Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Μπραβο καλη μου δοξα το θεο ολα καλα και το μπεμπέ σου ειναι ακροβάτης τι να κανουμε.

Οσο για την διατροφη εφοσον υπαρχει διαβήτης κύησης προσεχε οσο μπορεις σε παρακαλω χωρις υπερβολες, κατεψυγμενα ψαράκια απο γαρίδες εχω φαει σε μακαροναδα δεν εχω ακουσει τιποτα αν κανει η οχι? τα τρωω ολα γενικα εκτος απο γλυκα που τα απεχθάνομαι ελαχιστες φορες εχω φαει παγωτο η μπακλαβά με παγωτο που ολη την ωρα τρωει ο αντρας μου μπροστα μου και τρωω λιγο και εγω.

Απο αναψυκτικά ξερω οτι δεν κανει γενικως αλλα πινω που και που sprite και μπυρα εχω πιει 4-5 φορες.

Καφε καθολου, σε παρακολουθεί αιματολόγος ? σου εχει δωσει διατροφη ειδική που δινουν καμια φορα? να προσεχεις να ειναι πολυ καλα πλυμμενα ολα και καλοψημένα τα κρεατικά.

Δεν έχω διαβήτη κύησης, απλά η ενδοκρινολόγος μου θεωρεί ότι είναι κάπως υψηλά το σάκχαρο για την κατάστασή μας και θέλει να προσέχουμε από τώρα για να μην προκύψει διαβήτης κύησης. Μου έχει δώσει μια διατροφή διαβητικών 1800 θερμίδων (με αρκετή ποικιλία) και βάσει αυτής πορεύομαι.

Και τα φρούτα / λαχανικά τα πλένουμε πολύ καλά (και με ξύδι) και το κρέας καλοψημένο.

Για τα θαλασσινά (γαρίδες, χταπόδι, καλαμαράκια) αλλού έχω διαβάσει ότι πρέπει να τα προσέχουμε (για λιστερίωση κυρίως) και αλλού ότι δεν πειράζει και να τα τρώμε. Επειδή, όμως, δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουρες για τις συνθήκες και την ποιότητα συντήρησής από τη στιγμή που τα πιάνουμε μέχρι να τα αγοράσουμε, είμαι επιφυλακτική και δεν έχω φάει μέχρι στιγμής.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Zamia, μου ειπε ο γιατρος οχι βάρη οχι δουλειες μπορω ομως να καθομαι σε καρεκλα καναπε οση ωρα θελω και ξάπλα οσο θελω. Οταν σηκώνομαι μετα άπο λιγο μια δυσφορία την νιωθω και για αυτο καθομαι στο κρεββατι. Μου εδωσε αντιβιωση για 3 μερες και ουτροτζεσταν ενα καθε βραδυ για 5 μερες.

Ανθούσα δευτερα βραδυ με τριτη πρωι θα μαθουμε βλεπεις πέσαμε σε σαββατοκυριακο. Πφφφ

350 ευρω κανει και θα κανουν τον μοριακό καρύοτυπο που φαινονται και αλλα περςςοτερα σύνδρομα εκτος απο τις τρεις τρισωμιες που δειχνει η αυχ διαφανεια. Ο απλός καρύοτυπος κανει 170 ευρω. Προτίμησα τον μοριακό. Κανονικα θα πηγαινα στο ιατρειο του εξω αλλα μας ειδοποίησαν χθες να παμε στο δημοςιο νοσοκομειο κ ηταν εκει. Δεν ξερω γιατι την εκανα εκει και ουτε με νοιαζει να μαθω αρκει που ηταν εκει ο γιάτρος που μου εκανε την αυχενικη διαφανεια.


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Samantha με το καλο η μπεμπουλα σας, ωραια ροζ νεα!

Εγω παλι ελαχιστη ναυτία οταν μενω πολυ ωρα νηστική ομως εδω και δυο τρεις μερες μου εχει καρφωθεί οτι η κοιλια μου μικραίνει και ρωταω συνεχεια τον αντρα μου πως του φαινεται μου λεει ιδια ειναι αλλα εγω την βλεπω πιο ξεφούσκωτη επισης το στηθος ενω ηταν πρησμενο τωρα οχι και τοσο ουτε ποναει η ειναι ευαίσθητο στο άγγιγμα, φοβαμαι μην το εχω χασει και τρέμω να παω στον γιατρο εχω ραντεβου 4/7 αλλα και απο την αλλη να περιμενω τοσο παει πολυ. Δεν ξερω τι να κανω για την ωρα απλα ζω με το αγχος.

