Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

με αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου από τα παιδάκια σας νομίζω δεν θα ξαναγράψω σε αυτό το ποστ γιατί νιώθω μειονεκτικά.

κάνουν στο γιογιό τα κακά τους

λένε πολλές λεξούλες

πλένουν τα δοντάκια τους.

μη με χτυπάτε και εμένα την άμοιρη άλλο , δεν θα το αντέξω.

Kiko μου στα ίδια είμαστε...μην αγχώνεσαι..!!!;)

Κορίτσια της πήραμε και εμείς γιογιό και όλο το μεσημέρι τη βγάλαμε να λέμε γιογιό και κακά και να κάθεται στο γιογιό (χωρίς πάνα) αλλά να μην κάνει τίποτα....

Όταν κάποια στιγμή κουράστηκα γιατί έπρεπε εγώ να κάθομαι δίπλα της και να της λέω "εδώ κάνουμε κακά" και εκείνη να μου απαντάει "ναιαια" λες και εννοείται βρε παιδί μου...και της έβαλα την πανα το έσερνε σε όλο το σπίτι...:D:D:D:D:D

Ελπίζω το βράδυ να έχουμε επιτυχία...αν και η αλήθεια είναι ότι εμάς δεν τα λέει ακόμα, δηλαδή πριν κάνει κακά δεν το "ανακοινώνει" οπότε νομίζω ότι θα αργήσουμε..:rolleyes:


UZaZp3.pngHoQqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

ντελενακι μου κάθε παιδάκι και με το γιογιό και με όλα έχει το ρυθμό του...κάποτε θα τα κάνει κι η δική σου...κι εμείς ακόμη δεν το ξεκινήσαμε. Είναι μικρούλια ακόμη για να αγχωνόμαστε και γιαυτό


m57Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Arma έ όχι και να παραπονιέσαι και εσύ για γεράματα! Ε ποτέ! Δεν στο επιτρέπω. :):):):):):)

Εγώ πάλι κορίτσια έχω χρόνιο πρόβλημα με τη μέση και άμα με πιάσει ΥΠΟΦΕΡΩ. Έχω ένα σπόνδυλο παραπάνω και πιέζει τους άλλους. Κάνω κάποιες ασκήσεις στο γυμναστήριο που με βοηθάνε αλλά άμα φτάσουν τα πάρα στενά καταφεύγω στα NORGESIC και στο BREXIN (αντιβίωση είναι αυτό και το παίρνω άμα δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι και μόνο τότε). Ρε Arma μήπως έχεις να μου προτείνεις εσύ κάτι άλλο; Θα με βοηθούσαν οι φυσιοθεραπείες;

giovanna μου ένα σωστό πρόγραμμα φυσικοθεραπείας σίγουρα ανακουφίζει για αρκετό καιρό, δεν γιατρεύει όμως. Η μόνη λύση για χρόνια αποτελέσματα είναι ένα σωστό πρόγραμμα γυμναστικής, μη φανταστείς πολλά πράγματα 3-4 ασκήσεις σωστές να κάνεις αν της κάνεις σωστά και καθημερινά έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Και φυσικά να προσέχεις να μην κάνεις πράγματα που καταπονούν την μέση( όχι πολλά βάρη, όχι πολλά σκυψίματα κλπ). Όλα αυτά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολα με τόσες υποχρεώσεις που έχουμε (εδώ κι εγώ που το ξέρω πολύ καλά πόσο καλά αποτελέσματα έχουν δεν τα κάνω..) αλλά για μακροχρόνια ανακύφιση μόνο η σωστή γυμναστική είναι η λύση και 2 φορές το χρόνο φυσικοθεραπεία.

