τους δύο μήνες. Μπορεί π.χ να πρέπει να λείψω κάποιες ώρες από το σπίτι και να χρειάζεται να του δώσει ο άντρας μου με το μπουκάλι κάποιο γεύμα. Άντε μόνο 2 βδομαδούλες σου έμειναν ακόμη κοριτσάκι και μετά θα ξεκουραστείς, λίγο πριν έρθει το μπεμπάκι :)


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο σκέφτομαι ότι ίσως μου χρειαστεί αφότου ο μικρούλης μου κλείσει τους δύο μήνες. Μπορεί π.χ να πρέπει να λείψω κάποιες ώρες από το σπίτι και να χρειάζεται να του δώσει ο άντρας μου με το μπουκάλι κάποιο γεύμα.

Κατά τη γνώμη μου, σωστά σκέφτεσαι ;).

Κι εγώ αυτό εννοούσα όταν έλεγα να δεις πρώτα τις ανάγκες σας. Π.χ υπάρχουν μωράκια που θηλάζουν αποτελεσματικά και μετά, στον τρίτο μήνα, έχουν ένα υποτυπώδες πρόγραμμα ή ξέρεις π.χ. ότι μετά από κάποιους θηλασμούς, π.χ. τον πρωινό (με δικά μας κριτήρια πρωινό, κατά τις 8+ π.χ., όχι του μωρού :tongue:, στις 05:30 ας πούμε!) έχεις ένα δυωράκι να εκμεταλλευτείς εκτός χωρίς να χρειάζεται ν' αφήσεις γάλα, αν είσαι σε απόσταση λογική απ' το σπίτι ;).

Εγώ, κορίτσια, δε θα της αγοράσω σχεδόν τίποτα αυτής της μπεμπούς μου. Έχω τα πάντα σχεδόν απ' την κόρη μου. Θα τα δω αναλυτικά, όταν ξεκινήσει η άδεια και πλυσίματα και τακτοποιήσεις θα ξεκινήσω μετά τα μέσα Φλεβάρη, αφού έχω πητ 23/3. Αργά είναι λέτε; :confused:


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Κική δεν νομίζω οτι είναι αργά αφού εχεις ΠΗΤ σχεδόν τέλος Μαρτίου. Μια χαρά ειναι !! Κορίτσια να σας ρωτησω κ κυρίως απευθύνομαι στις δευτεροτριτομανούλες έχετε πόνο χαμηλα ;; Εγω αν περπατήσω 10 λεπτά συνεχόμενα ποναω χαμηλά κ νιώθω ενα απίστευτο βάρος λες κ θα μου πέσει το παιδι . Εχω αρχίσει κ φοβάμαι ! Λέτε να ειναι συμπτωματα πρόωρου τοκετού ;; Παίρνω κ 4 μαγνήσια την ημέρα κ utrogestan βάζω κολπικά το βραδυ .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κική δεν νομίζω οτι είναι αργά αφού εχεις ΠΗΤ σχεδόν τέλος Μαρτίου. Μια χαρά ειναι !! Κορίτσια να σας ρωτησω κ κυρίως απευθύνομαι στις δευτεροτριτομανούλες έχετε πόνο χαμηλα ;; Εγω αν περπατήσω 10 λεπτά συνεχόμενα ποναω χαμηλά κ νιώθω ενα απίστευτο βάρος λες κ θα μου πέσει το παιδι . Εχω αρχίσει κ φοβάμαι ! Λέτε να ειναι συμπτωματα πρόωρου τοκετού ;; Παίρνω κ 4 μαγνήσια την ημέρα κ utrogestan βάζω κολπικά το βραδυ .

Γιούλη μου, πόνο δε νιώθω με το περπάτημα, βάρος, όμως, γενικά αισθάνομαι. Πάντως, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς. Είσαι και 32 εβδομάδων πια, λογικό μου φαίνεται να ζορίζεται το σώμα. Έπειτα, παίρνεις και το μαγνήσιο και την προγεστερόνη, παρακολουθείτε και τον τράχηλο, όλα καλά θα είναι! Ο γιατρός τι λέει;

Κορίτσια, μαγνήσιο παίρνετε όλες;

Εμένα μου πρότεινε να ξεκινήσω με 1, προληπτικά, όπως κατάλαβα, για τις συσπάσεις.

Αποφάσισα να μην το ξεκινήσω. Συσπάσεις έχω κάποιες μέσα στην ημέρα. Και στην κόρη μου είχα αλλά δεν έπαιρνα καθόλου μαγνήσιο. Και γέννησα τελικά με πρόκληση στις 40+1 :rolleyes:. Δεν καταλαβαίνω... στον 7ο μήνα λογικό δεν είναι να ξεκινήσουν κάποιες προπαρασκευαστικές συσπάσεις; πώς θα προετοιμαστεί δλδ το σώμα; και φυσικά δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που υπάρχουν ιατρικές ενδείξεις για πρόωρο τόκετο. Κουταμάρες σκέφτομαι :oops:; πείτε μου κι εσείς :confused:.

Μόλις βγω σε άδεια θα πάρω στο έλενα για τα σεμινάρια τοκετού θηλασμού. Έχει καμιά άλλη υπ' όψιν να πάει; λέω να κάνω ένα refresh :tongue:! Πόσο θα ήθελα να έπειθα το σύζυγο να έρθει ώστε να μπορεί να είναι μαζί μου αυτή τη φορά... δυστυχώς, είναι ανένδοτος :(. Δε θ' αντέξει, λέει.

Καλή συνέχεια σε όλες :)!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...