Κ εγω ετσι ήμουν το περασμένο Σαββατοκύριακο. Η κοιλια μου μου φαινόταν οτι μίκρυνε. Κ εγω συνέχεια κοιτούσα τον καθρέφτη κ ρωτούσα τον άντρα μου. Ειδικά οταν ξαπλωνα ανάσκελα ηταν πλάκα. Είχα ανησυχήσει. Αλλα θα δεις οτι δεν ειναι τιποτα. Μαλλον ειναι η μετάβαση στο δεύτερο τρίμηνο που ξαναβρίσκουμε τις ισορροπίες μας. Το στήθος μου δεν εχει μικρύνει αλλα εχει αρκετό καιρο που σταμάτησε να ειναι ευαίσθητο και να ποναει. Να εισαι αισιόδοξη, θα δεις ολα καλα ειναι. Κ αν τοσο ανησυχείς, πήγαινε στον γιατρό σου να ηρεμήσεις κ εσυ κ το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Ntiakana καλά αποτελέσματα εύχομαι. Samantha με το ή μπεμπα και μπράβο για την αυχενική . Ziliher εγώ και ψαράκια τρώω και θαλασσινά . Καφέ πινω έναν το πρωί όπως πινω κ ένα ποτήρι χυμό εμπορίου με ζάχαρη γιατί κάνω υπογλυκαιμίες το πρωί. Sweetberry28 πάρε τηλέφωνο τον γιατρο σου να πάτε να δεις το μωρακι να σου φύγει το άγχος.


74a14ff62c.png

0t7ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοιλιτσες!!!Παρασκευηηηηηηηηηη!!!!τι τελεια μεραααααααα!!!!!

Σημερα εχουμε ραντεβου να δουμε τον μικρουλη μας!!!!οι ωρες δε περνανε με τιποτα..............νιωθω οτι εχει κολλησει το ρολοι..πφ...πφ...

sweetberry να ξερεις πως και εγω πλεον δεν ειμαι οπως στην αρχη.....το στηθος δεν ειναι πλεον τοσο ευαισθητο και δεν ποναει...Η κοιλια πλεον παυει να ειναι ''πρησμενη''....Αν δεν ενιωθεις καλα πηγαινε ριξε μια ματια...παρε τηλ τον γαιτρο σου και πες του οτι δεν αισθανεσαι καλα..δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι και να αγχωνεις το μικρουλακι σας:D

Ntiakana πως εισαι σημερα???αυτα τα ουτροτζεσταν κανουν θαυματα!!;)''ξεκουραζουν την μητρα''και δεν εχουμε αυτα τα πονακια.

ZiliHer εμενα ο ντοκτορ μου ειπε να μην τρωω μεγαλο ψαρια τυπου σολωμο...

καφεδακι να πινω ενα την ημερα...δεν εχουμε θεμα..(τον εχω κοψει γιατι δεν αντεχω την μυρωδια)να τρωω πολλα φρουτα και λαχανικα και να πιων πολυ νερο.

Αναψυκτικα δε μου το απαγορευσε αλλα εγω δεν θελω να πιω..παρα μονο στα τρελα φουσκωματα μου κατεβζω μια σοδα..:tongue:

Α και γλυκα να μην τρωω ποσοτητες...(εγω παλι δε τρωω γιατι τα αηδιαζω....ενα μπακλαβαδακι εφαγα μονο και δε με πειραξε:tongue:)

Πιστευω οτι ειναι καλο να προσεχουμε απο μονες μας για να μην βαλουμε ασκοπα κιλακια;)

Samantha!!!με το καλο η μπουμπου:D:D:D:Dπαω να σε κανω ροζ!!!

Κοριτσια απο λαδακι για ραγαδες κτλ βαζετε???

Νυχακια βαφετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!!!!