Λαζαρένια μου η Εύα πάει πολύ καλά με το περπάτημα, αυτό ήταν! Δεν μου έχει ζητήσει χέρι καθόλου και επίσης σταμάτησε σχεδόν τελείως να μπουσουλάει. Πάει βέβαια στις μύτες αλλά είναι πολύ σταθερή. όσο για το γιο γιο καλά κάνεις και δεν την πιέζεις σ'αυτή τη φάση. Κάτσε πρώτα να στρώσει το θέμα και μετά προσπαθείς. Εγώ θα αρχίσω τις διαδικασίες με το νέο έτος! :-)

Κίκο μου τι στενοχωριέσαι? Εδώ εμείς δεν έχουμε δόντια και εσύ σκας για την ομιλία και για τα κακά??? :lol:

Από θέμα ζημιών (φτου φτου) δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Μάλλον είναι στο παιδί. Εγώ αυτό που έκανα όταν ακόμα ήταν στη στράτα και ήθελε να πειράζει τα πάντα ήταν να της έχω 2 συρτάρια που είχε το ελεύθερο να τα κάνει λίμπα και σε όλα τα υπόλοιπα απλά την απομάκρυνα και της έλεγα ''να πας στα δικά σου''. Έτσι τώρα πια έχει το ελεύθερο να γκρεμίζει: ένα συρτάρι με τάπερ, ένα συρτάρι στο γραφείο με καλώδια και ένα ράφι με cd από μία στήλη που έχω στο σαλόνι. Τον τελευταίο καιρό επειδή ήθελα κι εγώ να μπορώ να σιδερώνω με την Εύα έβαλα την σιδερώστρα στο δωμάτιό μου και της έδωσα το ελεύθερο να αδειάζει το συρτάρι του κομοδίνου μου. Από του άντρα μου έβγαλα το πόμολο να μην μπορεί να το ανοίγει..Αφού λοιπόν τα βγάλει όλα, παίξει και μετά τα ξαναβαλει(τακτοποιεί πάντα ό,τι αδειάζει), μετά της δίνω χαρτί και μολύβι και ζωγραφίζει(έμαθε μόνη της να μην γράφει πουθενά αλλού και ζητάει το τετράδιό της) και τέλος της δίνω κάλτσες να τις βάζει από τη μία λεκάνη στην άλλη. Έτσι στάνταρ 1 καμιά φορά και 2 πλυντήριατα βγάζω. Εννοείται βέβαια ότι υπάρχουν στιγμές που έχει τα ανάποδά της και δεν κάνει τίποτα από αυτά! :-)


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Deleni kai vatraxaki ετσι εκανε και ο Γρηγορης πριν απο 2 εβδομαδες αφενος δεν ηθελε να βγαλουμε τη πανα με τιποτα και οταν την εβγαζα ετρεχε και αφαιτερου οταν τελικα καθοταν δεν εκανε τιποτα μεχρι να σηκωθει .Το πιο δυσκολο ηταν να τον πεισω να κατσει εστω και για 5 λεπτα στο γιογιο ..

Νομιζω οτι πλεον καταλαβαινουν τα παντα και πες πες κατι γινεται.

Εγω ολη μερα του το αναφερω σε ασχετη φαση του λεω ποσο θα πανηγυρισουμε,ποσο θα χαρει ο μπαμμπας και φυσικα τον δελεαζω με ενα ντουλαπι πραγματα.

Καποιες φορες στις αρχες οταν ξεκινουσα να το λεω απομακρυνοταν αλλα χωρις να με κοιταει ξερω οτι με παρακολουθουσε,τωρα που το εχει κατανοησει τον βλεπεις χαιρεται οταν του τα λεω..

Δε νομιζω παντως οτι ειναι νωρις διοτι ειναι μια χρονοβορα διαδικασια που αν ξεκινησει τωρα θα ολοκληρωθει το καλοκαιρι που θα μπορω να τον αφησω χωρις την πανα μεσα στο σπιτι.Εγω σας ειπα εκοψα την πανα στα 5 και ας μιλουσα απο νωρις τελεια και ας καταλαβαινα πολυ καλα τι μου λενε.Αφου ημουν τοσο μεγαλη που το θυμαμαι ακομα πολυ ξεκαθαρα.Απλα οσο μεγαλωνα αντιδρουσα και βολευομουν.

Παντως με βοηθησε πολυ αυτο το σαιτ ειναι στα αγγλικα αλλα νομιζω το παρουσιαζει πολυ σωστα και αναφεριε οτι 18 μηνων ειναι καταλληλη ηλικια για να ξεκινησουμε.

