Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

Γιούλη μου, πόνο δε νιώθω με το περπάτημα, βάρος, όμως, γενικά αισθάνομαι. Πάντως, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς. Είσαι και 32 εβδομάδων πια, λογικό μου φαίνεται να ζορίζεται το σώμα. Έπειτα, παίρνεις και το μαγνήσιο και την προγεστερόνη, παρακολουθείτε και τον τράχηλο, όλα καλά θα είναι! Ο γιατρός τι λέει;

Κορίτσια, μαγνήσιο παίρνετε όλες;

Εμένα μου πρότεινε να ξεκινήσω με 1, προληπτικά, όπως κατάλαβα, για τις συσπάσεις.

Αποφάσισα να μην το ξεκινήσω. Συσπάσεις έχω κάποιες μέσα στην ημέρα. Και στην κόρη μου είχα αλλά δεν έπαιρνα καθόλου μαγνήσιο. Και γέννησα τελικά με πρόκληση στις 40+1 :rolleyes:. Δεν καταλαβαίνω... στον 7ο μήνα λογικό δεν είναι να ξεκινήσουν κάποιες προπαρασκευαστικές συσπάσεις; πώς θα προετοιμαστεί δλδ το σώμα; και φυσικά δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που υπάρχουν ιατρικές ενδείξεις για πρόωρο τόκετο. Κουταμάρες σκέφτομαι :oops:; πείτε μου κι εσείς :confused:.

Μόλις βγω σε άδεια θα πάρω στο έλενα για τα σεμινάρια τοκετού θηλασμού. Έχει καμιά άλλη υπ' όψιν να πάει; λέω να κάνω ένα refresh :tongue:! Πόσο θα ήθελα να έπειθα το σύζυγο να έρθει ώστε να μπορεί να είναι μαζί μου αυτή τη φορά... δυστυχώς, είναι ανένδοτος :(. Δε θ' αντέξει, λέει.

Καλή συνέχεια σε όλες :)!

Κική θα παω την Παρασκευή στο γιατρο που εχω ραντεβού γις να δω τι θα μου πει. Οταν ειμαι ξαπλωμένη είμσι καλά. Η ορθοστασία κ το περπάτημα με ενοχλεί παρά πολυ πλέον ! Ευτυχώς σταματήσα την δουλεια . Αν νιώθεις οτι οι συσπασεις που κανείς ειναι ελάχιστες μέσα στην ημέρα μην το ξεκινάς αλλα νομίζω κ να πάρεις κ ενα μαγνησιο την ημέρα κακό δεν ειναι .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιούλη μου, πόνο δε νιώθω με το περπάτημα, βάρος, όμως, γενικά αισθάνομαι. Πάντως, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς. Είσαι και 32 εβδομάδων πια, λογικό μου φαίνεται να ζορίζεται το σώμα. Έπειτα, παίρνεις και το μαγνήσιο και την προγεστερόνη, παρακολουθείτε και τον τράχηλο, όλα καλά θα είναι! Ο γιατρός τι λέει;

Κορίτσια, μαγνήσιο παίρνετε όλες;

Εμένα μου πρότεινε να ξεκινήσω με 1, προληπτικά, όπως κατάλαβα, για τις συσπάσεις.

Αποφάσισα να μην το ξεκινήσω. Συσπάσεις έχω κάποιες μέσα στην ημέρα. Και στην κόρη μου είχα αλλά δεν έπαιρνα καθόλου μαγνήσιο. Και γέννησα τελικά με πρόκληση στις 40+1 :rolleyes:. Δεν καταλαβαίνω... στον 7ο μήνα λογικό δεν είναι να ξεκινήσουν κάποιες προπαρασκευαστικές συσπάσεις; πώς θα προετοιμαστεί δλδ το σώμα; και φυσικά δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που υπάρχουν ιατρικές ενδείξεις για πρόωρο τόκετο. Κουταμάρες σκέφτομαι :oops:; πείτε μου κι εσείς :confused:.