ZILIHER......................29/11ΚΟΡΙΤΣΙ

VICKYBELLI.................03/12

MANIKAR ...................06/12

HOPE2016..................06/12

ROZAKI......................06/12 ΚΟΡΙΤΣΙ

MISSPRINCESSK ....... .08/12 ΑΓΟΡΙ

ZAMIA....................... 09/12 ΑΓΟΡΙ

NTIAKANA ..................09/12 ΑΓΟΡΙ

ANASTELLA.................11/12 ΚΟΡΙΤΣΙ

DEMI.CH ....................12/12 ΚΟΡΙΤΣΙΑ

PIPI_K .......................12/12 ΑΓΟΡΙ

ANTHOUSA YIOTA........15/12 ΚΟΡΙΤΣΙ

PANATHEO..................16/12 ΑΓΟΡΙ

SWEETBERRY 28..........20/12

ELSAKI26....................21/12 ΑΓΟΡΙ

SAMANTHA..................22/12 ΚΟΡΙΤΣΙ

XARA11 ......................24/12 ΑΓΟΡΙ

ALEXIA92....................25/12

MARINA83...................31/12

CHRISAFENIA87...........????

MARIADI.....................01/01/17

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια.

Ντιακανα μου, με το καλο τα αποτελεσματα σας. Που ειμαι σιγουρη θα ειναι ολα σουπερ. Πως εισαι σημερα;

Εγω επισημως με άδεια...

Ζαμιακο εγω απο λαδακι βαζω καθε βραδυ ενα φυτικο, πασαλιβομαι σχεδον παντού κ στηθος κτλ. Κ το πρωί μια κρεμα της frezyderm για ραγαδες. Η αληθεια ειναι οτι βαζω αρκετα αλλα εχω κ ταση για ραγαδες για αυτο. Μου κάνουν ομως ενα δερμα βελουδο!!! :P

Νυχακια ο γιατρος μου ειπε δεν υπάρχει προβλημα να βαφουμε. Σαμανθα με το καλο η κορη!!!!

Οι υπολοιπες πως ειστε; τα νεα σας;


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, zamia άντε λίγο εμεινε να δείτε το μωρακι σας. Σολωμό εγώ τρώω που και που αλλά άγριο. Γενικα από φαγητά απεχω από αρκετά είδη τροφών οπότε τρώω κυρίως φρούτα λαχανικά και κοτόπουλο ή ψαρι, από κιλα έχω χάσει σχεδόν 3.Από λαδακια βάζω αμυγδαλελαιο . Νύχια και εγώ βαφω που και που.


74a14ff62c.png

0t7ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Samantha με το καλο η μπεμπουλα σας, ωραια ροζ νεα!

Εγω παλι ελαχιστη ναυτία οταν μενω πολυ ωρα νηστική ομως εδω και δυο τρεις μερες μου εχει καρφωθεί οτι η κοιλια μου μικραίνει και ρωταω συνεχεια τον αντρα μου πως του φαινεται μου λεει ιδια ειναι αλλα εγω την βλεπω πιο ξεφούσκωτη επισης το στηθος ενω ηταν πρησμενο τωρα οχι και τοσο ουτε ποναει η ειναι ευαίσθητο στο άγγιγμα, φοβαμαι μην το εχω χασει και τρέμω να παω στον γιατρο εχω ραντεβου 4/7 αλλα και απο την αλλη να περιμενω τοσο παει πολυ. Δεν ξερω τι να κανω για την ωρα απλα ζω με το αγχος.

Σαννα ακούω τον εαυτό μου. Εχει 2-3 μέρες που νομίζω ότι η κοιλιά μίκρυνε. Σήμερα είδα το μωρό και όλα μια χαρά. Ίσως μάλλον μεγαλώνει πάνω απ'τον οφαλό και νομίζουμε ότι μικραίνει από κάτω.


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια.

Ντιακανα μου, με το καλο τα αποτελεσματα σας. Που ειμαι σιγουρη θα ειναι ολα σουπερ. Πως εισαι σημερα;

Εγω επισημως με άδεια...

Ζαμιακο εγω απο λαδακι βαζω καθε βραδυ ενα φυτικο, πασαλιβομαι σχεδον παντού κ στηθος κτλ. Κ το πρωί μια κρεμα της frezyderm για ραγαδες. Η αληθεια ειναι οτι βαζω αρκετα αλλα εχω κ ταση για ραγαδες για αυτο. Μου κάνουν ομως ενα δερμα βελουδο!!! :P

Νυχακια ο γιατρος μου ειπε δεν υπάρχει προβλημα να βαφουμε. Σαμανθα με το καλο η κορη!!!!