εδω ειναι ενα τεστ για το ποσο ειναι ετοιμα να δοκιμασετε

http://www.babycenter.com/0_potty-training-readiness-checklist_4384.bc?intcmp=stagepage_editorspicks_textlink_articles&pn=My%20BabyCenter

και αυτο περιγραφει την ολη διαδικασια

http://www.babycenter.com/0_the-abcs-of-potty-training_4399.bc?page=1

Διαβαστε το ακομα και αν δεν θελετε να δοκιμασετε ακομα ωστε να αναγνωρισετε ποτε το παιδι ειναι ετοιμο.

Επεξεργάστηκαν by ριτα79

AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βατραχουλίνα μου στάνταρ είναι από την εγκυμοσύνη...το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη. Πήρα τότε μία οδοντόκρεμα για τα ούλα...και πολύ προσεκτικό βούρτσισμα και καθαρισμό να κάνεις!


m57Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

deleni μου να σε ρωτησω ματωνουν τα ουλα μου υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την εγκυμοσυνη;

Παρα πολυ ματωναν και εμενα στην εγκυμοσυνη..και να σκεφτεις δεν εχω κανενα θεμα με δοντια εχω ολο κι ολο ενα σφραγισμα που το απεκτησα μετα την εγκυμοσυνη


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιοβάννα συλλυπητήρια για τον παππού σας! Να πάρετε κοριτσάκι τα χρόνια του και τις αρετές του, αφού πρέπει να ήταν πολύ καλός άνθρωπος!

Πώς πάνε τα υπόλοιπα αρρωστούλικα?Εμείς έχουμε ακόμα πυρετό, αλλά τουλάχιστον τον κρατάει αρκετές ώρες το αντιπυρετικό. Με το atarax είδα πολύ βελτίωση στο θέμα βήχας και χτες κοιμήθηκε καλά το καυμενάκι μου. Βέβαια είναι τελείως τρελαμένος, ίσως επειδή δεν πήγε σχολείο και κάνει συνεχώς βλακείες και σκασίλα μου για τις ζημιές και την ακαταστασία (πότε θα το στρώσουμε το σπίτι οέο???) αλλά φοβάμαι ότι θα χτυπήσει άσχημα κάποια στιγμή. Είπα να τον στείλω σχολείο αύριο αν είναι απύρετος αλλά έχω φοβηθεί με αυτά που διαβάζω και δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά.

Επίσης ρε κορίτσια εγώ όση ώρα έχω το παιδί αδύνατον να μπω να σας διαβάσω, όχι να κάνω και αυτές τις λιχουδιές που φτιάχνετε! Το τελευταίο διάστημα δε με αφήνει ούτε λεπτό! Ας είναι καλά και η μαμά μου που μας κάνει κανένα φαγητό γιατί με τις αρρώστιες μας έβλεπα νηστικούς! Εσείς πότε προλαβαίνετε?

Ρίτα σας τα έλεγα εγώ ότι είναι τρομερή ευκολία να κάνει τα κακά στο γιογιό! Νομίζω ότι είναι θέμα συνήθειας! Εμείς βέβαια το γιογιό το έχουμε κατά κύριο λόγο στο σαλόνι :rolleyes: και όταν είναι η ώρα αραδιάζουμε μπροστά παιχνίδια και μια χαρά! Με τα τσίσα δεν τα καταφέρνουμε πολυ καλά αλλά δεν πειράζει! Πάντως εγώ μόνο του σκουπίζω τον ποπό με μωρομάντηλο, δεν τον πλένω γιατί δεν λερώνεται καθολου στο γιογιό. Απλά στο τέλος της μέρας θα τον κάνω οπωσδήποτε μπάνιο!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βατραχάκι μου εννοείται! Η εγκυμοσύνη το μόνο που επηρεάζει είναι τα ούλα (τρελές ορμόνες!!!!!) Καλό βούρτσισμα χρειάζεται, μην δίνεις σημασία όσο και αν αιμορραγούν και με την πρώτη ευκαιρία καθαρισμός στον οδοντίατρο! Όπως τα είπε το Σαρδελάκι ;))

Μόνο για τον καθαρισμό καλό είναι να έχεις μπει στον τέταρτο μήνα της κύησης...