Μόλις βγω σε άδεια θα πάρω στο έλενα για τα σεμινάρια τοκετού θηλασμού. Έχει καμιά άλλη υπ' όψιν να πάει; λέω να κάνω ένα refresh :tongue:! Πόσο θα ήθελα να έπειθα το σύζυγο να έρθει ώστε να μπορεί να είναι μαζί μου αυτή τη φορά... δυστυχώς, είναι ανένδοτος :(. Δε θ' αντέξει, λέει.

Καλή συνέχεια σε όλες :)!

Καλημέρα κορίτσια

Kiki ούτε εγώ παίρνω μαγνήσιο. Για την ακρίβεια παίρνω μόνο φυλλικό οξύ και θυροξίνη (γτ ο γιατρός μου την θέλει στο 1), τίποτε άλλο. Πονάκια περιόδου δεν έχω, μόνο κάποιες φορές αυτό το αίσθημα βάρους που περιγράφεις, το οποίο θεωρώ και λογικό αφού η κοιλιά μεγαλώνει συνέχεια. Το μήκος του τραχήλου στην προηγούμενη μέτρηση ήταν 4.95, αποτελεί αυτό ένδειξη για τοκετό στη ώρα του ή νωρίτερα; Την Δευτέρα έχω υπέρηχο Γ επιπέδου :)

Σεμινάρια τοκετού-θηλασμού παρακολουθώ κι εγώ, πολύ βοηθητικά. Στα τρία από αυτά παρίσταται και ο σύζυγος. Έμαθε τις αναπνοές και μασαζάκι για την μεσούλα, που σύμφωνα με τη μαία βοηθά πολύ κατά την ώρα της αναμονής του τοκετού (στα προεόρτια) στον κατευνασμό των πόνων. Την άλλη βδομάδα αρχίζω και γιόγκα για εγκύους :)


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!

Παρασκευή σήμερα :D, ευκαιρία να χαρούμε λίγο περισσότερο το σπίτι και τους δικούς μας!

Εγώ έχω ακόμη κάποιες δουλίτσες να κάνω αλλά γενικά έκανα μια καλή καθαριότητα μέσα στην εβδομάδα και τα λίγα που μου μένουν θα τα κάνω σήμερα, να τελειώνω.

Το σ/κ θα κάνω λίγα μαγειρέματα πιο πολύ για το δεκατιανό της Δ για το σχολείο και για να φάμε παρέα με φίλους την Κυριακή στης κουνιάδας μου, τη συνεισφορά μου δλδ στο τραπέζι :).

Πήγα και στον ενδοκρινολόγο χθες και δεν μου άλλαξε το χάπι. Μου είπε, όμως, να το παίρνω 7 μέρες την εβδομάδα αντί για 6 που το έπαιρνα μέχρι τώρα.

Κατά τα άλλα περιμένω με ανυπομονησία το ντόπλερ, να δω τη μουρίτσα της κι ότι όλα είναι καλά και φυσικά... την άδεια. Μια βδομάδα και δύο μέρες, μετράω αντίστροφα!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Γιούλη, πήγες γιατρό; Τι σου είπε τελικά;

Kanti, 4,95 είναι ένας μακρύς μακρύς τράχηλος, που κάνει καταπληκτικά τη δουλειά που θέλεις τώρα να κάνει :). Την κατάλληλη στιγμή σου εύχομαι να εξαλειφθεί σε χρόνο dt ;)!

Για τον τοκετό είστε πολύ τυχεροί που θα το ζήσετε μαζί! Και πιο πολύ εκείνος. Εγώ αυτό προσπαθώ να του εξηγήσω, ότι χάνει μια μοναδική στιγμή :(. Κι είναι τόσο κρίμα γιατί κατά τα άλλα είναι μπαμπάς παντός καιρού :)!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Κικη ηρθα Αθηνα σήμερα ! Μόλις γύρισα απο τον γιατρό ! Ολα καλα με τον μπέμπη μεγαλώνει μια χαρά ειναι 2300 κ τα Doppler ειναι μια χαρά ! Είδαμε φατσούλα λιγο γιατι έβαζε συνέχεια το χεράκι μπροστά ! Συνεχίζω μαγνήσιο κ