Οι υπολοιπες πως ειστε; τα νεα σας;

Tελεια!!!καλη ξεκουραση Αναστελλα!!!!:D:D:D

Καλε εσυ κανεις καλ δουλεια με το λαδακι!!εγω βαζω οποτε θυμαμαι:tongue:

Εγω νυχακια δεν εχω βαψει.....μου ειπε και ο γιατρος να τα αφησω καλυτερα...σκεφτομαι σε γαμους κτλ να τα βαψω;)

Γεια σας κορίτσια, zamia άντε λίγο εμεινε να δείτε το μωρακι σας. Σολωμό εγώ τρώω που και που αλλά άγριο. Γενικα από φαγητά απεχω από αρκετά είδη τροφών οπότε τρώω κυρίως φρούτα λαχανικά και κοτόπουλο ή ψαρι, από κιλα έχω χάσει σχεδόν 3.Από λαδακια βάζω αμυγδαλελαιο . Νύχια και εγώ βαφω που και που.

Ροζακι μου ναι λιγο εμεινε:D:D:D

τι εννοεις αγριο σολωμο???:rolleyes:

Εγω κοτοπουλο δε μπορω....ουε ψαρι μπορουσα στις αρχες...τωρα τελευταια τα παμε καλα;)

α και εγω αμυγδαλελαιο βαζω της welenda;)αλλα με ενοχλει η μυρωδια του πολυ...αναγουλα μου φερνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σαννα ακούω τον εαυτό μου. Εχει 2-3 μέρες που νομίζω ότι η κοιλιά μίκρυνε. Σήμερα είδα το μωρό και όλα μια χαρά. Ίσως μάλλον μεγαλώνει πάνω απ'τον οφαλό και νομίζουμε ότι μικραίνει από κάτω.

Μπραβο!!!!!!!!!!!!ολα τελεια!!!!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ntiakana Μπράβο για την αυχενική! Θα δεις μόλις βγουν τα αποτελέσματα, θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα!

Λοιπόν, μόλις μπήκαμε από τον γιατρό. Μου έφυγε ένα βάρος! Ξαναείδαμε την μικρή, η οποία έχει φτάσει πια τα 192 γρ. και όπως πάντα έκανε τα ακροβατικά της. Αυτό το παιδί σε μια φυσιολογική στάση δεν το έχουμε δει! χαχαχα Σήμερα ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω σαν να έκανε κατακόρυφο, μετά γύρισε και καθόταν με το χέρι της πίσω από το κεφάλι και σαν να χαμογελούσε (ο γιατρός το είπε, μην με περάσετε για χαζομαμά! χαχαχα Που είμαι δηλαδή, αλλά μην το κάνουμε και θέμα....) Τελοσπάντων, του είπα και για το άγχος μου της προηγούμενης εβδομάδας και μου είπε όποτε θέλω να πηγαίνω να το βλέπω το μωρό. Επίσης, είναι πολύ πιθανό από την επόμενη εβδομάδα (18+) να αρχίσω να το καταλαβαίνω καλύτερα.

Από κιλά, πήρα μισό κιλό τις 3 εβδομάδες που μεσολάβησαν και συνολικά είμαι -1 κιλό από το βάρος που ξεκίνησα (είχα χάσει λίγα στην αρχή), οπότε μέχρι εδώ καλά. Γενικά, προσέχω γιατί ξεκίνησα με αρκετά κιλά πάνω από το φυσιολογικό μου (περίπου 10) και γιατί είμαι σε επιφυλακή με το ζάχαρο. Όλα οκ όμως.

Β επιπέδου έκλεισα για 25/7 και ενδιάμεσα θα κάνω και μία καμπύλη σακχάρου (νωρίς) λόγω της προδιάθεσης. Να που θα φύγει και ο 4ος μήνας και ούτε που θα το καταλάβουμε.