Μαρίνα και εγώ τα διαβάζω και απορώ αλλά απο την άλλη σκέφτομαι ότι η Αναστασία με βλέπει τόσες λίγες ώρες την ημέρα που είναι φυσικό να απαιτεί την απόλυτη προσοχή μου (εγώ ούτε τα πιάτα πολλές φορές δεν μπορώ να πλύνω!!!)...

Πάω να κάνω το τεστ για το γιογιό!


UZaZp3.pngHoQqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τότε βουρ στον οδοντίατρο!!!!:D:D:D

Τη σόδα τη χρησιμοποιούσαν παλιότερα και σήμερα ακόμα εναλλακτικά της οδοντόπαστας αλλά και για να ασπρίσουν τα δόντια, η αλήθεια είναι ότι επειδή περιέχει κόκκους (αν τη βάλεις στη βούρτσα θα καταλάβεις, είναι σαν να κάνεις πήλινγκ ;)) είναι αποτριπτική δηλαδή "τρίβει" τα δόντια- αφαιρεί ένα λεπτό επιφανειακό στρώμα.... Βέβαια η διαδικασία είναι χρονοβόρα και για να δημιουργήσει πρόβλημα θα πρέπει κανείς να βουρτσίζει με σόδα για χρόνια αλλά γενικά δεν θα τη συνιστούσα...;)


UZaZp3.pngHoQqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμενα!!!

Μπήκα να πω μια καλησπερα γιατι εχω και τυροψωμακι στο φουρνο και διαβαζω σελίδες και σελίδες..Μιση μερα έλειψα και οργιάσατε μανούλες!!

Χαίρομαι που διαβαζω πρωτον για βελτίωση στα αρρωστουλικα μας και δευτερον για τα όμορφα καμώματα τους..Εγώ ας μην αναφερθώ ..θα καεί και το τυρόψωμο...

Λοιπόν εχω καταενθουσιαστεί με τα οσα πήραμε για τη νεα βαφτιστήρα μου..Ροζ φορεματακι με μπολερό , καλτσονακι με φουφουλίτσα, παλτό με swarovski και γουνακια..Τρέλα τι να σας λέω, οι μανουλες με τις πεταλουδίτσες τους καταλαβαίνουν τι λέω..Πωπωπω!!!!

Giovanna, η βαφτιση γίνεται τόσο νωρις γιατι η μαμα ήθελε για τα Χριστουγεννα το μωρακι να είναι Χριστιανό, να το βαφτίσει και να το κοινωνήσει...

Αν και εγώ ήθελα λίγο αργότερα και για να ειναι λιγο πιο αναπτυγμενο το μωρό, να μπορώ ευκολα να το χειριστώ αλλά και γιατι ο συζυγος αυτη την περίοδο εχει πολύ φόρτο εργασίας ακόμη και την Κυριακή..Ωστόσο την καταλαβαίνω, σεβομαι την επιθυμία της και η βαπτιση θα γινει στις 6 Δεκέμβρη..

Πάω τώρα γιατι μπαμπας και γιος μολις τελείωσαν απο το μπανακι τους και οχι τπτ αλλο θα μου καεί το τυροψωμο (και τι τους δίνεις μετα)...

Αν δεν μπορεσω να πεταχτώ μετα, θα τα πουμε αυριο απ'τη δουλεια (τελικά απο τη δουλειά πιο καλά τα λέμε, στο σπίτι δεν προλαβαίνω...)

Αααααααααα!!!!Ρίτααααααα δεν μπορώ να μη σχολιάσω..Θεά!!!!

Εσενα θα ζητησω φετος απο τον Αγιο Βασίλη, να μου μαγειρεύεις για όλο το χρόνο!!!!!


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Stone κι εμείς τον μικρό 3,5 μηνών τον βαφτίσαμε, αλλά και τη βαφτιστήρα μου πάλι τόσο μικρή! Να σου πω νομίζω ότι είναι καλύτερα για τα παιδάκια γιατί δεν καταλαβαίνουν και πολλά και είναι πιο ήσυχα! Πάντως τα βαφτιστικά τα κοριτσίστικα είναι όντως τέλεια, όπως και όλα τα ρουχαλάκια για τις μικρές δεσποινίδες, από μικρές κοκέτες!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...