Προγεστερονη μου ειναι ψευδοσυσπάσεις αυτές προπαρασκευαστικές . Το μονο άσχημο ειναι ο τραχηλος ειναι γύρω στο 2.2 . Μου είπε να κάνω ενεσεις κορτιζόνης για τα πνευμονία του μωρου μη τυχόν συμβεί κατι νωρις . Μου είπε ξεκούραση για να φτάσουμε γύρω στις 15 Φλεβάρη με 20. Αχ πρέπει να ξεκουραστώ αυτό τον μηνα μην έχουμε κανενα απρόοπτο . Θελουμε να φτάσουμε μεχρι 37 , 38 εβδομαδα .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια :)

Kiki λίγες μερούλες σου έμεινα ακόμη και μετά θα ξεκουραστείς και θα περιμένεις την μπεμπούλα σου. Γιατί ο σύζυγος δεν θέλει να παρίσταται στον τοκετό; Ο δικός μου έχει μάθει και τρόπους για να με ενισχύσει τις ώρες της αναμονής. Μάλιστα εδώ, στην αίθουσα τοκετού έχει και μια πολύ αναπαυτική πολυθρόνα για τον πατέρα :) .

Giouli εύχομαι να πάνε όλα καλά και να φτάσετε 38 εβδομάδες. Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς και όλα θα πάνε καλά.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολα τα κορίτσια! Σημερα είχαμε γιατρο, ο μπεμπης μας πήγε 2560 σε βαρος και ολα καλα!την άλλη παρασκευη Doppler !

Και εγω οταν περπατάω, πονάω χαμηλά στη κοιλιά, σαν πιασιμο ενα πράγμα. γενικά και απο τη πρωτη εγκυμοσυνη θυμάμαι οτι δεν την παλευα πολυ με το περπάτημα, με έπιανε αυτος ο πόνος.

Χτες κορίτσια ηταν υποτίθεται η τελευταια μερα στη δουλεια, αλλα θα πρεπει να παω και τη δευτερα δυστυχώς, μετα το ικα οπου θα δώσω τα χαρτιά. Εχω ενα ραντεβού στο γραφειο και μερικές εκρεμμοτητες. Δεν με πειράζει πολυ ομως μιας και θα καθησω αρκετά. Απλα ειχα προετοιμαστεί ψυχολογικά οτι τελος και ξενέρωσα λιγο που δεν έκλεισα με τις δουλειές μου. Δεν γινεται ομως να τα παρατήσω ολα ετςι.

Κικη τι ξέρεις για αυτα τα σεμινάρια; Ποτε ξεκινανε και τι ώρες ειναι;


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και καλή χρονια και από εμένα με το καλό τα μωράκια μας. Κοντεύουμε τρεις εβδομάδες έμειναν για να μπω στο μήνα μου! Εμείς doppler δεν κάναμε ακόμη 27 θα πάω. Εμένα η κοιλια ειναι πολυ ψηλά ακομη σε σημείο που ο μπεμπης να πιέζει το διάφραγμα και να δυσκολεύομαι στην αναπνοή. Εγώ ξεκίνησα πλυσιματα και έχω κανει αρκετά ψώνια κάτι τελευταία μείνανε. Γιούλη και εγώ συνεχίζω τα κολπικα υποθετα ο τράχηλος έμεινε σταθερός τώρα θα τον ξανά μετρήσουμε στο doppler. Το κακό είναι ότι πονάνε πολυ τα κόκαλα χαμηλά σε σημείο να υποφέρω οταν πάω να φορέσω παντελόνι και οι αϋπνίες τα βραδια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και καλή χρονια και από εμένα με το καλό τα μωράκια μας. Κοντεύουμε τρεις εβδομάδες έμειναν για να μπω στο μήνα μου! Εμείς doppler δεν κάναμε ακόμη 27 θα πάω. Εμένα η κοιλια ειναι πολυ ψηλά ακομη σε σημείο που ο μπεμπης να πιέζει το διάφραγμα και να δυσκολεύομαι στην αναπνοή. Εγώ ξεκίνησα πλυσιματα και έχω κανει αρκετά ψώνια κάτι τελευταία μείνανε. Γιούλη και εγώ συνεχίζω τα κολπικα υποθετα ο τράχηλος έμεινε σταθερός τώρα θα τον ξανά μετρήσουμε στο doppler. Το κακό είναι ότι πονάνε πολυ τα κόκαλα χαμηλά σε σημείο να υποφέρω οταν πάω να φορέσω παντελόνι και οι αϋπνίες τα βραδια!