Να σας ρωτήσω κάτι; Εσείς τρώτε κατεψηγμένα ψάρια (πχ. βραστόψαρα, γαρίδες) και λαχανικά; Καφέ πίνετε; Κανονικό ή ντεκαφεινέ;

Λόγω της απειρίας μου, μ΄ έχει πιάσει μια τρέλα με τη διατροφή και αποφεύγω τον καφέ και τα γλυκαντικά (πχ. παγωμένο τσάι light, αναψυκτικά light, τσίχλες). Όχι ότι μου λείπουν τρελά, αλλά είμαι περίεργη να δω αν υπερβάλλω.

:D

Καλό απόγευμα!

Είσαι πολύ τυχερή με το θέμα κιλών. Εγώ όσο και να προσέχω τα βάζω τα ρημάδια τα κιλά! Ούφου! Εκανα και εγώ σήμερα την 3ωρη καμπύλη γλυκόζης. Την τρίτη θα έχω αποτελέσματα. Και θα την επαναλάβω τον 6 μήνα. Από φαγητά τρώω από όλα εκτός από άσπρα ζυμαρικά και ψάρια από βαθειές θάλασσες (ξυφία, τόνο, βακαλάο και δεν θυμάμαι άλλα τώρα). :)


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ανθούσα Γιώτα μπράβο που είναι όλα καλά με το μπεμπάκι :) Εγώ έχω χάσει σχεδόν 3 κιλά,ελπιζω να μην τα πάρω τριπλα και τετραπλα στην πορεία. Εγώ δεν τρώω σιτηρά,γαλκτοκομικα,αυγα,μοσχαρι και χοιρινό.. zamia εννοώ όχι ιχθυοκαλλιέργειας. Εγώ βάζω ένα αμυγδαλελαιο από μαγαζί με έλαια γενικά και δεν μου μυρίζει κάτι ,αν μου τελειώσει θα κοιτάξω αυτό που λες της welenda,απο αυτή την εταιρία παίρνω του γιου σαμπουάν αφρολουτρο,ειναι το πιο "καθαρό" που εχω βρει.


74a14ff62c.png

0t7ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Χμ... από κρεμούλες άλλο τίποτα. Ξεκίνησα μόλις μπήκα στον 3ο με simulcium, την οποία ακόμα βάζω, και επειδή τελειώνει ήδη αγόρασα την αντίστοιχη της Frezyderm. Θα δούμε τι μπορούν να κάνουν δεδομένου ότι κι εγώ έχω προδιάθεση για ραγάδες. Πιο παλιά είχα αγοράσει ένα μπουκάλι αμυγδαλέλαιο από το φαρμακείο (1 λίτρο-4 ευρώ) και σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω κι αυτό. Η κουνιάδα μου το συνδύασε με τις κρέμες στη δική της εγκυμοσύνη και ήταν τέλεια (βέβαια έχει διαφορετικό δέρμα από το δικό μου).

Νύχια βάφω πότε πότε... τα μαλλιά μου μάλλον θα τα αφήσω άβαφα.

Άγριο σολωμό πού βρίσκουμε στην Ελλάδα; :confused:


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ανθούσα Γιώτα μπράβο που είναι όλα καλά με το μπεμπάκι :) Εγώ έχω χάσει σχεδόν 3 κιλά,ελπιζω να μην τα πάρω τριπλα και τετραπλα στην πορεία. Εγώ δεν τρώω σιτηρά,γαλκτοκομικα,αυγα,μοσχαρι και χοιρινό.. zamia εννοώ όχι ιχθυοκαλλιέργειας. Εγώ βάζω ένα αμυγδαλελαιο από μαγαζί με έλαια γενικά και δεν μου μυρίζει κάτι ,αν μου τελειώσει θα κοιτάξω αυτό που λες της welenda,απο αυτή την εταιρία παίρνω του γιου σαμπουάν αφρολουτρο,ειναι το πιο "καθαρό" που εχω βρει.

Rozaki στην ουσια τρως λαχανικα και φρουτα..εε?γιατι τοσα πολλα?εχεις αναγουλες??(δεν θυμαμαι τι μας εχεις πει..)

καλο αυτο της welenda και απορροφητικο!!αλλα με χαλαει η μυρωδια:(και ειναι λιγο ακριβο:(

Για την κρεμα της frezyderm εχω ακουσει πολυ καλα πραγματα!!!!(σκεφτομαι να την παρω..)

Επισης και για το bio oil.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...