Βασούλα που είσαι ;; Είχα ανησυχήσει που είχες καιρό να γράψεις . Να σε ρωτήσω ήςουν εντελώς ξαπλωμένη όλο αυτό τον καιρό κ κατάφερες να μείνει σταθερός ο τραχηλος ;; Γιατί εγω περπατούσα αρκετά κ ορθοστασία αρκετή κ την πάτησα κ έπεσε ο τράχηλος . Τωρα θελω ενα μήνα να προσέξω όσο μπορω για να φτάσω τις 37 εβδομάδες . Ποσα υπόθετο βάζεις 1ή 2;


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βασούλα που είσαι ;; Είχα ανησυχήσει που είχες καιρό να γράψεις . Να σε ρωτήσω ήςουν εντελώς ξαπλωμένη όλο αυτό τον καιρό κ κατάφερες να μείνει σταθερός ο τραχηλος ;; Γιατί εγω περπατούσα αρκετά κ ορθοστασία αρκετή κ την πάτησα κ έπεσε ο τράχηλος . Τωρα θελω ενα μήνα να προσέξω όσο μπορω για να φτάσω τις 37 εβδομάδες . Ποσα υπόθετο βάζεις 1ή 2;

Είχα καιρό να μπω αρρωστησαμε πολυ μέσα στις γιορτές ειδικά η μικρή μου και τρεχαμε στους γιατρους συν ότι δεν έτρωγε τίποτα. Βάζω ενα υποθετο των 100. Δεν ήμουν ξαπλωμενη απλά εκανα τα βασικά στο σπίτι δηλαδή μαγείρεμα και πιάτα και φυσικά την φροντίδα της μικρής αφού όλοι δουλεύουν. Σταμάτησα την οδήγηση και την δουλειά από νωρίς και να σηκώνω βάρη. Περπάτημα σχεδόν καθόλου. Εντάξει την ορθοστασία δεν μπορω να την αποφύγω, δυστυχώς. Πάντως νομίζω ότι είναι καλος ο τράχηλος σου επικίνδυνος είναι να πέσει στο 1,5. Τι στο καλό κοντευουμε δεν γίνεται να μην κονταινει. Εδώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα τράχηλο 1,5 από την αρχή του ογδοου και γεννησα τελικά 40 δ με πρόκληση! Τις ενεσεις τις έκανες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχα καιρό να μπω αρρωστησαμε πολυ μέσα στις γιορτές ειδικά η μικρή μου και τρεχαμε στους γιατρους συν ότι δεν έτρωγε τίποτα. Βάζω ενα υποθετο των 100. Δεν ήμουν ξαπλωμενη απλά εκανα τα βασικά στο σπίτι δηλαδή μαγείρεμα και πιάτα και φυσικά την φροντίδα της μικρής αφού όλοι δουλεύουν. Σταμάτησα την οδήγηση και την δουλειά από νωρίς και να σηκώνω βάρη. Περπάτημα σχεδόν καθόλου. Εντάξει την ορθοστασία δεν μπορω να την αποφύγω, δυστυχώς. Πάντως νομίζω ότι είναι καλος ο τράχηλος σου επικίνδυνος είναι να πέσει στο 1,5. Τι στο καλό κοντευουμε δεν γίνεται να μην κονταινει. Εδώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα τράχηλο 1,5 από την αρχή του ογδοου και γεννησα τελικά 40 δ με πρόκληση! Τις ενεσεις τις έκανες?

Καλημέρα Βασούλα ! Τις ενεσεις θα τις κανω σήμερα κ αυριο ειναι 2 δόσεις . Εγω βάζω ενα utrogestan των 200 καθε βραδυ . Δεν αποφεύγεται η ορθοστασία οταν έχεις κ άλλο παιδί σπιτι . Δεν μπορούμε να την αποφύγουμε . Απλα εγω έκανα το λάθος κ περπάτησα κ αρκετά γιατί δεν είχα βοήθεια κ έπρεπε να κανω κάποιες δουλειές κ έτρεχα όλη μέρα . Να φτάσουμε 38η εβδομαδα κ μετα δεν με νοιάζει !!


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)!

Γιούλη και Βασούλα, όλα μια χαρά θα πάνε. Θα περιμένουν τα μπεμπάκια όσο πρέπει. Ένας μήνας έμεινε!

Kanti, φοβάται ότι δε θα το αντέξει, την ένταση κλπ. Έχει και φοβερό θέμα με τη θέα του αίματος :rolleyes:. Εγώ νομίζω ότι η αγωνία και το άγχος (για τους υπόλοιπους λέω φυσικά, όχι για την επίτοκο :tongue:) είναι χειρότερη όταν περιμένουν απέξω. Στην κόρη μου, στο Αρεταίειο, επιτρεπόταν κινητό και μιλούσαμε συνέχεια. Στο έλενα, που γεννάω τώρα, δεν ξέρω.

Πάντως, εγώ δεν το λέω για μένα. Κατά τη γνώμη μου, η γέννα είναι μια βαθιά προσωπική στιγμή. Τουλάχιστον εγώ έτσι τη βίωσα. Ειλικρινά το λέω για εκείνον.

Ζαχαρούλα, έχω ένα τηλ, αν θες να σου δώσω να πάρεις. Εγώ σκέφτομαι να πάρω από βδομάδα, μόλις ξεκινήσει η άδειά μου. Αναφέρονται ως σεμινάρια προετοιμασίας εγκύων-ζευγαριών για την εγκυμοσύνη, τον τοκετό, τον θηλασμό.

Φιλιά σε όλες!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια, τι κάνετε; Επιστροφή στη βάση για εμάς και προσπαθούμε να μπούμε στους ρυθμούς μας... ε σιγά σιγά μετά από μια βδομάδα νομίζω κάτι κάναμε!!!

Πήγα την προηγούμενη Πέμπτη για το doppler, ολα καλά με τις αρτηρίες, τον πλακούντα κλπ, η μπέμπα είναι 2200!! Για να δούμε πόσο θα βγει η αφρατούλα μου τελικά! την φάτσα της για άλλη μια φορά δεν την είδαμε διότι είχε κολλήσει στα τοιχώματα της μήτρας και έτσι θα είναι κι αυτό μια έκπληξη!!

Αρχίσαμε μέσα σε όλα τα άλλα με την κορούλα μου να βρίσκουμε και τα ρουχαλάκια της μικρής, να τα πλένουμε κλπ! Ανυπομονεί τόσο πολυ και ευχεται να έρθει τώρα η αδερφή της! Εγώ πάλι λέω να περιμένει λίγο να ετοιμαστώ! Μέσα με τέλος Φλεβάρη είναι ευπρόσδεκτη!!! Χα χα χα!!!

Από ενοχλήσεις πάντως δεν έχω τίποτα όπως και τις άλλες φορές! Λέτε πάλι να τους κλείσουμε τους 9 μήνες; τράχηλο δεν μου μετρησαν στο doppler, τώρα θα πάμε πάλι γιατρό σε 3 βδομάδες, αρχές Φλεβάρη! Για να δούμε τι θα δούμε τότε!!!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

30 βδομάδων σχεδον!

Και εμένα μετά απο 15λεπτο περπατημα πονάει αρκετά, χαμηλα η κοιλιά μου...η γιατρος βέβαια είναι καθησυχαστική μια και ο τράχηλος ειναι 4 εκατοστα, αλλά με ενα πρόωρο τοκετό στο ιστορικό μου, φοβαμαι λίγο...

Ψώνισα και γω κάποια πραγματακια για τη μικρή μην της φοράμε όλα τα γαλάζια του αδερφού της! Εφτασε 1,5 κιλο!!!

Ο γιος μου θα ναι 14-15 μηνών όταν γεννηθεί η μικρή με το καλό και εχω αγχωθεί λίγο πως θα ειμαστε στο σπίτι...

Χαίρομαι που μεγαλώνουν τα μωρακια μας!!! Με το καλό να έρθουν τα πρώτα στη σειρά...εγώ ειμαι προς το τελος (πητ30/3)!

Ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...